Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

@Liveloula88 ακριβώς τώρα διάβαζα για τον προεμφυτευτικό έλεγχο ?.Τι να πώ...νιώθω λίγο χαμένη με όλα όσα διαβάζω.Από τον νέο χρόνο να είμαστε καλά με το που ξεκινήσω ξανά δλδ.θα τα ρωτήσω ΟΛΑ και θα κάνω ότι χρειαστεί πραγματικά.Σε ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimsea καρυοτυπος ζευγους ειναι μια εξεταση αλλα και φυσιολογικο καρυοτυπο να εχει ενα ζευγαρι παλι υπαρχει πιθανοτητα χρωμοσωμικων ανωμαλιων. 

Ο κατακερμαρισμος dna σπερματος επισης που βλεπει αν και ποσο κατακερματισμενο dna φερουν τα σπερματοζωαρια. 

Ο προεμφυτευτικος ελεγχος των εμβρυων ειναι η μεθοδος που εξεταζει τα εμβρυα για χρωμοσωμικες. Να σημειωσω οτι ειναι αρκετα ακριβη διαδικασια, περιπου 1000€ η βιοψια των εμβρυων και 200€ για καθε εμβρυο, γινεται σε φρεσκα εμβρυα (συνηθως) και το καλυτερο σταδιο για βιοψια ειναι η βλαστοκυστη οπου παιρνουν περισδοτερα κυτταρα απο καθε εμβρυο κι ετσι εχουν καλυτερη εικονα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Ο κατακερματισμός που λές, τον έχω ακούσει σαν εξέταση, όμως νόμιζα πως σε τέτοια περίπτωση δεν θα γινόταν κάν γονιμοποίηση (άσχετη εντελώς).Τέτοιο κόστος ο προεμφυτευτικος ε? Ούφφφφ χάος πραγματικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Χρυσάφω είπε:

Έλα κοπέλα μου.Περιμενω να κάνει σπερμοδιαγραμμα, καλλιέργεια σπέρματος,κυστική κ καρυότυπο...Τον έχουν αγχώσει κ όλο αναβάλλει...

Εσείς;;;Κάνατε γενικό έλεγχο;Το τσιγάρο;;Το έκοψες;;;Εγώ δυστυχώς ακόμη...

Χρυσάφω επειδή κ μεις τα κάναμε αυτά να ξέρεις οτι λίγο αργούν τα αποτελέσματα οπότε μην αργειτε... την Κυστική δεν σας την είχαν κάνει στην προηγούμενη προσπάθεια; για να μην τρέχετε πάλι... έχουν κ κόστος αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

@peacock σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Ο κατακερματισμός που λές, τον έχω ακούσει σαν εξέταση, όμως νόμιζα πως σε τέτοια περίπτωση δεν θα γινόταν κάν γονιμοποίηση (άσχετη εντελώς).Τέτοιο κόστος ο προεμφυτευτικος ε? Ούφφφφ χάος πραγματικά. 

Λένε πως αν υπάρχει πρόβλημα με τον κατακερματισμό τα ωάρια γονιμοποιούνται κανονικά αλλά είτε δεν φτάνουν στο στάδιο της βλαστοκύστης, είτε το ζευγάρι βιώνει επαναλαμβανόμενες αποτυχίες εμφύτευσης ή αποβολές.

Οι τιμές του προεμφυτευτικού που σου είπα είναι ενδεικτικές, από κέντρο σε κέντρο αλλάζει το κόστος συνήθως προς τα πάνω. (εχω ακούσει για κάθε έμβρυο από 150€ εως και 400€!!! αλλά αυτό εξαρτάται από κέντρο,γιατρό κτλ)

Δυστυχώς τα ξέρω καλά γιατί προετοιμάζομαι για προεμφυτευτικό έλεγχο.. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock ναι δυστυχώς όπως και στην εξωσωματική καθένας ζητάει όσα θέλει τι να πείς.Αν επιτρέπεται εσύ γιατί?Είχες επαναλαμβανόμενες αποτυχίες? Να ρωτήσω και κάτι άλλο.....τον κατακερματισμό τον κάνεις σε μαιευτήρια τύπου ρεα, μητέρα κλπ ή και σε απλό διαγνωστικό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

@peacock ναι δυστυχώς όπως και στην εξωσωματική καθένας ζητάει όσα θέλει τι να πείς.Αν επιτρέπεται εσύ γιατί?Είχες επαναλαμβανόμενες αποτυχίες? Να ρωτήσω και κάτι άλλο.....τον κατακερματισμό τον κάνεις σε μαιευτήρια τύπου ρεα, μητέρα κλπ ή και σε απλό διαγνωστικό?

