Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

Κοριτσια μου αυτά τα χρήματα που λέτε μπορούμε να τα πάρουμε όλες; Και αυτές που δεν περάσαμε δηλαδή επιτροπή για τα φάρμακα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η kppm είπε:

Καλημέρα @Taggeris!!!!θέλει την απόφαση της Επιτροπής για την 1η προσπάθεια,θέλει χαρτί από το κέντρο για το πότε έγιναν ωοληψια κ εμβρυομεταφορα κα θέλει και τις αποδείξεις για αυτά που πλήρωσες από την διαδικασία...ωοληψια κ εμβρυομεταφορα.....και πας στην περιοχή που είσαι στα γραφεία του ΕΟΠΠΥ για επιστροφή χρημάτων....σε κανένα μήνα περίπου γίνεται η κατάθεση και θέλουν και iban τράπεζας σου....βγάλε μια φωτοτυπία να φαίνεται ότι ο λογαριασμός είναι δικός σου!!!!!!

Πολύ ωραία σευχαριστω πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου να ρωτησω κατι μετα την ετ ποσες μερες μεινατε σπιτι? Εμενα ο γιατρος μου ειπε 3 μερες και μετα λιγο προσοχη. Εκανα την εγ την δευτερα με δυο βλαστοκυστες και τεστ μου εχει βαλει 26/02 αλλα δεν αντεχω αλλο ξαπλα μετα λεω αμα σηκωθω και βγω εξω θα εχω τυψεις, τις αλλες φορες 5 μερες καθομουν και τιποτα δεν εγινε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mairoula20 είπε:

Καλημερα κουκλα μου σε ευχαριστω γιαντις ευχες εμενα εκανε 3 μηνη θεραπεια με βιταμινες η οποια τελειωνει τωρα οποτε σε λιγες μερες θα κανει επανεξεταση και θα ξερουμε. Και γω οταν το βρηκαμε απελπιστηκα λεω δεν μου φτανουν τα δικα μου, το χειροτερο ητανε που προσπαθουσα εναμιση χρονο και δεν το ηξερα και ο γιατρος μου δεν μου το ειχε πει ποτε να το κανουμε ενω εβλεπε οτι υπηρχε προβλημα στην γονιμοποιηση, ασε απελπισια. Το καλυτερο ειναι να πας σε ουρολογο να σε συμβουλεψει.

Σε ουρολόγο πήγαμε και εμείς και έδωσε στο σύζυγο βιταμίνες για 3 μήνες και μετά επανέλεγχο! Ο εξωσωματικος επιμένει όμως να προχωρήσουμε πριν το 3μηνο σε διέγερση γιατί τον ανησυχεί η ηλικία μας, εγώ 40+ και ο σύζυγος 46+....Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να κάνω, ο χρόνος που περνάει χωρίς να κάνω τίποτα με αγχώνει καθώς έχω χάσει ήδη πολλούς μήνες από την προηγούμενη διέγερση λόγω άλλων καταστάσεων! Και ενώ θα μπορούσαμε να έχουμε το περιθώριο να γίνει η θεραπεία του συζύγου χωρίς άγχος, δεν μας το είχε πει κανείς να κάνουμε έλεγχο κατακερματισμού, κοίταζαν μόνο τα σπερμοδιαγραμματα τα οποία ήταν πολύ καλά! Πρέπει δηλ. να γνωρίζουμε από μόνοι μας ποιες εξετάσεις πρέπει να κάνουμε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mairoula20 είπε:

Κοριτσια μου να ρωτησω κατι μετα την ετ ποσες μερες μεινατε σπιτι? Εμενα ο γιατρος μου ειπε 3 μερες και μετα λιγο προσοχη. Εκανα την εγ την δευτερα με δυο βλαστοκυστες και τεστ μου εχει βαλει 26/02 αλλα δεν αντεχω αλλο ξαπλα μετα λεω αμα σηκωθω και βγω εξω θα εχω τυψεις, τις αλλες φορες 5 μερες καθομουν και τιποτα δεν εγινε.

