Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nefeliap είπε:

Εγω δεν ειχα κανενα συμπτωμα.οτι σε ενοχλει να παρεις κατευθειαν  τηλ να ρωτησεις.ετσι μου ειχαν πει εμενα για το οτιδηποτε δω ή νοιωσω.ευχομαι καλη επιτυχια!!!

Πήρα ρώτησα μου είπαν πως αν δεν δω αίμα να μην ανυσυχω κ πι ζαλάδες μου είναι από την πρόγεστερονη ! Τώρα τι να πω υπομονή μέχρι την Δευτέρα θα ξέρουμε ! Ευχαριστώ 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ani18 είπε:

Πήρα ρώτησα μου είπαν πως αν δεν δω αίμα να μην ανυσυχω κ πι ζαλάδες μου είναι από την πρόγεστερονη ! Τώρα τι να πω υπομονή μέχρι την Δευτέρα θα ξέρουμε ! Ευχαριστώ 🥰

Τέλεια τοτε! Σωστα..τα χαπια...υπομονη ,να πανε ολα τελεια !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η TRigirl είπε:

Επειδή ξεκίνησα να το διαβάζω κι εγώ αυτό το βιβλίο..  ειδες αποτέλεσμα εσύ αλλάζοντας τον τρόπο ζωής με διατροφή /συμπληρώματα και αποφυγή των τοξικών BPA  κτλ 

Είχα καλή ανταπόκριση στα φάρμακα, καλή παραγωγή ωαρίων και καλές γονιμοποιήσεις, αρκετές βλαστοκύστες για την ηλικία μου, που είναι πλέον 40. Βέβαια δεν ξέρουμε τι θα γινόταν αν δεν είχα εφαρμόσει αυτές τις αλλαγές. Και είχαμε και θεματάκια στο σπέρμα. Εδώ ήθελα να πω ότι και ο δικός μου σύζυγος έχει κάνει χειρουργείο κιρσοκήλης, αλλά ο ουρολόγος μας ζήτησε και τεστ κατακερματισμού μετά το χειρουργείο. Το ποσοστό βγήκε 27% και ο ουρολόγος του έδωσε αντιοξειδωτικά για 3 μήνες πριν κάνουμε ο,τιδήποτε για να πέσει κι άλλο. Θα ήθελα να σημειώσω ότι καλό είναι πριν ξεκινάμε προσπάθειες να επισκεπτόμαστε εξειδικευμένο ουρολόγο ώστε να μας δίνει κατευθύνσεις για το σπέρμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/3/2021 at 11:58 ΠΜ, ο/η Alexouli είπε:

Με συγκίνησες πολυ με αυτά που μου γράφεις. Μεχρι στιγμής δεν έχω ρίξει ουτε ενα δακρυ αλλα με αυτά που διάβασα τωρα το έριξα.σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές. Θα τα κοιτάξω κι αν εχω απορια θα σου στειλω. Να σαι καλα 🙂

Διάβασε το βιβλίο και θα σου λυθούν πολλές απορίες. Μπες και στο site και διάβασε για τη διατροφή, ανάλογα με το πρόβλημα που έχεις. Ουσιαστικά πρέπει να κοπούν οι τροφές που προκαλούν φλεγμονές (ζάχαρη, τρανς λιπαρά, αλκοόλ, επεξεργασμένοι υδατάνθρακες) και να τρώμε τροφές με αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες και πλούσιες σε αντιοξειδωτικά. Για τα καλλυντικά που γράφει το βιβλίο, το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα που είναι και μόδα δυστυχώς, είναι το ημιμόνιμο μανικιούρ. Η Τσεκούρα μας κοιτάζει στα νύχια κυριολεκτικά όταν πηγαίνουμε. Επίσης θα πρέπει να κοπεί το τσιγάρο, αν καπνίζεις, διότι είναι τοξικό και δημιουργεί ελεύθερες ρίζες στον οργανισμό. Ό,τι απορία έχεις, θα χαρώ να σε βοηθήσω. Δες και την ενότητα με τα συμπληρώματα διατροφής, εξηγεί τι μπορεί να χρειαστούμε ανάλογα με το πρόβλημα που έχουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η troia είπε:

