Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανούλες εξωσωματικής 2019


nikona

Recommended Posts

στις πριν 8 λεπτά, ο/η nikona είπε:

@Πιου-πιου μου πολυ καλη επιτυχια και σημερα ευχομαι! 

@sokola4 μπραβο! Καλως το δεχτηκες το εμβρυακι σας! Ευχομαι να φωλιασει καλα εκει μεσα!!!

@xrisanthi αν και δεν ειμαι στην κατηγορια των γυναικών που παθαινουν υοερδιεγερση, το αντιθετο μαλιστα, απλα ηθελα να σου πω πρωτον καλη επιτυχια κ δευτερον οτι καθε οργανισμος αντοδρα διαφορετικα σε μια υπερδιεγερση. Μπορει να χρειαστει κ να περιμενεις κ ενα κ δυο κυκλους. Μπορει κ καθολου. Αυτο θα το δει ο γιατρος σου αναλογα με τις ορμονες. Αν ειναι φουλ αυξημενες λογω υπερδιεγερσης θα περιμενετε νσ ηρεμησουν κ οταν ηρεμησουν θα προχωρησετε σε ετ. Το ιδιο κ με τις ωοθηκες. Θα τις βλεπετε υπερηχογραφικα. Οταν ηρεμησει το σωμα θα προχωρησετε. 

 σευχαριστω πολυ ....ελπιζω να μν χρειαστει να περιμενω πολυ μιας κ 6 χρονια προσπαθουμε χωρις αποτελεσμα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η satya είπε:

@ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ μου καλημέρα! Σήμερα δεν θα έχεις αποτέλεσμα Νίκα? Θυμάμαι καλά? Περιμένουμε νεάκια καλά!

Satya μου με θυμήθηκες ! Κανονικά για σήμερα ήταν αλλά θα το έχουμε αύριο τελικά το αποτέλεσμα... Οπότε μία μέρα ακόμα αναμονή.... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@xrisanthi εγώ έπαθα ήπια υπερδιέγερση. Μαζεύτηκε λίγο υγρό στις ωοθήκες. 

Δεν είχα πολυκυστικες να κάνω υπερβολικά πολλά ωαρια, αλλά είχα πολύ υψηλή οιστραδιόλη. 

Καταψυξαμε τις βλαστοκυστες και έκανα την ετ όχι στον αμέσως επόμενο κύκλο αλλά στον μεθεπόμενο. 

Βέβαια δεν εξετάσαμε την επιλογή της καταστολής γιατί είχαμε επιλέξει να γίνει σε φυσικό κύκλο (χωρίς φάρμακα καταστολής) η εμβρυομεταφορα. Ίσως τότε να τα βάζαμε στον αμέσως επόμενο. 

Σε κάθε περίπτωση δε θα χάσεις πολύ χρόνο. 

Σου εύχομαι πολύ καλή επιτυχία. Μην ανησυχείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

@xrisanthi εγώ έπαθα ήπια υπερδιέγερση. Μαζεύτηκε λίγο υγρό στις ωοθήκες. 

Δεν είχα πολυκυστικες να κάνω υπερβολικά πολλά ωαρια, αλλά είχα πολύ υψηλή οιστραδιόλη. 

Καταψυξαμε τις βλαστοκυστες και έκανα την ετ όχι στον αμέσως επόμενο κύκλο αλλά στον μεθεπόμενο. 

Βέβαια δεν εξετάσαμε την επιλογή της καταστολής γιατί είχαμε επιλέξει να γίνει σε φυσικό κύκλο (χωρίς φάρμακα καταστολής) η εμβρυομεταφορα. Ίσως τότε να τα βάζαμε στον αμέσως επόμενο. 

Σε κάθε περίπτωση δε θα χάσεις πολύ χρόνο. 

Σου εύχομαι πολύ καλή επιτυχία. Μην ανησυχείς. 

σ ευχαριστω πολυ κοριτσι μ θα σας ενημερωσω οτι κ αν γινει... ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Εγω!

