Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΡΔΙΑΚΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες,

Θα ήθελα τη βοήθεια σας … είμαι 12-13 εβδομάδων και στο υπερηχογράφημα που κάναμε οι παλμοί τις καρδιάς του μωρού μας ήταν 146 το λεπτό. Μας είπαν να ξανακάνουμε την εξέταση σε μια εβδομάδα γιατί οι παλμοί ήταν χαμηλότεροι από το συνηθισμένο… Γνωρίζει κάποια να μου πει αν ‘όντος είναι έτσι και πόσο θα έπρεπε να είναι οι φυσιολογικοί παλμοί ?

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Μαρία!!!

δεν ειμαι σιγορη αν εχω καταλάβει καλα αλλα δε βλέω πουθενα πρόβλημα!!

εμενα οι παλμοι του μωρου ηταν απο την αρχη μεχρι και δεκα λεπτα πριν γεννησω σε αυτην την τιμη και ίσως και χαμηλότερα μερικες φορες!!

ποτε ο γιατρος μου ή ο υπερηχογραφιστης που μου εκανε υπέρηχο δεν το ειδε ως προβλημα!!!!

το μωρο μου γεννηθηκε υγιεστατο!!

υ.γ το μονο που εχω ακουσει , χωρις να ειμαι σιγουρη για την ακριβεια του ειναι ότι στα κοριτσια ειναι υψηλότεροι οι παλμοι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία μου εγώ είμαι στην 6η εβδομάδα κι οι παλμοί του μωρού ήταν 130. Ο γιατρός μου είπε πως είναι μια χαρά. Φυσικά δεν ξερω για πιο μετά πόσο πρέπει να είναι. Πάντως σόυ εύχομαι να είναι όλα καλά. Μην ανησυχείς.. Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maraki mou ki emena mia xara mou fainonte 146!!!

kapou sto internet diabasa pos stin 12 ebdomada oi palmoi einai apo 120 os 160 peripou!!!

chrisoula ki ego exo akousei pos ta koritsia exoun pio pollous palmous,eno ta agoria pio dinatous!!! ;)

me to kalo maraki mou!!! min agxonese!!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα

εγώ ξέρω ότι οι γιατροί είναι περισσότερο ευχαριστημένοι με παλμούς άνω των 150 (μικρή διαφορά). Ομως απ 'ότι άκουσες ένα σωρό παιδάκια είχαν χαμηλότερους χωρίς κανένα πρόβλημα. κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, οι παλμοί σας μου φαίνονται πολύ καλόι. Αλλωστε όταν ο γιατρός ζητάει να επαναλάβουμε απλά μια εξέταση είναι για να αποκλήσει παν ενδεχόμενο κ όχι επειδή κάτι δεν πάει καλά. Μην ανησυχείς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΡΙΑ 28.ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΒΡΑΔΥΚΑΡΔΙΑ.ΧΤΥΠΑΓΕ ΑΡΓΑ}.ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΟΥΝΑ ΕΓΩ ΛΙΓΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ.ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα!!!!!!!Σήμερα πήγαμε και ακούσαμε πάλι το μωράκι μας(είμαι στην 9η εβδομάδα),όλα καλά μας είπαι ο γιατρός,αλλά έχω μια απορία: πριν 10 μέρες οι παλμοί του μωρού μας ήταν 140 και σήμερα 176!!!!!!!!!!! Έχω διαβάσει στο ιντερνετ ότι οι φυσιολογικοί είναι 120 με 160, πρέπει να ανησυχώ λέτε;;;;Please τα φώτα σας!!!!!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ

:kiss :kiss::kiss: :

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός δεν αναφέρθηκε καν σ'αυτό το θέμα και θα τον ρωτήσω όταν ξαναπάω,αργότερα στο σπίτι είδα αναλυτικά τον υπέρηχο που έγραφε και για τους παλμούς και τώρα ψάχνομαι!!!!!!!!!

Είχε καμία σας παρόμοια εμπειρία;

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria28 έγραψε:

Καλησπέρα σε όλες,

Θα ήθελα τη βοήθεια σας … είμαι 12-13 εβδομάδων και στο υπερηχογράφημα που κάναμε οι παλμοί τις καρδιάς του μωρού μας ήταν 146 το λεπτό. Μας είπαν να ξανακάνουμε την εξέταση σε μια εβδομάδα γιατί οι παλμοί ήταν χαμηλότεροι από το συνηθισμένο… Γνωρίζει κάποια να μου πει αν ‘όντος είναι έτσι και πόσο θα έπρεπε να είναι οι φυσιολογικοί παλμοί ?

Ευχαριστώ!

