Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλημέρα κοριτσια σε όλες! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και για την βοήθεια ειλικρινά όλες σας απλά δεν έχω χρόνο να απαντήσω ξεχωριστά. Ναι είμαστε σπιτάκι μας και είμαστε και λίγο άυπνοι🤪 αλλά το παλεύουμε! Το στήθος μου ευτυχώς είναι πολύ καλύτερο ακολούθησα και τις πληροφορίες που μου δώσατε, ξεκίνησε και καλύτερη ροή οπότε ο μικρούλης μου αδειάζει πολύ περισσότερο το στήθος σε κάθε γεύμα. Είμαι αισιόδοξη ότι θα τα καταφέρουμε. Το βράδυ όμως του έδωσε και συμπλήρωμα γιατί παρότι το θήλαζα πολλες φορές με το που τελείωνε απ' το στήθος εκλαιγε γοερα μέχρι που κάποια στιγμή βαλαντωσε απ' το κλάμα και αφού του άλλαξα πάνα, προσπάθησα να τον ηρεμήσω κατάλαβα ότι πεινάει. Με το που του έδωσα γάλα ξενο το έφαγε με λαχτάρα 😮 και κοιμήθηκε. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος η απλά ακόμα δεν μου έχει έρθει τόσο γάλα για να τον καλύπτω. Ελπίζω να συνεχίσει να αυξάνεται η ροή μου μέρα με την μέρα.

Το ξένο γάλα δν είναι εύπεπτο γι αυτό κ όταν το πίνουν τα μωράκια κοιμούνται ώστε να το χωνέψουν 

 

το στήθος σου μπορεί να καλύψει το μωρό σου 100% αρκεί να μην γίνονται λάθη 

Γραψε μου λίγο πως θηλάζεις κάθε φορά από ποιο στήθος κτλ 

 

επισης αν πέσεις στο φαύλο κύκλο του ξένου κ δη του μπιμπερό ρισκάρεις την παραγωγή σου (το μωρό σ αυτό το γεύμα ξένο θα έπρεπε πχ να είναι στο στήθος κ ας πιπιλαει μόνο γιατί όλα αυτά ρυθμίζουν την παραγωγή σου) κ μπορεί να πάθει σύγχυση θηλων κ να μην θέλει να θηλάσει μετά (το μπιμπερό ειναο παθητική σιτηση δν θέλει κόπο το γάλα ρέει πιο εύκολα ενώ στο στήθος πρέπει να κάνει θηλαστική κίνηση) 

ωστοσο είναι απόφαση δίκη σου τι θέλεις να ακολουθήσεις γνωρίζοντας τα μεν κ τα δε! Εσυ αποφασίζεις τι βολεύει εσένα κ ποιες είναι οι αντοχές σου!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εδώ ένα αρχείο για τις πρώτες 40 μέρες 

 

πως θηλάζουμε τι συμβαίνει κτλ κτλ (γιατί μωρό μπορεί να κάνει μαραθώνιους θηλασμούς κτλ κτλ ) 

Οι_Πρώτες_40ημέρες.pdf

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/2/2022 at 7:52 ΜΜ, ο/η Marakiii είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας! Όλα πάνε σταθερά καλά! Οι μικρές είναι σε θερμοκοιτίδα άλλη είναι πιο χαλαρή με το οξυγόνο άλλη χρειάζεται λίγο περισσότερο βοήθεια! Εγώ είμαι καλά! Ακόμα δεν έχω πονέσει από την καισαρική..σηκώθηκα το ίδιο βράδυ και περπάτησα σήμερα το πρωί κ φυσικά το απόγευμα έτρεξα για τις δω!

Όλοι κάνουμε τον σταυρό μας να συνεχίσουν έτσι καλά και να τις πάρουμε γρήγορα στο σπίτι μας!

Κορίτσια σας ευχαριστώ για την δύναμη κ το κουράγιο που μου δίνατε κάθε μέρα! Και μόνο που μοιραζόμασταν το ίδιο άγχος και ανησυχίες ήταν ανακούφιση για μένα γιατί το πέρναγαν όλες μαζί αυτό!

Εύχομαι σε όλες ότι καλύτερο! Στα κορίτσια που γέννησαν, να τους ζήσουν τα μωράκια τους και σε αυτές που περιμένουν να έρθουν με το καλό!

