Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματικη ιδιωτικό ή δημόσιο;


Recommended Posts

καλημέρα στην ομάδα..

Θελω τα φώτα σας ,ειμαστε 30 μετα απο 2 και χρόνια προσπάθειας εγω εχω πολυκυστικες ωοθήκες,υπήρχε σύλληψη όμως ήταν κ οι 2 παλινδρομες και μια σπερματενχυση ο γιατρός μας πρότεινε να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε για εξωσωματική...πελαγώσαμε μόνο και μόνο στην ιδέα έχουμε κάποιο ιδιωτικό κέντρο στο μυαλό μας όμως σκεφτόμαστε και την δημόσια λύση..τι γνώμη έχετε για το ΕΛΕΝΑ;;και γενικά οποία πληροφορία πιστεύετε ότι θα βοηθήσει καλοδεχουμενη...

☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Δεν ξέρω να σ πω για τ ελενα αλλα εφοσον ειχες 2 παλινδρομες το εψαξες πρωτα σε τι μπορεο να οφειλεται? Εφόσον συλλαμβανεις γτ να πας σε εξωσωματική? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η eva11 είπε:

καλημέρα στην ομάδα..

Θελω τα φώτα σας ,ειμαστε 30 μετα απο 2 και χρόνια προσπάθειας εγω εχω πολυκυστικες ωοθήκες,υπήρχε σύλληψη όμως ήταν κ οι 2 παλινδρομες και μια σπερματενχυση ο γιατρός μας πρότεινε να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε για εξωσωματική...πελαγώσαμε μόνο και μόνο στην ιδέα έχουμε κάποιο ιδιωτικό κέντρο στο μυαλό μας όμως σκεφτόμαστε και την δημόσια λύση..τι γνώμη έχετε για το ΕΛΕΝΑ;;και γενικά οποία πληροφορία πιστεύετε ότι θα βοηθήσει καλοδεχουμενη...

☺️

Συμφωνω γιατι ηταν παλινδρομες? Πρεπει να παρεις απαντηση σε αυτο.

Και εξωσωματικη να κανεις θα εχεις ενα ποσοστο επιτυχιας 30-40% και μπορει  να ξανακανεις παλινδρομη εαν δεν εχεις βρει την αιτια για να την αντιμετωπισεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/1/2024 at 6:38 ΠΜ, ο/η eva11 είπε:

καλημέρα στην ομάδα..

Θελω τα φώτα σας ,ειμαστε 30 μετα απο 2 και χρόνια προσπάθειας εγω εχω πολυκυστικες ωοθήκες,υπήρχε σύλληψη όμως ήταν κ οι 2 παλινδρομες και μια σπερματενχυση ο γιατρός μας πρότεινε να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε για εξωσωματική...πελαγώσαμε μόνο και μόνο στην ιδέα έχουμε κάποιο ιδιωτικό κέντρο στο μυαλό μας όμως σκεφτόμαστε και την δημόσια λύση..τι γνώμη έχετε για το ΕΛΕΝΑ;;και γενικά οποία πληροφορία πιστεύετε ότι θα βοηθήσει καλοδεχουμενη...

☺️

Καλησπέρα. Εγώ, ως μανούλα εξωσωματικής, με το χέρι στην καρδιά, σε δημόσιο δεν θα πήγαινα. Εννοώ για να κάνω όλη την διαδικασία της διέγερσης, όχι για εξετάσεις διερεύνησης (όπου ακούω ότι το Έλενα είναι πολύ καλό). Δεν αμφιβάλλω για τους γιατρούς του δημοσίου, όμως από άποψη υποδομών και προγραμματισμού θεωρώ ότι δεν υπάρχει καμιά εγγύηση στο δημόσιο. Καθυστερήσεις, αδυναμία να κρατήσουν έμβρυα στην κρυοσυντήρηση... και κανείς δεν σου εξηγεί το πώς και το γιατί. Κάνε μια αναζήτηση κι εδώ στο φόρουμ της εξωσωματικής και διάβασε ιστορίες κοριτσιών που πήγαν στο δημόσιο (στην Αθήνα). Προσωπική εμπειρία δεν έχω, ευτυχώς είχαμε την δυνατότητα να πάμε ιδιωτικά. Στην Ελλάδα, δυστυχώς η εξωσωματική εξακολουθεί να είναι ιδιωτική υπόθεση και ακριβή. Τουλάχιστον έχουμε καλούς γιατρούς και αξιόπιστα κέντρα υποβοηθούμενης. Αν έχετε την οικονομική δυνατότητα, θα σου έλεγα να μην κοιτάξετε καθόλου το δημόσιο και να κάνετε με ηρεμία την έρευνά σας σε διάφορους γιατρούς, για να καταλήξετε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς ήρθες @eva11!

Εγώ δεν έχω εμπειρία από δημόσιο. Αν σε παίρνει οικονομικά να πάς ιδιωτικά, θα σου το πρότεινα πάντως. Σε καμία μας δεν περισσεύουν τα χρήματα, αλλά όταν φτάνεις σε κάτι τόσο σημαντικό πρέπει να έχεις το 100% της προσοχής του ιατρού σου. Από την εμπειρία που έχω από δημόσιους φορείς υγείας (για άλλα θέματα) έχω τη γνώμη ότι είναι πολύ πιθανό να πέσεις σε πολύ καλό γιατρό, όμως οι υποδομές είναι τεράστιο πρόβλημα. Και δε μιλάω για πολυτέλειες, αλλά accountability, τήρηση χρόνων, προγραμματισμός, σωστή πληροφόρηση κλπ. Όχι ότι δε θα συναντήσεις κακές συμπεριφορές σε ιδιώτες, αλλά εκεί μπορείς και πρέπει να έχεις άλλες απαιτήσεις γιατί πληρώνεις. 

Μακάρι στη χώρα μας τα πράγματα να ήταν αλλιώς, πολύ φοβάμαι όμως ότι η εξωσωματική μάλλον είναι ιδιωτική υπόθεση ακόμα. Στη θέση σου θα ξεκίναγα αναζήτηση ιατρών, να καταλήξεις σε 2-3 και να κάνεις ένα ραντεβού αν μπορείς ώστε να φιλτράρεις και να βρεις αυτόν/ή που σου ταιριάζει.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/1/2024 at 6:38 ΠΜ, ο/η eva11 είπε:

καλημέρα στην ομάδα..

Θελω τα φώτα σας ,ειμαστε 30 μετα απο 2 και χρόνια προσπάθειας εγω εχω πολυκυστικες ωοθήκες,υπήρχε σύλληψη όμως ήταν κ οι 2 παλινδρομες και μια σπερματενχυση ο γιατρός μας πρότεινε να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε για εξωσωματική...πελαγώσαμε μόνο και μόνο στην ιδέα έχουμε κάποιο ιδιωτικό κέντρο στο μυαλό μας όμως σκεφτόμαστε και την δημόσια λύση..τι γνώμη έχετε για το ΕΛΕΝΑ;;και γενικά οποία πληροφορία πιστεύετε ότι θα βοηθήσει καλοδεχουμενη...

☺️

Κ γω από εξωσωματική κ θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα κορίτσια, δυστυχώς ιδιωτικό... Όμως όπως πολυ σωστά είπαν παραπάνω πρέπει να βρεις την αιτία για τις παλινδρομες. Διαφορετικά μπορεί να συλλάβεις κ δυστυχώς να έχεις το ίδιο θέμα. Έχω ακούσει ότι το Έλενα έχει πολύ καλό τμήμα διερεύνησης αποβολών οπότε ίσως να ξεκινήσεις από εκεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...