Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις On 2/6/2023 at 8:07 ΜΜ, ο/η Dimitrapth είπε:

Γεια σας κορίτσια, μπαίνω κι εγώ σιγά σιγά στο κλαμπ και θα ήθελα αν κάποια γνωρίζει να με κατατοπίσει λίγο γιατί μόνο στην σκέψη με πιάνει πανικός. Είναι κάποια κοπέλα ελεύθερος επαγγελματίας/ αυτοαπασχολούμενη να πέρασε επιτροπή; Δεν βρίσκω καμία πληροφορία τι ισχύει για εμάς και επειδή γενικά είμαστε λίγο του πεταματού σε αυτή τη χώρα οι ελεύθεροι επαγγελματίες θα ήθελα να μου πει την εμπειρία της. Εμείς δικαιούμαστε να ελπίζουμε ή να μην το σκέφτομαι καν να πάω να κλέψω καμιά τράπεζα; 

Καλησπέρα κορίτσι μου,εγώ είμαι ελεύθερη επαγγελματίας,από ότι θυμάμαι το μονο σχετικό που είχαν ζητήσει είναι βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας και δική μου αλλά και του συζύγου,ανήκαμε στην ανεξήγητη υπογονιμοτητα,περάσαμε, δεν είχαμε κάποιο θέμα,δεν νομίζω ότι παίζει κάπου ρόλο το ότι είμαστε ελεύθερες επαγγελματίες,ήταν και στην αρχή του κωρονοιου και είχαμε στείλει ταχυδρομικά τα χαρτιά,σε 20 μέρες είχε βγει και η απόφαση.Δεν αντιμετωπίσουμε κάποιο θέμα.Μην αγχώνεσαι,όλα καλά θα πάνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια! Μια ερώτηση😊 είμαι στην αναμονή για εμβρυομεταφορα. Ειχα πρώτη περίοδο μετά την ωοληψια 22/05. Τώρα περιμένω την δεύτερη περίοδο για να ξεκινήσω τα φάρμακα για την εμβρυομεταφορα. Έπρεπε να έρθει 21/06. Μου είπαν από την κλινική οτι γενικά θα έχω μια μικρή καθυστέρηση. Εχουν περάσει όμως 13 ημέρες. Είχατε και εσείς τόση καθυστέρηση, είναι φυσιολογικό; 

*Εννοείται μίλησα την Παρασκευή με την εμβρυολογο μου είπε να περιμένω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Μια ερώτηση😊 είμαι στην αναμονή για εμβρυομεταφορα. Ειχα πρώτη περίοδο μετά την ωοληψια 22/05. Τώρα περιμένω την δεύτερη περίοδο για να ξεκινήσω τα φάρμακα για την εμβρυομεταφορα. Έπρεπε να έρθει 21/06. Μου είπαν από την κλινική οτι γενικά θα έχω μια μικρή καθυστέρηση. Εχουν περάσει όμως 13 ημέρες. Είχατε και εσείς τόση καθυστέρηση, είναι φυσιολογικό; 

*Εννοείται μίλησα την Παρασκευή με την εμβρυολογο μου είπε να περιμένω 

Η αλήθεια είναι ότι με τις ενέσεις κ τα χάπια επηρεάζεται λιγο ο κυκλος..τη φυσική σύλληψη την αποκλείουμε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zenia z είπε:

Η αλήθεια είναι ότι με τις ενέσεις κ τα χάπια επηρεάζεται λιγο ο κυκλος..τη φυσική σύλληψη την αποκλείουμε;

Ναι αυτό μου είπε και η εμβρυολογος ότι λόγω των φαρμάκων θα δω μια μικρή καθυστέρηση στο κύκλο μου. 

Όσο για τη φυσική σύλληψη δεν πέρασε από το μυαλό μου γιατί δυο χρόνια προσπαθούσαμε και λογω ενδομητριωσης δεν ήρθε ποτέ για αυτό και πήγαμε για εξωσωματική. Η αλήθεια είχαμε τις επαφές μας αλλά δεν ελεγξα ούτε ωορρηξία αυτό τον κύκλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 
Μετά από σειρά εξετάσεων απόφασισαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Το πρόβλημα είναι στο σπερμα αλλα επειδή είμαι πλέον 40 όλοι οι γιατροί μας είπαν ότι δεν υπάρχουν περιθώρια για θεραπεία (τουλάχιστον για 6 μηνες) γτ θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ποιοτητας ωαρίων που δεν το θελουμε …Είπαμε λοιπόν να το αφήσουμε για το καλοκαίρι μπας κ προκύψει κάτι αλλιώς Σεπτέμβρη ξεκινάμε. Έχω περάσει ήδη επιτροπή κ τα φάρμακα είναι ήδη στο ψυγειο. Έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή για εκείνες τις μέρες, τι πρέπει να προσέξω ; 
ευχαριστω εκ των προτέρων! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinaP είπε:

