Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Μας είχε πει μόνο ότι όταν έρθει η ώρα θα κάνουμε βιοψία και αν δεν βρούμε κάτι τότε θα πάμε σε τράπεζα.. όσο για το τι κάναμε.. ξεκίνησα με την περίοδο του Δεκεμβρίου Σαλπιγγογραφία την περίοδο του Ιανουαρίου ορμονολογικές και με την περίοδο του Φεβρουαρίου, αρχές Μαρτίου πλέον υστεροσκοπηση.. Χαλαρά! Εδώ για εξετάσεις του συζύγου όταν ρώτησα από ψάξιμο στο ίντερνετ μου λέει "Ααα! Δεν τις έχουμε γράψει αυτές; Ε! Να τις γράψουμε!" Εδώ αν δεν ρώταγα εγώ για καρυότυπο ακόμα θα περιμέναμε..

Γλυκιά μου @Tokyo δεν ξέρω αν το θυμάσαι, το έχω ξανά αναφέρει βέβαια, εμείς γνωρίζαμε από την αρχή το πρόβλημα.. δεν πήγαμε για διερεύνηση.. και αντί να επικεντρωθεί το όλο θέμα στο σύζυγο έμειναν σε εμένα.. Γιατρούς δεν έχω αλλάξει καθόλου ούτε και πλάνο καθώς δεν γνωρίζω κάποιο συγκεκριμένο πλάνο.. θα ξεκινούσα με την περίοδο του Μαίου τα φάρμακα θα με έπαιρνε τηλέφωνο ώστε να κλείσουμε ραντεβού και είχε σκοπό να κάνουμε την ίδια μέρα με την ωοληψία και βιοψία.. χωρίς να γνωρίζουμε το πόσο θα μας κόστιζε.. προσωπικά δεν έχω μάθει να λειτουργώ έτσι.. ούτε έχω δέντρο στο κήπο όπου φυτρώνουν.. ακόμα και για αυτό το "πλάνο" δεν είχα ιδέα αν δεν πίεζα για να το μάθω νωρίτερα (όταν πήγαμε για το καρυότυπο).. και εγώ χαιρόμουν ότι θα ξεκινήσω αρχές Μαΐου.. Ίσως, λέω ίσως.. αν γνώριζα και εγώ περισσότερα και έκανα το δικό μου προγραμματισμό ώστε να μην χάναμε καθόλου χρόνο να μιλούσαμε υπό τελείως διαφορετικούς όρους αυτή τη στιγμή.. Σε αυτό με το ίντερνετ πάντως έχεις δίκιο και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου άλλωστε είναι ακριβώς ότι είπα και στη βοηθό του γιατρού.. δεν γίνεται να ψάχνω στο ίντερνετ για να ενημερωθώ για καταστάσεις, φάρμακα και τιμές στο ίντερνετ γιατί δεν βρίσκω το γιατρό να το ρωτήσω.. Όπως και να έχει γλυκιά μου καταλαβαίνω ότι οι προτεραιότητες των ανθρώπων ποικίλουν.. για εμένα είναι να κάνω το παιδάκι μου πριν τα 30.. βλέποντας να πλησιάζω αυτή την ηλικία και να μην είμαι πιο κοντά σε σχέση με έναν χρόνο πριν, προσωπικά ανχώνομαι.. ίσως να φαίνονται παράλογο και σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο για την υγεία μου αλλά αυτές είναι οι δικές μου προτεραιότητες.. Τέλος πάντων ελπίζω μόνο να ακολουθώ και εγώ τα σωστά βήματα γιατί αυτή τη στιγμή μόνο ασφάλεια δεν νοιώθω..

Εύχομαι μόνο να πάνε όλα καλά.. Σε όλες μας βασικά γιατί όλες μας αξίζουμε να κρατήσουμε το παιδάκι μας αγκαλιά και να τελειώνουμε σύντομα με όλη αυτή τη διαδικασία...

Θα μείνω σε κάτι που είπες... Εσύ δεν έχει καμία δουλειά κ ευθύνη να γνωρίζεις πως πρέπει να κινηθείτε!!! Εμενα αυτός ήταν ο λόγος που πήγα Αθήνα κ με ανέλαβε ο γιατρός εκεί.. εδώ καλοί χρυσοί αλλά δεν ήταν εξειδικεύμενοι σε θέματα υπογονιμότητας!! Κόντεψαν να με τρελάνουν. Όπως λες κ εσύ, διάβασα στο ίντερνετ μάθαινα απ' τα κορίτσια εδώ εξετάσεις κ τις προτεινα εγώ. Η πήγαινα κ έκανα μόνη μου ορλονολογικες,  σαλπιγγογραφια κτλ.. δεν είναι έτσι. Δεν μπορούμε να ξέρουμε εμείς τι έχουμε κ τι πρέπει να κάνουμε!! Είναι πολύ βασικό κορίτσι μου.. πρέπει να βρεις τον κατάλληλο άνθρωπο να σας αναλάβει εκείνος κ να σας καθοδηγεί.. έτσι νιώθω κ εγώ τώρα.. Μ έχει αναλάβει κ με κατευθύνει!!! Δεν έχω να σκέφτομαι πλέον τι πρέπει να κάνω κ πως!!! Όχι!!

