Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

κοριτσια μου καλησπερα αδιαθετησα και εγω προχτες.. μιλησα και με το γιατρο χτες και αποφασισα οτι θα παω σεπτεμβριο  και αμα θα παω μεχρι στιγμης δεν εχω ουτε ψυχολογια ουτε διαθεση να ξανα ερθω εκει και παλι να περιμενω. ειπα ν αλλαξω ψυχολογια και να παω με αλλη διαθεση.. ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες σας κοριτσια μου ολα καλα να μας πανε!!!

Αγάπη μου γλυκιά δεν έχεις κανένα λόγο να βιάζεσαι ..... μακάρι να μπορούσα να το αφήσω και εγώ ..είσαι νέα κοπέλα .... πάρε τον χρόνο σου κάνε τα μπάνια σου πιες τα ποτακια  σου γιατί του χρόνου δεν θα μπόρεις !!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kukki είπε:

Ρε κορίτσια, να σας ρωτήσω γιατί μόλις έπαθα ένα τεράστιο σοκ. Η εμβρυομεταφορά από κατάψυξη στοιχίζει όσο μισή εξωσωματική;;;; 😱

Όσες μεταφέρατε/ θα μεταφέρετε από κατάψυξη πληρώνετε έξτρα; Κ την κατάψυξη σας τη χρεώνουν ανα δυάδα εμβρύων;

@Tokyo @annie! @ntinaki88 

Εμείς δώσαμε 375 για κατάψυξη για 1 έτος κ ξέρω ότι η μεταφορά είναι περίπου 600 μαζι με την αμοιβή του γιατρού. Σύνολο εξωσ μας βγήκε 2600 (άλλο αν εμείς κάναμε κ καποια έξτρα πράγματα που αύξησαν το κόστος) 

Α! Η κατάψυξη όχι δεν είναι ανά δυάδα!! Είναι όσα κ να κατάψυξεις σε μια ωοληψια. Τώρα αν κανείς δώσει 10 έμβρυα τι να σου πω, εμείς είχαμε 6...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά δε μου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι η εμβρυομεταφορά στοιχίζει κοντά στα 1,000ε... Έχω συγκλονιστεί 🤯

Εγώ νόμιζα ότι θα είναι καμιά 200-300ε έξτρα... Πάει μας γδέρνουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Kukki είπε:

Σε καταλαβαίνω πολύ για το θέμα της διάθεσης... Κ μένα μου στοίχισε πολύ η πρώτη εξωσωματική, ήμουν σίγουρη ότι θα πετύχει. Βέβαια όπως μου είπε ο γιατρός, τα ποσοστά επιτυχίας είναι 20-25% δηλαδή περίπου 8 στις 10 δε τα καταφέρνουν με την πρώτη...

Εγώ θα αφήσω αυτόν τον κύκλο κ θα δούμε για τον Ιούνιο αν είμαι σε καλή ψυχολογία αλλιώς κι εγώ από Σεπτέμβρη. Να χαλαρώσουμε όσο μπορούμε το καλοκαίρι γιατί η όλη διαδικασία είναι μια τρέλα 🤯

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kukki είπε:

Καλά δε μου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι η εμβρυομεταφορά στοιχίζει κοντά στα 1,000ε... Έχω συγκλονιστεί 🤯

Εγώ νόμιζα ότι θα είναι καμιά 200-300ε έξτρα... Πάει μας γδέρνουν

Άσε το κόστος μην το συζητάς !!!!!! 
εχουμε όλο το άγχος έχουμε και το οικονόμικο ρε παιδί μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια μου! Ευχομαι σε όλες μας καλή επιτυχία και να έχουμε όλες τα μωράκια μας το 2021. Εγώ ετοιμαζομαι τον Ιουνιο να κάνω την πρωτη μου εξωσωματική. Πήγα έκανα εξετάσεις αίματος τώρα και μου βρήκαν πολυ χαμηλή φεριττινη κ μου είπε ο παθολογος να πάρω ενδοφλέβια τη φεριττινη αφού θα μπώ σε αυτή τη διαδικασία. Ποια ειναι η γνώμη σας? Τον γυναικολόγο μου ακόμα δεν τον έχω ενημερώσει,περιμενω κ κάτι αλλα αποτελέσματα από εξετάσεις. 