Καλημέρα και μένα το ίδιο μου είχαν πει... Τρεις μέρες ξάπλα και μετά λίγο προσοχή ειδικά σε σκάλες. Σε άλλα κέντρα όμως δεν προτείνουν να σαι ξαπλωμένη. Πάντως αν το σποράκι θέλει να γαντζωθει θα το κάνει ούτως ή άλλως :) καλή επιτυχία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η koukou84 είπε:

Κοριτσια μου αυτά τα χρήματα που λέτε μπορούμε να τα πάρουμε όλες; Και αυτές που δεν περάσαμε δηλαδή επιτροπή για τα φάρμακα; 

Ο ΕΟΠΥΥ δίνει τα χρήματα μόνο αν έχεις περάσει επιτροπή. Θέλει το πρωτότυπο της απόφασης και τα χαρτιά από το κέντρο για να σου πιστωθούν τα χρήματα  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Ο ΕΟΠΥΥ δίνει τα χρήματα μόνο αν έχεις περάσει επιτροπή. Θέλει το πρωτότυπο της απόφασης και τα χαρτιά από το κέντρο για να σου πιστωθούν τα χρήματα  

Καλά τότε είχα διαβάσει! Απλά ήθελα να το σιγουρεψω! Απλά μπερδεύτηκα με την @Taggeris νόμιζα ότι δεν είχε περάσει επιτροπή και σκέφτηκα μηπωσ Είχα καταλάβει κάτι λάθος σε σχέση με αυτά τα χρήματα. Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Mairoula20 είπε:

Κοριτσια μου να ρωτησω κατι μετα την ετ ποσες μερες μεινατε σπιτι? Εμενα ο γιατρος μου ειπε 3 μερες και μετα λιγο προσοχη. Εκανα την εγ την δευτερα με δυο βλαστοκυστες και τεστ μου εχει βαλει 26/02 αλλα δεν αντεχω αλλο ξαπλα μετα λεω αμα σηκωθω και βγω εξω θα εχω τυψεις, τις αλλες φορες 5 μερες καθομουν και τιποτα δεν εγινε.

Και εμένα μετά τις 3 μέρες μου έλεγε ότι μπορώ να σηκωθώ αλλά με προσοχή χωρίς να σηκώνω βάρος και να ανεβοκατεβαινω σκάλες! Εσύ έκανες διέγερση παρόλο τον κατακερματισμο; Πώς πήγε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

.Κορίτσια καλησπέρα είμαι 7 η μέρα μετά από έμβρυομεταφορα και εχθές και σήμερα οταν σκουπίστηκα είδα καφέ στο χαρτί έχει συμβεί σε καμία ;ο γιατρός μου είπε να κάτσω στο κρεβάτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ριρίκα είπε:

Και εμένα μετά τις 3 μέρες μου έλεγε ότι μπορώ να σηκωθώ αλλά με προσοχή χωρίς να σηκώνω βάρος και να ανεβοκατεβαινω σκάλες! Εσύ έκανες διέγερση παρόλο τον κατακερματισμο; Πώς πήγε;

Δεν εκανα διεγερση εκανα φυσικους κυκλους και μεσα στην ατυχια μου εκανα δυο βλαστοκυστες και της εβαλα τωρα προχτες , κοιτα θα σου πω αλλοι λενε δεν πειραζει η ξαδερφη μου παντως που εχει την εδρα της γυναικολογιας και ειναι και προεδρος στην εταιρεια εξωσωματικης μου ειπε οτι τα εμβρυα που προερχονται απο κατακερματισμο δεν τα πιστευει και πολυ και γω ενιωθα ακριβως οπως εσυ λεω αν το ηξερα τοσο καιρο και σκεψου οτι εγω πηγαινα εναμιση χρονο και σε γιατρο φιρμα με πολλες επιτυχιες εσεις ποσο κατακερματισμο εχετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mairoula20 είπε:

Δεν εκανα διεγερση εκανα φυσικους κυκλους και μεσα στην ατυχια μου εκανα δυο βλαστοκυστες και της εβαλα τωρα προχτες , κοιτα θα σου πω αλλοι λενε δεν πειραζει η ξαδερφη μου παντως που εχει την εδρα της γυναικολογιας και ειναι και προεδρος στην εταιρεια εξωσωματικης μου ειπε οτι τα εμβρυα που προερχονται απο κατακερματισμο δεν τα πιστευει και πολυ και γω ενιωθα ακριβως οπως εσυ λεω αν το ηξερα τοσο καιρο και σκεψου οτι εγω πηγαινα εναμιση χρονο και σε γιατρο φιρμα με πολλες επιτυχιες εσεις ποσο κατακερματισμο εχετε?

