Μετάβαση σε περιεχόμενο

10 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΙΣ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ


Recommended Posts

η ξαδελφούλα μου είναι 10 χρονών κ ακόμα πίνει το γάλα μόνο στο μπιμπερό της.

η θεία μου φοβάται μήπως σταματώντας τις το μπιμπερό, σταματήσει κ το γάλα,

γιατί αρκετές φόρες που το δοκίμασε αυτό πήγε να γίνει. κ προκειμένου να σταματήσει να πίνει γάλα, τις το δίνει στο μπιμπερό.

εσείς τι πιστεύετε? Κ σε άλλες συζητήσεις εδώ μεσα κ σε άλλα φόρουμ είδα ότι πολλά παιδάκια σε αυτήν την ηλικία,10 χρονών κ τρίτη δημοτικού που ειδα δύο περιπτώσεις κάνουν μπιμπερό.

οσο για τα 6 με 8 χρόνια αυτο μαλλον ειναι δεδομένο απ οτι διαπιστώνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

sorry alla to theoro upervoli ....10 xronon einai mia mikri kopelitsa kallista tha mporouse na tis erthei k periodos suntoma...den ksero nomizo oti kalutera na to koitaksei me enan paidopsuxologo gia na tis pei pos na proseggisei to thema ortha,emena i kouniada mou dinei ston 5xrono gio tis akoma to gala me mpimpero .....pantos mias filis to 3xrono koritsaki kopsane to mpimpero kai gia ena diastima ekopse to gala alla meta to zitise apo moni tis ,etroge omos giaourtaki kai turi...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω απολυτα με την savropinguinos ειναι αρκετα μεγαλο το κοριτσι για να εχει ακομη μπιμπερο!!!!!!!!!!!!

και το γαλα να κοψει αν τρωει τα υπολοιπα γαλακτοκομικα δεν θα εχει κανενα προβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβελίνα καλησπέρα!

Θεωρώ οτι δεν πρέπει να την πιέσουν.Θα το σταματήσει η ίδια όποτε νιώσει έτοιμη.Τιμωρίες,φωνές και απειλές θα φέρουν τα αντίθετα αποτελέσματα.

Αν περνούσε την ίδια φάση το παιδί μου δεν θα το πίεζα να σταματήσει.Πιστευω πως πλέον είναι ψυχολογική η εξάρτηση ή απλά την βολευει.

Πάντως εγώ δεν το θεωρώ κακό και ούτε πιστευω πως μπορεί να κριθεί η ωριμότητα ενός παιδιού και το αν είναι ''μωρό''απο κάτι τέτοιο...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hoppe otan les oti tin voleyeei? den einai thema mono eksartiseis? ti tin voleyeei diladi?

sas eyxarsitw oloys poy antapokrithikate se aytin tin sizitisi.

hoppe eisai apo tis elaxites poy lene oti tha afinank aytes to paidi toys nakanei mpimpero os ta 10!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Εβελίνα μου και το εννοώ :)

Δεν σκοπευω να πιέσω το παιδί μου σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα επειδή θεωρείται ''κακό''.Εγώ δεν το θεωρώ και πιστευω πως αν το παιδάκι αισθάνεται καλύτερα έτσι δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλλονται.Θα το σταματήσει όποτε αισθανθεί έτοιμη η ίδια.

Όταν λέω την βολευει εν μέρει εννοώ εξάρτηση.Την ίδια δεν την ενοχλεί.Νομίζω πως στα 10 τους χρόνια τα παιδιά είναι ικανά να κρίνουν κάποια πράγματα.Και ένα απο αυτά είναι σίγουρα και αυτό.Ίσως νιώθει καλύτερα να πίνει το γάλα της στο μπιμπερό.Ε,και;