Είχα καλή ανταπόκριση στα φάρμακα, καλή παραγωγή ωαρίων και καλές γονιμοποιήσεις, αρκετές βλαστοκύστες για την ηλικία μου, που είναι πλέον 40. Βέβαια δεν ξέρουμε τι θα γινόταν αν δεν είχα εφαρμόσει αυτές τις αλλαγές. Και είχαμε και θεματάκια στο σπέρμα. Εδώ ήθελα να πω ότι και ο δικός μου σύζυγος έχει κάνει χειρουργείο κιρσοκήλης, αλλά ο ουρολόγος μας ζήτησε και τεστ κατακερματισμού μετά το χειρουργείο. Το ποσοστό βγήκε 27% και ο ουρολόγος του έδωσε αντιοξειδωτικά για 3 μήνες πριν κάνουμε ο,τιδήποτε για να πέσει κι άλλο. Θα ήθελα να σημειώσω ότι καλό είναι πριν ξεκινάμε προσπάθειες να επισκεπτόμαστε εξειδικευμένο ουρολόγο ώστε να μας δίνει κατευθύνσεις για το σπέρμα.

Ξέχασα να γράψω και ότι η πρώτη μου εμβρυομεταφορά κατέληξε σε βιοχημική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η troia είπε:

Είχα καλή ανταπόκριση στα φάρμακα, καλή παραγωγή ωαρίων και καλές γονιμοποιήσεις, αρκετές βλαστοκύστες για την ηλικία μου, που είναι πλέον 40. Βέβαια δεν ξέρουμε τι θα γινόταν αν δεν είχα εφαρμόσει αυτές τις αλλαγές. Και είχαμε και θεματάκια στο σπέρμα. Εδώ ήθελα να πω ότι και ο δικός μου σύζυγος έχει κάνει χειρουργείο κιρσοκήλης, αλλά ο ουρολόγος μας ζήτησε και τεστ κατακερματισμού μετά το χειρουργείο. Το ποσοστό βγήκε 27% και ο ουρολόγος του έδωσε αντιοξειδωτικά για 3 μήνες πριν κάνουμε ο,τιδήποτε για να πέσει κι άλλο. Θα ήθελα να σημειώσω ότι καλό είναι πριν ξεκινάμε προσπάθειες να επισκεπτόμαστε εξειδικευμένο ουρολόγο ώστε να μας δίνει κατευθύνσεις για το σπέρμα.

Και ο άντρας μου έχει κιρσοκιλη είναι 40χρονών και του είπε να μην κάνει επέμβαση γιατί θα μας καθυστερήσει η αποκατάσταση του σπέρματος εμείς κλείσαμε ραντεβού με την επιτροπή για εξωσωματική τέλος Μαΐου και μας είπε ότι είναι καλύτερα να προχωρήσουμε σε αυτό, μου κάνει εντύπωση που δεν μας είπε να κάνει κατακερματισμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Litsadi είπε:

Και ο άντρας μου έχει κιρσοκιλη είναι 40χρονών και του είπε να μην κάνει επέμβαση γιατί θα μας καθυστερήσει η αποκατάσταση του σπέρματος εμείς κλείσαμε ραντεβού με την επιτροπή για εξωσωματική τέλος Μαΐου και μας είπε ότι είναι καλύτερα να προχωρήσουμε σε αυτό, μου κάνει εντύπωση που δεν μας είπε να κάνει κατακερματισμο

O δικός μου έκανε το χειρουργείο στα 40 του επίσης και παρόλο που δεν πετύχαμε φυσική σύλληψη, το χειρουργείο το βρήκαμε μπροστά μας ακόμα και στην εξωσωματική. Το σπέρμα του βελτιώθηκε σημαντικά και η κιρσοκήλη επηρεάζει και τον κατακερματισμό που μας ενδιαφέρει στην εξωσωματική, εκτός κι αν εφαρμόζεται η μέθοδος γονιμοποίησης picsi. Μήπως γι᾽αυτό δεν σας ζήτησαν κατακερματισμό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasilique είπε:

Με το καλό κοριτσάκι μου! Σε εμένα είχε δώσει ο γιατρός κ salospir αλλά κ innohep. Όσον αφορά την προγεστερόνη έπαιρνα τα ούτρο σαν καραμέλες! Έξι την ημέρα! 3 από το στόμα κ 3 κολπικά...

