Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.
Κι εγώ περνάω επιτροπή Δεκέμβριο και πάω για εξωσωματική τον Ιανουάριο.
Όταν είχα μιλήσει με τον γιατρό που είπε ότι γίνεται μεταφορά δύο εμβρύων, το συζητάμε απο τότε συνέχεια με τον σύζυγο, μας άγχωσε λιγάκι η μεγάλη πιθανότητα διδύμων και οι επιπλοκές που μπορεί να έχουν. Διαβάζω όμως πως έχουμε το δικαίωμα να επιλέξουμε εαν θα μεταφέρουμε ένα έμβρυο εφόσον δεν υπάρχει κάποιο ιστορικό με αποβολές ή πρόβλημα. Τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση; Δεν μπορεί το ζευγάρι να επιλέξει; Διάβασα ότι μεταφορά ενός εμβρύου έχει 60% πιθανότητα εμφύτευσης ενώ τα 2 έχουν 65%, μικρή διαφορά δλδ και μπορεί να προκύψουν μετά προβλήματα με τη δίδυμη κύηση.
Δε ξέρω απλά σας εκφράζω τους φόβους μου. Με τρομάζει το ότι μια δίδυμη κύηση έχει αυξημένες πιθανότητες επιπλοκών ή πρόωρου τοκετού. 
Έκανε κάποια άλλη μανούλα μεταφορά ενός εμβρύου με επιτυχία ή σε πάνε κατ'ευθείαν σε δυο έμβρυα οι γιατροί; 

Καλησπέρα κοπεκα

 

στις πριν 10 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.
Κι εγώ περνάω επιτροπή Δεκέμβριο και πάω για εξωσωματική τον Ιανουάριο.
Όταν είχα μιλήσει με τον γιατρό που είπε ότι γίνεται μεταφορά δύο εμβρύων, το συζητάμε απο τότε συνέχεια με τον σύζυγο, μας άγχωσε λιγάκι η μεγάλη πιθανότητα διδύμων και οι επιπλοκές που μπορεί να έχουν. Διαβάζω όμως πως έχουμε το δικαίωμα να επιλέξουμε εαν θα μεταφέρουμε ένα έμβρυο εφόσον δεν υπάρχει κάποιο ιστορικό με αποβολές ή πρόβλημα. Τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση; Δεν μπορεί το ζευγάρι να επιλέξει; Διάβασα ότι μεταφορά ενός εμβρύου έχει 60% πιθανότητα εμφύτευσης ενώ τα 2 έχουν 65%, μικρή διαφορά δλδ και μπορεί να προκύψουν μετά προβλήματα με τη δίδυμη κύηση.
Δε ξέρω απλά σας εκφράζω τους φόβους μου. Με τρομάζει το ότι μια δίδυμη κύηση έχει αυξημένες πιθανότητες επιπλοκών ή πρόωρου τοκετού. 
Έκανε κάποια άλλη μανούλα μεταφορά ενός εμβρύου με επιτυχία ή σε πάνε κατ'ευθείαν σε δυο έμβρυα οι γιατροί; 

Καλημέρα κοπέλα μου. ..κ εμένα 2 μου μεταφέραμε αλλά το 1 έπιασε. .έχεις πολύ μικρή πιθανότητα να πιάσουν κ τα 2 ..απλά όταν βάζεις 2 αυξάνεται η πιθανότητα να πιάσεις έστω κ το ένα. ..το να πιάσω κ τα 2 είχα 20% πιθανοτητα μου είχαν πει από το κέντρο. .καλή επιτυχία! !!😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Καταρχάς και ενα εμβρυο μπορεις να μεταφερεις οπως αρκετες κοπελες.η πιθανοτητα για διδυμα ειναι 10% αν βαλεις 2,εγώ εβαλα 3 λογω ηλικιας 42 κ γαντζωθήκανε και τα 2 και δε σου κρυβω οτι δε με χαλασε καθολου ισα ισα (για την ηλικια μου)επισης καμια επιπλοκή κανενα προβλημα προς το παρων ολα νορμαλ ευτυχως..μεσα φεβρουαριου λογικα καισαρική ..οτι επιλεξεις εσυ!!