Πες στους γονείς να κάνουν μια συζήτηση με το κοριτσάκι,να την ρωτήσουν αν νιώθει καλύτερα με το μπιμπερό και γιατι δεν θέλει ποτηράκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβελίνα μου, η δική μου άποψη είναι ότι πρέπει να συζητήσει η μαμά με το παιδί! Είναι αρκετά μεγάλο για να καταλάβει πολλά! Εμένα μου έκοψαν την πιπίλα στο νήπιο, μου την είχαν κρύψει κι είπαν πως την χάσαμε κι αν μπορώ να κάνω υπομονή μέχρι να πάρουμε καινούρια! Τελικά δεν χρειάστηκε ξανά!! Και το μπιμπερό.. μου το σταμάτησαν δευτέρα δημοτικού! Μου κόπηκε η πιπίλα και μου είπε η μαμά μου ότι θα την κοροϊδέψουν αν πάει να μου πάρει πιπίλα λέει αφού δεν έχουμε μωρό στο σπίτι! Κι εγώ την πίστεψα και δεν ήθελα να την κοροϊδέψουν.. κι έτσι το'κοψα!! :)

Μια ξαδέρφη μου, στην ίδια ηλικία με μένα έπινε ακόμα και γυμνάσιο με μπιμπερό! Μου είχε κακοφανεί πολύ τότε!

Πλέον το θεωρώ λάθος σε τόσο μεγάλη ηλικία! Κι εγώ μεγάλη τα'κοψα! Αλλά δεν θέλει ούτε φωνές ούτε ακραίες καταστάσεις! Εγώ πάντως ούτε το γάλα έκοψα μετά.. ούτε είχα πρόβλημα με το ποτήρι! Μπορούν να ξεκινήσουν με καλαμάκι, η από τα ποτηράκια που κουμπώνουν από πάνω κι έχουν το άνοιγμα σαν πιπίλα.. Διάφορα τρικ ώστε να μην είναι ανώδυνο για το παιδί! Γιατί τώρα θα είναι πολύ πιο δύσκολο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope nai mia xara niothei, k kamia fora poy etixe na eimai spiti tis k na prepei na kanei bibero gia na kimithei h polles fores akoma poy erxete k kimate mazi moy, vradia poy erxontai sto spiti mas k h theia moy fernei k to bibero mazi tis, oste meta to faei na tis kanei to gala edw, k na tis to dosei, giati exoyme mia adinamia h mia stin allh, den tin vlepw na exei provlima na kanei bibero brosta mas. tis perissoteres fores vevea kanei mesa sto domatio moy opote eimaste oi 2 mas.

polles fores malista se teties periptoseis, epidei oi megaloi k kala sizitane moy lene na tis to etimaso egw k na paw na tis to doso.

tis 9 apo tis 10 fores kathete ksaplomenei sta podia moy k to pinei moni tis, k 1 stis 10 zitaei apo mena na tis to taeiso!

ntalia esy ap oti katalava isoyn idia ilikia me tin ksaderfi soy?

giati ekini ekane bibero ws to gimnasio? poso xronon diladi peripoy 13 itan? gia pion logo epine k ekei apo to bibero, gia plaka? h etsi eixe sinithisei k den boroyse to potiri opws h ksderfi moy? ekane k brosta soy? tis eleges kati esy gi ayto?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εβελινα1 έγραψε:

ntalia esy ap oti katalava isoyn idia ilikia me tin ksaderfi soy?

giati ekini ekane bibero ws to gimnasio? poso xronon diladi peripoy 13 itan? gia pion logo epine k ekei apo to bibero, gia plaka? h etsi eixe sinithisei k den boroyse to potiri opws h ksderfi moy? ekane k brosta soy? tis eleges kati esy gi ayto?

