Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

Μην απογοητεύεσαι από τώρα. Εγώ δεν είχα κανένα σύμπτωμα εκτός από δέκατα και πήρα θετικό αποτέλεσμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Ηλίας-Νικόλαος είπε:

Καλημέραααα!!!

Την Παρασκευή πάω για τον πρώτο υπέρηχο να δούμε σάκο :) Τι να περιμένω σε αυτό τον υπέρηχο; 

Επίσης, γιατί όχι ζεστο μπάνιο;;;

Καλημέρα!!! Εχθές τη νύχτα  σε θυμήθηκα. Ξέχασα αν πήρα ή οχι την κορτιζόνη μου ? Πανικός

Τελικά πήρα ένα τέταρτο ακόμη

Πόσο είσαι τωρα; Λογικά θα δεις σάκο και λεκιθικο. Και μετά...Θα έχεις την επόμενη αναμονή,  η οποία είναι να δεις καρδιά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα! Τώρα για να θυμάμαι αν πήρα ή όχι τη κορτιζόνη (την έχω στο ψυγείο για αυτό την ξεχνάω), κόβω τη συσκευασία από το σημείο που χρησιμοποίησα τα φάρμακα και έτσι ξέρω πως όταν δεν λείπει κάποιο φάρμακο, άρα δε χρησιμοποιήθηκε και πρέπει να πιώ. ?

Τώρα είμαι 4 εβδομάδων και 5 ημερών. Εσυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ηλίας-Νικόλαος είπε:

Χαχα! Τώρα για να θυμάμαι αν πήρα ή όχι τη κορτιζόνη (την έχω στο ψυγείο για αυτό την ξεχνάω), κόβω τη συσκευασία από το σημείο που χρησιμοποίησα τα φάρμακα και έτσι ξέρω πως όταν δεν λείπει κάποιο φάρμακο, άρα δε χρησιμοποιήθηκε και πρέπει να πιώ. ?

Τώρα είμαι 4 εβδομάδων και 5 ημερών. Εσυ;

6 εβδομάδων και 3 ημερών. Ετοιμάσου για αναμονές συνέχεια. Στην αρχή σάκος, μετά καρδούλα, μετά τσεκαρισματα. Τις έκανες τις εξετάσεις; Εγώ τώρα αναμένω το επόμενο τσεκαρισμα. Πιστεύω να ηρεμήσουμε λίγο μετά την 12η εβδομάδα που απομακρύνεται ο κίνδυνος της αποβολής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξετάσεις;; Καμία, λογικά θα μου δοθούν οδηγίες στον υπέρηχο. Εσύ έχεις κάνει κάποιες εξετάσεις; Και αν ναι, ποιες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ηλίας-Νικόλαος είπε:

Εξετάσεις;; Καμία, λογικά θα μου δοθούν οδηγίες στον υπέρηχο. Εσύ έχεις κάνει κάποιες εξετάσεις; Και αν ναι, ποιες; 

Ναι θα σου τις δώσει ο γιατρός σου. Είναι αιματολογικές. Ειναι γενικη αιματος και πολλά άλλα. Τσεκάρουν ομάδα αίματος, αντισώματα, θυρεοειδή κλπ Τις κάνουν στο πρώτο τρίμηνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Πλατανακη Δεσποινα είπε:

Καλημερα κοριτσια. Εκανα τη χοριακη στις 7.30 κ μου ειπαν μεσημερι το αποτελεσμα. Εγω ομως ρε κοριτσια δε νιωθω εγκυος. Εχω τοσο αρνητικο προαισθημα κ το μονο που περιμενω ειναι να επιβεβαιωθω για να κοψω φαρμακα.

Καλή επιτυχία Δέσποινα. Εύχομαι να έχεις ευχάριστα νέα! 

Μην ανησυχείς καμία δεν ένιωθε έγκυος! Δεν υπάρχουν συμπτώματα! 

