Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 12 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Θέλω να το πιστεύω γιατί μετά από τόσο δρόμο, άγχος και φάρμακα το αξίζουμε. Ειδικά αυτό το άγχος....  μόνο με θετική χωριακη ξεπληρώνεται και έχει έρθει πιστεύω η ώρα του ταμείου για όλες μας!😉

Έτσιιιιιιιιιιιι....αισιοδοξία!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η koukou84 είπε:

Και εγώ κοριτσια μου ήσυχα! Περιμένω να περάσουν άλλες 2 μέρες να ξεκινήσω τις ενέσεις για τη διαδικασία έμβρυο μεταφοράς. Με έχει πιάσει ανυπομονησία για το επόμενο στάδιο. 

Με το καλό..!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Θέλω να το πιστεύω γιατί μετά από τόσο δρόμο, άγχος και φάρμακα το αξίζουμε. Ειδικά αυτό το άγχος....  μόνο με θετική χωριακη ξεπληρώνεται και έχει έρθει πιστεύω η ώρα του ταμείου για όλες μας!😉

Τότε θα υπέχει άλλο άγχος με την θετική χωριακη..!!! Που πιστεύω μετά από την πρώτη χωριακη θα υπέχει περισσότερο άγχος από ότι πριν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η koukou84 είπε:

Όχι! Θα ξεκινήσω με ενέσεις suprefact(καταστολή ωστε να προετοιμαστεί και να συγχρονιστεί το ενδομήτριο) την 21η μέρα αυτού του κύκλου μου. Με το που αδιαθετησω θα πάω για υπέρηχο και αίματος και ανάλογα θα προχωρήσουμε. 

Άντε με το καλό να ακούσουμε θετικά αποτελέσματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! 

Ήθελα να σας πω την εμπειρία μου από έναν νέο γιατρό που σκέφτηκα να δοκιμάσω. Μου τον πρότεινε μια γνωστή/φίλη. Πήγα στο ιατρείο του χωρίς να έχω βγάλει ΑΜΗ, γιατί δεν έχει έρθει ακόμα η ρημαδοπερίοδος για να βγάλω καινούρια. Είχα μόνο την παλιά από τέλη Σεπτέμβρη του 2018 και στο προηγούμενο κέντρο που ήμουν είχαν αρκεστεί σ'αυτή. Του είπα την παλιά, δεν με πίστευε, ήθελε να τη δει. Ευτυχώς την είχα σκανάρει στο κινητό και του την έδειξα.. Μετά στον υπέρηχο μου έλεγε ότι έχει μειωθεί, ίσως και πολύ. 

Με ρωτάει: Τον Δεκέμβρη που έκανες σπερματέγχυση, γιατί δεν έμεινες έγκυος; Ψιλοσοκαρισμένοι με την ερώτηση, ψελλίζει ο άντρας μου: μα όλα είναι θέμα πιθανοτήτων.. Γενικά όλα αυτά εννοώντας ότι έχω πρόβλημα, γι'αυτό δεν έμεινα έγκυος από το Δεκέμβρη που βελτιώθηκε το σπέρμα του συζύγου. Μου έγραψε κι άλλες εξετάσεις, θα τις κάνω. Αλλά μου έριξε πολύ την ψυχολογία όλο αυτό. Εμείς γνωρίζαμε ότι είχε μεγάλο θέμα το σπέρμα του συζύγου, προσπάθησε πολύ ο ίδιος, είχαμε βελτίωση και θέλαμε να δούμε πώς θα προχωρήσουμε περαιτέρω, για εξωσωματική μια και φυσιολογικά καθυστερούμε πάρα πολύ, απ'ότι φαίνεται.

