Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Καλα αποτελέσματα Νίκη μου!

Σε ευχαριστώ..

 

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Δύσκολο πράγμα κορίτσια η εξωσωματική κ κυρίως ψυχολογικά... το σωματικό παλεύεται όμως αυτή η συνεχόμενη αγωνία όχι!  Μακάρι όλες να έχουμε καλά αποτελέσματα! 

Συμφωνώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Δύσκολο πράγμα κορίτσια η εξωσωματική κ κυρίως ψυχολογικά... το σωματικό παλεύεται όμως αυτή η συνεχόμενη αγωνία όχι!  Μακάρι όλες να έχουμε καλά αποτελέσματα! 

Πραγματικά.....κι αν είσαι και γενικά αγχώδης καλή ώρα όπως η αφεντιά μου ?......άστα βράστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Δλδ στην ουσία η μικρογονιμοποιηση αν υπάρχει θέμα με τον κατακερματισμό σπέρματος είναι η λύση?

Έχω δει ότι τη χρησιμοποιούν γενικά! Εμείς δεν έχουμε θέμα με το σπέρμα κ όμως έτσι θα πάμε. Το κάνουν γιατί γενικά δίνει καλύτερα αποτελέσματα... μακαρι για όλες κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η dimsea είπε:

Πραγματικά.....κι αν είσαι και γενικά αγχώδης καλή ώρα όπως η αφεντιά μου ?......άστα βράστα!

Ασε! Δεν είμαι τόσο αγχώδης αλλά οταν με πιανει η καταστροφολογία δίνω ρέστα! Όλο το χειρότερο σκέφτομαι... είμαι ακομα στο αλφα κ νιώθω εξάντληση... χαχαχα ωραία ειμαι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Δλδ στην ουσία η μικρογονιμοποιηση αν υπάρχει θέμα με τον κατακερματισμό σπέρματος είναι η λύση?

Μικρογονιμοποιηση με μεθοδο imsi λενε εχει καλυτερα αποτελεσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Έχω δει ότι τη χρησιμοποιούν γενικά! Εμείς δεν έχουμε θέμα με το σπέρμα κ όμως έτσι θα πάμε. Το κάνουν γιατί γενικά δίνει καλύτερα αποτελέσματα... μακαρι για όλες κορίτσια!

Ναι συμφωνώ από την άποψη ότι γίνεται πιο εύκολα η γονιμοποίηση του ωαρίου αλλά για την συνέχεια...δλδ την εξέλιξη του δεν ξέρω γι αυτό ρωτάω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Ασε! Δεν είμαι τόσο αγχώδης αλλά οταν με πιανει η καταστροφολογία δίνω ρέστα! Όλο το χειρότερο σκέφτομαι... είμαι ακομα στο αλφα κ νιώθω εξάντληση... χαχαχα ωραία ειμαι... 

Έλα να σου κάνω μαθήματα χαχαχαχα αν υπήρχαν φωτογραφίες στα λεξικά δίπλα από τη λέξη άγχος θα είχαν τη δική μου στάνταρ!!!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Έχω δει ότι τη χρησιμοποιούν γενικά! Εμείς δεν έχουμε θέμα με το σπέρμα κ όμως έτσι θα πάμε. Το κάνουν γιατί γενικά δίνει καλύτερα αποτελέσματα... μακαρι για όλες κορίτσια!

Αυτό δεν είναι απόλυτο... Σε πολλές περιπτώσεις η απλή ivf είναι καλύτερη επιλογή από την μικρογονιμοποιηση. Μόνο σε πολύ κακό σπέρμα είναι επιβεβλημένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η dimsea είπε:

@Liveloula88 ακριβώς τώρα διάβαζα για τον προεμφυτευτικό έλεγχο ?.Τι να πώ...νιώθω λίγο χαμένη με όλα όσα διαβάζω.Από τον νέο χρόνο να είμαστε καλά με το που ξεκινήσω ξανά δλδ.θα τα ρωτήσω ΟΛΑ και θα κάνω ότι χρειαστεί πραγματικά.Σε ευχαριστώ πολύ.