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα με χαλούσε ούτε κι εμένα αλλά επειδή είμαι 33 και ο γιατρός βάζει το χέρι στη φωτιά ότι μόλις έρθει το πρώτο παιδί, θα έρθουν κανα δυο ακόμη όταν θα είμαστε χωρίς άγχος φυσιολογικά. Σκέφτομαι πχ να υπάρχει το περιθώριο να έρθει αργότερα και ένα ή δύο παιδιά. 
Με το καλό κορίτσι μου σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια και να κρατάς τα διδυμάκια σου χαρούμενη!

στις πριν 4 ώρες, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, όπως σου είπε κ η @Nefeliap το αν θα βάλεις ένα ή 2 έμβρυα είναι δίκη σου επιλογή. Έχουμε πολλά κορίτσια εδώ που έκαναν μόνη εμβρυομεταφορα κ έπιασαν. Παρολα αυτά ναι μια δίδυμη κύηση έχει περισσότερους κινδύνους αλλά απ όσο μιλάμε τα κορίτσια όλα αντιμετωπίζονται. Πχ εγώ είχα θέμα με τον τραχηλο, ανεπάρκεια που το βρήκαμε στη β επιπέδου, μου έκανε ο γιατρός περιδεση κ πλέον με προσοχή είναι όλα καλά. Όπως επίσης εμφάνισα διαβήτη κύησης που είναι πιο συχνός στα δίδυμα, όχι ότι αν είχα ένα δε θα εμφάνιζα. Αν δεν τρώω γλυκά κ βλακείες δεν ανεβαίνει κ το ζάχαρο. Με λίγα λόγια αυτό που θέλω να σου πω είναι πως όλα είναι σχετικά, κάθε περίπτωση διαφορετική κ το πιο σημαντικό απ όλα είναι το πως το αντιμετωπίζουμε εμείς. Σκεφτείτε τι θέλετε να κάνετε και ότι κ να αποφασίσετε θα είναι για καλό.

Αν έχω την επιλογή τότε εντάξει. Όταν είχα μιλήσει με τον γιατρό μου είπε ότι βάζουν δυο και το θεώρησα ως δεδομένο της διαδικασίας πως βάζουν δυο τουλάχιστον. 
Η αλήθεια είναι ότι η κάψα που έχουμε να αποκτήσουμε παιδί είναι τόσο μεγάλη που ο σύζυγος λέει "θα κρατάω ένα εγώ ένα εσύ, ένα για τον καθένα και θα τα καταφέρουμε". Απο την άλλη αν όλα πάνε καλά με την εγκυμοσύνη σκεφτόμαστε τα διπλά έξοδα σε όλα, ταυτόχρονα, είναι ένα σημαντικό θέμα και αυτό.
Ευχαριστώ για την απάντησή σου κορίτσι! Να είσαι καλά!

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dorina είπε:

Καλησπέρα κοπεκα

 

Καλημέρα κοπέλα μου. ..κ εμένα 2 μου μεταφέραμε αλλά το 1 έπιασε. .έχεις πολύ μικρή πιθανότητα να πιάσουν κ τα 2 ..απλά όταν βάζεις 2 αυξάνεται η πιθανότητα να πιάσεις έστω κ το ένα. ..το να πιάσω κ τα 2 είχα 20% πιθανοτητα μου είχαν πει από το κέντρο. .καλή επιτυχία! !!😉

Καλημέρα κοπέλα μου. Θα δω κι εγώ τι θα μου πούνε απο το κέντρο, αν και στη σελίδα τους γράφουν ότι δυο έμβρυα έχουν +5% επιπλέον πιθανότητες απ'ότι το ένα έμβρυο! Και ότι αν βάλουν δύο, η πιθανότητα για δίδυμα είναι 56%. 
Όταν ανέβω Θεσσαλονίκη και μιλήσουμε πάλι με το γιατρό θα το συζητήσουμε και θα κρίνουμε τελικά τι θα κάνουμε αφού έχουμε την επιλογή.
Σέυχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@I want a baby ευχαριστω πολυ!! Καλη αρχη κ σε σενα και μωρακι  θα κανεις συντομα και σιγουρα :-) τωρα για τη πιθανότητα για δίδυμα οτι είναι 56% δε παιζει..μα τι γραφουν κ αυτοι; Περιεργο....αλλιως ολες διδυμα θα πιάνανε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα με χαλούσε ούτε κι εμένα αλλά επειδή είμαι 33 και ο γιατρός βάζει το χέρι στη φωτιά ότι μόλις έρθει το πρώτο παιδί, θα έρθουν κανα δυο ακόμη όταν θα είμαστε χωρίς άγχος φυσιολογικά. Σκέφτομαι πχ να υπάρχει το περιθώριο να έρθει αργότερα και ένα ή δύο παιδιά. 
Με το καλό κορίτσι μου σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια και να κρατάς τα διδυμάκια σου χαρούμενη!

