Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ενέσεις αντιπηκτικής αγωγής και σαλοσπιρ


Recommended Posts

Όσες κάνετε ενέσεις αντιπηκτικής, κάθε πότε κάνετε εξέταση αντι-χα ? 

Επίσης όσες παίρνετε ταυτόχρονα και σαλοσπιρ, πότε θα το σταματήσετε σας έχουν πει; 

Εμένα μου είπε ίσως μετά την β επιπέδου αναλόγως τις εξετάσεις, αλλά διαβάζω γενικά ότι οι γιατροί συστήνουν μετά την 32η εβδομάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Emily2 είπε:

Όσες κάνετε ενέσεις αντιπηκτικής, κάθε πότε κάνετε εξέταση αντι-χα ? 

Επίσης όσες παίρνετε ταυτόχρονα και σαλοσπιρ, πότε θα το σταματήσετε σας έχουν πει; 

Εμένα μου είπε ίσως μετά την β επιπέδου αναλόγως τις εξετάσεις, αλλά διαβάζω γενικά ότι οι γιατροί συστήνουν μετά την 32η εβδομάδα.

Καλημέρα!! Με το καλό το μωράκι σου!! Εγώ εξεταση αντι-χα έκανα κάθε μήνα.. τώρα για το σαλοσπιρ δεν θυμάμαι πότε ακριβώς το σταμάτησα πάντως σίγουρα μετά την 32η εβδομάδα.. αυτά διαφέρουν σε κάθε κοπέλα ανάλογα και τι πρόβλημα υπάρχει και παίρνεις το κάθε φάρμακο, οπότε κρίνει ο γιατρός..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Καλημέρα!! Με το καλό το μωράκι σου!! Εγώ εξεταση αντι-χα έκανα κάθε μήνα.. τώρα για το σαλοσπιρ δεν θυμάμαι πότε ακριβώς το σταμάτησα πάντως σίγουρα μετά την 32η εβδομάδα.. αυτά διαφέρουν σε κάθε κοπέλα ανάλογα και τι πρόβλημα υπάρχει και παίρνεις το κάθε φάρμακο, οπότε κρίνει ο γιατρός..

Κάθε μήνα ;; εγώ ανά 2 μηνο κάνω... 

Συγνώμη που ρωτάω αν φυσικά θέλεις απαντάς, είχες θρομβοφιλια και έκανες ενέσεις και έπαιρνες σαλοσπιρ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Όσες κάνετε ενέσεις αντιπηκτικής, κάθε πότε κάνετε εξέταση αντι-χα ? 

Επίσης όσες παίρνετε ταυτόχρονα και σαλοσπιρ, πότε θα το σταματήσετε σας έχουν πει; 

Εμένα μου είπε ίσως μετά την β επιπέδου αναλόγως τις εξετάσεις, αλλά διαβάζω γενικά ότι οι γιατροί συστήνουν μετά την 32η εβδομάδα.

Καλησπέρα,έχω θρομβοφιλια και κάνω αντιπυκτικες από την αρχή της κύησης , θα τις σταμάτησώ σαράντα ημέρες μετά την γέννα, σαλοσπιρ δεν παίρνω.Στην πρώτη εγκυμοσύνη έκαναν anti-xa στον 8 μήνα,μέχρι τον όγδοο η δόση της ηπαρινης προσαρμοζοτανε ανάλογα τα κιλά που έίχα.Τωρα έχω αλλάξει αιματολογο αλλά και αυτός το ίδιο πράγμα μου είπε anti-xa θα κάνουμε στον όγδοο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Κάθε μήνα ;; εγώ ανά 2 μηνο κάνω... 

