Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

@lactaki μου, επικοινώνησα με τον γιατρό, είναι ταμπουρωμένος, δε βγαίνει ακόμα από το σπίτι του 😂...

Οπότε ούτε χάπια, ούτε παρακολούθηση ωορρηξίας, δυστυχώς...

Τι να κάνουμε, shit happens ¯\_(ツ)_/¯

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια μήπως ξέρετε αν είναι ανησυχητικό που σήμερα στον πρώτο υπέρηχο μου είπαν ότι δεν παράγω όση LH θα έπρεπε κ θα ξεκινήσω από αύριο συμπλήρωμα ενέσεων...

να ανησυχήσω;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Αστα κ εγω ολα μαυρα τα βλεπω..κουραγιο κ υπομονη ! δυστυχως δε μπορουμε να κανουμε κ αλλιως 

Αχ μωρε το ξέρω αλλά όσο περνάνε οι μέρες πέφτω.. Είναι κ ο εγκλεισμός στη μέση που νομίζω ότι επηρεάζει πολύ την ψυχολογία.

 

@elena0212 Μίλησα αγάπη την Πέμπτη που αδιαθέτησα. Έχουν σταματήσει τα πάντα. Να πάρω στην επόμενη περίοδο πάλι μου είπε κ περιμένουμε.. Δύσκολα να ξεκινήσουμε το Μάιο. 
 

@Spongebob συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Μη δίνεις σημασία στο νούμερο της χοριακης να διπλασιαστεί θέλεις. Όλα καλά θα πάνε!! Μείνε σπίτι και να προσεχείς πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Ρε κορίτσια μήπως ξέρετε αν είναι ανησυχητικό που σήμερα στον πρώτο υπέρηχο μου είπαν ότι δεν παράγω όση LH θα έπρεπε κ θα ξεκινήσω από αύριο συμπλήρωμα ενέσεων...

να ανησυχήσω;;

Μα πόσο ειναι η Lh σου; Εκανες ορμονικες εξετασεις αιματος; Απο τον υπερηχο στο ειπε αυτο;  Ξερω οτι η τιμη της πρεπει να κυμαινεται απο 2,4 εως 12,6 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annie! σε καταλαβαινω. Κ εγώ αυτές τις μερες ημουν «σήμερα θα ξεκινούσα ενέσεις, αύριο μεθαυριο ωοληψια» κτλ...να είσαι αισιόδοξη. Ας ελπίσουμε προς τα μέσα Μαΐου να γίνει άρση Των περιοριστικών στις κλινικές. Μη μου απογοητεύεσαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Αχ μωρε το ξέρω αλλά όσο περνάνε οι μέρες πέφτω.. Είναι κ ο εγκλεισμός στη μέση που νομίζω ότι επηρεάζει πολύ την ψυχολογία.

 

@elena0212 Μίλησα αγάπη την Πέμπτη που αδιαθέτησα. Έχουν σταματήσει τα πάντα. Να πάρω στην επόμενη περίοδο πάλι μου είπε κ περιμένουμε.. Δύσκολα να ξεκινήσουμε το Μάιο. 
 

@Spongebob συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Μη δίνεις σημασία στο νούμερο της χοριακης να διπλασιαστεί θέλεις. Όλα καλά θα πάνε!! Μείνε σπίτι και να προσεχείς πολύ.

Ευχαριστω πολυ πολυ...Μακαρι αυτη τη φορα να σταθω τυχερη και να πανε ολα καλα μεχρι τελους!!!!!😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!!! Τι κάνετε;;; Έχω καιρό να μπω να σας διαβάσω!! Έχουμε καινουρια κορίτσια είδα...εκτός από την @tzina819 είδα ότι κ κάποια άλλη κοπέλα αντιμετωπίζει το θέμα της αζωοσπερμιας!! Αν μπορώ να βοηθήσω,να μου πείτε!! Εγώ με τον εγκλεισμό,έχω μπλέξει στη δουλειά,δουλεύω μέχρι τις 10-11 το βράδυ κ δεν προλαβαίνω να σας διαβάσω!! Έχουμε καμία καινουρια εγκυμοσύνη;;; Κανενα καλό νέο σε όλη αυτή την κατάσταση που ζούμε τουλάχιστον να χαρουμε λίγο;;;; 
σας σκέφτομαι συνέχεια κ στεναχωριέμαι που έχω χάσει νέα σας!! 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η ntinaki88 είπε:

