Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γράμμα θα στείλω στον Άγιο Βασίλη χαρά να φέρει σε όλα τα χείλη. Αυτόν το Δεκέμβρη κάθε λαμπάκι να γίνει το φως για ένα μωράκι. 🎄🎅🥂🎉👶


misofeggaro

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Elli 13 ,γλυκό μου κοριτσάκι, λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου. Μην λησμονείς ο Θεός μας φροντίζει όλους και προνοεί. Και αυτά που εμάς μας πονούν, έχει τον τρόπο να τα θεραπεύει και να μας φέρνει πάλι το χαμόγελο στα χείλη.

Δεν ξέρω αυτό που θα σου πω αν θα σε παρηγορήσει, αλλά η αδερφή μου πριν να κάνει την κούκλα κόρη της , έχασε ένα βρέφος 14 μηνών από σπάνια γονιδιακή νόσο αφού ειχε γεννηθεί φαινομενικά υγιές, και μετά διέκοψε άλλες 4 εγκυμοσύνες όταν ηταν 6 μηνών έγκυος ,(κανονική καισαρική δηλαδή) καθώς έκανε γονιδιακό έλεγχο στα έμβρυα που κυοφορούσε  και έδειχνε το αποτέλεσμα της εξέτασης που τοτε γινόταν μόνο στο εξωτερικό, ότι θα ανέπτυσσαν και αυτά τα μωρά την σπάνια νόσο.Η υπομονή της  και η πίστη της ανταμείφθηκε και έχει τώρα  μια καλή, πολύ έξυπνη και πανέμορφη κόρη 15 ετών. 

Ο θεός προνοεί και μας προστατεύει όλες τις μανούλες. 

Βοηθός μου και ρύστης  μου ει Συ Κύριε ,μη χρονίσεις, Αμήν. 

Αυτό σκέφτομαι και εγώ μετά τις απώλειες.. Ο Θεός ξέρει τι κάνει... Μετά την Σταύρωση έρχεται πάντα η Ανάσταση... Αυτό να σκεφτόμαστε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 525
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 17/12/2022 at 10:29 ΜΜ, ο/η Elli13 είπε:

Αν και λυπάμαι τοσο πολύ για αυτά που μου γράφεις, μου μεταδίδεις τόση αισιοδοξία και ειλικρινά σε ευχαριστώ. Ξέρω ότι πρέπει να σηκωθώ αργά η γρήγορα. Το μωρό μου αυτό θα το θυμάμαι πάντα, ο ήχος της καρδουλας του θα χαραχτεί για πάντα βαθιά μέσα στη μνήμη μου, όπως και ο κενός τελευταίος υπέρηχος που με χάραξε τόσο έντονα. Ένιωσα για πρώτη φορα μαμά χάρη σ' αυτό το μωράκι,και αν και δεν ξέρω το φύλο του ένιωθα ότι ήταν κοριτσάκι. Το είχα τάξει στην Αγία Ειρήνη και αν τελικά ήταν κοριτσάκι θα την ονομάζαμε Λυδία Ειρήνη. Υπέρηχο δεν έλαβα ποτέ από τον γυναικολόγο μου, κανέναν από τους δύο όσο το μωράκι μου ήταν ζωντανό, λόγω λάθους απ' ότι κατάλαβα. Λάθος; Σημαδιακό; Δεν θα το ζητήσω να σου πω την αλήθεια όσο εγωιστικό και αν ακούγεται, γιατί ξέρω ότι δεν θα μπορέσω ποτέ να προχωρήσω όσο το κοιτάω. Μάζεψα τα τεστ εγκυμοσύνης, την κορδέλα από τη ζώνη της Παναγίας που φορούσα, όλα σε ένα κουτάκι με ένα μενταγιόν με ξυλόφωνο για εγκύους που μου έκανε δώρο μια φίλη μου και δεν πρόλαβα να φορέσω. Θα τα έχω φυλαγμένα.. 

Προσεύχομαι καμία άλλη γυναίκα να μην νιώσει πια την μάστιγα της απώλειας! Είμαι σίγουρη ότι υπάρχει για ολες μας ενα μωράκι που αργά ή γρήγορα θα έρθει. Χρωστάω λοιπόν σε αυτό το μωράκι που περιμένει να έρθει στην αγκαλιά μου, το να σηκωθώ και να προσέξω τον εαυτό μου για να είμαι γερή και υγιής.

Κορίτσι μου καταρχήν λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. Ότι κ να λέμε μόνο όποια το ζει μπορεί να καταλάβει πως νιώθεις.  