Συγνώμη που ρωτάω αν φυσικά θέλεις απαντάς, είχες θρομβοφιλια και έκανες ενέσεις και έπαιρνες σαλοσπιρ; 

Ναι εμένα μαζί με τις υπόλοιπες εξετάσεις μου έβαζε και την αντι-χα όχι από την αρχή κάπου πριν τη β επιπέδου ξεκίνησε να μου τη γράφει συχνα.. πριν την εγκυμοσύνη που μου χάρισε το αγοράκι μου είχα μια αποβολή και σε έλεγχο που έκανα με αιματολογο βρηκαμε θέμα σε δύο γονίδια της ομοκυστεΐνης , δεν είναι ακριβώς θρομβοφιλια, αν θυμάμαι μου είχαν πει πως για αυτό είναι σημαντικό να λαμβάνω φυλλικό οξύ που έτσι κι αλλιώς έπαιρνα αλλά λόγω εξωσωματικής και λόγω προηγούμενης αποβολής θεώρησαν οι γιατροί που με παρακολουθούσαν ότι καλό θα ήταν να κάνω από την αρχή ενέσεις ηπαρινης. νομίζω δηλαδη πιο πολύ προληπτικά το είπαν.. από την άλλη το σαλοσπιρ το ξεκίνησα αμέσως μετά την αυχενική γιατι είχα αρκετά αυξημένες πιθανότητες προεκλαμψιας γιαυτο και το έκοψα προς το τέλος της εγκυμοσύνης μου και ευτυχώς όλα πήγαν καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Ναι εμένα μαζί με τις υπόλοιπες εξετάσεις μου έβαζε και την αντι-χα όχι από την αρχή κάπου πριν τη β επιπέδου ξεκίνησε να μου τη γράφει συχνα.. πριν την εγκυμοσύνη που μου χάρισε το αγοράκι μου είχα μια αποβολή και σε έλεγχο που έκανα με αιματολογο βρηκαμε θέμα σε δύο γονίδια της ομοκυστεΐνης , δεν είναι ακριβώς θρομβοφιλια, αν θυμάμαι μου είχαν πει πως για αυτό είναι σημαντικό να λαμβάνω φυλλικό οξύ που έτσι κι αλλιώς έπαιρνα αλλά λόγω εξωσωματικής και λόγω προηγούμενης αποβολής θεώρησαν οι γιατροί που με παρακολουθούσαν ότι καλό θα ήταν να κάνω από την αρχή ενέσεις ηπαρινης. νομίζω δηλαδη πιο πολύ προληπτικά το είπαν.. από την άλλη το σαλοσπιρ το ξεκίνησα αμέσως μετά την αυχενική γιατι είχα αρκετά αυξημένες πιθανότητες προεκλαμψιας γιαυτο και το έκοψα προς το τέλος της εγκυμοσύνης μου και ευτυχώς όλα πήγαν καλα

Κι εγώ το ίδιο έχω με την ομοκυστεΐνη. Και από την εξωσωματική κι εγώ κάνω αντιπηκτικες , παίρνω σαλοσπιρ, φυλλικό και β12. Εμπιστεύομαι την αιματολογο μου, αλλά αγχωνομαι παράλληλα μη συμβεί κάτι . 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα σας κορίτσια,

στην αρχη της εγκυμοσύνης ξεκίνησα με σαλοσπιρ 80 επείδη στην αυχενική μου βγήκε χαμηλά η τιμή που ήταν για γρήγορο τοκετό,και αυξήσμε τη δόση στα 100 με το σαλοσπιπ.

δεν έκλεισε εβδομ΄'αδα και στην 13η εβδομ΄λαδα κυησης έπαθα αποκόλληση στον πλακούντα και κρεβατόθηκα για 10 ημέρες.

ο γυναικολόγος μου συνεστησε αντιπηκτικες και ξεκινήσαμε τις inohep 0,45 και κάθε μήνα εξέταση nati-xa  από αιματολόγο που με παρακολουθεί και αυτος.

 

στις εξετάσεις για θρομβοφιλία  μόνο η c6771 έδειξε ετεροζυγοτία

και η a1298c μη ανιχνευσιμη.

