Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bou30 είπε:

Τίποτα στην κατάψυξη όχι..!! Θα κάνουμε μάλλον παλι προσπάθεια, τώρα το πότε δεν το ξέρω. δεν θέλω και να το σκέφτω, από το νέο έτος ισως;! 

Μαζί σου!!! Κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι... Αλλά σε φυσικό κύκλο πλέον! Αφού κάνω ωορρηξία κανονικά, πιστεύω ότι αυτά που θα βγάλει το σώμα μου από μόνο του θα είναι καλύτερα... Έτσι νομίζω τουλάχιστον! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Bou30 είπε:

@Πιου-πιου @Geo2009 ούτε εμάς μας το έδωσαν, αλλά θέλω να το ζητήσω, για την παρακολούθηση της εξέλιξης δηλαδή, μιας κ εμείς, για το σπέρμα προχωρήσαμε σε εξωσωματικη. Και γι αυτό προβληματιστηκα κ εγώ που δεν μας το έδωσαν, αλλά φαίνεται ότι δεν συνηθίζεται! 

Καλησπέρα κορίτσια! @Bou30 ούτε σε εμάς δώσανε κάτι σε καμία από τις 3 προσπάθειες και απ' ότι ξέρω δεν το δίνουν γενικά σε κανέναν...και πολύ καλά θα κανεις να το ζητήσεις αλλά δε νομίζω να βγάλεις άκρη! ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κοριτσια για τις απαντησεις! Ολα καλα λοιπον σημερα μ ειπαν να υπολογιζω την επομενη εβδομαδα Δευτέρα Τρίτη η Τετάρτη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Ευχαριστώ κοριτσια για τις απαντησεις! Ολα καλα λοιπον σημερα μ ειπαν να υπολογιζω την επομενη εβδομαδα Δευτέρα Τρίτη η Τετάρτη! 

Πόσα ωοθηλάκια μέτρησε ο γιατρός κορίτσι μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Μετρησε 8 απο την μια κ 7 απο την αλλη! Αυτα σημαινει οτι εχω 15 ωαρια? 

Αυτά είναι ωοθηλάκια που εκεί μέσα περιέχονται τα ωάρια, ίσως και να μην υπάρχει ωάριο σε όλα αυτά ή να μην είναι τόσο ώριμα κάποια όσο χρειάζεται...πάντα υπάρχουν και απώλειες, αλλά όπως και να έχει είσαι σε πολύ καλό δρόμο εφόσον έχεις τόσα πολλά!!! Όλα θα πάνε καλά, μην αγχώνεσαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Αυτά είναι ωοθηλάκια που εκεί μέσα περιέχονται τα ωάρια, ίσως και να μην υπάρχει ωάριο σε όλα αυτά ή να μην είναι τόσο ώριμα κάποια όσο χρειάζεται...πάντα υπάρχουν και απώλειες, αλλά όπως και να έχει είσαι σε πολύ καλό δρόμο εφόσον έχεις τόσα πολλά!!! Όλα θα πάνε καλά, μην αγχώνεσαι!!!

Ναι ειναι σιγουρο οτι θα υπαρχουν απωλειες! Γιατι εμας θα ελενχθουν και για κυστικη ινωση! Με την κορτιζονη φοβαμαι λιγο! Ποσες μερες την περνουμε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Ναι ειναι σιγουρο οτι θα υπαρχουν απωλειες! Γιατι εμας θα ελενχθουν και για κυστικη ινωση! Με την κορτιζονη φοβαμαι λιγο! Ποσες μερες την περνουμε? 

Πιστεύω εξαρτάται από το πώς δουλεύει ο κάθε γιατρός...εμένα πάντα την κορτιζόνη μου την έδινε μετά την ωοληψία για 15 μέρες περίπου...σε σένα μάλλον λειτουργεί αλλιώς...Καλό είναι να ρωτήσεις τον γιατρό σου γι' αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mydream είπε:

Καλησπέρα. Την κορτιζόνη γιατί την παίρνετε κορίτσια;

Η κορτιζόνη με απλά λόγια καταστέλλει το ανοσοποιητικό και έτσι ο οργανισμός δεν επιτίθεται στα έμβρυα βλέποντας τα ως ξένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Bou30 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Όσες έχουν ήδη κάνει εξωσωματική, ήθελα να σας ρωτήσω, πήρατε το σπερμοδιαγραμμα απο την ημέρα της εξωσωματικής; 

Ναι εμείς το ζητάμε πάντοτε. Κάνατε απλή εξωσωματική ή με μικρογονιμοποιηση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Ναι εμείς το ζητάμε πάντοτε. Κάνατε απλή εξωσωματική ή με μικρογονιμοποιηση;