@nikona Θελεις να μου πεις αν σε βοήθησε; 

Ποια μέρα έκανες τον ορό;

Είναι μέσα στο πρωτόκολλο που ξεκινάω αρχές του μήνα και μου είπε ότι θα γίνει την ημέρα της εμβρυομεταφορας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου πήρα την συνταγή για τα φάρμακα!!Πρωί 150 μανάδες γκοναλ,στα καπάκαι 75 μονάδες μενοπουρ κ μετα τα 13 χιλιοστα των ωαρίων και ανταγωνιστή!!Ουφ βουνό μου φαίνεται γτ δν πάει το χέρι μου να τις κάνω μόνη μου!!Να ρωτήσω αν κατα την διέργγεση επιτρέπονται οι επαφές?Σκεφτόμουν να μην είχαμε καθόλου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Κορίτσια μου πήρα την συνταγή για τα φάρμακα!!Πρωί 150 μανάδες γκοναλ,στα καπάκαι 75 μονάδες μενοπουρ κ μετα τα 13 χιλιοστα των ωαρίων και ανταγωνιστή!!Ουφ βουνό μου φαίνεται γτ δν πάει το χέρι μου να τις κάνω μόνη μου!!Να ρωτήσω αν κατα την διέργγεση επιτρέπονται οι επαφές?Σκεφτόμουν να μην είχαμε καθόλου!!

εγω παντως επειδη φοβαμαι να τις κανω μονη μ μηπως δεν τις κανω σωστα κ γενικα φοβαμαι σκεφτομαι να παω σε φαρμακειο να τις κανω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η xrisanthi είπε:

εγω παντως επειδη φοβαμαι να τις κανω μονη μ μηπως δεν τις κανω σωστα κ γενικα φοβαμαι σκεφτομαι να παω σε φαρμακειο να τις κανω....

Ναι κ γω σε φαρμακείο θα πάω!!Δν πάει το χέρι μου με τίποτα!!Τίποτε άλλο δν με νοιάζει πχ οι συχνες αιμοληψίες,η ωοληψία!!Εχω ξανακάνει κ μέθη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marillia είπε:

Ναι κ γω σε φαρμακείο θα πάω!!Δν πάει το χέρι μου με τίποτα!!Τίποτε άλλο δν με νοιάζει πχ οι συχνες αιμοληψίες,η ωοληψία!!Εχω ξανακάνει κ μέθη

 κ εγω εκανα μεθη σε χειρουργειο αφερεσης υδροσαλπιγγας τν σεπτεμβριο αλλα τ ν κανω μονη μ τις ενεσεις τ θεωρω αδυνατον....ειμαι φοβιτσιαρα ....κ η ωοληψια με τρομαζει αλλα επειδη δεν ξερω πως γινετε κ αν νιωθεις πονο μετα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η xrisanthi είπε:

 κ εγω εκανα μεθη σε χειρουργειο αφερεσης υδροσαλπιγγας τν σεπτεμβριο αλλα τ ν κανω μονη μ τις ενεσεις τ θεωρω αδυνατον....ειμαι φοβιτσιαρα ....κ η ωοληψια με τρομαζει αλλα επειδη δεν ξερω πως γινετε κ αν νιωθεις πονο μετα!!!

Αυτό νομίζω θα τρέμω όταν φτιάχνω το υγρό χαχαχ!!Να είμαι ειλικρινής εγώ πόνεσα κ στην σαλπιγγογραφία κ στην σπερματέγχυση!!Εχω στενό κόλπο μάλλον για αυτό!!Αλλά αντέχεται!!Εν τω μεταξύ πρέπει να είναι γεμάτη η κύστη στην σπερματέγχυση(νομίζω κ στην μεταφορά εμβρύων) κ κάνω το λάθος κ δν ξαναουρώ φεύγωντας απ την κλινική!!Στο δρόμο δν έβρισκα πουθενά να ουρήσω!!Τα είδα όλα!!Τώρα ξέρω όμως!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Αυτό νομίζω θα τρέμω όταν φτιάχνω το υγρό χαχαχ!!Να είμαι ειλικρινής εγώ πόνεσα κ στην σαλπιγγογραφία κ στην σπερματέγχυση!!Εχω στενό κόλπο μάλλον για αυτό!!Αλλά αντέχεται!!Εν τω μεταξύ πρέπει να είναι γεμάτη η κύστη στην σπερματέγχυση(νομίζω κ στην μεταφορά εμβρύων) κ κάνω το λάθος κ δν ξαναουρώ φεύγωντας απ την κλινική!!Στο δρόμο δν έβρισκα πουθενά να ουρήσω!!Τα είδα όλα!!Τώρα ξέρω όμως!!