Ναι αυτό μου είπε και η εμβρυολογος ότι λόγω των φαρμάκων θα δω μια μικρή καθυστέρηση στο κύκλο μου. 

Όσο για τη φυσική σύλληψη δεν πέρασε από το μυαλό μου γιατί δυο χρόνια προσπαθούσαμε και λογω ενδομητριωσης δεν ήρθε ποτέ για αυτό και πήγαμε για εξωσωματική. Η αλήθεια είχαμε τις επαφές μας αλλά δεν ελεγξα ούτε ωορρηξία αυτό τον κύκλο.

Καμία φορά έρχεται εκεί που δε το περιμένεις...όλα είναι πιθανά...όπως κ να έχει είτε έτσι είτε αλλιώς είσαι κοντά στο στόχο σου❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η marinaP είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Μια ερώτηση😊 είμαι στην αναμονή για εμβρυομεταφορα. Ειχα πρώτη περίοδο μετά την ωοληψια 22/05. Τώρα περιμένω την δεύτερη περίοδο για να ξεκινήσω τα φάρμακα για την εμβρυομεταφορα. Έπρεπε να έρθει 21/06. Μου είπαν από την κλινική οτι γενικά θα έχω μια μικρή καθυστέρηση. Εχουν περάσει όμως 13 ημέρες. Είχατε και εσείς τόση καθυστέρηση, είναι φυσιολογικό; 

*Εννοείται μίλησα την Παρασκευή με την εμβρυολογο μου είπε να περιμένω 

Εγώ που έχω και μεγαλούτσικο κύκλο, έως 32, μου έχει τύχει καθυστέρηση άλλες οκτώ ημέρες μαξ κι όχι με τα φάρμακα, μόνο μετά τον κοβιντ. Μου φαίνονται πολλές.. Για κάνε ένα τεστακι καλου κακού 😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Εγώ που έχω και μεγαλούτσικο κύκλο, έως 32, μου έχει τύχει καθυστέρηση άλλες οκτώ ημέρες μαξ κι όχι με τα φάρμακα, μόνο μετά τον κοβιντ. Μου φαίνονται πολλές.. Για κάνε ένα τεστακι καλου κακού 😁😁

Καλημέρα! Επειδή και εμένα καμία φορά είναι μεγάλος θα περιμένω μέχρι αύριο που θα είμαι 45η μέρα, είναι και ο πιο μεγάλος Μ κύκλος 45 μέρες, οπότε αν δεν έρθει ούτε αύριο τότε θα κάνω!😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/7/2023 at 10:19 ΜΜ, ο/η Sophie80 είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα. Μίλησες με το γιατρό σου; Σου πρότειναν κάτι στο κέντρο που είσαι;

Μιλησα, αλλα δεν μου αρεσε η συμπεριφορα.Μπορει να δοκιμασω σε αλλον.Δεν μου δινουν σημασια ιδιαιτερη εξαιτιας  μαλλον του φορτου εργασιας που εχουν.Ο γιατρος ειναι αφαντος και πρεπει να επιμενω για να μιλαω μαζι του.Μου προτειναν να κανω πρωτα ελεγχο για ενδομητριωση και μετα εξωσωματικη με μακρυ πρωτοκολο.Μιλαμε για μεγαλα κοστη και δεν ξερω.Εχει νοημα να κανω για ενδομητριωση στα 42?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Καλημέρα! Επειδή και εμένα καμία φορά είναι μεγάλος θα περιμένω μέχρι αύριο που θα είμαι 45η μέρα, είναι και ο πιο μεγάλος Μ κύκλος 45 μέρες, οπότε αν δεν έρθει ούτε αύριο τότε θα κάνω!😊

Σου εύχομαι να έχεις μια ευχάριστη έκπληξη! Αλλά κι αν δεν, έχουμε τις βλαστοκυστες έτοιμες να μπουν στην κοιλίτσα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Σου εύχομαι να έχεις μια ευχάριστη έκπληξη! Αλλά κι αν δεν, έχουμε τις βλαστοκυστες έτοιμες να μπουν στην κοιλίτσα! 