Κάναμε εν τέλει μικρογονιμοποιηση, διότι εκείνη την ημέρα μας είπαν ότι το σπέρμα είχε χαμηλές φυσιολογικές μορφές. Δεν μας χρέωσαν παραπάνω τη μικρογονιμοποιηση, οπότε δεν προβληματιστηκαμε τοτε παραπάνω, απλά θέλω να το έχω κ αυτό στη συλλογή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ριρίκα είπε:

Η κορτιζόνη με απλά λόγια καταστέλλει το ανοσοποιητικό και έτσι ο οργανισμός δεν επιτίθεται στα έμβρυα βλέποντας τα ως ξένα!

Αυτό γίνεται πριν την έμβρυο μεταφορά; Για πόσο καιρό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ριρίκα είπε:

Η κορτιζόνη με απλά λόγια καταστέλλει το ανοσοποιητικό και έτσι ο οργανισμός δεν επιτίθεται στα έμβρυα βλέποντας τα ως ξένα!

Αυτό γίνεται πριν την έμβρυο μεταφορά; Για πόσο καιρό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά και αυτός ο μήνας και ο Οκτώβριος που έρχεται χάνονται.πηρα κάτι χάπια ως ελαφρά διέγερση κ μου δημιούργησαν κύστη.τελικα θα ξεκινήσω αντισυλληπτικά.χαμενοι δυο μήνες.λες κ ξέρω βέβαια τι θα βγάλει ο Νοέμβριος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Mydream είπε:

Αυτό γίνεται πριν την έμβρυο μεταφορά; Για πόσο καιρό; 

Εμένα μου την ξεκινούσαν αμέσως μετά την ωοληψία για 15 περίπου μερες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Mydream είπε:

Τελικά και αυτός ο μήνας και ο Οκτώβριος που έρχεται χάνονται.πηρα κάτι χάπια ως ελαφρά διέγερση κ μου δημιούργησαν κύστη.τελικα θα ξεκινήσω αντισυλληπτικά.χαμενοι δυο μήνες.λες κ ξέρω βέβαια τι θα βγάλει ο Νοέμβριος.

Τι χάπια είναι αυτά κορίτσι μου δεν τα ξέρω...Και γιατί δημιουργούνε κυστες; Έχεις ξανα κανει προσπάθεια η παλεύεις για την πρώτη; Νομίζω ότι με τα αντισυλληπτικά δεν μπορείς να κάνεις διέγερση...Για πόσο καιρό θα τα παιρνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Τι χάπια είναι αυτά κορίτσι μου δεν τα ξέρω...Και γιατί δημιουργούνε κυστες; Έχεις ξανα κανει προσπάθεια η παλεύεις για την πρώτη; Νομίζω ότι με τα αντισυλληπτικά δεν μπορείς να κάνεις διέγερση...Για πόσο καιρό θα τα παιρνεις;

Κλομιφαινη πήρα.

Όλο σχεδόν τον Οκτώβριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Mydream είπε:

Κλομιφαινη πήρα.

Όλο σχεδόν τον Οκτώβριο.

Δεν τα γνωριζω...υπομονή κορίτσι μου, ας γίνουν όλα στη σωστή στιγμή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Δεν τα γνωριζω...υπομονή κορίτσι μου, ας γίνουν όλα στη σωστή στιγμή! 

Ναι έτσι πρέπει. Μόνο που περνά ο καιρός κ αυτό με στενοχωρει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mydream είπε:

Ναι έτσι πρέπει. Μόνο που περνά ο καιρός κ αυτό με στενοχωρει.

Το καταλαβαίνω...Και εγώ έχω χάσει αρκετούς μήνες με διάφορα που συνέβησαν αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι...οπότε υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχει συμβεί σε καμία να μην της πετύχει η μικρόγονιμοποιηση?

Έκανα τον πρώτο φυσικό καθώς πιστεύαμε λόγω χαμηλής ΑΜΗ θα έχω καλυτερη ανταπόκριση. Και είχα. 

Καταφεραμε να πάρουμε το ωαριο του κύκλου,ώριμο, καλή ποιοτητα 20 Χιλ. Έκανα ωοληψια το Σάββατο, όταν ξύπνησα με χαρά μου ανακοίνωσε ο γιατρός ότι πήγε καλά καθώς στον φυσικό  και κυστικο μπορεί να είναι κι ωορρηξια να μην προλάβεις και άλλα που τα ξέρετε. 

