Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η melodyy είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 14 μέρα μετα την ετ και η χοριακη 1652!ηταν η τελευταία που έκανα μ είπαν!!! Αντε τώρα στον υπέρηχο να δούμε τι γίνεται!!! 

Πω πω τέλεια!!! Μπράβο κορίτσι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Dimitra75 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ  @Nefeliap @Lily94 @Taggeris @Ginaak @elena0212 @peacock @annie! 

με ανησυχεί τα φάρμακα πού παίρνω..δηλ μου ειπε 4 σικλακουρ οκ...αλλα απο προγεστερόνη μονο 3 ουτροτζεσταν !! Εγω βεβαια βαζω κολπικα 5....ουτε prolutex που εκανα σε αλλο γιατρό ουτε ινοχεπ...ΔΕ θεωρείτε λίγη την προγεστερόνη;;να παρω ενέσεις;;;;

@dimsea μαζί έχουμε χοριακη!!!!! 11 Ιουνίου 

Καλη επιτυχία!!! Κατα την παραμονή μου στην Αθήνα πηγα στην Αγία Ειρήνη κ στην Παναγία την Γοργοεπηκοο..να δωσουν σε όλες το θαυμα μας!!!!!!!

Βάζεις 5 από μόνη σου;; Κοιτα εγώ κάνω μόνο 1 prolutex τη μέρα. Είμαι από κατάψυξη. Αλλά ξέρω από άλλες κοπέλες που βάζουν μόνο vasclor. Φαντάζομαι ότι ανάλογα με τις ανάγκες της κάθε μιας ξέρει ο γιατρός τι δίνει. Γιατί δεν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου βρε κορίτσι μου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dimitra75 αλήθεια 11/06 κι εσύ?????Με το καλό να έχουμε ευχάριστα. Κοίτα στην πρώτη (με κατεψυγμένα) έπαιρνα 4 utrogestan,6 cyclacur και 1 ένεση prolutex.Τώρα με τα φρέσκα το μόνο που μου άλλαξε (ο ίδιος γιατρός)είναι τα ciclacur που αντί 6 παίρνω 2 τη μέρα και για εχθές μόνο (μέρα της ΕΤ) και την Τετάρτη μια arvekap. Θεωρώ πως αυτό συμβαίνει γιατί καμιά γυναίκα δεν είναι ίδια με την άλλη και κάθε κύκλος είναι διαφορετικός!Μην σε αγχώνει δλδ αυτό αν όμως δεν μπορείς να ησυχάσεις γνώμη μου είναι να του κάνεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις.Δεν είναι ντροπή αλίμονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimitra75 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ  @Nefeliap @Lily94 @Taggeris @Ginaak @elena0212 @peacock @annie! 

με ανησυχεί τα φάρμακα πού παίρνω..δηλ μου ειπε 4 σικλακουρ οκ...αλλα απο προγεστερόνη μονο 3 ουτροτζεσταν !! Εγω βεβαια βαζω κολπικα 5....ουτε prolutex που εκανα σε αλλο γιατρό ουτε ινοχεπ...ΔΕ θεωρείτε λίγη την προγεστερόνη;;να παρω ενέσεις;;;;

@dimsea μαζί έχουμε χοριακη!!!!! 11 Ιουνίου 

Καλη επιτυχία!!! Κατα την παραμονή μου στην Αθήνα πηγα στην Αγία Ειρήνη κ στην Παναγία την Γοργοεπηκοο..να δωσουν σε όλες το θαυμα μας!!!!!!!

Μία χαρά είναι η προγεστερόνη...μην ξεχνάς ότι το σώμα παράγει και μόνο του... Εύχομαι να πάρεις την ομορφότερη χοριακή....με χαρές από δω και μπρος!

2 ή 3 βλαστοκύστες έβαλες; .... άκυρο αγάπη είδα τα προηγοτ ποστ.... τριών ημερών.... Είναι πάρα πολύ καλά Σε διαιρέσεις άντε με το καλό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια.  Σας στέλνω στα γρήγορα.  Τελικα πήραμε 32 ωάρια!!! Μου έδωσε ο γιατρός ειδική διατροφή για να μην πάθω υπερδιέγερση. Δεν τι περίμενα τόσα πολλά! Αύριο θα μάθω πόσα γονιμοποιήθηκαν.  Απλα μου είπε τρία ασπράδια τη μέρα, κοτόπουλο, κρέας γενικά και κομμένο το αλάτι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια !! Μπήκα σε αυτή την συζήτηση γιατί αναζητώ πληροφορίες από γυναίκες που τι έχουν περάσει γιατί εγώ τώρα μπαίνω στο κλάμπ της εξωσωματικής.