Όλα τα κορίτσια εδώ  που έμειναν λέγανε δεν έχω συμπτωματα φοβάμαι! Όλα! Και είχαν τεράστιες χοριακες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Πλατανακη Δεσποινα είπε:

Καλημερα κοριτσια. Εκανα τη χοριακη στις 7.30 κ μου ειπαν μεσημερι το αποτελεσμα. Εγω ομως ρε κοριτσια δε νιωθω εγκυος. Εχω τοσο αρνητικο προαισθημα κ το μονο που περιμενω ειναι να επιβεβαιωθω για να κοψω φαρμακα.

Καλά Αποτελέσματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Πλατανακη Δεσποινα είπε:

Βγηκε. Ειναι 2 δυστυχως.

Ωωωω κρυμα...Δεν ξέρω τι να πω.  πρώτη προσπάθεια;

Εύχομαι η επόμενη να είναι τυχερή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Πλατανακη Δεσποινα είπε:

Βγηκε. Ειναι 2 δυστυχως.

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου!!! Δεν υπαρχουν λογια. Μονο μαζεψε τις δυναμεις μου για την επομενη φορα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω ακόμα κάτι..

Τι τρώτε αυτό το διάστημα; Προσέχετε παραπάνω; 

Το δικό μου διαιτολόγιο περιλαμβάνει καθημερινά αυγά και γιαούτρι, πολλά φρούτα, λαχανικά τα οποία είτε είναι σε σαλάτα είτε τα μαγειρεύω, κρέας περίπου μέρα παρα μέρα και ψάρια μια φορά την εβδομάδα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Πλατανακη Δεσποινα είπε:

Βγηκε. Ειναι 2 δυστυχως.

Τα λόγια είναι περιττά σε αυτή την περίπτωση...Σε νιώθω τοσο πολύ γιατί τα εχω περάσει 3 φορές..!!! Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να μαζέψεις δυνάμεις για να προχωρήσεις!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ριρίκα είπε:

Τα λόγια είναι περιττά σε αυτή την περίπτωση...Σε νιώθω τοσο πολύ γιατί τα εχω περάσει 3 φορές..!!! Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να μαζέψεις δυνάμεις για να προχωρήσεις!!! 

Κάποια στιγμή θα έρθει και για εμάς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Τα λόγια είναι περιττά σε αυτή την περίπτωση...Σε νιώθω τοσο πολύ γιατί τα εχω περάσει 3 φορές..!!! Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να μαζέψεις δυνάμεις για να προχωρήσεις!!! 

Ποναει η καρδια μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Πλατανακη Δεσποινα είπε:

Ποναει η καρδια μου...

Λυπάμαι πολύ... είχαμε χαρεί τόσο με όλα αυτά τα ευχάριστα... Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου η επόμενη να είναι η τυχερή! Πρώτη φορά; που την έκανες αν επιτρέπεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tokyo είπε:

Λυπάμαι πολύ... είχαμε χαρεί τόσο με όλα αυτά τα ευχάριστα... Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου η επόμενη να είναι η τυχερή! Πρώτη φορά; που την έκανες αν επιτρέπεται;

Πρωτη ναι. Γενεσις στον Σφακιανουδη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Πλατανακη Δεσποινα είπε:

Πρωτη ναι. Γενεσις στον Σφακιανουδη

Η πρώτη είναι δύσκολη και από ότι έχω καταλάβει δεν είναι κ το πιο πιθανό να γίνει με τη μία... Σου εύχομαι σύντομα να ανακοινώνεις ευχάριστα! Κουράγιο γιατί νομίζω αυτή τώρα είναι η πιο δύσκολη στιγμή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Πλατανακη Δεσποινα είπε:

Ποναει η καρδια μου...

Το ξέρω και μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα...νιώθεις ράκος ψυχικά και σωματικά...Πρέπει όμως να αντέξουμε και να φανούμε δυνατές για το καλό του στόχου μας...Έτσι μόνο θα τα καταφέρουμε!!! Η απογοήτευση αυτές τις στιγμές μεγάλη, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε τον αγώνα μας...χρειάζεται πολύ υπομονή και επιμονή κορίτσι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Πλατανακη Δεσποινα είπε:

Ποναει η καρδια μου...

