Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις On 3/7/2023 at 2:15 ΜΜ, ο/η Kar83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 
Μετά από σειρά εξετάσεων απόφασισαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Το πρόβλημα είναι στο σπερμα αλλα επειδή είμαι πλέον 40 όλοι οι γιατροί μας είπαν ότι δεν υπάρχουν περιθώρια για θεραπεία (τουλάχιστον για 6 μηνες) γτ θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ποιοτητας ωαρίων που δεν το θελουμε …Είπαμε λοιπόν να το αφήσουμε για το καλοκαίρι μπας κ προκύψει κάτι αλλιώς Σεπτέμβρη ξεκινάμε. Έχω περάσει ήδη επιτροπή κ τα φάρμακα είναι ήδη στο ψυγειο. Έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή για εκείνες τις μέρες, τι πρέπει να προσέξω ; 
ευχαριστω εκ των προτέρων! 

Επειδη εγω την πατησα μια συμβουλη εχω να σου δωσω να μην εχεις αγχος!! Να περασεις ωραια το καλοκαιρι και οταν ξεκινησεις τη διαδικασια να εισαι χαλαρη ευδιαθετη και αισιοδοξη!!! Καλες διακοπες και καλη επιτυχια! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 28/6/2023 at 5:51 ΜΜ, ο/η Tvz είπε:

Καλησπέρα,

Εγώ έχω εμπειρία με αυτούς τους 2 γιατρούς, πήγαινα εκεί πριν 4 χρόνια όχι όμως για εξωσωματική αλλά για παρακολούθηση ωορρηξίας κ κάποια άλλα ορμονικά προβλήματα που είχα. Κυρίως με παρακολουθούσε η κυρία Λοισιου. Η ερώτηση μου είναι η εξής: σου τη συνέστησαν να πας για εξωσωματική ή πηγές εκεί κ σου πρότειναν εκείνοι εξωσωματική; 

Κ σε ρωτάω για τον εξής λόγο, εγώ όταν πήγα εκεί ήμουν 31 ετών χωρίς πρόβλημα γονιμότητας ούτε εγώ ούτε ο σύζυγος μου. Απλώς είχα για χρόνια μια κύστη στην ωοθήκη. Αφού προσπάθησε με αντισυλληπτικά κ τελικά με παρακέντηση να ξεφορτωθούμε την κύστη μετά άρχισε να μου λεει να κάνουμε ενέσεις διέγερσης δήθεν για να ρυθμίσουμε τις ορμόνες μου κ την υπόφυση για να κάνουμε ωορρηξία με αποτέλεσμα να γεμίσω κύστες κ μορφώματα εντός κ εκτός ωοθηκών. Φυσικά ζήτησα δεύτερη γνώμη κ ο γιατρός μου με έβαλε άμεσα στο χειρουργείο για λαπαροσκόπηση να μου καθαρίσει τις ωοθήκες κ δεν ξανά επισκέφτηκα τη συγκεκριμένη γιατρό. Κ κάπως μαγικά έφτιαξαν κ οι ορμόνες μου κ όλα. Βέβαια έκανα αργότερα εξωσωματική που τώρα έχω 2 μωράκια με τη πρώτη προσπάθεια όχι γιατί με προέτρεψε ο γιατρός μου αλλά γιατί εγώ δεν άντεχα ψυχολογικά την αποτυχία μιας κ ακόμα κ τώρα δεν έχουμε κάποιο προφανές πρόβλημα όσοι γιατροί κ αν με είδαν. 

Με συγχωρείς για το σεντόνι κ αν σε κούρασα αυτό που θέλω να σου πω καταλήγοντας είναι πως μην αμφίσβητωντας την αξία τους ως γιατροί εμένα που έδωσαν κάπως την εντύπωση πως με τις πράξεις τους με έσπρωχναν στην εξωσωματική κ πως κάπως τους ενδιέφερε μόνο το χρήμα. Κ γενικότερα δεν ξέρω κ την αξία του μικροβιολογικόυ που έχουν μέσα, δηλαδή έξι μήνες αργότερα ρυθμίστηκαν όλοι οι δείκτες μου απλώς επειδή σταμάτησα να παίρνω την αγωγή που μου πρότειναν. 