 

στις πριν 17 ώρες, ο/η Zenia z είπε:

Καμία φορά έρχεται εκεί που δε το περιμένεις...όλα είναι πιθανά...όπως κ να έχει είτε έτσι είτε αλλιώς είσαι κοντά στο στόχο σου❤

σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια 😍😍😍🙏🏻

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Για άλλη μια φορά μπαίνω να πω τον πόνο μου. 6η μέρα κύκλου σήμερα και ο υπέρηχος έδειξε 6 ωοθυλάκια (12.47, 9.53, 5.38, 10.15, 7.52 και 4.39mm). Κάνω gonal των 300 και σήμερα αν υπήρχε ωοθυλάκιο > ή = με 14mm θα έκανα cetrotide. Δεν έχουν μεγαλώσει τόσο όμως. Η γυναικολόγος που μου κάνει τους υπέρηχους λέει ότι 2 από αυτά της αρέσουν. Οιστραδιόλη και προγεστερόνη δεν έχω πάρει ακόμα τα σημερινά αποτελέσματα. Την Παρασκευή ήταν 27 και 0,50 αντίστοιχα. Το μόνο καλό είναι το ενδομήτριο που έχει πάχος 9.02 mm. Έχω απογοητευτεί να πω; Έχω απελπιστεί; Κάπου εκεί ανάμεσα είμαι. Φοβάμαι μην με σταματήσει κιόλας ο εξωσωματιστής. Θα μιλήσω μαζί του το μεσημέρι που θα έχω και τα αποτελέσματα αίματος. Εύχομαι καλά αποτελέσματα και τύχη σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/6/2023 at 8:52 ΠΜ, ο/η Evi87 είπε:

Κορίτσια μου γλυκά κάποιες μπορεί να με θυμάστε από παλιά κάποιες όχι….Το ταξίδι μου για την απόκτηση παιδιού ξεκίνησε πριν 7 χρόνια, κάνοντας προσπάθειες χωρίς αποτέλεσμα επισκέφθηκα πολλούς γιατρούς σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα τα μεγαλύτερα ονόματα… και όλοι μου έλεγαν το ίδιο πραγμα ότι δεν έχουμε κανένα πρόβλημα…Έκανα το 2017 μια εγχείρηση για αφαίρεση ινομυωματος αλλά και πάλι τίποτα….Το 2021 αποφάσισα να προχωρήσω σε εξωσωματική 1η διέγερση 3 βλαστοκυστες,1η ετ αρνητικό αποτέλεσμα,2η ετ θετική χοριακη με τέλειες αυξήσεις αλλά αυτόματη αποβολή στην 7η εβδομάδα!2η διέγερση 6 βλαστοκυστες,3η ετ θετική χοριακη πάλι τέλειες αυξήσεις αλλά αυτόματη αποβολή στην 7η εβδομάδα την ιδια ακριβώς κατάληξη είχε και η 4η ετ με αυτόματη αποβολή πάλι.Σε όλο αυτό το διάστημα είχα κάνει ότι εξέταση μπορεί να φανταστεί κανείς και υστεροσκοπησεις και ελέγχους dna και μικροβίωμα ΟΛΑ!!!!!Ήμουν αποφασισμένη να βάλω τις τελευταίες 2 βλαστοκυστες κ σίγουρη ότι ούτε αυτή θα πάει καλά θα προχωρούσα στην επόμενη διέγερση σε προεμφυτευτικο…Κάνω την 5η ετ χοριακή 133 οι αυξήσεις ήταν καλές αλλά όχι με απόλυτο διπλασιασμό κάνω τον πρώτο υπέρηχο και βλέπουμε δυο εμβρυάκια!!!!Μην τα πολυλογώ σήμερα έχω δίπλα μου δυο υπέροχα μωράκια που έχουν γεμίσει τις ζωές μας φως!!!!Ολο αυτό το σεντόνι σας το έγραψα για να σας πω να μην τα παρατάτε να κάνετε υπομονή και να θυμάστε ότι αργά η γρήγορα όλες θα γίνετε μανούλες!!!!Μπορει να έπεσα πολλές φορές αλλά πάντα σηκωνόμουν κ βλέποντας τα μωράκια μου συνειδητοποιώ ότι άξιζαν όλα όσα πέρασα οι ενέσεις,τα χάπια,οι επισκέψεις σε γιατρούς και αν μου έλεγαν να τα ξανακάνω θα τα ξαναέκανα ξανα και ξανα!!!Μην χάνετε την πίστη σας κορίτσια μου….

