Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nia2021 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια....5η μερα μετα την απογοητευση και μπορώ να πω ότι συνέρχομαι σιγά σιγά....σήμερα είχαμε ραντεβού με το γιατρό και μου έλυσε όλες τις απορίες.... αρχικά μου είπε ότι το γεγονός ότι η μία τέλεια βλαστοκυστη μου δεν γραπωθηκε στο τέλειο ενδομήτριο μου λόγω του πατρικού dna. Οι βλαστοκυστες των 3ων ημερών δεν προχώρησαν περαιτέρω γιατί δεν διαιρέθηκε το πατρικό dna. Εν ολίγοις καταλήξαμε σε νέα προσπάθεια σε 3 μήνες μετα από διατροφή και χορήγηση σκευασμάτων και στους δύο. Καλύφθηκα πλήρως από το γιατρό και τον εμπιστεύομαι όμως φοβάμαι ότι θα πάει απατη και η επόμενη μιας και το πατρικό dna μίλησε ήδη. Σε 3 έμβρυα δεν άφηνε να πολλαπλασιαστούν, ακόμα και στη βλαστοκυστη. Το θέμα είναι ότι ο σύζυγος αρνείται να δεχτεί τη χρήση ξένου σπέρματος και νιώθω ότι θα ξανακάνω όλο αυτό χωρίς λόγο....είχε καμία εμπειρία με αζωοσπερμια ή ολιγοσπερμια και πέτυχε;;

Καλησπέρα κορίτσι μου μην σε παίρνει από κάτω υπάρχουν πολλά ζευγάρια που κατάφεραν και απέκτησαν παιδιά με ολιγοσπερμία....αφού ο σύζυγος αρνείται κανε ακόμη μια προσπάθεια με δικό του σπερμα μην το αποκλείεις αφού κατάφερες και είχες μια άριστη βλαστοκύστη πολύ πιθανό με βιταμίνες και διατροφή να έχετε καλύτερα αποτελέσματα❤️
Ο γιατρός σας το απέκλεισε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου μην σε παίρνει από κάτω υπάρχουν πολλά ζευγάρια που κατάφεραν και απέκτησαν παιδιά με ολιγοσπερμία....αφού ο σύζυγος αρνείται κανε ακόμη μια προσπάθεια με δικό του σπερμα μην το αποκλείεις αφού κατάφερες και είχες μια άριστη βλαστοκύστη πολύ πιθανό με βιταμίνες και διατροφή να έχετε καλύτερα αποτελέσματα❤️
Ο γιατρός σας το απέκλεισε;

Όχι κορίτσι μου δεν μας το απέκλεισε, ίσα ίσα μας είπε ότι ζευγάρια με τα δικά σας θέματα αποκτούν παιδιά αλλά δεν ξέρω πότε....εσυ πως είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Όχι κορίτσι μου δεν μας το απέκλεισε, ίσα ίσα μας είπε ότι ζευγάρια με τα δικά σας θέματα αποκτούν παιδιά αλλά δεν ξέρω πότε....εσυ πως είσαι;

Αφού δεν σου το απέκλεισε μην το σκέφτεσαι καν προχωράμε δυνατά💪
Εγω Καλά είμαι περιμένω να αδιαθετήσω για να βάλω ραντεβού για την παρακολούθηση!

Αυριο το πρωί θα παω να κάνω και έναν επανέλεγχο αιματολογικά ανοσολογικα και βιταμίνες για καλό και για κακό!

Εσυ αδιαθέτησες κατευθείαν μόλις σταμάτησαν τα φάρμακα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Αφού δεν σου το απέκλεισε μην το σκέφτεσαι καν προχωράμε δυνατά💪
Εγω Καλά είμαι περιμένω να αδιαθετήσω για να βάλω ραντεβού για την παρακολούθηση!

Αυριο το πρωί θα παω να κάνω και έναν επανέλεγχο αιματολογικά ανοσολογικα και βιταμίνες για καλό και για κακό!

Εσυ αδιαθέτησες κατευθείαν μόλις σταμάτησαν τα φάρμακα;

Την Κυριακή όπως περίμενα γιατί έχω ανώμαλο κύκλο αλλά συνήθως 30μερες....θα πονέσεις λίγο να ξέρεις και θα είναι διαφορετική περίοδο....όλα να πάνε κατευχην και να μου στείλεις την τεράστια χοριακη σου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να ρωτήσω..

Τα χαρτιά για το επίδομα εξωσωματικής που τα καταθέτουμε?