αληθεια αυτο δεν το ηξερα ...ηξερα για την ωοληψια οτι 6 ωρες πριν νομιζω πρεπει ν εισαι νηστικος ουτε νερο.....εγω στην σαλπιγγογραφια δεν πονεσα καθολου μονο ενα τσιμπιμα ενιωσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η sokola4 είπε:

Γειά σας κορίτσια! Τελικά έκανα την εμβρυομεταφορά μου σήμερα! ?Κατάφερε να επιζήσει το εμβρυάκι μέχρι σήμερα τουλάχιστον. Άντε να δούμε τώρα πως θα πάει!!

Καλη επιτυχια☺☺☺!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η xrisanthi είπε:

αληθεια αυτο δεν το ηξερα ...ηξερα για την ωοληψια οτι 6 ωρες πριν νομιζω πρεπει ν εισαι νηστικος ουτε νερο.....εγω στην σαλπιγγογραφια δεν πονεσα καθολου μονο ενα τσιμπιμα ενιωσα!!!

Ωραίααα!!!Ναι νηστική πρέπει αλλά δν ήξερα πόση ώρα!!Καλή μας επιτυχία,πάμε δυνατά κ γερά!!Σε 2 βδομάδες περίπου ξεκινάω!!Περναν γρήγορες οι μέρες μου φαίνεται με τόσο τρέξιμο!!Αύριο θα πάμε για κάτι αιματολογικές που θέλει η κλινική!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η marillia είπε:

Ωραίααα!!!Ναι νηστική πρέπει αλλά δν ήξερα πόση ώρα!!Καλή μας επιτυχία,πάμε δυνατά κ γερά!!Σε 2 βδομάδες περίπου ξεκινάω!!Περναν γρήγορες οι μέρες μου φαίνεται με τόσο τρέξιμο!!Αύριο θα πάμε για κάτι αιματολογικές που θέλει η κλινική!!

καλη μας επιτυχια ολες να εχουμε τα καλυτερα αποτελεσματα.... εγω εχω μερες ακομη μπροστα μ... κατα τις 17 μαρτιου θα ξεκινησω....τι αιματολογικες???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η xrisanthi είπε:

καλη μας επιτυχια ολες να εχουμε τα καλυτερα αποτελεσματα.... εγω εχω μερες ακομη μπροστα μ... κατα τις 17 μαρτιου θα ξεκινησω....τι αιματολογικες???

Θελουν στίγμα απ τον άντρα μου(εγω έχω κάνει κ δν το έχω),ομάδες αιματος κ απ τους δύο κ ρέζους!!Λέω θα μας ρουφήξουν που θα μας ρουφήξουν αίμα θα κάνουμε κ τσεκ απ!!Εγω τσιμπημένη χοληστερίνη κ 1 φορά τον χρόνο την κοιτάω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Αααα κ μια χοριακή γτ αν περασουν 2 εβδομάδες απ την εγκριση της επιτροπής το Ικα θέλει ξανα χοριακή!!

ααα εμεις αυτες τις ειχαμε κανει πριν περασουμε επιτροπη κ τα φαρμακα εγω τα ειχα παρει την ιδια μερα!!! εγω εχω υποθυροειδισμο κ παιρνω χαπακι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η xrisanthi είπε:

ααα εμεις αυτες τις ειχαμε κανει πριν περασουμε επιτροπη κ τα φαρμακα εγω τα ειχα παρει την ιδια μερα!!! εγω εχω υποθυροειδισμο κ παιρνω χαπακι...

Ααα μια χαρά ξεμπερδεψες με αυτά!Εμενα δν μου δίνουν χάπι χοληστερίνης γτ το ενοχοποιούν για υπογονιμότητα!!Τώρα ΄χω 245 τώρα κ έχει φτάσει ως 280!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marillia είπε:

Ααα μια χαρά ξεμπερδεψες με αυτά!Εμενα δν μου δίνουν χάπι χοληστερίνης γτ το ενοχοποιούν για υπογονιμότητα!!Τώρα ΄χω 245 τώρα κ έχει φτάσει ως 280!!