Εγώ πρέπει να ήμουνα 7 χρόνων όταν το έκοψα!! Τώρα εκείνη η ξαδέρφη που είχα, είναι στην ίδια ηλικία μ'εμένα όπως σου είπα τώρα! Να σου πω την αλήθεια δεν είχαμε ούτε έχουμε πάρα πολλές επαφές. Η γιαγιά μου μια φορά έτυχε και το είχε αναφέρει ότι η Μαριάνθη ακόμα πίνει με μπιμπερό και ήμασταν τότε 13 χρόνων! Και μια φορά που έτυχε και πήγα σπίτι της θυμάμαι ότι είδα το μπιμπερό στον πάγκο, και ζήτησε από την μαμά της να της ψήσει γάλα! Εγώ δεν της είπα τίποτα, αλλά ούτε και πως το έκοψε ξέρω, δυστυχώς!

Πάντως επειδή είναι μεγάλο παιδάκι, μην πάτε κόντρα! Θα καταφέρετε το αντίθετο! Βεβαία δεν ξέρω και πως θα μπορούσες να προσεγγίσεις το θέμα αλλά πιστεύω ότι θα βρείτε έναν όμορφο τρόπο! Ας πούμε ο τρόπος που το χειρίστηκε η δική μου μαμά ... τότε όπως το είχα πιστέψει, δεν ήθελα να μας κοροϊδεύουν.. υποτίθεται!! Και τώρα μεγάλη πια.. πιστεύω ήταν μια καλή προσέγγιση! Σε μένα έπιασε!! Τώρα στην ξαδερφούλα σου.. δεν ξέρω!! Είναι και στον χαρακτήρα του καθένα! Καλή επιτυχία εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ara ama den eixe alla aderfia k afoy to eides pano ston pago diko tis tha itan. k otan zitise apo tin mama na tis to ftiaksei, esy efiges? den prolave na to kanei brosta soy k na to piei?

den eixes rotisei pote oyte tin giagia soy giati epine akoma me to bibero? h h mama soy tin mama tis? den kanan kamia sizitisi?

sas eyxaristw gia tis apantiseis sas......

elpizw na min sas koyrazw!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβελίνα τι να πώ...Αφού και η μικρή δεν έχει πρόβλημα και δεν νιώθει άσχημα δεν υπάρχει λόγος να την πιέσουν.Γλυκά,όμορφα και με υπομονή θα καταφέρουν πολλά...

Πάντως εγώ δεν το θεωρώ πρόβλημα.Άλλα παιδάκια φοβούνται να κοιμηθούν μόνα,δεν θέλουν να πάνε σχολείο ή αρνούνται να φάνε το φαγητό τους.Είναι μικροί άνθρωποι που τώρα σχηματίζονται και έχουν όπως όλοι μας αδυναμίες;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΡΙΒΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ! ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΒΙΑ ΚΑΤΙ. ΚΑΘΕ ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΥΘΗΜΙΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΜΑ. ΑΝ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΛΑ ΘΑ ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΛΑΘΟΣ ΣΑΝ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΦΗ. ΤΙ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΟΔΗΓΩ ΕΓΩ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ. ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΡΟ ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΞΕΡΕΙΣ. ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εβελινα1 έγραψε:

ara ama den eixe alla aderfia k afoy to eides pano ston pago diko tis tha itan. k otan zitise apo tin mama na tis to ftiaksei, esy efiges? den prolave na to kanei brosta soy k na to piei?

den eixes rotisei pote oyte tin giagia soy giati epine akoma me to bibero? h h mama soy tin mama tis? den kanan kamia sizitisi?

sas eyxaristw gia tis apantiseis sas......

elpizw na min sas koyrazw!

Δεν μας κουράζεις... !! Μην το ξαναπείς αυτό!! Δεν τις είχε φτιάξει γιατί ήταν ώρα μεσημεριανού φαγητού και της είπε πιο μετά!! Εϊχα φύγει!! Δεν ήπιε μπροστά μου!! Και με την γιαγιά μου δεν είχανε κάνει κουβέντα! Απλά είχε δει κι εκείνη το μπιμπερό!! Δεν πολυείχαμε ιδιαίτερες επαφές, ήταν πιο μακρινοί συγγενείς!! Δυστυχώς δεν ξέρω πως είχαν χειριστεί το θέμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΡΙΒΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ! ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΒΙΑ ΚΑΤΙ. ΚΑΘΕ ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΥΘΗΜΙΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΜΑ. ΑΝ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΛΑ ΘΑ ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΛΑΘΟΣ ΣΑΝ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΦΗ. ΤΙ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΟΔΗΓΩ ΕΓΩ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ. ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΡΟ ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΞΕΡΕΙΣ. ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!

