Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Taggeris είπε:

Κορίτσι Τι εννοείς θέμα στη δομή των ωαρίων; Με τι εξέταση το βρήκατε αυτό;

Θυμάσαι με ποιά φάρμακα εκανες διέγερση;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Καλά αποτελέσματα! Και περαστικά...

Σ'ευχαριστω πολύ!!!Ευτυχώς είναι καλύτερα!!οπότε συνεχίζω απτόητη!!!!Θα δούμε αύριο  πως πάω!!!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Μακάρι! Έχουμε δώσει κ για χρωμοσωμικο έλεγχο κ περιμένουμε αποτελέσματα... Μετά από όλα αυτά δεν άντεχα να ζήσω κ αυτή την αγωνία ως έγκυος... μακάρι να πάει καλά κ αυτό!

Πάντως ισχύει για την ηλικία ρε γαμωτο, εμένα το σπέρμα ήταν τέλειο κ θεωρητικά δεν ειχα τίποτα... Τελοσπαντων θέλω να πιστεύω ότι τελικά όλα καλά... με το καλό κ το επόμενο παιδάκι!

Καλά έκανες θεωρώ με τον προεμφυτευτικο. Είχα ρωτήσει κι εγώ τον εξωσωματικο αλλά μου είπε δεν υπάρχει λόγος. Οτι αν δεν είναι υγιη δεν θα προχωρησουν ούτως ή αλλως στην κύηση αλλά κι οι χρωμοσωμικες ανωμαλίες που δίνουν βιώσιμα έμβρυα είναι πολύ σπάνιες. Βεβαια μετά στην εγκυμοσυνη έκανα NIPT λόγω υψηλών πιθανοτήτων που μου βγηκαν στην Αυχενική. Εκεινες οι 20 μερες μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα ηταν μέσα στο άγχος και στην αβεβαιότητα και έλεγα μακάρι να είχα κάνει προεμφυτευτικο (περίπου το ιδιο θα μου στοιχιζε). Τέλος καλό όλα καλά ομως. Ποιες ανωμαλίες/σύνδρομα ελεγχουν, εσύ επιλεγεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Καλά έκανες θεωρώ με τον προεμφυτευτικο. Είχα ρωτήσει κι εγώ τον εξωσωματικο αλλά μου είπε δεν υπάρχει λόγος. Οτι αν δεν είναι υγιη δεν θα προχωρησουν ούτως ή αλλως στην κύηση αλλά κι οι χρωμοσωμικες ανωμαλίες που δίνουν βιώσιμα έμβρυα είναι πολύ σπάνιες. Βεβαια μετά στην εγκυμοσυνη έκανα NIPT λόγω υψηλών πιθανοτήτων που μου βγηκαν στην Αυχενική. Εκεινες οι 20 μερες μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα ηταν μέσα στο άγχος και στην αβεβαιότητα και έλεγα μακάρι να είχα κάνει προεμφυτευτικο (περίπου το ιδιο θα μου στοιχιζε). Τέλος καλό όλα καλά ομως. Ποιες ανωμαλίες/σύνδρομα ελεγχουν, εσύ επιλεγεις;

ακριβώς τα ίδια μου είπε κ μένα. Ότι επειδή είναι καλές βλαστοκύστες άντε να έχει η μια κάτι κ ότι αυτή δεν θα εμφυτευτεί... όμως αυτή την αγωνία που περιγράφεις δεν ήθελα να ζήσω κ σπάνιο ξεσπάνιο αν σου τύχει;;; Μου το είπε άλλωστε ότι στην ηλικία μας η αυχενική πάντα βγαίνει λίγο τσιμπιμένη οπότε καλύτερα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, τουλάχιστον 93% ήσυχο 😂

όχι δεν επέλεξα εγώ, από τη στιγμή που δεν είχαμε να ψάξουμε κάτι συγκεκριμένο ψάχνουν αυτοί ανωμαλίες στα χρωμοσώματα (διπλασιασμούς, ελλείψεις κλπ). Ας γεννηθεί ένα υγιές παιδάκι από όλο αυτό και μετά έχει ο θεός... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας κορίτσια..