Πήρα το θάρρος να σου γράψω γιατί νομίζω ότι μέσα στον πόνο σου (κ δικαίως) έχεις απελπιστει κ αλήθεια στο λέω δεν υπάρχει λόγος. Τι εννοώ... Δυστυχώς οι αποβολές (εννοώ η μια τυχαία αποβολή) είναι κάτι πάρα πολύ συχνό. Ο κόσμος δεν μιλάει για αυτά κ έτσι σπάνια τις ακούμε όμως είναι παντού γύρω μας. Καλώς ή κακώς η φύση ξέρει... Το πιθανότερο είναι ότι εντελώς τυχαία το μωρό δυστυχώς δεν ήταν υγιές κ αυτό οδήγησε στην αποβολή. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα ξαναγίνει! Οι περισσότερες γυναίκες δεν αντιμετωπίζουν ξανά ποτέ θέμα. Έχω δύο φίλες που έχασαν έτσι την πρώτη τους εγκυμοσύνη κ μετά έμειναν έγκυες παρά πολύ γρήγορα κ έκαναν υγιή παιδιά. Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις κ μόλις σου δώσουν το πράσινο φως βάλε μπροστά κ όλα θα πάνε καλά. Αν θες για τη δική σου ηρεμία να κάνεις εξετάσεις προφανώς κ κάνε...

Ακούγεται πάρα πολύ σκληρό αυτό το "τυχαίο" κ "η φύση έκανε τη δουλειά της" γιατί για σένα είναι το μωρό σου, όμως τελικά είναι αυτό που συνήθως ισχύει. Σου εύχομαι να μπορέσεις πρώτα από όλα να ηρεμήσεις κ θα δεις όλα θα γίνουν.

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/12/2022 at 7:40 ΜΜ, ο/η Elli13 είπε:

Σημεραειδαμε ότι η καρδούλα του μωρού μου σταματησε να χτυπάει .. τη Δευτέρα ήταν όλα καλά και σήμερα απλά δεν χτυπούσε .. και μαζί με αυτό σταμάτησε και η δική μου καρδιά . Αύριο το πρωί έχω αποξεση και εγώ εύχομαι να μην ξυπνήσω καν .. σπαραζει η καρδιά μου , ο πόνος με τρυπάει τόσο βαθιά στη ψυχή .. δεν έχω άλλο κουράγιο , δεν έχω δύναμη να προσπαθήσω άλλο , πρώτα η βιοχημική , καπάκι η παλλινδρομη.. Δεν θέλω να μου πάρουν το μωρό μου , δεν έχει νόημα να ζήσω χωρίς αυτό , χωρίς τα όνειρα που έκανα ,χωρίς τη χαρά που με έκανε να νιώθω η μικρή του ύπαρξη . Ο θεός το πήρε κοντά του , και απορώ γιατί αφήνει εμένα εδώ γεμάτη πληγές και με τόσο πόνο που δεν με κρατανε πια τα πόδια μου .

ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΑ...

ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΚΑ ΤΟΣΟ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ..

ΕΙΧΑ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η efakii είπε:

ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΑ...

ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΚΑ ΤΟΣΟ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ..

ΕΙΧΑ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ 

Καλημέρα!

Μετά από 4 εφιαλτικές στην κυριολεξία μέρες, σήμερα μπορώ να πω ότι ξύπνησα πιο ήρεμη.Δυστυχω΄ς η αγχώδης φυ΄ση μου δεν μου επιτρέπει να το θεωρη΄σω τυχαιο γεγονός, διότι είχα βιοχημική και καπάκι την παλίνδρομη. Ηδη εχω κλείσει ραντεβού με αιματολόγο, και ελπίζω για το καλύτερο. Δυστυχώς συμβαίνει σε παρα πολλές γυναίκες, και όσο και αν με πονάει ειναι η φύση τέτοια. Δεν γινόμαστε όλες εύκολα μανούλες, το ξέρετε καποιες από πρώτο χέρι, αλλά θα επιμείνω και πιστεύω στο τέλος θα έρθουν όλα και θα δικαιωθώ !! Το χρωστάμε στο μωρό που θα έρθει για να μεινει το να ειμαστε δυνατές!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέρα!

Μετά από 4 εφιαλτικές στην κυριολεξία μέρες, σήμερα μπορώ να πω ότι ξύπνησα πιο ήρεμη.Δυστυχω΄ς η αγχώδης φυ΄ση μου δεν μου επιτρέπει να το θεωρη΄σω τυχαιο γεγονός, διότι είχα βιοχημική και καπάκι την παλίνδρομη. Ηδη εχω κλείσει ραντεβού με αιματολόγο, και ελπίζω για το καλύτερο. Δυστυχώς συμβαίνει σε παρα πολλές γυναίκες, και όσο και αν με πονάει ειναι η φύση τέτοια. Δεν γινόμαστε όλες εύκολα μανούλες, το ξέρετε καποιες από πρώτο χέρι, αλλά θα επιμείνω και πιστεύω στο τέλος θα έρθουν όλα και θα δικαιωθώ !! Το χρωστάμε στο μωρό που θα έρθει για να μεινει το να ειμαστε δυνατές!!

ΜΠΕΣ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ.ΕΙΔΑ ΕΧΕΙΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ .ΜΠΡΑΒΟ..

ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΕΝΑ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΝΑ ΠΕΝΘΗΣΕΙΣ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ..ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΣΗΚΩ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΤΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΕΨΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΩΡΑΚΙ,ΟΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ,ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ ΤΥΧΕΡΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΦΩΤΕΙΝΟ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η efakii είπε:

ΜΠΕΣ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ.ΕΙΔΑ ΕΧΕΙΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ .ΜΠΡΑΒΟ..

ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΕΝΑ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΝΑ ΠΕΝΘΗΣΕΙΣ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ..ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΣΗΚΩ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΤΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΕΨΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΩΡΑΚΙ,ΟΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ,ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ ΤΥΧΕΡΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΦΩΤΕΙΝΟ!!! 

Έχω κλείσει αύριο με αιματολόγο, και μετά από ερευνα εκλεισα για καρυότυπο ζευγους δωρεάν στο Παιδων. Για όποια κοπέλα ενδιαφέρεται, διότι δυστυχώς τα έξοδα είναι υπερβολικά πολλά, για 1 μήνα μετά μου έκλεισαν στο Παιδων, και με παραπεμπτικό γιατρού δεν θα πληρώσω τίποτα.

Εσύ Έφη μου σε τι κατάσταση είσαι; Ποιό θα είναι το επόμενο βήμα σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέρα!

Μετά από 4 εφιαλτικές στην κυριολεξία μέρες, σήμερα μπορώ να πω ότι ξύπνησα πιο ήρεμη.Δυστυχω΄ς η αγχώδης φυ΄ση μου δεν μου επιτρέπει να το θεωρη΄σω τυχαιο γεγονός, διότι είχα βιοχημική και καπάκι την παλίνδρομη. Ηδη εχω κλείσει ραντεβού με αιματολόγο, και ελπίζω για το καλύτερο. Δυστυχώς συμβαίνει σε παρα πολλές γυναίκες, και όσο και αν με πονάει ειναι η φύση τέτοια. Δεν γινόμαστε όλες εύκολα μανούλες, το ξέρετε καποιες από πρώτο χέρι, αλλά θα επιμείνω και πιστεύω στο τέλος θα έρθουν όλα και θα δικαιωθώ !! Το χρωστάμε στο μωρό που θα έρθει για να μεινει το να ειμαστε δυνατές!!

Κορίτσι μου δεν έχω βρεθεί στην θέση σου ποτέ για να πω ότι καταλαβαίνω τον πόνο σου. Όμως έχει βρεθεί η αδελφή μου. Μια βιοχημική κ μια παλινδρόμηση. 4 μέρες πριν τον υπέρηχο που ο γιατρός της είπε ότι η καρδιά του μωρού σταμάτησε την είδα στο όνειρο μου ότι δεν ήταν πια έγκυος. Και την ημέρα της υπέροχου πριν πάει στο γιατρό ήρθε χαρούμενη να με δει και μου είπε επί λέξη : εχει μερικές μέρες που σταμάτησαν οι αναγουλες και οι ζαλάδες επιτέλους. Δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Που να ήξερε η καημένη. Δεν της πηγε ο νους στο κακό. Αλλά τώρα έχει 5 ετών κοριτσάκι και 40 ημερών γιο. Πιστεύω ότι καλά θα κάνεις και θα πας για εξετάσεις. Ειδικά αν αυτό θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα. Μακάρι να πάνε όλα καλά μέσα από την καρδιά μου στο εύχομαι 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Έχω κλείσει αύριο με αιματολόγο, και μετά από ερευνα εκλεισα για καρυότυπο ζευγους δωρεάν στο Παιδων. Για όποια κοπέλα ενδιαφέρεται, διότι δυστυχώς τα έξοδα είναι υπερβολικά πολλά, για 1 μήνα μετά μου έκλεισαν στο Παιδων, και με παραπεμπτικό γιατρού δεν θα πληρώσω τίποτα.

Εσύ Έφη μου σε τι κατάσταση είσαι; Ποιό θα είναι το επόμενο βήμα σας;

όπως είπαν κ άλλα κορίτσια, είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο. εγώ με εξωσωματική πάντα, είχα παλινδρομη, βιοχημικη, μετά έκανα εξετάσεις, καθώς όπως και εσύ ήμουν αγχωμένη και απογοητευμενη. όλα ευτυχώς ήταν καλά και την τρίτη φορά όλα πήγαν καλά, είναι κάποτε και θέμα τύχης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

@Elli13 κοριτσι μου τι κανειιις ? πηγες στον αιματολογο ? 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφε΄ρον.