Εμείς έχουμε 31% αλλά αν σκεφτείς ότι η ποιότητα των ωαρίων μου δεν είναι πολύ καλή λόγω ενδομητρίωσης και τώρα προστέθηκε και αυτό τα πράγματα δυσκολευουν ακομη περισσοτερο! Σε πόσο διάστημα μαζεψες τα δυο ωαρια; Πόσο είναι η AMH σου και η FSH?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Αννια27 καλή αρχή! Δε βρήκα χρόνο να σου απαντήσω χτες... Το βραχύ με ανταγωνιστές σημαίνει ότι θα κάνεις διέγερση κ καταστολή ωοθηκών ταυτόχρονα για ένα χρονικό διάστημα που δεν ξεπερνάει τις 10-12 μέρες (εξ'ου και το "βραχύ"). Θα κάνεις εξετάσεις τη 2η μέρα του κύκλου σου κ την ίδια μέρα θα αρχίσεις διέγερση (πχ gonal ή όποιο φάρμακο κρίνει ο γιατρός) σε δόση που θα καθοριστεί από τις αναλύσεις ορμονών και το υπερηχογράφημα κατά το οποίο θα δει με πόσα κ τι μεγέθους ωοθυλάκια ξεκινάς. Μετά θα κάνεις αναλύσεις και υπέρηχο χοντρικά κάθε δύο μέρες. Περίπου την 5-6η μέρα θα ξεκινήσεις και ανταγωνιστή, μια ένεση δλδ που καταστέλλει τις ωοθήκες ώστε να μη γίνει ωορρηξία και χάσεις τα ωάρια που μεγαλώνουν. Όταν κρίνει ότι τα ωάρια είναι σε καλό μέγεθος θα σταματήσεις όλες τις ενέσεις και θα κάνεις μια ένεση για ωρίμανση  αργά το βράδυ (συνήθως ovitrel). Την επόμενη μέρα κενό και τη μεθεπόμενη πας για ωοληψία. Την επομένη της ωοληψίας θα ενημερωθείς τι γονιμοποιήθηκε και στην συνέχεια τι έφτασε 3η κ 5η μέρα αντίστοιχα. Ανάλογα αν θα πας απευθείας για μεταφορά θα αρχίσεις κάποια φάρμακα αλλιώς τίποτα ως τον κύκλο της μεταφοράς. Φυσικά σε όλα αυτά ο πιο καθοριστικός παράγοντας είναι ο γιατρός και το να πάρει τις σωστές αποφάσεις για δόσεις φαρμάκων, χρόνο ωοληψίας κλπ. 

Αυτά εν συντομία! ελπίζω να βοήθησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Mairoula20 είπε:

Δεν εκανα διεγερση εκανα φυσικους κυκλους και μεσα στην ατυχια μου εκανα δυο βλαστοκυστες και της εβαλα τωρα προχτες , κοιτα θα σου πω αλλοι λενε δεν πειραζει η ξαδερφη μου παντως που εχει την εδρα της γυναικολογιας και ειναι και προεδρος στην εταιρεια εξωσωματικης μου ειπε οτι τα εμβρυα που προερχονται απο κατακερματισμο δεν τα πιστευει και πολυ και γω ενιωθα ακριβως οπως εσυ λεω αν το ηξερα τοσο καιρο και σκεψου οτι εγω πηγαινα εναμιση χρονο και σε γιατρο φιρμα με πολλες επιτυχιες εσεις ποσο κατακερματισμο εχετε?