Να σας πω και εγώ τα τελευταία μας νέα. Να θυμίσω οτι εμάς το πρώτο μας σπερμοδιάγραμμα έγραψε αζωοσπερμία. Πήγαμε στον ουρολόγο, τον Κο Ασβέστη και μας είπε να κάνουμε τις γενετικές εξετάσεις για να αποκλείσουμε τις γενετικές ανωμαλίες. Όντως λοιπόν κάναμε τις εξετάσεις, Καρυότυπο, Κυστική Ίνωση και Μικροελλείψεις του χρωμοσώματος Ψ και ήταν όλες τέλειες..καθαρότατες ευτυχώς.

Κάναμε λοιπόν άλλο ένα σπερμοδιάγραμμα σε ιδιωτικό κέντρο, στον Κο Βουλγαρίδη για να δούμε μπας και το πρώτο ήταν λάθος επειδή δεν ήταν εξειδικευμένο κέντρο και περιμέναμε τα αποτελέσματα. Η αλήθεια είναι πως αυτό που λέγαμε με τον άντρα μου είναι πως δεν περιμένουμε κάτι χειρότερο. Ή ίδιο θα είναι ή κάτι καλύτερο.

Χτες λοιπόν πληραμε τα αποτελέσματα...ίδια διάγνωση. Αζωοσπερμία. Θα μιλήσουν σήμερα να δούμε τι θα του πει και αύτος γιατί βρήκε λίγο αυξημένο PH και μια μειωμένη χλωρίδα.

Θα κλείσουμε ραντεβού στον ουρολόγο να μας πει τα επόμενα βήματα που θεωρητικά το μόνο επόμενο βήμα είναι η βιοψία. 

Όση ώρα τον περίμενα χτες να γυρίσει από τη δουλειά, έριξα πολύ κλάμα γιατί μάλλον μέσα μου έτρεφα ελπίδες οτι κάτι μπορεί να ήταν λάθος στην πρώτη διάγνωση. Όταν ήρθε σπίτι, ήμουν χαλαρή και του έδινα κουράγιο οτι το ξέραμε και οτι κοιτάμε μόνο μπροστά στο τι θα κάνουμε απο δω και πέρα, δε γυρίζουμε πίσω στην κατάθλιψη. Προχωράμε παρακάτω.

Αυτά τα νέα μου...συγνώμη για το τεράστιο μήνυμα αλλά ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η ioannastr είπε:

 

Αυτά τα νέα μου...συγνώμη για το τεράστιο μήνυμα αλλά ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας!! 

Κορίτσι μου κράτα γερά... είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό γιατί οι άντρες τα παίρνουν όλα πιο βαριά... Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με τη βιοψία και να έχετε το κατάλληλο υλικό για να προχωρήσετε! Αυτό τώρα να βάλεις στο μυαλό σου και δρομολογήστε το όσο το δυνατό πιο σύντομα, μην χάνετε χρόνο... επειδή η περίπτωση είναι πιο δύσκολη βεβαιώσου ότι το κέντρο σας έχει καλό εμβρυολογικό, εργαστήριο γενετικής κλπ ή όποιος τελοσπάντων θα αναλάβει αυτές τις διαδικασίες του σπέρματος. Σου εύχομαι από την καρδιά μου καλά αποτελέσματα και καλή δύναμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η ioannastr είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια..

Να σας πω και εγώ τα τελευταία μας νέα. Να θυμίσω οτι εμάς το πρώτο μας σπερμοδιάγραμμα έγραψε αζωοσπερμία. Πήγαμε στον ουρολόγο, τον Κο Ασβέστη και μας είπε να κάνουμε τις γενετικές εξετάσεις για να αποκλείσουμε τις γενετικές ανωμαλίες. Όντως λοιπόν κάναμε τις εξετάσεις, Καρυότυπο, Κυστική Ίνωση και Μικροελλείψεις του χρωμοσώματος Ψ και ήταν όλες τέλειες..καθαρότατες ευτυχώς.