Όσον αφορά την εξωσωματική, ο γιατρός μας είναι αισιόδοξος και μόνο από την ηλικία μου (35). Μου έδωσε μικρή δόση σε φάρμακα γιατί δεν μπορουν να διακινδυνεύουν τώρα κ λόγω κορονοιου να παω στο νοσοκομείο αν παθω υπερδιέγερση κ γιατί είχα μεγάλη αντίδραση με τα φάρμακα που πηρα στην σπερματεγχυση.  Κ εσείς ήπια εξωσωματική θα ακολουθήσετε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Εμείς δώσαμε 375 για κατάψυξη για 1 έτος κ ξέρω ότι η μεταφορά είναι περίπου 600 μαζι με την αμοιβή του γιατρού. Σύνολο εξωσ μας βγήκε 2600 (άλλο αν εμείς κάναμε κ καποια έξτρα πράγματα που αύξησαν το κόστος) 

Α! Η κατάψυξη όχι δεν είναι ανά δυάδα!! Είναι όσα κ να κατάψυξεις σε μια ωοληψια. Τώρα αν κανείς δώσει 10 έμβρυα τι να σου πω, εμείς είχαμε 6...

2.600 λες χωρίς την κατάψυξη, ε;

Εμάς μας ξεκαθάρισε εξαρχής ότι 1.400€ είναι η διέγερση και 1.400 η εμβρυομεταφορά... 😒 

@Kukki   συμφωνώ μαζί σου! Μας γδέρνουν όσο δεν παίρνει! Κι ας έχει η Ελλάδα τέτοιο πρόβλημα υπογεννητικότητας.. Δεν τρέχει τίποτα..

@PAPA EVA Καλή αρχή σου εύχομαι!! Πόσες μονάδες σου έδωσε; Εμείς ξεκινάμε με 150. Κι εγώ τελικά θα πάω Ιούνιο για διέγερση, απλά θα το σπάσουμε. Θα κάνω Σεπτέμβρη εμβρυομεταφορά Θεού θέλοντος. Θέλουμε να ξεκουραστούμε και να τα ξεχάσουμε όλα το καλοκαιράκι! Για να κάνουμε μετά ξεκούραστα την εμβρυομεταφορά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η JoyCat είπε:

2.600 λες χωρίς την κατάψυξη, ε;

Εμάς μας ξεκαθάρισε εξαρχής ότι 1.400€ είναι η διέγερση και 1.400 η εμβρυομεταφορά... 😒 

@Kukki   συμφωνώ μαζί σου! Μας γδέρνουν όσο δεν παίρνει! Κι ας έχει η Ελλάδα τέτοιο πρόβλημα υπογεννητικότητας.. Δεν τρέχει τίποτα..

@PAPA EVA Καλή αρχή σου εύχομαι!! Πόσες μονάδες σου έδωσε; Εμείς ξεκινάμε με 150. Κι εγώ τελικά θα πάω Ιούνιο για διέγερση, απλά θα το σπάσουμε. Θα κάνω Σεπτέμβρη εμβρυομεταφορά Θεού θέλοντος. Θέλουμε να ξεκουραστούμε και να τα ξεχάσουμε όλα το καλοκαιράκι! Για να κάνουμε μετά ξεκούραστα την εμβρυομεταφορά

 Σ ευχαριστώ πολυ! Και σε σενα καλή επιτυχία!!! Μου έδωσε 900 μονάδες, 150 ανά ημέρα κ μου είπε ότι ίσως χρειαστεί λίγο ακόμα κ μετα καταστολή. 

Πάντως κορίτσια σας παρακολουθω, οχι τόσο συχνά όσο θα ήθελα κ με εχετε βοηθήσει να μάθω πολλα πραγματα... 