Να σας ζήσουν κορίτσι μου! Θα δυναμώσουν και σύντομα θα τις έχετε στην αγκαλιά σας στο σπίτι σας!
Είναι αυτό που λένε, είσαι τρισευτυχισμένη!! 
Να χαίρεστε την οικογένεια σας! 💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Το ξένο γάλα δν είναι εύπεπτο γι αυτό κ όταν το πίνουν τα μωράκια κοιμούνται ώστε να το χωνέψουν 

 

το στήθος σου μπορεί να καλύψει το μωρό σου 100% αρκεί να μην γίνονται λάθη 

Γραψε μου λίγο πως θηλάζεις κάθε φορά από ποιο στήθος κτλ 

 

επισης αν πέσεις στο φαύλο κύκλο του ξένου κ δη του μπιμπερό ρισκάρεις την παραγωγή σου (το μωρό σ αυτό το γεύμα ξένο θα έπρεπε πχ να είναι στο στήθος κ ας πιπιλαει μόνο γιατί όλα αυτά ρυθμίζουν την παραγωγή σου) κ μπορεί να πάθει σύγχυση θηλων κ να μην θέλει να θηλάσει μετά (το μπιμπερό ειναο παθητική σιτηση δν θέλει κόπο το γάλα ρέει πιο εύκολα ενώ στο στήθος πρέπει να κάνει θηλαστική κίνηση) 

ωστοσο είναι απόφαση δίκη σου τι θέλεις να ακολουθήσεις γνωρίζοντας τα μεν κ τα δε! Εσυ αποφασίζεις τι βολεύει εσένα κ ποιες είναι οι αντοχές σου!❤️

Λοιπόν θα προσπαθήσω να στο περιγράψω. Ξυπνάει τον βάζω στο στηθοςζ θηλαζει περιπου 20 λεπτά μέχρι να αποκοιμηθεί στο στήθος. Τον αφήνω δεν τον βγάζω κατευθείαν με το που θα τον βάλω λίκνο θα ξυπνήσει ζητώντας να φαει. Θα τον ξαναπάρω θα τον βάλω στον άλλο στήθος θα θηλάσει πάλι 20 λεπτο. Μετά θα κοιμηθεί 5 λεπτά στο στήθος και θα ξαναξυπνησει να συνεχίσει, τον συνεχίζω στο ίδιο στήθος. Μετά πάλι αφού φάει θέλει και άλλο θα τον αφήσω μπορεί και μισάωρο με το να τον ρευω να τον κουνάμε να προσπαθούμε να τον ηρεμησουμε, αλλά δεν ηρεμεί. Τον αλλάξαμε επίσης πάνα μήπως τον ενοχλεί πάλι τίποτα. Αφού είχαν περάσει ώρες πάνω από 5 με το τον ίδιο τρόπο του έφτιαξα μπουκάλι τον κατασπάραξε και κοιμήθηκε σαν πουλάκι....

Δεν ξέρω τι κάνω λάθος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Λοιπόν θα προσπαθήσω να στο περιγράψω. Ξυπνάει τον βάζω στο στηθοςζ θηλαζει περιπου 20 λεπτά μέχρι να αποκοιμηθεί στο στήθος. Τον αφήνω δεν τον βγάζω κατευθείαν με το που θα τον βάλω λίκνο θα ξυπνήσει ζητώντας να φαει. Θα τον ξαναπάρω θα τον βάλω στον άλλο στήθος θα θηλάσει πάλι 20 λεπτο. Μετά θα κοιμηθεί 5 λεπτά στο στήθος και θα ξαναξυπνησει να συνεχίσει, τον συνεχίζω στο ίδιο στήθος. Μετά πάλι αφού φάει θέλει και άλλο θα τον αφήσω μπορεί και μισάωρο με το να τον ρευω να τον κουνάμε να προσπαθούμε να τον ηρεμησουμε, αλλά δεν ηρεμεί. Τον αλλάξαμε επίσης πάνα μήπως τον ενοχλεί πάλι τίποτα. Αφού είχαν περάσει ώρες πάνω από 5 με το τον ίδιο τρόπο του έφτιαξα μπουκάλι τον κατασπάραξε και κοιμήθηκε σαν πουλάκι....

Δεν ξέρω τι κάνω λάθος...

Δες το αρχείο που έβαλα 

Μιλάει για το τέταρτο τρίμηνο 

εγω γ αυτό κατέληξα σε συγκοιμιση κ θηλαζα ξαπλωμένη κ ακόμα το κάνω 

 

το μωρό ξυπνάει όχι γιατί μπορεί να πεινάει αλλά γιατί χρειάζεται την αγκαλιά την μυρωδιά σου κ την αίσθηση του στήθους (όπως κ το πιπίλισμα του στήθους) 

έτσι είναι ορισμένα από την φύση τ μωράκια για να επιβιώσουν κ αποκαλούμε αυτήν την «προσκόλληση» ως τέταρτο τρίμηνο! 
 

εφόσον το μωράκι σου ζητάει στήθος δν είναι ότι δν κανεις κανεις κάτι καλά! Αλλά έχει ανάγκη από αυτούς τους μαραθώνιους θηλασμούς! 
Κ είναι φυσιολογικό!