Κάναμε λοιπόν άλλο ένα σπερμοδιάγραμμα σε ιδιωτικό κέντρο, στον Κο Βουλγαρίδη για να δούμε μπας και το πρώτο ήταν λάθος επειδή δεν ήταν εξειδικευμένο κέντρο και περιμέναμε τα αποτελέσματα. Η αλήθεια είναι πως αυτό που λέγαμε με τον άντρα μου είναι πως δεν περιμένουμε κάτι χειρότερο. Ή ίδιο θα είναι ή κάτι καλύτερο.

Χτες λοιπόν πληραμε τα αποτελέσματα...ίδια διάγνωση. Αζωοσπερμία. Θα μιλήσουν σήμερα να δούμε τι θα του πει και αύτος γιατί βρήκε λίγο αυξημένο PH και μια μειωμένη χλωρίδα.

Θα κλείσουμε ραντεβού στον ουρολόγο να μας πει τα επόμενα βήματα που θεωρητικά το μόνο επόμενο βήμα είναι η βιοψία. 

Όση ώρα τον περίμενα χτες να γυρίσει από τη δουλειά, έριξα πολύ κλάμα γιατί μάλλον μέσα μου έτρεφα ελπίδες οτι κάτι μπορεί να ήταν λάθος στην πρώτη διάγνωση. Όταν ήρθε σπίτι, ήμουν χαλαρή και του έδινα κουράγιο οτι το ξέραμε και οτι κοιτάμε μόνο μπροστά στο τι θα κάνουμε απο δω και πέρα, δε γυρίζουμε πίσω στην κατάθλιψη. Προχωράμε παρακάτω.

Αυτά τα νέα μου...συγνώμη για το τεράστιο μήνυμα αλλά ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας!! 

Κοπέλα μου εύχομαι να βρείτε μέσο βιοψίας υλικό..!! Τα έχω περάσει όλα αυτά και θα σου πω ότι δεν είναι καθόλου εύκολο για τον άντρα μα καθόλου τα βιώνω καθημερινά εδώ και 11 μήνες από τότε που ανακαλύψαμε ότι ο άντρας μου δεν μπορεί (μπορεί να έχουμε πρωχωρισει σε εξωσωματική) αλλά τον πονάει ακόμη πολύ όλο αυτό και ιδιαίτερα μετά από όταν έμεινα και δεν προχώρησε εκεί του κόστισε πολύ περισσότερο.!! Προσπάθησε να είσαι δίπλα του σε όλο αυτό είναι μεγάλο λούκι ιδικα το ψυχολογικό σας κομμάτι..!! Η αντίδραση σου απόλυτη φυσιολογική κι εγώ μόλις μου είχαν στείλει τα αποτελέσματα έκλαιγα και έκανα εγώ το λάθος και του το είπα όταν ήταν στην δουλειά του μέσο ενός τηλ και τέλειος άψυχα.!! Φυσικά εγώ έβαλα και τα μεγάλα μέσα που λέω τον ψυχοθεραπευτή μου.!! Μπορεί να έχουμε προχώρηση σε εξωσωματική αλλά δεν είναι καθόλου εύκολο να έχεις έναν άντρα να κλαίει πρωί και βράδυ γιατί όσο να πεις θίχτηκε ο ανδρισμός του και μα έχεις και τα πεθερικά να μην το έχουν δεχτεί (γιατί ποτέ δεν θα δεχτούν ότι το παιδί τους έχει αυτό το θέμα όπως και δύσκολα θα δεχτούν αυτό το παιδί).!!! 
εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να βρείτε στην βιοψία..!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ioannastr σου ευχομαι ολοψυχα να παρετε δυναμη να προχωρησετε και στη βιοψια να βρεθουν σπερματοζωαρια που θα χαρισουν ενα η δυο μωρακια! 