Στο ΙΚΑ όπου ανήκουμε ή στον ΕΟΠΥΥ όπου καταθέτουμε τα χαρτιά όταν περνάμε επιτροπή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα πήρα τηλ το γραφείο του ΕΟΠΥΥ που ασχολείται με την επιτροπή και με παρέπεμψε σε ραντεβού με τον ΕΟΠΥΥ αύριο να καταθέσω τα δικαιολογητικά να πάρω τα χρήματα....στον ΕΟΠΥΥ θα απευθυνθείς....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Nia2021 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια....5η μερα μετα την απογοητευση και μπορώ να πω ότι συνέρχομαι σιγά σιγά....σήμερα είχαμε ραντεβού με το γιατρό και μου έλυσε όλες τις απορίες.... αρχικά μου είπε ότι το γεγονός ότι η μία τέλεια βλαστοκυστη μου δεν γραπωθηκε στο τέλειο ενδομήτριο μου λόγω του πατρικού dna. Οι βλαστοκυστες των 3ων ημερών δεν προχώρησαν περαιτέρω γιατί δεν διαιρέθηκε το πατρικό dna. Εν ολίγοις καταλήξαμε σε νέα προσπάθεια σε 3 μήνες μετα από διατροφή και χορήγηση σκευασμάτων και στους δύο. Καλύφθηκα πλήρως από το γιατρό και τον εμπιστεύομαι όμως φοβάμαι ότι θα πάει απατη και η επόμενη μιας και το πατρικό dna μίλησε ήδη. Σε 3 έμβρυα δεν άφηνε να πολλαπλασιαστούν, ακόμα και στη βλαστοκυστη. Το θέμα είναι ότι ο σύζυγος αρνείται να δεχτεί τη χρήση ξένου σπέρματος και νιώθω ότι θα ξανακάνω όλο αυτό χωρίς λόγο....είχε καμία εμπειρία με αζωοσπερμια ή ολιγοσπερμια και πέτυχε;;

Καλησπέρα. Έχετε κάνει τεστ κατακερματισμού; Αυτό που λέει ο γιατρός σου μου θυμίζει κάτι τέτοιο. Ότι μπορεί το σπέρμα να έχει υψηλό κατακερματισμό, δηλαδή βλάβες στο dna του και αυτό να ευθύνεται για το αποτέλεσμα. Αλλά δεν πάμε έτσι αμέσως με ξένο σπέρμα λόγω υψηλού κατακερματισμού, γιατί σε πολλές περιπτώσεις διορθώνεται. Η γνώμη μου είναι να απευθυνθείτε σε ουρολόγο με ειδίκευση στα ανδρολογικά για να σας βοηθήσει, Ίσως του δώσει κι άλλες εξετάσεις να κάνει και θεωρώ ότι εκείνος είναι αρμόδιος να του δώσει αγωγή. Τι σκευάσματα σας έδωσε ο εξωσωματιστής; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η troia είπε:

Καλησπέρα. Έχετε κάνει τεστ κατακερματισμού; Αυτό που λέει ο γιατρός σου μου θυμίζει κάτι τέτοιο. Ότι μπορεί το σπέρμα να έχει υψηλό κατακερματισμό, δηλαδή βλάβες στο dna του και αυτό να ευθύνεται για το αποτέλεσμα. Αλλά δεν πάμε έτσι αμέσως με ξένο σπέρμα λόγω υψηλού κατακερματισμού, γιατί σε πολλές περιπτώσεις διορθώνεται. Η γνώμη μου είναι να απευθυνθείτε σε ουρολόγο με ειδίκευση στα ανδρολογικά για να σας βοηθήσει, Ίσως του δώσει κι άλλες εξετάσεις να κάνει και θεωρώ ότι εκείνος είναι αρμόδιος να του δώσει αγωγή. Τι σκευάσματα σας έδωσε ο εξωσωματιστής; 

Έχουμε επισκεφθεί ήδη ουρολόγο και κάναμε και κατακερματισμό DNA. Ήταν σε φυσιολογικά πλαίσια.... profertil τον σύζυγο και fertilimax εμένα....γενικά ο γιατρός ήταν ενθαρρυντικός...εμένα με έπιασε φόβος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Έχουμε επισκεφθεί ήδη ουρολόγο και κάναμε και κατακερματισμό DNA. Ήταν σε φυσιολογικά πλαίσια.... profertil τον σύζυγο και fertilimax εμένα....γενικά ο γιατρός ήταν ενθαρρυντικός...εμένα με έπιασε φόβος...