Αν έχω την επιλογή τότε εντάξει. Όταν είχα μιλήσει με τον γιατρό μου είπε ότι βάζουν δυο και το θεώρησα ως δεδομένο της διαδικασίας πως βάζουν δυο τουλάχιστον. 
Η αλήθεια είναι ότι η κάψα που έχουμε να αποκτήσουμε παιδί είναι τόσο μεγάλη που ο σύζυγος λέει "θα κρατάω ένα εγώ ένα εσύ, ένα για τον καθένα και θα τα καταφέρουμε". Απο την άλλη αν όλα πάνε καλά με την εγκυμοσύνη σκεφτόμαστε τα διπλά έξοδα σε όλα, ταυτόχρονα, είναι ένα σημαντικό θέμα και αυτό.
Ευχαριστώ για την απάντησή σου κορίτσι! Να είσαι καλά!

Καλημέρα κοπέλα μου. Θα δω κι εγώ τι θα μου πούνε απο το κέντρο, αν και στη σελίδα τους γράφουν ότι δυο έμβρυα έχουν +5% επιπλέον πιθανότητες απ'ότι το ένα έμβρυο! Και ότι αν βάλουν δύο, η πιθανότητα για δίδυμα είναι 56%. 
Όταν ανέβω Θεσσαλονίκη και μιλήσουμε πάλι με το γιατρό θα το συζητήσουμε και θα κρίνουμε τελικά τι θα κάνουμε αφού έχουμε την επιλογή.
Σέυχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Μίλησε καλύτερα με τον γιατρό σου κ θα στα πει όλα αναλυτικά! !μην φοβάσαι τίποτα όλα θα πάνε τέλεία. .και εγώ ειχα αυτόν τον φόβο αλλά ευτυχώς έπιασα ένα γιατί με τα 2 είναι δύσκολη εγκυμοσυνη κ αυξάνονται οι επιπλοκές. .αλλά κ 2 να είχα θα ήταν καλοδεχούμενα. ..ότι καλύτερο ευχομαι! !❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Think Positive είπε:

Καλά θα κάνεις! Εύχομαι το νέο έτος να είναι γουρλιδικο γιατί από το 2020 δεν είδαμε και πολλά πράγματα χαχαχαχ !!εμεις έχουμε πρόβλημα με το σπέρμα  όποτε ελπίζω να βρεθεί έστω και ένα καλό σπερματοζωάριο να κάνει τη δουλειά του 😀😀😋  εσείς τι θέμα είχατε;; Σε ποιο κέντρο  θα κάνεις την εξωσωματική αν επιτρεπεται!; 

Είχαμε ολιγοασθενοσπερμια έγινε επέμβαση και έφτιαξε παρα πολυ το σπέρμα. Εχω κλείσει στο νοσοκομείο Έλενα στην Αθήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλημερουδια καλή εβδομάδα!!!! Όπως τα λες δεν τελειώνουν ποτέ. ..κάθε τόσο συμπληρώνεις κ κάτι αν χρειαστεί...και χωρίς άγχος προπάντων!!!!!!! Είμαι στο Έλενα Βεν. δημόσιο είναι Αθήνα. Εσύ σε πιο είσαι; αντεύχομαι να σου πανε όλα τέλεια🍀......🌷🌷🌷🌷🌷

Καλή εβδομάδα να έχουμε!!! Εγώ είμαι στο Μητέρα και μέχρι στιγμής αρκετά ικανοποιημένη!! Θα δείξει και στην πορεία όμως....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Alexouli είπε:

Είχαμε ολιγοασθενοσπερμια έγινε επέμβαση και έφτιαξε παρα πολυ το σπέρμα. Εχω κλείσει στο νοσοκομείο Έλενα στην Αθήνα.

στις πριν 1 ώρα, ο/η Alexouli είπε:

Είχαμε ολιγοασθενοσπερμια έγινε επέμβαση και έφτιαξε παρα πολυ το σπέρμα. Εχω κλείσει στο νοσοκομείο Έλενα στην Αθήνα.

στις πριν 1 ώρα, ο/η Alexouli είπε:

Είχαμε ολιγοασθενοσπερμια έγινε επέμβαση και έφτιαξε παρα πολυ το σπέρμα. Εχω κλείσει στο νοσοκομείο Έλενα στην Αθήνα.