αρχικά για την ανάπτυξη του, δεύτερον για την ρύθμιση της παραγωγής σου κ τριτον γιατί νιώθει ασφάλεια πάνω σου! 

αν διαβάσεις περι αυτού θα καταλάβεις γιατί κ πως συμβαίνει αυτό ❤️ 

γ αυτό κ ανέφερα στις αρχεσ ότι για την κόρη μου ποτε δν βόλεψε η κούνια αλλά το λίκνο next to me κ η συγκοιμιση γιατί με ένιωθε κ την ένιωθα κ έτσι ηρεμούσε

Κάποια μωράκια το έχουν ανάγκη! 

κατι πολύ σημαντικό ακόμα… πόσες πάνες βρέχει το μωράκι με τσίσα; 
αν βρέχει 6-8 καλά βρεγμενεσ πάνες σιτίζεται επαρκώς για να μην έχεις το άγχος (καλά βρεγμένη πάνα είναι αυτή που ζυγίζει περίπου 3 κουτ της σούπας νερό είτε 60-90 μλ νερό) 

Στο αρχείο γράφει κ πως θηλάζουμε το μωράκι (ξεκινάς με το στήθος πχ το δεξί όταν το αφησει ή δυσανασχετεί το ρευεις το μωράκι κ το ξανά βάζεις στο δεξί αν το αφήσει πάλι  τότε πας στο αριστερό! Στο επόμενο γεύμα θα ξεκινήσεις από το αριστερό κ θα κανεις πάλι την ίδια διαδικασία! ) 

αν κοιμάται πχ για 5 λεπτά συνεχίζεις από το στήθος που είχατε μείνει 

αν κοιμάται πχ μια ώρα τότε πας στο επόμενο στήθος 

 

αυτο το θελουμε για να φτάνει το μωρό στο λιπαρό γάλα! 
 

Αυτά ως βασικά ❤️ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Δες το αρχείο που έβαλα 

Μιλάει για το τέταρτο τρίμηνο 

εγω γ αυτό κατέληξα σε συγκοιμιση κ θηλαζα ξαπλωμένη κ ακόμα το κάνω 

 

το μωρό ξυπνάει όχι γιατί μπορεί να πεινάει αλλά γιατί χρειάζεται την αγκαλιά την μυρωδιά σου κ την αίσθηση του στήθους (όπως κ το πιπίλισμα του στήθους) 

έτσι είναι ορισμένα από την φύση τ μωράκια για να επιβιώσουν κ αποκαλούμε αυτήν την «προσκόλληση» ως τέταρτο τρίμηνο! 
 

εφόσον το μωράκι σου ζητάει στήθος δν είναι ότι δν κανεις κανεις κάτι καλά! Αλλά έχει ανάγκη από αυτούς τους μαραθώνιους θηλασμούς! 
Κ είναι φυσιολογικό!

αρχικά για την ανάπτυξη του, δεύτερον για την ρύθμιση της παραγωγής σου κ τριτον γιατί νιώθει ασφάλεια πάνω σου! 

αν διαβάσεις περι αυτού θα καταλάβεις γιατί κ πως συμβαίνει αυτό ❤️ 

γ αυτό κ ανέφερα στις αρχεσ ότι για την κόρη μου ποτε δν βόλεψε η κούνια αλλά το λίκνο next to me κ η συγκοιμιση γιατί με ένιωθε κ την ένιωθα κ έτσι ηρεμούσε

Κάποια μωράκια το έχουν ανάγκη! 

κατι πολύ σημαντικό ακόμα… πόσες πάνες βρέχει το μωράκι με τσίσα; 
αν βρέχει 6-8 καλά βρεγμενεσ πάνες σιτίζεται επαρκώς για να μην έχεις το άγχος (καλά βρεγμένη πάνα είναι αυτή που ζυγίζει περίπου 3 κουτ της σούπας νερό είτε 60-90 μλ νερό) 

Στο αρχείο γράφει κ πως θηλάζουμε το μωράκι (ξεκινάς με το στήθος πχ το δεξί όταν το αφησει ή δυσανασχετεί το ρευεις το μωράκι κ το ξανά βάζεις στο δεξί αν το αφήσει πάλι  τότε πας στο αριστερό! Στο επόμενο γεύμα θα ξεκινήσεις από το αριστερό κ θα κανεις πάλι την ίδια διαδικασία! ) 

αν κοιμάται πχ για 5 λεπτά συνεχίζεις από το στήθος που είχατε μείνει 

αν κοιμάται πχ μια ώρα τότε πας στο επόμενο στήθος 

 

αυτο το θελουμε για να φτάνει το μωρό στο λιπαρό γάλα! 
 

