Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η sokola4 είπε:

Εγώ έχω κάνει ήδη 3 εξωσωματικές ανεπιτυχής ένα κάρο εξετάσεις και τώρα έχω αλλάξει γιατρό γιατί στην προηγούμενη γιατρό μου ένοιωθα συνέχεια μία ανασφάλεια και ένα άγχος. Τώρα μετά απο 6 χρόνια που παιδεύομαι νιώθω ότι θα τα καταφέρω.

Ποσο χρονων είσαι και πιο ήταν η αιτία που έκανες εξωσωματική; Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη και θέλεις να μας πεις.... επίσης και τις τρεις έμβρυο μεταφορές της έκανες με βλαστοκύστες ή με έμβρυα τριών ημερών;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Ποσο χρονων είσαι και πιο ήταν η αιτία που έκανες εξωσωματική; Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη και θέλεις να μας πεις.... επίσης και τις τρεις έμβρυο μεταφορές της έκανες με βλαστοκύστες ή με έμβρυα τριών ημερών;

Είμαι 30. Στην αρχή μας είπαν για ανεξήγητη υπογονιμότητα. Στην τελική μετά απο πολλές εξετάσεις, Έχουμε: Χαμηλή αμη, χαμηλής κινητικότητας σπέρμα,θρομβοφιλία και θυροειδή χασιμότο. Και περιμένω να βγούν και άλλες εξετάσεις να δω μήπως έχω και κάτι άλλο. Με έβρυα 3 ημερών δεν έφταναν παραπάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sokola4 είπε:

Εγώ έχω κάνει ήδη 3 εξωσωματικές ανεπιτυχής ένα κάρο εξετάσεις και τώρα έχω αλλάξει γιατρό γιατί στην προηγούμενη γιατρό μου ένοιωθα συνέχεια μία ανασφάλεια και ένα άγχος. Τώρα μετά απο 6 χρόνια που παιδεύομαι νιώθω ότι θα τα καταφέρω.

Καλή επιτυχία κορίτσι μου...Μέσα από την καρδιά μου εύχομαι να είναι η τελευταία σου προσπάθεια!!! Και εγώ μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες τώρα άλλαξα γιατρό και ήδη εχω ξεκινησει διέγερση...για να δούμε...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Καλή επιτυχία κορίτσι μου...Μέσα από την καρδιά μου εύχομαι να είναι η τελευταία σου προσπάθεια!!! Και εγώ μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες τώρα άλλαξα γιατρό και ήδη εχω ξεκινησει διέγερση...για να δούμε...?

Καλή επιτυχία και σε εσένα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sokola4 είπε:

Είμαι 30. Στην αρχή μας είπαν για ανεξήγητη υπογονιμότητα. Στην τελική μετά απο πολλές εξετάσεις, Έχουμε: Χαμηλή αμη, χαμηλής κινητικότητας σπέρμα,θρομβοφιλία και θυροειδή χασιμότο. Και περιμένω να βγούν και άλλες εξετάσεις να δω μήπως έχω και κάτι άλλο. Με έβρυα 3 ημερών δεν έφταναν παραπάνω.

Κοριτσι μ! Το ενα πισω απο το αλλο εμφανιζεται κ σε μας ετσι δοξα το Θεο να λεμε! Κ να τα ξεπερναμε! Ο γιατρος παιζει πολυ σημαντικο ρολο! Ευχομαι να πανε ολα καλα σε αυτη την προσπαθεια σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Sofia35 είπε:

Κορίτσια μου θα ήθελα τα φώτα σας γιατί έχω αρχίσει να αγχώνομαι...το προηγούμενο μήνα έκανα ωοληψια αλλά όχι έμβρυομεταφορα γιατί οι ορμόνες είχαν βαρεσει ταβάνι..πριν 3 μέρες αδιαθετησα ξαναέκανα οιστραδιόλη:26,76 και προγεστερόνη 1,4...ο γιατρός μου ήταν πολύ προβληματισμένος και μου είπε να επαναλάβω Δευτέρα... είναι τόσο χάλια;;;;; έχει τύχει σε καμία να προχωρήσει με τέτοιες τιμές;