Δυστυχώς ναι, αποτυχίες με φαινομενικά καλές βλαστοκύστες.

Τον κατακερματισμό τον κανεις σε μαιευτηριο τύπου μητερα, ιασω κτλ ή σε εργαστήριο εξειδικευμένο για τετοιες εξετασεις.. (αν ρωτησεις τον γιατρό σου σίγουρα θα σου προτείνει καποιο)

ΠΡΟΣΟΧΗ! Οχι σε οποιοδήποτε εργαστηριο τύπου βιοιατρική κτλ

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimsea η @peacock τα είπε πολύ καλά...αυτές τις εξετάσεις ΜΟΝΟ σε εξειδικευμένα κέντρα..ας σε παραπέμψει ο γιατρός σου σε κάποιο που εμπιστεύεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock @Sofia35 σας ευχαριστώ πάρα πολύ Για τον κατακερματισμο το σκέφτομαι από τη μέρα της αρνιτικης χωριακης .... θα ρωτήσω και τον γυναικολόγο μου και ο σύζυγος τον ουρολόγο του. Τη βιοϊατρική είχα κατά νου για να είμαι ειλικρινής όταν ρώτησα. Αντε να δούμε.... κι αν υπάρχει θέμα με αυτό είναι κάτι που διορθώνεται με βιταμίνες πχ. και κάποια αγωγή? Εντύπωση μου κάνει που δεν του την έχει δώσει ο γιατρός του παρόλο που ξέρει ότι πηγαίναμε για εξωσωματική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimsea αν βγει υψηλός ο κατακερματισμός εννοείται ότι με τη σωστή αγωγή μπορεί να βελτιωθεί...μη σε αγχωνει καθόλου.!!! Απλά αυτού του τύπου οι εξετάσεις μόνο σε εξειδικευμένο κέντρο.!!! Εμάς να σκεφτείς ο ουρολόγος το σπέρμοδιάγραμμα δεν το δέχτηκε γιατί το έκανε σε ένα απλό διαγνωστικό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sofia35 είπε:

@dimsea αν βγει υψηλός ο κατακερματισμός εννοείται ότι με τη σωστή αγωγή μπορεί να βελτιωθεί...μη σε αγχωνει καθόλου.!!! Απλά αυτού του τύπου οι εξετάσεις μόνο σε εξειδικευμένο κέντρο.!!! Εμάς να σκεφτείς ο ουρολόγος το σπέρμοδιάγραμμα δεν το δέχτηκε γιατί το έκανε σε ένα απλό διαγνωστικό..

Σοβαρά? Εμένα σε ένα απλό διαγνωστικό έκανε και τα 2 και δεν του είπε κάτι μόνο στο πρώτο του είχε δώσει κάτι βιταμίνες λόγο ενός μικρού θέματος με την κινητικότητα. Τέλος πάντων τι να πω.... θα δούμε, θα ρωτήσω αύριο και τον γυναικολόγο μου που θα πάω για το καθιερωμένο μου ΠΑΠ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

@peacock @Sofia35 σας ευχαριστώ πάρα πολύ Για τον κατακερματισμο το σκέφτομαι από τη μέρα της αρνιτικης χωριακης .... θα ρωτήσω και τον γυναικολόγο μου και ο σύζυγος τον ουρολόγο του. Τη βιοϊατρική είχα κατά νου για να είμαι ειλικρινής όταν ρώτησα. Αντε να δούμε.... κι αν υπάρχει θέμα με αυτό είναι κάτι που διορθώνεται με βιταμίνες πχ. και κάποια αγωγή? Εντύπωση μου κάνει που δεν του την έχει δώσει ο γιατρός του παρόλο που ξέρει ότι πηγαίναμε για εξωσωματική. 

Στο μυαλό σου ήμουν! ? Να το ξέρεις γενικά οτι για τετοιου είδους εξετάσεις δε πάμε σε αυτά τα εργαστήρια.

