Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katerinaki83 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ και βλέπω όλες μείνατε έγκυος .ναι θα κάνω μια επίσκεψη μαζί του .εκεινος ξέρεις προτιμάει να βάζει κατεψυγμένα ;η πάει ανα περίπτωση ;

Γενικά προτιμάει την κατάψυξη όμως πάει κ ανά περίπτωση! Γενικά λέει ότι ειδικά αν το θέμα είναι στη γυναίκα (ή ανεξήγητη οπότε δεν είσαι σίγουρη) η κατάψυξη δίνει καλύτερα ποσοστά επιτυχίας. Σε μένα επιασε πάντως! Καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

@Taggerisπου εισαι κοπελα μου πως νοιωθεις ; Εχεις συμπτωματα καθολου ; Οχι οτι εχουν σημασια απλα ετσι ρωταω.. αντιστροφη μετρηση τωρα και ο θεος βοηθος!! 

Έλα νεφελάκι εδώ είμαι κοιμόμουνα.... Δεν νιώθω τίποτα αγάπη μου λες και δεν είμαι έγκυος Δεν έχω κανένα σύμπτωμα απολύτως..... Δεν ξέρω τώρα κοντός ψαλμός αλληλούια αύριο θα μάθουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sweetie79 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ.. το θέμα ειναι ότι πήγα σε Ωριλα την Πέμπτη και μου έδωσε μια αλοιφή να βάζω αλλά αντί να βοηθήσει μου φαίνεται χειροτερεύει.. ματώνει σχεδόν κάθε μέρα. Εσύ είχες συχνά??? 

Εγώ είχα αίματακι όταν φυσουσα τη μύτη, σίγουρα όλο το πρώτο τρίμηνο, και ίσως και λίγο παραπάνω. Μετά τίποτα.. Βέβαια επειδή είχα διαβάσει ότι είναι θέμα ορμονών, δεν ρώτησα κάτι περαιτέρω τον γιατρό για να είμαι ειλικρινής.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Katerinaki83 @Tokyo

Εγώ δεν έκανα εξωσωματική μαζί του, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω ως προς το κόστος και τέτοια, αλλά παρόλο που είναι γιατρός μου μερικούς μήνες είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δεν είναι ο άνθρωπος που θα σου πει υπερβολικά λόγια για να γίνει ευχάριστος κι εγώ αυτό το εκτιμώ πολύ γιατί έχω απογοητευτεί πολλές φορές, αλλά πάντα διατηρεί μια νότα αισιοδοξίας. Είναι προσεκτικός, θυμάται όλες τις λεπτομέρειες του ιστορικού σου και φαίνεται ότι κάνει ο,τι μπορεί για να σε βοηθήσει. Το μόνο "μείον" είναι ότι έχει πάρα πολλή δουλειά, νομίζω μετά την καραντίνα έχει ακόμα περισσότερη, αλλά σίγουρα δεν είναι ότι δε θα σε προσέξει. 

Για αυτό που ρωτάς, όταν συζητήσαμε σε ένα πρώτο επίπεδο για εξωσωματική κι εμένα μου είχε πει για freeze all, ότι έχει περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας και αν κατάλαβα καλά πίστευε ότι θα έχω πολλά ωάρια, λόγω πολυκυστικών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η wild lavender είπε:

@Katerinaki83 @Tokyo

Εγώ δεν έκανα εξωσωματική μαζί του, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω ως προς το κόστος και τέτοια, αλλά παρόλο που είναι γιατρός μου μερικούς μήνες είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δεν είναι ο άνθρωπος που θα σου πει υπερβολικά λόγια για να γίνει ευχάριστος κι εγώ αυτό το εκτιμώ πολύ γιατί έχω απογοητευτεί πολλές φορές, αλλά πάντα διατηρεί μια νότα αισιοδοξίας. Είναι προσεκτικός, θυμάται όλες τις λεπτομέρειες του ιστορικού σου και φαίνεται ότι κάνει ο,τι μπορεί για να σε βοηθήσει. Το μόνο "μείον" είναι ότι έχει πάρα πολλή δουλειά, νομίζω μετά την καραντίνα έχει ακόμα περισσότερη, αλλά σίγουρα δεν είναι ότι δε θα σε προσέξει. 

Για αυτό που ρωτάς, όταν συζητήσαμε σε ένα πρώτο επίπεδο για εξωσωματική κι εμένα μου είχε πει για freeze all, ότι έχει περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας και αν κατάλαβα καλά πίστευε ότι θα έχω πολλά ωάρια, λόγω πολυκυστικών.