Πήγα, υποτίθεται σε πολύ καλή αιματολόγο και δεν έβγαλα ακρη. Καταρχας δεν διαβαζε σωστα τις εξετασεις του προγεννητικού που είχα κανει. Δευτερον, της εξηγησα οτι τις εξετασεις αυτες τις εκανα οσο ημουν εγκυος και τελικα απεδωσε την χαμηλη φερριτινη στην περιοδο!!!!!! Εν τελη μου ειπε μονο θρομβοφιλια απομενει να κανω αλλα επειδη ειναι πολυ ακριβες εξετασεις, να παρω στο Λαικο να κλεισω (εκεί εργάζεται η συγκεκριμένη, εγώ απλά πηγα στο ιατρειο της). Στο Λαικο μου ειπαν ραντεβου έχει τον Απριλιο.

Με επιασε τετοια απελπισια, που ειλικρινα εχω κουραστει ηδη. Πήρα τον γυναικολογο μου και του ζητησα τις οποιες εξετασεις ειναι να κανουμε, να τις κανουμε τωρα που βγαινω σε αδεια, και να μην περιμενω την πρωτη περιοδο σε κανα μηνα.Μου απαντησε να κλεισω ραντεβου να το συζητησουμε, οπότε την Πεμπτη θα παω απο κει.

Είναι τόσο ψυχοφθορα η ολη διαδικασια , εχοντας και τον πονο της απωλειας , που εχω μπει σε μια φαση που νιωθω οτι τιποτα απο ολα αυτα δεν συνεβη σε μενα, ουτε η εγκυμοσυνη ουτε η αποβολη. Η ψυχολογος μου , μου ειπε εχω παθει επιλεκτικη απωλεια μνημης λογω του πονου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφε΄ρον.

Πήγα, υποτίθεται σε πολύ καλή αιματολόγο και δεν έβγαλα ακρη. Καταρχας δεν διαβαζε σωστα τις εξετασεις του προγεννητικού που είχα κανει. Δευτερον, της εξηγησα οτι τις εξετασεις αυτες τις εκανα οσο ημουν εγκυος και τελικα απεδωσε την χαμηλη φερριτινη στην περιοδο!!!!!! Εν τελη μου ειπε μονο θρομβοφιλια απομενει να κανω αλλα επειδη ειναι πολυ ακριβες εξετασεις, να παρω στο Λαικο να κλεισω (εκεί εργάζεται η συγκεκριμένη, εγώ απλά πηγα στο ιατρειο της). Στο Λαικο μου ειπαν ραντεβου έχει τον Απριλιο.

Με επιασε τετοια απελπισια, που ειλικρινα εχω κουραστει ηδη. Πήρα τον γυναικολογο μου και του ζητησα τις οποιες εξετασεις ειναι να κανουμε, να τις κανουμε τωρα που βγαινω σε αδεια, και να μην περιμενω την πρωτη περιοδο σε κανα μηνα.Μου απαντησε να κλεισω ραντεβου να το συζητησουμε, οπότε την Πεμπτη θα παω απο κει.

Είναι τόσο ψυχοφθορα η ολη διαδικασια , εχοντας και τον πονο της απωλειας , που εχω μπει σε μια φαση που νιωθω οτι τιποτα απο ολα αυτα δεν συνεβη σε μενα, ουτε η εγκυμοσυνη ουτε η αποβολη. Η ψυχολογος μου , μου ειπε εχω παθει επιλεκτικη απωλεια μνημης λογω του πονου.

Συγνώμη που επεμβαίνω.. 

Μπορείς να ρωτήσεις στο Ιπποκράτειο που έχει ανάλογο τμήμα όπως αυτό στο λαϊκό για θρομβοφιλια. Και εκεί ξέρω πολύ καλά ότι βρίσκεις εύκολα ραντεβού. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Συγνώμη που επεμβαίνω.. 

Μπορείς να ρωτήσεις στο Ιπποκράτειο που έχει ανάλογο τμήμα όπως αυτό στο λαϊκό για θρομβοφιλια. Και εκεί ξέρω πολύ καλά ότι βρίσκεις εύκολα ραντεβού. 

 

Πήγε φίλη μου και τα αποτελεσματα τα πηρε μετα απο 2 μηνες. Δεν ξερω αν αξιζει τόση αναμονη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Πήγε φίλη μου και τα αποτελεσματα τα πηρε μετα απο 2 μηνες. Δεν ξερω αν αξιζει τόση αναμονη..

Έχω πάει Ιπποκράτειο και μου κάνει εντύπωση.. 

Σε ένα μήνα είχα τα αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Έχω πάει Ιπποκράτειο και μου κάνει εντύπωση.. 

Σε ένα μήνα είχα τα αποτελέσματα!