 

και αναρωτιέμαι εγώ τώρα αν έχτε ακούσει ότι το σαλοσπιρ γενικά μπορεί να δημιουργήσει προβλημα αποκόλλησης????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Κι εγώ το ίδιο έχω με την ομοκυστεΐνη. Και από την εξωσωματική κι εγώ κάνω αντιπηκτικες , παίρνω σαλοσπιρ, φυλλικό και β12. Εμπιστεύομαι την αιματολογο μου, αλλά αγχωνομαι παράλληλα μη συμβεί κάτι . 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου 

Ε ναι ένα άγχος πάντα υπάρχει, λογικό είναι.. αυτό δεν φεύγει ποτέ.. κι εγώ έψαχνα, διάβαζα, ρωτούσα και έλεγα άντε να γεννήσω να ηρεμήσω αλλά μπα.. μεγαλύτερο άγχος έχω τώρα για την ψυχούλα μου!! Και είναι ήδη 1 έτους 😆 Ο άντρας μου με κοροϊδεύει και μου λέει άντε να πάει φαντάρος να ηρεμήσεις κάποτε!! Χιχι!! Αφού εμπιστεύεσαι τους γιατρούς σου τίποτα δεν θα συμβει.. έφτασες ως εδώ μια χαρά και θα πάνε όλα καλά και στη συνέχεια!! Με το καλό εύχομαι με το μικρακι σου γερό και δυνατό στην αγκαλίτσα σας!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Ε ναι ένα άγχος πάντα υπάρχει, λογικό είναι.. αυτό δεν φεύγει ποτέ.. κι εγώ έψαχνα, διάβαζα, ρωτούσα και έλεγα άντε να γεννήσω να ηρεμήσω αλλά μπα.. μεγαλύτερο άγχος έχω τώρα για την ψυχούλα μου!! Και είναι ήδη 1 έτους 😆 Ο άντρας μου με κοροϊδεύει και μου λέει άντε να πάει φαντάρος να ηρεμήσεις κάποτε!! Χιχι!! Αφού εμπιστεύεσαι τους γιατρούς σου τίποτα δεν θα συμβει.. έφτασες ως εδώ μια χαρά και θα πάνε όλα καλά και στη συνέχεια!! Με το καλό εύχομαι με το μικρακι σου γερό και δυνατό στην αγκαλίτσα σας!! ❤️

Αυτό λέω κι εγώ , να γεννήσω να ηρεμήσω γιατί έχω τρελαθεί..αλλά όπως λες μάλλον μετά χειρότερα θα είμαι χαχαχ 😄 σε ευχαριστώ πολύ πολύ. Ευχομαι και στη δική σου οικογένεια τα καλύτερα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Αυτό λέω κι εγώ , να γεννήσω να ηρεμήσω γιατί έχω τρελαθεί..αλλά όπως λες μάλλον μετά χειρότερα θα είμαι χαχαχ 😄 σε ευχαριστώ πολύ πολύ. Ευχομαι και στη δική σου οικογένεια τα καλύτερα ❤️

Καλημέρα! Εγώ είχα βρει σε έλεγχο (λόγω κληρονομικότητας) κάποιο θέμα θρομβοφιλιας που σχετίζονταν περισσότερο με αποβολές παρά οτιδήποτε άλλο. Έπαιρνα ηπαρίνη από την αρχή ως κ περίπου μία βδομάδα μετά τον τοκετό. Σαλοαπιρ πήρα το πρώτο τρίμηνο κυρίως λόγω της εξωσωματικής που έκανα όπου το δίνουν γενικά στο πρωτόκολλο (τουλάχιστον ο γιατρός μου). Την εξέταση που λέτε δεν την έκανα ποτέ... Γέννησα χωρίς προβλήματα ως το τέλος. Σου εύχομαι με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ εξέταση anti-xa κάθε μήνα κάνω μαζί με γεν. αίματος (η αιμστολογος θέλει να τις βλέπει μαζί  τις 2 εξετάσεις) . Πέρα από την γενική εικόνα που κοιτάει κάθε φορά, σημειώνει και τα αιμοπετάλια πόσα έχω). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Κι εγώ κάθε μήνα έκανα εξέταση anti xa και σταμάτησα 3-4 μέρες πριν γεννήσω γιατί δεν κάνει να έχεις πάρει ηπαρίνη και να κάνεις επισκληριδιο. Ήμουν με ραντεβού όμως οπότε ήξερα πότε θα πάω. Δε ξέρω αν κάποια στιγμή το κόβουν όταν πας για φυσιολογικά. 

