Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η Tillandsia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια..κ εγώ θα μπω διαδικασία εξωσωματικής αλλά δεν έχω ιδέα.. 1-σκέφτομαι να κάνω δημόσιο νοσοκομείο αλλά δεν ξέρω πόσο καιρό θα περιμένω(νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης)..2-αν θα κάνω εξωσωματική στο δημόσιο πάλι θα χρειαστεί να περάσω απ'την επιτροπή; 3-για επιτροπή τι χρειάζεται κ που θα στείλω mail 5-το πρωί πήρα τηλ κέντρο εξωσωματικής στην Θεσσαλονίκη (ιακεντρο το διάλεξα τυχαία αυτό το κεντρο) ρώτησα τα απαραίτητα μου είπανε για επιτροπή θα περιμένω 3 μήνες κ αν δεν θέλω να περιμένω από βδομάδα μπορώ να ξεκινήσω 2800 κ τα φάρμακα 800 ευρώ.. στο Φεβρουάριο έκανα λαπαροσκόπηση έχασα δύο σάλπιγγες σκεφτείτε τι ψυχολογία έχω κ δεν θέλω να δυσκολευτουμε οικονομικά.. από βδομάδα θα πάω γυναικολόγο θα μιλήσω μαζί του αλλά θέλω να καταλάβω κάποια πράγματα..σας ευχαριστώ..

Καλημέρα κοπέλα μου! Μπορώ να σου λύσω οποιαδήποτε απορία για το νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης μιας και έχω 5 χρόνια εμπειρίας εκεί. Αν θέλεις στείλε μου προσωπικά να τα πούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Καλημέρα σας! Μήπως ξέρει κάποια πότε γίνεται η εξέταση για καλλιέργεια κολπικού υγρού για μυκόπλασμα και χλαμύδια; θέλω να προγραμματίσω ραντεβού στο νοσοκομείο για να την κάνω και δεν ξέρω σε ποια μέρα του κύκλου μου να κλείσω.

Καλημέρααα!!! εμένα θυμάμαι μ είχαν πει οποιαδήποτε μέρα του κύκλου εκτός περιόδου εννοείται... να εισαι καθαρή κ χωρίς κολπικές πλύσεις.. κ επαφές. βασικά οι οδηγίες ήταν όπως όταν πήγαινα να κάνω τεστ παπ σχεδον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Καλημέρααα!!! εμένα θυμάμαι μ είχαν πει οποιαδήποτε μέρα του κύκλου εκτός περιόδου εννοείται... να εισαι καθαρή κ χωρίς κολπικές πλύσεις.. κ επαφές. βασικά οι οδηγίες ήταν όπως όταν πήγαινα να κάνω τεστ παπ σχεδον...

Σευχαριστω πολύ! Βρήκα και οδηγίες στο ίντερνετ έχεις δίκιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Tillandsia είπε:

Σ'ευχαριστώ κορίτσι μου 2χρονια ταλαιπωρία 6 γιατρούς άλλαξα για να καταλάβουν τι έχω τελικά υδροσαλπιγγα κ αυτό φάνηκε στην λαπαροσκόπηση...δεν φαινόταν τίποτα στην σαλπιγγογραφια.. άστα πέρασα μια μπόρα κ τώρα ξέρω τι θα κάνω εξωσωματική.. επειδή μένω σε μικρή πόλη τα πράγματα είναι περιορισμένα για μένα θέλει ψάξιμο..καλό κουράγιο κ καλά αποτελέσματα να έχουμε..

Κ εγώ στην επαρχία είμαι. Ρωτησα το γυναικολόγο μου κ μια γνωστή μου που έκανε στη Θεσσαλονίκη και μου είπαν κ οι δυο το ιδιο κεντρο. Όποτε δεν χρειαστηκε να το ψαξω περαιτέρω .... ρωτώντας πας στην πόλη. Ηρεμία θέλει...όπου νιωσεις ασφάλεια, εκει να πας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Taggeris είπε:

Καλημέρα σας! Μήπως ξέρει κάποια πότε γίνεται η εξέταση για καλλιέργεια κολπικού υγρού για μυκόπλασμα και χλαμύδια; θέλω να προγραμματίσω ραντεβού στο νοσοκομείο για να την κάνω και δεν ξέρω σε ποια μέρα του κύκλου μου να κλείσω.