1 μήνας για εξαιρέσεις αίματος ? Να μου πεις , μην τα θέλεις κ όλα δικά σου , εμ χαμηλότερο κόστος εμ και άμεσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/12/2022 at 8:12 ΠΜ, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Βρε κορίτσι τώρα αλήθεια σκέφτεστε την σιλουέτα σας όταν είστε έγκυες;;;; φάτε καλέ φάτε!!! Και εγώ τα έχασα όλα όταν γέννησα.... Και ας είχα βάλει πολλα κιλά... Όταν είσαι έγκυος δεν κοιτάς τα κιλά.... Γνώμη μου αυτή είναι... Άλλωστε ποτέ δεν θα δω μια έγκυο και θα κοροϊδεύω ότι είναι χοντρή.... Είναι μια περίοδος που δικαιολογούνται... 

Οχι βρε Μαρίνα μου δεν σκέφτομαι την σιλουέτα μου.. απλά χορταίνω εύκολα και γενικά δεν έχω διάθεση να φάω..  εχω και αρκετές καούρες..  προσπαθώ όμως να τρώω όσο περισσότερο μπορώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/12/2022 at 8:52 ΠΜ, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και ευχαριστώ για τα μηνύματά συμπαράστασης. Τα διαβάζω και κλαίω... 

Η αποξεση χτες πήγε καλά, όσο καλά δηλαδή μπορείς να πεις ότι πήγε μια τέτοια διαδικασία. Την έκανα με τον γιατρό μου στο Λητώ . Πριν ακόμα μπω μέσα, μια παρέα που περίμενε έξω, φώναξε " γεννήθηκε"!!! Και εγώ ξέσπασα σε κλάματα . Μέσα έβλεπα μανουλες με μεγάλες κοιλιτσες. Απέναντι μου δύο κοπέλες μιλούσαν για το φύλο των μωρών τους.. Και γω να σπαραζω που δεν θα μάθω ποτέ το φύλο του δικού μου μωρού . 

Ζήτησα από το γιατρό μου έναν τελευταίο υπέρηχο, δεν είχα ελπίδες, αλλά ήθελα να μου φύγει από το μυαλό. Μέχρι τη στιγμή που κοιμήθηκα η αναισθησιολογος μου έλεγε να μην κλαίω άλλο . 

Ξύπνησα παγωμένη, κενή, άδεια χωρίς το μωρό μου . Ήθελα να φύγω , να έρθω σπίτι μου και να πενθησω. Έφυγα ζαλισμενη ακόμα. Κοιμάμαι, ανοίγω τα μάτια , συνειδητοποιώ ότι είναι αλήθεια, δεν το ονειρεύτηκα, και χάνω τη γη κάτω από τα πόδια μου ξανά και ξανά. Ο πόνος είναι αβάσταχτος, τα Χριστούγεννα είναι μαύρα, στόλισα το σπίτι για να το καλό, για το μωρό μου, και τώρα όλα αυτά είναι μάταια. Ο σύζυγος μου είναι βράχος δίπλα μου , με στηρίζει κάθε λεπτό, σε κάθε ξέσπασμα, όμως ο πόνος μου δεν μειώνεται ούτε λίγο .

Αποφασίσαμε να μην κάνουμε καρυότυπο εμβρύου, παρά μόνο ζεύγους . Ο γιατρός μου είπε θα κάνουμε τις εξετάσεις μετά την πρώτη περίοδο . Όμως δεν βγαίνει από το μυαλό μου η θρομβοφιλια κύησης, την οποία αν περιμένω την περίοδο, δεν θα την ανιχνεύσουμε. Έκλεισα ραντεβού στο Αλεξάνδρας, στο τμήμα αποβολών . Εάν έχει πάει κάποια κοπέλα και γνωρίζει να μου πει κάτι παραπάνω θα το εκτιμούσα πολύ. Αλλιώς σκέφτομαι έστω τις βασικές πχ αντιφοσφωλιπιδικο σύνδρομο, να τις κάνω άμεσα μόνη μου .

Εύχομαι καμία γυναίκα να μην το περάσει ξανά αυτό , έχει ξεριζωθεί η καρδιά μου, δεν έχω διάθεση ούτε να σηκωθώ από το κρεβάτι, όλα μου θυμίζουν την εγκυμοσύνη μου που χάθηκε. Τα χάπια μου στο ντουλάπι, τα φρούτα που με είχε πιάσει μανία να τρώω, τα ρούχα που αγόρασα πριν μια εβδομάδα 1 νούμερο μεγαλύτερο, το μεταπτυχιακό που με ζοριζε με την υπνηλία , το δέντρο που στόλισα με τόση χαρά, η μπότα στο τζάκι που θα έγραφα γράμμα στον Άγιο Βασίλη να του ζητήσω να μου φέρει το μωρό μου . Όλα χάθηκαν και μαζί τους και εγώ..