Αυτά ως βασικά ❤️ 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, το αρχείο δεν μου το ανοίγει απ' το κινητό δυστυχώς ( δεν μπορεί να το κατεβάσει για κάποιο λόγο ) θα το δω απ' τον υπολογιστή μόλις μπορέσω. Σήμερα είναι η εμπειρία μου, έφαγε όλη μέρα απ' το στήθος και τον κοιμηζω πάνω μου και ηρεμεί κατευθείαν. Τώρα πχ έφαγε ένα τέταρτο και κοιμήθηκε κατευθείαν στην αγκαλιά μου. Ελπίζω να συνεχίσουμε ετσι.

Κορίτσια που είστε πρωτομανες καταρχάς είναι πολύ βοηθητικές οι συμβουλές απ' τις παλιές κοπέλες ακόμα και αν έχουν διαφορετικές εμπειρίες ( εμένα ακόμα και η ανταλλαγή διαφορετικών απόψεων με βοηθάει).

Επίσης να ξέρετε ότι κάθε μέρα που περνάει θα αισθάνεστε και πιο δυνατές και αισιόδοξες. Είμαστε το καλύτερο για τα μωράκια μας. Σας το γραφω, μπορεί να φαίνεται άκυρο αλλά εγώ τις πρώτες ώρες αμφισβητουσα πολύ τον εαυτό μου  αισθανομουν ότι τα κάνω όλα λάθος κτλ. Να ξέρετε όμως ότι δεν ισχύει απλά είμαστε φρέσκιες μανουλες και θέλουμε να κάνουμε ότι καλύτερο για τα μωράκια μας❤️.

Για να δούμε τώρα ποια μανούλα θα είναι η επόμενη που θα γεννήσει; 

@Διόνη είσαι στην κλινική κορίτσι μου πως πας;

@Vasilique πως τα πας σου είπε ημερομηνία που θα γεννήσεις;

Τα υπόλοιπα κορίτσια έχουμε καμία ακόμα που έχει σημαδια ότι θα γεννήσει σύντομα;

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα ! Ελπίζω να είστε όλες καλά! ♥️ @Nantinaki μου μιας και με ρώτησες και εσύ...ναι μπήκα χτες στο νοσοκομείο.... Και την επόμενη εβδομάδα θα γεννήσω πρώτα ο Θεός.... 

Μου αρέσει εδώ η αλήθεια είναι γιατί στο δωμάτιο που είμαι είναι μωράκια με κοπέλες που έχουν γεννήσει! Δύο θηλάσουν κιόλας οπότε τα παρατηρώ όλα! 

@Nantinaki μου από το τελευταίο μήνυμα καταλαβαίνω ότι  βρήκατε τους ρυθμούς σας! Ωστόσο πραγματικά η συζήτηση σου με τη Χρύσα είναι πολύ ενδιαφέρουσα γιατί σε συνδυασμό με τις κοπέλες που κοιτάζω από χτες μου λύθηκαν κάποιες απορίες.. μακάρι να τα καταφέρω κι εγώ να θηλάσω!! 💓💓💓 

Κατά τ αλλά ελπίζω όλες να είστε καλά ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nantinaki κορίτσι μου ξέρω πως ένιωθες είναι οι ορμόνες είναι η λοχεία είναι πολλά που σε φορτίζουν έτσι συναισθηματικά όμως όπως λες σιγά σιγά βρίσκεις τ πατήματα σου κ εννοείται κανεις ότι καλύτερο μπορείς κ ακόμα παραπάνω! ❤️ 
ολες οι λεχώνες το έχουμε περάσει κ η καθεμία περνάει κ κάτι διαφορετικό αλλά να δεις τι τρομερη εξέλιξη θα έχεις πχ στις 40 μέρες σε όλα τ επίπεδα! 
 

Ότι χρειαστείς είμαστε εδώ ❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα ! Ελπίζω να είστε όλες καλά! ♥️ @Nantinaki μου μιας και με ρώτησες και εσύ...ναι μπήκα χτες στο νοσοκομείο.... Και την επόμενη εβδομάδα θα γεννήσω πρώτα ο Θεός.... 

Μου αρέσει εδώ η αλήθεια είναι γιατί στο δωμάτιο που είμαι είναι μωράκια με κοπέλες που έχουν γεννήσει! Δύο θηλάσουν κιόλας οπότε τα παρατηρώ όλα! 

@Nantinaki μου από το τελευταίο μήνυμα καταλαβαίνω ότι  βρήκατε τους ρυθμούς σας! Ωστόσο πραγματικά η συζήτηση σου με τη Χρύσα είναι πολύ ενδιαφέρουσα γιατί σε συνδυασμό με τις κοπέλες που κοιτάζω από χτες μου λύθηκαν κάποιες απορίες.. μακάρι να τα καταφέρω κι εγώ να θηλάσω!! 💓💓💓 

Κατά τ αλλά ελπίζω όλες να είστε καλά ! 

