Μετάβαση σε περιεχόμενο

10 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΙΣ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tirogaridaki έγραψε:

Σόρι βρε apis(δεν θυμάμαι και το όνομά σου..)μάλλον κατάλαβα λάθος. Και που ξέρεις ότι έρχεται;; Αν δεν την δεις όλα είναι πιθανά!!!:)

Ετσι κανει τελευταια η ρουφιανα μου ριχνει τα πονακια και τα πρηξιματα και μετα ερχεται σαν κυρια..παντα καθυστερημενη:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Βανια εγω απο οτι εχω διαβάσει ειδικά τελευταια , διαφωνώ οτι ειναι απαραίτητο το γάλα .

Αντιθέτως το πολυ γαλα προκαλεί αναιμία στα παιδάκια γιατι δεν γινεται αποροφηση του σιδηρου .

Ασβέστιο μπορουμε να παρουμε εκτος απο τα υπολοιπα γαλακτοκομικά (τυρι , γιαουρτι ) απο τα πράσινα φυλλωδη λαχανικά , απο το σουσάμι -ταχίνι , απο τους ξηρους καρπους κλπ .

Υπάρχουν παρα πολλλες τροφες και ιδιαιτερα υγιεινες για τα μικρά και μεγαλύτερα παιδάκια :)

Αχ λαλα μου δικιο απολυτο εχεις για την μεγαλη ποσοτητα ασβεστιου απορροβα το σιδηρο αλλα τι να κνω που ο μικρος δεν τρωει τιποτα απο όλα τα υπολοιπα ; δηλαδη λαχανικα με τιποτα με το που βλεπει τις φακες φευγι με το που αντικρυζει τα φασολακια τα απκαλει φιδια εν τω μεταξυ εχουμε και το θεμα με το εντερο δεν απορροφα καλα τους ξηρους καρπους και καποια οσπρια .Ξερει εμ τι μεγαλωνει ; γαλα -αυγο -ψαρι καιμακαρονια ελαχιστο κοτοπουλο δηλαδη ναιμεν παιρνουμε πρωτεινες καικαποιους υδατανθρακες αλλα κατα τα αλλα αν τον δεις δεν χρειαζετε να βγαλω και ακτινογραφια ....

Τωρα που θα παει νηπιο θα δουμε ισως το παρειαποφαση και το σταματησει μονος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

Λοιπόν κορίτσια οκ δεν έχει τύχει να ακούσω ή να δω περιπτώσεις τόσο μεγάλων παιδιών να πίνουν με μπιμπερό ή να παίρνουν πιπίλα. Αλλά οκ έστω ότι συμβαίνει Πάω πάσοB) Καλά σε καμία δεν έκαναν εντύπωση τα μηνύματα της φίλης μας και ο κατεγισμός των ερωτήσεων??? Άσχετων πχ τι πιπίλα είχανε τα μωρα, πόσες φορές παίρνει μπιμπερό, τι χρώμα έχουν οι πιπίλες αν υπάρχουν νούμερα αν έχουν κρίκους κλπ κλπ...Δλδ μόνο εμένα μου φάνηκαν όλα αυτά περίεργα??? :whistle:

Που πήγετο μυαλό σου εσένα;; εεεε;;; Τι σκέφτηκες με το πονηρό μυαλό σου κορίτσι;;;; χαχαχαχαχα...βασικά εμένα δε μου κακοφάνηκαν καθόλου αυτά που έγραψε..δενξέρω γιατί τα θεωρώ απλές απορίες..δεν είναι;;;:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αpis..ποτέ μην είσαι σίγουρη ακόμη και με σημάδια! Και τις δύο φορές που ήμουν έγκυος είχα πονάκια, πρηξίματα, σπυράκια..από όλα τα καλά και όταν πια έβλεπα ότι δεν ερχόταν έλεγα..βρε δεν κάνω μπας και; :) Οπότε μη σταματάς να ελπίζεις!!χαχαχα..

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τη Λάλα σχετικά με το γαλα το αγελαδινο και το ασβέστιο που παίρνουμε από άλλες τροφές όπως τα αμύγδαλα και το ταχίνι. Προσωπικά έκοψα το γάλα και τρώω κάθε πρωί ταχίνιμε μέλι και κατα τις 11 το πρωί μια μικρή χουφτίτσα αμύγδαλα. Νομίζω πως αρκεί για να παίρνω την απαιτούμενη ποσότητα ασβεστίου. Συν το τυρί που τρώω μέσα στη μέρα. Τώρα δεν ξέρω ο Δημητράκης τι διατροφικές συνήθειες πρέπει να αποκτήσει ώστε να παίρνει την απαιτούμενη ποσότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

