Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεύτερο παιδάκι


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομαδούλα. Είμαι η Άννα έχω ήδη ένα παιδάκι που ήρθε αμέσως, προσπαθούμε με τον άντρα μου 2 χρόνια και ακόμα το 2ο τίποτα. Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και σαλπιγγογραφια και είναι όλα φυσιολογικά. Ο γιατρός μου είπε να προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση αλλά είμαι διστακτική, φοβάμαι λίγο δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω ή τι άλλο μπορεί να έχω. Γέννησα με καισαρική και μετά τον τοκετό η περίοδος με πονούσε αφόρητα μετά τη σαλπιγγογραφια λίγο ηρέμησα. Πριν την ωορρηξία μου έχω καφέ πηγματα. Δεν ξέρω σκέφτομαι να αλλάξω γιατρό. Έχει τύχει σε καμία κοπέλα κάτι παρόμοιο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/9/2023 at 2:42 ΠΜ, ο/η Perpero είπε:

Καλησπέρα στην ομαδούλα. Είμαι η Άννα έχω ήδη ένα παιδάκι που ήρθε αμέσως, προσπαθούμε με τον άντρα μου 2 χρόνια και ακόμα το 2ο τίποτα. Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και σαλπιγγογραφια και είναι όλα φυσιολογικά. Ο γιατρός μου είπε να προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση αλλά είμαι διστακτική, φοβάμαι λίγο δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω ή τι άλλο μπορεί να έχω. Γέννησα με καισαρική και μετά τον τοκετό η περίοδος με πονούσε αφόρητα μετά τη σαλπιγγογραφια λίγο ηρέμησα. Πριν την ωορρηξία μου έχω καφέ πηγματα. Δεν ξέρω σκέφτομαι να αλλάξω γιατρό. Έχει τύχει σε καμία κοπέλα κάτι παρόμοιο; 

Γεια σου κορίτσι μου.

Αντίστοιχα και εμένα το μωράκι μου (2 μηνών τώρα) το πιάσαμε σε μια τυχαία επαφή με τον άντρα μου χωρίς να το προσπαθούμε, που έτυχε να είναι στις γόνιμες ημέρες μου.

Αγαπώ πολύ τα παιδιά και σκέφτομαι πως θα ήθελα να έκανα και ένα ακόμα μωράκι κάποια στιγμή.

Επειδή και εγώ καισαρική έκανα, ανησυχώ σε έναν βαθμό για αυτό που λες, καθώς έχω διαβάσει ότι κάποιες φορές η καισαρική δυσκολεύει/μειώνει τις πιθανότητες σύλληψης επόμενου μωρού.

Δε το έχω συζητήσει με κανέναν γιατρό, ήταν απλά κάτι που διάβασα στο διαδίκτυο.

Οπότε καλό θα ήταν να κλείσεις ένα ραντεβού με τον γιατρό σου και να συζητήσετε για όλα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/9/2023 at 2:42 ΠΜ, ο/η Perpero είπε:

Καλησπέρα στην ομαδούλα. Είμαι η Άννα έχω ήδη ένα παιδάκι που ήρθε αμέσως, προσπαθούμε με τον άντρα μου 2 χρόνια και ακόμα το 2ο τίποτα. Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και σαλπιγγογραφια και είναι όλα φυσιολογικά. Ο γιατρός μου είπε να προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση αλλά είμαι διστακτική, φοβάμαι λίγο δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω ή τι άλλο μπορεί να έχω. Γέννησα με καισαρική και μετά τον τοκετό η περίοδος με πονούσε αφόρητα μετά τη σαλπιγγογραφια λίγο ηρέμησα. Πριν την ωορρηξία μου έχω καφέ πηγματα. Δεν ξέρω σκέφτομαι να αλλάξω γιατρό. Έχει τύχει σε καμία κοπέλα κάτι παρόμοιο; 

Κορίτσι μου εγω τώρα έχω ένα κοριτσάκι 12 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά γέννησα με καισαρική 