Μπράβο σου!! Για τη δύναμή σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου προτεινε να κανω ελεγχο για ενδομητριωση και επειτα να προχωρησω σε εξωσωματικη για να παρω ωαρια να υπαρχουν.Η απορια μου ειναι γιατι δεν μου προτεινε να κανω απο την αρχη ελεγχο για ενδομητριωση και προχωρησε σε μια αποτυχημενη εξωσωματικη.Επισης επειδη παρακολουθουμαι απο ενδοκρινολογο , ο ενδοκρινολογος μου  μου ειχε πει οτι για να επιτυχει μια εξωσωματικη ειναι σημαντικο να εχεις χαμηλη tsh και συγκεκριμενα κατω απο 2 ενω εγω ειχα 2,9.Επισης μου ειπε οτι θα επρεπε να εχει φτιαξει και η βιταμινη d.Ο γιατρος μου δεν εδωσε σημασια καθολου σε αυτες τις τιμες και για αυτο προχωρησε σε εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο οπως ειπε.Βεβαια μονο φυσικος δεν ηταν με οσα πηρα. Απλα εγω σκεφτομαι οτι ισως και η tsh με χαμηλη βιταμινη d ειναι ενας λογος που δεν προχωρησε.Ακομη σκεφτομαι γιατι δεν μου εβαλε βλαστοκυστεις και μου εβαλε εμβρυα 3ης ημερας.Πολλα τα γιατι και καμια απαντηση.Εχω ακουσει για καποιον Μαντουδη και Μαστρομηνα.Ξερει κανενας αν ειναι καλοι?Γνωριζω πως ειναι σημαντικο το εμβρυολογικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/7/2023 at 8:10 ΠΜ, ο/η marinaP είπε:

Καλημέρα! Επειδή και εμένα καμία φορά είναι μεγάλος θα περιμένω μέχρι αύριο που θα είμαι 45η μέρα, είναι και ο πιο μεγάλος Μ κύκλος 45 μέρες, οπότε αν δεν έρθει ούτε αύριο τότε θα κάνω!😊

Τι έγινε κοπέλα μου;;; έκανες;;μακάρι να βγει θετικό και να είναι μια ευχάριστη έκπληξη 💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Τι έγινε κοπέλα μου;;; έκανες;;μακάρι να βγει θετικό και να είναι μια ευχάριστη έκπληξη 💞

Οχι κορίτσι μου δεν το έκανα σήμερα. Είπα να περιμένω ακόμη μια δυο μέρες. Δεν έχω καθόλου συμπτώματα περιόδου, ούτε στο στήθος ούτε πόνους 😏 δεν ξέρω τι γίνεται. Ίσως καθυστερήσει περισσότερο γιατί εγώ συνήθως έχω πόνους περιόδου καμία βδομάδα πριν.

Στη κλινική όπως είπα μου είπαν οτι θα έχω μια καθυστέρηση σε αυτόν τον κύκλο, αν δεν έρθει περίοδος μέχρι την Παρασκευή θα τους πάρω ένα τηλέφωνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/7/2023 at 10:57 ΠΜ, ο/η Blue_Lilly είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Για άλλη μια φορά μπαίνω να πω τον πόνο μου. 6η μέρα κύκλου σήμερα και ο υπέρηχος έδειξε 6 ωοθυλάκια (12.47, 9.53, 5.38, 10.15, 7.52 και 4.39mm). Κάνω gonal των 300 και σήμερα αν υπήρχε ωοθυλάκιο > ή = με 14mm θα έκανα cetrotide. Δεν έχουν μεγαλώσει τόσο όμως. Η γυναικολόγος που μου κάνει τους υπέρηχους λέει ότι 2 από αυτά της αρέσουν. Οιστραδιόλη και προγεστερόνη δεν έχω πάρει ακόμα τα σημερινά αποτελέσματα. Την Παρασκευή ήταν 27 και 0,50 αντίστοιχα. Το μόνο καλό είναι το ενδομήτριο που έχει πάχος 9.02 mm. Έχω απογοητευτεί να πω; Έχω απελπιστεί; Κάπου εκεί ανάμεσα είμαι. Φοβάμαι μην με σταματήσει κιόλας ο εξωσωματιστής. Θα μιλήσω μαζί του το μεσημέρι που θα έχω και τα αποτελέσματα αίματος. Εύχομαι καλά αποτελέσματα και τύχη σε όλες!