Μπράβο! Πολύ καλό αυτό! Εμάς ο ουρολόγος δεν μας είπε κάτι για επέμβαση μάλλον δεν ήταν αποφρακτική γενικά δεν μας έχουν βρει συγκεκριμένο λόγο για τον οποίο έχει τόσα λίγα σπερματοζωάρια ίσως είναι και κληρονομικό .... Όποτε η μόνη λύση ήταν η εξωσωματική εξαρχής ! Εγώ είμαι στο Μητέρα αλλά έχω ακούσει αρκετές κοπέλες που πάνε στο Έλενα ....εύχομαι όλα να πάνε καλά ! Θα ξεκινήσεις από τον επόμενο μήνα; Εγώ είμαι στο στάδιο της διέγερσης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

@I want a baby ευχαριστω πολυ!! Καλη αρχη κ σε σενα και μωρακι  θα κανεις συντομα και σιγουρα :-) τωρα για τη πιθανότητα για δίδυμα οτι είναι 56% δε παιζει..μα τι γραφουν κ αυτοι; Περιεργο....αλλιως ολες διδυμα θα πιάνανε..

Κάνω αντιγραφή απο τη σελίδα τους. Μπερδεύτηκα και έγραψα 56 αντί 53.
Δύο έμβρυα δεν είναι πάντα καλύτερα από ένα! Στην πραγματικότητα, μελέτες έχουν δείξει ότι η πιθανότητα εγκυμοσύνης με μεταφορά ενός εμβρύου είναι ισοδύναμη με αυτήν της μεταφοράς δύο εμβρύων (60,7% έναντι 65,1%) και ότι ο κίνδυνος πολλαπλής κύησης, μετά από μεταφορά δύο εμβρύων, αυξάνεται σημαντικά (53% έναντι 0%).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Αν κάποια κάνει διέγερση κ έχει έλλειψη από pergoveris έχω μια μισή πένα 450μοναδες που λήγει τον 01/2021. Η πένα είναι ανοιχτή από τον 10/2019. Μου την έδωσε κορίτσι από το φόρουμ αλλά ο δικός μου γιατρός δεν ήθελε να τη χρησιμοποιήσω. Αν είναι χρήσιμη σε κάποια κοπέλα, ας μου στείλει για να της την δώσω. Είμαι Αθήνα. Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν για το θαύμα τους...❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@I want a baby δεν έχω προλάβει να σας διαβάσω κορίτσια αλλά έπεσα πάνω στην ανάρτησή σου και στον προβληματισμό 1 ή 2 έμβρυα. Έχω κάνει 3 εμβρυομεταφορές με 2 έμβρυα η κάθε μία. Η πρώτη αποτυχημένη, η δεύτερη οδήγησε σε μονήρη κύηση (ο υπέροχος γιος μου!) και η τρίτη δίδυμη κύηση (την διανύω τώρα).

Νομίζω αν ήμουν στην ηλικία σου και είχα πολύ καλά έμβρυα θα επέλεγα να βάλω 1. Προσωπικά βίωσα την πρώτη μου εγκυμοσυνη σαν μια συνεχόμενη γιορτή! Έκανα τα πάντα μέχρι λίγες ώρες πριν γεννήσω. Δούλευα, οδηγούσα, χόρευα, εκανα διακοπές, ταξίδια, γυμναστική...

Σε αυτή την εγκυμοσυνη τρέμει το φυλοκάρδι μου. Αιμορραγίες, αποκολλήσεις, κοντός τραχηλος, καθήλωση στο κρεβάτι... και δεν ξέρω ακόμη τι με περιμένει γιατί είμαι μόνο 24 εβδομάδων. Μετράω αντίστροφα τις μέρες να φτάσω έως τις 32 εβδομάδες να πάρω μια ανάσα ασφαλείας.

Δεν θα τα άλλαζα τα ζουζουνια που κυοφορω. Νιώθω ευτυχία με κάθε κλωτσιτσα τους. Αλλά δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των 2 κυήσεων.

Μπορεί όλα αυτα που μου έτυχαν να είναι και τυχαία. Όμως σίγουρα με τη διάγνωση δίδυμος κύηση παίρνεις και την ταμπέλα "υψηλού κινδύνου" με ότι αυτό συνεπάγεται.