Μακάρι έχω μια βλαστοκύστη στην κατάψυξη αλλά δεν ξέρω φοβαμαι πως δεν θα πιάσει και έχω αρχίσει να ψάχνομαι. εγω δεν κάνω και πολλά ωάρια .εσυ θα είσαι και μικρή σε ηλικία .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Μακάρι έχω μια βλαστοκύστη στην κατάψυξη αλλά δεν ξέρω φοβαμαι πως δεν θα πιάσει και έχω αρχίσει να ψάχνομαι. εγω δεν κάνω και πολλά ωάρια .εσυ θα είσαι και μικρή σε ηλικία .

Κορίτσι μου, είσαι πολύ αγχωμένη, κλείσε ένα ραντεβού μαζί του να σου πει τη γνώμη του και προχωράς ανάλογα.

Και δεν είμαι καθόλου μικρή, είμαι 35.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katerinaki83 είπε:

Μακάρι έχω μια βλαστοκύστη στην κατάψυξη αλλά δεν ξέρω φοβαμαι πως δεν θα πιάσει και έχω αρχίσει να ψάχνομαι. εγω δεν κάνω και πολλά ωάρια .εσυ θα είσαι και μικρή σε ηλικία .

Ποσο μεγαλη εισαι κοριτσι κ αγχωνεσαι; Εχεις τη βλαστοκυστη σου θα παρεις και το φυσικο του κυκλου σου και θα μεταφερεις 2 για παραδειγμα.ειναι  μια λυση που μου ηρθε στο μυαλο και εγώ καπως ετσι εκανα ,γιατί με διεγερση ουτε εγώ εβγαζα λογω ορμονικων τιμων εκτος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ποσο μεγαλη εισαι κοριτσι κ αγχωνεσαι; Εχεις τη βλαστοκυστη σου θα παρεις και το φυσικο του κυκλου σου και θα μεταφερεις 2 για παραδειγμα.ειναι  μια λυση που μου ηρθε στο μυαλο και εγώ καπως ετσι εκανα ,γιατί με διεγερση ουτε εγώ εβγαζα λογω ορμονικων τιμων εκτος

37 είμαι αλλά η βλαστοκύστη είναι μέτριας ποιότητας 2ββ Και δεν με φοβίζει το β αλλά αυτό το δυο μπροστά..Ναι το σκέφτηκα να πάρω ένα και με φυσικό αλλά θα φτάσει βλαστοκύστη είναι και θέμα τύχης .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

37 είμαι αλλά η βλαστοκύστη είναι μέτριας ποιότητας 2ββ Και δεν με φοβίζει το β αλλά αυτό το δυο μπροστά..Ναι το σκέφτηκα να πάρω ένα και με φυσικό αλλά θα φτάσει βλαστοκύστη είναι και θέμα τύχης .

Το 2 μπροστα εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι κατι τρομερο ειναι αναλογα την ωρα της καταψυξης μηπως; -αν ξερουν τα κοριτΣια να μας πουνε..& νταξει το Β εννοειται ειναι οκ εχει δωσει πολλες εγκυμοσυνες.εδω φτασανε τα δικα μου που τα ειχα παντα 3ης μερας με ορμονες χαλια και 42.και 3 στα 3, δε θα φτασουν εσενα;; Δε παιζει..στο λεω με σιγουρια.αρκει το εμβρυολογικο να ειναι καλό γιατι παιζει ρολο οσο και ο γιατρος.μην αγχωνεσαι καθολου !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!Ξεκινησα επιτέλους τη διέγερση και ήθελα να σας ρωτήσω κάτι για τις ενέσεις.οταν βγάζω τη βελόνα έχει πάντα μια σταγόνα από το υγρό στην άκρη της.Μηπως κάνω κάτι λάθος;

Εγώ καθορίζω στην πένα 225 και πατάω μέχρι το τέλος όταν κάνω την ένεση.Μηοσω πρέπει να την κρατάω περισσότερη ώρα μέσα στο δέρμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Xrisa127 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Ξεκινησα επιτέλους τη διέγερση και ήθελα να σας ρωτήσω κάτι για τις ενέσεις.οταν βγάζω τη βελόνα έχει πάντα μια σταγόνα από το υγρό στην άκρη της.Μηπως κάνω κάτι λάθος;

Εγώ καθορίζω στην πένα 225 και πατάω μέχρι το τέλος όταν κάνω την ένεση.Μηοσω πρέπει να την κρατάω περισσότερη ώρα μέσα στο δέρμα;

Μόλις πατήσεις το έμβολο και μπει όλη η ποσότητα μέσα στην κοιλιά και δείξει μηδέν θα μετρήσεις άλλα 10 δευτερόλεπτα πριν βγάλεις την ένεση για να μπει και το τελευταίο φάρμακο μη βιαστείς να τη βγάλεις. Καλή αρχή και καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Μόλις πατήσεις το έμβολο και μπει όλη η ποσότητα μέσα στην κοιλιά και δείξει μηδέν θα μετρήσεις άλλα 10 δευτερόλεπτα πριν βγάλεις την ένεση για να μπει και το τελευταίο φάρμακο μη βιαστείς να τη βγάλεις. Καλή αρχή και καλή επιτυχία!

