Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

Δικαιουστε αδειες βασει νομοθεσιας κοριτσια! Επισης να ξερετε δεν μπορουν να κανουν απολυση οι εργοδοτες σε γυναικες που προσπσθουν με υποβοηθουμενη αναπαραγωγη κσι εχουν εμβρυα στη καταψυξη, προστατευονται οπως οι εγκυες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Καλα αυτό με τις αδειες κι εγω το σκεφτομαι.. Εγω θα ζητησω μια μερα στην οωληψια και θα  πω κατι επειγον οικογενειακο.. Μετα στην εμβρυομεταφορα μαλλον θα πω οτι εχω θεμα με τη μεση μου.. Δεν ξερω κι εγω τι να πω εχω αγχωθει λιγο και για αυτο..

Εγω έχω αγχωθεί πάρα πολύ γι αυτό. Είμαι σε κατάστημα λιανικής και ανοίξαμε πριν 2 εβδομάδες. Τους έχω ήδη πει για πιθανή επέμβαση..... φοβάμαι όμως.... δλδ οκ 2 μήνες κλειστά και στα καπάκια άδεια..... είναι λίγο κάπως αν και από ότι κατάλαβα αν τελικά κάνουμε αυτό το double stimulation θα είναι πολύ κοντά τύπου Σάββατο ίσως.... ουφφφφ σε αναμμένα κάρβουνα είμαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Δικαιουστε αδειες βασει νομοθεσιας κοριτσια! Επισης να ξερετε δεν μπορουν να κανουν απολυση οι εργοδοτες σε γυναικες που προσπσθουν με υποβοηθουμενη αναπαραγωγη κσι εχουν εμβρυα στη καταψυξη, προστατευονται οπως οι εγκυες. 

Εχεις δικιο το ξέρω αλλά δεν τολμώ να ξεστομισω εκεί για εξωσωματική για ευνόητους λόγους! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimsea

Ακριβως τα ιδια σκεφτομαι. Δουλευω σε γραφειο που ειχαμε κλεισει κι εμεις και επισης ειμαι μοναδικη στη θεση μου που κανω αυτο που κανω.. Αλλα απο την αλλη λεω να πανε να χεστουνε.. Εγω θα κανω αυτο που πρεπει.. Μην φοβασαι , απλα πες οτι επαθες κατι.. Πες οτι επαθες τη μεση σου(αλλωστε το δικαιολογει και το επαγγελμα σου) 

Εγω προσωπικα δεν θελω να αναφερω οτι κανω εξωσωματικη γιατι ειμαι και ενα χρονο στη δουλεια και δεν θελω..  Αν προκυψει εγκυμοσυνη θα το πω τοτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Εχεις δικιο το ξέρω αλλά δεν τολμώ να ξεστομισω εκεί για εξωσωματική για ευνόητους λόγους! 

Aκριβως! Κι εγω αυτο γαμώτο δεν μπορώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Μην ανησυχεις θα ερθει. Ασε κι εγω αυτο σκεφτομουν πριν λιγες μερες που την περιμενα. Χαλαρωσε και θα ερθει!!

Ναι! Θα κανω διαφορα για να μη το σκέφτομαι οταν θέλει θα ερθει :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η mamamaria είπε:

Καλημερα!με το καλο η πρισπαθεια τελικα που κατεληξες?

Ιωαν η παρτσ

Παραμένω στον πρώτο! Ελπίζω να πάνε όλα πολύ καλά!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Αχ σε καταλαβαίνω. το ιδιο έπαθα κι εγώ φαυτο το μήνα. Κάθε φορά μου ρχεται νωρίτερα και σ αυτο το κύκλο που βιαζόμουν να ξεκινήσω διέγερση άργησε!! ψυχολογικό ειναι νομίζω! μην αγχώνεσαι!

 

@dimsea ευχαριστα νέα να έχεις. εγω έχω ραντεβου για υπέρηχο στις 16:00. Όσο για τα υγρά κ εγώ έχω αρκετά...