Διονη μου ηδη μπαίνεις στο κλίμα της μητρότητας εκεί που είσαι κ με τις άλλες μανούλες ❤️❤️❤️❤️ 
 

γλυκια αναμονή κ προσμονή λοιπόν μέχρι την άλλη εβδομάδα 🤰🥰😍🎁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα ! Ελπίζω να είστε όλες καλά! ♥️ @Nantinaki μου μιας και με ρώτησες και εσύ...ναι μπήκα χτες στο νοσοκομείο.... Και την επόμενη εβδομάδα θα γεννήσω πρώτα ο Θεός.... 

Μου αρέσει εδώ η αλήθεια είναι γιατί στο δωμάτιο που είμαι είναι μωράκια με κοπέλες που έχουν γεννήσει! Δύο θηλάσουν κιόλας οπότε τα παρατηρώ όλα! 

@Nantinaki μου από το τελευταίο μήνυμα καταλαβαίνω ότι  βρήκατε τους ρυθμούς σας! Ωστόσο πραγματικά η συζήτηση σου με τη Χρύσα είναι πολύ ενδιαφέρουσα γιατί σε συνδυασμό με τις κοπέλες που κοιτάζω από χτες μου λύθηκαν κάποιες απορίες.. μακάρι να τα καταφέρω κι εγώ να θηλάσω!! 💓💓💓 

Κατά τ αλλά ελπίζω όλες να είστε καλά ! 

Κοριτσι μ τι ωραία!!σε λίγο θα είσαι και εσύ με το μωράκι σου στην αγκαλιά!!!πολύ λίγο έμεινε ποσων εβδομαδων θα είσαι την άλλη εβδομαδα;;;

Εγω πηγα χθες στο γιατρό η μικρούλα είναι γύρω στα 2.600 δεν μπορούσε να τη μετρήσει και πολυ καλα γτ δεν είχε καλή θέση...μου είπε να ξεκουράζομαι για να μπορέσουμε να πάρουμε άλλες δυο εβδομάδες...θα με ξανά δει 38 εβδομαδων τωρα και επειδή ανχονομαι λίγο γτ από εδώ που είμαστε είναι γύρω στις 2 μιση ώρες και στον μικρό μ ειχα γεννήσει πολυ γρήγορα φοβάμαι να ξεκινήσουμε από εδώ οταν θα αρχίσει ο τοκετός...

Οπότε κοριτσια αμα δω ότι οι συνθήκες είναι εντάξει στις 38 εβδομάδες ίσως μπούμε προγραμματισμένα έχουμε τη δυνατότητα να κατέβουμε νωρίτερα αλλά θα πρέπει να αφήσω τον μικρούλη μ για περισσότερες μέρες και δεν θέλω...😕😕😕

Επίσης χθες φτιάξαμε και την κούνια όπου ο μικρος μ δεν την ηθελε με τπτ μικρος οταν έμπαινε δεν κοιμόταν ποτε εκεί...           Χθες βράδυ κοιμηθηκε στην κουνια χα χα χα🤣🤣🤣οποτε η κουνια μας γεμισε αμέσως τωρα οταν ερθει η μπουμπού θα δούμε ίσως αμα συνεχίσει να θελει να κοιμάται εκεί να βάλω τη μικρή στην καλαθουνα για τον πρώτο καιρό...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, το αρχείο δεν μου το ανοίγει απ' το κινητό δυστυχώς ( δεν μπορεί να το κατεβάσει για κάποιο λόγο ) θα το δω απ' τον υπολογιστή μόλις μπορέσω. Σήμερα είναι η εμπειρία μου, έφαγε όλη μέρα απ' το στήθος και τον κοιμηζω πάνω μου και ηρεμεί κατευθείαν. Τώρα πχ έφαγε ένα τέταρτο και κοιμήθηκε κατευθείαν στην αγκαλιά μου. Ελπίζω να συνεχίσουμε ετσι.

Κορίτσια που είστε πρωτομανες καταρχάς είναι πολύ βοηθητικές οι συμβουλές απ' τις παλιές κοπέλες ακόμα και αν έχουν διαφορετικές εμπειρίες ( εμένα ακόμα και η ανταλλαγή διαφορετικών απόψεων με βοηθάει).

