Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποσο επωδυνη ειναι η λαπαροσκοπηση?


ρουλινι

Recommended Posts

κοριτσια οπωσ εχω προαναφερει και σε αλλα μυνηματα μου εχω 3 αποτυχημενεσ προσπαθειεσ.το προβλημα εχει εντοπιστει στο συζηγο μου με πολυ χαμηλη κινητικοτητα( 2% ).σε 10 μερεσ θα παω παλι στο γιατρο να μηλησουμε για την 4 προσπαθεια αφου τωρα ο αντρασ μου κανει καποια θεραπεια.απο τα λεγομενα του γιατρου την πρηγουμενη φορα καταλαβα οτι ισωσ και να μου πει να κανω λαπαροσκοπηση.ισωσ για να δει αν απο μερια μου ειναι ολα οκ.αν τελικα μου προτεινει αυτο ποσο επωδυνο ειναι?πωσ γινεται?εχει κανει καμια σασ?εχω ακουσει οτι κανουν καποιεσ τρυπεσ στην κοιλια και μονο που το ακουω ανατριχιαζω.μενεισ καποιο βραδυ στο κεντρο 'η φευγεισ οπωσ στην ωοληψια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΠΩΔΥΝΗ ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ.ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΦΑΛΟ ΚΑΙ 2 ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΑ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΑΝ ΕΝΑ ΤΡΙΓΩΝΟ ΕΙΝΑΙ,ΕΜΕΙΝΑ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΦΥΓΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΔΥΣΚΟΛΑ Η ΤΡΥΠΑ ΣΤΟΝ ΑΦΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΔΙΠΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΛΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

a00 έγραψε:

κοριτσια οπωσ εχω προαναφερει και σε αλλα μυνηματα μου εχω 3 αποτυχημενεσ προσπαθειεσ.το προβλημα εχει εντοπιστει στο συζηγο μου με πολυ χαμηλη κινητικοτητα( 2% ).σε 10 μερεσ θα παω παλι στο γιατρο να μηλησουμε για την 4 προσπαθεια αφου τωρα ο αντρασ μου κανει καποια θεραπεια.απο τα λεγομενα του γιατρου την πρηγουμενη φορα καταλαβα οτι ισωσ και να μου πει να κανω λαπαροσκοπηση.ισωσ για να δει αν απο μερια μου ειναι ολα οκ.αν τελικα μου προτεινει αυτο ποσο επωδυνο ειναι?πωσ γινεται?εχει κανει καμια σασ?εχω ακουσει οτι κανουν καποιεσ τρυπεσ στην κοιλια και μονο που το ακουω ανατριχιαζω.μενεισ καποιο βραδυ στο κεντρο 'η φευγεισ οπωσ στην ωοληψια?

Καλησπέρα

Βρήκα στο site http://www.eugonia.com.gr/content.php?cat=9⊂=3 πληροφορίες για αυτό το θέμα και έκανα αντιγραφή και επικόλληση παρακάτω. Ελπίζω να σου λύνονται κάποιες απορίες. Πάντως εγώ που έκανα λαμπαροσκόπιση δεν κατάλαβα τίποτα διότι ήταν με γενική αναισθησία. Συνήθως αυθυμερόν φεύγεις από την κλινική αφού διαπιστωθεί ότι μπορείες να ουρήσεις κανονικά. Εμένα μου αφαίρεσαν κάποιες συμφύσεις και για το λόγο αυτό είχα λίγο αίμα για μερικές μέρες και ελαφρούς πόνους περιόδου.

Είναι μια ειδική εξέταση που πραγματοποιείται σε νοσοκομείο, υπό γενική ανασθησία. Με τη βοήθεια ενός ειδικού οργάνου, του λαπαροσκοπίου, μπορούμε να παρατηρήσουμε το εσωτερικό της κοιλιάς και τα εσωτερικά γεννητικά όργανα της γυναίκας από μια μικρή οπή στον ομφαλό, διαμέτρου 1cm.

Σε τι χρησιμεύει

Προσφέρει πολύτιμη βοήθεια στη διάγνωση πολλών γυναικολογικών παθήσεων και ιδιαίτερα

των παθήσεων που έχουν σχέση με την υπογονιμότητα. Πολλές από αυτές δεν είναι δυνατόν

να διαγνωσθούν με άλλον τρόπο (όπως υπερηχογράφημα ή υστεροσαλπιγγογραφία).

Με την λαπαροσκόπηση μπορούμε να ελέγξουμε:

* Το μέγεθος και τη μορφολογία της μήτρας,

των σαλπίγγων και των ωοθηκών.