Σ'ευχαριστώ πολύ καλή μου!

Τον ρώτησα για utro αλλά έίπε ότι καλύπτουν οι ενέσεις. Μετά την ετ ίσως να μου πούνε να παίρνω γιατί αν δεν τους ρωτήσω πάίζει να μη μου πούνε τίποτα και να τα ξεχάσουν. Ελλιπής ενημέρωση. Ευτυχώς που ενημερώνομαι απο εσάς και τους ρωτάω, αυτό θα το πάρω; εκείνο θα το πάρω; Μετά θυμούνται. Μακάρι να πάνε όλα καλά και να τα ξεχάσω όλα τα στραβά.

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Με το καλό κορίτσι μου, εμένα μου είχε δώσει prolutex αλλά στη συνέχεια χρειάστηκε να βάζω κ ουτρο. Εμάς μας άφησε να έχουμε επαφές αλλά εγώ με τις ορμόνες δεν είχα καμμία όρεξη. Ρώτησε τον για σιγουριά. Μετά την ετ δεν αφήνουν 

Σ'ευχαριατώ πολύ κορίτσι μου.

Μετά την εμβρυομεταφορά λογικά σου είπαν για utro. Επειδή ρώτησα και μου είπαν ότι δε χρειάζεται και καλύπτουν οι prolutex. Ίσως μετά να μου δώσουν νέες οδηγίες.

Πήρα ρώτησα. Μου είπαν 3 μέρες πριν όχι. Κααλά λέω δεν είχα σκοπό απλά έπρεπε να με ενημερώσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η troia είπε:

O δικός μου έκανε το χειρουργείο στα 40 του επίσης και παρόλο που δεν πετύχαμε φυσική σύλληψη, το χειρουργείο το βρήκαμε μπροστά μας ακόμα και στην εξωσωματική. Το σπέρμα του βελτιώθηκε σημαντικά και η κιρσοκήλη επηρεάζει και τον κατακερματισμό που μας ενδιαφέρει στην εξωσωματική, εκτός κι αν εφαρμόζεται η μέθοδος γονιμοποίησης picsi. Μήπως γι᾽αυτό δεν σας ζήτησαν κατακερματισμό; 

Δηλαδή σας ανάγκασαν να το κάνετε; αλλά 2.500€;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Δηλαδή σας ανάγκασαν να το κάνετε; αλλά 2.500€;

Ποιο; Το χειρουργείο; Κανένας δεν μας ανάγκασε. Ήταν δική μας επιλογή να το κάνουμε. Μας είχαν πει ότι όσο μεγαλύτερος είναι ο άντρας, τόσο πιο δύσκολο είναι να φτιάξει το σπέρμα. Δεν ξέρω καν πόσο στοίχισε, μας το πλήρωσε η ασφάλεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Ποιο; Το χειρουργείο; Κανένας δεν μας ανάγκασε. Ήταν δική μας επιλογή να το κάνουμε. Μας είχαν πει ότι όσο μεγαλύτερος είναι ο άντρας, τόσο πιο δύσκολο είναι να φτιάξει το σπέρμα. Δεν ξέρω καν πόσο στοίχισε, μας το πλήρωσε η ασφάλεια...

Εμείς λόγο οικονομικών δυσκολιών δεν το κάνουμε και είπα αυτή την τιμή γιατί και άλλοι 2 τόσο μας είπαν, τι αριθμό σπερματοζωαρίων είχε πριν την επέμβαση;εμείς 52 εκατομμύρια δεν ξέρω τι να πω αγχώνομαι πολύ με όλη αυτή την διαδικασία 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Εμείς λόγο οικονομικών δυσκολιών δεν το κάνουμε και είπα αυτή την τιμή γιατί και άλλοι 2 τόσο μας είπαν, τι αριθμό σπερματοζωαρίων είχε πριν την επέμβαση;εμείς 52 εκατομμύρια δεν ξέρω τι να πω αγχώνομαι πολύ με όλη αυτή την διαδικασία 😔