Ακριβώς ψυχολογικό ειναι!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lily94 είπε:

Ναι! Θα κανω διαφορα για να μη το σκέφτομαι οταν θέλει θα ερθει :) 

Σιγουρα αμα ηρεμήσεις θα δεις θα έρθει! Σε καταλαβαινω απόλυτα γιατί κι εγώ αγχώνομαι για τα πάντα.. Αλλά δεν πρέπει.. Σκέψου ότι κάνουμε κακό στη διαδικασία! Είσαι πολυ κοντά στο όνειρο.. Σκέψου αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Δικαιουστε αδειες βασει νομοθεσιας κοριτσια! Επισης να ξερετε δεν μπορουν να κανουν απολυση οι εργοδοτες σε γυναικες που προσπσθουν με υποβοηθουμενη αναπαραγωγη κσι εχουν εμβρυα στη καταψυξη, προστατευονται οπως οι εγκυες. 

Σ'ευχαριστούμε που μας ενημερώνεις για όλα!! Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα, αν κάνουμε χωριστά διέγερση και εμβρυμεταφορά, δικαιούμαστε άδεια μόνο στην εμβρυομεταφορά, σωστά;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η JoyCat είπε:

Σ'ευχαριστούμε που μας ενημερώνεις για όλα!! Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα, αν κάνουμε χωριστά διέγερση και εμβρυμεταφορά, δικαιούμαστε άδεια μόνο στην εμβρυομεταφορά, σωστά;;

Την ημερα της ωοληψιας και μετα 7 εργασιμες ημερες στην εμβρυομεταφορα οι οποιες πληρωνονται κανονικοτατα απο τον εργοδοτη με σφραγιδα και υπογραφη του γιατρου και του διευθυντη της μοναδας. 

Σας καταλαβαινω απολυτα κοριτσια που φοβαστε, ξεκινησαμε εξωσωματικη το 2017 κσι μεχρι τελος του 2019 επαιρνα συνεχεια αδειες απο τη δουλεια μου...Απο τον Μαρτιο του 2019 ο νομος μας προστατευει οταν εχουμε εμβρυα στη καταψυξη, ειναι Ευρωπαικη οδηγια περι ισοτητας των δυο φυλων και προστασιας της μητροτητας.

Ζητηστε ενα χαρτι απο τον γιατρο σας που να αναφερει οτι ειστε σε προγραμμα υποβοηθουμενης αναπαραγωγης και για παν ενδεχομενο κρατηστε το φυλαγμενο σε περιπτωση που εχετε προβλημα με την δουλεια σας στο μελλον. 

Κανεις δε θα εκτιμησει τον αγωνα που κανετε να ειστε σωστες στην εργασια σας.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

@Sweetie79 ευχομαι τελειομηνη και ηρεμη εγκυμοσυνη! 😊

Ευχαριστώ πολύ!!! Κι εσύ κορίτσι μου εύχομαι από δω και πέρα να είσαι τυχερή και να τα καταφέρεις!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Aκριβως! Κι εγω αυτο γαμώτο δεν μπορώ...

Α ρε ε κορίτσια τί τραβάτε με τον ιδιωτικό τομέα. Δεν σας (μας) φτάνει η ταλαιπωρία με την εξωσωματική έχετε να παλεύετε και με τη δουλειά. Άγχος από παντού...πφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Την ημερα της ωοληψιας και μετα 7 εργασιμες ημερες στην εμβρυομεταφορα οι οποιες πληρωνονται κανονικοτατα απο τον εργοδοτη με σφραγιδα και υπογραφη του γιατρου και του διευθυντη της μοναδας. 

Σας καταλαβαινω απολυτα κοριτσια που φοβαστε, ξεκινησαμε εξωσωματικη το 2017 κσι μεχρι τελος του 2019 επαιρνα συνεχεια αδειες απο τη δουλεια μου...Απο τον Μαρτιο του 2019 ο νομος μας προστατευει οταν εχουμε εμβρυα στη καταψυξη, ειναι Ευρωπαικη οδηγια περι ισοτητας των δυο φυλων και προστασιας της μητροτητας.

Ζητηστε ενα χαρτι απο τον γιατρο σας που να αναφερει οτι ειστε σε προγραμμα υποβοηθουμενης αναπαραγωγης και για παν ενδεχομενο κρατηστε το φυλαγμενο σε περιπτωση που εχετε προβλημα με την δουλεια σας στο μελλον. 

Κανεις δε θα εκτιμησει τον αγωνα που κανετε να ειστε σωστες στην εργασια σας.... 

