Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις Just now, ο/η Karamela! είπε:

Εννοούσα την εμβρυομεταφορα! Μακαρι κοριτσι μ τ να πω

Αισιοδοξια κοριτσακι μου!Καταλαβαινω την αγωνια σου!Σου στελνω ολες μου τις ευχες και θετικη ενεργεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Karamela! είπε:

Δεν ειναι καλη κοριτσια μ το ξερω! Περιμενω να. Με παρουν απο το κεντεο είναι πολυ χαμηλη

Βεβαίως θα σου πουν, αυτοί ξέρουν καλύτερα, αλλά κάτι ξεκίνησε να γίνεται και το πιο σημαντικό είναι να δούμε ότι ανεβαίνει. Προσπάθησε να είσαι ψύχραιμη. 10η μέρα είναι πολύ νωρίς, ρε συ! Από το κέντρο σου είπαν να πας σήμερα; Γιατί σε άλλες κοπέλες που έχω διαβάσει τους είχαν πει να κάνουν χοριακή σχεδόν δύο εβδομάδες μετά τη μεταφορά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Δεν ειναι καλη κοριτσια μ το ξερω! Περιμενω να. Με παρουν απο το κεντεο είναι πολυ χαμηλη

Κοριτσάκι μου μην ανησυχείς κι εγώ έχω δει περιπτώσεις με χαμηλότερη χοριακή με την επιθυμητή εξέλιξη! Λογικά θα σου πουν να επαναλάβεις σε 2 μερες! Εννοείται ευχόμαστε να διπλασιαστεί!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Εννοούσα την εμβρυομεταφορα! Μακαρι κοριτσι μ τ να πω

Βλαστοκυστες ειχατε μεταφερει; 

Με βλαστοκυστες απο την 9η μερα της εμβρυομεταφορας μππρει μα γινει η χοριακη. Οποτε αν εισαι με βλαστ.η  10η μερα που σου ειπσν ειναι μια χαρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Δεν ειναι καλη κοριτσια μ το ξερω! Περιμενω να. Με παρουν απο το κεντεο είναι πολυ χαμηλη

Πρέπει να περιμένεις... Ίσως είναι βιοχημική

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Karamela! μην προδικάζεις τίποτα! Υπάρχει εγκυμοσύνη, οπότε κάτσε να δεις... μπορεί απλά να έκανες λίγο νωρίς την εξέταση! Εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά και να έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και ένα υγιές μωράκι!

Ήθελα να σε ρωτήσω όπως και την @Liveloula88 προχωρήσατε απευθείας με μεταφορά με φρέσκα έμβρυα ή με κατεψυγμένα σε επόμενο κύκλο; Σιγά σιγά κάνω κ γω κάποια βήματα κ γι'αυτό ρωτάω... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tokyo είπε:

@Karamela! μην προδικάζεις τίποτα! Υπάρχει εγκυμοσύνη, οπότε κάτσε να δεις... μπορεί απλά να έκανες λίγο νωρίς την εξέταση! Εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά και να έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και ένα υγιές μωράκι!

Ήθελα να σε ρωτήσω όπως και την @Liveloula88 προχωρήσατε απευθείας με μεταφορά με φρέσκα έμβρυα ή με κατεψυγμένα σε επόμενο κύκλο; Σιγά σιγά κάνω κ γω κάποια βήματα κ γι'αυτό ρωτάω... 

 

Εγώ απευθείας με φρέσκα και τις 2 φορές.

Ό,τι χρειαστείς είμαστε εδώ!Καλή αρχή με αισιοδοξία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Karamela! μην προδικάζεις τίποτα! Υπάρχει εγκυμοσύνη, οπότε κάτσε να δεις... μπορεί απλά να έκανες λίγο νωρίς την εξέταση! Εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά και να έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και ένα υγιές μωράκι!

Ήθελα να σε ρωτήσω όπως και την @Liveloula88 προχωρήσατε απευθείας με μεταφορά με φρέσκα έμβρυα ή με κατεψυγμένα σε επόμενο κύκλο; Σιγά σιγά κάνω κ γω κάποια βήματα κ γι'αυτό ρωτάω... 