52 με κυρσοκηλη δε το λες και θεμα σαν αριθμο...γιατι το οριο ειναι 40.Αλλα με την κινητικοτητα ειναι τα θεματα και την μορφολογια για οσους εχουν κυρσοκηλη.Επισης ρωτα καποιον να ξερει τι θα παιξει με την επιτροπη σου οσον αφορα την κυρσοκηλη....μη του πουν τραβα βγαλτην και ξανα ελα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/3/2021 at 1:31 ΜΜ, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Κι όμως μας είπαν ότι συμβαίνει αυτό... Έκανα τον έλεγχο σε 3 μέρας έμβρυα χωρίς να μας πουν ότι υπάρχει πιθανότητα να μη μπορούν να κάνουν διάγνωση.. Ούτε κάποιο ποσοστό αν είναι υγιές τα έμβρυα δεν μας έδωσαν..

αμα δεν σου δινουν αποτελεσμα γιατι πληρωσες?Τις εξετασεις τις χρυσοπληρωνεις για να σου πουνε τι εχεις οχι για να σου πουν δε βγαζω ακρη ελεος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Νικολίνι είπε:

52 με κυρσοκηλη δε το λες και θεμα σαν αριθμο...γιατι το οριο ειναι 40.Αλλα με την κινητικοτητα ειναι τα θεματα και την μορφολογια για οσους εχουν κυρσοκηλη.Επισης ρωτα καποιον να ξερει τι θα παιξει με την επιτροπη σου οσον αφορα την κυρσοκηλη....μη του πουν τραβα βγαλτην και ξανα ελα...

Ο συνολικός αριθμός είναι 338 με τιμή αναφοράς  40 τι έγινε εδώ γιατί έχει 2 τιμές ,ενώ το 52 εκατομμύρια με τιμές αναφοράς 20

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Νικολίνι είπε:

52 με κυρσοκηλη δε το λες και θεμα σαν αριθμο...γιατι το οριο ειναι 40.Αλλα με την κινητικοτητα ειναι τα θεματα και την μορφολογια για οσους εχουν κυρσοκηλη.Επισης ρωτα καποιον να ξερει τι θα παιξει με την επιτροπη σου οσον αφορα την κυρσοκηλη....μη του πουν τραβα βγαλτην και ξανα ελα...

Δεν θα το πουν στην επιτροπή. Αν το σπέρμα είναι ΟΚ από όλες τις παραμέτρους, όλα καλά. Αν έχει θέματα με μορφολογία και κινητικότητα, θα πρέπει να πάρουν βεβαίωση από ουρολόγο ότι τους έχει δώσει βιταμίνες ή αντιοξειδωτικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Ο συνολικός αριθμός είναι 338 με τιμή αναφοράς  40 τι έγινε εδώ γιατί έχει 2 τιμές ,ενώ το 52 εκατομμύρια με τιμές αναφοράς 20

Λογικά είχε μικρότερο όγκο από το 1ml και γι´αυτό ο συνολικός αριθμός ήταν μικρότερος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Litsadi είπε:

Εμείς λόγο οικονομικών δυσκολιών δεν το κάνουμε και είπα αυτή την τιμή γιατί και άλλοι 2 τόσο μας είπαν, τι αριθμό σπερματοζωαρίων είχε πριν την επέμβαση;εμείς 52 εκατομμύρια δεν ξέρω τι να πω αγχώνομαι πολύ με όλη αυτή την διαδικασία 😔

Πριν το χειρουργείο είχε 2.5 εκ, αλλά τότε δεν είχαμε πάει ακόμα σε εξειδικευμένο ουρολόγο και δεν μας είχε πει κανένας να πάμε σε εξειδικευμένο εργαστήριο, οπότε το συνοικιακό διαγνωστικό που κάναμε τα σπερμοδιαγράμματα τότε μπορεί να έβγαλε λάθος αποτέλεσμα. Το έχουμε δει το σπέρμα μετά το χειρουργείο να φτάνει και τα 24 εκ. με καλή κινητικότητα, αλλά στο Ιασώ που πιστεύω ότι έχει τους δικούς του λόγους να το παρουσιάζει καλύτερο απ᾽ ό,τι είναι. Αυτό που κρατάω όμως είναι ότι ο Λυμπερόπουλος 1,5 χρόνο μετά το χειρουργείο μας το είχε βγάλει 15 εκ. που είναι τοκατώτατο όριο. Επίσης η κινητικότητα ήταν καλή τότε. 