Γενικά μου φτάνει που προσπαθούμε καιρό και δεν τα καταφέρνουμε. Δεν χρειάζομαι να ακούσω κι όλα αυτά για να νιώσω χειρότερα. Και μια τελευταία ερώτηση: μπορεί όντως κάποιος γιατρός να υπολογίσει την ΑΜΗ μας από υπέρηχο; Μου είπε ότι εδώ (μου έδειξε κάποιο σημείο στην οθόνη) βλέπουμε το συνολικό απόθεμα ωαρίων και φαίνεται ότι η ΑΜΗ σου έχει πέσει :(

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Niki94 είπε:

Τότε θα υπέχει άλλο άγχος με την θετική χωριακη..!!! Που πιστεύω μετά από την πρώτη χωριακη θα υπέχει περισσότερο άγχος από ότι πριν 

Εννοειται το άγχος υπάρχει σε όλη την διάρκεια όμως όταν ξέρεις ότι έχεις μέσα σου μια νέα ζωή είναι διαφορετικό από το να αναρωτιέσαι αν όντως υπάρχει και τα έχει καταφέρει. Έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Εννοειται το άγχος υπάρχει σε όλη την διάρκεια όμως όταν ξέρεις ότι έχεις μέσα σου μια νέα ζωή είναι διαφορετικό από το να αναρωτιέσαι αν όντως υπάρχει και τα έχει καταφέρει. Έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ. 

Εγώ που το πέρασα μια φορά όλο αυτό (Δεν θυμάμαι αν εσυ το έχεις περάσει σου ζήτω συγνώμη) το μόνο που αναρωτιόμουν συνέχεια είναι τι γίνεται είναι όλα καλά προχωράει κάθομαι καλά ξαπλώνω καλά μήπως περπάτησα πολύ μην έκανα κάτι βλακεία και αλλά πολλά.! Που το μόνο που δεν σκεφτικά ήταν αυτό που ειπες ότι μεγαλώνει κάτι μέσα μου.! για εμένα ήταν μετά από την πρώτη χωριακη το ποιο ψυχοφθόρο που έχω περάσει σε όλοι αυτή την διαδικασία της εξωσωματικής.! Μπορεί για κάποια κοπέλα να μην είναι έτσι διαφέρει από κοπέλα σε κοπέλα αλλά πιστεύω ότι υπέχει το άγχος.! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@JoyCat ο κάθε γιατρός έχει τον τρόπο του. Άλλοι είναι πιο χύμα να το πω απλά άλλοι όχι. Προσωπικά προτιμώ τους πρώτους.... δεν μου αρέσει ούτε να μου δίνουν ψεύτικες ελπίδες ούτε να μου χαϊδεύουν τα αυτιά. Λογικό ένας γιατρός που πας πρώτη φορά να σου ζητήσει πρόσφατες εξετάσεις για να έχει μια πλήρη εικόνα.Τωρα αυτό με την ΑΜΗ.... πρώτη φορά το ακούω... αυτό που μου έχει πει ο γυναικολόγος μου  είναι ότι μετά τα 35 πέφτει απότομα (στην πλειοψηφία πάντα) όμως με έναν απλό υπέρηχο νομίζω ότι δεν μπορεί να οδηγηθεί σε αυτό το συμπέρασμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Εγώ που το πέρασα μια φορά όλο αυτό (Δεν θυμάμαι αν εσυ το έχεις περάσει σου ζήτω συγνώμη) το μόνο που αναρωτιόμουν συνέχεια είναι τι γίνεται είναι όλα καλά προχωράει κάθομαι καλά ξαπλώνω καλά μήπως περπάτησα πολύ μην έκανα κάτι βλακεία και αλλά πολλά.! Που το μόνο που δεν σκεφτικά ήταν αυτό που ειπες ότι μεγαλώνει κάτι μέσα μου.! για εμένα ήταν μετά από την πρώτη χωριακη το ποιο ψυχοφθόρο που έχω περάσει σε όλοι αυτή την διαδικασία της εξωσωματικής.! Μπορεί για κάποια κοπέλα να μην είναι έτσι διαφέρει από κοπέλα σε κοπέλα αλλά πιστεύω ότι υπέχει το άγχος.! 