Κορίτσι μου πρέπει να αφίξεις τα δόντια και να φανείς δυνατή χάθηκε μια μάχη αλλά όχι ο πόλεμος! Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά είναι νωπό ακόμα! Είμαι σίγουρη ότι το θέλεις τόσο πολυ γι αυτό και θα το πετύχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας κ από μένα! Ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα μιας κ όλες έχετε εμπειρία πλέον... Είμαι στη φάση που προσπαθώ για φυσική σύλληψη περίπου 10 μήνες. Στο 6μηνο κάναμε εξετάσεις (ορμονολογικά, σαλπιγγογραφία, υπέρηχο κ κλασσικό γυναικολογικό έλεγχο εγώ κ σπερμοδιάγραμμα ο άντρας μου) κ βγήκαν όλα μια χαρά. Μάλιστα μας είπε ο γιατρός ότι είναι πολύ καλά τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος (πιο καλά από ότι βλέπει συνήθως) κ τα ορμονικά μου μοιάζουν σαν να είμαι πολύ μικρότερη (είμαστε 37 κ οι 2 κ ξεκινήσαμε περίπου 36). Παρόλα αυτά δεν έχουμε δει αποτέλεσμα παρόλο που έχω κ απόλυτα σταθερό κύκλο κ ελέγχω κ την ωορρηξία μου με τεστάκια...

Με το γιατρό (κυρίως λόγω ηλικίας) συμφωνήσαμε αν δεν υπάρχει αποτέλεσμα ως το Σεπτέμβρη να δοκιμάσουμε σπερματέγχυση (1-2 το πολύ) εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα κ από εκεί κ πέρα πλέον μιλάμε για εξωσωματική λόγω ανεξήγητης... που από ότι βλέπω παίζει πολύ! 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν είχατε δοκιμάσει τη σπερματέγχυση κ αν γενικά έχετε εικόνα του κατά πόσο αξίζει τον κόπο... για να είστε σε αυτό το γκρουπ προφανώς δεν σας πέτυχε, αλλά έλεγα αν ξέρετε πχ από άλλους κατά πόσο μπορεί να πετύχει κ αν έχετε κάνει πως σας φάνηκε σαν διαδικασία. Μέσα μου έχω σχεδόν αποφασίσει την εξωσωματική απλά θέλω να κάνω μια προσπάθεια έτσι για να πω ότι το δοκίμασα... από εκεί κ πέρα ο γιατρός μου δίνει ένα 12-15% ενώ με εξωσωματική 70%... μιλάμε για χάος αλλά λέω οκ κ τι θα χάσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσια γεια σας κ από μένα! Ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα μιας κ όλες έχετε εμπειρία πλέον... Είμαι στη φάση που προσπαθώ για φυσική σύλληψη περίπου 10 μήνες. Στο 6μηνο κάναμε εξετάσεις (ορμονολογικά, σαλπιγγογραφία, υπέρηχο κ κλασσικό γυναικολογικό έλεγχο εγώ κ σπερμοδιάγραμμα ο άντρας μου) κ βγήκαν όλα μια χαρά. Μάλιστα μας είπε ο γιατρός ότι είναι πολύ καλά τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος (πιο καλά από ότι βλέπει συνήθως) κ τα ορμονικά μου μοιάζουν σαν να είμαι πολύ μικρότερη (είμαστε 37 κ οι 2 κ ξεκινήσαμε περίπου 36). Παρόλα αυτά δεν έχουμε δει αποτέλεσμα παρόλο που έχω κ απόλυτα σταθερό κύκλο κ ελέγχω κ την ωορρηξία μου με τεστάκια...