σου εύχομαι καλή επιτυχία ότι κ αν επιλέξεις κ με συγχωρείς αν σε αγχωσα απλώς δε θα ήθελα άλλη κοπέλα να περάσει αυτό που πέρασα κ εγώ αν όντως δεν έχεις κάποιο πρόβλημα αποδεδειγμένα με εξετάσεις. Απλως για να έχεις το νου σου αν κ κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

Καλησπέρα,

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Μου τους συνέστησε μια γνωστή μου που την βοήθησαν στην περίπτωση επανειλλημένων αποβολών για τον εντοπισμό του προβλήματος της, που όντως το εντόπισαν,  και έτσι κατάφερε να προχωρήσει με την εγκυμοσύνη της (όχι μέσω εξωσωματικής). Εγώ ακολουθώ ήδη θεραπείες εξωσωματικής εδώ και 2,5 χρόνια στον ίδιο γιατρό ανακαλύπτοντας σταδιακά και κάτι νέο που θέλει επίλυση (πράγμα το οποίο με κάνει να αμφισβητώ κατά πόσο ο γιατρός όντως εξετάζει όλες τις παραμέτρους ή απλά το αντιμετωπίζει ως βιομηχανία που απλά πληρώνεται και αν πιάσει η εξωσωματική έπιασε). Για αυτό, ξεκίνησα να βλέπω και άλλους γιατρούς (πιο γνωστούς και λιγότερο γνωστούς) που μου προτείνουν ή εντελώς  διαφορετικές προσεγγίσεις ή την ίδια με διαφοροποιήσεις. Στο τέλος, ο καλός γιατρός είναι αυτός που θα σου δώσει αυτό που θέλεις, οπότε ακόμα αναμένω. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι και να χαίρεσαι την οικογένεια σου!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/7/2023 at 11:03 ΠΜ, ο/η ioanna12345678 είπε:

Μου προτεινε να κανω ελεγχο για ενδομητριωση και επειτα να προχωρησω σε εξωσωματικη για να παρω ωαρια να υπαρχουν.Η απορια μου ειναι γιατι δεν μου προτεινε να κανω απο την αρχη ελεγχο για ενδομητριωση και προχωρησε σε μια αποτυχημενη εξωσωματικη.Επισης επειδη παρακολουθουμαι απο ενδοκρινολογο , ο ενδοκρινολογος μου  μου ειχε πει οτι για να επιτυχει μια εξωσωματικη ειναι σημαντικο να εχεις χαμηλη tsh και συγκεκριμενα κατω απο 2 ενω εγω ειχα 2,9.Επισης μου ειπε οτι θα επρεπε να εχει φτιαξει και η βιταμινη d.Ο γιατρος μου δεν εδωσε σημασια καθολου σε αυτες τις τιμες και για αυτο προχωρησε σε εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο οπως ειπε.Βεβαια μονο φυσικος δεν ηταν με οσα πηρα. Απλα εγω σκεφτομαι οτι ισως και η tsh με χαμηλη βιταμινη d ειναι ενας λογος που δεν προχωρησε.Ακομη σκεφτομαι γιατι δεν μου εβαλε βλαστοκυστεις και μου εβαλε εμβρυα 3ης ημερας.Πολλα τα γιατι και καμια απαντηση.Εχω ακουσει για καποιον Μαντουδη και Μαστρομηνα.Ξερει κανενας αν ειναι καλοι?Γνωριζω πως ειναι σημαντικο το εμβρυολογικο.