Εγω είχα εξαρχής αρνιτικη χοριακή οπότε το άγχος μου ήταν μέχρι εκεί. Αν ήταν θετική θα είχα άγχος γι αυτό το θαύμα μέσα μου, αν θα συνεχίσει κι αν θα πάνε όλα καλά εννοείται. Έτσι τουλάχιστον πιστεύω. Στην ουσία το ίδιο λέμε αν είναι όλα καλά κλπ τα σκεφτόσουν για τη ζωή που είχες μέσα σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Εγω είχα εξαρχής αρνιτικη χοριακή οπότε το άγχος μου ήταν μέχρι εκεί. Αν ήταν θετική θα είχα άγχος γι αυτό το θαύμα μέσα μου, αν θα συνεχίσει κι αν θα πάνε όλα καλά εννοείται. Έτσι τουλάχιστον πιστεύω. Στην ουσία το ίδιο λέμε αν είναι όλα καλά κλπ τα σκεφτόσουν για τη ζωή που είχες μέσα σου. 

Όντος πιστεύω ότι το άγχος όταν έχεις αρνητική σταματάει κι εγώ λέω καλύτερα να είχα αρνητική παρά όλο αυτό το μετά δλδ που είχα τους τέλειους διπλασιασμούς και ξαφνικά την ημέρα τις τελευταίας Χωριακης μέσα σε λίγες ώρες ότι έγινε που αυτό όλο μου κόστισε παρά πολύ στην ψυχολογία μου.! Θα μου πεις εσυ τουλάχιστον ξέρεις ότι μένεις ναι δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό αλλά πιστεύω περνώντας μια αρνητική χωριακη λες πάμε παρακάτω και βλέπουμε τι θα κάνουμε και γιατί δεν έγινε.! Αλλά σε μια θετική χωριακη έχεις το άγχος να ανεβεί να πάνε όλα καλά δλδ είσαι πιστεύω σε μια εγρήγορση.! Όπως και είσαι συνέχεια με το μυαλό να μην δω αίμα μην το ένα μην το άλλο φυσικά αν πάνε όλα καλά αυτά δεν είναι τίποτα μιας και όπως είπες θα ξέρεις ότι μεγαλώνει κάτι μέσα σου.! Αλλά αν δεν πάνε καλά έχεις μετά αλλά πιστεύω πρώτα να φτιάξεις την ψυχολογία σου μετά να πας να δεις γιατί έγινε και φυσικά μετά σου μένει και ο μεγαλύτερος φόβος στο ότι μπορεί να ξένα γίνει όλο αυτό..! Φυσικά άποψη μου..!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!!!Διαβάζω τα νεα σας...Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια που περιμένουν αποτελέσματα να ειναι μονο θετικά....Φιλιά σε όλες!!!!😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η kppm είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!!!Διαβάζω τα νεα σας...Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια που περιμένουν αποτελέσματα να ειναι μονο θετικά....Φιλιά σε όλες!!!!😘😘

Βρε που είσαι εσυ..; Πως πάει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@JoyCat θεωρητικά AMH - FSH - υπέρηχος είναι σε συντονισμό. Δλδ μια γυναίκα με χαμηλή ΑΜΗ στον υπέρηχο θα έχει λίγα ωοθυλάκια κ αντίστροφα. Ενδεχομένως να έπεσες σε ένα κακό μήνα κ να στο είπε αυτό. Εγώ έχω χαμηλή ΑΜΗ κ όντως το μήνα που τη μέτρησα είχαμε βρει μόλις 5-6 ωοθυλάκια! Όμως ήδη τον επόμενο επέστρεψα στα φυσιολογικά μου κ τον προηγούμενο μήνα είχα 22 με πολύ καλή ανταπόκριση όπου έδωσα 11 ώριμα ωάρια (συνολικά μου πήρε 14). Όλα λοιπόν είναι σχετικά... εμένα ο υπέρηχος με την ΑΜΗ δε συμβαδίζουν. Αντίστοιχα η fsh μου είναι γύρω στο 6, λες κ είμαι 25 δλδ... η ΑΜΗ για να καταλαβεις είναι 0,4. Το να είναι κάποιος ευθύς και ειλικρινής είναι καλό, όμως κ να γίνονται διαγνώσεις στο πόδι δε μου φαίνεται έγκυρο. Εμένα ο γιατρός μου αν έκανε υποθέσεις βάσει υπερήχου έπρεπε να μου βγάλει ΑΜΗ 100 χαχαχαχα

