Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπογονιμότητα και καμπύλη ζαχαρου


Recommended Posts

Καλησπέρα ομάδα.

Ανοίγω καινούργιο θέμα, έχω γράψει και σε άλλα σημεία σχετικά με τις ορμονολογικες μου εξετάσεις. Έχω ήδη ένα παιδάκι, 6.5 ετών.

Γνωρίζω ότι έχω κάποιο θέμα, αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει τι. Έχω ΑΜΗ σχετικά χαμηλή, 2.29, και είμαι 32 ετών.

Ο γυναικολόγος μου έγραψε τρεις κύκλους εξετάσεων μέσα σε ένα κύκλο. Οι τελευταίες που εκανα ήταν χθες, καμπύλη ζαχάρου και κάποιες ορμόνες.

Η καμπύλη ζαχάρου, όμως, βγήκε χαμηλή. Δεδομένου ότι έχω χαμηλή ΑΜΗ και χαμηλή καμπύλη, είναι προφανές ότι το πρόβλημα δεν είναι οι πολυκυστικες.

Γνωρίζει κάποια κοπέλα τι μπορεί να σημαίνει ένα χαμηλό ζάχαρο; Το είχα καταλάβει ότι πέφτει αλλά χθες το επιβεβαίωσα. Ευχαριστώ

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η elena1990 είπε:

Καλησπέρα ομάδα.

Ανοίγω καινούργιο θέμα, έχω γράψει και σε άλλα σημεία σχετικά με τις ορμονολογικες μου εξετάσεις. Έχω ήδη ένα παιδάκι, 6.5 ετών.

Γνωρίζω ότι έχω κάποιο θέμα, αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει τι. Έχω ΑΜΗ σχετικά χαμηλή, 2.29, και είμαι 32 ετών.

Ο γυναικολόγος μου έγραψε τρεις κύκλους εξετάσεων μέσα σε ένα κύκλο. Οι τελευταίες που εκανα ήταν χθες, καμπύλη ζαχάρου και κάποιες ορμόνες.

Η καμπύλη ζαχάρου, όμως, βγήκε χαμηλή. Δεδομένου ότι έχω χαμηλή ΑΜΗ και χαμηλή καμπύλη, είναι προφανές ότι το πρόβλημα δεν είναι οι πολυκυστικες.

Γνωρίζει κάποια κοπέλα τι μπορεί να σημαίνει ένα χαμηλό ζάχαρο; Το είχα καταλάβει ότι πέφτει αλλά χθες το επιβεβαίωσα. Ευχαριστώ

 

 

Τι εννοεις χαμηλο σαχαρο; Εχεις υπογλυκαιμιες; Ζαλιζεσαι; Λιποθυμας; 

Δεν σχετιζεται το σακχαρο με την συλληψη. χαμηλη αμη δε σημαινει οτι εχεις προβλημα. Οι πολυκυστικες πως προεκυψαν; Εχεις διαγνωστει με πολυκυστικες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η elena1990 είπε:

Καλησπέρα ομάδα.

Ανοίγω καινούργιο θέμα, έχω γράψει και σε άλλα σημεία σχετικά με τις ορμονολογικες μου εξετάσεις. Έχω ήδη ένα παιδάκι, 6.5 ετών.

Γνωρίζω ότι έχω κάποιο θέμα, αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει τι. Έχω ΑΜΗ σχετικά χαμηλή, 2.29, και είμαι 32 ετών.

Ο γυναικολόγος μου έγραψε τρεις κύκλους εξετάσεων μέσα σε ένα κύκλο. Οι τελευταίες που εκανα ήταν χθες, καμπύλη ζαχάρου και κάποιες ορμόνες.

Η καμπύλη ζαχάρου, όμως, βγήκε χαμηλή. Δεδομένου ότι έχω χαμηλή ΑΜΗ και χαμηλή καμπύλη, είναι προφανές ότι το πρόβλημα δεν είναι οι πολυκυστικες.