Εγώ είμαι 29 και ο σύζυγός 31,προσπαθούμεπαθούμε με τον σύζυγό μου για μωράκι εδώ και 6μηνες και πριν μια βδομάδα κάναμε σπερμοδιαγραμμα που δεν βγήκε καλό αύριο θα κάνουμε και καλλιέργεια.

ο γυναικολόγος μου είπε ότι πρέπει να κάνω εξωσωματική με μικρογονιμοποιηση (?)

Υοαρχει κάποια κοπέλα που να έχει κάνει να μου πει τι είναι ? Την εμπειρία της? Όπως καταλαβαίνετε είναι άσχετη!!

ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Να ρωτήσω αν ξέρει κάποια να μου πει που έχει κάνει ο αντρουλης της εξέταση για κατάτμηση dna... συνταγογραφειται κ πόσο κυμαίνεται το κόστος? Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

Καλή επιτυχία σε όσες βρίσκονται στη διαδικασία ωοληψιας, ετ κ όσες περιμένουν χοριακη!

Μακάρι να συνεχίσει έτσι η ομάδα...

@santaloxilo μην απελπίζεται κοριτσάκι μου... Σε ποια μέρα μετά την ετ εκανες το τεστ; Αλλά ακόμα κι αν είναι σωστό, θα ηρεμήσεις κ θα πάρεις τις αποφάσεις σου πάλι... Κι εγώ πριν λίγο καιρό έλεγα τέλος... Αλλά πραγματικά η Papadakis ήταν η αφορμή για να προσπαθήσω πάλι... Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η annie! είπε:

Σου εύχομαι μια τεράστια χοριακη κορίτσι μου!!! Να φωλιάσουν για τα καλά τα εμβρυακια σου!!! 💕💕💕

3ης μερας τα δικά σου;;; κ πως σου ειπε τοσο γρηγορα χοριακη δηλ στις 10 μερες;;; μηπως λογω των κυττάρων;;; εγω βέβαια το ενα μου ειναι 6

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Γεια σας κορίτσια.  Σας στέλνω στα γρήγορα.  Τελικα πήραμε 32 ωάρια!!! Μου έδωσε ο γιατρός ειδική διατροφή για να μην πάθω υπερδιέγερση. Δεν τι περίμενα τόσα πολλά! Αύριο θα μάθω πόσα γονιμοποιήθηκαν.  Απλα μου είπε τρία ασπράδια τη μέρα, κοτόπουλο, κρέας γενικά και κομμένο το αλάτι.. 

Συγχαρητήρια!!! Εύχομαι να πάνε τέλεια και οι γονιμοποιήσεις τους!!

Θύμισέ μου, πόσες μονάδες είχες πάρει στη διέγερση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Τελειώσαμε κ εμείς. Είχαμε 3 βλαστοκυστες. Οι 2 ΑΑ , τις οποίες κ βάλαμε, κ η Τρίτη ΑΒ που πήγε κατάψυξη. Έχω χοριακη 10/6

@Hope19 συγχαρητήρια. Τι τεράστιο νούμερο είναι αυτό;;;;σου ευχομαι πολλά πολλά μπεμπακια. 
@Nansi καλώς ήρθες. Η μικρογονιμοποιηση είναι όταν με μια ειδική βελόνα τοποθετούν το σπερματοζωάριο στο ωάριο για να γίνει η γονιμοποίηση. Χωρίς δλδ να το αφήσουν να προσπαθεί μόνο του. Πλέον νομίζω τα περισσότερα κέντρα αυτή τη μέθοδο ακολουθούν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Dimitra75 είπε:

3ης μερας τα δικά σου;;; κ πως σου ειπε τοσο γρηγορα χοριακη δηλ στις 10 μερες;;; μηπως λογω των κυττάρων;;; εγω βέβαια το ενα μου ειναι 6

5ης μέρας όχι 3ης.. Βλαστοκυστες έβαλα. Και έκανα τη χοριακη στις 9 μέρες δεν κρατήθηκα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Nansi είπε:

καλησπέρα κορίτσια !! Μπήκα σε αυτή την συζήτηση γιατί αναζητώ πληροφορίες από γυναίκες που τι έχουν περάσει γιατί εγώ τώρα μπαίνω στο κλάμπ της εξωσωματικής.

Εγώ είμαι 29 και ο σύζυγός 31,προσπαθούμεπαθούμε με τον σύζυγό μου για μωράκι εδώ και 6μηνες και πριν μια βδομάδα κάναμε σπερμοδιαγραμμα που δεν βγήκε καλό αύριο θα κάνουμε και καλλιέργεια.

ο γυναικολόγος μου είπε ότι πρέπει να κάνω εξωσωματική με μικρογονιμοποιηση (?)

Υοαρχει κάποια κοπέλα που να έχει κάνει να μου πει τι είναι ? Την εμπειρία της? Όπως καταλαβαίνετε είναι άσχετη!!

ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

Καλησπέρα κορίτσι!Νομίζω ότι στις περισσότερες εδώ στην εξωσωματική χρησιμοποιήθηκε η μέθοδος την μικρογονιμοποίησης την οποία προτείνουν για περιπτώσεις υπάρχει θεματάκι με το σπέρμα. Με απλά λόγια πέρνουν τα ωάρια σου και σπέρμα από τον άντρα σου και αντί να τα βάλουν μέσα σε ένα σωλήνα περιμένοντας να γονιμοποιηθούν,ανοίγουν μια μικρή τρύπα-τομή στο ωάριο και βάζουν το σπέρμα μέσα.Θεωρώ όμως οτί είστε μικροί και έχετε ακόμα χρόνο για να προσπαθήσετε με φυσική σύλληψη και 6 μήνες δεν είναι πολύς χρόνος.Όταν λές προσπαθείτε......έχεις πάρει τεστ ωορρηξίας για να έχετε πιο στοχευμένες επάφες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Γεια σας κορίτσια.  Σας στέλνω στα γρήγορα.  Τελικα πήραμε 32 ωάρια!!! Μου έδωσε ο γιατρός ειδική διατροφή για να μην πάθω υπερδιέγερση. Δεν τι περίμενα τόσα πολλά! Αύριο θα μάθω πόσα γονιμοποιήθηκαν.  Απλα μου είπε τρία ασπράδια τη μέρα, κοτόπουλο, κρέας γενικά και κομμένο το αλάτι.. 

Μπράβο κορίτσι μου!!! Σοκ!!! Καλές γονιμοποιησεις !!!! Θα κανεις σε επόμενο κύκλο ετ;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιτροπή 🎫

@kaounmar --> 12/6

Ωοληψία  🤗

@Nefeliap --> Ιούνιος

@PAPA EVA --> Ιούνιος

@lactaki --> Ιούνιος

@Katerinaki83 --> Ιούνιος

@ioannastr --> Ιούνιος

@Lily94 --> Ιούνιος

@Taggeris --> Ιούνιος

@JoyCat --> Ιούλιος

@Miti85 --> ?

@Ριρίκα --> ?

@Steli --> ?

Εμβρυομεταφορα 😍

@Tokyo --> Ιούνιος

@Antelope --> Ιούνιος 

@Kukki -->Ιούνιος

@nik_02 -->Ιούνιος

@Hope19 --> ?

@Σταυρι --> Σεπτέμβριος

@Niki94 --> Σεπτέμβριος 

Χοριακή 🤞

@Giannouli2013 --> 5/06

@santaloxilo --> 6/06

@elena0212 --> 10/06

@dimsea --> 11/06

@Dimitra75 --> 11/06

Εγκυμοσύνη 🤰

@ntinaki88

@Katerina32

@sokola4

@Takira 

@koukou84 

@Papadakis

@Sweetie79

@melodyy

@annie!

@Anna32

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Καλησπέρα κορίτσι!Νομίζω ότι στις περισσότερες εδώ στην εξωσωματική χρησιμοποιήθηκε η μέθοδος την μικρογονιμοποίησης την οποία προτείνουν για περιπτώσεις υπάρχει θεματάκι με το σπέρμα. Με απλά λόγια πέρνουν τα ωάρια σου και σπέρμα από τον άντρα σου και αντί να τα βάλουν μέσα σε ένα σωλήνα περιμένοντας να γονιμοποιηθούν,ανοίγουν μια μικρή τρύπα-τομή στο ωάριο και βάζουν το σπέρμα μέσα.Θεωρώ όμως οτί είστε μικροί και έχετε ακόμα χρόνο για να προσπαθήσετε με φυσική σύλληψη και 6 μήνες δεν είναι πολύς χρόνος.Όταν λές προσπαθείτε......έχεις πάρει τεστ ωορρηξίας για να έχετε πιο στοχευμένες επάφες? 

Αφού ήταν ξεκάθαρος ο γιατρός ότι μόνο με εξωσωματική θα μπορέσω να μείνω έγκυος, γιατί να προσπαθώ χωρίς αποτέλεσμα!

Παίρνω κολπικά utrogestan από 14η-23η μέρα (είχα χαμηλη προγεστερόνη) και προσπαθούμε 6μηνες ..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nansi είπε:

Αφού ήταν ξεκάθαρος ο γιατρός ότι μόνο με εξωσωματική θα μπορέσω να μείνω έγκυος, γιατί να προσπαθώ χωρίς αποτέλεσμα!

Παίρνω κολπικά utrogestan από 14η-23η μέρα (είχα χαμηλη προγεστερόνη) και προσπαθούμε 6μηνες ..