Ηρέμησε πρώτα απ' όλα, χαλάρωσε μη πάθεις τίποτα.. Βάλτα κάτω κ προχωρά.. άσε κ το ίντερνετ στην άκρη μη διαβάζεις γιατί θα τρελαθείς!! Πρέπει να επικεντρωθείτε στο σύζυγό κ να προχωρήσετε ... 

Εδώ είμαστε να τα λέμε κ να μας λες ο,τι χρειάζεσαι για να νιώθεις καλύτερα!! Γιατροί δεν είμαστε εννοείται για να μας ακούς αλλά βρες τους κατάλληλους... Βρες αυτούς που θα αδειάσουν το κεφάλι σου απ' όλες αυτές τις σκέψεις... 

Είμαι σίγουρη πως σύντομα θα έχεις ευχάριστα νέα κ θα γίνεις μανούλα!! Μη βάζεις τέτοιες σκέψεις στο κεφαλάκι σου να γίνεις μαμά πριν μπεις στα 30...θα γίνει θα δεις!!! Αλλα το χρονοδιαγραμμα αυτό που βάζεις στις σκέψεις σου αυτό το ίδιο σε αγχωνει... Εδώ υπάρχουν γυναίκες ηρωίδες για μένα που παλεύουν στα 45 κ στα 50.. 

❣️❣️😉🌼❤️💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Μας είχε πει μόνο ότι όταν έρθει η ώρα θα κάνουμε βιοψία και αν δεν βρούμε κάτι τότε θα πάμε σε τράπεζα.. όσο για το τι κάναμε.. ξεκίνησα με την περίοδο του Δεκεμβρίου Σαλπιγγογραφία την περίοδο του Ιανουαρίου ορμονολογικές και με την περίοδο του Φεβρουαρίου, αρχές Μαρτίου πλέον υστεροσκοπηση.. Χαλαρά! Εδώ για εξετάσεις του συζύγου όταν ρώτησα από ψάξιμο στο ίντερνετ μου λέει "Ααα! Δεν τις έχουμε γράψει αυτές; Ε! Να τις γράψουμε!" Εδώ αν δεν ρώταγα εγώ για καρυότυπο ακόμα θα περιμέναμε..

Γλυκιά μου @Tokyo δεν ξέρω αν το θυμάσαι, το έχω ξανά αναφέρει βέβαια, εμείς γνωρίζαμε από την αρχή το πρόβλημα.. δεν πήγαμε για διερεύνηση.. και αντί να επικεντρωθεί το όλο θέμα στο σύζυγο έμειναν σε εμένα.. Γιατρούς δεν έχω αλλάξει καθόλου ούτε και πλάνο καθώς δεν γνωρίζω κάποιο συγκεκριμένο πλάνο.. θα ξεκινούσα με την περίοδο του Μαίου τα φάρμακα θα με έπαιρνε τηλέφωνο ώστε να κλείσουμε ραντεβού και είχε σκοπό να κάνουμε την ίδια μέρα με την ωοληψία και βιοψία.. χωρίς να γνωρίζουμε το πόσο θα μας κόστιζε.. προσωπικά δεν έχω μάθει να λειτουργώ έτσι.. ούτε έχω δέντρο στο κήπο όπου φυτρώνουν.. ακόμα και για αυτό το "πλάνο" δεν είχα ιδέα αν δεν πίεζα για να το μάθω νωρίτερα (όταν πήγαμε για το καρυότυπο).. και εγώ χαιρόμουν ότι θα ξεκινήσω αρχές Μαΐου.. Ίσως, λέω ίσως.. αν γνώριζα και εγώ περισσότερα και έκανα το δικό μου προγραμματισμό ώστε να μην χάναμε καθόλου χρόνο να μιλούσαμε υπό τελείως διαφορετικούς όρους αυτή τη στιγμή.. Σε αυτό με το ίντερνετ πάντως έχεις δίκιο και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου άλλωστε είναι ακριβώς ότι είπα και στη βοηθό του γιατρού.. δεν γίνεται να ψάχνω στο ίντερνετ για να ενημερωθώ για καταστάσεις, φάρμακα και τιμές στο ίντερνετ γιατί δεν βρίσκω το γιατρό να το ρωτήσω.. Όπως και να έχει γλυκιά μου καταλαβαίνω ότι οι προτεραιότητες των ανθρώπων ποικίλουν.. για εμένα είναι να κάνω το παιδάκι μου πριν τα 30.. βλέποντας να πλησιάζω αυτή την ηλικία και να μην είμαι πιο κοντά σε σχέση με έναν χρόνο πριν, προσωπικά ανχώνομαι.. ίσως να φαίνονται παράλογο και σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο για την υγεία μου αλλά αυτές είναι οι δικές μου προτεραιότητες.. Τέλος πάντων ελπίζω μόνο να ακολουθώ και εγώ τα σωστά βήματα γιατί αυτή τη στιγμή μόνο ασφάλεια δεν νοιώθω..