Ευχαριστώ πολύ!Με το καλό να μας πεις και εσύ τα ευχάριστα τις επόμενες μέρες!🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katerinaki83 είπε:

37 είμαι αλλά η βλαστοκύστη είναι μέτριας ποιότητας 2ββ Και δεν με φοβίζει το β αλλά αυτό το δυο μπροστά..Ναι το σκέφτηκα να πάρω ένα και με φυσικό αλλά θα φτάσει βλαστοκύστη είναι και θέμα τύχης .

Εγω 38! Μια χαρά είσαι ☺️

Είναι πολύ καλός σε μένα κατάφερε κ με χαμηλή ΑΜΗ (0.4 αν θυμάμαι καλά, πάντως κάπου εκεί ή πιο κάτω) να πάρει 14! Έχω όμως χαμηλή fsh. Γενικά είναι πολύ προσεκτικός κ κάνει πάντα το καλύτερο. 

Για το 2 που λες νομίζω είναι σε τι φάση ανάπτυξης έφτασε σε 5 μέρες, το μέγιστο είναι 4 από όσο ξέρω. Το μητέρα πάντως έχει πολύ καλό εμβρυολογικο. 

Σε κάθε περίπτωση κάνε ένα ραντεβού να τον δεις κ να κρίνεις η ίδια αν σου ταιριάζει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katerinaki83 είπε:

37 είμαι αλλά η βλαστοκύστη είναι μέτριας ποιότητας 2ββ Και δεν με φοβίζει το β αλλά αυτό το δυο μπροστά..Ναι το σκέφτηκα να πάρω ένα και με φυσικό αλλά θα φτάσει βλαστοκύστη είναι και θέμα τύχης .

Το 2 μπροστα ειναι το σταδιο αναπτυξης του εμβρυου, εσενα ειναι μια πρωιμη βλαστοκυστη.. (1-6 ειναι τα σταδια)  Κι εγω στην 4η εμβρυομεταφορα ειχα εμβρυο με  σταδιο 2 και ειχα αγχωθει αφανταστα και τελικα ειχα μεινει εγκυος...οποτε ποτε δεν ξερεις! 😊🙏

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Τον προηγούμενο μήνα έκανα διέγερση αλλά τη σταμάτησα γιατί υπήρχε κίνδυνος υπερδιέγερσης και έτσι είπαμε να πάμε ξανά στον επόμενο κύκλο. Σήμερα είναι 35η μέρα απο την προηγούμενη φορά που αδιαθέτησα και ακόμα δεν έχει εμφανισθεί. Σας έχει συμβεί και εσάς να έχετε τόση καθυστέρηση ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Katerinaki83 αν όπως λέει και η @peacock το 2 σημαίνει early blastocyst μην στεναχωριέσαι. Και μένα το ένα εμβρυακι από τα 2 ήταν και μια χαρά έπιασε!! 
 

@PAPA EVA γενικά μου έχει τύχει και μεγαλύτερη καθυστέρηση. Ίσως είναι από τις ορμόνες και το άγχος μαζί. Παρόλα αυτά πάρε ένα τηλέφωνο το γιατρό να δεις τι θα σου πει. 
 

@Taggeris Καλημέρα κορίτσι μου !!! Μια τεράστια χοριακη σήμερα!!!!!!🤞💕🤞💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/7/2020 at 9:59 ΠΜ, ο/η Dim. είπε:

Καλημέρα όχι δεν είμαι κάνω εμβρύου μεταφορά την Δευτέρα 😉 Είχα μάθει τις άλλες ενέσεις και αυτές είναι του φόβου και στον πόνο ☹️☹️

Καλημέρα κορίτσια! Να σας ρωτήσω κατι, πριν την εμβρυομεταφορα με κατεψυγμένα κάνατε καθόλου εξετάσεις και αν ναι τι εξετάσεις και σε ποια μέρα του κυκλου; Σας ρωταω γιατι εγω που εχω ξεκινησει προετοιμασία για εμβρυομεταφορά εκτός από έναν υπέρηχο για να δούμε το ενδομήτριο ο γιατρός δεν μου ζήτησε τίποτα άλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Να σας ρωτήσω κατι, πριν την εμβρυομεταφορα με κατεψυγμένα κάνατε καθόλου εξετάσεις και αν ναι τι εξετάσεις και σε ποια μέρα του κυκλου; Σας ρωταω γιατι εγω που εχω ξεκινησει προετοιμασία για εμβρυομεταφορά εκτός από έναν υπέρηχο για να δούμε το ενδομήτριο ο γιατρός δεν μου ζήτησε τίποτα άλλο!