Κορίτσι μου βγήκαν οι εξετάσεις σου χθες; τι σου είπε ο γιατρός;; εγώ ξέρω ότι για κάθε ώριμο ωάριο πρέπει η οιστραδιολη να είναι τουλάχιστον 150 μονάδες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/7/2023 at 10:57 ΠΜ, ο/η Blue_Lilly είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Για άλλη μια φορά μπαίνω να πω τον πόνο μου. 6η μέρα κύκλου σήμερα και ο υπέρηχος έδειξε 6 ωοθυλάκια (12.47, 9.53, 5.38, 10.15, 7.52 και 4.39mm). Κάνω gonal των 300 και σήμερα αν υπήρχε ωοθυλάκιο > ή = με 14mm θα έκανα cetrotide. Δεν έχουν μεγαλώσει τόσο όμως. Η γυναικολόγος που μου κάνει τους υπέρηχους λέει ότι 2 από αυτά της αρέσουν. Οιστραδιόλη και προγεστερόνη δεν έχω πάρει ακόμα τα σημερινά αποτελέσματα. Την Παρασκευή ήταν 27 και 0,50 αντίστοιχα. Το μόνο καλό είναι το ενδομήτριο που έχει πάχος 9.02 mm. Έχω απογοητευτεί να πω; Έχω απελπιστεί; Κάπου εκεί ανάμεσα είμαι. Φοβάμαι μην με σταματήσει κιόλας ο εξωσωματιστής. Θα μιλήσω μαζί του το μεσημέρι που θα έχω και τα αποτελέσματα αίματος. Εύχομαι καλά αποτελέσματα και τύχη σε όλες!

Μην απελπίζεσαι είσαι μονο στην 6η μέρα. Θα μεγαλώσουν..το θέμα είναι να μεγαλώσουν ταυτόχρονα. Τα 3 από αυτά ειναι κοντά. Λογικά θα έχει αυξηθεί κ η οισταδιολη σου 50 ήταν τη δεύτερη μέρα μάλλον. Εύχομαι καλή εξέλιξη❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η misofeggaro είπε:

Κορίτσι μου βγήκαν οι εξετάσεις σου χθες; τι σου είπε ο γιατρός;; εγώ ξέρω ότι για κάθε ώριμο ωάριο πρέπει η οιστραδιολη να είναι τουλάχιστον 150 μονάδες. 

Βγηκανε ναι! Η οιστραδιολη 163 και η προγεστερονη 0.70. Ο γιατρος μου ειπε ο άνθρωπος πως ειναι μικρα και μου αυξησε τη δοση των gonal σε 350ml. Θα δουμε... Αυριο έχω παλι υπερηχο και εξετασεις. Αν ειναι καποιο 14 mm μου ειπε να κανω την cetrotide. 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Zenia z είπε:

Μην απελπίζεσαι είσαι μονο στην 6η μέρα. Θα μεγαλώσουν..το θέμα είναι να μεγαλώσουν ταυτόχρονα. Τα 3 από αυτά ειναι κοντά. Λογικά θα έχει αυξηθεί κ η οισταδιολη σου 50 ήταν τη δεύτερη μέρα μάλλον. Εύχομαι καλή εξέλιξη❤

Σωστα 50 την 2η και 163 την 6η. Αυριο θα ξανακανω! Προσπαθω μα ειμαι οσο πιο ψύχραιμη γινεται. Σ ευχαριστώ πολύ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/7/2023 at 2:15 ΜΜ, ο/η Kar83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 
Μετά από σειρά εξετάσεων απόφασισαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Το πρόβλημα είναι στο σπερμα αλλα επειδή είμαι πλέον 40 όλοι οι γιατροί μας είπαν ότι δεν υπάρχουν περιθώρια για θεραπεία (τουλάχιστον για 6 μηνες) γτ θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ποιοτητας ωαρίων που δεν το θελουμε …Είπαμε λοιπόν να το αφήσουμε για το καλοκαίρι μπας κ προκύψει κάτι αλλιώς Σεπτέμβρη ξεκινάμε. Έχω περάσει ήδη επιτροπή κ τα φάρμακα είναι ήδη στο ψυγειο. Έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή για εκείνες τις μέρες, τι πρέπει να προσέξω ; 
ευχαριστω εκ των προτέρων! 