Με το γιατρό (κυρίως λόγω ηλικίας) συμφωνήσαμε αν δεν υπάρχει αποτέλεσμα ως το Σεπτέμβρη να δοκιμάσουμε σπερματέγχυση (1-2 το πολύ) εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα κ από εκεί κ πέρα πλέον μιλάμε για εξωσωματική λόγω ανεξήγητης... που από ότι βλέπω παίζει πολύ! 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν είχατε δοκιμάσει τη σπερματέγχυση κ αν γενικά έχετε εικόνα του κατά πόσο αξίζει τον κόπο... για να είστε σε αυτό το γκρουπ προφανώς δεν σας πέτυχε, αλλά έλεγα αν ξέρετε πχ από άλλους κατά πόσο μπορεί να πετύχει κ αν έχετε κάνει πως σας φάνηκε σαν διαδικασία. Μέσα μου έχω σχεδόν αποφασίσει την εξωσωματική απλά θέλω να κάνω μια προσπάθεια έτσι για να πω ότι το δοκίμασα... από εκεί κ πέρα ο γιατρός μου δίνει ένα 12-15% ενώ με εξωσωματική 70%... μιλάμε για χάος αλλά λέω οκ κ τι θα χάσω...

Κοριτσι μου εγω εκανα 2 σπερματεγχυσεις αποτυχημενες αλλα λογω της γιατρου μου της προηγουμενης που εκανε μεγα λαθος να με βαλει σε αυτη τη διαδικασια. Εγω εχω πολυκυστικες κ ο αντρας μου ειχε θεμα με την κινητικοτητα. Οποτε οταν αλλαξα γιατρο μου ειχε βρει κ διαφραγμα στη μητρα κτ που δεν μου το ειχε πει η προηγουμενη. Εκανα υστεροσκοπηση κ βελτιωθηκε το σχημα της. Αλλα απο εκει κ περα ηταν ξεκαθαροι οτι ειμαι για εξωσωματικη. Ας σου πει καλύτερα μια κοπελα που ειχε αλλη διαγνωση γτ εγω δεν μπορω να βοηθησω. Σιγουρα παντως η σπερματεγχυση εχει πιθανοτητες οσο μια φυσιολογικη σύλληψη να πετυχει. Κ σαν διαδικασια ειναι πολυ απλη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσια γεια σας κ από μένα! Ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα μιας κ όλες έχετε εμπειρία πλέον... Είμαι στη φάση που προσπαθώ για φυσική σύλληψη περίπου 10 μήνες. Στο 6μηνο κάναμε εξετάσεις (ορμονολογικά, σαλπιγγογραφία, υπέρηχο κ κλασσικό γυναικολογικό έλεγχο εγώ κ σπερμοδιάγραμμα ο άντρας μου) κ βγήκαν όλα μια χαρά. Μάλιστα μας είπε ο γιατρός ότι είναι πολύ καλά τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος (πιο καλά από ότι βλέπει συνήθως) κ τα ορμονικά μου μοιάζουν σαν να είμαι πολύ μικρότερη (είμαστε 37 κ οι 2 κ ξεκινήσαμε περίπου 36). Παρόλα αυτά δεν έχουμε δει αποτέλεσμα παρόλο που έχω κ απόλυτα σταθερό κύκλο κ ελέγχω κ την ωορρηξία μου με τεστάκια...

Με το γιατρό (κυρίως λόγω ηλικίας) συμφωνήσαμε αν δεν υπάρχει αποτέλεσμα ως το Σεπτέμβρη να δοκιμάσουμε σπερματέγχυση (1-2 το πολύ) εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα κ από εκεί κ πέρα πλέον μιλάμε για εξωσωματική λόγω ανεξήγητης... που από ότι βλέπω παίζει πολύ! 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν είχατε δοκιμάσει τη σπερματέγχυση κ αν γενικά έχετε εικόνα του κατά πόσο αξίζει τον κόπο... για να είστε σε αυτό το γκρουπ προφανώς δεν σας πέτυχε, αλλά έλεγα αν ξέρετε πχ από άλλους κατά πόσο μπορεί να πετύχει κ αν έχετε κάνει πως σας φάνηκε σαν διαδικασία. Μέσα μου έχω σχεδόν αποφασίσει την εξωσωματική απλά θέλω να κάνω μια προσπάθεια έτσι για να πω ότι το δοκίμασα... από εκεί κ πέρα ο γιατρός μου δίνει ένα 12-15% ενώ με εξωσωματική 70%... μιλάμε για χάος αλλά λέω οκ κ τι θα χάσω...