αν δεν ειναι οργανικη η χολιστερινη σ με διατροφη διορθωνετε!!! εσεις για πιο λογο κανετε εξωσωσματικη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η xrisanthi είπε:

αν δεν ειναι οργανικη η χολιστερινη σ με διατροφη διορθωνετε!!! εσεις για πιο λογο κανετε εξωσωσματικη?

Κληρονομική είναι!!Με διατροφή κατεβαίνει αλλά λίγο!!Τώρα όμως δν τρωω σωστά!!Είχα μια φυσική σύλληψη αλλά πάνε απο τότε 2 χρόνια!!Εχω πολυκυστικές κ ο σύζυγος καλή ποσοτητα,κινητικότητα αλλά φυσιολ.μορφές 2%!!Θα πίνει κ βιταμίνες μέχρι την εξωσωματική!!Εσείς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Κληρονομική είναι!!Με διατροφή κατεβαίνει αλλά λίγο!!Τώρα όμως δν τρωω σωστά!!Είχα μια φυσική σύλληψη αλλά πάνε απο τότε 2 χρόνια!!Εχω πολυκυστικές κ ο σύζυγος καλή ποσοτητα,κινητικότητα αλλά φυσιολ.μορφές 2%!!Θα πίνει κ βιταμίνες μέχρι την εξωσωματική!!Εσείς?

ααα ο μπαμπας μ εχει κληρονομικη κ τωρα πια παιρνει χαπακι γιατι φτανει τα 350 ....εμεις προσπαθουσαμε για 6 χρονια στα 2,5 χρονια ειχα μια φυσικη συλληψη π κατεληξε σε βιοχημικη επειτα τιποτα ειχα κ λαθος γιατρο ο οπιος μ ελεγε πως ολα ειναι καλα .... αλλαζοντας τοπο κατοικιας αλλαξα κ γιατρο ο οποιος μας βρηκε τ προβλημα .... εγω ειχα υδροσαλπιγγα συμφυσεις κ κυστη οπου αφαιρεθηκαν τν σεπτεμβριο κ ο συζηγος ειχε χαμηλη κινητικοτητα ποιοτητα κ αριθμο [κ εχει κ ενα παιδακι απο προηγουμενο γαμο] ....πηγαμε σε ανδρολογο αλαλ δεν υπηρχε κατι παθολογικο μονο λιγο χαμηλη τεστοστερονη , τ εδωσε μια ενεση τεστοστερονης κ διορθωθηκε αυτο απ τν σεπτεμβριο παιρνει τις well man conseption κ προχθες π πηγαμε στο κεντρο εξωσωσματικης για να δωσει δειγμα για εξεταση dna κ fish  μας εκανε κ μια μινι εξεταση σπερματος κ εχει βελτιωθει παρα πολυ ειχαμε 20.000.000/ml 50% κινητικοτητα κ 4% μορφολογια κ μειναμε εκπληκτοι μαλιστα κρατησε κ 3 δειγματα απο αυτο τα κατεψυξε για την εξωσωματικη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η xrisanthi είπε:

ααα ο μπαμπας μ εχει κληρονομικη κ τωρα πια παιρνει χαπακι γιατι φτανει τα 350 ....εμεις προσπαθουσαμε για 6 χρονια στα 2,5 χρονια ειχα μια φυσικη συλληψη π κατεληξε σε βιοχημικη επειτα τιποτα ειχα κ λαθος γιατρο ο οπιος μ ελεγε πως ολα ειναι καλα .... αλλαζοντας τοπο κατοικιας αλλαξα κ γιατρο ο οποιος μας βρηκε τ προβλημα .... εγω ειχα υδροσαλπιγγα συμφυσεις κ κυστη οπου αφαιρεθηκαν τν σεπτεμβριο κ ο συζηγος ειχε χαμηλη κινητικοτητα ποιοτητα κ αριθμο [κ εχει κ ενα παιδακι απο προηγουμενο γαμο] ....πηγαμε σε ανδρολογο αλαλ δεν υπηρχε κατι παθολογικο μονο λιγο χαμηλη τεστοστερονη , τ εδωσε μια ενεση τεστοστερονης κ διορθωθηκε αυτο απ τν σεπτεμβριο παιρνει τις well man conseption κ προχθες π πηγαμε στο κεντρο εξωσωσματικης για να δωσει δειγμα για εξεταση dna κ fish  μας εκανε κ μια μινι εξεταση σπερματος κ εχει βελτιωθει παρα πολυ ειχαμε 20.000.000/ml 50% κινητικοτητα κ 4% μορφολογια κ μειναμε εκπληκτοι μαλιστα κρατησε κ 3 δειγματα απο αυτο τα κατεψυξε για την εξωσωματικη!!