Γειά σου κορίτσι μου, εφόσον περιμένετε μέχρι Σεπτέμβρη ο σύζυγος όλο κ κάτι θα μπορούσε να πάρει για να ενισχύσει το σπέρμα υποθέτω. Να μην αγχωνεσαι δεν χρειάζεται να προσέξεις τίποτα ιδιαίτερο θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού κ από εκεί κ πέρα αυτό που είναι να γίνει θα γίνει. Διατροφουλα, βιταμινουλες, άσκηση, νερό δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν τα κλασικά.  Μέχρι τότε να χαρείς το καλοκαιράκι κ να σκέφτεσαι αισιόδοξα.  Μπορεί να είσαι σαράντα αλλά δεν ξέρεις πως θα ανταποκριθεί στα φάρμακα αν έχεις κ καλό ορμονικο προφίλ μπορεί να τους εκπλήξεις. ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinaP είπε:

Οχι κορίτσι μου δεν το έκανα σήμερα. Είπα να περιμένω ακόμη μια δυο μέρες. Δεν έχω καθόλου συμπτώματα περιόδου, ούτε στο στήθος ούτε πόνους 😏 δεν ξέρω τι γίνεται. Ίσως καθυστερήσει περισσότερο γιατί εγώ συνήθως έχω πόνους περιόδου καμία βδομάδα πριν.

Στη κλινική όπως είπα μου είπαν οτι θα έχω μια καθυστέρηση σε αυτόν τον κύκλο, αν δεν έρθει περίοδος μέχρι την Παρασκευή θα τους πάρω ένα τηλέφωνο.

@marinaP σου ευχομαι το καλυτερο κοριτσι μου. Να πανε ολα κατ ευχην! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/7/2023 at 2:15 ΜΜ, ο/η Kar83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 
Μετά από σειρά εξετάσεων απόφασισαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Το πρόβλημα είναι στο σπερμα αλλα επειδή είμαι πλέον 40 όλοι οι γιατροί μας είπαν ότι δεν υπάρχουν περιθώρια για θεραπεία (τουλάχιστον για 6 μηνες) γτ θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ποιοτητας ωαρίων που δεν το θελουμε …Είπαμε λοιπόν να το αφήσουμε για το καλοκαίρι μπας κ προκύψει κάτι αλλιώς Σεπτέμβρη ξεκινάμε. Έχω περάσει ήδη επιτροπή κ τα φάρμακα είναι ήδη στο ψυγειο. Έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή για εκείνες τις μέρες, τι πρέπει να προσέξω ; 
ευχαριστω εκ των προτέρων! 

Καλησπέρα. Καλώς ήρθες στο γκρουπ και καλή επιτυχία!

Μην φοβάσαι την εξωσωματική. Δες το ως ένα βήμα που θα σε φέρει πιο κοντά στον στόχο σου! Να ξεκινήσεις με αισιοδοξία και φυσικά να ακούς τον γιατρό σου βήμα-βήμα. Συνήθως οι γιατροί, για να μη μας τρομάξουν, λένε ότι η υπόθεση είναι 20 μέρες- ένας μήνας, αλλά η αλήθεια είναι ότι μπορεί να τραβήξει λίγο παραπάνω μέχρι να φτάσεις σε ε/τ. Στο λέω επειδή κι εγώ ανίδεη ξεκίνησα και θα ήθελα να είμαι πιο προετοιμασμένη ως προς αυτό. Μην σε ανησυχεί, όλα για καλό γίνονται. Προς το παρόν, τίποτα ιδιαίτερο δεν χρειάζεται να κάνεις, εκτός ίσως από βιταμίνες και συμπληρώματα για ενδυνάμωση. Και εσύ και ο σύζυγος. Μπορείτε ίσως να επισκεφθείτε έναν ουρολόγο, αν ήδη δεν το έχετε κάνει, που θα δώσει κάποια συμπληρώματα για το σπέρμα. Έστω και για 2-3 μήνες κέρδος είναι.