Συμβαίνει συχνά να είναι ανεβασμένη η προγεστερονη σε κύκλο μετά από διέγερση. Καλύτερα μην τα μεταφέρετε σε αυτό τον κύκλο τα έμβρυα. Να περιμένεις τον καλύτερο κύκλο! Ο γιατρός αυτό σας συμβούλεψε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η sokola4 είπε:

Είμαι 30. Στην αρχή μας είπαν για ανεξήγητη υπογονιμότητα. Στην τελική μετά απο πολλές εξετάσεις, Έχουμε: Χαμηλή αμη, χαμηλής κινητικότητας σπέρμα,θρομβοφιλία και θυροειδή χασιμότο. Και περιμένω να βγούν και άλλες εξετάσεις να δω μήπως έχω και κάτι άλλο. Με έβρυα 3 ημερών δεν έφταναν παραπάνω.

Τουλάχιστον όμως τώρα ξέρεις τι έχεις να αντιμετωπίσεις.... Και θα τα καταφέρεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Συμβαίνει συχνά να είναι ανεβασμένη η προγεστερονη σε κύκλο μετά από διέγερση. Καλύτερα μην τα μεταφέρετε σε αυτό τον κύκλο τα έμβρυα. Να περιμένεις τον καλύτερο κύκλο! Ο γιατρός αυτό σας συμβούλεψε?

Συγνωμη 1.4 προγεστερόνη θεωρείται πολύ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Karamela! είπε:

Συγνωμη 1.4 προγεστερόνη θεωρείται πολύ? 

Την θέλουν ιδανικά κάτω από 1.0. Οπότε με 1.4 για αρχή κύκλου ναι δεν είναι κάλο να γίνει η εμβρυομεταφορα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Την θέλουν ιδανικά κάτω από 1.0. Οπότε με 1.4 για αρχή κύκλου ναι δεν είναι κάλο να γίνει η εμβρυομεταφορα..

Εμενα στην εμβρυομεταφορα ειπαν πως ηταν 1.10 στην τελευταία μετρηση κ μ ειπαν πως δεν ειναι καλη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver μου είπε να επαναλάβω τη δευτέρα.η αλήθεια είναι ότι καταλαβαίνω ότι ο οργανισμός μου δεν έχει συνέρθει ακόμη...ο γιατρός μου είπε να δούμε πάντως φάρμακα δεν μου έχει ξεκινήσει ακόμη για έμβρυομεταφορα...θα δούμε αν και προτιμώ αν δεν είναι όλα οκ να πάμε σε επόμενο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Εμενα στην εμβρυομεταφορα ειπαν πως ηταν 1.10 στην τελευταία μετρηση κ μ ειπαν πως δεν ειναι καλη! 

Σου είπαν πως δεν είναι ή πως είναι καλή? Εξαρταται ποία μέρα κανεις την μέτρηση πάντως...

Επεξεργάστηκε από Magaiver
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Sofia35 είπε:

@Magaiver μου είπε να επαναλάβω τη δευτέρα.η αλήθεια είναι ότι καταλαβαίνω ότι ο οργανισμός μου δεν έχει συνέρθει ακόμη...ο γιατρός μου είπε να δούμε πάντως φάρμακα δεν μου έχει ξεκινήσει ακόμη για έμβρυομεταφορα...θα δούμε αν και προτιμώ αν δεν είναι όλα οκ να πάμε σε επόμενο...

Μην βιαστείτε! Αφού είναι ήδη καταψυξη καλύτερα αφήστε τα εκεί και βάλτε τα στον επόμενο! Για ένα μήνα δεν χάθηκε και ο κόσμος! Θέλουμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Σου είπαν πως δεν είναι ή πως είναι καλή? Εξαρταται ποία μέρα κανεις την μέτρηση πάντως...