Σας ευχαριστω πολυ για οσα γράφετε και με βοηθάτε να ξέρω τι θα ρωτήσω και τι θα ζητήσω απο τον γιατρό να προσέξουμε!Να ειστε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Σας ευχαριστω πολυ για οσα γράφετε και με βοηθάτε να ξέρω τι θα ρωτήσω και τι θα ζητήσω απο τον γιατρό να προσέξουμε!Να ειστε καλα!

Είμαστε εδώ γιατί έχουμε τις ίδιες αγωνίες και κύριως μαθαίνουμε η μια από την άλλη και είναι πραγματικά πολύ συμαντικό.Θα είναι η πρώτη σου προσπάθεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

Πω πω βρε κοπέλα μου!!Ελπίζω σύντομα να έχεις ένα αποτέλεσμα θετικό.

Διαβάζω που γράφεις  για τη βιοψία και την γονιμοποίηση και ήθελα να σε ρωτήσω,προφανώς μικρογονιμοποιηση κάνατε,είχατε γονιμοποίηση σε όλα τα ωάρια που σου πήραν? 

Εμείς κάναμε μια προσπάθεια με φυσικό το Σεπτέμβρη,μου πήραν το ωαριο του κύκλου αλλά το σπέρμα μας ήταν πολύ αδύναμο για να το γονιμοποίησει.Φοβάμαι μήπως ακόμη και με τη διέγερση έχουμε πάλι 0 γονιμοποίηση.

Σπέρμα έχουμε περίπου 2 εκατομμύρια με 7% κίνηση. Μας είπαν ότι στα περισσότερα ωάρια θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα. 

Επίσης κι εμείς το κρυοσυντηρησαμε και μαλλον ηταν λάθος. 

Σε ευχαριστώ πολύ!Εύχομαι και εσύ να έχεις θετικό αποτέλεσμα σύντομα.

Ναι μικρογονιμοποιηση.Μου πήραν 10 και γονιμοποιηθηκαν 7!Με πολύ ψάξιμο όμως για να βρούμε σπερματοζωάρια και να τα κινητοποιήσουμε....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η dimsea είπε:

Είμαστε εδώ γιατί έχουμε τις ίδιες αγωνίες και κύριως μαθαίνουμε η μια από την άλλη και είναι πραγματικά πολύ συμαντικό.Θα είναι η πρώτη σου προσπάθεια?

Δεύτερη.Η πρώτη πριν 2 χρόνια αλλά πήγα σχεδόν στα τυφλά.Χωρις πολλές εξηγήσεις από το γιατρό κ εμένα να μην ξέρω ούτε πρέπει να προσέξω ούτε τι να ρωτήσω.Πηγαμε με διέγερση κ είχα μόνο ένα ωοθυλάκιο που δεν προχώρησε.Δεν φτάσαμε ποτέ σε ωοληψια όπως καταλαβαίνεις.13 μέρες ενέσεις όλη μέρα κ αποτελέσματα μηδέν.Παρολα αυτά είμαι αισιόδοξη κ πιστεύω ότι με τον νέο γιατρό μου θα τα καταφέρουμε.Μεσα σε 2χρονια έχουν φύγει 10.000ευρω σε εξετάσεις κ επεμβάσεις.Βασανο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Αυτό δεν είναι απόλυτο... Σε πολλές περιπτώσεις η απλή ivf είναι καλύτερη επιλογή από την μικρογονιμοποιηση. Μόνο σε πολύ κακό σπέρμα είναι επιβεβλημένη.