 

 Πώς πας εσύ, @Tokyo μου; Δοκίμασες σπερματέγχυση που σκεφτόσουν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Κορίτσι μου σου εύχομαι η ταλαιπωρία σου να τελειώσει γρήγορα και όλα να πάνε καλά!!! Να σε ρωτήσω κάτι αν επιτρέπεται...πόσων ετών είσαι και μέσα σε πόσο διάστημα κατάφερες να μαζέψεις τα 2 εμβρυακια; Και εγώ σε παρόμοια κατάσταση...χαμηλή AMH και FSH περίπου 13...διέγερση έχεις κάνει με φαρμακα; Πώς πήγε;

Σε 1 μηνα θα γινω 42! έχω ήδη ένα παιδάκι 4 ετών και μια αποβολή στον χρόνο επάνω μετά τον γιο μου..

Προσπαθουσαμε φυσιολογικά για 1,5 χρονο μετα την αποβολή και τίποτα... Άλλαξα γιατρό και πήγα σε ειδικό για υπογονιμότητα. Έκανα στην αρχή μία προσπάθεια με elonva (το πρωτόκολλο μιας ενεσης αλλά αντιστοιχεί σε κανονική δόση εξωσωματικής) μεγάλωσε μόνο το ωάριο του μήνα. Οπότε καταλάβαμε πως δεν έχω ανταπόκριση σε φάρμακα. (ΑΜΗ 0.1!!)  Το πήραμε, γονιμοποιήθηκε αλλά δεν εφτασε βλαστοκύστη, την 4η μερα εμεινε στάσιμο..
Μετά ξεκίνησα φυσικό κύκλο. Φυσικό τροποποιημένο δηλαδή.
Πάω την 8η μερα του κύκλου, και  κάνουμε παρακολούθηση μέρα παρά μέρα, το ωάριο του μήνα που μεγαλώνει. Ταυτόχρονα μου παίρνουν και αίμα για να παρακολουθούν την οιστραδιόλη. Μόλις  κρίνει ο γιατρός ότι ειναι κατάλληλη η στιγμή ξεκινάμε φάρμακα (περιπου 12η μερα) μικρή δοση 150 και ανταγωνιστες (για να μην σπάσει) για 2-3 μέρες.. Μετά ovitrelle, ωοληψία και αναμονή για γονιμοποίηση.  Αποφάσισα και τα αφήνω 2 ημερών. Στο κέντρο επέμεναν για βλαστοκύστες αφού αρνήθηκα μου είπαν πως τα 2ης με της 3ης ημέρας δεν έχουν διαφορά.. οπότε τα αφήνω 2ης.
Έχω κάνει συνολικά 8 ωοληψίες για να μαζέψω αυτά τα 2 εμβρυάκια.. Αυτό το οποίο κατάλαβα ήταν πως όταν το πήγαινα κάθε μήνα χωρίς διάλειμμα το ωάριο δεν ήταν καλό. Όταν άφηνα 1-2 μήνες κενό έβγαινε καλό..  

Εσύ σε τι φάση είσαι? Εύχομαι να πάνε ολα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η wild lavender είπε:

 Πώς πας εσύ, @Tokyo μου; Δοκίμασες σπερματέγχυση που σκεφτόσουν; 

όχι! το έψαξα λίγο και θεωρώ ότι με τα ποσοστά επιτυχίας που έχει δεν είχε νόημα για μένα τουλάχιστον! Έχω αποφασίσει να προχωρήσω πιο δυναμικά. Εξακολουθεί να μην έχει βρεθεί κανένα θέμα αλλά δε θέλω λόγω ηλικίας να περιμένω άλλο. Προσπαθώ πάνω από 1,5 χρόνο κ έφτασα πια τα 38 (ξεκίνησα λίγο αφού έκλεισα τα 36) οπότε δεν υπάρχει λόγος... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vals είπε:

Λες να παω 26??το μονο που με κραταει και λεω να μην παω στις 26 ειναι που θα φιλοξενω το πρωτο παιδακι του αντρα μου (θα ερθει για σκ) και θελω η χαρα να ειναι ολη δικη μου και του αντρα μου κ να το γιορτασω (ευχομαι!!) οπως θελω εγω....απ την αλλη ποιος περιμενει μεχρι τις 29??να πω μια βλακεια??αμα παω 25??θα ειναι πολυ νωρις ε??εστω να κανω ενα τεστ...

Στις πόσες μέρες από τη μεταφορά θα είσαι στις 26? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Σε 1 μηνα θα γινω 42! έχω ήδη ένα παιδάκι 4 ετών και μια αποβολή στον χρόνο επάνω μετά τον γιο μου..