Πως δεν ειναι καλη! 13η μερα με μετρησαν! Γιαυτο μ εδωσε κ ενεση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Karamela! είπε:

Πως δεν ειναι καλη! 13η μερα με μετρησαν! Γιαυτο μ εδωσε κ ενεση! 

Τι είδους ένεση? Για να σου ρίξει την προγεστερονη? Πρώτη φορά το ακούω αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Karamela! είπε:

Πως δεν ειναι καλη! 13η μερα με μετρησαν! Γιαυτο μ εδωσε κ ενεση! 

Ήρθε και ή ειδικός @Magaiver? λοιπόν τη προγεστερόνη τη μετράμε τη μέρα πριν κάνουμε την ovitrelle.τη θέλουμε ιδανικά να είναι μέχρι 1 καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις έχει αρχίσει να ωριμάζει νωρίτερα το ενδομητριο μας κ δε θα συμβαδίσει με το παράθυρο εμφυτευσης.εγω σε κάθε διέγερση ανεβαζα προγεστερόνη, τώρα όμως δεν με άφησαν να κάνω μεταφορά τα κατεψυξαν κι έτσι πετυχα σε επόμενο κύκλο.τι ακριβώς ένεση σου έδωσε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η sokola4 είπε:

Ναι χρόνια φλεγμονή και ενδομητρίτιδα. Απο ότι έχω καταλάβει πανω κάτω σε όλες τα ίδια βρίσκει. Δε ξέρω αν άλλες κοπέλες είχαν κάποιο θετικό αποτέλεσμα απο την συγκεκριμένη θεραπεία εγώ απογοητεύτηκα γιατί 4 μήνες έπαιρνα αντιβιόσεις και πλύσεις ενδομητρικά  και το αποτέλεσμα όταν ξανά έστειλα δείγμα δεν είχε σημαντική βελτίωση. Είναι μια εξέταση που δεν κάνει ούτε αντιβιόγραμμα ούτε βρίσκει κάποιο μικρόβιο δείχνει μόνο την φλεγμονή. Γι'αυτό και άλλαξα γιατρό ο οποίος δεν πιστεύει καθόλου σε αυτή την εξέταση και μου είπε συγκεκριμένα "ελπίζω από τις πλύσεις να μην έπαθε βλάβη το ενδομήτριο." Τέλος πάντων θεωρώ ότι καλά έκανες, γιατί για μένα ήταν τζάμπα λεφτά.  

Το εχω πει κι αλλες φορες και δεν εχω προβλημα να το ξανακανω αν αυτο που θα πω βοηθησει καποιες κοπελες, αν και ξερω πως καποιες θα δυσανασχετησουν με την αναρτηση μου.. Η εξεταση αυτη δεν ειναι διεθνως αναγνωρισμενη, για την ακριβεια ειχε απορριφθει σε επιστημονικο συνεδριο. Οι ατελειωτες αντιβιωσεις και οι εγχυσεις στη μητρα (αν ειναι δυνατον) τη μια μετα την αλλη δεν βοηθουν πουθενα! 

Σου ευχομαι ολοψυχα να ειναι μια χαρα το ενδομητριο και να προχωρησεις οπως πρεπει! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στον κύκλο της διέγερσης έκανα προγεστερόνη 5,7 και οιστραδιόλη 2950! χαμός!! Και η πλάκα ρε γαμωτο είναι πως είδα προηγούμενες εξέτασεις και προγεστερόνη έκανα πάντα 0,4-0,8 ....τι να πω...θα δούμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Ήρθε και ή ειδικός @Magaiver? λοιπόν τη προγεστερόνη τη μετράμε τη μέρα πριν κάνουμε την ovitrelle.τη θέλουμε ιδανικά να είναι μέχρι 1 καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις έχει αρχίσει να ωριμάζει νωρίτερα το ενδομητριο μας κ δε θα συμβαδίσει με το παράθυρο εμφυτευσης.εγω σε κάθε διέγερση ανεβαζα προγεστερόνη, τώρα όμως δεν με άφησαν να κάνω μεταφορά τα κατεψυξαν κι έτσι πετυχα σε επόμενο κύκλο.τι ακριβώς ένεση σου έδωσε?