Τα οικονομικά είναι ζορικα και ας ελπίσουμε να μην ταλαιπωρηθουμε με πολλες εξωσωματικές. Εγώ σκέφτομαι ότι μετά είναι κ το κοστος του τοκετού κ όλων των εξετάσεων... Πολλά λεφτά αλλά αξίζει τον κόπο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου! Ευχομαι σε όλες μας καλή επιτυχία και να έχουμε όλες τα μωράκια μας το 2021. Εγώ ετοιμαζομαι τον Ιουνιο να κάνω την πρωτη μου εξωσωματική. Πήγα έκανα εξετάσεις αίματος τώρα και μου βρήκαν πολυ χαμηλή φεριττινη κ μου είπε ο παθολογος να πάρω ενδοφλέβια τη φεριττινη αφού θα μπώ σε αυτή τη διαδικασία. Ποια ειναι η γνώμη σας? Τον γυναικολόγο μου ακόμα δεν τον έχω ενημερώσει,περιμενω κ κάτι αλλα αποτελέσματα από εξετάσεις. 

Όσον αφορά την εξωσωματική, ο γιατρός μας είναι αισιόδοξος και μόνο από την ηλικία μου (35). Μου έδωσε μικρή δόση σε φάρμακα γιατί δεν μπορουν να διακινδυνεύουν τώρα κ λόγω κορονοιου να παω στο νοσοκομείο αν παθω υπερδιέγερση κ γιατί είχα μεγάλη αντίδραση με τα φάρμακα που πηρα στην σπερματεγχυση.  Κ εσείς ήπια εξωσωματική θα ακολουθήσετε? 

Καλή αρχή κορίτσι μου !!!! 
η κάθε μια περίπτωση είναι διαφορετική .... ο λόγος που καταφύγετε στην εξωσωματική ποιος είναι ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

 Σ ευχαριστώ πολυ! Και σε σενα καλή επιτυχία!!! Μου έδωσε 900 μονάδες, 150 ανά ημέρα κ μου είπε ότι ίσως χρειαστεί λίγο ακόμα κ μετα καταστολή. 

Πάντως κορίτσια σας παρακολουθω, οχι τόσο συχνά όσο θα ήθελα κ με εχετε βοηθήσει να μάθω πολλα πραγματα... 

Τα οικονομικά είναι ζορικα και ας ελπίσουμε να μην ταλαιπωρηθουμε με πολλες εξωσωματικές. Εγώ σκέφτομαι ότι μετά είναι κ το κοστος του τοκετού κ όλων των εξετάσεων... Πολλά λεφτά αλλά αξίζει τον κόπο! 

Μετά δεν τα σκέφτεσαι γιατί περιμένεις το μπεμπέ ....

να δίνεις όμως τόσα χιλιάρικα και να παίρνεις αρνητικά είναι ότι χειρότερο ....

εγω νιώθω προ ανοίγω τον κάδο και τα πετάω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου! Ευχομαι σε όλες μας καλή επιτυχία και να έχουμε όλες τα μωράκια μας το 2021. Εγώ ετοιμαζομαι τον Ιουνιο να κάνω την πρωτη μου εξωσωματική. Πήγα έκανα εξετάσεις αίματος τώρα και μου βρήκαν πολυ χαμηλή φεριττινη κ μου είπε ο παθολογος να πάρω ενδοφλέβια τη φεριττινη αφού θα μπώ σε αυτή τη διαδικασία. Ποια ειναι η γνώμη σας? Τον γυναικολόγο μου ακόμα δεν τον έχω ενημερώσει,περιμενω κ κάτι αλλα αποτελέσματα από εξετάσεις. 

Όσον αφορά την εξωσωματική, ο γιατρός μας είναι αισιόδοξος και μόνο από την ηλικία μου (35). Μου έδωσε μικρή δόση σε φάρμακα γιατί δεν μπορουν να διακινδυνεύουν τώρα κ λόγω κορονοιου να παω στο νοσοκομείο αν παθω υπερδιέγερση κ γιατί είχα μεγάλη αντίδραση με τα φάρμακα που πηρα στην σπερματεγχυση.  Κ εσείς ήπια εξωσωματική θα ακολουθήσετε? 