@Spongebob μια χαρά είναι η χοριακη σου.... Κι εγώ με 57.3 ξεκίνησα..... Κ είμαι 21 εβδομάδων αύριο.... 🖤🖤

❤❤❤❤ Μακαρι να εξελιχθουν ολα καλα αυτη τη φορα..!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

@annie! σε καταλαβαινω. Κ εγώ αυτές τις μερες ημουν «σήμερα θα ξεκινούσα ενέσεις, αύριο μεθαυριο ωοληψια» κτλ...να είσαι αισιόδοξη. Ας ελπίσουμε προς τα μέσα Μαΐου να γίνει άρση Των περιοριστικών στις κλινικές. Μη μου απογοητεύεσαι...

Πιστεύεις ότι από μέσα Μαΐου μπορεί να έχουμε εξελίξεις; Εγώ που ήλπιζα από αρχές Μαΐου, δεν παίζει αυτό το ενδεχόμενο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Μα πόσο ειναι η Lh σου; Εκανες ορμονικες εξετασεις αιματος; Απο τον υπερηχο στο ειπε αυτο;  Ξερω οτι η τιμη της πρεπει να κυμαινεται απο 2,4 εως 12,6 

Δε μου είπαν τιμή, αλλά το είδαν συνδυαστικά με την τιμή της οισταδιόλης και των ωοθηλακίων... θα μου πουν αύριο λεπτομέρειες στον δεύτερο υπέρηχο. 

Έχω ξεκινήσει αγωγή για εξωσωματική (πρώτη μου φορά) κ με ανησύχησε που θα προσθέσουμε ένεση :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η JoyCat είπε:

Πιστεύεις ότι από μέσα Μαΐου μπορεί να έχουμε εξελίξεις; Εγώ που ήλπιζα από αρχές Μαΐου, δεν παίζει αυτό το ενδεχόμενο;

Αυτό που ακούγεται για τα μέτρα καραντίνας είναι ότι θα εξαρτηθεί από την αντίδραση του κόσμου το Πάσχα... Το καλό σενάριο θα είναι να γίνει άρση των μέτρων αρχές Μάη και το κακό σενάριο προς τέλη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kukki Κατάλαβα, σ'ευχαριστώ! Μακάρι να πάρουμε το μάθημά μας απ'ό,τι έχει συμβεί στον υπόλοιπο κόσμο και να προσέξουμε το περισσότερο δυνατόν όλοι..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Δε μου είπαν τιμή, αλλά το είδαν συνδυαστικά με την τιμή της οισταδιόλης και των ωοθηλακίων... θα μου πουν αύριο λεπτομέρειες στον δεύτερο υπέρηχο. 

Έχω ξεκινήσει αγωγή για εξωσωματική (πρώτη μου φορά) κ με ανησύχησε που θα προσθέσουμε ένεση :(

Να κρατας και εσυ αρχειο για τις εξετασεις που κανεις ..καλο ειναι να ξερεις ποσο ειναι η Lh , η αμη σου κλπ. Να μη σε ανησυχει ,για καλό θα ειναι εξαλλου μια ενεση πανω κατω δε παθαινουμε και τιποτα ,τοσες κανουμε γενικως ..απλα ειναι η πρωτη σου φορα & ειναι λογικό να ανησυχεις ! καλά θα ειναι αρκει να ειναι και ο γιατρος συζητισιμος και σωστος γιατί άπο μαλακιες πολλες εχω ακουσει κ εχω καραφλιασει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Έχω ξεκινήσει αγωγή για εξωσωματική (πρώτη μου φορά) κ με ανησύχησε που θα προσθέσουμε ένεση :(

Καταλαβαινω την ανησυχια σου...εισαι και πρωταρα...αλλα ειλικρινα δε χρειαζεται να αγχωνεσαι και γι' αυτο, αυτα ειναι των γιατρων και σιγουρα ξερουν τι κανουν.