κορίτσι μπυ σε καταλαβαίνω.. πέρσι τον Μάιο είχα και εγώ παλινδρομη.. στις 10βδ είδαμε ότι σταμάτησε η καρδούλα ήδη 2 βδ πριν.. δεν θα σου πω πως ένοιωσα ..το ξερεις.. υα σου πω ότι σήμερα είμαι 36βδ.. ψάξε λίγο το θέμα θρομβοφιλιας.. εγω από την πρώτη μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος βάζω ενέσεις.. έπινα ήδη από πριν μόλις άρχισα ξανά προσπάθεια ασπιρίνη.. σου εύχομαι να βρεις την δύναμη σύντομα να το προσπαθήσεις ξανά και να πάνε όλα τέλεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Τι να πω , να σου λεει για περιοδο ενω λες ησουν εγκυος ; τι δεν καταλαβε καλα? Μήπως να παρεις και αλλη γνωμη ? δεν γνωριζω το κοστος της θρομβοφιλιας αλλα δεν ξερω αν θα αντεχα μεχρι τον απριλιο τοση αναμονη για να μαθουμε τι συνεβη (και αν κιολας γιατι απο οτι καταλαβα δεν θα ειναι και σιγουρο ? ) 
Μιλησε καλυτερα με τον γυναικολογο σου οπως ανεφερες να σε κατευθύνει διαφορετικα αν ειναι να ψαχτειτε με τον οποιο τροπο ...Υπαρχουν και μικριβιολογικα που κανουν εξετασεις θρομβοφιλιας δεν γνωριζω αν ειναι το ιδιο αλλα φανταζομαι αν γραφονται αυτες οι εξετασεις να μειωθει το ποσο απο το ταμειο του εοππυ ! 
Κανε οσες συνεδριες μπορεις με την ψυχολογο σου θα τα καταφερεις ειμαι σιγουρη θα το ξεπερασεις και θα μας στελνεις τα τεστ με τις 2 κατακοκκινες γραμμες και θα χαιρομαστε μαζι σου . προσπαθησε να ξεχαστεις με το μεταπτυχιακο σου και οοτι αλλο μπορεις να πιαστεις και ολα θα πανε καλα θα δεις ❤️ 

Σ ευχαριστω πολυ!!

Δεν θέλω να σας μαυριζω άλλο με το θεμα αυτο, καποιες είναι εγκυούλες και δεν μου αρεσει να μεταδιδω το πενθος μου πανω στο αγχος τους. Ευχομαι σε ολες να έχετε ό,τι επιθυμείτε αυτές τις γιορτές και να μην ακουσουμε για άλλες γυναίκες που βιωνουν κατι τετοιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/12/2022 at 7:52 ΠΜ, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και ευχαριστώ για τα μηνύματά συμπαράστασης. Τα διαβάζω και κλαίω... 

Η αποξεση χτες πήγε καλά, όσο καλά δηλαδή μπορείς να πεις ότι πήγε μια τέτοια διαδικασία. Την έκανα με τον γιατρό μου στο Λητώ . Πριν ακόμα μπω μέσα, μια παρέα που περίμενε έξω, φώναξε " γεννήθηκε"!!! Και εγώ ξέσπασα σε κλάματα . Μέσα έβλεπα μανουλες με μεγάλες κοιλιτσες. Απέναντι μου δύο κοπέλες μιλούσαν για το φύλο των μωρών τους.. Και γω να σπαραζω που δεν θα μάθω ποτέ το φύλο του δικού μου μωρού . 

Ζήτησα από το γιατρό μου έναν τελευταίο υπέρηχο, δεν είχα ελπίδες, αλλά ήθελα να μου φύγει από το μυαλό. Μέχρι τη στιγμή που κοιμήθηκα η αναισθησιολογος μου έλεγε να μην κλαίω άλλο . 

Ξύπνησα παγωμένη, κενή, άδεια χωρίς το μωρό μου . Ήθελα να φύγω , να έρθω σπίτι μου και να πενθησω. Έφυγα ζαλισμενη ακόμα. Κοιμάμαι, ανοίγω τα μάτια , συνειδητοποιώ ότι είναι αλήθεια, δεν το ονειρεύτηκα, και χάνω τη γη κάτω από τα πόδια μου ξανά και ξανά. Ο πόνος είναι αβάσταχτος, τα Χριστούγεννα είναι μαύρα, στόλισα το σπίτι για να το καλό, για το μωρό μου, και τώρα όλα αυτά είναι μάταια. Ο σύζυγος μου είναι βράχος δίπλα μου , με στηρίζει κάθε λεπτό, σε κάθε ξέσπασμα, όμως ο πόνος μου δεν μειώνεται ούτε λίγο .

Αποφασίσαμε να μην κάνουμε καρυότυπο εμβρύου, παρά μόνο ζεύγους . Ο γιατρός μου είπε θα κάνουμε τις εξετάσεις μετά την πρώτη περίοδο . Όμως δεν βγαίνει από το μυαλό μου η θρομβοφιλια κύησης, την οποία αν περιμένω την περίοδο, δεν θα την ανιχνεύσουμε. Έκλεισα ραντεβού στο Αλεξάνδρας, στο τμήμα αποβολών . Εάν έχει πάει κάποια κοπέλα και γνωρίζει να μου πει κάτι παραπάνω θα το εκτιμούσα πολύ. Αλλιώς σκέφτομαι έστω τις βασικές πχ αντιφοσφωλιπιδικο σύνδρομο, να τις κάνω άμεσα μόνη μου .