Καλή αρχή κορίτσι!! Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!! Εγώ πήρα 250 μονάδες την ημέρα στο βραχύ με ανταγωνιστή. Η ποσότητα εξαρτάται από την εικόνα της κάθε μιας. Πάντως πήγε με τη λογική του freeze all, δλδ όλα κατάψυξη και εμβρυομεταφορά σε επόμενο κύκλο για να ηρεμίσει ο οργανισμός και να αποφευχθεί υπερδιέγερση. Αν επιτρέπεται για ποιο λόγο θα κάνετε εξωσωματική;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω βουλωμενη τη μια σάλπιγγα, μετά από Υστεροσκοπηση βρήκαμε κ διάφραγμα στη μήτρα που αφαιρέθηκε. Ο γυναικολόγος της εξωσωματικής μου λέει ότι έχω κ μια υφή των πολυκυστικων ωοθηκών. Εντομεταξύ στο τελευταίο υπερηχο είχα διογκωμένη τη μια ωοθήκη συγκριτικά με την άλλη. Δεν ξέρω γιατί. Ο άντρας μου έχει 1% φυσιολογική μορφολογία κ χαμηλή κινητικότητα στο σπέρμα. Δεν μας έχουν αποκλείσει τη φυσιολογική σύλληψη αλλά ότι έχουμε πολυ μικρές πιθανοτητες. Κ επειδή κοντεύουμε τα 3 χρόνια, είπαμε να μην το αφήσουμε άλλο κ να προχωρήσουμε για να μην έχουμε μετά κ το θέμα της ηλικίας...  

Λέτε να κάνω και την ενδοφλέβια Φεριττινη? Φοβάμαι να πάω στο νοσοκομείο λόγω κορονοιου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Εγώ έχω βουλωμενη τη μια σάλπιγγα, μετά από Υστεροσκοπηση βρήκαμε κ διάφραγμα στη μήτρα που αφαιρέθηκε. Ο γυναικολόγος της εξωσωματικής μου λέει ότι έχω κ μια υφή των πολυκυστικων ωοθηκών. Εντομεταξύ στο τελευταίο υπερηχο είχα διογκωμένη τη μια ωοθήκη συγκριτικά με την άλλη. Δεν ξέρω γιατί. Ο άντρας μου έχει 1% φυσιολογική μορφολογία κ χαμηλή κινητικότητα στο σπέρμα. Δεν μας έχουν αποκλείσει τη φυσιολογική σύλληψη αλλά ότι έχουμε πολυ μικρές πιθανοτητες. Κ επειδή κοντεύουμε τα 3 χρόνια, είπαμε να μην το αφήσουμε άλλο κ να προχωρήσουμε για να μην έχουμε μετά κ το θέμα της ηλικίας...  

Λέτε να κάνω και την ενδοφλέβια Φεριττινη? Φοβάμαι να πάω στο νοσοκομείο λόγω κορονοιου.. 

Γιατί στο νοσοκομείο γίνεται η ένεση ; Δε μπορείς να την κάνεις μόνη σου ή Ο γιατρός σου ή σε φαρμακείο ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Γιατί στο νοσοκομείο γίνεται η ένεση ; Δε μπορείς να την κάνεις μόνη σου ή Ο γιατρός σου ή σε φαρμακείο ;

Με ορό τη βάζουν λέει.. Θα το ρωτήσω αν μπορώ να το αποφυγω...  

Εσυ σε τι φάση είσαι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Με ορό τη βάζουν λέει.. Θα το ρωτήσω αν μπορώ να το αποφυγω...  

Εσυ σε τι φάση είσαι? 

Κατάλαβα.. Ίσως μπορούν να στο κάνουν στο κέντρο εξωσωματικής.. Κάνω προετοιμασία για εμβρυομεταφορα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Εγώ έχω βουλωμενη τη μια σάλπιγγα, μετά από Υστεροσκοπηση βρήκαμε κ διάφραγμα στη μήτρα που αφαιρέθηκε. Ο γυναικολόγος της εξωσωματικής μου λέει ότι έχω κ μια υφή των πολυκυστικων ωοθηκών. Εντομεταξύ στο τελευταίο υπερηχο είχα διογκωμένη τη μια ωοθήκη συγκριτικά με την άλλη. Δεν ξέρω γιατί. Ο άντρας μου έχει 1% φυσιολογική μορφολογία κ χαμηλή κινητικότητα στο σπέρμα. Δεν μας έχουν αποκλείσει τη φυσιολογική σύλληψη αλλά ότι έχουμε πολυ μικρές πιθανοτητες. Κ επειδή κοντεύουμε τα 3 χρόνια, είπαμε να μην το αφήσουμε άλλο κ να προχωρήσουμε για να μην έχουμε μετά κ το θέμα της ηλικίας...  