Καλημερα ! Εκανα στο προηγουμενο κυκλο 1)τεστ παπ 50€ με 2)καλλιεργεια κολπικου υγρου 20€ και μετα η καθε μία απο 15€ 3)μικροσκοπικη υγρου,4)ουρεοπλασμα,5)χλαμυδια ,6)μυκοπλασμα,7)αεροβια ) .οποτε συνολο 130€ μου τη κανανε 13μερα του κυκλου μαζι με ωοληψια και με μια αλλη εξεταση που λεγεται μοριακος ελεγχος ενδομητριου(340€) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Niki94 είπε:

Εγώ με βλέπω η Νοέμβριο η από Ιανουάριο του 2021

κάνετε κάποια θεραπεία  κ θα το καθυστερήσετε ?  Σορυ αν το έχεις ξανά αναφέρει δε θυμάμαι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Taggeris είπε:

Καλημέρα σας! Μήπως ξέρει κάποια πότε γίνεται η εξέταση για καλλιέργεια κολπικού υγρού για μυκόπλασμα και χλαμύδια; θέλω να προγραμματίσω ραντεβού στο νοσοκομείο για να την κάνω και δεν ξέρω σε ποια μέρα του κύκλου μου να κλείσω.

Δεν έχει συγκεκριμένη μέρα 

 

στις πριν 5 ώρες, ο/η Taggeris είπε:

Μην φοβάσαι ούτε καν! Δλδ πες ότι τα ξεπαγώνεις και δεν επιβιώνουν ή δεν θες για κάποιο λόγο να βάλεις αυτά ντε και σωνει υποχρεωτικο είναι; Πήγαινε κοπέλα μου να πάρεις τα φάρμακα σου δεν τρέχει τίποτα. Εγώ τα πρώτα πήγα και τα πήρα ενώ είχα κάνει εμβρυομεταφορά και ήμουν έγκυος. Δεν πήγε καλά βέβαια αλλά αυτοί πού να το ξέρουν; 

ναι θα πάω.! Θα μιλήσω με το ιατρό από βδομάδα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η lactaki είπε:

κάνετε κάποια θεραπεία  κ θα το καθυστερήσετε ?  Σορυ αν το έχεις ξανά αναφέρει δε θυμάμαι... 

Για να γίνουν όλα αυτά που πρέπει να κάνω για να κάνω ετ θέλω τουλάχιστον 3 μήνες πριν την ετ να κάνω κάποια πράγματα όποτε δεν προλαβαίνω.! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Για να γίνουν όλα αυτά που πρέπει να κάνω για να κάνω ετ θέλω τουλάχιστον 3 μήνες πριν την ετ να κάνω κάποια πράγματα όποτε δεν προλαβαίνω.! 

Με το καλό να ξεμπερδέψεις κ να προχωρήσεις!!!  αν κρίνω κ από το 94 δίπλα στο ονομΑ σου εισαι μικρούλα.. 3 χρόνια διαφορά έχουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η lactaki είπε:

Με το καλό να ξεμπερδέψεις κ να προχωρήσεις!!!  αν κρίνω κ από το 94 δίπλα στο ονομΑ σου εισαι μικρούλα.. 3 χρόνια διαφορά έχουμε...

Ναι..!! Δεν είναι να ξεμπερδεψω ότι θα κάνω 3 μήνες πριν την ετ θα συνεχιστεί και αν μείνω έγκυος μέχρι να γεννήσω.! Όλο αυτά και κάτι αλλά μαζί φρικαρω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Niki94 είπε:

Ναι..!! Δεν είναι να ξεμπερδεψω ότι θα κάνω 3 μήνες πριν την ετ θα συνεχιστεί και αν μείνω έγκυος μέχρι να γεννήσω.! Όλο αυτά και κάτι αλλά μαζί φρικαρω 

να είσαι εσύ καλά κ όλα θα γίνουν.... κ έγγυος να εισαι κ να κάνεις οτι κάνεις μια χαρά θα τα πας!!! θα σκέφτεσαι τη κοιλίτσα σου που φουσκώνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

να είσαι εσύ καλά κ όλα θα γίνουν.... κ έγγυος να εισαι κ να κάνεις οτι κάνεις μια χαρά θα τα πας!!! θα σκέφτεσαι τη κοιλίτσα σου που φουσκώνει...