Το καταλαβαίνω για το οικονομικό. Κι εμείς αν πληρώναμε το χειρουργείο από την τσέπη μας, μπορεί να το σκεφτόμαστε δεύτερη φορά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η troia είπε:

Ποιο; Το χειρουργείο; Κανένας δεν μας ανάγκασε. Ήταν δική μας επιλογή να το κάνουμε. Μας είχαν πει ότι όσο μεγαλύτερος είναι ο άντρας, τόσο πιο δύσκολο είναι να φτιάξει το σπέρμα. Δεν ξέρω καν πόσο στοίχισε, μας το πλήρωσε η ασφάλεια...

Εμεις κοριτσια πληρώσαμε 900 ευρω για την επέμβαση. Είμαστε επαρχία και πάλι καλά που ο γιατρός ειναι πολυ καλός επιστήμονας και πανω απο ολα άνθρωπος. Αλλά δεν μας είπαν ποτέ για κατακερματισμο. Δυστυχώς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η troia είπε:

Διάβασε το βιβλίο και θα σου λυθούν πολλές απορίες. Μπες και στο site και διάβασε για τη διατροφή, ανάλογα με το πρόβλημα που έχεις. Ουσιαστικά πρέπει να κοπούν οι τροφές που προκαλούν φλεγμονές (ζάχαρη, τρανς λιπαρά, αλκοόλ, επεξεργασμένοι υδατάνθρακες) και να τρώμε τροφές με αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες και πλούσιες σε αντιοξειδωτικά. Για τα καλλυντικά που γράφει το βιβλίο, το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα που είναι και μόδα δυστυχώς, είναι το ημιμόνιμο μανικιούρ. Η Τσεκούρα μας κοιτάζει στα νύχια κυριολεκτικά όταν πηγαίνουμε. Επίσης θα πρέπει να κοπεί το τσιγάρο, αν καπνίζεις, διότι είναι τοξικό και δημιουργεί ελεύθερες ρίζες στον οργανισμό. Ό,τι απορία έχεις, θα χαρώ να σε βοηθήσω. Δες και την ενότητα με τα συμπληρώματα διατροφής, εξηγεί τι μπορεί να χρειαστούμε ανάλογα με το πρόβλημα που έχουμε.

Κοριτσι μου το διάβασα το ξεσκονισα κυριολεκτικά.  Το θέμα είναι ότι δεν εχω τιποτα από όλες αυτές τις παθήσεις που γράφει αλλα έπιασα το νόημα και τι θέλει να πει. Ήδη αγόρασα βιολογικά λαχανικα φρούτα και κρέας. Έκοψα την ζαχαρη delivery, πηρα ολικης μακαρονια καστανο ρυζι , σπόρους chia, μακα κλπ. Ελπίζω κατι να βγει από όλη αυτή την προσπάθεια.  Και πάλι σε ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Alexouli είπε:

Κοριτσι μου το διάβασα το ξεσκονισα κυριολεκτικά.  Το θέμα είναι ότι δεν εχω τιποτα από όλες αυτές τις παθήσεις που γράφει αλλα έπιασα το νόημα και τι θέλει να πει. Ήδη αγόρασα βιολογικά λαχανικα φρούτα και κρέας. Έκοψα την ζαχαρη delivery, πηρα ολικης μακαρονια καστανο ρυζι , σπόρους chia, μακα κλπ. Ελπίζω κατι να βγει από όλη αυτή την προσπάθεια.  Και πάλι σε ευχαριστώ!

Διάβασες το βιβλίο ή τον οδηγό διατροφής από το site "to make a mommy"; Το βιβλίο είναι αρκετά μεγάλο και αναλυτικό, γράφει και για τα πλαστικά, τα απορρυπαντικά, τα καλλυντικά κτλ. Στον οδηγό διατροφής πάλι υπάρχει μία ενότητα "unexplained infertility". Εκεί μιλάει για τις φλεγμονές του οργανισμού που καμία φορά προκαλούν υπογονιμότητα. 