Εύχομαι μόνο να πάνε όλα καλά.. Σε όλες μας βασικά γιατί όλες μας αξίζουμε να κρατήσουμε το παιδάκι μας αγκαλιά και να τελειώνουμε σύντομα με όλη αυτή τη διαδικασία...

Τώρα κατάλαβα καλύτερα την ιστορία... Καταρχήν σαλπιγγογραφια, καρυοτυπο, ορμόνες κλπ τα είχα κάνει ήδη... Αν μετρήσω κ αυτά είμαι στο ψάξιμο 1 χρόνο και, εγώ εννοώ από Οκτώβρη στην καθαρή εξωσωματική. Οπότε δεν είναι μεγάλο το διάστημα που λες. 

Δεν είχα καταλάβει ότι ήταν ιδέα του γιατρου βιοψία κ ωοληψια την ίδια μέρα. Κ επίσης δεν είναι ωραίο να μην τον βρίσκεις ποτέ, έχεις δίκιο. Ιατρικά δεν έχω συμβουλή, δεν είμαι ειδική. Σαν κάποια που τα έχει ζήσει όμως θα σου πω ότι αν δεν νιώθεις καλά με το γιατρό δεν θα την παλέψεις... Στην εξωσωματική αυτός είναι ο συνοδοιπόρος, πιο πολύ κ από το σύζυγο όπως κ αν ακουστεί αυτό. Γαιτι σε αυτόν βασίζεις τις ελπίδες σου κ σε καθοδηγεί. Δεν ξέρω αν είναι καλός ο γιατρός σου, δεν τον γνωρίζω άλλωστε, όμως μάλλον δεν έχετε τόσο καλή χημεία... Δεν το βλέπετε το ίδιο; δεν ξέρω... Η μόνη συμβουλή που έχω είναι αν δεν νιώθεις καλά μαζί του αλλαξε... 

Κ κάτι ακόμα. Αλήθεια καταλαβαίνω αυτό που λες. Το αν εγώ στα 30 ούτε καν ήθελα παιδί δε λέει κάτι. Εσύ αυτό θες κ τέλος. Όμως η ζωή μας πετάει πάσες πολύ πέρα των σχεδίων μας. Αν δεν προσαρμοστουμε στους νέους κανόνες του παιχνιδιού κ απλά επιμένουμε στο αρχικό μας πλάνο δεν πάμε πουθενά... Κ γω έλεγα πολλα. Προσαρμογή φίλη μου, δύσκολη κ δυσάρεστη πολλές φορές αλλά μόνο αυτό σε πάει μπροστά. Μου το έδωσαν κάποτε ως συμβουλή κ πραγματικά με έχει σώσει πολλές φορές. 

Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Καλοί οι εξωσωματικοί αλλά ο άντρας χρειάζεται ουρολόγο- ανδρολόγο. Δε σου λέω ότι θα γίνουν θαύματα αλλά ποτε δεν ξέρεις!! Ο καθένας στα λημέρια του. Πήγατε σε ουρολόγο; Έχει κάνει κάποια θεραπεία ο άντρας σου; Είναι δυνατόν να μην σας παρέπεμψαν;!;

Πήγαμε τώρα, την περασμένη Παρασκευή σε έναν ουρολόγο και θέλει να κάνουμε θεραπεία.. τουλάχιστον τρίμηνη, για την ώρα μας είπε να πάρουμε πολύβιταμίνες και στις 9 Μαίου θα μας ξαναδεί μαζί με κάποιες ακόμα εξετάσεις που δεν μας είχαν ζητήσει για την εξωσωματική και ένα ακόμα σπερμοδιάγραμμα με triplex και θα μας κατευθύνει σχετικά με την ακριβή θεραπεία που θα ακολουθηθεί.. όσο για το αν είναι δυνατόν.. μάλλον είναι.. ούτε και εγώ ξέρω τι να πω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Πήγαμε τώρα, την περασμένη Παρασκευή σε έναν ουρολόγο και θέλει να κάνουμε θεραπεία.. τουλάχιστον τρίμηνη, για την ώρα μας είπε να πάρουμε πολύβιταμίνες και στις 9 Μαίου θα μας ξαναδεί μαζί με κάποιες ακόμα εξετάσεις που δεν μας είχαν ζητήσει για την εξωσωματική και ένα ακόμα σπερμοδιάγραμμα με triplex και θα μας κατευθύνει σχετικά με την ακριβή θεραπεία που θα ακολουθηθεί.. όσο για το αν είναι δυνατόν.. μάλλον είναι.. ούτε και εγώ ξέρω τι να πω.. 