Επίσης να ξέρετε ότι κάθε μέρα που περνάει θα αισθάνεστε και πιο δυνατές και αισιόδοξες. Είμαστε το καλύτερο για τα μωράκια μας. Σας το γραφω, μπορεί να φαίνεται άκυρο αλλά εγώ τις πρώτες ώρες αμφισβητουσα πολύ τον εαυτό μου  αισθανομουν ότι τα κάνω όλα λάθος κτλ. Να ξέρετε όμως ότι δεν ισχύει απλά είμαστε φρέσκιες μανουλες και θέλουμε να κάνουμε ότι καλύτερο για τα μωράκια μας❤️.

Για να δούμε τώρα ποια μανούλα θα είναι η επόμενη που θα γεννήσει; 

@Διόνη είσαι στην κλινική κορίτσι μου πως πας;

@Vasilique πως τα πας σου είπε ημερομηνία που θα γεννήσεις;

Τα υπόλοιπα κορίτσια έχουμε καμία ακόμα που έχει σημαδια ότι θα γεννήσει σύντομα;

 

 

Πολυ χαίρομαι που αρχίζετε να βρίσκεται τους ρυθμούς σας!!!Στην αρχή όλες έτσι νιώθουμε ότι τα κάνουμε όλα λάθος!!!Με τον καιρό είναι καλύτερα τα πράγματα εγώ μια συμβουλή θα σου δώσω και για τωρα που είναι μικρούλης και μεγαλώνοντας χαρούμενη μαμα=χαρουμενο μωρο/παιδι..Είναι δύσκολη "δουλειά" η μητροτητα με πολλές ευθύνες και υποχρεώσεις σιγουρα οι χαρές είναι περισσότερες..  Οταν τα παίρνεις αγκαλιά οι φόβοι και ανησυχίες μας είναι τεράστιες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια και εγώ μπαίνω στο νοσοκομείο έχω συσπάσεις και πόνους!!Και αυτός ο γιος πρόωρος θα είναι δεν πειράζει φλκ πολλά!Καλές Αποκριες  και Καλή Σαρακοστή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Maria mariaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και εγώ μπαίνω στο νοσοκομείο έχω συσπάσεις και πόνους!!Και αυτός ο γιος πρόωρος θα είναι δεν πειράζει φλκ πολλά!Καλές Αποκριες  και Καλή Σαρακοστή 

Με το καλό κορίτσι μ εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις ένα πολύ γρήγορο τοκετό!!!!💙💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Πολυ χαίρομαι που αρχίζετε να βρίσκεται τους ρυθμούς σας!!!Στην αρχή όλες έτσι νιώθουμε ότι τα κάνουμε όλα λάθος!!!Με τον καιρό είναι καλύτερα τα πράγματα εγώ μια συμβουλή θα σου δώσω και για τωρα που είναι μικρούλης και μεγαλώνοντας χαρούμενη μαμα=χαρουμενο μωρο/παιδι..Είναι δύσκολη "δουλειά" η μητροτητα με πολλές ευθύνες και υποχρεώσεις σιγουρα οι χαρές είναι περισσότερες..  Οταν τα παίρνεις αγκαλιά οι φόβοι και ανησυχίες μας είναι τεράστιες...

Ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση και τα καλά σου λόγια και για σήμερα και για τις προάλλες με βοήθησαν πολύ!♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα πολύ καιρό να μπω κ πόσες είδα που γεννησατε!!! Μπράβο κορίτσια μου, να σας ζήσουν τα μικρούλια κ εμείς οι υπόλοιπες με το καλό!! 

Εγώ στις 15 θα μπω για καισαρική με ολική. Σήμερα πήρα τις εξετάσεις μου κ είδα ότι έχω φεριτινη 5,8 κ έπαθα σοκ. Ο γιατρός μού λέει δε πειράζει κ ότι άλλες έχουν 2 κ 3.εγω φοβήθηκα πάρα πολύ. Είχε κάποια άλλη τόσο χαμηλή? Έχω κ στίγμα βέβαια αλλά πριν 2 μήνες που είδα εξετάσεις ήταν 69. Πφφφ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και από εμένα!! Γέννησα κι εγώ τη προηγούμενη Παρασκευή, λίγο πρόωρη η μπέμπα αλλά όλα καλά .  Με το καλό όλα τα μωράκια Μαρτίου να έρθουν !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Αναστασία31 είπε:

Είχα πολύ καιρό να μπω κ πόσες είδα που γεννησατε!!! Μπράβο κορίτσια μου, να σας ζήσουν τα μικρούλια κ εμείς οι υπόλοιπες με το καλό!! 