Ευχομαι πολυ καλη επιτυχια! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock & @Nefeliap σας ευχαριστώ για τα καθυσηχαστικά λόγια σας ❤️

Πήρα τώρα τον γιατρό, θα έσκαγα, και μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς να δούμε πως πάει (7η μέρα του κύκλου) και ότι να μην με ανησυχούν τα φάρμακα, τα ρυθμίζουν στις ανάγκες της καθεμιάς. 

Οπότε μάλλον όλα καλά, απλά δε μου είχε αναφέρει έξτρα ένεση κ όταν μου το είπαν από το κέντρο φρίκαρα 😅

@JoyCat μακάρι, αλλά όσο και να προσέχει ο κόσμος, μέχρι να βρεθεί φάρμακο-εμβόλιο δε θα τελειώσει γρήγορα... Θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό για κάποιο καιρό να αλλάξουμε συνήθειες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Αυτό που ακούγεται για τα μέτρα καραντίνας είναι ότι θα εξαρτηθεί από την αντίδραση του κόσμου το Πάσχα... Το καλό σενάριο θα είναι να γίνει άρση των μέτρων αρχές Μάη και το κακό σενάριο προς τέλη...

Μα το θέμα μας δεν είναι μόνο τα μέτρα καραντίνας αλλά το ποτε θα δώσουν το οκ η ESHRE και η ΕΑΙΥΑ. Η οποία ακολουθεί την ESHRE και είναι και αυτό που με ανησυχεί περισσότερο. Προς το παρόν η Ελλάδα μας τα πάει παρα πολύ καλά. Θα περιμένουμε λοιπόν να στρώσει κ η υπόλοιπη ΕΕ για να μπορέσουμε να ξεκινήσουμε και μεις ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Μα το θέμα μας δεν είναι μόνο τα μέτρα καραντίνας αλλά το ποτε θα δώσουν το οκ η ESHRE και η ΕΑΙΥΑ. Η οποία ακολουθεί την ESHRE και είναι και αυτό που με ανησυχεί περισσότερο. Προς το παρόν η Ελλάδα μας τα πάει παρα πολύ καλά. Θα περιμένουμε λοιπόν να στρώσει κ η υπόλοιπη ΕΕ για να μπορέσουμε να ξεκινήσουμε και μεις ; 

Δεν έχει απαγορευτεί από τους Ευρωπαϊκούς θεσμούς, έχουν δωθεί κατευθυντήριες και προτροπές. Για αυτό και υπάρχουν ανοιχτά κέντρα, χωρίς να είναι παράνομα ή και χώρες (πχ Σουηδία) που συνεχίζουν σε πιο νορμάλ ρυθμούς. Και συμφωνώ μαζί σου, θα έπρεπε κάποια πράματα να προχωρούν με πιο αργούς ρυθμούς μεν, αλλά ανάλογα και με την κατάσταση της χώρας  

Και ένας από τους βασικούς λόγους είναι για να αποφευχθούν αναμονές και συνωστισμός στα κέντρα και στα ιατρεία. 

Πρώτη φορά στη ζωή μου σήμερα τέλειωσα με γυναικολογική εξέταση σε 20’ (υπέρηχος+αίματος), και άλλα 20’ το πήγαινε-έλα, 40’ για κάτι που στην κανονική ζωή μου τρώει τουλάχιστον 2 ώρες με κίνηση και αναμονή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/4/2020 at 8:56 ΠΜ, ο/η Anni94 είπε:

ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ...ΕΑΝ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ Π.Μ ΝΑ ΜΙΛΉΣΟΥΜΕ....

Μήπως πήγαινε σε άλλη κοπέλα αυτό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Spongebob είπε:

Κοριτσια μολις με πηρε ο γιατρος..

Ειναι 56 η χοριακη μου..μου ειπε να μην αγχωνομαι και οτι θα παει καλα..