Το μόνο που μπορώ να σου πω κορίτσι μου είναι πως όλα για κάποιο λόγο γίνονται. Είναι ακριβές οι βιταμίνες αλλά κάνουν δουλειά!! ( Αν σας έδωσε Profertil, παρηγγειλε τες από το internet ειναι πιο φθηνες ) Μακάρι να δείτε βελτίωση. Κοίταξε να ηρεμήσεις, και αφού θα έχεις το χρόνο αν δε σου κάνει ο γιατρός σου μπορείς να βρεις άλλον χωρίς άγχος. 
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Πήγαμε τώρα, την περασμένη Παρασκευή σε έναν ουρολόγο και θέλει να κάνουμε θεραπεία.. τουλάχιστον τρίμηνη, για την ώρα μας είπε να πάρουμε πολύβιταμίνες και στις 9 Μαίου θα μας ξαναδεί μαζί με κάποιες ακόμα εξετάσεις που δεν μας είχαν ζητήσει για την εξωσωματική και ένα ακόμα σπερμοδιάγραμμα με triplex και θα μας κατευθύνει σχετικά με την ακριβή θεραπεία που θα ακολουθηθεί.. όσο για το αν είναι δυνατόν.. μάλλον είναι.. ούτε και εγώ ξέρω τι να πω.. 

Κορίτσι μου καταλαβαίνω το άγχος και την αγωνία σου καθώς κ τον εκνευρισμό σου με τον γιατρό και την κατάσταση. Όμως προσπαθείτε για παιδάκι από τον Οκτώβριο, ασχέτως αν πήγατε σε εξωσωματικό γιατί γνωρίζατε το πρόβλημα, προσπαθείτε λιγότερο από έναν χρόνο.

Το άγχος είναι εχθρός σε κάθε πτυχή της ζωής μας, πόσο μάλλον σε θέματα σύλληψης κ εγκυμοσύνης. Πρέπει οπωσδήποτε να χαλαρώσεις κ να βρεις κάτι που να σου αποσπά την προσοχή και να διοχετεύεις την ενέργειά σου ή κάποιον να μιλήσεις κ να μπορέσεις να διαχειριστείς αυτά που συμβαίνουν.

Και εννοείται πως έχεις να φροντίσεις τον άντρα σου, τα σκυλιά σου, το σπίτι σου, τη δουλειά σου κ όλα όσα ανέφερες, όπως η πλειοψηφία των σύγχρονων γυναικών. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να βρεις χρόνο να φροντίσεις τον εαυτό σου.

Η σύλληψη είναι ίσως το 1% την μητρότητας. Αν δεν έχεις την υγεία σου, σωματικά και ψυχικά, και δεν έχεις βρει τις ισορροπίες σου θα ζορίζεσαι χωρίς λόγο.

Ίσως σε βοηθήσει να ανοίξεις ένα νέο θέμα και να γράψεις όλη την ιστορία σου κ να ζητήσεις τις ιστορίες μας για να πάρεις μια ιδέα του πώς να κινηθείς. Γιατροί δεν είμαστε σίγουρα, αλλά η καθεμιά έχει να προτείνει γιατρούς από όλες τις ειδικότητες και οι ιστορίες μας ίσως μοιάζουν. Ίσως έτσι νιώσεις λίγο καλύτερα για τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις και να κρίνεις αν ο εξωσωματικός που επέλεξες σας ταιριάζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ πήγα για χοριακή σήμερα πρωί-πρωί και περιμένω τα αποτελέσματα. Είπαν ως το απόγευμα θα τα έχουν έτοιμα.

Στο μεσοδιάστημα όμως δεν κρατήθηκα κ έκανα ένα predictor early κ βγήκε αρνητικό. Θλίψη μόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/4/2020 at 9:29 ΠΜ, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Ναι τα λέγαμε κοπέλα μου... Αλλά στεναχωρήθηκα τόσο.. έχω και το κακό να καταπιέζω αυτά που νοιώθω που και ο οργανισμός μου κάπου ξέσπασε.. ήταν μαζεμένο και το ανχος όλου του μήνα με τις όλες καθυστερήσεις.. 

Μας πήρε τηλέφωνο τη Κυριακή, μας είπε να ξεκινήσει κάποιες βιταμίνες και να κοιτάξουμε την παροδική ορχική βλάβη.. θα μας ξαναπάρει είπε στις 4 Μαίου για να μας πει πως θα βρεθούμε στις 9 που θα είναι Αθήνα.. Όπως σου είπα μου φαίνεται πολύ καλός και φαίνεται να ενδιαφέρεται.. αλλά δεν παύει ο τρόπος του να μας πηγαίνει πολύ πίσω.. δεν ξέρουμε πως θα κινηθεί και ο covid-19 από το Σεπτέμβριο.. δεν ξέρω όλα μαύρα τα βλέπω τώρα κοριτσάκι μου...

Το μόνο ενθαρρυντικό μέσα σε όλα αυτά είναι που με πήραν από την επιτροπή για το ραντεβού.. δεν το έκλεισα χθες βέβαια γιατί ήμουν στο νοσοκομείο όλη μέρα αλλά θα τους πάρω σήμερα ή αύριο τώρα.. τουλάχιστον να έχουμε τα φάρμακα στην άκρη γιατί δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται.. 