Συγνώμη κοπέλα μου, αφού ο κατακερματισμός είναι φυσιολογικός, τότε πως ο γιατρός σου το αποδίδει στο ανδρικό DNA; Πώς διαπίστωσε ότι δεν είναι καλό το πατρικό DNA; Μου κάνει εντύπωση! Εσύ με τις τιμές των ορμονών (FSH, E2, AMH) πως είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Συγνώμη κοπέλα μου, αφού ο κατακερματισμός είναι φυσιολογικός, τότε πως ο γιατρός σου το αποδίδει στο ανδρικό DNA; Πώς διαπίστωσε ότι δεν είναι καλό το πατρικό DNA; Μου κάνει εντύπωση! Εσύ με τις τιμές των ορμονών (FSH, E2, AMH) πως είσαι;

Υπάρχουν μεταλλάξεις σαφως αλλά είναι σε φυσιολογικά πλαίσια, δεν είναι δυνατόν στα 42 του να μην υπήρχαν. Η amh χαμηλή αλλά fsh και e2 φυσιολογικές όπως όλες οι ορμόνες.... μπορεί να πάρεις ένα σπερματοζωάριο με φυσιολογική μορφολογία και κινητικότητα αλλά να μην έχεις τη δυναμική που χρειάζεται εγώ αυτό καταλαβα....πως άλλωστε έφτασε σε βλαστοκυστη??? Τώρα τι να πω; Ίσως γι'αυτό συνέστησε απώλεια βάρους και υγιεινό τρόπο ζωής μιας και δεν καπνίζουμε για την μείωση του οξειδωτικού στρες και μείωση και των μεταλλάξεων....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Υπάρχουν μεταλλάξεις σαφως αλλά είναι σε φυσιολογικά πλαίσια, δεν είναι δυνατόν στα 42 του να μην υπήρχαν. Η amh χαμηλή αλλά fsh και e2 φυσιολογικές όπως όλες οι ορμόνες.... μπορεί να πάρεις ένα σπερματοζωάριο με φυσιολογική μορφολογία και κινητικότητα αλλά να μην έχεις τη δυναμική που χρειάζεται εγώ αυτό καταλαβα....πως άλλωστε έφτασε σε βλαστοκυστη??? Τώρα τι να πω; Ίσως γι'αυτό συνέστησε απώλεια βάρους και υγιεινό τρόπο ζωής μιας και δεν καπνίζουμε για την μείωση του οξειδωτικού στρες και μείωση και των μεταλλάξεων....

Εγώ δηλ. που έχω και χαμηλή ΑΜΗ και υψηλή FSH και είμαι πλέον 41 και ο άντρας μου 46 δεν έχω μάλλον καμία ελπίδα! Διότι τη μία δεν είναι δυνατό το ωάριο, την άλλη το σπερματοζωάριο...πάει τη βάψαμε! 

Πιστεύω όμως ότι όταν ένα έμβρυο καταφέρνει να φτάσει στο στάδιο την βλαστοκύστης, έχει δράσει καλά και ο ανδρικός παράγοντας, καθώς έχω ακούσει ότι μετά την 3η μέρα ανάπτυξης των εμβρύων φαίνεται και η δυναμική του σπερματοζωαρίου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Despina87 είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου!Όχι δεν μου καθυστέρησε καθόλου μου ήρθε κανονικά στις μέρες που ήταν να έρθει!ΣΟΥ έχει καθυστέρησει?

Γειά σου κοπέλα μου. Ρωτάω επειδή γενικά έχω σταθερό κύκλο, η ωορρηξία μου ήταν κανονικά Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου αλλά δεν ένιωσα κάποιον πόνο δεξιά ή αριστερά όπως κάθε μήνα με την ωορρηξία ή να έχω υγρά, αλλά σήμερα 9 του μηνός ένιωσα ενοχλήσεις δεξιά και σκέφτομαι μήπως καθυστερήσει αυτόν το μήνα. Εμείς λόγω ανεξήγητης ακόμη και αυτόν το μήνα προσπαθήσαμε μήπως και μια στο εκατομμύριο γίνει το θαύμα αλλά σταματήσαμε Κυριακή! Λόγω δουλειάς και κούρασης Δευτέρα Τρίτη βαρεθήκαμε και θεώρησα ότι πέρασε η ωορρηξία.

στις πριν 3 ώρες, ο/η Evi87 είπε:

Κ εμένα που έκανα 1,5 μήνα μετά μου καθυστέρησε 6 ημέρες!