Δε καταλαβαίνω που είναι το περίεργο. Κοίτα κι εμένα ο σύζυγος 34 ετών (κλεισμένα) που κ που πάει στη δουλειά με την πιπίλα του, δυστυχώς δεν καταφέραμε να την κόψουμε ακόμη. Όταν αρραβωνιαστήκαμε κατάφερε κι έκοψε το πάμπερς ευτυχώς. Πραγματικά θα με δυσκόλευε πολύ να έχω 2 μωρά να αλλάζω κι ένα ο Γιώργος τρία. Το πιο κουραστικό βρε κορίτσια είναι μετά το μεσημεριανό φαγητό που κουρασμένη καθώς είμαι από τη δουλειά θα πρέπει να τον κρατήσω στον ώμο μου να μου κάνει γκρουκ το καλό μου. Αυτό μπορεί να μας πάρει και μισή ώρα (δε ρεύεται κι ευκολα). Τέλος πάντων ελπίζω να φτιάξουν τα πράγματα και σιγά σιγά να συνηθίσει και τη μαμά μου και να μην κλαίει και με ζητάει όταν κάποιες φορές τον αφήνω εκει και ο ίδιος δεν πάει για δουλειά.

Φιλάκια...

:laugh: :laugh: :laugh: ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ ΤΟΣΟ!!!!! :laugh: :laugh: :laugh: Μαρια Ιωαννα δε παιζεσαι!!!!!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Καταιγισμος" ειναι κοριτσια το ειδα στο λεξικο..;) με τις ταχυτητες που ειχε τελευταια το site το εχασα το θεμα και ειχε πολυ ενδιαφερον...

Συμφωνω με τη Μαρια Ιωαννα..Κουλες ερωτησεις..ΠΟΛΥ ΚΟΥΛΕΣ!!:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω νομιζω οτι 10 ετων ειναι πολυ μεγαλη για μπιμερο. Πως θα τα βγαλει περα με σερβιετες και μπιμπερο ταυτοχρονα?:unsure: Εγω παντως αργησα να το κοψω (6 ετων - 1η Δημοτικου) ;) Ενας μακρινος συγγενης με ειδε με το μπιμερο μεσα στη μπλουζα να τραβαω προς την κρεβατοκαμαρα! Μου ειπε οτι θα παει να το πει στο σχολειο να το πει... Ηδη με ειχαν κανει να ντρεπομαι γι αυτο, ετσι το εκρυβα! Το γαλα το εκοψα στο τελος του δημοτικου, μεχρι τοτε επινα απο ποτηρι με καλαμακι. Σκεφτειτε κι αυτο, αλλα να βαλετε καποιον σχετικα ξενο να πει το παραμυθι...;)line_m123_beg_40_time_1242964800_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

line_line_typew12_beg_d_typew11_time_1004068800_text_c5dfece1f3f4e520ece1e6df.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι βρε κορίτσια δεν νομίζω...:unsure:

Βασικά τα μπιμπερό και οι πιπίλες δεν ''πουλάνε'':P

Η κοπέλα λογικά δεν θα ξέρει απο μωρά...Οκ όλες μας βλέπαμε μωρά με πιπίλες και μπιμπερό αλλά ξέραμε λεπτομέριες;:huh: Εγώ προσωπικά τις έμαθα όταν έγινα μανούλα.Νομίζω οτι μόνο όσες ασχολούνται γενικά με μωρά (και λόγο δουλειας)ξέρουν αυτές τις λεπομέριες ;)

Εμένα δεν μου φαίνεται ''ύποπτο''το θέμα πάντως :)

Βέβαια πρέπει να κρατάμε και μια πισινή γιατι τόσα βλέπουμε :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα το καλυτερο ειναι αυτο που ειχε κανει μια φιλη μου με το που χρονισε ο γιος της πηγε και του πηρε αυτα τα ποτηρακια με το στομιο και του ειπε :κοιτα τι σου πηρε η μαμα και του εβαλε κατευθειαν το γαλα εκει ποτε δνε του εδεινε στον υπνο παντα οταν ξυπναγε και πριν κοιμηθει καμια ωρα .ΑΝ δεν το κοψεις μικρο μετα ειναι δυσκολο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδιά είναι υπερβολή δεκάχρονη με μπιμπερό αλλά δεν είναι και το χειρότερο πράγμα στον κόσμο. Γνωρίζω ανάλογη περίπτωση. Ένα κοριτσάκι έπινε το γάλα από το μπιμπερό μέχρι έκτη δημοτικού. Το έκοψε μόνο του. Ήταν άριστη μαθήτρια. Μεγάλωσε, σπούδασε, έγινε καθηγήτρια, παντρεύτηκε, έκανε δυο κοριτσάκια. Φυσιολογικότατη ζωή.