Γνωρίζει κάποια κοπέλα τι μπορεί να σημαίνει ένα χαμηλό ζάχαρο; Το είχα καταλάβει ότι πέφτει αλλά χθες το επιβεβαίωσα. Ευχαριστώ

 

 

Καλημέρα Έλενα.. σε μια άλλη δημοσίευση είπες ότι δεν ξέρεις ακόμα αν έχεις ΣΠΩ. Αν είχες ΣΠΩ θα φαινόταν από τον υπέρηχο με συνδιασμό τις ορμονολογικες εξετάσεις. Για να μην το έχει επιβεβαιώσει ακόμα ο γιατρός το πιο πιθανόν είναι να μην έχεις. Ίσως έχεις απλά πολυκυστικες και όχι το σύνδρομο. Αλλά και πάλι θα φαινόταν σε έναν απλό υπέροχο. Όσο για το σάκχαρο ξέρω ότι αν είναι υψηλό επηρεάζει την σύλληψη αλλά με το χαμηλό σάκχαρο δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα Έλενα.. σε μια άλλη δημοσίευση είπες ότι δεν ξέρεις ακόμα αν έχεις ΣΠΩ. Αν είχες ΣΠΩ θα φαινόταν από τον υπέρηχο με συνδιασμό τις ορμονολογικες εξετάσεις. Για να μην το έχει επιβεβαιώσει ακόμα ο γιατρός το πιο πιθανόν είναι να μην έχεις. Ίσως έχεις απλά πολυκυστικες και όχι το σύνδρομο. Αλλά και πάλι θα φαινόταν σε έναν απλό υπέροχο. Όσο για το σάκχαρο ξέρω ότι αν είναι υψηλό επηρεάζει την σύλληψη αλλά με το χαμηλό σάκχαρο δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι, χθες πήγα στο γιατρό και μου είπε πως δεν υπάρχει καμία εικόνα πολυκυστικων. Ούτε στον υπέρηχο, ούτε ορμονολογικα.

Όσο για το ζάχαρο, μου πρότεινε να πάω σε ενδοκρινολόγο γιατί δεν το βρίσκει φυσιολογικο, είναι κάτω από τα όρια αρκετά.

Κάποιες μέρες δε με επηρεάζει αλλά κάποιες μέρες τρέμω πολύ έντονα μέχρι να φάω κάτι. Το είχα παρατηρήσει και πριν την εξέταση κι έτσι πήρα μετρητή σακχάρου οικιακό ο οποίος είχε επιβεβαιώσει το χαμηλό ζάχαρο.

 

Όσο για τα υπόλοιπα, μια δεύτερη γνώμη που πήρα ήταν να πάω για λαπαροσκοπηση απευθείας ξανά, γιατί αν περιμένω τη μέθοδο του αποκλεισμού, καληνύχτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η elena1990 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι, χθες πήγα στο γιατρό και μου είπε πως δεν υπάρχει καμία εικόνα πολυκυστικων. Ούτε στον υπέρηχο, ούτε ορμονολογικα.

Όσο για το ζάχαρο, μου πρότεινε να πάω σε ενδοκρινολόγο γιατί δεν το βρίσκει φυσιολογικο, είναι κάτω από τα όρια αρκετά.

Κάποιες μέρες δε με επηρεάζει αλλά κάποιες μέρες τρέμω πολύ έντονα μέχρι να φάω κάτι. Το είχα παρατηρήσει και πριν την εξέταση κι έτσι πήρα μετρητή σακχάρου οικιακό ο οποίος είχε επιβεβαιώσει το χαμηλό ζάχαρο.

 

Όσο για τα υπόλοιπα, μια δεύτερη γνώμη που πήρα ήταν να πάω για λαπαροσκοπηση απευθείας ξανά, γιατί αν περιμένω τη μέθοδο του αποκλεισμού, καληνύχτα.

Οπότε Πιάσε ένα ένα τα θέματα. ΣΠΩ δεν έχεις άρα πάει αυτό. Το χαμηλό σάκχαρο θα το ρυθμίσεις εύκολα οπότε μην αγχώνεσαι ούτε γι'αυτό.  Για λαπαροσκόπηση γιατί θα πας? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/12/2022 at 10:47 ΜΜ, ο/η annitakianna είπε:

Οπότε Πιάσε ένα ένα τα θέματα. ΣΠΩ δεν έχεις άρα πάει αυτό. Το χαμηλό σάκχαρο θα το ρυθμίσεις εύκολα οπότε μην αγχώνεσαι ούτε γι'αυτό.  Για λαπαροσκόπηση γιατί θα πας? 

Ναι, έτσι θα κάνω, έχεις δίκιο.

Επειδή σαν κλινική εικόνα δε φαίνεται κάτι στους υπερήχους και λοιπά.

Οπότε αυτό που μένει, είναι να κάνω ο,τι έκανα για το πρώτο μου παιδάκι. Λαπαροσκόπηση.