Την 11η ημέρα της περιόδου έκανα υπέρηχο και εξέταση οιστραδιόλης. Αυτά τα δύο καθόρισαν την ημέρα της εμβρυομεταφοράς. Αλλά υποθέτω και μόνο από τον υπέρηχο μπορούν να το καταλάβουν, από το πόσο έχει παχύνει. Την ημέρα της εμβρυομεταφοράς έκανα και εξέταση προγεστερόνης. Δεν έκανα κάτι άλλο.

Τώρα σε ποια μέρα είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η PAPA EVA είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Τον προηγούμενο μήνα έκανα διέγερση αλλά τη σταμάτησα γιατί υπήρχε κίνδυνος υπερδιέγερσης και έτσι είπαμε να πάμε ξανά στον επόμενο κύκλο. Σήμερα είναι 35η μέρα απο την προηγούμενη φορά που αδιαθέτησα και ακόμα δεν έχει εμφανισθεί. Σας έχει συμβεί και εσάς να έχετε τόση καθυστέρηση ;

Καλημέρα κοπέλα μου! Μην αγχώνεσαι αυτό συμβαίνει πολύ συχνά μετά από τα φάρμακα της διέγερσης...εμένα μου έχει συμβεί, είχα ρωτήσει το γιατρό και μου είπε πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Antelope είπε:

Την 11η ημέρα της περιόδου έκανα υπέρηχο και εξέταση οιστραδιόλης. Αυτά τα δύο καθόρισαν την ημέρα της εμβρυομεταφοράς. Αλλά υποθέτω και μόνο από τον υπέρηχο μπορούν να το καταλάβουν, από το πόσο έχει παχύνει. Την ημέρα της εμβρυομεταφοράς έκανα και εξέταση προγεστερόνης. Δεν έκανα κάτι άλλο.

Τώρα σε ποια μέρα είσαι;

Τώρα είμαι στη 12η μέρα...έκανα έναν υπέρηχο την 9η μέρα και ο γιατρός απλά μου είπε να πάω για εμβρυομεταφορα την 20η μέρα χωρίς να επαναλάβω ούτε υπέρηχο αλλά ούτε να κανω ορμονολογικό έλεγχο...μου κάνει εντύπωση βρε παιδί μου, έτσι στα κουτουρού θα γίνουν όλα;; Και αν π.χ. το ενδομήτριο παχύνει πολύ δεν υπάρχει προβλημα; Δεν μπορώ να καταλάβω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Τώρα είμαι στη 12η μέρα...έκανα έναν υπέρηχο την 9η μέρα και ο γιατρός απλά μου είπε να πάω για εμβρυομεταφορα την 20η μέρα χωρίς να επαναλάβω ούτε υπέρηχο αλλά ούτε να κανω ορμονολογικό έλεγχο...μου κάνει εντύπωση βρε παιδί μου, έτσι στα κουτουρού θα γίνουν όλα;; Και αν π.χ. το ενδομήτριο παχύνει πολύ δεν υπάρχει προβλημα; Δεν μπορώ να καταλάβω!

και εμένα μου φαινόταν περίεργο με έναν υπέρηχο και μια οιστραδιόλη να βγάλουν συμπέρασμα αλλά τελικά μάλλον είναι πολύ ελεγχόμενη η διαδικασία και δεν τίθεται θέμα ρίσκου. Μάλλον την 9η ημέρα θέλανε να μην δούνε κάτι τρελό. και αφού δεν το είδαν το προχωράνε σύμφωνα με το πρόγραμμα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Τώρα είμαι στη 12η μέρα...έκανα έναν υπέρηχο την 9η μέρα και ο γιατρός απλά μου είπε να πάω για εμβρυομεταφορα την 20η μέρα χωρίς να επαναλάβω ούτε υπέρηχο αλλά ούτε να κανω ορμονολογικό έλεγχο...μου κάνει εντύπωση βρε παιδί μου, έτσι στα κουτουρού θα γίνουν όλα;; Και αν π.χ. το ενδομήτριο παχύνει πολύ δεν υπάρχει προβλημα; Δεν μπορώ να καταλάβω!

Νομίζω ότι στον τεχνητό κύκλο έτσι γίνεται! Εμένα με πήγε με φυσικό. Έκανα όλες τις ορμόνες 2η μέρα κ μετά από την 11η περίπου μέρα με έβλεπε κάθε μέρα ώσπου να βρει την ωορρηξια μιυ. Την βρήκαμε 13η, είδε καλό ενδομητριο κ μετά από 5 μέρες πήγα για ετ χωρίς να με ξαναδεί. Προφανώς αυτοί καταλαβαίνουν πως θα πάει... Απλα τις 5 μέρες αυτές (κ μετά συνέχισα) πήρα προγεστερονη, οιστρογόνα, κορτιζόνη κ αντιπηκτικες. 

Καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...