Αυτό σκέφτηκα μήπως επειδή ήρθε νωρίς μετά την ωοληψία, μετά καθυστερεί για να ισορροπήσει τις μέρες ο οργανισμό.
Όπως φαίνεται δεν είναι συγκεκριμένο, αφού η Despina87 είχε κανονικά περίοδο ενώ εσύ 6 μέρες καθυστέρηση.
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Nia2021 είπε:

Υπάρχουν μεταλλάξεις σαφως αλλά είναι σε φυσιολογικά πλαίσια, δεν είναι δυνατόν στα 42 του να μην υπήρχαν. Η amh χαμηλή αλλά fsh και e2 φυσιολογικές όπως όλες οι ορμόνες.... μπορεί να πάρεις ένα σπερματοζωάριο με φυσιολογική μορφολογία και κινητικότητα αλλά να μην έχεις τη δυναμική που χρειάζεται εγώ αυτό καταλαβα....πως άλλωστε έφτασε σε βλαστοκυστη??? Τώρα τι να πω; Ίσως γι'αυτό συνέστησε απώλεια βάρους και υγιεινό τρόπο ζωής μιας και δεν καπνίζουμε για την μείωση του οξειδωτικού στρες και μείωση και των μεταλλάξεων....

Καλημέρα, θα συμφωνήσω με τη Ριρικα,τη στιγμή που βγαίνει ο κατακερματισμός καλός και γίνεται από όσο καταλαβα icsi δεν τίθεται θέμα σπέρματος.

Η δυναμική ενός εμβρύου να εμφυτευτει έχει να κάνει με το σύνολο των παραγόντων.Τελειες μορφολογικά βλαστοκυστες δεν εμφυτεύονται γιατί πιθανόν να έχουν χρωμοσώμικες ανωμαλίες όπως είναι φυσικό να συμβαίνει στα ανθρώπινα έμβρυα.

Μου κάνει εντύπωση που χωρίς ευρηματα στοχοποιούν το σπέρμα εκτός αν είδαν κάτι στο εργαστήριο.

Σε κάθε περίπτωση τρεις μήνες δεν είναι πάντα αρκετοί για βελτίωση.Επισης δεν μου άρεσε που δήλωσε ότι θα δυσκολευτείς,τη στιγμή που ζευγάρια πιάνουν ακόμη και με σπερματιδες.

Εμείς λόγω σπέρματος προχωρήσαμε σε εξωσωματικη και τόσοι γιατροί και εμβρυολογοι ποτέ δεν μας πρότειναν δανεικό(αντίθετα ένας μου είχε πει για δανεικά ωάρια).

Ίσα ίσα θεωρούν το σπέρμα εύκολο παράγοντα ακριβώς γιατί υπάρχουν εκατομμύρια να επιλέγουν και σίγουρα μέσα σε αυτά υπάρχει και καλό υλικό.

Σε κάθε περίπτωση διατροφή και βιταμίνες ποτέ δεν έβλαψαν κανέναν.

Εμείς επικουρικά παίρνουμε και βασιλικό πολτό και maca.

To μνμ μου έχει σκοπό να σε ενθαρρύνει (δεν του φαίνεται το ξέρω) στα 3 έμβρυα το ένα να πάει βλαστοκυστη είναι το φυσιολογικό στατιστικά (30% προχωράει) όπως επίσης και να μην πετύχεις εμφύτευση με την πρώτη είναι επίσης φυσιολογικό.Δεν αποδεικνύει ότι δεν θα τα καταφέρεις ποτέ ή σώνει και ντε πρέπει να πάρεις δότη.

Επίσης έχω άλλες απορίες, σε πήγαν σε μεταφορά στον ίδιο κύκλο με την ωοληψια?Γιατί αφού δίνεις μόνο τέσσερα σου λένε πάλι διέγερση κι όχι τροποποιημένο? Ρωτάω και ξαναρωτάω γιατί έτσι την παταγα κι εγώ στην αρχή .