Γενικά Έχω καταλάβει οτι στην εξωσωματική τπτ δεν είναι απόλυτο... ο λόγος που την προτείνουν σε εμάς ειναι ότι δεν εχω κ τα άπειρα ωάρια κ θεωρούν πιο ασφαλή τη μέθοδο. Τώρα τι να πω, θα δείξει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Δεύτερη.Η πρώτη πριν 2 χρόνια αλλά πήγα σχεδόν στα τυφλά.Χωρις πολλές εξηγήσεις από το γιατρό κ εμένα να μην ξέρω ούτε πρέπει να προσέξω ούτε τι να ρωτήσω.Πηγαμε με διέγερση κ είχα μόνο ένα ωοθυλάκιο που δεν προχώρησε.Δεν φτάσαμε ποτέ σε ωοληψια όπως καταλαβαίνεις.13 μέρες ενέσεις όλη μέρα κ αποτελέσματα μηδέν.Παρολα αυτά είμαι αισιόδοξη κ πιστεύω ότι με τον νέο γιατρό μου θα τα καταφέρουμε.Μεσα σε 2χρονια έχουν φύγει 10.000ευρω σε εξετάσεις κ επεμβάσεις.Βασανο...

Χρυσαφω σου εξήγησε ποτέ γιατί σε πήγε σε διέγερση ενώ έβλεπε μόνο ενα; αυτό ειναι το ωάριο του μήνα, μπορούσε να το πάρει κ με φυσικό σωστά; ειναι ρε παιδί μου κ οι γιατροί ο,τι να 'ναι μερικές φορές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Δεύτερη.Η πρώτη πριν 2 χρόνια αλλά πήγα σχεδόν στα τυφλά.Χωρις πολλές εξηγήσεις από το γιατρό κ εμένα να μην ξέρω ούτε πρέπει να προσέξω ούτε τι να ρωτήσω.Πηγαμε με διέγερση κ είχα μόνο ένα ωοθυλάκιο που δεν προχώρησε.Δεν φτάσαμε ποτέ σε ωοληψια όπως καταλαβαίνεις.13 μέρες ενέσεις όλη μέρα κ αποτελέσματα μηδέν.Παρολα αυτά είμαι αισιόδοξη κ πιστεύω ότι με τον νέο γιατρό μου θα τα καταφέρουμε.Μεσα σε 2χρονια έχουν φύγει 10.000ευρω σε εξετάσεις κ επεμβάσεις.Βασανο...

Καταλαβαίνω κι εγώ κάπως έτσι πήγα χωρίς να ρωτάω πολλά πολλά (για να μην αγχωθώ κυρίως) πείραμε 3 που γονιμοποιήθηκαν αλλά χωριακή μετά την ΕΤ αρνητική. Γι αυτό τώρα ρωτάω για κατακερματισμούς κλπ μήπως η δεύτερη είναι και η τυχερή μου.Καλά κάνεις...ειναι μεγάλο πράγμα η αισιοδοξία και γενικά το ψυχολογικό σε τέτοιες καταστάσεις.Με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tokyo είπε:

Χρυσαφω σου εξήγησε ποτέ γιατί σε πήγε σε διέγερση ενώ έβλεπε μόνο ενα; αυτό ειναι το ωάριο του μήνα, μπορούσε να το πάρει κ με φυσικό σωστά; ειναι ρε παιδί μου κ οι γιατροί ο,τι να 'ναι μερικές φορές...

Δεν θέλω να χαρακτηρίσω τον γιατρό...Τόσο άκυρος δεν θα μπορούσε να υπάρξει...Όχι κορίτσι μου .Για τίποτα δεν μου έδινε εξηγήσεις κ τίποτα δεν μου έλεγε..Τον έβλεπα μόνο στους υπερήχους ,βιαστικό κ ανορεκτο. Η χημεία μας ανύπαρκτη.Ευτυχως προχωράμε κ πάμε αλλού.Και τώρα τα θέλω όλα αναλυτικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Καταλαβαίνω κι εγώ κάπως έτσι πήγα χωρίς να ρωτάω πολλά πολλά (για να μην αγχωθώ κυρίως) πείραμε 3 που γονιμοποιήθηκαν αλλά χωριακή μετά την ΕΤ αρνητική. Γι αυτό τώρα ρωτάω για κατακερματισμούς κλπ μήπως η δεύτερη είναι και η τυχερή μου.Καλά κάνεις...ειναι μεγάλο πράγμα η αισιοδοξία και γενικά το ψυχολογικό σε τέτοιες καταστάσεις.Με το καλό!