Μια και ανέφερες τα ζυμαρικά, τη γλουτένη καλό είναι να την αποφεύγουμε, επειδή προκαλεί φλεγμονές. Επίσης τα ζυμαρικά είναι επεξεργασμένοι υδατάνθρακες. Καλοί υδατάνθρακες είναι τα λεγόμενα wholegrains, δηλαδή η βρώμη, το ρύζι, το πληγούρι, η κινόα, το φαγόπυρο κτλ. 

Με τα βιολογικά μην τρελένεσαι. Εφόσον είσαι από επαρχία, βρίσκεσαι στην πηγή των βιολογικών χωρίς να τα χρυσοπληρώσεις. Το σημαντικό είναι να τρώμε όσο το δυνατό λιγότερο επεξεργασμένα τρόφιμα και χωρίς πρόσθετα και συντηρητικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η troia είπε:

Δεν θα το πουν στην επιτροπή. Αν το σπέρμα είναι ΟΚ από όλες τις παραμέτρους, όλα καλά. Αν έχει θέματα με μορφολογία και κινητικότητα, θα πρέπει να πάρουν βεβαίωση από ουρολόγο ότι τους έχει δώσει βιταμίνες ή αντιοξειδωτικά. 

Του έδωσε μία βιταμίνη c η γυναικολόγος και spermotred ο ουρολόγος,να σου πω την αλήθεια ήμουν αφελής...νόμιζα ότι δεν θα έχω άγχος με την εξωσωματική αλλά όλες αυτές οι πληροφορίες οι εξετάσεις τα  χρήματα ούτε που τα φανταζόμουν. Νόμιζα ότι θα πάμε σε ένα κέντρο θα μας αναλάβουν και εγώ θα είμαι  ξένοιαστη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Του έδωσε μία βιταμίνη c η γυναικολόγος και spermotred ο ουρολόγος,να σου πω την αλήθεια ήμουν αφελής...νόμιζα ότι δεν θα έχω άγχος με την εξωσωματική αλλά όλες αυτές οι πληροφορίες οι εξετάσεις τα  χρήματα ούτε που τα φανταζόμουν. Νόμιζα ότι θα πάμε σε ένα κέντρο θα μας αναλάβουν και εγώ θα είμαι  ξένοιαστη!

Δυστυχώς την περισσότερη δουλειά πρέπει να την κάνουμε μόνοι μας...Αυτή είναι η αλήθεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η troia είπε:

Δεν θα το πουν στην επιτροπή. Αν το σπέρμα είναι ΟΚ από όλες τις παραμέτρους, όλα καλά. Αν έχει θέματα με μορφολογία και κινητικότητα, θα πρέπει να πάρουν βεβαίωση από ουρολόγο ότι τους έχει δώσει βιταμίνες ή αντιοξειδωτικά. 

Εχει κοψει κανονικα η επιτροπη περιπτωσης κυρσοκηλης που δεν ειχαν χειρουργηθει και ειπανε να κανει το χειρουργειο και να ξαναερθει.Αν σε κοψουν εχεις δικαιωμα να ξανακανεις αιτηση μετα απο 6 μηνες.Γιαυτο να ξερουμε τι λεμε και να μην παιρνουμε ανθρωπους στο λαιμο μας ετσι.Επισης ναπω για τα βιβλια που αποτελουν μερος της βιομηχανιας εμποριου ελπιδας/εξωσωματικης, οτι προβληματα τυπου πολυκυστικες μετριαζονται(δεν θεραπευονται) με την καλη διατροφη και την ασκηση.ΑΛΛΑ κανενας σπορος τσια,κανενα τσαι ματσα δεν ανοιγει τη βουλωμενη σαλπιγγα.Εισαι καλοπροαιρετη το ξερω σε διαβαζω καιρο και δεν τα γραφω ειρωνικα.Αλλα μισω την βιομηχανια ελπιδας,καθως και το μαγαζακι που χουνε στησει μερικοι.Γιατι δεν καταστρεφει οικονομικα,καταστρεφει ψυχικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου. Θα ηθελα την γνωμη σας κ εάν εχει τυχει σ καμια.. 22/2 εκανα εμβρυομεταφορα με 2 βλαστοκυστες μου ειχαν πει να κανω χοριακη 8/3 14η μερα αλλα εγω δεν αντεξα κ εκανα χθες που ηταν 11η μερα..η χοριακη έδειξε 11.50 