Prolutex! Aντι να παιρνω 3 χαπια utrogestan παιρνω 2 κ μια ενεση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Το εχω πει κι αλλες φορες και δεν εχω προβλημα να το ξανακανω αν αυτο που θα πω βοηθησει καποιες κοπελες, αν και ξερω πως καποιες θα δυσανασχετησουν με την αναρτηση μου.. Η εξεταση αυτη δεν ειναι διεθνως αναγνωρισμενη, για την ακριβεια ειχε απορριφθει σε επιστημονικο συνεδριο. Οι ατελειωτες αντιβιωσεις και οι εγχυσεις στη μητρα (αν ειναι δυνατον) τη μια μετα την αλλη δεν βοηθουν πουθενα! 

Σου ευχομαι ολοψυχα να ειναι μια χαρα το ενδομητριο και να προχωρησεις οπως πρεπει! ?

Εγώ πάλι ξέρω πολλές περιπτώσεις που οι έγχυσεις έχουν βοηθήσει. Συμπεριλαμβανω και τον εαυτό μου. Σε ποιο ακριβώς επιστημονικό συνέδριο έχει απορριφθεί η εξέταση αυτή? Επίσης ποιοι είναι αυτοί οι γιατροί που το παιζουν φωστήρες και καταρρίπτουν με άσχημο τρόπο συναδέλφους τους? Εγώ αυτο θεωρώ απαράδεκτο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

Τι είδους ένεση? Για να σου ρίξει την προγεστερονη? Πρώτη φορά το ακούω αυτό!

Οχι για ν μ την ρίξει ενεση προγεστερονης! Για να την αυξηση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Taggeris είπε:

Τουλάχιστον όμως τώρα ξέρεις τι έχεις να αντιμετωπίσεις.... Και θα τα καταφέρεις!!

Ναι ξέρω.Το ελπίζω για όλες μας αυτό,σύντομα να τα καταφέρουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η satya είπε:

Εγώ πάλι ξέρω πολλές περιπτώσεις που οι έγχυσεις έχουν βοηθήσει. Συμπεριλαμβανω και τον εαυτό μου. Σε ποιο ακριβώς επιστημονικό συνέδριο έχει απορριφθεί η εξέταση αυτή? Επίσης ποιοι είναι αυτοί οι γιατροί που το παιζουν φωστήρες και καταρρίπτουν με άσχημο τρόπο συναδέλφους τους? Εγώ αυτο θεωρώ απαράδεκτο 

Δε ξερω σε ποιο γιατι δεν ειμαι γιατρος φυσικα να δεχομαι προσκλησεις για τετοια. ? μου το εχουν πει το συγκεκριμενο δυο γιατροι και ειλικρινα αν ψαξεις σε ξενα φορουμ, sites κτλ δεν υπαρχει αθτη η εξεταση παρα μονο στην Ελλαδα.. Επειδη εχω βιωσει απανωτες αποτυχιες δε θα σου κρυψω πψς κι εγω το σκεφτομουν, το εψαξα ομως και 1ον δε θα θα βρεις πουθενα εκτος ελλαδας αυτη την εξεταση κ 2ον οι περισσοτεροι γιατροι εδω απορριπτουν αυτη την εξεταση, συγκεκριμενοι γιατροι την προτεινουν.

Ενδομητριτιδα ειχα κι εγω κ την αντιμετωπισα με αλλο τροπο, γιατι υπαρχει τροπος χωρις εγχυσεις. 