Εβαλα μπροστά για το δεύτερο παιδάκι μου πολύ νωρίς γιατί στο πρώτο έκανα 1,5 χρόνο να μεινω εγκυος όποτε ηθελα να εκμεταλλευτώ αυτό που λένε ότι μετά από μια γεννά μένεις εύκολα εγκυος η αλήθεια είναι κρατούσα μικρό καλάθι γιατί λόγο θηλασμού ξέρω ότι εμποδιζει σε ένα βαθμό μια δεύτερη εγκυμοσύνη και εκεί που δεν το περίμενα τσουπ μενω εγκυος δεν ξέρω πως θα πάει γιατί είμαι πολύ αρχή ακόμα 6 εβδομάδων γιατρό θα πάω σε 3 μερες για να με δει 

εμενα η καισαρική αλλα και ο θηλασμός δεν ήταν τελικά εμπόδιο έτσι όπως πίστευα και ουσιαστικά με την πρώτη στοχευμένη μου προσπαθεια με τεστ ωορρηξιας και συνεχόμενες επαφες στις γόνιμες μερες τα κατάφερα 

παρε και μια δεύτερη γνωμη δεν είναι κακο αλλα δεν πιστεύω πως η καισαρική θα σταθεί εμπόδιο 

Εύχομαι ότι καλύτερο 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Άννα! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και με το καλό στο δεύτερο. 

Σε ό,τι αφορά τη δική μου εμπειρία, το πρώτο μου παιδί ήρθε πολύ εύκολα και γρήγορα, με 2-3 μήνες χαλαρών προσπαθειών. Γέννησα με καισαρική. 

Όταν ο μικρός έγινε 1, αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε στο χαλαρό για δεύτερο παιδάκι. Πέρασαν 2 χρόνια και 2 μήνες ελεύθερων επαφών και τότε είδα το θετικό τεστ. Να σημειώσω ότι κάπου ενδιάμεσα ανακάλυψα μόνη μου ότι έχω χασιμότο και αυξημένη tsh, την οποία και ρύθμισα. Ίσως να έφταιγε κι αυτό... 

Εύχομαι σύντομα να κρατάς το θετικό σου τεστ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/9/2023 at 2:42 ΠΜ, ο/η Perpero είπε:

Καλησπέρα στην ομαδούλα. Είμαι η Άννα έχω ήδη ένα παιδάκι που ήρθε αμέσως, προσπαθούμε με τον άντρα μου 2 χρόνια και ακόμα το 2ο τίποτα. Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και σαλπιγγογραφια και είναι όλα φυσιολογικά. Ο γιατρός μου είπε να προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση αλλά είμαι διστακτική, φοβάμαι λίγο δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω ή τι άλλο μπορεί να έχω. Γέννησα με καισαρική και μετά τον τοκετό η περίοδος με πονούσε αφόρητα μετά τη σαλπιγγογραφια λίγο ηρέμησα. Πριν την ωορρηξία μου έχω καφέ πηγματα. Δεν ξέρω σκέφτομαι να αλλάξω γιατρό. Έχει τύχει σε καμία κοπέλα κάτι παρόμοιο; 

Καλησπέρα! Εγώ γέννησα με καισαρική κ αμέσως μετά στο τεστ Παπ φάνηκε κάποια ένδειξη για μικρόβιο. Πράγματι χρειάστηκε κ αντιβίωση. Φαίνεται όμως ότι όλο αυτό έκανε κάποια φλεγμονή γιατί σε πρόσφατο τσεκ απ' (κ αφού είπα ότι ενδιαφέρομαι για εγκυμοσύνη) ο γιατρός εντόπισε ένδειξη για συμφυση... έκανα υστεροσκοπηση κ όντως υπήρχε! Επίσης είχαν κλείσει οι σάλπιγγες μου! Το είδε στην επέμβαση... διόρθωσε τη σύμφυση κ άνοιξε τη μια σάλπιγγα (την άλλη δεν μπόρεσε). Φαντάσου τώρα να προσπαθούσα κ να έλεγα γιατί δε μένω... βέβαια εσύ έκανες σαλπιγγογραφια οπότε είσαι οκ από την άποψη αυτή. Όμως δύο χρόνια είναι παααρα πολύς καιρός. Νομίζω πρέπει να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από γιατρό που ασχολείται με υπογονιμότητα... ο σύζυγος έχει κάνει εξετάσεις; 

Εύχομαι να έρθει σύντομα το μωρό που θέλετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...