Καλά δεν θα φουσκώνει γιατί είμαι Ίδη από το φαΐ😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποια κοπέλα..έχει κάνει καμία εξέταση ιστού περιόδου?γνωρίζει εδώ Αθήνα π γίνεται αν γράφεται πόσο κοστίζει γενικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Unicorn 1 είπε:

Να σας ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποια κοπέλα..έχει κάνει καμία εξέταση ιστού περιόδου?γνωρίζει εδώ Αθήνα π γίνεται αν γράφεται πόσο κοστίζει γενικά?

Εκανα τον Σεπτέμβριο στην Αθήνα...πολυ απλή διαδικασία ...2η μέρα περιοδου...250 πληρωσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/5/2020 at 4:24 ΜΜ, ο/η Kukki είπε:

Μου είχαν πει ότι η ωοληψία με εμβρυομεταφορά φρέσκων είναι 2,500ε +100ε εξτρα του αναισθησιολόγου κ αν προκύψουν έμβρυα για κατάψυξη το κόστος της κατάψυξης είναι +300ε.

Κ δε ξέρω αν κατάλαβα εγώ λάθος ή αν αυτοί δε το επικοινώνησαν σωστά, αλλά νόμιζα ότι αν μείνουν έμβρυα κ χρειαστεί ετ από κατάψυξη είναι άλλα 300ε. Αλλά με ενημέρωσαν τώρα ότι είναι +1,000ε !!!

Άρα εγώ τώρα έχω πληρώσει τα 2,900ε (οωληψία, ετ, κατάψυξη) και τώρα πρέπει να πληρώσω άλλα 1,000 για την άλλη ετ  🤯

Νομίζω κάπως έτσι είναι οι τιμές όπως τα λες.Στην ετ που γίνεται μόνη της δλδ εφόσον έχεις ήδη κάνει την πρώτη μετά την ωοληψια είναι γύρω στα χίλια.

Πέρσι τέτοια εποχή μαζεύα προσφορές από κέντρα και το χα δει κι αυτό.

Τώρα για την επιτροπή θα λεγα να μη βιαστείς.Δεν ήταν πολύ αισιόδοξο αυτό που σου είπε ο γιατρός ενώ έχεις ήδη δύο εμβρυα κατάψυξη.

Ακόμη και αν την χρειαστείς την επιτροπή χρονικά θες 75 μέρες για τα χαρτιά (η απόσταση των δύο σπερμοδιαγραμματων).

Αν έχετε ήδη ένα μπορείς να υπολογίσεις μετά από 2.5 μήνες να κάνεις και το άλλο οπότε συγκεντρώσου στην ετ σου προς το παρόν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Unicorn 1 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση @Dimitra75..σε ιδιωτική κλινική την έκανες προφανώς σωστά?

Σε ιδιωτη γιατρό στην Κηφισίας..οχι σε κλινικη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι τρελό βρε παιδί μου να γίνεσαι μάνα.Φουσκώνεις, φουσκώνεις, πρήζεσαι, ξεσκίζεσαι, πονάς, κλαίς, ξαναπονάς, φρικάρεις, ξενυχτάς, θηλάζεις, ξαναπονάς, κλαίς, ξενυχτάς, ξαναφρικάρεις, θηλάζεις πάλι και τρέχεις και κουράζεσαι, απελπίζεσαι, ουρλιάζεις, ξενυχτάς, θηλάζεις ακόμα.