Κάνε τις εξετάσεις σου κ δες και κανένα άλλο γιατρό... κάτι δε μου αρέσει σε αυτό που περιγράφεις... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Niki94 εννοείται...όλο αυτό είναι ένα άγχος από το πρώτο θετικό μέχρι που να κρατήσεις στα χέρια σου το θαύμα νομίζω ότι δεν σταματάει. Τώρα αν είναι μεγαλύτερο ή όχι αν δείς θετικό εξ αρχής ή μετά αυτό δεν το ξέρω πιστεύω όμως ότι ο πόνος είναι ο ίδιος όπως και η αμβιβολία για το αν θα τα καταφέρεις στην επόμενη προσπάθεια.Η ψυχολογία ενός αρνητικού είναι πάντα χάλια αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Δεν θα μπώ στη διαδικασία να βάλω στη ζυγαριά ποιό είναι χειρότερο το πρίν ή το μετά γιατί δεν το έχω ζήσει όμως για το αίμα κλπ...αυτό το άγχος υπάρχει και μετά την ΕΤ μη σου πώ και από την στιγμή που φεύγεις από το κέντρο. 'Οπως και να'χει μια απώλεια είναι πάντα μια απώλεια και αυτό δεν αλλάζει! Αυτό που μετράει είναι να είμαστε εμείς καλά και να έχουμε δύναμη και κουράγιο  για την συνέχεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

@Niki94 εννοείται...όλο αυτό είναι ένα άγχος από το πρώτο θετικό μέχρι που να κρατήσεις στα χέρια σου το θαύμα νομίζω ότι δεν σταματάει. Τώρα αν είναι μεγαλύτερο ή όχι αν δείς θετικό εξ αρχής ή μετά αυτό δεν το ξέρω πιστεύω όμως ότι ο πόνος είναι ο ίδιος όπως και η αμβιβολία για το αν θα τα καταφέρεις στην επόμενη προσπάθεια.Η ψυχολογία ενός αρνητικού είναι πάντα χάλια αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Δεν θα μπώ στη διαδικασία να βάλω στη ζυγαριά ποιό είναι χειρότερο το πρίν ή το μετά γιατί δεν το έχω ζήσει όμως για το αίμα κλπ...αυτό το άγχος υπάρχει και μετά την ΕΤ μη σου πώ και από την στιγμή που φεύγεις από το κέντρο. 'Οπως και να'χει μια απώλεια είναι πάντα μια απώλεια και αυτό δεν αλλάζει! Αυτό που μετράει είναι να είμαστε εμείς καλά και να έχουμε δύναμη και κουράγιο  για την συνέχεια.

Ακριβός..! Συμφωνώ απόλυτα κοπέλα μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η kppm είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!!!Διαβάζω τα νεα σας...Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια που περιμένουν αποτελέσματα να ειναι μονο θετικά....Φιλιά σε όλες!!!!😘😘

♥️♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η kppm είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!!!Διαβάζω τα νεα σας...Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια που περιμένουν αποτελέσματα να ειναι μονο θετικά....Φιλιά σε όλες!!!!😘😘

Που είσαι εσύυυυυυ?????Πώς τα πάς κορίτσι μου είσαι καλά,πώς νιώθεις???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tokyo Κι εμένα κάτι δεν μου άρεσε, γιατί για να κάνεις μια διάγνωση παίρνεις υπόψη σου πολλά δεδομένα.