Θα σου πρότεινα εκτός από τον εξωσωματικό σου να το συζητήσεις και με τον γυναικολόγο που θα σε παρακολουθεί και με τον οποίο θα γεννήσεις.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία ο,τι κι αν αποφασίσεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@I want a baby συμφωνώ με τη φίλη @Antelope σε περίπτωση διδύμων χρειάζεσαι οπωσδήποτε έναν έμπειρο γυναικολόγο σε δίδυμες κυήσεις. Είναι αυτός που θα σε βοηθήσει και θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στις ενδεχόμενες επιπλοκές. Όπως σου ειπα βέβαια κ πιο πάνω δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχεις θέμα. Απλά αυξάνονται οι πιθανότητες. Αν θες μπες κ διάβασε το θεματάκι μας Διδυμομανούλες 2021 να δεις τι αντιμετωπίζει η κάθε μια από εμάς κ πως πάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Dolphin είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Αν κάποια κάνει διέγερση κ έχει έλλειψη από pergoveris έχω μια μισή πένα 450μοναδες που λήγει τον 01/2021. Η πένα είναι ανοιχτή από τον 10/2019. Μου την έδωσε κορίτσι από το φόρουμ αλλά ο δικός μου γιατρός δεν ήθελε να τη χρησιμοποιήσω. Αν είναι χρήσιμη σε κάποια κοπέλα, ας μου στείλει για να της την δώσω. Είμαι Αθήνα. Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν για το θαύμα τους...❤️

Καλημέρα κοπέλα μου!επειδη κ εγώ με με αυτές έκανα διέγερση  μου είχε μείνει υπόλοιπο στην μια κ την κρατούσα,όταν ήρθε η ώρα για την δεύτερη προσπάθεια μου κ πήγα να την δω,διάβασα ότι αν δν χρησιμοποιηθεί μέσα στο μήνα που ανοίχτηκε να πεταχτεί κ αυτό έκανα...επειδή είναι 1χρονο ανοιχτή κοίταξε το,είναι κρίμα να το πάρει κάποια κοπέλα χωρίς αποτέλεσμα!!!σε ευχαριστώ πολύ 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα. Μπήκα και εγώ στον κόσμο της εξωσωματικής και χθες έκανα την ωοληψια.Σημερα με ενημέρωσαν ότι από τα 16 ωάρια τα 8 ήταν ώριμα και τα 7 γονιμοποιηθηκαν. Η έμβρυομεταφορά θα γίνει στον επόμενο κύκλο και ο γιατρός μου είπε ότι θα τα φτάσει στο στάδιο βλαστοκυστης 5 ημερών και θα τα καταψυξει μετά.Εμενα με αγχωνει πόσα θα προχωρησουν σε αυτό το στάδιο, μήπως είναι ρίσκο. Η εμπειρία σας τι λέει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η elephant είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Μπήκα και εγώ στον κόσμο της εξωσωματικής και χθες έκανα την ωοληψια.Σημερα με ενημέρωσαν ότι από τα 16 ωάρια τα 8 ήταν ώριμα και τα 7 γονιμοποιηθηκαν. Η έμβρυομεταφορά θα γίνει στον επόμενο κύκλο και ο γιατρός μου είπε ότι θα τα φτάσει στο στάδιο βλαστοκυστης 5 ημερών και θα τα καταψυξει μετά.Εμενα με αγχωνει πόσα θα προχωρησουν σε αυτό το στάδιο, μήπως είναι ρίσκο. Η εμπειρία σας τι λέει?

Καλημέρα κοπέλα μου, με το καλό ποιοτικά εμβρυακια!! Χονδρικά σε κάθε φάση λένε πως χάνεται το 50%. Παρολα αυτά δεν είναι ο κανόνας. Εγώ έδωσα 10, τα 7 ήταν ώριμα, γονιμοποιήθηκαν τα 4 κ έφτασαν τα 2 σε βλαστοκυστες. Δε μας νοιάζει η ποσότητα αλλά η ποιότητα. Σε λίγες μέρες μπαίνω στον 8ο κ περιμένω τα διδυμάκια μου!! Μη στεναχωριέσαι λοιπόν!! Είσαι σούπερ με 7 γονιμοποιησεις. Θα έχεις τουλάχιστον 3-4 βλαστοκυστες. Σε πολλά κορίτσια προχωράνε όλα. Καλή επιτυχία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η elephant είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Μπήκα και εγώ στον κόσμο της εξωσωματικής και χθες έκανα την ωοληψια.Σημερα με ενημέρωσαν ότι από τα 16 ωάρια τα 8 ήταν ώριμα και τα 7 γονιμοποιηθηκαν. Η έμβρυομεταφορά θα γίνει στον επόμενο κύκλο και ο γιατρός μου είπε ότι θα τα φτάσει στο στάδιο βλαστοκυστης 5 ημερών και θα τα καταψυξει μετά.Εμενα με αγχωνει πόσα θα προχωρησουν σε αυτό το στάδιο, μήπως είναι ρίσκο. Η εμπειρία σας τι λέει?