Λέτε να κάνω και την ενδοφλέβια Φεριττινη? Φοβάμαι να πάω στο νοσοκομείο λόγω κορονοιου.. 

Συγγνώμη με όλο το θάρρος με Χαμηλή κίνηση Και μορφολογία πως και σας κάνανε Σπερματέγχυση ;;;

καλα κανείς και προχωράς .... δυστυχώς ο χρόνος για τις γυναίκες μόνο κατά είναι !!

θα ρωτήσεις τον εξωσωματικό σου Για τον όρο  ..... σε ποιο κέντρο είσαι ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Εμένα από το πίνακα με ξεγράψατε βρε..; 

Αχ γλυκιά μου συγνώμη!! Επειδή την τελευταία φορά έγραψες ότι πας Σεπτέμβριο γι αυτό... Το διορθώνω αμέσως!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annie! καλή επιτυχία κορίτσι μου!!! Ηρεμία και ξεκουραση μετά τη μεταφορά! Θα ρωτήσω κ τον εξωσωματικο μου φυσικά. 

 @Papadakis είπαμε να προσπαθησουμε και μια σπερματεγχυση μπας κ είμαστε τυχεροί κ αποφύγουμε την εξωσωματική. Αλλά τελικά δεν την αποφευγουμε! Το κέντρο θα στο στείλω με π.μ. Για ευνόητους λογους... Εσυ σε ποιο στάδιο είσαι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιτροπή 🎫

@ioannastr -->  8/5

@lactaki --> 15/5

Ωοληψια 🤗

@elena0212 --> ?

@Miti85 --> ?

@Ριρίκα --> ?

@ViKcy --> ?

@Katerinaki83 --> ?

@Steli --> ?

@Nefeliap --> ?

@Hope19 --> ?

Εμβρυομεταφορα 😍

@Tokyo --> ?

@Antelope --> ?

@annie! --> Μάιος

@Kukki-->Ιούνιος

@Σταυρι --> ?

@Anna32 --> ?

@Niki94 --> ?

Χοριακή 🤞

@Papadakis--> 11/5

Εγκυμοσύνη 🤰

@ntinaki88

@Katerina32

@sokola4

@Takira 

@koukou84 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/5/2020 at 9:10 ΜΜ, ο/η Nefeliap είπε:

Μετά απο πρόταση της @Ginaak να ανοιξουμε νεο θεμα συμφωνησα απολυτα  και  ειπα να κανω την αρχη αν και δεν περιμενω χοριακή αλλα γενικως ειμαι πολυ τυχερη και δινω καλή ενεργεια στο κοσμο.και ειμαι σιγουρη οτι ο Μαιος θα ειναι η καλυτερη αρχη να το θυμαστε! 

Μακάρι να φέρεις γούρι σε όλες μας!!!Καλή αρχή στο νέο θέμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η PAPA EVA είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου! Ευχομαι σε όλες μας καλή επιτυχία και να έχουμε όλες τα μωράκια μας το 2021. Εγώ ετοιμαζομαι τον Ιουνιο να κάνω την πρωτη μου εξωσωματική. Πήγα έκανα εξετάσεις αίματος τώρα και μου βρήκαν πολυ χαμηλή φεριττινη κ μου είπε ο παθολογος να πάρω ενδοφλέβια τη φεριττινη αφού θα μπώ σε αυτή τη διαδικασία. Ποια ειναι η γνώμη σας? Τον γυναικολόγο μου ακόμα δεν τον έχω ενημερώσει,περιμενω κ κάτι αλλα αποτελέσματα από εξετάσεις. 

Όσον αφορά την εξωσωματική, ο γιατρός μας είναι αισιόδοξος και μόνο από την ηλικία μου (35). Μου έδωσε μικρή δόση σε φάρμακα γιατί δεν μπορουν να διακινδυνεύουν τώρα κ λόγω κορονοιου να παω στο νοσοκομείο αν παθω υπερδιέγερση κ γιατί είχα μεγάλη αντίδραση με τα φάρμακα που πηρα στην σπερματεγχυση.  Κ εσείς ήπια εξωσωματική θα ακολουθήσετε? 