Εφόσον γίνεται γονιμοποίηση και μάλιστα πήρες βλαστοκύστες τι είναι αυτό που φοβάται ότι θα προκαλέσει ο κατακερματισμός; επίσης έχω ακούσει ότι η νεαρή ηλικία της γυναίκας μπορεί να βοηθήσει καθώς τα ωάρια αν είναι ισχυρά κάπως "εξουδετερώνουν" το κακό dna του σπέρματος. Μπορεί να λέω κ βλακείες γιατί είναι απλά κάτι που έχω διαβάσει. Εμείς δεν ασχοληθήκαμε ιδιαίτερα με το σπέρμα οπότε δεν ξέρω... 

Σου εύχομαι να έχεις θετικό αποτέλεσμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Εμείς έχουμε 31% αλλά αν σκεφτείς ότι η ποιότητα των ωαρίων μου δεν είναι πολύ καλή λόγω ενδομητρίωσης και τώρα προστέθηκε και αυτό τα πράγματα δυσκολευουν ακομη περισσοτερο! Σε πόσο διάστημα μαζεψες τα δυο ωαρια; Πόσο είναι η AMH σου και η FSH?

Κοιτα να δεις εμενα η ΑΜΗ ητανε 5 τον απριλιο που μας περασε και πριν ενα μηνα βγηκε 1, η fsh τωρα δεν θυμαμαι ακριβως αλλα γυρω στο 10 αν θυμαμαι καλα, αυτα τα μαζεψα σε τρεις ωοληψιες εκανα δυο βλαστοκυστες αλλα γενικα εχω και γω θεμα χαμηλης ποιοτητας ωαριων. Σε ποιο γιατρο-κεντρο εισαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Εφόσον γίνεται γονιμοποίηση και μάλιστα πήρες βλαστοκύστες τι είναι αυτό που φοβάται ότι θα προκαλέσει ο κατακερματισμός; επίσης έχω ακούσει ότι η νεαρή ηλικία της γυναίκας μπορεί να βοηθήσει καθώς τα ωάρια αν είναι ισχυρά κάπως "εξουδετερώνουν" το κακό dna του σπέρματος. Μπορεί να λέω κ βλακείες γιατί είναι απλά κάτι που έχω διαβάσει. Εμείς δεν ασχοληθήκαμε ιδιαίτερα με το σπέρμα οπότε δεν ξέρω... 

Σου εύχομαι να έχεις θετικό αποτέλεσμα!

Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες εγω ειμαι 41 εχεις δικιο οτι το νεαρο ωαριο επιδιορθωνει τον κατακερματισμο, τωρα αυτο μου ειπε αυτο σας γραφω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mairoula20 είπε:

Κοριτσια μου να ρωτησω κατι μετα την ετ ποσες μερες μεινατε σπιτι? Εμενα ο γιατρος μου ειπε 3 μερες και μετα λιγο προσοχη. Εκανα την εγ την δευτερα με δυο βλαστοκυστες και τεστ μου εχει βαλει 26/02 αλλα δεν αντεχω αλλο ξαπλα μετα λεω αμα σηκωθω και βγω εξω θα εχω τυψεις, τις αλλες φορες 5 μερες καθομουν και τιποτα δεν εγινε.

Εγώ την είχα κάνει Παρασκευή μ είπε μέχρι Δευτέρα να μη βγω καθόλου απ το σπίτι κ να είμαι όσο μπορώ ξάπλα ή καθιστή σε καρέκλες και καναπέ... Κάνοντας μια έρευνα διάβασα ότι ότι αν είναι να εμφυτευτει θα εμφυτευτει κ χωρίς ξάπλα... Εννοείται δε σηκώνεις βάρη κλπ....... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Taggeris συγνωμη που αργησα στο παρακατω link θα βρεις τις διευθυνσεις ανάλογα με το που μένεις:

https://www.eopyy.gov.gr/sites/ALL

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mairoula20 είπε:

Κοριτσια μου να ρωτησω κατι μετα την ετ ποσες μερες μεινατε σπιτι? Εμενα ο γιατρος μου ειπε 3 μερες και μετα λιγο προσοχη. Εκανα την εγ την δευτερα με δυο βλαστοκυστες και τεστ μου εχει βαλει 26/02 αλλα δεν αντεχω αλλο ξαπλα μετα λεω αμα σηκωθω και βγω εξω θα εχω τυψεις, τις αλλες φορες 5 μερες καθομουν και τιποτα δεν εγινε.