Εγώ στις 15 θα μπω για καισαρική με ολική. Σήμερα πήρα τις εξετάσεις μου κ είδα ότι έχω φεριτινη 5,8 κ έπαθα σοκ. Ο γιατρός μού λέει δε πειράζει κ ότι άλλες έχουν 2 κ 3.εγω φοβήθηκα πάρα πολύ. Είχε κάποια άλλη τόσο χαμηλή? Έχω κ στίγμα βέβαια αλλά πριν 2 μήνες που είδα εξετάσεις ήταν 69. Πφφφ 

Με το καλό κορίτσι μου!!!!🥰🥰🥰Δυστυχώς με τη Φεριτινι δεν μπορώ να σε βοηθήσω γτ δεν έχω ιδέα 🤔🤔...Αλλα λογικά αν ήταν κάτι θα ανησυχούσε και ο γιατρός σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τι κάνετε πως πατε;;;

@Διόνημου όλα καλά???πως εισαι στο νοσοκομείο;;;

Όσο περνάνε οι μέρες δυσκολεύουν τα πράγματα εγω ποναω αρκετά στη λεκάνη...😔😔😔 Αχ και για να γυρίσω πλευρό στο υπνο είναι ένας αγώνας πιστεύω με καταλαβαίνετε!!!

@Princess28πως εισια με την ίωση έχεις συνελθει καθόλου;;;θα πρέπει να ταλαιπωρηθεί κει πολυ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημοσίευση (επξεργάστηκε)

ΠΗΤ για τις εγκυουλες Φεβρουαρίου-Μαρτίου-Απριλίου 2022❤️

@Bonbon 03/02 

@JNtina 06/02

@Nantinaki 26/02 αγόρι 👶💙ΓΕΝΝΗΣΕ 🎉🤱

@mia2020  01/03 Κορίτσι 👶💜ΓΕΝΝΗΣΕ🎉🤱

@I want a baby 06/03 αγόρι 👶💙

@geo2222 09/03 κορίτσι 👶💜, 💜ή 💙 

@Νανά22 09/03 αγόρι 👶💙, κορίτσι 👶💜

@Maira29 09/03 κορίτσι 👶💜

@Louna     10/03 κορίτσι 👶💜

@Euaggelia9810/03 κορίτσι 👶💜

@Maria mariaa 16/03 αγόρι 👶💙

@Monica 92 20/03

@Liza05     21/03  κορίτσι👶💜

@Vasilique 24/03 αγόρι 👶💙 κορίτσι 👶💜 ΓΕΝΝΗΣΕ 🎉🤱

@Niki5s     25/03 αγόρι 👶💙

@Konstantina93 26/03 αγόρι 👶💙

@Διόνη 27/03 κορίτσι 👶💜

@Xrisa95 28/03 αγόρι 👶💙

@Evaki! 29/03 κορίτσι 👶💜

@Αναστασία31 30/03 αγόρι 👶💙

 

@Ονομα χρήστη 31/03 κορίτσι 👶💜

@iovnn 31/03 αγόρι 👶💙 ΓΕΝΝΗΣΕ 🎉🤱

@Princess28 01/04 κορίτσι 👶💜

 

@Vasiliki14 03/04 κορίτσι 👶💜ΓΕΝΝΗΣΕ 🎉🤱

@Theodora12 05/04 αγόρι 👶💙

@Riaa   06/04 κορίτσι 👶💜

@Hailey 17/04

@Marakiii 25/04 κορίτσι 👶💜, κορίτσι 💜👶, κορίτσι 👶💜 ΓΕΝΝΗΣΕ 🎉🤱

Επεξεργάστηκε από Xrisa95
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα καλό τριήμερο κορίτσια μου ❤️❤️❤️ 
 

για δείτε το πινακακι σας έβαλα όλες οσες γεννήσατε ;;; ❤️
 

μήπως μπέρδεψα καμία Μανουλα; 🤱🎉💪🏽
 

με το καλό σε Οσες έχουμε μείνει 💙💜 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα καλό τριήμερο κορίτσια μου ❤️❤️❤️ 
 

για δείτε το πινακακι σας έβαλα όλες οσες γεννήσατε ;;; ❤️
 

μήπως μπέρδεψα καμία Μανουλα; 🤱🎉💪🏽
 

με το καλό σε Οσες έχουμε μείνει 💙💜 

Καλημέρα κορίτσι μου!! Καλό τριήμερο!! Αν μπορείς διόρθωσε με εμένα!! Τρίτη μπαίνουμε νοσοκομείο και Τετάρτη γενναμε πρώτα ο Θεός!! Αν και έχω ένα προαίσθημα ότι η μπουμπού από αντίδραση θα κάνει τη μεγάλη έξοδο την καθαρά Δευτέρα!! 😂😂😂