Συμφωνω απολυτα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εβελινα1 έγραψε:

η ξαδελφούλα μου είναι 10 χρονών κ ακόμα πίνει το γάλα μόνο στο μπιμπερό της.

η θεία μου φοβάται μήπως σταματώντας τις το μπιμπερό, σταματήσει κ το γάλα,

γιατί αρκετές φόρες που το δοκίμασε αυτό πήγε να γίνει. κ προκειμένου να σταματήσει να πίνει γάλα, τις το δίνει στο μπιμπερό.

εσείς τι πιστεύετε? Κ σε άλλες συζητήσεις εδώ μεσα κ σε άλλα φόρουμ είδα ότι πολλά παιδάκια σε αυτήν την ηλικία,10 χρονών κ τρίτη δημοτικού που ειδα δύο περιπτώσεις κάνουν μπιμπερό.

οσο για τα 6 με 8 χρόνια αυτο μαλλον ειναι δεδομένο απ οτι διαπιστώνο.

ΕΒΕΛΙΝΑ,

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ Μ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

ΜΕΧΡΙ ΤΑ 10 ΜΟΥ ΕΠΙΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΓΕΝΙΚΑ ΗΜΟΥΝ ΚΑΚΟΦΑΓΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΕΟΙΝΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 3 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΑΝ ΥΠΝΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΧΟΥΖΟΥΡΕΜΑ.ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΞΑΠΛΑ.ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΤΙ ΣΥΝΟΜΙΛΙΚΑ ΞΑΔΕΡΦΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΗΝ ΚΑΖΟΥΡΑ.

ΝΤΡΟΠΗ ΕΓΩ, ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΜΑ Μ ΤΗΝ ΕΠΑΥΡΙΟ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΕ ΦΛΥΤΖΑΝΑ. ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ .ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΦΟΡΑ.ΕΧΩ ΝΑ ΠΙΩ ΓΑΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ.....

ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ Μ ΑΔΕΡΦΗ.

ΕΠΕΙΔΗ ΛΟΙΠΝ Η ΜΑΜ Μ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΠΑΤΗΣΕΙ ΜΕ ΕΜΕΝΑ, ΤΗΝ ΑΦΗΣΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ.

ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΕΣΤΩ ΚΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΤΟ ΚΟΨΕΙ!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia sas 1000 eyxaristw, gia ton xrono sas k gia tis gnomes sas,

dalia h siberofora tis pws itan otan zitoyse apo tin mama to bibero?

emena h ksaderfi mou kamia fora poy to thelei poly k exei kosmo h eimai egw me tin mama moy ekei, paei pefti stin agalia tis mamas tis k san me parapono leei: mpimpero mamaaaaaa, mama mpimperoooooo, to epanalamvanei 2 fores,

teo k stin prwti gimnasioy to ekopse moni tis h aderfi soy?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

me alla logia gia kapoio logo sumperiferete san mikro paidaki,pigente se enan paidopsuxologo den einia kako ...as kseperasoume kapoia tabou saftin tin koinonia..giafto uparxoun oi eidikoi..einai krima..mipos tin peirazei kanena paidi sto sxoleio?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Εβελίνα γενικά το παιδάκι ας το πούμε ''μπεμπεκίζει''δηλ φέρεται σαν παιδάκι μικρότερης ηλικίας και μιμήται παρόμοιες συμπεριφορές;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...