Αν μου επιτρέπεις ο τρόπος του δεν είναι για να σας πάει πίσω αλλά για να πάρει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα 

Εμείς για το σπέρμα κάναμε από πέρσι το Φλεβάρη θεραπεία για να δούμε φέτος το Γενάρη αποτέλεσμα.

Ξεκινήσαμε με 2.100.000 σπερματοζωαρια με 2%γρήγορη κίνηση και 6%αργη και στην πρόσφατη ωοληψια είχαμε 10.500.000 με 6%γρηγορη και 20% αργη.

Πόση υπομονή χρειάστηκα μόνο εγώ το ξέρω. Κάθε 3 μήνες σπερμοδιογραμμα και κατάψυξη το δείγμα.Και να περνούν οι μήνες και να μεγαλώνω και να φοβάμαι. 

Όταν όμως μας δίνουν οδηγίες μας τις δίνουν για καλό. Εμπιστεύομαι περισσότερο ένα γιατρό που θέλει να σε προετοιμάσει πάρα κάποιον που σε τρέχει σε εξωσωματική αγνοώντας παραμέτρους. 

Εμείς αποτύχαμε βέβαια και δεύτερη φορά καίτηση φυσικά η πρώτη μου σκέψη ήταν αν είχα πάει πριν ενάμιση χρόνο θα είχα καλύτερη ποιότητα? Πιθανόν. Όμως σίγουρα δεν θα υπήρχε ικανό σπέρμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Κορίτσια εγώ πήγα για χοριακή σήμερα πρωί-πρωί και περιμένω τα αποτελέσματα. Είπαν ως το απόγευμα θα τα έχουν έτοιμα.

Στο μεσοδιάστημα όμως δεν κρατήθηκα κ έκανα ένα predictor early κ βρήκε αρνητικό. Θλίψη μόνο.

Τί να πώ! Ελπίζω η χοριακή να σε διαψεύσει!! Όπως και να χει εσύ θα είσαι μαχήτρια ότι και να γίνει.... Είμαστε μαζί σου και περιμένουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Κορίτσια εγώ πήγα για χοριακή σήμερα πρωί-πρωί και περιμένω τα αποτελέσματα. Είπαν ως το απόγευμα θα τα έχουν έτοιμα.

Στο μεσοδιάστημα όμως δεν κρατήθηκα κ έκανα ένα predictor early κ βρήκε αρνητικό. Θλίψη μόνο.

Άσε το predictor στην άκρη. Άποψη μου.Αν ήταν ο γιατρός θα σου έλεγε κάνε τεστ στο σπίτι. 

Επίσης ο,τι και να σου πουν από το μικρό βιολογικό δεν θα το βάλεις κάτω. Σε καμία περίπτωση. Ο επιμένων νικά! 

Έχεις νομίζω κατάψυξη? Μεγάλη υπόθεση. 

Αν κι εύχομαι να εκπλαγείς ευχάριστα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νιώθω πως θέλω να το γράψω. ..μετά το ποστ μου που ζητουσα συμβουλές σε πμ ανταποκριθηκαν αρκετές κοπέλες στέλνοντας μου τη δική τους ιστορία.Τη δική τους απογοήτευση όταν άκουσαν το "κακή ποιοτητα ωαριων" .

Δεν γράφω το όνομα τους αυτές ξέρουν ποιες είναι. Όσο δεν έκλαψα από λύπη την Τρίτη έκλαψα από συγκίνηση με τα μυνηματα τους.Ήταν σαν να με αγκαλιαζε η καθεμία ξεχωριστα και να μου δίνει κουράγιο. 

Σας ευχαριστώ και νιώθω τυχερή που σας βρήκα. Όσες παλεύουν ακομη καλή μας δύναμη, όσες τα κατάφεραν ελπίζω να σας συναντήσουμε σύντομα στην απεναντι όχθη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kukki είπε:

Κορίτσια εγώ πήγα για χοριακή σήμερα πρωί-πρωί και περιμένω τα αποτελέσματα. Είπαν ως το απόγευμα θα τα έχουν έτοιμα.

Στο μεσοδιάστημα όμως δεν κρατήθηκα κ έκανα ένα predictor early κ βγήκε αρνητικό. Θλίψη μόνο.

Κορίτσι μου μην στεναχωριέσαι και μη το προδικάζεις από ένα τέστ.  Πόσα τεστ εχουμε ακούσει λάθος. Περιμενεβτ τη χοριακη σου που εύχομαι να είναι υψηλή.  Αλλά και να μην είναι ,ψηλά το κεφάλι!! Θα τα καταφέρεις σίγουρα όπως και να έχει.  Να μας πεις νέα σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου να σας κάνω μια ερώτηση; Καθότι τώρα μπαίνω στο χορό εγώ για πρώτη φορά...