Συζήτησα το θέμα αυτό μαζί της. Μου είπε πως το γάλα από το μπιμπερό είχε απίθανη γεύση (!!), πως αυτή είναι η πιο όμορφη ανάμνηση από την παιδική της ηλικία και το κυριότερο την ηρεμούσε από την ένταση και το άγχος που υπήρχε στο σπίτι. Βλέπετε, ο πατέρας της κοπέλας έπασχε από βαριάς μορφής καρδιοπάθεια. Υπήρχε λοιπόν στο σπίτι ένα διαρκές άγχος για τον ετοιμοθάνατο πατέρα. Το μπιμπερό λειτουργούσε ως αγχολυτικό. Μήπως λοιπόν η περίπτωση που αναφέρεται στο πρώτο ποστ είναι παρόμοια? Μήπως το κοριτσάκι πιέζεται και αποφορτίζει την ένταση μέσω του μπιμπερό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποιο μπιμπερο βρε κοριτσια? ποιο μπιμπερο? εμενα η αδελφη μου ειναι 12 και φοραει ακομα πανες!!!! Δεν τις βγαζει με τιποτα! την βολευουνε και εχει επαναπαυτει! τις αρεσουν και τις φοραει συνεχεια! τι γιατρους και παιδοψυχολογους την εχουμε παει! δεν τις βρισκουνε κανενα απολυτος προβλημα απο ψυχολογικης πλευρας!να σημειωσω οτι ειναι αριστη μαθητριουλα και στα αγγλικα επισεις! εχει πολλες φιλες ειναι κοινωνικη και πολυ δημιουργικη! τι να πω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άστα Konstantinα μου πονεμένη ιστορία!! Κι εμένα ο μπαμπάς μου τώρα βγάζει δόντια! Συνέχεια έχει τα χεράκια του στο στόμα και είναι μες την γκρίνια! Υπομονή τι να κάνουμε αυτά είναι της ηλικίας.. Θα μεγαλώσουνε..

:whistle:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εβελινα1 μου καλησπερα! Ομολογω οτι στα τοσα χρονια ζωης μου δεν εχω συναντησει τετοια περιστατικα!Μπιμπεροπιπιλομαγνητης εισαι!:P :laugh: :P :laugh: Αντε και εισαι γιατι τοσο αγχος!Ζησε βρε την ηλικια σου και οταν με το καλο αποφασισεις να γινεις μανουλα θα τα μαθεις ολα!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

είδα το βίντεο κ εγώ με τον Θηλασμό του 8 χρονου παιδιού,

κ διαπίστωσα ότι η καημένη η ξαδερφούλα μου που είναι 10.5 χρονών κ πίνει το γαλατάκι τις στο μπιμπερό (ακόμα), είναι πτεσματάκι μπροστά στον θηλασμό. (εντάξει φοράμε κ πιπίλα γιατί είμαστε αρκετά ζωηρές)

Στο YouTube βρήκα αυτό:

Τα δύο μεγαλύτερα κοριτσάκια με το πράσινο μπλουζάκι κ με το άσπρο είναι σίγουρα πάνω από 8 χρονών. το κοριτσάκι με το άσπρο είναι πάνω από 8 κ το κοριτσάκι με το άσπρο πάνω από 11. έτσι πιστεύω, τι λέτε εσείς?

πρέπει να είναι ισπανικά, οπότε δεν ξέρω κ δεν μπορώ να καταλάβω τι λένε.

αν κάποια καταλάβει ας πει. Πίνουν στα αλήθεια από το μπιμπερό? Η το κάνουν για πλάκα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβελινα μου, πολυ σε απασχολει το θεματακι αυτο!

Αρχισα να αναρωτιεμαι αν ειναι η ξαδελφη η εσυ! :woohoo:

Τελος παντον!

Το βιντεακι λιγο το ειδα και το εκλεισα γιατι μου προκαλεσε μια αηδια.

Τωρα με το βιντεακι του θηλασμου, δεν θα το συζητησω μαζι σαου και ουτε θα κατσω να ασχοληθω με την λεξη"πτεσματακι" που ειπες!

Καλα πιπιλισματα! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τις πειραζε και καλα κοιταξτε τις που πινουν απο μπιμπερο και οτι ειναι απο τη παρεα του ασχημοπαπου και κοιταξτε τι ντροπη η οικογενεια του μπιμπερο!

μπελ εσυ ειχες λαιβ μεταφραση!χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...