Επίσης έκανα και αφού γέννησα για καμμία βδομάδα όμως. 

Επειδή κάθε ένεση είναι για συγκεκριμένα κιλά ίσως μας βάζουν με συγκεκριμένη συχνότητα ανάλογα με το βάρος της κάθε από εμάς . Εγώ πχ ξεκίνησα 60 και αν θυμάμαι καλά η 4,5 καλύπτει μέχρι 65 κιλά μαξ. 

Με το καλό το μωράκι σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Κι εγώ έπαιρνα σαλοσπίρ 100. Μου το έδωσε μετά τη β επιπέδου λόγω αντιστάσεων στην αιμάτωση του τραχήλου (κάπως έτσι μας το είχαν πει) που φάνηκε τότε. Το σταμάτησα 1 μήνα και κάτι προτού γεννήσω (γέννησα την 38η εβδομάδα).

Να πάνε όλα καλά! Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/5/2023 at 9:58 ΠΜ, ο/η Emily2 είπε:

Όσες κάνετε ενέσεις αντιπηκτικής, κάθε πότε κάνετε εξέταση αντι-χα ? 

Επίσης όσες παίρνετε ταυτόχρονα και σαλοσπιρ, πότε θα το σταματήσετε σας έχουν πει; 

Εμένα μου είπε ίσως μετά την β επιπέδου αναλόγως τις εξετάσεις, αλλά διαβάζω γενικά ότι οι γιατροί συστήνουν μετά την 32η εβδομάδα.

καλησπερα επερνα salospir απο την 12 εβδομαδα μεχρι και την 35η οπου το κοψαμε ωστε αν γεννουσα νωριτερα να μπορέσω να κανω επισκλειριδιο μετα απο μια εβδομαδα γεννησα εκτακτως με καισαρικη επειδη δεν καταλαβαινα το μωρο και ειχα ανεβασει πιεση. με το καλο ευχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/5/2023 at 9:58 ΠΜ, ο/η Emily2 είπε:

Όσες κάνετε ενέσεις αντιπηκτικής, κάθε πότε κάνετε εξέταση αντι-χα ? 

Επίσης όσες παίρνετε ταυτόχρονα και σαλοσπιρ, πότε θα το σταματήσετε σας έχουν πει; 

Εμένα μου είπε ίσως μετά την β επιπέδου αναλόγως τις εξετάσεις, αλλά διαβάζω γενικά ότι οι γιατροί συστήνουν μετά την 32η εβδομάδα.