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η TRigirl είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Σας διαβάζω αρκετά συχνά τελευταία πιο πολύ για να παίρνω θάρρος ότι όλα θα πάνε καλά τελικά. Πρώτη φορά γράφω όμως. Εγώ έκανα ετ την προηγούμενη Τρίτη και περιμένω αποτελέσματα το Σάββατο. 3 έμβρυα- 3ης ημέρας. Έχω κάνει άλλες 2 εξωσωματικές αυτή είναι η τρίτη. Στην πρώτη με 5 ημερών βλαστοκύστες έμεινα έγκυος αλλά στις 10 εβδομάδες παλινδρόμησε το εμβρυάκι - είχε χρωμοσωμιακή ανωμαλία.. Η 2η ήταν αποτυχημένη και μάλιστα με 3 άριστες βλαστοκύστες 4ΑΑ -5 ημερών.Απλά τη 2η φορά πήγα με κατεψυγμένα 1μηνα. Στον επόμενο κύκλο δηλ, που δεν το συνιστώ. Εμένα δεν μου ταίριαξε,  πήρα και πολλά φάρμακα. Επίσης την πρώτη φορά μου έβαλε 4 βλαστοκύστες ο γιατρός.  Ας ελπίσουμε ότι αυτή τη φορά όλα θα πάνε καλά και θα βάλει το χέρι του ο θεός. Γενικά έχω διαβάσει πάρα πολύ και πιστεύω ότι είναι θέμα πίστης και τύχης. Να σου τύχει το καλό έμβρυο/ έμβρυα και να εμφυτευθούν τελικά στην μήτρα. 
Τωρα έχω κάνει mini εξωσωματική με λίγα χάπια και ελάχιστες ενέσεις και αισθάνομαι πολύ καλύτερα. Να κάνει και η φύση λίγο την δουλειά της. Απλά έχω αρκετό άγχος για το αποτέλεσμα κάποιες φορές που δεν ξέρω αν βοηθάει. Ευχαριστώ που με ακούσατε και ελπίζω όλες οι προσπάθειες να είναι επιτυχημένες με θετικό αλλά αποτέλεσμα και μωρά στην αγκαλιά μας! ❤️

Καλημέρα κορίτσι! Καλώς ήρθες στην όμορφη παρέα μας! Συγχαρητήρια κ σ´εσένα για τις προσπάθειες κ τους κόπους σου! Εύχομαι αυτή να είναι κ η τυχερή σου! Λογικό να αγχώνεσαι για το αποτέλεσμα. Σκέψου όμως πως εμείς από την πλευρά μας κάνουμε ό,τι μας πουν κ ό,τι μπορούμε. Τώρα  πια μόνο θετικές σκέψεις κ όνειρα! Πότε κάνεις χοριακή; Λογικά αρχές της επόμενης εβδομάδας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η TRigirl είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Σας διαβάζω αρκετά συχνά τελευταία πιο πολύ για να παίρνω θάρρος ότι όλα θα πάνε καλά τελικά. Πρώτη φορά γράφω όμως. Εγώ έκανα ετ την προηγούμενη Τρίτη και περιμένω αποτελέσματα το Σάββατο. 3 έμβρυα- 3ης ημέρας. Έχω κάνει άλλες 2 εξωσωματικές αυτή είναι η τρίτη. Στην πρώτη με 5 ημερών βλαστοκύστες έμεινα έγκυος αλλά στις 10 εβδομάδες παλινδρόμησε το εμβρυάκι - είχε χρωμοσωμιακή ανωμαλία.. Η 2η ήταν αποτυχημένη και μάλιστα με 3 άριστες βλαστοκύστες 4ΑΑ -5 ημερών.Απλά τη 2η φορά πήγα με κατεψυγμένα 1μηνα. Στον επόμενο κύκλο δηλ, που δεν το συνιστώ. Εμένα δεν μου ταίριαξε,  πήρα και πολλά φάρμακα. Επίσης την πρώτη φορά μου έβαλε 4 βλαστοκύστες ο γιατρός.  Ας ελπίσουμε ότι αυτή τη φορά όλα θα πάνε καλά και θα βάλει το χέρι του ο θεός. Γενικά έχω διαβάσει πάρα πολύ και πιστεύω ότι είναι θέμα πίστης και τύχης. Να σου τύχει το καλό έμβρυο/ έμβρυα και να εμφυτευθούν τελικά στην μήτρα. 
Τωρα έχω κάνει mini εξωσωματική με λίγα χάπια και ελάχιστες ενέσεις και αισθάνομαι πολύ καλύτερα. Να κάνει και η φύση λίγο την δουλειά της. Απλά έχω αρκετό άγχος για το αποτέλεσμα κάποιες φορές που δεν ξέρω αν βοηθάει. Ευχαριστώ που με ακούσατε και ελπίζω όλες οι προσπάθειες να είναι επιτυχημένες με θετικό αλλά αποτέλεσμα και μωρά στην αγκαλιά μας! ❤️

Δεν γίνεται να μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία και να μην έχουμε άγχος κορίτσι μου. Ειναι πολύ φυσιολογικο! Υπομονή 3 μέρες μείνανε! Έχεις καθόλου συμπτώματα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mari84 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω..