Τωρα σχετικά με τον κατακερματισμό συνήθως αν δεν υπάρχει καποια υποψία στο σπερμοδιάγραμμα πχ υψηλες ανώμαλες μορφές κτλ δεν τον προτείνουν γιατί βασει πιθανοτήτων ενα φαινομενικά καλό σπερμοδιάγραμμα είναι πολύ δύσκολο να κρύβει κατακερματισμένο dna.

Eμείς ήμασταν οι αρχικαντέμηδες φυσικά...όσες φορές εκανε σπερμοδιάγραμμα ο σύζυγος εβγαινε ενα φυσιολογικότατο σπερμοδιάγραμμα, στο τελος όπου είχαμε βιοχημική και πλεον όχι άλλα έμβρυα στη κατάψυξη έκανε κατακερματισμό και καλλιέργεια... βγήκες θετικός σε χλαμύδια  και οριακός στον κατακερματισμό. Πήρε λοιπόν αντιβίωση για χλαμύδια και βιταμίνες για ενα τρίμηνο... Ξανακάναμε κατακερματισμό και καλλιέργεια, τα χλαμύδια εφυγαν ο κατακερματισμός ανέβηκε κι αλλο και το τονίζω με φαινομικά καλό σπερμοδιάγραμμα.

Με λίγα λόγια είναι μία εξέταση που βασει της προσωπικής μου εμπειρίας τη θεωρώ απαραίτητη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Χρυσάφω επειδή κ μεις τα κάναμε αυτά να ξέρεις οτι λίγο αργούν τα αποτελέσματα οπότε μην αργειτε... την Κυστική δεν σας την είχαν κάνει στην προηγούμενη προσπάθεια; για να μην τρέχετε πάλι... έχουν κ κόστος αυτά!

Ναι,έκλεισε ήδη ραντεβού,ευτυχώς!Κινήθηκε σήμερα.Κυστικη είχα κάνει μόνο εγώ κ τώρα με άλλο γιατρό,ζητάει κ στο σύζυγό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Στο μυαλό σου ήμουν! ? Να το ξέρεις γενικά οτι για τετοιου είδους εξετάσεις δε πάμε σε αυτά τα εργαστήρια.

Τωρα σχετικά με τον κατακερματισμό συνήθως αν δεν υπάρχει καποια υποψία στο σπερμοδιάγραμμα πχ υψηλες ανώμαλες μορφές κτλ δεν τον προτείνουν γιατί βασει πιθανοτήτων ενα φαινομενικά καλό σπερμοδιάγραμμα είναι πολύ δύσκολο να κρύβει κατακερματισμένο dna.

Eμείς ήμασταν οι αρχικαντέμηδες φυσικά...όσες φορές εκανε σπερμοδιάγραμμα ο σύζυγος εβγαινε ενα φυσιολογικότατο σπερμοδιάγραμμα, στο τελος όπου είχαμε βιοχημική και πλεον όχι άλλα έμβρυα στη κατάψυξη έκανε κατακερματισμό και καλλιέργεια... βγήκες θετικός σε χλαμύδια  και οριακός στον κατακερματισμό. Πήρε λοιπόν αντιβίωση για χλαμύδια και βιταμίνες για ενα τρίμηνο... Ξανακάναμε κατακερματισμό και καλλιέργεια, τα χλαμύδια εφυγαν ο κατακερματισμός ανέβηκε κι αλλο και το τονίζω με φαινομικά καλό σπερμοδιάγραμμα.

Με λίγα λόγια είναι μία εξέταση που βασει της προσωπικής μου εμπειρίας τη θεωρώ απαραίτητη!

Κορίτσι μου μη το λες δεν είναι και τόσο σπάνιο εγώ ξέρω άλλες τρεις περιπτώσεις με τέλειο σπερμοδιαγραμμα και υψηλό κατακερματισμό σκέψου νόμιζαν ότι όλα είναι τέλεια αλλά τελικά  ήταν αυτό το πρόβλημα!!!και εγώ νομίζω ζω αν πας για εξωσωματική χρειάζεται σίγουρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Στο μυαλό σου ήμουν! ? Να το ξέρεις γενικά οτι για τετοιου είδους εξετάσεις δε πάμε σε αυτά τα εργαστήρια.