Του ειπα για τα ηπια πονακια περιοδου και μου ειπε μονο αν δω αιμα να βαζω την vasclor πρωι βραδυ.. Μου ειπε να κανω το επομενο τεστ χοριακης την Παρασκευη..

Ειναι χαμηλη η χοριακη..?? Φοβαμαι..Λετε ομως τα πονακια να τα εχω επειδη ειχα γεννα τν Δεκεμβρη?

Αγάπη μου γλυκοα μπράβο μπράβο !!!!! Θα είναι η τυχερή σου θα δεις .... όλα θα πάνε υπέροχα ναι θα κρατάς το μωράκι σου σε λίγους μήνες 

στις πριν 9 ώρες, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Καλημέρα και από μένα κορίτσια!!! Ότι καλύτερο σου εύχομαι @Spongebob!!! Άντε κοπέλα μου να ακούσουμε και ένα χαρμόσυνο νέο!!

@annie! υπομονή.. και εγώ έτσι απελπισία νιώθω και δεν βλέπω να ξεκινάμε σύντομα.. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω?!?

@karen άντε καλή αρχή και εσύ κοπέλα μου.. Ήθελα να σε ρωτήσω μιας και ανέφερες δότρια.. γνωρίζεις (ή και κάποια άλλη κοπέλα) αν μπορώ να δωρίσω ωάρια μετά από την δική μου εξωσωματική; Δεν ξέρω αν είπα καμία βλακεία δεν έχω ρωτήσει ή κάτι άλλο απλά με ενδιαφέρει γενικότερα και αν θα μπορούσα θέλω να το κάνω..

Φυσικά και μπορείς σου δίνει την επιλογή το κέντρο : να τα δωρίσεις , να καταστρέψεις και για ερευνητικούς σκοπούς ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! 

@Papadakis σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση δεν ήξερα αν γίνεται ή έλεγα βλακεία.. το σκεφτόμουν σαν μια βιώσιμη λύση για όσα ωάρια δεν θα μου χρειαστούν (μακάρι δλδ 🤞) να δώσουν ζωή σε άλλα ζευγάρια.. θα το συζητήσω με τον γιατρό όταν έρθει εκείνη η ώρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου ;εχει κανει καμια ερα τεστ και μοριακο ελεγχο ενδομητριου ngs/nn .σε ποιο κεντρο πηγατε κ ποσο στοιχιζουν .βοηθησανε αραγε;Μου ειπε και για λαπαροσκοπηση αλλα λεω αστο τωρα ελεος ποσα ποια;!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/3/2020 at 12:04 ΠΜ, ο/η JoyCat είπε:

@Amica silentia Lune Υπάρχουν πολλές επιλογές. Αν δεν θέλεις να πάρεις πολλές ορμόνες (ούτε κι εγώ ήθελα, γιατί όπως λένε πολλές κοπέλες κι εδώ, πολλές φορές είναι θέμα ποιότητας και όχι ποσότητας), μπορείς να ζητήσεις απ'το γιατρό ένα πρωτόκολλο με μικρές δόσεις. Με τίποτα δεν θα πρότεινα φυσικό κύκλο, είναι ρωσική ρουλέτα ένα μόνο ωάριο και στο τέλος δεν χάνεις μόνο χρήματα αν δεν πάει καλά, είναι και η απογοήτευση. Μπορείς να κάνεις τροποποιημένο φυσικό κύκλο ή διέγερση με χαμηλή σχετικά ποσότητα ορμονών. Εγώ, ας πούμε, ήθελα τροποποιημένο φυσικό, αλλά ο γιατρός μου μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος. Θα κάνω διέγερση αλλά με σχετικά χαμηλή ποσότητα ορμονών. Μπορείς να το ψάξεις, δεν υπάρχει μόνο μία λύση, αλλά πολλές. Δεν υπάρχει δηλαδή μόνο ο φυσικός ή τα βαρβάτα πρωτόκολλα.