 

Αν επιτρέπεται ήταν τόσο χαμηλή κινητικότητα ή ο αριθμός σπερματοζωαρίων του συζύγου σου; Γι'αυτό είπε μόνο με εξωσωματική ο γιατρός;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλά έχω πολύ θετικό προαίσθημα για όλα τα κορίτσια που περιμένουν να πάνε για χωριακή! Ελπίζω να βγει αληθινό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nansi ο ανδρολόγος είπε εξωσωματική κορίτσι μου ή ο γυναικολόγος σου; Τι εξετάσεις έχει κάνει ο σύζυγος;; Γιατί μ ένα απλό σπερμοδιαγραμμα χωρίς καλλιέργεια κλπ δεν βγαίνουν έτσι απλά συμπεράσματα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η JoyCat είπε:

Αν επιτρέπεται ήταν τόσο χαμηλή κινητικότητα ή ο αριθμός σπερματοζωαρίων του συζύγου σου; Γι'αυτό είπε μόνο με εξωσωματική ο γιατρός;

8εκ/ml και 13% ζωηρή προωθητική κίνηση...τι να πω κ εγώ δεν είμαι και γιατρός αλλά αυτά έδειξαν οι εξετάσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nansi είπε:

Αφού ήταν ξεκάθαρος ο γιατρός ότι μόνο με εξωσωματική θα μπορέσω να μείνω έγκυος, γιατί να προσπαθώ χωρίς αποτέλεσμα!

Παίρνω κολπικά utrogestan από 14η-23η μέρα (είχα χαμηλη προγεστερόνη) και προσπαθούμε 6μηνες ..

 

Ξέρεις πόσες γυναίκες εδώ άκουσαν χειρότερα από γιατρούς (ακόμα και ότι δεν θα τα καταφέρουν ούτε με εξωσωματική) και τώρα έχουν παιδιά?Θα διαβάσεις τόσες πολλές ιστορίες εδώ μεσα. Στη θέση σου και κυρίως στην ηλικία σου θα έπαιρνα και μια δεύτερη γνώμη γιατί καλώς ή κακώς η εξωσωματική δεν είναι και η πιο ευχάριστη διαδικασία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η annie! είπε:

@Nansi ο ανδρολόγος είπε εξωσωματική κορίτσι μου ή ο γυναικολόγος σου; Τι εξετάσεις έχει κάνει ο σύζυγος;; Γιατί μ ένα απλό σπερμοδιαγραμμα χωρίς καλλιέργεια κλπ δεν βγαίνουν έτσι απλά συμπεράσματα.. 

Ο γυναικολόγος μου τι είπε....αλλά και σε έναν ουρολόγο που το είδε μου είπε ότι οι τιμές δεν είναι καλές...αύριο θα κάνουμε καλλιέργεια...

Που πρέπει να απευθυνθώ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Nansi είπε:

8εκ/ml και 13% ζωηρή προωθητική κίνηση...τι να πω κ εγώ δεν είμαι και γιατρός αλλά αυτά έδειξαν οι εξετάσεις...

Εμείς είχαμε ζωηρή προωθητική κίνηση γύρω στο 7% αρχικά.. και νομίζω κάπου εκεί και ο αριθμός σπερματοζωαρίων. Πρότειναν στον άντρα μου συγκεκριμένη αγωγή και βελτιώθηκαν πάρα πολύ τα αποτελέσματά του!

Το έχεις ψάξει κι εσύ περαιτέρω; Γιατί ενώ εμείς πηγαίναμε τακτικά στο γιατρό και νόμιζαν όλοι ότι εγώ ήμουν σούπερ, τελικά ανακαλύψαμε πολλούς πολύποδες στη μήτρα μου που εμπόδιζαν την εμφύτευση. Εσύ έχεις κάνει τις αντίστοιχες εξετάσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Ξέρεις πόσες γυναίκες εδώ άκουσαν χειρότερα από γιατρούς (ακόμα και ότι δεν θα τα καταφέρουν ούτε με εξωσωματική) και τώρα έχουν παιδιά?Θα διαβάσεις τόσες πολλές ιστορίες εδώ μεσα. Στη θέση σου και κυρίως στην ηλικία σου θα έπαιρνα και μια δεύτερη γνώμη γιατί καλώς ή κακώς η εξωσωματική δεν είναι και η πιο ευχάριστη διαδικασία! 

Να πάρω αλλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ σε γυναικολόγο σε ουρολόγο σε ανδρολογο?

Έχω μπερδευτεί τόσο πολύ από την μια σκέφτομαι την διαδικασία της εξωσωματικής και με πιάνει άγχος αλλά από την άλλη λέω ότι ίσως είμαι χάσιμο χρόνου να προσπαθώ αν αργά ή γρήγορα καταλήξω στην εξωσωματική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...