Αχ βρε κορίτσια όσες έχετε ήδη ένα παιδάκι πως νιώθατε τις τελευταίες μέρες πριν τη γέννα?? Εγώ έχω πάθει έναν πανικό και λόγω της καισαρικής και έχω και τρομερό άγχος!! Στο ξεκάρφωτο με πιάνουν τα κλάματα και αναρωτιέμαι αν το μωράκι μου (όσο χαζό κι αν ακουστεί) θα μας αγαπάει και θα μας θέλει για γονείς!! Ο άντρας μου από την άλλη μου λέει "εσύ δεν αγαπάς τους δικούς σου γονείς?" με εμένα να του απαντάω ναι αλλά τους συγγενείς δεν τους διαλέγεις!! Ουφφφ... Τρομερό άγχος!! Πήρα εντωμεταξύ πριν μερικές μέρες τις τελευταίες εξετάσεις μου και ο αιματοκρίτης μου επανήλθε στο 40,9 και αγχώθηκα πολύ και με αυτό!! Νομίζω εκπέμπω SOS!!! 😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!! Καλό τριήμερο!! Αν μπορείς διόρθωσε με εμένα!! Τρίτη μπαίνουμε νοσοκομείο και Τετάρτη γενναμε πρώτα ο Θεός!! Αν και έχω ένα προαίσθημα ότι η μπουμπού από αντίδραση θα κάνει τη μεγάλη έξοδο την καθαρά Δευτέρα!! 😂😂😂

Αχ βρε κορίτσια όσες έχετε ήδη ένα παιδάκι πως νιώθατε τις τελευταίες μέρες πριν τη γέννα?? Εγώ έχω πάθει έναν πανικό και λόγω της καισαρικής και έχω και τρομερό άγχος!! Στο ξεκάρφωτο με πιάνουν τα κλάματα και αναρωτιέμαι αν το μωράκι μου (όσο χαζό κι αν ακουστεί) θα μας αγαπάει και θα μας θέλει για γονείς!! Ο άντρας μου από την άλλη μου λέει "εσύ δεν αγαπάς τους δικούς σου γονείς?" με εμένα να του απαντάω ναι αλλά τους συγγενείς δεν τους διαλέγεις!! Ουφφφ... Τρομερό άγχος!! Πήρα εντωμεταξύ πριν μερικές μέρες τις τελευταίες εξετάσεις μου και ο αιματοκρίτης μου επανήλθε στο 40,9 και αγχώθηκα πολύ και με αυτό!! Νομίζω εκπέμπω SOS!!! 😂😂😂😂

Κοριτσι μ με το καλό να έρθει το μωράκι σας!!!Αχ αυτές οι ορμόνες τι μας έχουν κάνει...Σίγουρα θα σας αγαπάει το μωράκι σας γτ για κάθε παιδακι οι γονείς είναι το στήριγμα τους τις περισσότερες φορές δλδ γτ βρε παιδιά με αυτά π βλέπουμε κάθε μέρα δεν ξερω τι να σκεφτώ έχει ξεφύγει η κατάσταση γενικότερα σε τι κοινωνία θα μεγαλώσουν τα παιδάκια μας..😒😒😒

Είναι πολλές οι ανησυχίες που μας πιάνουν εμάς τις μανούλες λίγο οι ορμόνες λίγο άγχος για τις τόσες ανάγκες π εχει ένα μωράκι αλλα με τον καιρό μπαίνουν όλα στη σειρά...Εγω στο πρώτο μ παιδακι οταν γεννησα με είχε πιάσει τόσο μεγάλο άγχος ότι αν παθουμε κάτι τι θα απογινει κ τέτοια...Τωρα σε αυτή την εγκυμοσύνη με εχει πιασει πανικός για το μικρούλη μ που θα έρθει το μωρό στο σπιτι να μη ζηλεύει και νιώθω ότι δεν θα με αγαπάει μετά κ με πιάνουν τα κλάματα!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα καλό τριήμερο κορίτσια μου ❤️❤️❤️ 
 

για δείτε το πινακακι σας έβαλα όλες οσες γεννήσατε ;;; ❤️
 

μήπως μπέρδεψα καμία Μανουλα; 🤱🎉💪🏽
 

με το καλό σε Οσες έχουμε μείνει 💙💜 

Καλό τριήμερο Χρυσα μ με το καλό να γεμίσει το πινακάκι με τα μωράκια όλων μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας!! Και εγώ χάθηκα τόσο καιρό, με έφαγαν οι προετοιμασίες χαχα!! Και εγώ πρώτα ο Θεός Τετάρτη μπαίνω νοσοκομείο και Πέμπτη γεννάω!! Με καισαρική και εγώ..εκτός αν αποφασίσει να έρθει πιο νωρίς ή εκτός αν ο γιατρός αποφασίσει να περιμένει μερικές μέρες παραπάνω..θα κάνουμε κάποιες εξετάσεις την Τετάρτη το πρωί και θα δούμε!! Ή 10 Μάρτη ή 15 Μάρτη το αργότερο θα γεννηθεί χαχα (εκτός απροόπτου πάντα!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...