Δεν ειχα θρομφοφιλια οι εξετασεις κανονικες ολες αλλα προληπτικα  λογω ηλικιας 42 κ διδυμη κυησης εκανα κλεξαν 0,4 σε ολη τη εγκυμοσυνη .επαιρνα κ σαλοσπιρ το όποιο το εκοψα 30+4 στο ντοπλερ ( το ειχα εστειλα στην αιματοκογο το ντοπλερ κ ειπε ολα οκ κοψτο τωρα) αντιχα την ειχα ρωτησει ποτε θα κανουμε(γιατι διαβαζα οτι αλλες γυναικες κανανε ) και μου ειπε δε θα κανουμε γιατι εχει «καταργηθει» δηλαδη δεν απαιτείται καν τροποποίηση της δόσης μου 0,4 που ειναι προστατευτική κ  μονο σε σπανιες περιπτωσεις κανουν πχ αν ημουν υπέρβαρη ή πχ 40 κιλά  ή ειχα θεμα με νεφρα-0λα πηγανε καλά !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!  Από ότι μου είπαν είναι σαν μαστογραφία αλλά πιο εξειδικευμένη... Κ εγώ δεν το έχω ξανακουσει... Κ εγώ αναρωτήθηκα αφού έκανα την παρακέντηση γιατί πρέπει κ τα άλλα κ την ρώτησα την γιατρό που μου την έκανε κ μου είπε ότι δεν είναι πάντα 100% σίγουρο το αποτέλεσμα... Κ όχι τίποτε άλλο με πόνεσε πολύ κ δεν θα είναι σίγουρα τα αποτελέσματα? 
    • Μπραβο κοριτσι μου!! Τα πρωτα νεα ειναι καθησυχαστικα!!😀👍 Καλα αποτελεσματα στις εξετασεις σου!! Πιστευω οτι ολα θα ειναι καθαρα!!  Ειχαν ερθει περυσι κ μας εκαναν ενημερωση γ τις εξετασεις π χρειαζεται να κανουμε γ την προληψη του καρκινου μαστου κ μας ειπαν υπερηχο, μαστογραφια κ μαγνητικη. Η τομοσυνθεση δν ξερω τι ειναι... Κ η παρακεντηση καλο ειναι ν γινει προληπτικα γ ν ειναι σιγουροι 100%. Αφου θ κανεις παρακεντηση, αναρωτιεμαι τα υπολοιπα γτ γινονται;; δν εχουν σαφη εικονα απ το δειγμα; 🤔
    • Πήγα σε χειρούργο μαστού με είδε δεν του φάνηκε να είναι κάτι επικίνδυνο έτσι που είδε με το χερι αλλά με έβαλε να κάνω παρακέντηση και υπέρηχο για να είναι σίγουρος και σε 20 μέρες έκλεισα ραντεβού για μαστογραφία και τόμοσύνθεση αν το λέω σωστά... Κ πονάω πολύ με τη μαστογραφία αλλά πρέπει να το κάνω μου είπαν γιατί δεν αφήνουν τίποτα χωρίς να το ελέγξουν πλήρως... Μου είπαν να μην ανησυχώ ότι μπορεί να είναι από τις ορμόνες αλλά θα έχουν τελική εικόνα από τις εξετάσεις...
    • Καλησπερα Τοκυο μου!!  Μου ηρθε περιοδος πριν 10 μερες κ θα αφησουμε αυτο τον κυκλο να ηρεμησει ο οργανισμος μου κ να μπει σε φυσιολογικους ρυθμους... λογικα τελος μαιου περιμενω ξανα περιοδο κ θα με τσεκαρει ο γιατρος υπερηχογραφικα κ με αιματολογικες γ ν με προετοιμασει γ ετ (αν ολα ειναι οκ...) καλως εχοντων των πραγματων, μεσα ιουνιου θα γινει η ετ... αλλιως ιουλιο;; θα δουμε.. Ηδη νιωθω μεγαλη ανακουφιση που περασαμε το 1ο σταδιο κ σκεφτομαι κακως δν το ειχαμε κανει νωριτερα.. τεσπα, ολα γ καποιο λογο γινονται... Ωχ... ο διαβητης κυησης ειναι λιγο ταλαιπωρια.. ειχε κ η νυφη μου στην 3η εγκυμοσυνη της... κανεις διατροφη ε; λιγη προσοχη κ υπομονη. Εμεινε λιγο...  Ναι το ιδιο λεγαμε χθες με τη Νικολ... ειναι non stop ο γιατρος μας... για ποσο θα αντεξει ετσι;; εμενα με εβλεπε κτ 7 το πρωι πριν απο χειρουργεια ή 11 το βραδυ τελευταιο ραντεβου... κ φσκ εργαζεται κ ΣΚ... εξοντωτικο...😵‍💫 οσα κ να βγαζεις, αξιζει τοσο τρεξιμο;
    • Απαπαπα!!! Έχεις δοκιμάσει να της δώσεις λίγη δραμαμίνη;;;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...