Τωρα σχετικά με τον κατακερματισμό συνήθως αν δεν υπάρχει καποια υποψία στο σπερμοδιάγραμμα πχ υψηλες ανώμαλες μορφές κτλ δεν τον προτείνουν γιατί βασει πιθανοτήτων ενα φαινομενικά καλό σπερμοδιάγραμμα είναι πολύ δύσκολο να κρύβει κατακερματισμένο dna.

Eμείς ήμασταν οι αρχικαντέμηδες φυσικά...όσες φορές εκανε σπερμοδιάγραμμα ο σύζυγος εβγαινε ενα φυσιολογικότατο σπερμοδιάγραμμα, στο τελος όπου είχαμε βιοχημική και πλεον όχι άλλα έμβρυα στη κατάψυξη έκανε κατακερματισμό και καλλιέργεια... βγήκες θετικός σε χλαμύδια  και οριακός στον κατακερματισμό. Πήρε λοιπόν αντιβίωση για χλαμύδια και βιταμίνες για ενα τρίμηνο... Ξανακάναμε κατακερματισμό και καλλιέργεια, τα χλαμύδια εφυγαν ο κατακερματισμός ανέβηκε κι αλλο και το τονίζω με φαινομικά καλό σπερμοδιάγραμμα.

Με λίγα λόγια είναι μία εξέταση που βασει της προσωπικής μου εμπειρίας τη θεωρώ απαραίτητη!

Αν όμως ούτε οι βιταμίνες βοηθάνε στον κατακερματισμο, τότε τι μπορείς να κάνεις γνωρίζοντας την πληροφορία αυτή, τελικά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Στο μυαλό σου ήμουν! ? Να το ξέρεις γενικά οτι για τετοιου είδους εξετάσεις δε πάμε σε αυτά τα εργαστήρια.

Τωρα σχετικά με τον κατακερματισμό συνήθως αν δεν υπάρχει καποια υποψία στο σπερμοδιάγραμμα πχ υψηλες ανώμαλες μορφές κτλ δεν τον προτείνουν γιατί βασει πιθανοτήτων ενα φαινομενικά καλό σπερμοδιάγραμμα είναι πολύ δύσκολο να κρύβει κατακερματισμένο dna.

Eμείς ήμασταν οι αρχικαντέμηδες φυσικά...όσες φορές εκανε σπερμοδιάγραμμα ο σύζυγος εβγαινε ενα φυσιολογικότατο σπερμοδιάγραμμα, στο τελος όπου είχαμε βιοχημική και πλεον όχι άλλα έμβρυα στη κατάψυξη έκανε κατακερματισμό και καλλιέργεια... βγήκες θετικός σε χλαμύδια  και οριακός στον κατακερματισμό. Πήρε λοιπόν αντιβίωση για χλαμύδια και βιταμίνες για ενα τρίμηνο... Ξανακάναμε κατακερματισμό και καλλιέργεια, τα χλαμύδια εφυγαν ο κατακερματισμός ανέβηκε κι αλλο και το τονίζω με φαινομικά καλό σπερμοδιάγραμμα.

Με λίγα λόγια είναι μία εξέταση που βασει της προσωπικής μου εμπειρίας τη θεωρώ απαραίτητη!

Χαχαχαχαχα λες? Εννοείται θα του πω να την κάνει οπωσδήποτε. Άσε ας μην μιλήσουμε για γκαντεμιά καλύτερα.... όλες μας δλδ κάτι θα έχουμε να πούμε!?

@ViKcy σε ευχαριστώ πολύ κι εσένα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η dimsea είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες μετά από παααααρα πολύ καιρό.Στον αγώνα κι εμείς με την πρώτη μου ΕΤ πριν μερικές μέρες και δυστυχώς αρνιτικη χοριακή.... αύριο θα πάω να κουβεντιασω με τον γιατρό και πραγματικά αγχώνομαι πολύ....  δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί ακούσω από εκεί που θεωριτικα όλα ήταν καλά. 

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου αυτά συμβαίνουν πολύ συχνά στις εξωσωματικές είναι σύνηθες. Πολύ πιθανόν να μην έφταιγε τίποτα και να ήταν απλά ένα ατυχές γεγονός. Θα τα καταφέρεις να είσαι σίγουρη η επόμενη φορά θα είναι η τυχερή σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Liveloula88 είπε:

Στις 26 είχα αρνητική χοριακή...ελπιζω στον επόμενο κύκλο, λογικά αρχές Δεκέμβρη, να κάνω ετ...