Δε θα ήθελα να ξαναπερασουν αλλά δύο δύο χρόνια στα οποία θα πηγαίνω με κλομιφαινη και ενέσεις. Είναι πολύς ο χρόνος για να περιμένω και η ΑΜΗ μου χαμηλή, παρά το ότι είμαι 32.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Επειδή έχω και γω πρόβλημα με το ζάχαρο έπειτα από καμπύλη ινσουλίνης πριν πολλά χρόνια, τις τιμές θα τις δει ενδοκρινολόγος συνολικά όμως της καμπύλης ώστε να εντοπίσει που είναι το πρόβλημα. Για παράδειγμα εγώ μετά τη γλυκόζη είχα αυξημένη ινσουλίνη η οποία στην πορεία πέφτει πολύ χαμηλά όπως και το ζαχαρο. Και τα συμπτώματα είναι ακριβώς αυτά που περιέγραψες: τρέμουλο, αδυναμία, τεράστια επιθυμία να φάω ζάχαρη εεκινη τη στιγμή, και τάση για λιποθυμία. Ωστόσο μην σε αγχωνει, με το κατάλληλο φάρμακο και προσεκτική διατροφή θα το έχεις υπό έλεγχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/12/2022 at 8:43 ΠΜ, ο/η elena1990 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι, χθες πήγα στο γιατρό και μου είπε πως δεν υπάρχει καμία εικόνα πολυκυστικων. Ούτε στον υπέρηχο, ούτε ορμονολογικα.

Όσο για το ζάχαρο, μου πρότεινε να πάω σε ενδοκρινολόγο γιατί δεν το βρίσκει φυσιολογικο, είναι κάτω από τα όρια αρκετά.

Κάποιες μέρες δε με επηρεάζει αλλά κάποιες μέρες τρέμω πολύ έντονα μέχρι να φάω κάτι. Το είχα παρατηρήσει και πριν την εξέταση κι έτσι πήρα μετρητή σακχάρου οικιακό ο οποίος είχε επιβεβαιώσει το χαμηλό ζάχαρο.

 

Όσο για τα υπόλοιπα, μια δεύτερη γνώμη που πήρα ήταν να πάω για λαπαροσκοπηση απευθείας ξανά, γιατί αν περιμένω τη μέθοδο του αποκλεισμού, καληνύχτα.

Καλημέρα. Λαπαροσκοπηση αν επιτρέπεται για ποιο λόγο έκανες την πρώτη φορά?γιατί είπα κι εγω στο γιατρό μήπως χρειάζεται να κάνω λόγω υπογονιμοτητας αλλά μου είπε δεν είναι αναγκαιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Επειδή έχω και γω πρόβλημα με το ζάχαρο έπειτα από καμπύλη ινσουλίνης πριν πολλά χρόνια, τις τιμές θα τις δει ενδοκρινολόγος συνολικά όμως της καμπύλης ώστε να εντοπίσει που είναι το πρόβλημα. Για παράδειγμα εγώ μετά τη γλυκόζη είχα αυξημένη ινσουλίνη η οποία στην πορεία πέφτει πολύ χαμηλά όπως και το ζαχαρο. Και τα συμπτώματα είναι ακριβώς αυτά που περιέγραψες: τρέμουλο, αδυναμία, τεράστια επιθυμία να φάω ζάχαρη εεκινη τη στιγμή, και τάση για λιποθυμία. Ωστόσο μην σε αγχωνει, με το κατάλληλο φάρμακο και προσεκτική διατροφή θα το έχεις υπό έλεγχο.

Οι εξετασεις αυτές είναι αναγκαίες για υπογονιμοτητα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Domna93 είπε:

Οι εξετασεις αυτές είναι αναγκαίες για υπογονιμοτητα?

Δυστυχώς δεν γνωρίζω, καθώς εγώ τις είχα κάνει πριν χρόνια που δεν προσπαθούσα καν για παιδί. Και τώρα δεν ξαναέκανα μιας και δύο φορές συνέλαβα αμέσως, αλλά δεν προχώρησε καμία από τις δύο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι πάρα πολύ κορίτσι μου, εγώ είχα 1 βιοχημικη και από τότε δεν έχει ξαναγίνει συλληψη. Τώρα περνάω επιτροπη μέσα Ιανουαρίου για εξωσωματικη. Κάνε υπομονή και σίγουρα θα πάνε όλα καλά. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου το '23 να ειναι η χρονιά σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/12/2022 at 10:43 ΠΜ, ο/η Domna93 είπε:

Οι εξετασεις αυτές είναι αναγκαίες για υπογονιμοτητα?

Κανονικά ναι, είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/12/2022 at 7:05 ΜΜ, ο/η Domna93 είπε:

Τη γράφει η γυναικολόγος αυτή την εξέταση?

Και ο γυναικολόγος μπορεί, ναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...