Τελοσπάντων, μου δίνεις πολύ κουράγιο και σ'ευχαριστώ πολύ!! Ελπίζω με ό,τι εμπόδια κι αναποδιές κι αν βρεθούν στο δρόμο μας να βρεθούμε στο τέλος ευτυχισμένες με τα παιδάκια μας!! Κι η στιγμή αυτή να μην αργήσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά είμαι κορίτσια μου!!!!Έχω φτάσει αισίως στην 10η εβδομάδα όλα κυλάνε καλά μέχρι τώρα....Γενικά είμαι καλά....Έχω μόνο κάτι υπνηλίες...Κάτι ανακατέματα....Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα!!!!❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η JoyCat είπε:

Κορίτσια καλημέρα! 

Ήθελα να σας πω την εμπειρία μου από έναν νέο γιατρό που σκέφτηκα να δοκιμάσω. Μου τον πρότεινε μια γνωστή/φίλη. Πήγα στο ιατρείο του χωρίς να έχω βγάλει ΑΜΗ, γιατί δεν έχει έρθει ακόμα η ρημαδοπερίοδος για να βγάλω καινούρια. Είχα μόνο την παλιά από τέλη Σεπτέμβρη του 2018 και στο προηγούμενο κέντρο που ήμουν είχαν αρκεστεί σ'αυτή. Του είπα την παλιά, δεν με πίστευε, ήθελε να τη δει. Ευτυχώς την είχα σκανάρει στο κινητό και του την έδειξα.. Μετά στον υπέρηχο μου έλεγε ότι έχει μειωθεί, ίσως και πολύ. 

Με ρωτάει: Τον Δεκέμβρη που έκανες σπερματέγχυση, γιατί δεν έμεινες έγκυος; Ψιλοσοκαρισμένοι με την ερώτηση, ψελλίζει ο άντρας μου: μα όλα είναι θέμα πιθανοτήτων.. Γενικά όλα αυτά εννοώντας ότι έχω πρόβλημα, γι'αυτό δεν έμεινα έγκυος από το Δεκέμβρη που βελτιώθηκε το σπέρμα του συζύγου. Μου έγραψε κι άλλες εξετάσεις, θα τις κάνω. Αλλά μου έριξε πολύ την ψυχολογία όλο αυτό. Εμείς γνωρίζαμε ότι είχε μεγάλο θέμα το σπέρμα του συζύγου, προσπάθησε πολύ ο ίδιος, είχαμε βελτίωση και θέλαμε να δούμε πώς θα προχωρήσουμε περαιτέρω, για εξωσωματική μια και φυσιολογικά καθυστερούμε πάρα πολύ, απ'ότι φαίνεται.

Γενικά μου φτάνει που προσπαθούμε καιρό και δεν τα καταφέρνουμε. Δεν χρειάζομαι να ακούσω κι όλα αυτά για να νιώσω χειρότερα. Και μια τελευταία ερώτηση: μπορεί όντως κάποιος γιατρός να υπολογίσει την ΑΜΗ μας από υπέρηχο; Μου είπε ότι εδώ (μου έδειξε κάποιο σημείο στην οθόνη) βλέπουμε το συνολικό απόθεμα ωαρίων και φαίνεται ότι η ΑΜΗ σου έχει πέσει :(

 

 

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν! ! Καλή επιτυχία σε όλες μας !!! Με το καλό τα μωράκια σας σε όσες είστε εγκυουλες. . 

Κορίτσι μου,  θεωρητικά,  ο γιατρός ήθελε να δώσει έμφαση στην αναγκαιότητα του να γίνει εξωσωματική! ! Θεωρώ λάθος τον τρόπο,  όπως επίσης και καθόλου χρήσιμα όλα όσα σου είπε για την ήδη επιβαρυμενη ψυχολογία σου !! 