Μην σε αγχώνουν ότι με ένα εξάμηνο πέφτει η ποιότητα των ωαρίων μετά τα 40. Υπερβολή το θεωρώ. Κ εν πάση περιπτώσει, ας μην γενικεύουμε, όλα με εξετάσεις αποδεικνύονται, κάθε γυναίκα είναι μοναδική. Εγώ πάντως ίδιο ορμονικό προφίλ έχω τώρα στα 41 μου με πριν τρία χρόνια που ξεκίνησα, μην σου πω και καλύτερο, γιατί στο μεταξύ έχω πάρει του κόσμου τις βιταμίνες και τα συμπληρώματα.

Όλα καλά θα πάνε! Καλό καλοκαίρι και καλή αρχή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/7/2023 at 11:03 ΠΜ, ο/η ioanna12345678 είπε:

Μου προτεινε να κανω ελεγχο για ενδομητριωση και επειτα να προχωρησω σε εξωσωματικη για να παρω ωαρια να υπαρχουν.Η απορια μου ειναι γιατι δεν μου προτεινε να κανω απο την αρχη ελεγχο για ενδομητριωση και προχωρησε σε μια αποτυχημενη εξωσωματικη.Επισης επειδη παρακολουθουμαι απο ενδοκρινολογο , ο ενδοκρινολογος μου  μου ειχε πει οτι για να επιτυχει μια εξωσωματικη ειναι σημαντικο να εχεις χαμηλη tsh και συγκεκριμενα κατω απο 2 ενω εγω ειχα 2,9.Επισης μου ειπε οτι θα επρεπε να εχει φτιαξει και η βιταμινη d.Ο γιατρος μου δεν εδωσε σημασια καθολου σε αυτες τις τιμες και για αυτο προχωρησε σε εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο οπως ειπε.Βεβαια μονο φυσικος δεν ηταν με οσα πηρα. Απλα εγω σκεφτομαι οτι ισως και η tsh με χαμηλη βιταμινη d ειναι ενας λογος που δεν προχωρησε.Ακομη σκεφτομαι γιατι δεν μου εβαλε βλαστοκυστεις και μου εβαλε εμβρυα 3ης ημερας.Πολλα τα γιατι και καμια απαντηση.Εχω ακουσει για καποιον Μαντουδη και Μαστρομηνα.Ξερει κανενας αν ειναι καλοι?Γνωριζω πως ειναι σημαντικο το εμβρυολογικο.

Ο Μαστρομηνάς είναι πολύ γνωστός. Νομίζω ότι πλέον διευθύνει το ivf του Υγεία. Πολλές κοπέλες έχουν πετύχει σ' αυτόν.

Για την ενδομητρίωση δεν έχω εμπειρία. Αλλά γνωρίζω από φίλες ότι είναι κάτι που φαίνεται από τον υπέρηχο. Αν ενοχλεί, γίνεται μια επέμβαση για την αντιμετώπισή της. Το λέω κάπως απλουστευτικά, αλλά αυτή είναι η ουσία. Αυτό όμως ο γιατρός πρέπει να στο πει. Δεν είναι δικό σου θέμα. Τι άλλο έλεγχο να κάνεις δηλαδή; 

Για την tsh, όντως πρέπει να πέσει, επειδή είναι σχεδόν στο 3. Αλλά μην τρελαίνεσαι να πέσει ντε και καλά κάτω από 2. Η δική μου είναι πάντα είναι κοντά στο 2 (2,2 ήταν πριν έναν μήνα), ρυθμισμένη με χαπάκι, και δεν είχα πρόβλημα ούτε στην ε/τ ούτε στην εγκυμοσύνη. O ενδοκρινολόγος πρέπει να σου αυξήσει το χαπάκι και θα βελτιωθεί η tsh πολύ σύντομα. Βιταμίνη D να παίρνεις και από μόνη σου, δεν είναι κάτι. Μάλιστα έχουν βγει και κάτι σπρέι που είναι πολύ εύχρηστα.