εχει τυχει σε καμια που να ειχε καλη εξέλιξη η εγκυμοσύνη της;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Tonia09 είπε:

 

Καλησπερα κοριτσια μου. Θα ηθελα την γνωμη σας κ εάν εχει τυχει σ καμια.. 22/2 εκανα εμβρυομεταφορα με 2 βλαστοκυστες μου ειχαν πει να κανω χοριακη 8/3 14η μερα αλλα εγω δεν αντεξα κ εκανα χθες που ηταν 11η μερα..η χοριακη έδειξε 11.50 

εχει τυχει σε καμια που να ειχε καλη εξέλιξη η εγκυμοσύνη της;

Καλημέρα κορίτσι μου!εγώ στην προηγούμενη ετ μου έκανα τη χοριακη την 9η μέρα και είχα 19,3.Μετά από 2 ημέρες που την επανέλαβα είχε ανεβεί μόνο 1 μονάδα καθώς ήταν βιοχημική.

Η τιμή της χοριακης σου είναι όντως χαμηλή αλλά είναι θετική και τώρα σημασία έχει να διπλασιαστεί.Μην απελπίζεσαι διότι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που ξεκινούν με χαμηλές τιμές και έχουν μια ωραιότατη εγκυμοσύνη! 
Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να αυξηθεί κατακόρυφα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Τι ωραιααααααααααα🥳🥳🥳🥳μπραβο κοριτσάκι μου πολύ ομορφα νεαααα❤️ απόλαυσε το σκ σου πιες και τα τελευταία κρασακια σου και την Δευτέρα θα γίνει χαμουλης με τα αυγουλακια σου🙏
    • Κορίτσια μου γλυκά! Σας ευχαριστώ τοοοοοσο πολύ για τα θετικά σας μνμ..δε μπορεί μέρα από όλα αυτά σίγουρα θα πιάσω!!!!!Μετά από μια μεγααααλη μέρα επιτέλους ήρθε η ώρα της χαλάρωσης κ να σας πω και τι είδαμε σήμερα στον γιατρό! Είδαμε λοιπόν πως το ένα ωοθηλακιο που είχα την 7η μέρα στα 15 χιλιοστά,σήμερα είναι 25 κ είναι κυστικό...αλλά έχω αλλά 3!!! 17-18-19 χιλιοστά!! Οπότε με το καλό πάμε την Μ.Δευτερα για σπερματεγχυση!!! Χάρηκα και ανακουφιστηκα είναι η αλήθεια!    
    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
    • Γειά σου κορίτσι μου, φυσικά κ επιτρέπεται..έχω μια πρόωρη γήρανση ωοθηκών.🥺🥺🥺 Είμαι 38 χρόνων και το ξέρω αυτό απ τα 34, που ήταν και η 1η φορά που κάναμε κουβέντα με τον γιατρό μου για το εάν θέλω να αποκτήσω παιδί. Εκείνη την περίοδο δεν ήμουν σε τέτοια φάση και η αλήθεια είναι ότι όταν το έμαθα μου κόπηκαν λίγο τα πόδια..😟☹️ Τέλος πάντων μην στα πολυλογώ.. Η μία μου ωοθήκη δείχνει αρκετά γερασμένη και δεν κάνει αυγουλακια ενώ η άλλη κάνει αλλά μάλλον όχι και πολύ καλά (τουλάχιστον αυτό επιβεβαίωσαν κ οι ορμονολογικες που έκανα). Γιαυτό λέω ότι δεν ξέρω τι ελπίδες έχω, αλλά σίγουρα θέλω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση. Επίσης πόσο πολύ χάρηκα που μοιράστηκες μαζί μας την δική σου εμπειρία με την σπερματεγχυση γιατί είναι κ αυτό στα άμεσα πλάνα μου. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...