Θεωρώ πως για να φτάσεις στο σημείο να επισκεφτείς έναν εξωσωματιστη,  έχεις ήδη στο μυαλό σου το ενδεχόμενο της εξωσωματικής!  Και νομίζω πως οφείλουν να έχουν ενσυναισθηση ως προς αυτό!  Προς θεού όχι να χαϊδεύει αφτιά! ! 

Όσων αφορά την AMH , είναι αμφιλεγόμενη εξέταση και δίνει ένα πρόχειρο "μπούσουλα " στον εκάστοτε γιατρό!  Όμως δεν είναι τόσο ενδεικτική εξέταση!  Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και σε κάθε περίπτωση,  αυτό κρίνεται με την γενική κλινική εικόνα,  και όχι απλά με έναν υπέρηχο!  Μην απελπίζεσαι και μην αγχώνεσαι! ! Η γνώμη μου είναι να πάρεις 2η άποψη!  Σε κάθε περίπτωση,  να είσαι ήρεμη !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η kppm είπε:

Καλά είμαι κορίτσια μου!!!!Έχω φτάσει αισίως στην 10η εβδομάδα όλα κυλάνε καλά μέχρι τώρα....Γενικά είμαι καλά....Έχω μόνο κάτι υπνηλίες...Κάτι ανακατέματα....Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα!!!!❤❤❤

μπράβο κοριτσάκι! με κάνεις πολύ χαρούμενη! άλλωστε κάθε μία που περνάει στην απέναντι όχθη δίνει κουράγιο και στις υπόλοιπες ♥️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

μπράβο κοριτσάκι! με κάνεις πολύ χαρούμενη! άλλωστε κάθε μία που περνάει στην απέναντι όχθη δίνει κουράγιο και στις υπόλοιπες ♥️ 

Έτσι είναι....Μπορεί να μην μπαίνω καθημερινά...Αλλά είστε στη σκέψη μου!!!!Περιμένω από όλες σας ευχάριστα νέα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kppm είπε:

Καλά είμαι κορίτσια μου!!!!Έχω φτάσει αισίως στην 10η εβδομάδα όλα κυλάνε καλά μέχρι τώρα....Γενικά είμαι καλά....Έχω μόνο κάτι υπνηλίες...Κάτι ανακατέματα....Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα!!!!❤❤❤

Με το καλό κορίτσι μου όλα καλά θα πάνε!!!💗💗💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η JoyCat είπε:

Κορίτσια καλημέρα! 

Ήθελα να σας πω την εμπειρία μου από έναν νέο γιατρό που σκέφτηκα να δοκιμάσω. Μου τον πρότεινε μια γνωστή/φίλη. Πήγα στο ιατρείο του χωρίς να έχω βγάλει ΑΜΗ, γιατί δεν έχει έρθει ακόμα η ρημαδοπερίοδος για να βγάλω καινούρια. Είχα μόνο την παλιά από τέλη Σεπτέμβρη του 2018 και στο προηγούμενο κέντρο που ήμουν είχαν αρκεστεί σ'αυτή. Του είπα την παλιά, δεν με πίστευε, ήθελε να τη δει. Ευτυχώς την είχα σκανάρει στο κινητό και του την έδειξα.. Μετά στον υπέρηχο μου έλεγε ότι έχει μειωθεί, ίσως και πολύ. 

Με ρωτάει: Τον Δεκέμβρη που έκανες σπερματέγχυση, γιατί δεν έμεινες έγκυος; Ψιλοσοκαρισμένοι με την ερώτηση, ψελλίζει ο άντρας μου: μα όλα είναι θέμα πιθανοτήτων.. Γενικά όλα αυτά εννοώντας ότι έχω πρόβλημα, γι'αυτό δεν έμεινα έγκυος από το Δεκέμβρη που βελτιώθηκε το σπέρμα του συζύγου. Μου έγραψε κι άλλες εξετάσεις, θα τις κάνω. Αλλά μου έριξε πολύ την ψυχολογία όλο αυτό. Εμείς γνωρίζαμε ότι είχε μεγάλο θέμα το σπέρμα του συζύγου, προσπάθησε πολύ ο ίδιος, είχαμε βελτίωση και θέλαμε να δούμε πώς θα προχωρήσουμε περαιτέρω, για εξωσωματική μια και φυσιολογικά καθυστερούμε πάρα πολύ, απ'ότι φαίνεται.