Για τα έμβρυα τριών ημερών να ξέρεις ότι προτιμώνται για ε/τ συνήθως όταν έχουμε λίγα έμβρυα. Επειδή κι αυτά έχουν πιθανότητες να προχωρήσουν, ίσως και περισσότερες στο φυσικό περιβάλλον της μήτρας, οι γιατροί προτιμούν να τα εμφυτεύσουν τριών ημερών, παρά να δοκιμάσουν να τα κάνουν βλαστοκύστες στο εργαστήριο και να χάσουν κάποια στην πορεία. Δυστυχώς πολλά πράγματα δεν μας τα λένε οι γιατροί, τα μαθαίνουμε στην πορεία, μέσα από προσωπική έρευνα.

Πάντως η αποτυχία να ξέρεις ότι οφείλεται σε διάφορους παράγοντες που είναι πολύ πιο σύνθετοι από την tsh ή την βιταμίνη d. Μπορεί να είναι κακής ποιότητας τα έμβρυα ή να έχουν χρωμοσωμικό πρόβλημα... χίλια δυο. Εδώ μένουν έγκυοι κοπέλες που δεν έχουν ιδέα πόσο είναι η tsh τους και το ανακαλύπτουν στην πορεία. Εμείς που τόσο ψαχνόμαστε, ας μην επιβαρυνόμαστε κι άλλο ψυχολογικά. Είναι λογικό να έχεις μεγάλη πίκρα από την αντιμετώπιση του κέντρου και του γιατρού σου, όμως πρέπει να τους αφήσεις πίσω αυτούς και να επικεντρωθείς στην έρευνα για έναν καλό γιατρό και να δεις πώς θα αλλάξει η ψυχολογία σου, όταν βρεις έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι. Σου εύχομαι αποδώ και πέρα ένα θετικό αποτέλεσμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/7/2023 at 11:03 ΠΜ, ο/η ioanna12345678 είπε:

Μου προτεινε να κανω ελεγχο για ενδομητριωση και επειτα να προχωρησω σε εξωσωματικη για να παρω ωαρια να υπαρχουν.Η απορια μου ειναι γιατι δεν μου προτεινε να κανω απο την αρχη ελεγχο για ενδομητριωση και προχωρησε σε μια αποτυχημενη εξωσωματικη.Επισης επειδη παρακολουθουμαι απο ενδοκρινολογο , ο ενδοκρινολογος μου  μου ειχε πει οτι για να επιτυχει μια εξωσωματικη ειναι σημαντικο να εχεις χαμηλη tsh και συγκεκριμενα κατω απο 2 ενω εγω ειχα 2,9.Επισης μου ειπε οτι θα επρεπε να εχει φτιαξει και η βιταμινη d.Ο γιατρος μου δεν εδωσε σημασια καθολου σε αυτες τις τιμες και για αυτο προχωρησε σε εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο οπως ειπε.Βεβαια μονο φυσικος δεν ηταν με οσα πηρα. Απλα εγω σκεφτομαι οτι ισως και η tsh με χαμηλη βιταμινη d ειναι ενας λογος που δεν προχωρησε.Ακομη σκεφτομαι γιατι δεν μου εβαλε βλαστοκυστεις και μου εβαλε εμβρυα 3ης ημερας.Πολλα τα γιατι και καμια απαντηση.Εχω ακουσει για καποιον Μαντουδη και Μαστρομηνα.Ξερει κανενας αν ειναι καλοι?Γνωριζω πως ειναι σημαντικο το εμβρυολογικο.

Έκανες ca125 εξεταση;η ενδομητριωση δε φαινεται παντα.πως αυτο το σκεφτηκε ; Λογω αποτυχημένης ετ ή ειδε κατι ;δεν ειναι απαραιτητο η tsh να ειναι κατω απο 2 .ακομα κ με 3 μενει εγκυος καποια εαν οι αλλες ορμονες ειναι οκ πχ ft3 ,4 κοιταμε ολο το «πακετο»του θυροειδη.βιταμινες παρε !!αλλα δεν ειναι λογος αποτυχίας ,η αδεσφη μου εμεινε εγκυος φυσικολογικα  με D 15 και Β12 300 !δεν κοιταζε ποτέ και μετα το θετικο ανακαλυψε  γιατι της ειχανε δωσει πακετο εξετασεων..επισης δεν  ειναι αναγκη να κανουμε ετ παντα με βλαστοκυστες ..γρηγορακης ή Ψαθάς ή παρτσινεβελο ιασω εχω ακουσει καλα για να ειναι καλο κ το εμβρυολογικο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...