Εγώ μόνο την ημέρα της ετ έκατσα σπίτι! Την επόμενη πήγα δουλειά, κάνω δουλειά γραφείου βέβαια. Και μάλιστα περίπου μια εβδομάδα μετά την ετ πήγαμε κ μια εκδρομουλα. Εμφύτευση έγινε πάντως!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Bou30 είπε:

Εγώ μόνο την ημέρα της ετ έκατσα σπίτι! Την επόμενη πήγα δουλειά, κάνω δουλειά γραφείου βέβαια. Και μάλιστα περίπου μια εβδομάδα μετά την ετ πήγαμε κ μια εκδρομουλα. Εμφύτευση έγινε πάντως!!

Οτι εξναι να γινει θα γινει αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Πολυ χαιρομαι για σενα. Με το καλο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Taggeris είπε:

Κορίτσια με πήραν τηλέφωνο από το κέντρο και με ενημέρωσαν οι εμβρυολογοι ότι γονιμοποιήθηκαν 7. Καλά δεν είναι; Εμβρυομεταφορά μου έχει ο γιατρός τη Δευτέρα με βλαστοκύστες...

Τέλεια δεν είναι??????????? Άντε βρε κορίτσι μου...άντε με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mairoula20 είπε:

Κοιτα να δεις εμενα η ΑΜΗ ητανε 5 τον απριλιο που μας περασε και πριν ενα μηνα βγηκε 1, η fsh τωρα δεν θυμαμαι ακριβως αλλα γυρω στο 10 αν θυμαμαι καλα, αυτα τα μαζεψα σε τρεις ωοληψιες εκανα δυο βλαστοκυστες αλλα γενικα εχω και γω θεμα χαμηλης ποιοτητας ωαριων. Σε ποιο γιατρο-κεντρο εισαι?

Εμένα η AMH είναι 0,5 και η FSH 12...Γιατί όμως λες πως έχεις θέμα με την ποιότητα, εφόσον φτάνουν να γίνονται βλαστοκύστες είναι μια χαρά! Σε διέγερση πόσα ωάρια παίρνατε; Τις προηγούμενες φορές μεταφέρατε βλαστοκύστες ή 3 ημερων;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Εμένα η AMH είναι 0,5 και η FSH 12...Γιατί όμως λες πως έχεις θέμα με την ποιότητα, εφόσον φτάνουν να γίνονται βλαστοκύστες είναι μια χαρά! Σε διέγερση πόσα ωάρια παίρνατε; Τις προηγούμενες φορές μεταφέρατε βλαστοκύστες ή 3 ημερων;

Αυτο ειναι το θεμα δεν ειχα ξανακανει βλαστοκυστες ποτε στο οροηγοεμνι κεντρο που ημουν στην μια διεγερση  πηραμε 7 και δεν γονιμοποιηθηκε τιποτα, στην αλλη ειχα κανει δυο εμβρυα τριων ημερων και την ορωτη φορα με μακρυ πρωτοκολλο μου ειχανε παρει 9 και εφτασε ενα βλαστοκυστη αλλα κακης ποιοτητας οπως εμαθα μετα , επισης εκανα και 8 φυσικους κυκλους που παλι δεν γονιμοποιηθηκε τιποτα γενικα τρελη αποτυχια στο γεν ημουν. Οποτρ η διαγνωση ητανε κακη ποιοτητα ωαριων και πηγαινε με δανεικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η peacock είπε:

@Taggeris συγνωμη που αργησα στο παρακατω link θα βρεις τις διευθυνσεις ανάλογα με το που μένεις:

https://www.eopyy.gov.gr/sites/ALL

 

Ευχαριστώ πολύ. Με βοήθησες πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η ntinaki88 είπε:

Κορίτσια μουυυυυυυ ❤️❤️❤️❤️ το μωράκι μας δεν έχει ΚΑΜΊΑ μεταλλαξη Κυστικής Ινωσης!!!!

Μα τί όμορφα νέα!! Με το καλό να υποδεχτεί τε το νέο μέλος στην οικογένεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...