Τελικά χθες μου ανακοίνωσαν πως δεν γονιμοποιηθηκε εξαιτίας του σπέρματος παρότι έγινε μικρόγονιμοποιηση.

Για το σπέρμα κάνουμε θεραπείες από Φεβρουαρίο χωρίς καμία βελτίωση. 

Ο εξωσωματικος είπε να ξαναμιλησουμε με τον ουρολόγο. 

Εμένα μου πρότεινε ή να πάω με πλήρη διέγερση μήπως πάρουμε πάνω από 4 ή να κατάψυξω ωαρια πριν χάσουν την ποιοτητα τους μέχρι να βελτιωθει (αν) το σπερμα. 

Νόμιζα η μικρόγονιμοποιηση τα προσπερνά αυτά τα θέματα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Bou30 είπε:

Κάναμε εν τέλει μικρογονιμοποιηση, διότι εκείνη την ημέρα μας είπαν ότι το σπέρμα είχε χαμηλές φυσιολογικές μορφές. Δεν μας χρέωσαν παραπάνω τη μικρογονιμοποιηση, οπότε δεν προβληματιστηκαμε τοτε παραπάνω, απλά θέλω να το έχω κ αυτό στη συλλογή! 

Πρέπει να το ζητήσεις. Είναι υποχρεωμένοι να στο δώσουν. Πάντως περίεργο που δεν ζητούν έξτρα για μικρογονιμοποιηση. Εμάς όταν κάνανε ήταν 500 ευρώ έξτρα. Τώρα κάνουμε απλή χώρις μικρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Κορίτσια έχει συμβεί σε καμία να μην της πετύχει η μικρόγονιμοποιηση?

Έκανα τον πρώτο φυσικό καθώς πιστεύαμε λόγω χαμηλής ΑΜΗ θα έχω καλυτερη ανταπόκριση. Και είχα. 

Καταφεραμε να πάρουμε το ωαριο του κύκλου,ώριμο, καλή ποιοτητα 20 Χιλ. Έκανα ωοληψια το Σάββατο, όταν ξύπνησα με χαρά μου ανακοίνωσε ο γιατρός ότι πήγε καλά καθώς στον φυσικό  και κυστικο μπορεί να είναι κι ωορρηξια να μην προλάβεις και άλλα που τα ξέρετε. 

Τελικά χθες μου ανακοίνωσαν πως δεν γονιμοποιηθηκε εξαιτίας του σπέρματος παρότι έγινε μικρόγονιμοποιηση.

Για το σπέρμα κάνουμε θεραπείες από Φεβρουαρίο χωρίς καμία βελτίωση. 

Ο εξωσωματικος είπε να ξαναμιλησουμε με τον ουρολόγο. 

Εμένα μου πρότεινε ή να πάω με πλήρη διέγερση μήπως πάρουμε πάνω από 4 ή να κατάψυξω ωαρια πριν χάσουν την ποιοτητα τους μέχρι να βελτιωθει (αν) το σπερμα. 

Νόμιζα η μικρόγονιμοποιηση τα προσπερνά αυτά τα θέματα. 

 

Δυστυχώς τίποτα δεν είναι δεδομένο! Καμία τεχνική δεν σου δίνει το 100%. Τι πρόβλημα έχει το σπέρμα? Κυρίως η μικρο έχει την δυνατότητα να προσπερνάει τελείως το πρόβλημα κινητικότητας. Αλλά προβλήματα με κατατμηση κλπ δεν είναι τόσο εύκολα. Παρολαυτα επειδή η μικρό έχει παρέμβαση από τον εμβρυολογο και δεν γίνεται η επιλογή από την φύση αλλά από άνθρωπο μπορεί να κάνει και λάθος... 

Όμως πώς είναι ο γιατρός σίγουρος ότι φταίει το σπέρμα για την μή γονιμοποίηση? Είναι η πρώτη φορά που σου παίρνουν ώριμο ωάριο και δεν γονιμοποιειται? Μπορεί και να μην ήταν στην κατάλληλη φάση το ωάριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Κορίτσια έχει συμβεί σε καμία να μην της πετύχει η μικρόγονιμοποιηση?

Έκανα τον πρώτο φυσικό καθώς πιστεύαμε λόγω χαμηλής ΑΜΗ θα έχω καλυτερη ανταπόκριση. Και είχα. 

Καταφεραμε να πάρουμε το ωαριο του κύκλου,ώριμο, καλή ποιοτητα 20 Χιλ. Έκανα ωοληψια το Σάββατο, όταν ξύπνησα με χαρά μου ανακοίνωσε ο γιατρός ότι πήγε καλά καθώς στον φυσικό  και κυστικο μπορεί να είναι κι ωορρηξια να μην προλάβεις και άλλα που τα ξέρετε. 