Το βασικό είναι να εμπιστευτείς τον γιατρό σου να κάνει εκείνος την τελική επιλογή για σένα γνωρίζοντας τα δεδομένα του ζευγαριού, γιατί όσο καλά και να ενημερωθούμε εμείς, η αλήθεια είναι ότι γιατροί δεν θα γίνουμε. Καλύτερα να αφήνουμε τις ιατρικές αποφάσεις στους γιατρούς. Ρώτησέ τον λοιπόν και αποφάσισε μόνη σου αν εμπιστεύεσαι την κρίση του για να προχωρήσεις σε κάτι τέτοιο.

Νομίζω ότι αυτές οι αποφάσεις είναι πολύ σημαντικές και μπορείς να αξιοποιήσεις μ'αυτόν τον τρόπο τον χρόνο που σου δίνεται τώρα.

 

Κοπέλα μου με έσωσες!! Ο γιατρός μου εντέλει είχε στο μυαλό του πολύ βαρύ πρωτόκολλο.. τον ρώτησα για το τροποποιημένο φυσικό κύκλο και  μετά από αρκετή κουβέντα θα το κάνουμε έτσι.. Μου είπε τότε να πάρω Clomiphene και αν είναι (ανάλογα τις τιμές των ορμονών μου δλδ από ότι κατάλαβα) και για Menopur. Θα ξεκινήσουμε χωρίς επιτροπή.. θα ξαναμιλήσουμε σήμερα για να μου πει δοσολογία και πότε να ξεκινήσω.. έμεινε και του συζύγου ο καρυότυπος και ΑΜΗ και είμαστε έτοιμοι!!! Κορίτσια μου είπε ότι την micro tese θέλει να την κάνουμε εκεί.. είναι φυσιολογικό; 

@JoyCat πραγματικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ κοπέλα μου... Δεν φαντάζεσαι πόσο με βοήθησες.. Να 'σαι καλά και να σου πάνε όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια..

@karen @elena0212 Aν γινει αφαιρεση των σαλπίγγων δηλαδή ,μπορούμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματικη? Συγνωμη κορίτσια μην με παρεξηγήσετε που σας ρωταω διαφορα 😔 , τωρα μαθαίνω γι αυτά.. 

@karen εχεις απολυτο δικιο.. χρειαστηκε να περασουν μερούλες αλλα ηδη από χθες επικοινωνούμε καλυτερα και φαινεται να ξεκιναμε από την αφετηρια για το μακρυ δρομο που μας περιμενει..

Επίσης επειδή εχω διαβασει και σε αλλα forums κορίτσια σχετικα με τη μικρογονιμοποιηση , οι μισες κοπελες τάσσονται υπερ ταυτόχρονης ληψης σπερματοζωαρίων και ωαριων και οι άλλες μισες τάσσονται υπερ των κατεψυγμένων σπερματοζωαρίων δηλαδή πρωτα βιοψια ορχεων καταψυξη και εξωσωματική αργοτερα..Πιστευετε ότι τα ποσοστα επιτυχιας εξαρτώνται με το ποια από τις 2 επιλογες κανει το ζευγαρι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Amica silentia Lune στις 3 σπερματεγχύσεις που έχουμε προσπαθήσει, ξεκίνησα με κλομιφαίνη. Και η αλήθεια είναι πως ο γιατρός είδε ότι ανταποκρίθηκα αρκετά καλά, μάλιστα στην τελευταία σπερματέγχυση έπαιρνα 1 το πρωί και 1 το βράδυ και έκανα 2 ωάρια, ένα αριστερά και ένα δεξιά.

Για την εξωσωματική όμως ξεκίνησα τα gonal με μικρές δόσεις και θα το προσασμόζουμε ανάλογα τις ανάγκες.

@tzina819 δε ξέρω για την περίπτωσή σας, όμως εμάς που τέθηκε θέμα κατάψυξης σπερματοζωαρίων, ο γιατρός δεν ήταν πολύ θετικός. Είπε ότι το φρέσκο σπέρμα είναι πιο καλό στην περίπτωσή μας... Τώρα δε ξέρω, νομίζω ότι είναι ανάλογα το ζευγάρι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...