Σε ευχαριστώ πολύ.Σε όλες μας.Ο κατακερματισμός γίνεται για να δουν αν το σπέρμα είναι οκ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Χρυσάφω είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ.Σε όλες μας.Ο κατακερματισμός γίνεται για να δουν αν το σπέρμα είναι οκ;;

Από ότι κατάλαβα ανάλογα το αποτέλεσμα βλέπουν αν θα προχωρήσει η γονιμοποίηση του ωαρίου...... αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου είναι αν ακόμα και με την μικρογονιμοποίηση παίζει ρόλο μια κακή εξέταση κατακερματισμού ή όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η dimsea είπε:

Από ότι κατάλαβα ανάλογα το αποτέλεσμα βλέπουν αν θα προχωρήσει η γονιμοποίηση του ωαρίου...... αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου είναι αν ακόμα και με την μικρογονιμοποίηση παίζει ρόλο μια κακή εξέταση κατακερματισμού ή όχι.

Θα ρωτήσουμε το γιατρό.Τα σημειώνω όλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Χρυσάφω είπε:

Θα ρωτήσουμε το γιατρό.Τα σημειώνω όλα!!!!

Αυτό πρέπει να κάνω κι εγώ γιατί όποτε πηγαίνω ρε παιδί μου λες και πατάω delete στη μνήμη μου και δεν ρωτάω ούτε τα μισά από όσα θέλω.Προχθές είχα τόσα στο μυαλό μου να τον ρωτήσω και σήμερα το μόνο που τον ρώτησα ήταν για τα φάρμακα κλπ.Πότε θα πάς με το κάλο κι αν επιτρέπεται που θα κάνεις την δεύτερη σου προσπάθεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η dimsea είπε:

Αυτό πρέπει να κάνω κι εγώ γιατί όποτε πηγαίνω ρε παιδί μου λες και πατάω delete στη μνήμη μου και δεν ρωτάω ούτε τα μισά από όσα θέλω.Προχθές είχα τόσα στο μυαλό μου να τον ρωτήσω και σήμερα το μόνο που τον ρώτησα ήταν για τα φάρμακα κλπ.Πότε θα πάς με το κάλο κι αν επιτρέπεται που θα κάνεις την δεύτερη σου προσπάθεια?

Γύρω στα μέσα του μήνα θα μας δει ο γιατρός.Συγκεντρωνουμε τις εξετάσεις κ πρώτα ο Θεός να είναι καλές κ βάζουμε αμέσως μπρος.Στο Γένεσις.Εσυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Γύρω στα μέσα του μήνα θα μας δει ο γιατρός.Συγκεντρωνουμε τις εξετάσεις κ πρώτα ο Θεός να είναι καλές κ βάζουμε αμέσως μπρος.Στο Γένεσις.Εσυ;

Α μια χαρά.....έχεις περάσει επιτροπή κλπ?Εγώ στο Ιασώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Γύρω στα μέσα του μήνα θα μας δει ο γιατρός.Συγκεντρωνουμε τις εξετάσεις κ πρώτα ο Θεός να είναι καλές κ βάζουμε αμέσως μπρος.Στο Γένεσις.Εσυ;

Όλες θα είναι καλές! Κ γω αγχώθηκα ειδικά με καρυοτυπο κλπ αλλά η αλήθεια είναι πως είναι πολύ σπάνια όλα αυτά... μια χαρά θα είστε! 

Εγώ κορίτσια είμαι στο μητέρα. Είμαι ευχαριστημένη έως τώρα. Μακάρι να έχει κ αποτέλεσμα όλο αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...