Εύχομαι καμία γυναίκα να μην το περάσει ξανά αυτό , έχει ξεριζωθεί η καρδιά μου, δεν έχω διάθεση ούτε να σηκωθώ από το κρεβάτι, όλα μου θυμίζουν την εγκυμοσύνη μου που χάθηκε. Τα χάπια μου στο ντουλάπι, τα φρούτα που με είχε πιάσει μανία να τρώω, τα ρούχα που αγόρασα πριν μια εβδομάδα 1 νούμερο μεγαλύτερο, το μεταπτυχιακό που με ζοριζε με την υπνηλία , το δέντρο που στόλισα με τόση χαρά, η μπότα στο τζάκι που θα έγραφα γράμμα στον Άγιο Βασίλη να του ζητήσω να μου φέρει το μωρό μου . Όλα χάθηκαν και μαζί τους και εγώ..

Αχ κοπέλα μου δάκρυσα, μόλις ένιωσα αυτά που πέρασα περσυ έτσι ένιωθα κενή..  εκλαιγα όλη μέρα θα σου ζητήσω πρώτα να δώσεις χρόνο χρόνο σε εσένα μην να σε επηρεάσουν λόγια που ακούγονται από τους γύρο που νομίζουν ότι σε παρηγορουν αλλά στην ουσία είναι αλατι θα που  μην κλαις κτλ . Εγώ θα σου πω κλαψε πενθησε όσο εσύ θέλεις και πως θέλεις. 

Περσυ σερνομουν , σιγά σιγά πάτησα στα πόδια μου και σιγά σιγά είδα ότι είμαι έτοιμη και τότε είπα τώρα μπορώ πήρα το χρόνο μου και στάθηκα τυχερή. Για αυτό πάντα λέω θέλω να πάρεις το χρόνο σου να είσαι δυνατή να κάνεις πράγματα που σου φέρνουν χαρά και ηρεμία και όταν είσαι έτοιμη δες τις επόμενες κινήσεις. Σου. 

Καλή δύναμη σου εύχομαι.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Αχ κοπέλα μου δάκρυσα, μόλις ένιωσα αυτά που πέρασα περσυ έτσι ένιωθα κενή..  εκλαιγα όλη μέρα θα σου ζητήσω πρώτα να δώσεις χρόνο χρόνο σε εσένα μην να σε επηρεάσουν λόγια που ακούγονται από τους γύρο που νομίζουν ότι σε παρηγορουν αλλά στην ουσία είναι αλατι θα που  μην κλαις κτλ . Εγώ θα σου πω κλαψε πενθησε όσο εσύ θέλεις και πως θέλεις. 

Περσυ σερνομουν , σιγά σιγά πάτησα στα πόδια μου και σιγά σιγά είδα ότι είμαι έτοιμη και τότε είπα τώρα μπορώ πήρα το χρόνο μου και στάθηκα τυχερή. Για αυτό πάντα λέω θέλω να πάρεις το χρόνο σου να είσαι δυνατή να κάνεις πράγματα που σου φέρνουν χαρά και ηρεμία και όταν είσαι έτοιμη δες τις επόμενες κινήσεις. Σου. 

Καλή δύναμη σου εύχομαι.  

Είμαστε τόσες πολλές και αυτό είναι που με στεναχωρεί ακόμα περισσότερο.

Είμαι τυχερή τουλάχιστον γιατι έχω εναν υπέροχο συζυγο που στεκεται βραχος σε καθε μου κρίση, και χωρίς αυτόν δεν ξέρω πως θα ημουν. Επίσης δύο φορές προσπάθησα και τις 2 έμεινα έγκυος, ασχετα με την κατάληξη. Ξέρω όμως πόσες γυναικες αγωνιζονται να συλλαβουν, άρα δεν είμαι αχαριστη. Προσπαθω καθε μερα να βρισκω θετικα για να συνεχισω την καθημερινοτητα μου, μολις ομως πεφτει το σκοταδι η καρδια μου ματωνει ξανα. Θέλει χρονο, το γνωριζω.. Εγώ χαιρομαι να διαβαζω τα ευχαριστα νεα σας, μου δινουν φως και ελπιδα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Raf123μου πώς είναι το μωράκι σου; εσύ αναρωσες; τα πάτε καλά με το θηλασμό; γράψε μας όταν βρεις χρόνο και στείλε μας και Μπεμπεδοσκονη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δεν άντεξα κ έκανα τεστ νωρίτερα. Μετά από 1 χρόνο και είδα το πρώτο μου θετικό τεστ. Μου φέρατε όντως μπεμπεδοσκονη,🥰. Γενικά είμαι κλειστός άνθρωπος κ εσείς κατευθείαν με βοηθήσατε όταν σας έστειλα μήνυμα. Δεν μπορώ να το πιστέψω ακόμα!!! Το έκανα κ περίμενα να δω αρνητικό να μου φύγει από το μυαλό γιατί είχα αρκετούς πόνους περιόδου, κ εμφανίστηκε θετικό κ απλά το κοιτούσα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσια δεν άντεξα κ έκανα τεστ νωρίτερα. Μετά από 1 χρόνο και είδα το πρώτο μου θετικό τεστ. Μου φέρατε όντως μπεμπεδοσκονη,🥰. Γενικά είμαι κλειστός άνθρωπος κ εσείς κατευθείαν με βοηθήσατε όταν σας έστειλα μήνυμα. Δεν μπορώ να το πιστέψω ακόμα!!! Το έκανα κ περίμενα να δω αρνητικό να μου φύγει από το μυαλό γιατί είχα αρκετούς πόνους περιόδου, κ εμφανίστηκε θετικό κ απλά το κοιτούσα! 