Αν κατάλαβα θα κάνετε κ κατακερματισμό σπέρματος(το dna?)!!K μενα αυτές τις βιταμίνες έπινε κ μαζί κ Q10 για 4 μήνες!!Ολα αυξήθηκαν φτάσαμε να έχει 300εκατ ολικό αριθμό,67% κινητικότητα αλλά οι μορφές πεσμένες!!Είπε ο εξωσωματικός επειδή είναι καλά τα υπόλοιπα δν με ανησυχεί!!Τώρα πίνει κάτι άλλες βιταμίνες που έδωσε ο ουρολόγος!!Ετσι είχα κ γω έναν γιατρό που μου έλεγε αφου έμεινες έγκυςο θα ξαναμείνεις!!Αλλά δν κοιτούσε να μου στρώσει τον κύκλο ούτε φιλισιν μου έλεγε μην πίνεις!!Πολύ καλό που στο σπέρμα δν έχετε κάτι παθολογικό κ έφτιαξε!!Εύχομαι με την πρώτη να τα καταφέρετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Αν κατάλαβα θα κάνετε κ κατακερματισμό σπέρματος(το dna?)!!K μενα αυτές τις βιταμίνες έπινε κ μαζί κ Q10 για 4 μήνες!!Ολα αυξήθηκαν φτάσαμε να έχει 300εκατ ολικό αριθμό,67% κινητικότητα αλλά οι μορφές πεσμένες!!Είπε ο εξωσωματικός επειδή είναι καλά τα υπόλοιπα δν με ανησυχεί!!Τώρα πίνει κάτι άλλες βιταμίνες που έδωσε ο ουρολόγος!!Ετσι είχα κ γω έναν γιατρό που μου έλεγε αφου έμεινες έγκυςο θα ξαναμείνεις!!Αλλά δν κοιτούσε να μου στρώσει τον κύκλο ούτε φιλισιν μου έλεγε μην πίνεις!!Πολύ καλό που στο σπέρμα δν έχετε κάτι παθολογικό κ έφτιαξε!!Εύχομαι με την πρώτη να τα καταφέρετε!!!

ναι κατακερματισμο dna σπερματος καναμε!! ουτε εμενα μ ειχε δωσει φιλισιν .....δυστυχως αν ο γιατρος σε βλεπει μονο για τα λεφτα ποτε δεν βρισκεις την αιτια κ εμενα μ ελεγε μια φορα εγκυος παντα εγκυος αλλα δεν ξανα ετυχε ποτε... ας ειναι για καλο μονο ολο αυτο κ ν τα καταφερουμε ολες οι κοπελες π προσπαθουμε για τ αυτονοητο....ελπιζω οντως με την πρωτη να τα καταφερουμε εχω θετικη ενεργεια κ καλη ψυχολογια γενικα!!! εσας ειναι η πρωτη προσπαθεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η xrisanthi είπε:

ουτε εμενα μ ειχε δωσει φιλισιν .....δυστυχως αν ο γιατρος σε βλεπει μονο για τα λεφτα ποτε δεν βρισκεις την αιτια κ εμενα μ ελεγε μια φορα εγκυος παντα εγκυος αλλα δεν ξανα ετυχε ποτε... ας ειναι για καλο μονο ολο αυτο κ ν τα καταφερουμε ολες οι κοπελες π προσπαθουμε για τ αυτονοητο....ελπιζω οντως με την πρωτη να τα καταφερουμε εχω θετικη ενεργεια κ καλη ψυχολογια γενικα!!! εσας ειναι η πρωτη προσπαθεια?

Συμφωνώ!!Ναι η πρώτη μας προσπάθεια!!Ενέσεις ξαναέκανα στην σπερματέγχυση αλλά ήταν μια τότε!!Αχχχχχχ!!Κουράγιο σε όλα τα κορίτσια σε όποια φάση κ αν βρίσκονται!!Οσο το δυνατόν λιγότερη ταλαιπωρία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...