Καλημέρα κοπέλα μου κ καλή επιτυχία σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!!!κ εγώ ακριβώς το ίδιο μου πήραν 16 αλλά ήξερα από την αρχή ότι δν θα προχωρήσουν όλα γιατί φαινόταν στον υπέρηχο κ τελικά γονιμοποιήθηκαν τα 9 κ φτάσανε τα 7 μέχρι το τέλος κ έχω πέντε κατάψυξη κ 2που περιμένω με λαχτάρα!!!ολα καλά θα πάνε κ σου εύχομαι η νέα χρόνια να σου φέρει ένα ή δυο (ότι αποφασίσεις)μπεμπεκακια💞💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου, με το καλό ποιοτικά εμβρυακια!! Χονδρικά σε κάθε φάση λένε πως χάνεται το 50%. Παρολα αυτά δεν είναι ο κανόνας. Εγώ έδωσα 10, τα 7 ήταν ώριμα, γονιμοποιήθηκαν τα 4 κ έφτασαν τα 2 σε βλαστοκυστες. Δε μας νοιάζει η ποσότητα αλλά η ποιότητα. Σε λίγες μέρες μπαίνω στον 8ο κ περιμένω τα διδυμάκια μου!! Μη στεναχωριέσαι λοιπόν!! Είσαι σούπερ με 7 γονιμοποιησεις. Θα έχεις τουλάχιστον 3-4 βλαστοκυστες. Σε πολλά κορίτσια προχωράνε όλα. Καλή επιτυχία!! 

annie μου με το καλό, καλέ πως πέρασε ο καιρός; Όλα θα πάνε σούπερ και θα γίνεις μανούλα 2 γερών διδύμων!!! Χαίρομαι πολύ που ακούω ότι πλησιάζει ο καιρός να τα δεχτείς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου, με το καλό ποιοτικά εμβρυακια!! Χονδρικά σε κάθε φάση λένε πως χάνεται το 50%. Παρολα αυτά δεν είναι ο κανόνας. Εγώ έδωσα 10, τα 7 ήταν ώριμα, γονιμοποιήθηκαν τα 4 κ έφτασαν τα 2 σε βλαστοκυστες. Δε μας νοιάζει η ποσότητα αλλά η ποιότητα. Σε λίγες μέρες μπαίνω στον 8ο κ περιμένω τα διδυμάκια μου!! Μη στεναχωριέσαι λοιπόν!! Είσαι σούπερ με 7 γονιμοποιησεις. Θα έχεις τουλάχιστον 3-4 βλαστοκυστες. Σε πολλά κορίτσια προχωράνε όλα. Καλή επιτυχία!! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Με το καλό να τα κρατήσεις στην αγκαλιά σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Maria84 είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου κ καλή επιτυχία σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!!!κ εγώ ακριβώς το ίδιο μου πήραν 16 αλλά ήξερα από την αρχή ότι δν θα προχωρήσουν όλα γιατί φαινόταν στον υπέρηχο κ τελικά γονιμοποιήθηκαν τα 9 κ φτάσανε τα 7 μέχρι το τέλος κ έχω πέντε κατάψυξη κ 2που περιμένω με λαχτάρα!!!ολα καλά θα πάνε κ σου εύχομαι η νέα χρόνια να σου φέρει ένα ή δυο (ότι αποφασίσεις)μπεμπεκακια💞💞

Με το καλό γλυκιά μου!! Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

annie μου με το καλό, καλέ πως πέρασε ο καιρός; Όλα θα πάνε σούπερ και θα γίνεις μανούλα 2 γερών διδύμων!!! Χαίρομαι πολύ που ακούω ότι πλησιάζει ο καιρός να τα δεχτείς!!!