Η υποβοηθούμενη αναπαραγωγή δεν αφορά και τη διαδικασία της διέγερσης και ωοληψίας; Νομίζω δικαιούσαι την επταήμερη άδεια και για αυτό ανεξάρτητα αν θα κάνεις εμβρυομεταφορά ή όχι. ας πούμε εγώ που σκέφτομαι να κάνω μόνο διέγερσης τον Ιούνιο θα της ζητήσω την εφταήμερη άδεια υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Σε δεύτερο χρόνο τον επόμενο ή το μεθεπόμενο μήνα μπορεί να κάνω εμβρυομεταφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hope19 είπε:

Σιγουρα αμα ηρεμήσεις θα δεις θα έρθει! Σε καταλαβαινω απόλυτα γιατί κι εγώ αγχώνομαι για τα πάντα.. Αλλά δεν πρέπει.. Σκέψου ότι κάνουμε κακό στη διαδικασία! Είσαι πολυ κοντά στο όνειρο.. Σκέψου αυτό!

Εχεις δίκιο γλυκια μου!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η PAPA EVA είπε:

Χαχα κ εγώ ψιλό άσχετη είμαι μη νομίζεις! Μέχρι 5/6 και από 21/6 κ μετά γεμίζει το φεγγαράκι! Συμφωνα με τον ισχυρισμό της γιατρου μου είναι καλές ημέρες για να κάνεις κάτι κ να πετυχεις!

Εγώ θα ξεκινήσω διέγερση κατά τις 18 Ιουνίου...με πιανει ; Να ξέρω..... χεχεχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Καλή επιτυχία σε όλες!! Υπομονή και επιμονή.. σήμερα έγινε η έμβρυο μεταφορά με δυο έμβρυα τρίτης μέρας..και τώρα ξεκινάει το καλό! 12 μέρες αγωνίας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε όσες είμαστε στον ιδιωτικό και δεν ξέρουμε τι να πούμε !!! Εκμεταλλευτείτε την κατάσταση ..... πείτε απλά Ότο μάλλον έχετε Κορωναίο !!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Taggeris είπε:

Η υποβοηθούμενη αναπαραγωγή δεν αφορά και τη διαδικασία της διέγερσης και ωοληψίας; Νομίζω δικαιούσαι την επταήμερη άδεια και για αυτό ανεξάρτητα αν θα κάνεις εμβρυομεταφορά ή όχι. ας πούμε εγώ που σκέφτομαι να κάνω μόνο διέγερσης τον Ιούνιο θα της ζητήσω την εφταήμερη άδεια υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Σε δεύτερο χρόνο τον επόμενο ή το μεθεπόμενο μήνα μπορεί να κάνω εμβρυομεταφορά.

Η επτα εργασιμες μερες αδειας αφορουν μονο την εμβρυομεταφορα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Σε όσες είμαστε στον ιδιωτικό και δεν ξέρουμε τι να πούμε !!! Εκμεταλλευτείτε την κατάσταση ..... πείτε απλά Ότο μάλλον έχετε Κορωναίο !!!!!!

Χαχαχαχαχα τέλειοοοοοοοοο😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Giannouli2013 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Καλή επιτυχία σε όλες!! Υπομονή και επιμονή.. σήμερα έγινε η έμβρυο μεταφορά με δυο έμβρυα τρίτης μέρας..και τώρα ξεκινάει το καλό! 12 μέρες αγωνίας...

καλή επιτυχία! Με μια τεράστια χοριακή. Η πρώτη σου εμβρυομεταφορά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια για την ωοληψια δεν ξέρω γιατί δεν πήρα άδεια. Ήμουν τυχερή και δεν είχαμε μαθήματα τότε. Πάντως για την εμβρυομεταφορα πήρα κανονικότατη άδεια. Από τη στιγμή που δικαιούμαι εγώ που είμαι ωρομίσθια καθηγήτρια σε ΙΙΕΚ δικαιούστε όλες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

καλή επιτυχία! Με μια τεράστια χοριακή. Η πρώτη σου εμβρυομεταφορά;

Σευχαριστω πολυυυυ!! Ναι η πρωτη.. αλλα με δυο ωοληψιες. Δεν βγαζω ποιοτικα ωαρια λογω ενδομητριωσης! Και αυτα τωρα που εβαλα ειναι μετρια😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Giannouli2013 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Καλή επιτυχία σε όλες!! Υπομονή και επιμονή.. σήμερα έγινε η έμβρυο μεταφορά με δυο έμβρυα τρίτης μέρας..και τώρα ξεκινάει το καλό! 12 μέρες αγωνίας...

