Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΩΤΙΚΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ


ρουλινι

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΩΤΙΚΕΣ(CLEXANE)ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ.ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 3 ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ Ο PARASXOS ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ 12 ΕΝΕΣΕΙΣ ΜΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΔΩΣΕ ΕΝΕΣΕΙΣ.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ?ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΔΙΝΟΥΝ?ΒΟΗΘΟΥΝ ΚΑΠΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σου στέλνω ένα απόσπασμα από το site http://www.gyn.gr/artman/publish/article_153.asp που αναφέρεται στη θρόμβωση και τους κινδύνους που επιφέρει. Ισως βρεις κάποιες απαντήσεις στα ερωτήματά σου. Μάλλον ο γιατρός σου προληπτικά, αφού έκανες κάποιες εξετάσεις να θεώρησε ότι χρειάζεσαι αντιθρωμβοτικά φάρμακα

"Άλλο ένα θέμα που έχει γίνει αντικείμενο μεγάλων συζητήσεων. Κατά την εμφύτευση του εμβρύου και στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, πρέπει να υπάρχει μια λεπτή ισορροπία μεταξύ της, από τη μια πλευρά, καλής αιμάτωσης και σχηματισμού νέων αγγείων στο έμβρυο και τον πλακούντα και από την άλλη της ανάγκης για καλή πήξη του αίματος για να μην εμφανίζονται αιμορραγίες και αιματώματα που θα οδηγήσουν σε θάνατο και αποβολή του εμβρύου. Εάν διαταραχθεί η ισορροπία αυτή, θα υπάρξει είτε θρόμβωση των αγγείων με επακόλουθο θάνατο του εμβρύου είτε αιμορραγία. Υπάρχουν ορισμένες διαταραχές που σχετίζονται με διαταραχές της πήξης. Συνηθέστερα βλέπουμε μεταλλάξεις του παράγοντα V Leiden, και της προθομβίνης. Πιο σπάνια βλέπουμε έλειψη των προτεϊνών C, S και της αντιθρομβίνης ΙΙΙ. Επίσης αρκετά συχνά βλέπουμε και το λεγόμενο αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο (σχετίζεται με τις εξετάσεις που ζητούν οι γιατροί: αντιπηκτικά του λύκου, αντικαρδιολιπιδικά αντισώματα κλπ).

Η γυναίκα με καθ’έξιν αποβολές, θα πρέπει να κάνει εξετάσεις (μεταξύ άλλων) για την πρωτεϊνη C, έλεγχο προθρομβίνης, υπερ-ομοκυστεναιμία και αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα.

Ειδικά για τις γυναίκες με αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα, έχουν δοκιμαστεί διάφορες θεραπείες. Έχει φανεί πως η ασπιρίνη μόνη της, δε βελτιώνει την πρόγνωση στις καθ’έξιν αποβολές. Στις γυναίκες που δεν πάσχουν από θρόμβωση χρησιμοποιούμε πρφυλακτικά, ηπαρίνη χαμηλού μοριακού βάρους σε συνδυασμό με μικρή δόση ασπιρίνης (περίπου 80 mg, λιγότερο δηλαδή από μια «παιδική» ασπιρίνη (100 mg)). Γυναίκες με ιστορικό θρόμβωσης, χρειάζονται αντιπηκτική αγωγή. Σε περιπτώσεις κληρονομούμενων θρομβοφιλιών, γίνεται επίσης αγωγή με ηπαρίνη κατά την εγκυμοσύνη"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pires mia olokliromeni kai sosti apantisi apo ti esys.to mono pou exo na prostheso ine pos kai ego kano kathe fora pou kano emvriometafora mia enesi ti imera.an to iksera apo tin arxi epidi tin proti fora emina malon tora tha ixa moro.apoti ksero an minoume egkios tha sinexisoume na kanoume enesoules.oxi mono gia tis protes 15 meres.ala as minoume emis kai den pirazi.kali epitixia.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση που μου εστειλεσ αν και αγχωθηκα λιγακι με αυτα που γραφουν τα κοριτσια παραπανω (το οτι αν μεινω εγκυοσ θα κανω ενεσεισ μεχρι και να γεννησω)τισ τρεμω τισ ενεσεισ αλλα αν ειναι γιαυτο το σκοπο πιστευω οτι θα κανω υπομονη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.Κ ΕΓΩ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

a00, Η esys ΜΑΣ ΚΑΛΥΨΕ ΠΛΗΡΩΣ ΝΟΜΙΖΩ...

ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ!;)

ΕΓΩ ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ -ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΜΕΤΑ

ΑΠΟ ΔΥΟ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ- ΚΑΙ ΤΟ

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΜΕ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ, ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ

ΑΠΟ ΤΗΝ 6η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΓΙΑ 40 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ

ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ !;) ΕΓΩ ΑΠ΄ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΙΣ

ΕΚΑΝΑ ... ΟΙ ΔΥΟ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΕΣ

ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ

ΣΑΝ ΝΑ ΠΛΕΝΩ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΜΟΥ;) ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ

ΣΚΟΠΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΠΤ ΑΥΤΟ !!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια.ξαναφερνω το θεμα με τισ αντιθρομβωτικεσ ενεσεισ στο προσκηνιο για τι θελω να ρωτησω κατι.τι σημαινει θρομβοφιλια?με τι εξεταση το βρισκουμε?εμενα δηλαδη που ο γιατροσ μου ειχε δωσει τετοιεσ ενεσεισ (clexane) σημαινει οτι εχω?και αν ναι γιατι δεν μου το ειπε?εγω νομιζα οτι αυτεσ τισ ενεσεσεισ τια κανουν ολεσ μετα την εμβρυομεταφορα γιαυτο και δεν τον ρωτησα.ειναι σοβαρο το να εχεισ θρομβοφιλια?αν ναι ισχυει μονο κατα την δειαρκεια τησ εγκυμοσυνησ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΡΟΥΛΙΝΙ!!!!!!!

ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ.....

ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ.ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ,ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ Η' ΑΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΜΕΙΝΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΕΣΕΙΣ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...