* Τη διαβατότητα των σαλπίγγων. Αυτό επιτυγχάνεται με την εισαγωγή από τον τράχηλο της μήτρας, υπό μικρή πίεση, μιας ειδικής χρωστικής ουσίας (κυανού του μεθυλενίου) και την διαπίστωση ότι η χρωστική αναβλύζει από τα άκρα (τον κώδωνα και τους κροσσούς) των σαλπίγγων.

* Την σαλπιγγωοθηκική σχέση, δηλαδή την καλή επαφή του κώδωνα και των κροσσών της κάθε σάλπιγγας με την σύστοιχη ωοθήκη.

* Την παρουσία παθολογίας των έσω γεννητικών οργάνων και ιδιαίτερα ενδομητρίωσης

και συμφύσεων.

Ποιες παθήσεις διαγιγνώσκονται

* Ενδομητρίωση (περιτοναϊκή*, ωοθηκική, ορθοκολπικού διαφράγματος).

* Συμφύσεις* (σαλπίγγων-ωοθηκών κ.λπ.).

* Υδροσάλπιγγες (σάλπιγγες διατεταμένες

με απόφραξη στο κωδωνικό τμήμα).

* Συγγενείς ανωμαλίες μήτρας (δίκερως*, δίδελφυς, μονόκερως με κ.λπ.).

* Ινομυώματα μήτρας.

* Κύστεις ωοθηκών-παραωοθηκικές.

* Εξωμήτριος κύηση.

*Οι παθήσεις αυτές διαγιγνώσκονται και τεκμηριώνονται μόνο λαπαροσκοπικώς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΡΟΥΛΙΝΙ!ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΜΑΖΙ.ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΑΡΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΡΟΥΛΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΑΦΑΛΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΑΛΛΕΣ ΤΡΕΙΣ ΤΡΥΠΕΣ, ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΤΡΙΓΩΝΟΥ.ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΔΕΝ ΠΟΝΟΥΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ(ΥΠΟΘΕΤΩ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΝΑΡΚΩΣΗΣ), ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΕΙΧΑ ΑΡΚΕΤΟ ΑΙΜΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΛΙΓΑ ΔΕΚΑΤΑ ΚΑΘΗΣΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑΚΙ.ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ.ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΝΟΥΣΑΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΟΥΝ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ(ΓΥΡΝΟΥΣΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΧΝΙΟΜΟΥΝΑ)ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΡΑΔΥ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΜΠΟΣΚΟΠΑΝ ΚΑΙ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΚΟΨΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ.

ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΗΜΟΥΝΑ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ.ΣΕ ΒΕΒΑΙΩΝΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΦΟΒΙΖΕΙ.ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ.ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΚ ΜΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΦΥΓΕΙ ΕΝΑ ΒΑΡΟΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mwro σε ευχαριστω πολυ για το κουραγιο και για τισ πληροφοριεσ που μου δινεισ οσο αφορα την λαπαροσκοπηση.ενω ελλεγα οτι αν μου το προτεινει ο γιατροσ θα ειμαι πολυ αρνητικα τωρα εχω παρει πολυ θαρροσ απο εσασ.εσυ σε πιο κεντρο τι εκανεσ?ποσο σου πηρε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΛΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΠΜ.ΕΚΑΝΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΜΑΖΙ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΒΛΗΘΩ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΝΑΡΚΩΣΗ.ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΓΕΝΕΣΙΣ, ΣΤΟΝ ΠΑΝΤΟ, ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ.3600 ΠΗΓΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΟ.ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΑΛΛΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mwro καλησπερα.εγω ειχα ανοιξει το site του παρασχου και ειδα οτι ειχε τικοκαταλογο για ολεσ τισ εξετασεισ.ειδα λοιπον οτι η υστεροσκοπηση παει 650ε μαζι με αναισθησιολογο και 1150 η λαπαροσκοπηση.βεβαια δεν ξερω αν ειναι παλιεσ οι τιμεσ γιατι εγω την πρωτη εξωσωματικη την πληρωσα 3500 και ο τιμικαταλογοσ λεει 3000.πολλα τα χρηματα που εχουμε δωσει για τοσεσ προσπαθειεσ και για τοσεσ εξετασεισ αλλα δυστυχωσ δεν μπορουμε να κανουμε και αλλιωσ.ελπιζω να τελειωσει το μαρτυριο εδω για ολεσ μασ.φιλακια πολλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΟΥΛΙΝΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΒΛΕΠΩ.ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΣΤΑΝΤΑΡ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ.ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΒΡΙΣΚΟΥΝ, ΤΙ ΔΙΟΡΘΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΙ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ..ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΛΗΡΩΣΑ 3800 ΜΕ ΜΙΚΡΟΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΑΕΙ.ΠΟΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ.ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ.ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ ΠΡΙΝ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ.500 ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ.ΧΑΛΑΛΙ.ΑΣ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΧΑΛΑΛΙ.ΦΙΛΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...