Οσο μπορεις μεινε δυνατη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Καλά έκανες θεωρώ με τον προεμφυτευτικο. Είχα ρωτήσει κι εγώ τον εξωσωματικο αλλά μου είπε δεν υπάρχει λόγος. Οτι αν δεν είναι υγιη δεν θα προχωρησουν ούτως ή αλλως στην κύηση αλλά κι οι χρωμοσωμικες ανωμαλίες που δίνουν βιώσιμα έμβρυα είναι πολύ σπάνιες. Βεβαια μετά στην εγκυμοσυνη έκανα NIPT λόγω υψηλών πιθανοτήτων που μου βγηκαν στην Αυχενική. Εκεινες οι 20 μερες μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα ηταν μέσα στο άγχος και στην αβεβαιότητα και έλεγα μακάρι να είχα κάνει προεμφυτευτικο (περίπου το ιδιο θα μου στοιχιζε). Τέλος καλό όλα καλά ομως. Ποιες ανωμαλίες/σύνδρομα ελεγχουν, εσύ επιλεγεις;

@Antelope λες να είμαστε πάλι μαζί εγκυούλες;;; Πρώτο μήνας προσπαθειών και από μένα...Σταμάτησα τον θηλασμό για να μου έρθει περίοδος...δε θέλω να περνάει ο καιρός καθώς δεν έχουμε έμβρυα να μας περιμένουν!!Θα προσπαθήσουμε λίγο μόνοι μας και αν δε γίνει κάτι θα μπούμε και πάλι στη διαδικασία!!!

Κορίτσια καλή δύναμη και καλή επιτυχία σε όλες....31/1/18 έκανα την εμβρυομεταφορά που μου χάρισε το αγγελούδι μου...εύχομαι να είναι τυχερός ο μήνας για όλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ioannastr Κορίτσι μου εύχομαι ότι καλύτερο!!!!Κάντε την βιοψία  να δείτε πως θα πάει !Επειδή και εγώ το ρώτησα αν και εμείς εχουμενκσποθα εκατομμύρια σν και λίγα!Στην βιοψία ακόμα και ένα αν βρεις η ποιότητα του είναι μεγαλύτερη απ' ότι το κανονικό δείγμα οπότε έχετε πολλές πιθανότητες!!Εσύ βρες όση δύναμη έχεις να συμπαρασταθεί στο άντρα σου γιατί αυτοί μας έχουν μεγαλύτερη ανάγκη!!Όλα όμως περνάνε!και στο τέλος είμαστε πιο δυνατοί!!!💖💖😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ioannastr Εύχομαι να πάνε όλα πολύ καλά και στο τέλος που θα έχετε τα παιδάκια σας, να είναι μόνο μια ανάμνηση αυτά και για τους δυο σας!! Να είσαι δυνατή και να έχεις πίστη ότι στο τέλος θα τα καταφέρετε για να πάρει κι ο άντρας σου δύναμη από σένα! Ο αγώνας αυτός που κάνουμε είναι ο πιο σημαντικός! Κι ας μην έχουμε ακόμα αυτό το θετικό που τόσο πολύ θέλουμε για να μας δώσει κουράγιο να συνεχίσουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου @Tokyo @Niki94 @peacock @ViKcy @JoyCat πόσο σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση!!

Είναι πολύ σημαντικό να έχεις κάπου να τα πεις και αυτοί οι άνθρωποι που τα λες να σε καταλαβαίνουν!!

Σας ευχαριστώ πολύ!! Εύχομαι για όλες μας τα καλύτερα!! Θα σας κρατάω ενήμερες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ioannastr είπε:

Όταν ήρθε σπίτι, ήμουν χαλαρή και του έδινα κουράγιο οτι το ξέραμε και οτι κοιτάμε μόνο μπροστά στο τι θα κάνουμε απο δω και πέρα, δε γυρίζουμε πίσω στην κατάθλιψη. Προχωράμε παρακάτω.

Μπράβο. Ετσι μόνο θα τον στηρίξεις. Είναι πολύ σημαντικό ο άνθρωπος σΟυ να σε βλέπει να το αντιμετωπίζεις τόσο ψύχραιμα. Όταν διαγνωστηκα με υδροσαλπιγγες σοκαρίστηκα απίστευτα πολύ. Ευτυχώς έχω έναν απίστευτο αντρα που από την πρώτη στιγμή με στήριξε κ με έπεισε ότι δεν είναι και κάτι, και μαζί θα το περάσουμε. 
πλεον υπάρχουν λύσεις. Το σημαντικό είναι ότι εντοπίστηκε το πρόβλημα για να μπορέσετε να το αντιμετωπίσετε. Σου εύχομαι τα καλύτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/2/2020 at 3:22 ΜΜ, ο/η JoyCat είπε:

@Tokyo Συγγνώμη αν σ' έχω φάει στις ερωτήσεις! Και τι προτόκολο έκανες την κάθε φορά; Βραχύ ή μακρύ;

Με ποιο φάρμακο εκανες διέγερση....καλη επιτυχία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η antzy9 είπε:

Με ποιο φάρμακο εκανες διέγερση....καλη επιτυχία 

Κορίτσι θα σου απαντήσω εγω μιας κ η @JoyCat και η @Taggeris δεν έχουν κάνει διέγερση... έκανα με bemfola των 300 μονάδων για 8 μέρες κ ανταγωνιστή cetrotide για 4-5 μέρες. Έδωσα 14 ωάρια εκ των οποίων τα 11 ήταν ώριμα. Εσύ ξεκίνησες ή είσαι σε φάση που ξεκινάς; καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Smurf88 είπε:

@Antelope λες να είμαστε πάλι μαζί εγκυούλες;;; Πρώτο μήνας προσπαθειών και από μένα...Σταμάτησα τον θηλασμό για να μου έρθει περίοδος...δε θέλω να περνάει ο καιρός καθώς δεν έχουμε έμβρυα να μας περιμένουν!!Θα προσπαθήσουμε λίγο μόνοι μας και αν δε γίνει κάτι θα μπούμε και πάλι στη διαδικασία!!!

Κορίτσια καλή δύναμη και καλή επιτυχία σε όλες....31/1/18 έκανα την εμβρυομεταφορά που μου χάρισε το αγγελούδι μου...εύχομαι να είναι τυχερός ο μήνας για όλες!!!!

Σου εύχομαι καλή επιτυχία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι θα σου απαντήσω εγω μιας κ η @JoyCat και η @Taggeris δεν έχουν κάνει διέγερση... έκανα με bemfola των 300 μονάδων για 8 μέρες κ ανταγωνιστή cetrotide για 4-5 μέρες. Έδωσα 14 ωάρια εκ των οποίων τα 11 ήταν ώριμα. Εσύ ξεκίνησες ή είσαι σε φάση που ξεκινάς; καλά καλα

Καλα αποτελέσματα να έχουμε κορίτσια..  @tokyo  μομου στη καταψυξη πόσα έχεις?? Και ποτέ θα πας να στα βάλει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Smurf88 είπε:

@Antelope λες να είμαστε πάλι μαζί εγκυούλες;;; Πρώτο μήνας προσπαθειών και από μένα...Σταμάτησα τον θηλασμό για να μου έρθει περίοδος...δε θέλω να περνάει ο καιρός καθώς δεν έχουμε έμβρυα να μας περιμένουν!!Θα προσπαθήσουμε λίγο μόνοι μας και αν δε γίνει κάτι θα μπούμε και πάλι στη διαδικασία!!!

Κορίτσια καλή δύναμη και καλή επιτυχία σε όλες....31/1/18 έκανα την εμβρυομεταφορά που μου χάρισε το αγγελούδι μου...εύχομαι να είναι τυχερός ο μήνας για όλες!!!!

Αχ τι ωραία!! Μακάρι να μείνεις εύκολα τώρα και να μη χρειαστει πάλι εξωσωματική. Για ποιο λόγο είχατε κάνει την προηγούμενη φορά; δεν θυμάμαι. Εγώ δεν το σκέφτομαι καν το φυσιολογικά γιατί είχαμε χάλια σπέρμα. Βεβαια ελεύθερες επαφές Εχουμε κανονικά... όσο μπορούμε με τον μικρό χιχι. Θα κάνεις καθόλου εξετάσεις τώρα μετά τον αποθηλασμο να δεις αν έχεις επανέλθει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι θα σου απαντήσω εγω μιας κ η @JoyCat και η @Taggeris δεν έχουν κάνει διέγερση... έκανα με bemfola των 300 μονάδων για 8 μέρες κ ανταγωνιστή cetrotide για 4-5 μέρες. Έδωσα 14 ωάρια εκ των οποίων τα 11 ήταν ώριμα. Εσύ ξεκίνησες ή είσαι σε φάση που ξεκινάς; καλά αποτελέσματα!