Τελικά χθες μου ανακοίνωσαν πως δεν γονιμοποιηθηκε εξαιτίας του σπέρματος παρότι έγινε μικρόγονιμοποιηση.

Για το σπέρμα κάνουμε θεραπείες από Φεβρουαρίο χωρίς καμία βελτίωση. 

Ο εξωσωματικος είπε να ξαναμιλησουμε με τον ουρολόγο. 

Εμένα μου πρότεινε ή να πάω με πλήρη διέγερση μήπως πάρουμε πάνω από 4 ή να κατάψυξω ωαρια πριν χάσουν την ποιοτητα τους μέχρι να βελτιωθει (αν) το σπερμα. 

Νόμιζα η μικρόγονιμοποιηση τα προσπερνά αυτά τα θέματα. 

 

Καλημέρα! Δεν το έχω ακούσει ξανά αυτό! Κι εμείς μικρογονιμοποίηση κάναμε και γονιμοποιήθηκαν και τα 7 ωάρια που είχαμε, απλά τα 2 δεν έφτασαν στην 3η μέρα! Περίεργο πάντως αυτό που συνέβη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εντάξει μπορείς να φας λίγο πιστεύω εμένα με αφηνε η Ενδοκρινολογος να φάω μου είχε πει ποσότητα αλλά δεν θυμάμαι ποσο μου είχε πει 🤔  αλλά εγω να πω την αλήθεια το παγωτο λαχταρουσα πιο πολύ το καλοκαίρι  😂
    • Ναι θυμάμαι κορίτσι μου την περίπτωση σου ... πραγματικά λυπάμαι πολύ 😥είμαι σίγουρη όμως ότι θα καταφέρεις σύντομα να πιάσεις στα χέρια σου ένα γερό και δυνατό μωρό όπως εσύ!! 🙏🙏 Στο εύχομαι από την καρδιά μου 🫶🏼🫶🏼 μέσα σε όλο αυτό υπάρχει κ ένα καλό ότι τουλάχιστον με την σπερματεγχυση είχες αποτέλεσμα! Άντε να περάσει ο καιρός να πας να δούμε πως θα κινηθείτε!! ❤️
    • Χαχαχαχα εντάξει δηλαδή αν αντέξεις μέχρι της 5/6 τι να πω μπράβο για την υπομονή σου εγω δεν θα άντεχα με τίποτα κορίτσι μου να περιμένω 😂
    • Έχω ΣΠΩ! Οι εξετάσεις μας γενικα είναι καλές εκτός από την καμπύλη ινσουλίνης λόγω ΣΠΩ και τα ανδρογονα μου που έπεσαν στις τελευταίες εξετάσεις! Δεν εχουμε ανακαλύψει κάτι άλλο και ο γιατρός μας είπε ότι αυτό που μας δυσκολεύει είναι το ΣΠΩ! Μέχρι  τώρα δεν είχα φυσιολογική συλληψη παρά μόνο μόνο με σπερματεγχυνση! Τον Δεκέμβρη του 23 πρώτη συλληψη αλλά ήταν βιοχημικη και τον Φεβρουάριο δεύτερη συλληψη αλλά παλινδρομησε στην 9η εβδομάδα και έκανα απόξεση 3/4 🥲! Με έβαλε να κάνω κάποιες εξετάσεις για αυτοάνοσα και δυο για θρομβοφιλια και ευτυχως βγήκαν καλές και τώρα περιμενω να βγουν οι καρυοτυποι οι δικοί μας και του μωρού που χασαμε! Μετά το πασχα έχω ραντεβού με τον γιατρό για να μου δώσει κάποια αγωγη ( μάλλον για τα ανδρογονα ) θα μας πει στο ραντεβού!
    • Thank you!! Αν το βγάλω μετά τις 24 Οκτώβρη πάντως, θα έχει Αφροδίτη στον τοξότη κ θα βγει ταξιδιάρικο οπότε θα μπορεί να μας ακολουθεί!! 😁 Εμ βέβαια αφού πήραμε εμείς τα αγόρια εσείς θα βγάλετε τα κορίτσια τώρα!!!  Από 18η βδομάδα κ μετα λένε κάποιες το νιωθουν! Αντε να δούμε εμείς!!  Κορίτσια εν τω μεταξύ έχω κάνει μια κοιλια τεράστια!!! Εσείς φουσκωσατε πολύ?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...