Έλααα αγάπη μαζί θα μαστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου αυτά συμβαίνουν πολύ συχνά στις εξωσωματικές είναι σύνηθες. Πολύ πιθανόν να μην έφταιγε τίποτα και να ήταν απλά ένα ατυχές γεγονός. Θα τα καταφέρεις να είσαι σίγουρη η επόμενη φορά θα είναι η τυχερή σου

Καλησπέρα. Το ίδιο μου είπε και ο γιατρός μετά βέβαια μου είπε για την χαμηλή μου ΑΜΗ και την υψηλή FSH. Λειτούργησα παρόλα αυτά καλά με το φάρμακο της εξωσωματικής και μου είπε ευτυχώς ότι δεν μου προτείνει δανεικά με τέτοια αποτελεσματα. Τώρα τι να πω..... ο Θεός μαζί μας. Έναν κατακερματισμό πάντως θα ξεσηκωσω τον σύζυγο να κάνει... τουλάχιστον να αποκλείσουμε η όχι αυτό το θέμα. Σε ευχαριστώ πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Καλησπέρα. Το ίδιο μου είπε και ο γιατρός μετά βέβαια μου είπε για την χαμηλή μου ΑΜΗ και την υψηλή FSH. Λειτούργησα παρόλα αυτά καλά με το φάρμακο της εξωσωματικής και μου είπε ευτυχώς ότι δεν μου προτείνει δανεικά με τέτοια αποτελεσματα. Τώρα τι να πω..... ο Θεός μαζί μας. Έναν κατακερματισμό πάντως θα ξεσηκωσω τον σύζυγο να κάνει... τουλάχιστον να αποκλείσουμε η όχι αυτό το θέμα. Σε ευχαριστώ πολύ. 

Αν επιτρέπεται κορίτσι μου πόσο είναι η FSH σου και πόσο η AMH?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Αν επιτρέπεται κορίτσι μου πόσο είναι η FSH σου και πόσο η AMH?

ΑΜΗ 0,59 η FSH άλλαζε ανάλογα τον κύκλο κι επειδή έκανα 2 φορές μια όταν μου είπε ο γυναικολόγος μου και μια για την επιτροπή... η τελευταία ήταν 17,27 και είχα πάθει σοκ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

ΑΜΗ 0,59 η FSH άλλαζε ανάλογα τον κύκλο κι επειδή έκανα 2 φορές μια όταν μου είπε ο γυναικολόγος μου και μια για την επιτροπή... η τελευταία ήταν 17,27 και είχα πάθει σοκ. 

Το ίδιο θέμα έχω κι εγώ κορίτσι μου και καταλαβαίνω το άγχος σου...ας ελπίσουμε ότι στο μέλλον θα σταθούμε πιο τυχερές!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Το ίδιο θέμα έχω κι εγώ κορίτσι μου και καταλαβαίνω το άγχος σου...ας ελπίσουμε ότι στο μέλλον θα σταθούμε πιο τυχερές!!!

Κοίτα όταν το είδα πιο ψύχραιμα και κοιτούσα δίπλα τις τιμές της ΑΜΗ ήταν ακριβώς αυτή που αναγραφοταν βάση της ηλικίας μου και με ακρίβεια μηνών πραγματικά.... δεν θεωρώ δλδ ότι είναι πρόβλημα απλά εγώ πιο νέα δεν σκεφτόμουν καν το ενδεχόμενο της εγκυμοσύνης και να που έφτασα σχεδόν 40χρ! Εσύ αν επιτρέπεται τι ηλικία έχεις? Μακάρι με την επόμενη προσπάθεια να γελάσει το χειλάκι μας το εύχομαι σε όλες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bou30 είπε:

Αν όμως ούτε οι βιταμίνες βοηθάνε στον κατακερματισμο, τότε τι μπορείς να κάνεις γνωρίζοντας την πληροφορία αυτή, τελικά; 

Βοηθανε (συνηθως) αλλα καθε οργανισμος μπορει να θελει περισσοτερο χρονο.. 

Σε περιπτωση υψηλου κατακερματισμου επιλεγεται μικρογονιμοποιηση και μεθοδος imsi οποτε ειναι σοβαρη πληροφορια για το πως θα προχωρησουν στην γονιμοποιηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...