Κι έρχεται μια μέρα και το σκατόπαιδο γίνεται 1 έτους και σου λέει “μαμά μαμ!”. Και σκέφτεσαι το κορίτσι που ήσουν 1 χρόνο πριν και δυσκολεύεσαι να προσδιορίσεις τον εαυτό σου. Και αναρωτιέσαι πού βρήκες όλη αυτή τη δύναμη να κάνεις τη δυσκολότερη δουλειά του κόσμου. Και κοιτάς το παιδί και βρίσκεις όλες τις απαντήσεις στο χαμόγελο και στα μάτια του. Και τίποτα άλλο δεν έχει σημασία, να είναι τα παιδιά του κόσμου ευτυχισμένα και χαμογελαστά. Προσπαθείς να κάνεις τον κόσμο καλύτερο για τα παιδιά και γίνεσαι καλύτερος άνθρωπος.

Αγάπη, αγάπη, να αγαπάς τόσο που να πονάει η καρδιά σου!

Αφιερωμενο σε ολες τις μανουλες και σε εμας τις μελλοντικες που περιμενουμε τη σειρα μας με υπομονή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

@Ginaak στα 1000 είναι μεσα κ η κατάψυξη; αν ναι τόσο πάει κ το μητέρα, αλλιώς μου κάνει εντύπωση... Προβληματιστηκα... 

Όχι η ετ μόνη της

Να μη σε προβληματίζει κάθε κέντρο ακόμη και κάθε γιατρός μέσα στο ίδιο κέντρο σου δίνει άλλες οικονομικές συμφωνίες.

Πάντα όμως ολες κινούνται στα ίδια πλαισια,αν δεις κάποια απόκλιση πχ έκανα όλη τη διαδικασία με 1500 ευρώ τότε πρέπει να προβληματιστεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και καλή Κυριακή να έχετε!!! Ήθελα να ρωτήσω στην επιτροπή πρέπει να καταθέσω τα γνήσια δικαιολογητικά ή μπορώ να κάνω επικυρωμένα φωτοαντίγραφα; Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Γεια σας και καλή Κυριακή να έχετε!!! Ήθελα να ρωτήσω στην επιτροπή πρέπει να καταθέσω τα γνήσια δικαιολογητικά ή μπορώ να κάνω επικυρωμένα φωτοαντίγραφα; Ευχαριστώ.

Γνήσια και με συγκεκριμένες σφραγίδες ότι είναι συμβεβλημένα από εοππυ αν έχεις από ιδιωτικά μικροβιολογικά.

Κράτα φωτοτυπίες για σένα καθώς δεν τα δίνουν πισω.

 

Αν και τα επικυρωμένα φωτοαντιγραφα θεωρούνται γνήσια καλύτερα μην το ρισκάρεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Μήπως γνωρίζει κάποια κοπέλα κάποιον αιματολογο Αθήνα? Έχω κάνει κάποιες εξετάσεις που μου είχε γράψει παθολόγος για  θρομβοφιλια και θέλω να τις δει και να μου γράψει και έναν πιο πλήρη έλεγχο.. γιατί δεν νομίζω να έχω πλήρη έλεγχο, τις βλέπω λίγες και πλήρωσα και μια μικρή συμμετοχή. Ενώ όσες κοπέλες ακούω πληρώνουν αρκετά χρήματα. Άρα υποθέτω θα χρειάζονται και αλλα έλεγχο.

 Εχω ξεκινήσει ήδη από χθες την καταστολή για να ξεκινήσω σε λίγες μέρες με την περίοδο τη διέγερση για την εξωσωματικη .Πιστεύετε ότι είναι αργά να ψάξω τώρα εκ βάθος για την θρομβοφιλια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου ευχομαι του χρόνου τέτοια μερα ολες μας εδω μεσα να γιορτάζουμε. Το πινακάκι μας να σταματήσει στο 2021.. Είναι μια συγκινητική μερα, ειδικα με τοσα ποστ παντού απο μαμαδες και τα μωρα τους.. Αλλη μια δύσκολη μερα του χρόνου που θα θελαμε να γιορτάζουμε αλλα θα την γιορτάσουμε και θα είμαστε και μεις χαζομαμαδες. Χρόνια πολλα σε ολες σας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...