Λοιπόν εγώ περίπου μία βδομάδα μετά την πρώτη ένεση daronda θα περιμένω περίοδο.. όπως το υπολογίζω μεγάλη πιθανότητα να πέσει ΣΚ... Μου είπε η μαία όταν αδιαθετησω την καλώ και πρέπει 2η μέρα να κάνω fsh και ε2... Αν πέσει όμως να τις κάνω Κυριακή τι γίνεται; Ξεχασα να το ρωτήσω... Ελπίζω να αδιαθετησω Παρασκευή ή Κυριακή ώστε να μην πέσουν Κυριακή οι αιματολογικές..

Σήμερα θα πάω και σε ενδοκρινολόγο γιατί βρέθηκε ανεβασμένη η tsh 4.48  και μου είπε ο γιατρός πρέπει οπωσδήποτε να πάω σε ενδοκρινολόγο να δει τις εξετάσεις για να το ρυθμίσουμε και αυτό πιο χαμηλά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Κοριτσάκια μου να σας κάνω μια ερώτηση; Καθότι τώρα μπαίνω στο χορό εγώ για πρώτη φορά...

Λοιπόν εγώ περίπου μία βδομάδα μετά την πρώτη ένεση daronda θα περιμένω περίοδο.. όπως το υπολογίζω μεγάλη πιθανότητα να πέσει ΣΚ... Μου είπε η μαία όταν αδιαθετησω την καλώ και πρέπει 2η μέρα να κάνω fsh και ε2... Αν πέσει όμως να τις κάνω Κυριακή τι γίνεται; Ξεχασα να το ρωτήσω... Ελπίζω να αδιαθετησω Παρασκευή ή Κυριακή ώστε να μην πέσουν Κυριακή οι αιματολογικές..

Σήμερα θα πάω και σε ενδοκρινολόγο γιατί βρέθηκε ανεβασμένη η tsh 4.48  και μου είπε ο γιατρός πρέπει οπωσδήποτε να πάω σε ενδοκρινολόγο να δει τις εξετάσεις για να το ρυθμίσουμε και αυτό πιο χαμηλά..

Μωρέ γίνεται αλλά θα τα σκάσεις γιατι τα μόνα ανοιχτά είναι τα ιδιωτικά νοσοκομεία. Εγώ έκανα στο Λητώ που είναι κ πιο οικονομικό κ πλήρωσα 100+ για 4 ορμόνες! Ρώτα αν γίνεται 3η μέρα.... 

@Kukki εύχομαι να γίνει η ανατροπή! Τι έμβρυα είχες βάλει; επίσης αν έχεις κατάψυξη παίζει κ αυτό μεγάλο ρόλο! Σε κάθε περίπτωση όμως οπως είπαν κ τα κορίτσια, ψηλά το κεφάλι ❤️ εύχομαι καλά αποτελέσματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tokyo Σε ευχαριστώ πολύ δεν το ήξερα για τα ιδιωτικά... Αλλά το είπα ότι παίζει να πέσει ΣΚ και μου είπε θα με πάρεις τηλέφωνο όποτε και να αδιαθετησεις γιατί πρέπει να κάνεις αυτές τις δύο ορμόνες.. Θα τη ρωτήσω αν γίνεται και 3η μέρα..

Εντωμεταξυ θελω να δω τι θα πει και ο ενδοκρινολόγος με την tsh.. ελπίζω να πέφτει άμεσα με χαπακι... Γιατί μου είπε ο γιατρός καλό είναι να είναι κοντά στο 2.5... αλλά περισσότερο επηρεάζει στην κύηση γιατί είναι αιτία αποβολών...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

@Tokyo Σε ευχαριστώ πολύ δεν το ήξερα για τα ιδιωτικά... Αλλά το είπα ότι παίζει να πέσει ΣΚ και μου είπε θα με πάρεις τηλέφωνο όποτε και να αδιαθετησεις γιατί πρέπει να κάνεις αυτές τις δύο ορμόνες.. Θα τη ρωτήσω αν γίνεται και 3η μέρα..

Εντωμεταξυ θελω να δω τι θα πει και ο ενδοκρινολόγος με την tsh.. ελπίζω να πέφτει άμεσα με χαπακι... Γιατί μου είπε ο γιατρός καλό είναι να είναι κοντά στο 2.5... αλλά περισσότερο επηρεάζει στην κύηση γιατί είναι αιτία αποβολών...

Ναι δες το οπωσδηποτε! Το ιδανικο ειναι κατω απο 2 (ετσι ειπανε σε μενα τουλαχιστο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kukki είπε:

Κορίτσια εγώ πήγα για χοριακή σήμερα πρωί-πρωί και περιμένω τα αποτελέσματα. Είπαν ως το απόγευμα θα τα έχουν έτοιμα.

Στο μεσοδιάστημα όμως δεν κρατήθηκα κ έκανα ένα predictor early κ βγήκε αρνητικό. Θλίψη μόνο.