Τα χαρτιά για το επίδομα εξωσωματικής που τα καταθέτουμε?

Στο ΙΚΑ όπου ανήκουμε ή στον ΕΟΠΥΥ όπου καταθέτουμε τα χαρτιά όταν περνάμε επιτροπή?

Στον ΕΟΠΥΥ όπου ανήκεις βάσει κατοικίας. Εγώ ας πούμε που μένω στον Άλιμο ανήκω στην Καλλιθέα. Οπωσδήποτε πάρε τηλ. κ ρώτα μήπως θέλουν ρνβ για να καταθέσεις τα δικαιολογητικά. 

Καλημέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Despina87 είπε:

Έτσι πρέπει κοπέλα μου!Πάντα πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά και να ελπίζουμε στα καλύτερα!

Η κάθεμια μας το δικαιούται και πρέπει να το νιώσει!

Σου εύχομαι η επόμενη φορά να σου δώσει την χαρά που θες και να είναι όλα τέλεια και να πάνε καλά μέχρι τέλους !!!

Αν επιτρέπεται και θες βέβαια τι έγινε και δεν προχώρησε?

Ναι καλέ επιτρέπεται, αλοίμονο! Τη 14η εβδομάδα ενώ ήμουν ξαπλωμένη έσπασαν τα νερά και στην ουσία ήταν σαν πρόωρος τοκετός! Είχα τότε ένα ινωμύωμα που μεγάλωσε και περιόρισε τον ήδη κάπως στενό χώρο γιατί έχω και δίκερη. Θα μου πεις η πρώτη είμαι που το ζω αυτό; σίγουρα και δυστυχώς όχι! Απλά με πονάει ακόμη κάποιες φορές λόγω του ότι ήρθε η σύλληψη φυσικά λίγο πριν την επιτροπή της εξωσωματικής. Τώρα πάμε με εξωσωματική λόγω του ότι έχουμε θεματάκι με το σπέρμα! Έχω κάνει 2 ετ αλλά δεν ήμουν τυχερή! Ελπίζω την επόμενη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Γειά σου κοπέλα μου. Ρωτάω επειδή γενικά έχω σταθερό κύκλο, η ωορρηξία μου ήταν κανονικά Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου αλλά δεν ένιωσα κάποιον πόνο δεξιά ή αριστερά όπως κάθε μήνα με την ωορρηξία ή να έχω υγρά, αλλά σήμερα 9 του μηνός ένιωσα ενοχλήσεις δεξιά και σκέφτομαι μήπως καθυστερήσει αυτόν το μήνα. Εμείς λόγω ανεξήγητης ακόμη και αυτόν το μήνα προσπαθήσαμε μήπως και μια στο εκατομμύριο γίνει το θαύμα αλλά σταματήσαμε Κυριακή! Λόγω δουλειάς και κούρασης Δευτέρα Τρίτη βαρεθήκαμε και θεώρησα ότι πέρασε η ωορρηξία.

Αυτό σκέφτηκα μήπως επειδή ήρθε νωρίς μετά την ωοληψία, μετά καθυστερεί για να ισορροπήσει τις μέρες ο οργανισμό.
Όπως φαίνεται δεν είναι συγκεκριμένο, αφού η Despina87 είχε κανονικά περίοδο ενώ εσύ 6 μέρες καθυστέρηση.
 

Καλημερα!!