Βιοπαθολογος μου ειπε οτι με αυτη την εξεταση πολυ πιθανο αν υπαρχει καποιο μικροβιο να γινεται ανθεκτικο με την αντιβιωση πανω σε αλλη αντιβιωση κτλ γιατι στην ουσια δεν αναλυουν τι μικροβιο ειναι και να βγαλουν αντιβιογραμμα κ επισης οι εγχυσεις στη μητρα υπαρχει πιθανοτητα να καταστρεψουν το ενδομητριο.

Εγω δε γνωριζω πολλες περιπτωσεις που βοηθησε αυτη η εξεταση, βασικα καμια.. Μονο εξεταση στην εξεταση, σντιβιωσεις,εγχυσεις κτλ 

Αν πετυχες εγκυμοσυνη με αυτο χαιρομαι πραγματικσ για σενα αλλα συνεχιζω να πιστευω αυτα που ειπα παραπανω. 

Καλο ειναι να ακουγονται και οι δυο αποψεις κσι η κσθεμια να βγαζει τα συμπερασματα της για το πως θα προχωρησει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Δε ξερω σε ποιο γιατι δεν ειμαι γιατρος φυσικα να δεχομαι προσκλησεις για τετοια. ? μου το εχουν πει το συγκεκριμενο δυο γιατροι και ειλικρινα αν ψαξεις σε ξενα φορουμ, sites κτλ δεν υπαρχει αθτη η εξεταση παρα μονο στην Ελλαδα.. Επειδη εχω βιωσει απανωτες αποτυχιες δε θα σου κρυψω πψς κι εγω το σκεφτομουν, το εψαξα ομως και 1ον δε θα θα βρεις πουθενα εκτος ελλαδας αυτη την εξεταση κ 2ον οι περισσοτεροι γιατροι εδω απορριπτουν αυτη την εξεταση, συγκεκριμενοι γιατροι την προτεινουν.

Ενδομητριτιδα ειχα κι εγω κ την αντιμετωπισα με αλλο τροπο, γιατι υπαρχει τροπος χωρις εγχυσεις. 

Βιοπαθολογος μου ειπε οτι με αυτη την εξεταση πολυ πιθανο αν υπαρχει καποιο μικροβιο να γινεται ανθεκτικο με την αντιβιωση πανω σε αλλη αντιβιωση κτλ γιατι στην ουσια δεν αναλυουν τι μικροβιο ειναι και να βγαλουν αντιβιογραμμα κ επισης οι εγχυσεις στη μητρα υπαρχει πιθανοτητα να καταστρεψουν το ενδομητριο.

Εγω δε γνωριζω πολλες περιπτωσεις που βοηθησε αυτη η εξεταση, βασικα καμια.. Μονο εξεταση στην εξεταση, σντιβιωσεις,εγχυσεις κτλ 

Αν πετυχες εγκυμοσυνη με αυτο χαιρομαι πραγματικσ για σενα αλλα συνεχιζω να πιστευω αυτα που ειπα παραπανω. 

Καλο ειναι να ακουγονται και οι δυο αποψεις κσι η κσθεμια να βγαζει τα συμπερασματα της για το πως θα προχωρησει. 

Συμφωνώ γιατί είμαι παθούσα. Θεωρώ βάση λογικής σε μια οποιαδήποτε πάθηση πρέπει να υπάρχει ένα αντιβιόγραμμα για την κάθε περίπτωση ξεχωριστά.Όπως υπάρχουν για όλα τα μικρόβια.Άρα για μένα είναι ελλιπείς αυτή η εξέταση. Το αν είναι σωστή αυτή η εξέταση θα φανεί με το πέρασμα τον χρόνων,όπως ας πούμε το τεστΠαπ που είναι αναγνωρισμένο απο όλους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Ενδομητριτιδα ειχα κι εγω κ την αντιμετωπισα με αλλο τροπο, γιατι υπαρχει τροπος χωρις εγχυσεις. 

Με ποιον τρόπο την αντιμετώπισες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...