Γενικά μου φτάνει που προσπαθούμε καιρό και δεν τα καταφέρνουμε. Δεν χρειάζομαι να ακούσω κι όλα αυτά για να νιώσω χειρότερα. Και μια τελευταία ερώτηση: μπορεί όντως κάποιος γιατρός να υπολογίσει την ΑΜΗ μας από υπέρηχο; Μου είπε ότι εδώ (μου έδειξε κάποιο σημείο στην οθόνη) βλέπουμε το συνολικό απόθεμα ωαρίων και φαίνεται ότι η ΑΜΗ σου έχει πέσει :(

 

 

Αρχικά η αμη δεν έχει σχέση με την περίοδο, τη βγάζεις οποιαδήποτε μέρα του κύκλου. 

Δεύτερον ο γιατρός σου μου φάνηκε επιεικώς απαράδεκτος.Κανεις δεν έχει συνδέσει απόλυτα πόσα ωοθυλακια έχεις σε ποια κλίμακα της αμη.Η χαμηλή αμη δείχνει χαμηλό απόθεμα που μπορεί όμως να αντιστοιχεί σε 8-12 ωοθυλακια.Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά για γυναίκες άνω των 38 αυτή θεωρείται μια φυσιολογική μέτρηση. Επιπλεον σε ποια μέρα του κύκλου έκανες υπέρηχο? Αν ήταν πολύ προχωρημένη πιθανόν τα πολύ μικρά, αυτά που παρέμειναν ένα δύο χιλιοστά να μην τα μέτρησε. 

Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ ότι θα πρεπει να έχουμε ένα γιατρό που να μας λέει την αλήθεια κι όχι καποιον να μας χαϊδεύει τα αυτιά,όμως θα πρέπει να γίνεται με τακτ και σωστό χειρισμο χωρίς να καταρρακωνει μια ασθενή ειδικά σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα. Αν σε έκανε να νιώσεις τόσο άσχημα πώς να τον εμπιστευτείς και να συνεχίσεις μαζί του?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ginaak Πριν λίγο μίλησα με ένα φίλο μου γενετιστή που τον εμπιστεύομαι απόλυτα. Δυστυχώς είναι στην Κρήτη και γι'αυτό δεν μπορώ να πάω σ'αυτόν. Μου είπε ότι υπερηχογραφικά παίρνουμε μια ένδειξη για το απόθεμα ωαρίων, όπως μια ένδειξη παίρνουμε κι απ'την ΑΜΗ, αλλά μόνο στις αρχές του κύκλου. Εγώ είμαι στο τέλος, 26η μέρα. Οπότε, μου είπε, ότι ουσιαστικά δεν μπορούσε να κρίνει τίποτα από αυτό που είδε. Προφανώς θα αλλάξω γιατρό. Θα κάνω μόνο κάποιες εξετάσεις που μου πρότεινε.

Είμαι σχεδόν 38 τώρα, οπότε σίγουρα μια μείωση στην ΑΜΗ και σε όλα τα σχετικά θα την έχω. Απλά δεν είναι έτσι τα πράγματα, ότι και μια σπερματέγχυση θα είχε σίγουρα αποτελέσματα αν εγώ δεν είχα θέμα. Τίποτα δεν είναι τόσο απόλυτο. Και σίγουρα αυτή η αντιμετώπιση του στυλ: "δεν έπιασες, φταις εσύ" δεν βοηθάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...