Καταρχας δεν επρεπε να κανεις.αυτα δε δειχνουν κ τζαμπα αγχωνεσαι τωρα ..η αναμονη αυτη ειναι η χειροτερη απο ολες τις 14 μερες που περιμενουμε θεωρω.αυτο το διωρο δε παλευτεται !ευχομαι τα καλυτερα κ μη δινεις βαση στο τεστ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kukki είπε:

Κορίτσια εγώ πήγα για χοριακή σήμερα πρωί-πρωί και περιμένω τα αποτελέσματα. Είπαν ως το απόγευμα θα τα έχουν έτοιμα.

Στο μεσοδιάστημα όμως δεν κρατήθηκα κ έκανα ένα predictor early κ βγήκε αρνητικό. Θλίψη μόνο.

Περιμενε λίγο την χοριακη, μπορεί να ναι σχετικά χαμηλή (αλλά όχι αρνητική) για να την δείξει το τεστ ούρων... Πήρες αυτό που είναι πρωιμής ανίχνευσης (πχ 6 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο) ή απ την 1η μέρα καθυστέρησης? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την θετική ενέργεια! @Ginaak ναι έχω 2 στην κατάψυξη... @Tokyo ήταν 3 ημερών κ αυτά που βάλαμε κ τα άλλα 2 που καταψύξαμε.

@Nefeliap έχεις δίκιο αλλά ήμουν να σκάσω... @ntinaki88 το πρώιμης ανίχνευσης έκανα (αυτό που δείχνει 6 μέρες πριν) αλλά το έκανα 3-4 ώρες αφότου είχα ξυπνήσει.

Τέλος πάντων, θα ξέρω σίγουρα σε λίγες ώρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@melodyy κ γενικά οποιες θέλετε να μετακινηθειτε πριν την άρση των μέτρων.. μόλις ενημερώθηκα σχετικά επειδή θα ταξιδέψω πριν τις 17 εκτός νομου για την επιτροπή.. Μ είπανε πως θα φύγω από το νησί με το χαρτί του γιατρού κ θα γυρίσω με Ε1 η βεβαίωση μόνιμης κατοικίας κ θα είμαι καλυμμένη 😉❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την θετική ενέργεια! @Ginaak ναι έχω 2 στην κατάψυξη... @Tokyo ήταν 3 ημερών κ αυτά που βάλαμε κ τα άλλα 2 που καταψύξαμε.

@Nefeliap έχεις δίκιο αλλά ήμουν να σκάσω... @ntinaki88 το πρώιμης ανίχνευσης έκανα (αυτό που δείχνει 6 μέρες πριν) αλλά το έκανα 3-4 ώρες αφότου είχα ξυπνήσει.

Τέλος πάντων, θα ξέρω σίγουρα σε λίγες ώρες. 

Σε λίγες ώρες θα ξέρεις.... Έχε λίγο ακόμα υπομονή!!!!! Κι ότι κι αν βγει να σκεφτείς ότι έχεις έμβρυακια στην κατάψυξη... 

(εγώ θα πω την προσωπική μου γνώμη απ την δική μ εμπειρία, γνωστή μου έκανε εξωσωματικη μια διέγερση στην πρώτη έμβρυομεταφορα έβαλε φρέσκα απέτυχε στην 2η έμβρυομεταφορα έβαλε κατεψυγμένα έχει δύο διδύμουλες 1 έτους κοντεύουν... Εγω τώρα, πριν καν ξεκινήσουμε ο γιατρός μ είπε ότι με πάει για βλαστοκυστες κ η εμβρυομεταφορα θα γίνει στον επόμενο κύκλο οπότε αυτό σήμαινε κατάψυξη εμβρυων, δεν ρώτησα λεπτομέρειες τπτ... Κάναμε διέγερση έγινε γονιμοποιηση έφτασαν βλαστοκυστες  τα καταψυξαμε ήρθε η περίοδος μου κ έκανα μετά την έμβρυομεταφορα 2 εμβρυων είμαι έγκυος σε ένα!!!! ΠΡΟΣΩΠΙΚΉ Μ ΆΠΟΨΗ από την δική μ περιπτωση μου κ της γνωστής μου τα κατεψυγμένα μας έτυχε να ειναι πιο τυχερά απ στα φρέσκα (εγώ δεν ξέρω για μένα βέβαια καθώς έβαλα απευθείας κατεψυγμένα κ πότε φρέσκα) ..... Όμως αυτό αφορά μόνο εμάς! Δεν είναι κάτι που είναι νόμος καθώς άλλες κοπέλες πετυχαίνουν με φρέσκα άλλες δεν πετυχαίνουν αν δεν έρθει η "ευλογημένη ώρα" ότι έμβρυακια κι αν εχουν..... Είναι η δική μας περίπτωση...... 

Οπότε έχε πίστη.... Ο θεός είναι μεγάλος θα στο δώσει το μωρό!!!!!!! Πίστη κ εμπιστοσύνη πάνω απ όλα σε σένα..... 

Προς το παρόν εύχομαι να έχεις μια μεγάλη χοριακη κ απλά το τεστ να ήταν λαθοοοοοοος ❤️❤️❤️ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Hope19 είπε:

@Tokyo Σε ευχαριστώ πολύ δεν το ήξερα για τα ιδιωτικά... Αλλά το είπα ότι παίζει να πέσει ΣΚ και μου είπε θα με πάρεις τηλέφωνο όποτε και να αδιαθετησεις γιατί πρέπει να κάνεις αυτές τις δύο ορμόνες.. Θα τη ρωτήσω αν γίνεται και 3η μέρα..