Εμένα σήμερα μου είπε ότι θα ξεκινήσω με συνδυασμό gonal και menopur....και βλέπουμε.... Ανάλογα με τις εξετάσεις μετά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ioannastr σε καταλαβαίνω... είναι ένα μικρό χαστούκι αυτά τα αποτελέσματα. Κι εμείς είχαμε ταρακουνηθεί στο πρώτο σπερμοδιαγραμμα που ήταν αστα να πάνε. Μάλιστα ο ουρολόγος μας είχε συστήσει τότε να καταψυξουμε σπερμα γιατι μπορεί την επόμενη φορά να ήταν 0. Αλλά και πάλι μας εξήγησε ότι αν βρίσκαμε με τη βιοψια σπερματιδες θα ηταν ισως πιο υγιείς από ό,τι τα σπερματοζωάρια στο σπερμα.

Εμεις παντως μετα το πρωτο σοκ κινητοποιηθηκαμε ουσιαστικά γιατι ξεραμε πλέον που είναι το πρόβλημα και δεν χάναμε χρόνο. Μπήκαμε στον αυτόματο και είχαμε θετική έκβαση. Ποια είναι τα επομενα βηματα τωρα για εσας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@ioannastr σε καταλαβαίνω... είναι ένα μικρό χαστούκι αυτά τα αποτελέσματα. Κι εμείς είχαμε ταρακουνηθεί στο πρώτο σπερμοδιαγραμμα που ήταν αστα να πάνε. Μάλιστα ο ουρολόγος μας είχε συστήσει τότε να καταψυξουμε σπερμα γιατι μπορεί την επόμενη φορά να ήταν 0. Αλλά και πάλι μας εξήγησε ότι αν βρίσκαμε με τη βιοψια σπερματιδες θα ηταν ισως πιο υγιείς από ό,τι τα σπερματοζωάρια στο σπερμα.

Εμεις παντως μετα το πρωτο σοκ κινητοποιηθηκαμε ουσιαστικά γιατι ξεραμε πλέον που είναι το πρόβλημα και δεν χάναμε χρόνο. Μπήκαμε στον αυτόματο και είχαμε θετική έκβαση. Ποια είναι τα επομενα βηματα τωρα για εσας;

Κορίτσι μου να σε ρωτήσω κάτι γιατί και εμείς έχουμε θέμα το σπέρμα πόσο χαμηλή ήταν η ποσότητα; Γιατί εγώ που ζήτησα να κάνουνε βιοψία για να βρούνε καλύτερο μου είπαν ότι δεν χρειάζεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Καλα αποτελέσματα να έχουμε κορίτσια..  @tokyo  μομου στη καταψυξη πόσα έχεις?? Και ποτέ θα πας να στα βάλει??

Σταυρι περιμένουμε τα αποτελέσματα του προεμφυτευτικού! όταν βγει αυτό θα ξέρω ουσιαστικά τι έχω... αυτά που προχώρησαν είναι 5  βλαστοκύστες κ 2  3ης ημέρας (τα οποία 2 δεν θα ελεγχθούν όμως γιατί δεν γίνεται σε έμβρυα 3ης μέρας είναι πολύ νωρίς). Το πότε θα εξαρτηθεί από το πως θα με βρει ο γιατρός. Ο δικός μου θέλει να μεσολαβεί ένας κύκλος διάλειμμα δλδ να μου έρθει 2 φορές περίοδος, μια μετά την ωοληψία και μια του επόμενου κύκλου κ μετά... εσύ για πότε λες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Εμένα σήμερα μου είπε ότι θα ξεκινήσω με συνδυασμό gonal και menopur....και βλέπουμε.... Ανάλογα με τις εξετάσεις μετά...

το gonal το εχω ακούσει από τα κορίτσια εδώ, είναι το συνηθισμένο φάρμακο διέγερσης, το δικό μου δεν χρησιμοποιείται τόσο από ότι βλέπω αν κ δεν έχω παράπονο! Το menopur τι είναι; ανταγωνιστής ή κάτι άλλο; 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...