Αγαπητή Tokyo προσπαθείτε πανό από το φυσιολογικό όριο δλδ ηλικίες πανό από 35 καλό είναι το πολύ 6 μήνες να προσπαθούν και μετά να ζητάνε βοήθεια.. όπως πρέπει εσύ να κάνεις την εξέταση αμη. Μια περπατεγχυση ξέρεις πιστεύω έχει επιτυχία όπως μια φυσιολογική σύλληψή δλδ περίπου το 20% γιατί το μόνο που γίνεται είναι να βάζουν το σπέρμα πιο κοντά στο ωοαρριο δλδ να μην περνάει από το κόλπο όπως ειναι στην φυσιολογική. Γνώμη μου είναι πριν πας για σπερμματεγχυση να κάνεις παρακουλουθιση με τον ιατρό σου ξανά δύο κύκλους και μετά να σε βοηθήσει με φάρμακα και παρακολούθηση με φυσιολογική επαφή την ημέρα που θα σου πει μετά να πας σε υποβοηθούμενη. Φυσικά σου λέω πως το βλέπω μιας και αυτή την στιγμή ζω την υποβοηθούμενη μιας και εμείς έχουμε θέμα ενώ εσείς από ότι μας λες δεν υπάρχει κανένα οπότε γνώμη μου είναι 

Α) να χαλαρώσεις 

Β) να δείτε και άλλες μεθόδους πριν πας για σπερμματεγχυση 

Γ) μην βιάζεσαι για εξωσωματική πριν δείτε τα πάντα....!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η anna5190 είπε:

Κοριτσι μου εγω εκανα 2 σπερματεγχυσεις αποτυχημενες αλλα λογω της γιατρου μου της προηγουμενης που εκανε μεγα λαθος να με βαλει σε αυτη τη διαδικασια. Εγω εχω πολυκυστικες κ ο αντρας μου ειχε θεμα με την κινητικοτητα. Οποτε οταν αλλαξα γιατρο μου ειχε βρει κ διαφραγμα στη μητρα κτ που δεν μου το ειχε πει η προηγουμενη. Εκανα υστεροσκοπηση κ βελτιωθηκε το σχημα της. Αλλα απο εκει κ περα ηταν ξεκαθαροι οτι ειμαι για εξωσωματικη. Ας σου πει καλύτερα μια κοπελα που ειχε αλλη διαγνωση γτ εγω δεν μπορω να βοηθησω. Σιγουρα παντως η σπερματεγχυση εχει πιθανοτητες οσο μια φυσιολογικη σύλληψη να πετυχει. Κ σαν διαδικασια ειναι πολυ απλη. 