Εντωμεταξυ θελω να δω τι θα πει και ο ενδοκρινολόγος με την tsh.. ελπίζω να πέφτει άμεσα με χαπακι... Γιατί μου είπε ο γιατρός καλό είναι να είναι κοντά στο 2.5... αλλά περισσότερο επηρεάζει στην κύηση γιατί είναι αιτία αποβολών...

Από όσο θυμάμαι ρυθμίζεται γρήγορα με το χάπι..αρχές του 2018 που έμεινα έγκυος αλλά κ πιο μπροστά ήθελαν την tsh  κάτω από 2... μέχρι να γεννήσω κ να ξαναπάω στην ενδοκρινολόγο πήγε 2.5 το όριο!! μου είχε πει τότε ότι λόγω των έντονων ρυθμών ζωής που έχουμε τελευταία γίνονται πιο ελαστικοί σε κάποιες μετρήσεις!θα πέσει γρήγορα, θα το δεις!!

@Kukki καλή επιτυχία 🍀🍀 είχαμε τα ίδια έμβρυα..4 3ης ημέρας!! έβαλα τα 2 κ δεν έπιασα αλλά τα άλλα 2 όταν τα βγάλαμε από την κατάψυξη, τα άφησα να γίνουν 4ης ημέρας κ πιάστηκε η μικρή μου!! επίσης τη 2η φορά κάναμε κ υποβοηθούμενη εκκόλαψη..

ρωτήστε τους εμβρυολογους σας κορίτσια.. βοηθάει αν κ λένε ότι το κάνουν μόνο σε μεγαλύτερες ηλικίες.. ρωτήστε δε χάνετε κάτι..εγώ ήμουν 33 όταν το κάναμε κ το ίδιο έκανε φίλη μου κ έπιασε κ αυτή..δε ξέρω αν ήταν τυχαίο αλλά αξίζει!!

Εύχομαι να σου είναι αχρειαστα όλα αυτά @Kukki κ να βγει θετική η χοριακη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου πήγα και ενδοκρινολόγο που σας έλεγα ότι έχω tsh 4.48.. 
Μου πήρε μια ώρα ιστορικό, είδε εξετάσεις με ψιλαφισε. Μου έγραψε υπέρηχο θυρεοειδούς.. 
Για αρχή μου εγραψε Τ4 των 50mg. Επανέλεγχος σε δύο μηνες. Ωστόσο είπε αν προκύψει εγκυμοσύνη στο ενδιάμεσο μιλάμε πάλι γιατί θα πρέπει να παίρνω μεγαλύτερη δόση λογικά. Φυσικά θα υπάρξει και επανέλεγχος..Τίποτα το ανησυχητικό μου είπε.. γιατί και τα αντισώματα είναι καλά οπότε ακόμα δεν δείχνει προδιάθεση για κάτι χρόνιο. Θέλει όμως παρακολουθηση μην αυξηθούν κι αυτά .
Ηρέμησα λίγο και με αυτό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Κοριτσάκια μου πήγα και ενδοκρινολόγο που σας έλεγα ότι έχω tsh 4.48.. 
Μου πήρε μια ώρα ιστορικό, είδε εξετάσεις με ψιλαφισε. Μου έγραψε υπέρηχο θυρεοειδούς.. 
Για αρχή μου εγραψε Τ4 των 50mg. Επανέλεγχος σε δύο μηνες. Ωστόσο είπε αν προκύψει εγκυμοσύνη στο ενδιάμεσο μιλάμε πάλι γιατί θα πρέπει να παίρνω μεγαλύτερη δόση λογικά. Φυσικά θα υπάρξει και επανέλεγχος..Τίποτα το ανησυχητικό μου είπε.. γιατί και τα αντισώματα είναι καλά οπότε ακόμα δεν δείχνει προδιάθεση για κάτι χρόνιο. Θέλει όμως παρακολουθηση μην αυξηθούν κι αυτά .
Ηρέμησα λίγο και με αυτό! 

Ναι μην αγχώνεσαι παίρνε το χαπάκι σου κάθε πρωί...εγώ είχα γύρω στο 6 θηροειδή πριν την επέμβαση την ενδομητρίωσης κ ηταν προυπόθεση να πέσει για να γινει το χειρουργείο. με ένα χαπάκι των 50 μέσα σ ενα μήνα είχε ρυθμιστεί.. δεν ειναι κάτι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ @lactaki μου, αν είναι τόσο σύντομα και πέφτει όλα καλά!  Εσύ έκλεισες επιτροπή από ότι διάβασα; Άντε καλή αρχή κοριτσι μου. Επιτέλους 😁

Θα είμαστε όλες κοντά λογικά..

Εσύ ποιο πρωτόκολλο θα κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...