Με το καλό κορίτσι μου!!!! Αντε μακάρι να έχουμε όλες θετικά αποτελέσματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Πήγα σε χειρούργο μαστού με είδε δεν του φάνηκε να είναι κάτι επικίνδυνο έτσι που είδε με το χερι αλλά με έβαλε να κάνω παρακέντηση και υπέρηχο για να είναι σίγουρος και σε 20 μέρες έκλεισα ραντεβού για μαστογραφία και τόμοσύνθεση αν το λέω σωστά... Κ πονάω πολύ με τη μαστογραφία αλλά πρέπει να το κάνω μου είπαν γιατί δεν αφήνουν τίποτα χωρίς να το ελέγξουν πλήρως... Μου είπαν να μην ανησυχώ ότι μπορεί να είναι από τις ορμόνες αλλά θα έχουν τελική εικόνα από τις εξετάσεις...
    • Καλησπερα Τοκυο μου!!  Μου ηρθε περιοδος πριν 10 μερες κ θα αφησουμε αυτο τον κυκλο να ηρεμησει ο οργανισμος μου κ να μπει σε φυσιολογικους ρυθμους... λογικα τελος μαιου περιμενω ξανα περιοδο κ θα με τσεκαρει ο γιατρος υπερηχογραφικα κ με αιματολογικες γ ν με προετοιμασει γ ετ (αν ολα ειναι οκ...) καλως εχοντων των πραγματων, μεσα ιουνιου θα γινει η ετ... αλλιως ιουλιο;; θα δουμε.. Ηδη νιωθω μεγαλη ανακουφιση που περασαμε το 1ο σταδιο κ σκεφτομαι κακως δν το ειχαμε κανει νωριτερα.. τεσπα, ολα γ καποιο λογο γινονται... Ωχ... ο διαβητης κυησης ειναι λιγο ταλαιπωρια.. ειχε κ η νυφη μου στην 3η εγκυμοσυνη της... κανεις διατροφη ε; λιγη προσοχη κ υπομονη. Εμεινε λιγο...  Ναι το ιδιο λεγαμε χθες με τη Νικολ... ειναι non stop ο γιατρος μας... για ποσο θα αντεξει ετσι;; εμενα με εβλεπε κτ 7 το πρωι πριν απο χειρουργεια ή 11 το βραδυ τελευταιο ραντεβου... κ φσκ εργαζεται κ ΣΚ... εξοντωτικο...😵‍💫 οσα κ να βγαζεις, αξιζει τοσο τρεξιμο;
    • Απαπαπα!!! Έχεις δοκιμάσει να της δώσεις λίγη δραμαμίνη;;;
    • τον άλλο μήνα μου είπε να πω να ξανά κάνω έλεγχο… τώρα δεν ξέρω ο γυναικολογος τι άποψη θα έχει αυτός  15/5 έκλεισα ραντεβού με τον γυναικολόγο να πάω να με δει  Όχι δεν υπάρχει μόνο αμαξι ή ΚΤΕΛ αυτές είναι οι επιλογές που έχουμε αλλά και ΚΤΕΛ αλλαζω δυο λεωφορεία και κάνω 12 ώρες ακόμα χειρότερα δηλαδή  
    • Μπα ουτε κ σε μενα γινεται ενω επιλεγω ιστοτοπος για υπολογιστες. ισως εχει να κανει με τις ρυθμισεις του safari. Λοιποιν κοριτσια μου εγω ειμαι θεωρητικα 4η μερα μετα την ωορρηξια βασει τεστ αν δεν εκανα τεστ θα σας ελεγα οτι περιμενω περιοδο καθως με κυκλο 29 ημερων ειμαι 28η μερα σημερα και απο εχθες εχω πονακια περιοδου κ ευαισθητες θηλες... Να ηταν λαθος το τεστ κ να έρχεται;;;   @Θέτις Κ. αγαπη δεν ηρθε μηνυμα. Μπηκα απο pc και ουτε στο mail ηρθε ειδοποιηση.. Μηπως το εστειλες αλλου;;;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...