Περνάει κ δεν το καταλαβαίνεις αστα να πάνε.. Σ ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!! Με το καλό κ σε σένα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ μακάρι, να ακούσω σήμερα καλά νέα από το γιατρό και η επόμενη προσπάθεια να φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα! Το θέλω τόσο πολύ... έχω νοπή την ατυχή κατάληξη της πρώτης κύησης που λέω ας είναι όλα καλά, μόνο αυτό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η elephant είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Μπήκα και εγώ στον κόσμο της εξωσωματικής και χθες έκανα την ωοληψια.Σημερα με ενημέρωσαν ότι από τα 16 ωάρια τα 8 ήταν ώριμα και τα 7 γονιμοποιηθηκαν. Η έμβρυομεταφορά θα γίνει στον επόμενο κύκλο και ο γιατρός μου είπε ότι θα τα φτάσει στο στάδιο βλαστοκυστης 5 ημερών και θα τα καταψυξει μετά.Εμενα με αγχωνει πόσα θα προχωρησουν σε αυτό το στάδιο, μήπως είναι ρίσκο. Η εμπειρία σας τι λέει?

Μπράβο κοπέλα μου πολλά γονιμοποίηθηκαν! Έβγαλες πολλά για αυτό σου είπε να κάνεις στον επόμενο κύκλο την εμβρυομεταφορα γιατί μπορεί τα φάρμακα να προκάλεσαν μια μικρή υπερδιέγερση για να μπόρεσει ο οργανισμός σου μα αποβάλει τα φάρμακα. 

Εγώ έβγαλα 12 τα 9 ώριμα κ απ αυτά τα 4 γονιμοποίηθηκαν. .μου έβαλαν κατευθείαν τα 2 κ ειμαι έγκυος σε 1 μωράκι! 

Κ εμένα μου είχε πει για τον επόμενο την εμβρυομεταφορα αλλά επειδή δεν έκανα ιδιαίτερη υπερδιέγερση μου είπε ο γιατρός αν θέλω να γίνει κατευθείαν κ έτσι έγινε.   

Έχεις πολλά κ για αυτο έχεις πιο πολλές πιθανότητες να πιάσεις !θα σου βάλουν τα πιο καλά ..

Εύχομαι ότι καλύτερο! 😍

Ξερουν οι γιατροί μην σε αγχονει τίποτα! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Dorina είπε:

Μπράβο κοπέλα μου πολλά γονιμοποίηθηκαν! Έβγαλες πολλά για αυτό σου είπε να κάνεις στον επόμενο κύκλο την εμβρυομεταφορα γιατί μπορεί τα φάρμακα να προκάλεσαν μια μικρή υπερδιέγερση για να μπόρεσει ο οργανισμός σου μα αποβάλει τα φάρμακα. 

Εγώ έβγαλα 12 τα 9 ώριμα κ απ αυτά τα 4 γονιμοποίηθηκαν. .μου έβαλαν κατευθείαν τα 2 κ ειμαι έγκυος σε 1 μωράκι! 

Κ εμένα μου είχε πει για τον επόμενο την εμβρυομεταφορα αλλά επειδή δεν έκανα ιδιαίτερη υπερδιέγερση μου είπε ο γιατρός αν θέλω να γίνει κατευθείαν κ έτσι έγινε.   

Έχεις πολλά κ για αυτο έχεις πιο πολλές πιθανότητες να πιάσεις !θα σου βάλουν τα πιο καλά ..

Εύχομαι ότι καλύτερο! 😍

Ξερουν οι γιατροί μην σε αγχονει τίποτα! 

 

 

Σε ευχαριστώ για τα αισιόδοξα σου λόγια, μου δίνεις κουράγιο!!Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η elephant είπε:

Σε ευχαριστώ για τα αισιόδοξα σου λόγια, μου δίνεις κουράγιο!!Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου😍

Σε ευχαριστώ πολύ! !κ εγώ περιμένω τα ευχάριστα τον επόμενο μήνα! 😊

Όλες περάσαμε από αυτό το στάδιο είναι πολύ δύσκολο αλλά μόνο ψυχολογίκα γιατί κατά τα άλλα είναι πολύ εύκολα όλα! Δεν θέλει άγχος κ θα πάνε όλα τέλεια! !!😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maria84 είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου!επειδη κ εγώ με με αυτές έκανα διέγερση  μου είχε μείνει υπόλοιπο στην μια κ την κρατούσα,όταν ήρθε η ώρα για την δεύτερη προσπάθεια μου κ πήγα να την δω,διάβασα ότι αν δν χρησιμοποιηθεί μέσα στο μήνα που ανοίχτηκε να πεταχτεί κ αυτό έκανα...επειδή είναι 1χρονο ανοιχτή κοίταξε το,είναι κρίμα να το πάρει κάποια κοπέλα χωρίς αποτέλεσμα!!!σε ευχαριστώ πολύ 😊