Καλή αρχή!! Εμένα μου έδωσε 150 μονάδες διοτι το πρόβλημα ειναι στον άνδρα μου οποτε πάμε με την πιο ήπια θεραπεία. Ιούνιο θα κανουμε την εμβρυομεταφορα εμείς. 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kukki είπε:

Καλά δε μου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι η εμβρυομεταφορά στοιχίζει κοντά στα 1,000ε... Έχω συγκλονιστεί 🤯

Εγώ νόμιζα ότι θα είναι καμιά 200-300ε έξτρα... Πάει μας γδέρνουν

Συμφωνώ για το γδερνουν.

Νομίζω υπάρχει μια στάνταρτ ταρίφα μεταξύ 2500-3000 ευρω για μια ολοκληρωμένη προσπάθεια και από κει και πέρα οι τιμές αλλάζουν ανάλογα την αμοιβή του γιατρού.

Το ότι το κράτος σου παρέχει τα φάρμακα δεν είναι αρκετό ως βοήθεια,θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερο ποσοστό συμμετοχής και στα υπόλοιπα έξοδα.Το κόστος είναι μεγάλος ανασταλτικός παράγοντας για ζευγάρια που ίσως θέλουν να προσπαθήσουν κι άλλο.

Κι αν έχεις αποτέλεσμα έχει καλώς λες χαλάλι.

Επίσης και τα περισσότερα κέντρα δεν προχωρούν σε μειώσεις τιμών για να γίνει η διαδικασία πιο προσιτή οικονομικά.Ειμαι περίεργη να δω τους επόμενους μήνες που θα ακολουθήσει νέα κρίση στην αγορά αν θα σκεφτούν να κάνουν μειώσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Συμφωνώ για το γδερνουν.

Νομίζω υπάρχει μια στάνταρτ ταρίφα μεταξύ 2500-3000 ευρω για μια ολοκληρωμένη προσπάθεια και από κει και πέρα οι τιμές αλλάζουν ανάλογα την αμοιβή του γιατρού.

Το ότι το κράτος σου παρέχει τα φάρμακα δεν είναι αρκετό ως βοήθεια,θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερο ποσοστό συμμετοχής και στα υπόλοιπα έξοδα.Το κόστος είναι μεγάλος ανασταλτικός παράγοντας για ζευγάρια που ίσως θέλουν να προσπαθήσουν κι άλλο.

Κι αν έχεις αποτέλεσμα έχει καλώς λες χαλάλι.

Επίσης και τα περισσότερα κέντρα δεν προχωρούν σε μειώσεις τιμών για να γίνει η διαδικασία πιο προσιτή οικονομικά.Ειμαι περίεργη να δω τους επόμενους μήνες που θα ακολουθήσει νέα κρίση στην αγορά αν θα σκεφτούν να κάνουν μειώσεις.

Ποσό δίκιο έχεις !!!!! Σιγά μην κάνουν ....ξέρουν ότι ο κόσμος κάνει τα π τα για αυτό τον ιερό σκοπό ....

επισης μα σας πω ότι η Ελλάδα είναι μακράν η πιο φθηνή χώρα παγκοσμίως στο χώρο των εξωσωματικών ..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Ποσό δίκιο έχεις !!!!! Σιγά μην κάνουν ....ξέρουν ότι ο κόσμος κάνει τα π τα για αυτό τον ιερό σκοπό ....

επισης μα σας πω ότι η Ελλάδα είναι μακράν η πιο φθηνή χώρα παγκοσμίως στο χώρο των εξωσωματικών ..... 

Ισχύει για αυτό έρχονται τόσοι από το εξωτερικό για εξωσωματική στην Ελλαδα.

Αλλά τα ποσά 3000 ευρώ για έναν Δυτικοευρωπαιο ή Αμερικανό είναι περίπου ενας μηνιαιος μισθός,κάτι που δεν ισχύει για τον Έλληνα.

Όσο και να το συζητάμε βέβαια δεν θα αλλάξει κάτι κι εννοείται πληρώνουμε οσο μας ζητάνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...