ΚΑΛΕΕΕΕ.....ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΣΑΣ :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: ΤΟΣΟΥΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΤΗΡΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΚΛΑΣ 2,5 ΕΤΩΝ!!! :lol::lol::lol:

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΙΣ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ 3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΓΙΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ 163 ΠΑΛΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΗΤΑΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 120 ΘΑ ΑΝΥΣΗΧΟΥΣΑΜΕ :cheer: ....ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΩΣ ΤΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟΥΣ ΠΑΛΜΟΥΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΆνναΜαρία έγραψε:

Κορίτσια καλησπέρα!!!!!!!Σήμερα πήγαμε και ακούσαμε πάλι το μωράκι μας(είμαι στην 9η εβδομάδα),όλα καλά μας είπαι ο γιατρός,αλλά έχω μια απορία: πριν 10 μέρες οι παλμοί του μωρού μας ήταν 140 και σήμερα 176!!!!!!!!!!! Έχω διαβάσει στο ιντερνετ ότι οι φυσιολογικοί είναι 120 με 160, πρέπει να ανησυχώ λέτε;;;;Please τα φώτα σας!!!!!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ

:kiss :kiss::kiss: :

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΚΡΙΒΩΣ 176 ΠΑΛΜΟΥΣ ΣΤΙΣ 9 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ...ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥΥΥΥΥ :woohoo: :woohoo: :woohoo:

ΤΩΡΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΕΧΤΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΗΤΑΝ 163 ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΤΟΥ ΜΩΓΙΟΥ ΜΟΥ!! :lol::cheer:;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα πρώτα υπερηχογραφήματα το πιο συγκινητικό ίσως γεγονός είναι όταν το νέο ζευγάρι ακούει το χτύπο της καρδούλας του μωρού. Συνήθως ο κτύπος πριν από την 5η εβδομάδα είναι 80 -90 ανά λεπτό, ίδιος με της μητέρας περίπου και μετά αυξάνεται για να μπορέσει το έμβρυο να αναπτύξει τον εγκέφαλο του.

Οι καρδιακοί παλμοί νοουμένου ότι οι αρχικοί ήταν 80 ανά λεπτό είναι περίπου:

* 5η Βδομάδα Αρχίζει στους 80 και φτάνει μέχρι τους 103 ανά λεπτό

* 6η Βδομάδα Αρχίζει στους 103 και φθάνει μέχρι τους 126 ανά λεπτό

* 7η Βδομάδα Αρχίζει στους 126 και φθάνει μέχρι τους 149 ανά λεπτό

* 8η Βδομάδα Αρχίζει στους 149 και φθάνει μέχρι τους 172 ανά λεπτό

* 9η Βδομάδα Αρχίζει στους 155 και φθάνει μέχρι τους 195 ανά λεπτό

Οι καρδιακοί κτύποι θα αρχίσουν να μειώνονται και θα πέσουν από 120 - 160 το λεπτό μέχρι τη 12η βδομάδα.

ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΒΟΗΘΗΣΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουμπελίτσα και Βαλεντίνη σας ευχαριστώ πολύ !!!!!!!!!!!!

Ο Θεός να σας έχει καλά,δεν ξέρετε πόσο ανακουφήστηκα με τις απαντήσεις σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν θα έκλεινα μάτι το βράδυ και θα έκανα κακό στο μωράκι μου με τόση αγωνία!!!!!!!

Και πάλι χίλια ευχαριστώωωωωω!!!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑ :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 14 years later...

Καλησπέρα! Ήθελα κι εγώ να σας ρωτήσω, είμαι στην 8η εβδομάδα και σήμερα ναι μεν ακούσαμε καρδιά για 2η φορά και μάλιστα ήταν στους 164 παλμούς απλώς νιώθω ότι δεν άκουσα τη καρδούλα τόσο δυνατά όσο την πρώτη φορά, σαν να ήταν χαμηλη η ένταση, δε ξερω πως να σας το εξηγήσω.. οχι τόσο ζωηρή ισως;  Θα μου πείτε πως γίνεται να μην ειναι ζωηρή με 164 παλμους. Η γιατρός μου ειπε πως είναι θέμα ρύθμισης μηχανήματος και να μην ανησυχώ. Θεωρείτε ότι ίσως κάτι πάει λάθος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/4/2024 at 6:29 ΜΜ, ο/η KaterinaS97 είπε:

Καλησπέρα! Ήθελα κι εγώ να σας ρωτήσω, είμαι στην 8η εβδομάδα και σήμερα ναι μεν ακούσαμε καρδιά για 2η φορά και μάλιστα ήταν στους 164 παλμούς απλώς νιώθω ότι δεν άκουσα τη καρδούλα τόσο δυνατά όσο την πρώτη φορά, σαν να ήταν χαμηλη η ένταση, δε ξερω πως να σας το εξηγήσω.. οχι τόσο ζωηρή ισως;  Θα μου πείτε πως γίνεται να μην ειναι ζωηρή με 164 παλμους. Η γιατρός μου ειπε πως είναι θέμα ρύθμισης μηχανήματος και να μην ανησυχώ. Θεωρείτε ότι ίσως κάτι πάει λάθος; 

Καλημέρα! Να μην σε αγχώνει καθόλου αυτό! Εγώ που άλλαξα γιατρό στην εγκυμοσύνη, στον πρώτο ακούγαμε πολύ δυνατά την καρδούλα, ενώ στον δεύτερο μέχρι και που γέννησα, Ακουγόταν πολύ αχνά. Όλα καλά είναι! Με το καλό το μωράκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...