Ναι ο γιατρός μου ήταν ξεκάθαρος ότι η μέθοδος ενδείκνυται όταν υπάρχει πολύ καλό σπέρμα και κανένα θέμα στη γυναίκα. Με τα θέματα που περιγράφεις απορώ με ποια λογική σε έμπλεξε σε αυτό... κ σε μένα οριακά ταιριάζει επειδή είμαι 37 αλλά επειδή έχω γενικά καλό προφίλ μου είπε οκ να δοκιμάσω αλλά να γνωρίζω ότι είναι απλά μια ενισχυμένη φυσική. Από το γιατρό μου δεν έχω κανένα παράπονο, δεν με έχει καθυστερήσει καθόλου κ με  ενημερώνει πάντα σωστά. Είμαι τυχερή γιατί ο γυναικολόγος μου ασχολείται ο ίδιος με εξωσ κλπ κ έτσι ήξερε να με καθοδηγήσει δεν με άφησε καθόλου να χάσω χρόνο. Μου είπε επίσης ότι στην ανεξήγητη το σωστό είναι να κάνω ενέσεις για τη διαδικασία αλλιώς δεν αυξάνω τις πιθανότητες μου... Εκτός απροόπτου με βλέπω για Σεπτέμβρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Αγαπητή Tokyo προσπαθείτε πανό από το φυσιολογικό όριο δλδ ηλικίες πανό από 35 καλό είναι το πολύ 6 μήνες να προσπαθούν και μετά να ζητάνε βοήθεια.. όπως πρέπει εσύ να κάνεις την εξέταση αμη. Μια περπατεγχυση ξέρεις πιστεύω έχει επιτυχία όπως μια φυσιολογική σύλληψή δλδ περίπου το 20% γιατί το μόνο που γίνεται είναι να βάζουν το σπέρμα πιο κοντά στο ωοαρριο δλδ να μην περνάει από το κόλπο όπως ειναι στην φυσιολογική. Γνώμη μου είναι πριν πας για σπερμματεγχυση να κάνεις παρακουλουθιση με τον ιατρό σου ξανά δύο κύκλους και μετά να σε βοηθήσει με φάρμακα και παρακολούθηση με φυσιολογική επαφή την ημέρα που θα σου πει μετά να πας σε υποβοηθούμενη. Φυσικά σου λέω πως το βλέπω μιας και αυτή την στιγμή ζω την υποβοηθούμενη μιας και εμείς έχουμε θέμα ενώ εσείς από ότι μας λες δεν υπάρχει κανένα οπότε γνώμη μου είναι 

Α) να χαλαρώσεις 

Β) να δείτε και άλλες μεθόδους πριν πας για σπερμματεγχυση 

Γ) μην βιάζεσαι για εξωσωματική πριν δείτε τα πάντα....!!!!!

Ναι κορίτσι μου το ξέρω για αυτό κ στους 6 μήνες ακριβώς κάναμε εξετάσεις. Απλά επειδή βγήκαν όλα μια χαρά μας αφήνει να φτάσουμε χρόνο... Η παρακολούθηση από ότι μου λέει κ ο ίδιος θα είχε να προσφέρει κάτι αν είχα θέμα ωορρηξίας (οπότε να πάρω κάποιο χάπι) ή αν δεν ήξερα πότε ακριβώς έχω... εμένα είναι σαν ρολόι κάθε μήνα (μην το ματιάσω χαχαχα) οπότε  οι επαφές μου είναι σωστές... μάλιστα αυτό το μήνα έτυχε να πάω εκείνες τις μέρες κ μου το επιβεβαίωσε κ στον υπέρηχο. Η μέθοδος αυτή βοηθάει αν υπάρχει ένα θέμα ωορρηξίας ή πολυκυστικές κλπ. Επίσης ακριβώς επειδή είμαστε υγιείς λέμε για σπεργματέγχυση (με βοήθεια φαρμάκων πάντα) ώστε να αυξήσω τις πιθανότητες. Προφανώς η εξωσ είναι η τελευταία λύση όμως δεν θέλω να εθελοτυφλώ... είμαι σίγουρη ότι πολλές εδώ έφτασαν εκεί χωρίς να έχουν πρόβλημα αλλά ως ανεξήγητη. Πριν την κρίση ακόμη και το ΙΚΑ την αναγνώριζε, τώρα βέβαια από ότι έχω ακούσει αυτό άλλαξε. Τελοσπάντων να πω την αλήθεια εμπιστεύομαι το γιατρό και για αυτό θα ακολουθήσω τη συμβουλή του... καμιά φορά το να το ρίχνουμε στο άγχος κάνει μεγάλο κακό γιατί καταλήγουμε να χάνουμε πολύτιμο χρόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...