Προσπαθουσαμε φυσιολογικά για 1,5 χρονο μετα την αποβολή και τίποτα... Άλλαξα γιατρό και πήγα σε ειδικό για υπογονιμότητα. Έκανα στην αρχή μία προσπάθεια με elonva (το πρωτόκολλο μιας ενεσης αλλά αντιστοιχεί σε κανονική δόση εξωσωματικής) μεγάλωσε μόνο το ωάριο του μήνα. Οπότε καταλάβαμε πως δεν έχω ανταπόκριση σε φάρμακα. (ΑΜΗ 0.1!!)  Το πήραμε, γονιμοποιήθηκε αλλά δεν εφτασε βλαστοκύστη, την 4η μερα εμεινε στάσιμο..
Μετά ξεκίνησα φυσικό κύκλο. Φυσικό τροποποιημένο δηλαδή.
Πάω την 8η μερα του κύκλου, και  κάνουμε παρακολούθηση μέρα παρά μέρα, το ωάριο του μήνα που μεγαλώνει. Ταυτόχρονα μου παίρνουν και αίμα για να παρακολουθούν την οιστραδιόλη. Μόλις  κρίνει ο γιατρός ότι ειναι κατάλληλη η στιγμή ξεκινάμε φάρμακα (περιπου 12η μερα) μικρή δοση 150 και ανταγωνιστες (για να μην σπάσει) για 2-3 μέρες.. Μετά ovitrelle, ωοληψία και αναμονή για γονιμοποίηση.  Αποφάσισα και τα αφήνω 2 ημερών. Στο κέντρο επέμεναν για βλαστοκύστες αφού αρνήθηκα μου είπαν πως τα 2ης με της 3ης ημέρας δεν έχουν διαφορά.. οπότε τα αφήνω 2ης.
Έχω κάνει συνολικά 8 ωοληψίες για να μαζέψω αυτά τα 2 εμβρυάκια.. Αυτό το οποίο κατάλαβα ήταν πως όταν το πήγαινα κάθε μήνα χωρίς διάλειμμα το ωάριο δεν ήταν καλό. Όταν άφηνα 1-2 μήνες κενό έβγαινε καλό..  

Εσύ σε τι φάση είσαι? Εύχομαι να πάνε ολα καλά!!!

Εισαι σουπερ μαχητρια! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσύ @wild lavender σε τι φάση βρίσκεσαι; συνέχισες τελικά με το γιατρό; έβγαλες κάποια άκρη;

Ίσως σε ρωτάω πράγματα που έχεις πει ήδη αλλά γενικά δεν έμπαινα πολύ στο φόρουμ τελευταία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Εσύ @wild lavender σε τι φάση βρίσκεσαι; συνέχισες τελικά με το γιατρό; έβγαλες κάποια άκρη;

Ίσως σε ρωτάω πράγματα που έχεις πει ήδη αλλά γενικά δεν έμπαινα πολύ στο φόρουμ τελευταία!

Κορίτσι μου τι κανεις;;;; σε χάσαμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Niki94 είπε:

Κορίτσι μου τι κανεις;;;; σε χάσαμε 

nai κοριτσάκι γιατί δεν είχα και τίποτα να αναφέρω τόσο καιρό! Αποφασίσαμε να κάνουμε τα πρώτα βήματα για εξωσωματική, δεν έχει πια νόημα να περιμένουμε άλλο... προσπαθούμε πολύ καιρό και δεν μας βρίσκουν κάτι αλλά λίγη σημασία έχει εφόσον αποτέλεσμα δεν έρχεται! Οπότε πάμε παρακάτω τώρα που ακόμα είμαστε καλά :-) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

nai κοριτσάκι γιατί δεν είχα και τίποτα να αναφέρω τόσο καιρό! Αποφασίσαμε να κάνουμε τα πρώτα βήματα για εξωσωματική, δεν έχει πια νόημα να περιμένουμε άλλο... προσπαθούμε πολύ καιρό και δεν μας βρίσκουν κάτι αλλά λίγη σημασία έχει εφόσον αποτέλεσμα δεν έρχεται! Οπότε πάμε παρακάτω τώρα που ακόμα είμαστε καλά :-) 

Όλα καλά να πάνε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tokyo είπε:

nai κοριτσάκι γιατί δεν είχα και τίποτα να αναφέρω τόσο καιρό! Αποφασίσαμε να κάνουμε τα πρώτα βήματα για εξωσωματική, δεν έχει πια νόημα να περιμένουμε άλλο... προσπαθούμε πολύ καιρό και δεν μας βρίσκουν κάτι αλλά λίγη σημασία έχει εφόσον αποτέλεσμα δεν έρχεται! Οπότε πάμε παρακάτω τώρα που ακόμα είμαστε καλά :-) 

Καλο ξεκινημα λοιπον στον αγωνα σου! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...