Συγχαρητήρια!! Εύχομαι να σου πάνε όλα υπέροχα και να το ευχαριστηθείς στο φουλ!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Rena92 είπε:

Συγχαρητήρια!! Εύχομαι να σου πάνε όλα υπέροχα και να το ευχαριστηθείς στο φουλ!! 😊

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Κ εσύ ότι καλύτερο σου εύχομαι!!! 🥰🥰🥰 Επειδή δεν γνωρίζω γενικά θα πρέπει φαντάζομαι να κάνω χοριακη αλλά πότε πρέπει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Κ εσύ ότι καλύτερο σου εύχομαι!!! 🥰🥰🥰 Επειδή δεν γνωρίζω γενικά θα πρέπει φαντάζομαι να κάνω χοριακη αλλά πότε πρέπει?

Να πας να κάνεις την παρασκευή, απλά να είσαι σίγουρη ότι θα στην έχουν έτοιμη μέσα στη μέρα! βέβαια αυτό που θέλουμε από την χοριακή είναι να βλέπουμε τον διπλασιασμό της κάθε δυο μέρες. Εσύ λόγω των αργιών δεν θα μπορέσεις να κάνεις σε δυο μέρες. Να κάνεις όμως για να έχεις ένα ενδεικτικό νούμερο. Βέβαια κάποιοι γιατροί δεν τη ζητάνε καν. Εσύ μίλησες με τον γιατρό σου;; 
Συγχαρητήρια, εύχομαι να πάνε όλα καλά!! Θα γίνεις μαμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Κ εσύ ότι καλύτερο σου εύχομαι!!! 🥰🥰🥰 Επειδή δεν γνωρίζω γενικά θα πρέπει φαντάζομαι να κάνω χοριακη αλλά πότε πρέπει?

Εγώ πήγα την ίδια μέρα που είχα θετικό τεστ , προχθές , και ήταν πολύ νωρίς . Ο γιατρός μου είπε να ξανακάνω δε καμιά εβδομάδα. Βέβαια εγώ δεν κρατιέμαι και θα κάνω μια και αύριο να δω ότι όλα βαίνουν καλώς ! Επίσης μου είπε για ραντεβού 3/1 🙈 άρα θα είμαστε στα ίδια πάνω κάτω :) ευχομαι να μας πάνε όλα καλά!!! Συμπτώματα έχεις καθόλου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Να πας να κάνεις την παρασκευή, απλά να είσαι σίγουρη ότι θα στην έχουν έτοιμη μέσα στη μέρα! βέβαια αυτό που θέλουμε από την χοριακή είναι να βλέπουμε τον διπλασιασμό της κάθε δυο μέρες. Εσύ λόγω των αργιών δεν θα μπορέσεις να κάνεις σε δυο μέρες. Να κάνεις όμως για να έχεις ένα ενδεικτικό νούμερο. Βέβαια κάποιοι γιατροί δεν τη ζητάνε καν. Εσύ μίλησες με τον γιατρό σου;; 
Συγχαρητήρια, εύχομαι να πάνε όλα καλά!! Θα γίνεις μαμα! 

Σε ευχαριστώ πολύ κ εσύ ότι επιθυμείς ❤️Δεν το πιστεύω ότι συνέβη αυτό το θαύμα!! Δεν έχω μιλήσει θα πάρω τηλέφωνο αύριο.. είμαι ακόμα σε σόκ. Νομίζω ότι έχω καταλάβει λάθος κ το ξανακοιταω για να είμαι σίγουρη... Θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω πόσο κάνουν να βγουν...  λείπει κ ο άντρας μου θα έρθει Σάββατο κ θέλω να κρατηθώ να του το πω όταν γυρίσει!!! Γιατί από το τηλ είναι αλλιώς! Κ μου το είπε ότι ήθελε αυτό δώρο Χριστουγέννων!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...