Κορίτσι μου δεν είναι πολύ σαφές από τις οδηγίες, αν ο μήνας για τη λήξη ισχύει σε περίπτωση που είναι σε ψύξη. Ο δικός μου γιατρός παντως δεν ήθελε να τη χρησιμοποιήσω, άλλη η κοπέλα που μου τις έδωσε χρησιμοποιούσε ανοιχτές πενες σε διαφορετικους κύκλους διεγερσεων, δεν είχε αντίρρηση ο δικός της γιατρός. Για αυτό γράφω όλη την πληροφορια, να τη γνωρίζουν οι κοπέλες κ να συμβουλευτούν εννοείται κ τους γιατρούς τους. 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@I want a baby δεν έχω προλάβει να σας διαβάσω κορίτσια αλλά έπεσα πάνω στην ανάρτησή σου και στον προβληματισμό 1 ή 2 έμβρυα. Έχω κάνει 3 εμβρυομεταφορές με 2 έμβρυα η κάθε μία. Η πρώτη αποτυχημένη, η δεύτερη οδήγησε σε μονήρη κύηση (ο υπέροχος γιος μου!) και η τρίτη δίδυμη κύηση (την διανύω τώρα).

Νομίζω αν ήμουν στην ηλικία σου και είχα πολύ καλά έμβρυα θα επέλεγα να βάλω 1. Προσωπικά βίωσα την πρώτη μου εγκυμοσυνη σαν μια συνεχόμενη γιορτή! Έκανα τα πάντα μέχρι λίγες ώρες πριν γεννήσω. Δούλευα, οδηγούσα, χόρευα, εκανα διακοπές, ταξίδια, γυμναστική...

Σε αυτή την εγκυμοσυνη τρέμει το φυλοκάρδι μου. Αιμορραγίες, αποκολλήσεις, κοντός τραχηλος, καθήλωση στο κρεβάτι... και δεν ξέρω ακόμη τι με περιμένει γιατί είμαι μόνο 24 εβδομάδων. Μετράω αντίστροφα τις μέρες να φτάσω έως τις 32 εβδομάδες να πάρω μια ανάσα ασφαλείας.

Δεν θα τα άλλαζα τα ζουζουνια που κυοφορω. Νιώθω ευτυχία με κάθε κλωτσιτσα τους. Αλλά δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των 2 κυήσεων.

Μπορεί όλα αυτα που μου έτυχαν να είναι και τυχαία. Όμως σίγουρα με τη διάγνωση δίδυμος κύηση παίρνεις και την ταμπέλα "υψηλού κινδύνου" με ότι αυτό συνεπάγεται.

Θα σου πρότεινα εκτός από τον εξωσωματικό σου να το συζητήσεις και με τον γυναικολόγο που θα σε παρακολουθεί και με τον οποίο θα γεννήσεις.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία ο,τι κι αν αποφασίσεις!!

Σ'ευχαριστώ πολύ με βοήθησε το σχόλιό σου να το πάρω απόφαση κι εγώ και ο σύζυγος ότι θα πάμε για ένα τελικά. Ήμουν σε τεράστιο δίλημμα.
Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με τα διδυμάκια σου και να φτάσεις ως το τέλος της κύησης χωρίς προβλήματα.

στις πριν 7 ώρες, ο/η annie! είπε:

@I want a baby συμφωνώ με τη φίλη @Antelope σε περίπτωση διδύμων χρειάζεσαι οπωσδήποτε έναν έμπειρο γυναικολόγο σε δίδυμες κυήσεις. Είναι αυτός που θα σε βοηθήσει και θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στις ενδεχόμενες επιπλοκές. Όπως σου ειπα βέβαια κ πιο πάνω δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχεις θέμα. Απλά αυξάνονται οι πιθανότητες. Αν θες μπες κ διάβασε το θεματάκι μας Διδυμομανούλες 2021 να δεις τι αντιμετωπίζει η κάθε μια από εμάς κ πως πάει.

ΚΙ εγώ καταστάλαξα με το σχόλιο της Antelope να βάλουμε ένα έμβρυο.
Ναι μπήκα ήδη και το διάβασα τι θεματάκι Διδυμομανούλες! 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...