Πιστεύω ότι ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η TRigirl είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Σας διαβάζω αρκετά συχνά τελευταία πιο πολύ για να παίρνω θάρρος ότι όλα θα πάνε καλά τελικά. Πρώτη φορά γράφω όμως. Εγώ έκανα ετ την προηγούμενη Τρίτη και περιμένω αποτελέσματα το Σάββατο. 3 έμβρυα- 3ης ημέρας. Έχω κάνει άλλες 2 εξωσωματικές αυτή είναι η τρίτη. Στην πρώτη με 5 ημερών βλαστοκύστες έμεινα έγκυος αλλά στις 10 εβδομάδες παλινδρόμησε το εμβρυάκι - είχε χρωμοσωμιακή ανωμαλία.. Η 2η ήταν αποτυχημένη και μάλιστα με 3 άριστες βλαστοκύστες 4ΑΑ -5 ημερών.Απλά τη 2η φορά πήγα με κατεψυγμένα 1μηνα. Στον επόμενο κύκλο δηλ, που δεν το συνιστώ. Εμένα δεν μου ταίριαξε,  πήρα και πολλά φάρμακα. Επίσης την πρώτη φορά μου έβαλε 4 βλαστοκύστες ο γιατρός.  Ας ελπίσουμε ότι αυτή τη φορά όλα θα πάνε καλά και θα βάλει το χέρι του ο θεός. Γενικά έχω διαβάσει πάρα πολύ και πιστεύω ότι είναι θέμα πίστης και τύχης. Να σου τύχει το καλό έμβρυο/ έμβρυα και να εμφυτευθούν τελικά στην μήτρα. 
Τωρα έχω κάνει mini εξωσωματική με λίγα χάπια και ελάχιστες ενέσεις και αισθάνομαι πολύ καλύτερα. Να κάνει και η φύση λίγο την δουλειά της. Απλά έχω αρκετό άγχος για το αποτέλεσμα κάποιες φορές που δεν ξέρω αν βοηθάει. Ευχαριστώ που με ακούσατε και ελπίζω όλες οι προσπάθειες να είναι επιτυχημένες με θετικό αλλά αποτέλεσμα και μωρά στην αγκαλιά μας! ❤️

Καλημέρα κορίτσι μου εύχομαι αυτή η φορά να είναι και η τυχερή...είναι λογικό να έχουμε άγχος αλλά δεν πρέπει να μας απορροφά μόνο το θέμα της απόκτησης παιδιού γιατί αυτό μπορεί να τα κάνει και χειρότερα τα πράγματα!!!

Σίγουρα σε λίγο καιρό όλες θα πετύχουμε υπομονή και επιμονή χρειάζεται...Πρέπει. Α ήμαστε δυνατές και να μην τα παρατάμε!

Σου στέλνω όλη μου την θετική ενέργεια🙏💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Γειά σου κοπέλα μου. Ρωτάω επειδή γενικά έχω σταθερό κύκλο, η ωορρηξία μου ήταν κανονικά Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου αλλά δεν ένιωσα κάποιον πόνο δεξιά ή αριστερά όπως κάθε μήνα με την ωορρηξία ή να έχω υγρά, αλλά σήμερα 9 του μηνός ένιωσα ενοχλήσεις δεξιά και σκέφτομαι μήπως καθυστερήσει αυτόν το μήνα. Εμείς λόγω ανεξήγητης ακόμη και αυτόν το μήνα προσπαθήσαμε μήπως και μια στο εκατομμύριο γίνει το θαύμα αλλά σταματήσαμε Κυριακή! Λόγω δουλειάς και κούρασης Δευτέρα Τρίτη βαρεθήκαμε και θεώρησα ότι πέρασε η ωορρηξία.

Αυτό σκέφτηκα μήπως επειδή ήρθε νωρίς μετά την ωοληψία, μετά καθυστερεί για να ισορροπήσει τις μέρες ο οργανισμό.
Όπως φαίνεται δεν είναι συγκεκριμένο, αφού η Despina87 είχε κανονικά περίοδο ενώ εσύ 6 μέρες καθυστέρηση.
 

Καλημέρα κοπέλα μου!!Εγω πιστεύω ότι ίσως διαφέρει τελικά από οργανισμό σε οργανισμό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasilique είπε:

Καλημέρα κορίτσι! Καλώς ήρθες στην όμορφη παρέα μας! Συγχαρητήρια κ σ´εσένα για τις προσπάθειες κ τους κόπους σου! Εύχομαι αυτή να είναι κ η τυχερή σου! Λογικό να αγχώνεσαι για το αποτέλεσμα. Σκέψου όμως πως εμείς από την πλευρά μας κάνουμε ό,τι μας πουν κ ό,τι μπορούμε. Τώρα  πια μόνο θετικές σκέψεις κ όνειρα! Πότε κάνεις χοριακή; Λογικά αρχές της επόμενης εβδομάδας; 

Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ πολύ! Το Σάββατο 13/2 θα κάνω χοριακή. 2/2 έκανα την ετ. Μακάρι, προσπαθώ να καταλάβω αν έχω κάποια συμπτώματα αλλά δεν θέλω να προκαταβάλλομαι αρνητικά ή θετικά. Εγώ είμαι σίγουρα και μεγαλύτερη από τις περισσότερες από εσάς, αλλά δεν το βάζω κάτω! Πιστεύω ότι όλα γίνονται αν επιμένεις και προσπαθείς. Η αναμονή είναι δύσκολη γιατί δεν περνούν οι μέρες και από την άλλη πρέπει να είσαι και κάπως ήσυχη. Αν και την πρώτη φορά που έμεινα, είχα πάει 4 ωρο ταξίδι σχεδόν αμέσως μετά και δεν επηρέασε το αποτέλεσμα! Ήμουν 3 μέρες διακοπές με ότι αυτό συνεπάγεται, βόλτες φαγητά κτλ. Προσπαθώ να σκέφτομαι ότι είναι να γίνει θα γίνει! Και παρακαλώ πολύ μην ακούω τα κορίτσια που είναι κάτω από 40 να απογοητεύονται δεν υπάρχει περίπτωση να μην πετύχουν αν δεν τα παρατήσουν ή ότι ο άντρας τους 45 - 46χρ είναι μεγάλος! Ανήκουστο! Οι άντρες είναι ικανοί και σε προχωρημένη ηλικία να τεκνοποιήσουν. Ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση! Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου εύχομαι αυτή η φορά να είναι και η τυχερή...είναι λογικό να έχουμε άγχος αλλά δεν πρέπει να μας απορροφά μόνο το θέμα της απόκτησης παιδιού γιατί αυτό μπορεί να τα κάνει και χειρότερα τα πράγματα!!!

Σίγουρα σε λίγο καιρό όλες θα πετύχουμε υπομονή και επιμονή χρειάζεται...Πρέπει. Α ήμαστε δυνατές και να μην τα παρατάμε!

Σου στέλνω όλη μου την θετική ενέργεια🙏💖

Καλημέρα και σε σένα γλυκιά μου και σε ευχαριστώ πολύ! Απλά μερικές φορές είναι ο χρόνος που σε πιέζει. Σχεδόν όλοι οι γιατροί σε κάνουν να αισθάνεσαι ότι είσαι μεγάλη όταν περάσεις τα σαράντα και ότι είναι πολύ αμφίβολο το αποτέλεσμα λόγω ηλικίας. Τα ωάρια μιας γυναίκας μεγαλώνοντας σου λένε ότι δεν είναι ποιοτικά. Ακόμη και αν όλα είναι φυσιολογικά όπως σε μένα, είναι η ηλικία που τα αναιρεί όλα. Αλλά έχω πίστη ότι όλα θα πάνε καλά! 🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Nia2021 είπε:

Έχουμε επισκεφθεί ήδη ουρολόγο και κάναμε και κατακερματισμό DNA. Ήταν σε φυσιολογικά πλαίσια.... profertil τον σύζυγο και fertilimax εμένα....γενικά ο γιατρός ήταν ενθαρρυντικός...εμένα με έπιασε φόβος...

Ήταν σε φυσιολογικά πλαίσια ο κατακερματισμός, άρα πώς το πατρικό dna ευθύνεται για την αποτυχία; Τον κατακερματισμό τον κάνατε σε εξειδικευμένο εργαστήριο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

Εμείς λόγω σπέρματος προχωρήσαμε σε εξωσωματικη και τόσοι γιατροί και εμβρυολογοι ποτέ δεν μας πρότειναν δανεικό(αντίθετα ένας μου είχε πει για δανεικά ωάρια).

Ίσα ίσα θεωρούν το σπέρμα εύκολο παράγοντα ακριβώς γιατί υπάρχουν εκατομμύρια να επιλέγουν και σίγουρα μέσα σε αυτά υπάρχει και καλό υλικό.

Γι' αυτό λες εσύ ή επειδή από τα ωάρια έχουν πολύ μεγαλύτερο κέρδος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Nia2021 είπε:

Υπάρχουν μεταλλάξεις σαφως αλλά είναι σε φυσιολογικά πλαίσια, δεν είναι δυνατόν στα 42 του να μην υπήρχαν. Η amh χαμηλή αλλά fsh και e2 φυσιολογικές όπως όλες οι ορμόνες.... μπορεί να πάρεις ένα σπερματοζωάριο με φυσιολογική μορφολογία και κινητικότητα αλλά να μην έχεις τη δυναμική που χρειάζεται εγώ αυτό καταλαβα....πως άλλωστε έφτασε σε βλαστοκυστη??? Τώρα τι να πω; Ίσως γι'αυτό συνέστησε απώλεια βάρους και υγιεινό τρόπο ζωής μιας και δεν καπνίζουμε για την μείωση του οξειδωτικού στρες και μείωση και των μεταλλάξεων....

Σε αυτό το τελευταίο έχει δίκιο και να το κάνετε. Εύκολα το λες, δύσκολα το κάνεις, βέβαια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...