Έχω ακούσει καλά λόγια για μαντ. οτι ειναι κοντά με τους ασθενείς καλός άνθρωπος κτλ.δεν έχω προσωπική εμπειρία.  Λίγο πολύ όλους τους έχουμε ακουστά το θέμα είναι τι θέλει κάποιος από τον γιατρό του. Αν θέλει διαπροσωπικες σχέσεις να μιλάει με τον ίδιο, να τον βρίσκει άμεσα, κτλ σίγουρα με τα μεγάλα ονόματα αυτό δε γίνεται πάντα εμπλέκονται τρίτοι μαιες κτλ τουλάχιστον αυτες να ανταποκρίνονται άμεσα. Με Π. εισαι; και τον σφακ θα σου πρότεινα αλλά επίσης δε μιλάς μαζί του αλλά με τις μαιες με αυτόν ειμαι. Το εμβρυολογικο είναι σημαντικό αλλά πόσο εύκολο είναι να γνωρίζουμε αν είναι καλο; συνήθως δεν ξέρουμε καν ποιος είναι ο εμβρυολογος.  Άστο είναι τόσα πολλά.  Εφόσον νιώθεις την ανάγκη να κάνεις μια αλλαγή να το κάνεις κλείσε μερικά ραντεβού κ οποίος σε εμπνεύσει.❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Έχω ξεκινήσει την προσπάθεια μου για εξωσωματική και θέλω λίγο τα φώτα σας, γιατί από το κέντρο μου λένε απλά τι θα γίνει μεχρι την επόμενη φορά που θα πάω. Κάνω το μακρύ πρωτόκολλο... Έχει κάνει καμία άλλη κοπέλα να μου εξηγήσει τι γίνεται με τα φάρμακα? Προς το παρον έκανα για δέκα μέρες μια φορά τη μέρα ενεσεις πριν έρθει η περίοδος. Και τώρα ξεκίνησα άλλες ενέσεις σε στιλό μια φορά τη μέρα. Τις επόμενες μέρες θα προστεθούν και άλλα φάρμακα? Μέχρι την ωοληψια? 

Ξέρω ότι κάποιες ώρες πριν την ωοληψια κάνεις μια τελευταία ένεση.

Αν μπορεί κάποια να μου πει την πορεία της στο μακρύ πρωτόκολλο! Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Καλησπέρα και από εμένα!

Έχω ξεκινήσει την προσπάθεια μου για εξωσωματική και θέλω λίγο τα φώτα σας, γιατί από το κέντρο μου λένε απλά τι θα γίνει μεχρι την επόμενη φορά που θα πάω. Κάνω το μακρύ πρωτόκολλο... Έχει κάνει καμία άλλη κοπέλα να μου εξηγήσει τι γίνεται με τα φάρμακα? Προς το παρον έκανα για δέκα μέρες μια φορά τη μέρα ενεσεις πριν έρθει η περίοδος. Και τώρα ξεκίνησα άλλες ενέσεις σε στιλό μια φορά τη μέρα. Τις επόμενες μέρες θα προστεθούν και άλλα φάρμακα? Μέχρι την ωοληψια? 

Ξέρω ότι κάποιες ώρες πριν την ωοληψια κάνεις μια τελευταία ένεση.

Αν μπορεί κάποια να μου πει την πορεία της στο μακρύ πρωτόκολλο! Ευχαριστώ!

Κορίτσι μου εγώ εκανα μακρυ πρωτόκολλο αν θες στείλε μου προσωπικό! Εύχομαι να πανε όλα τέλεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε ολες! Θα ηθελα τη βοηθεια σας! Εγω εχω ηδη δυο παλινδρομες κυησεις και αποφασισαμε να κανουμε εξωσωματικη! Δυστυχώς ουτε αυτη πετυχε και νομιζω οτι ο λογος περα απο ανεξηγητος ειναι στο οτι δεν εδωσε την καταλληλη προσοχη ο γιατρος. Εχω συστατικο ερυθηματωδη λυκο χωρις εξαρξεις, απλα ειναι ανεβασμενα τα anti-R αντισωματα. Εχω χασει την εμπιστοσύνη μου  στον γιατρο που θεωρω οτι δεν εξατομικευσε το πρόβλημα μου ωστε να εχω την σωστη αγωγη, δεν μου εδωσε καν κορτιζονη. Εχει καποια να μου προτεινει καποιο καλο κεντρο ωστε να παρω περισσοτερες πληροφοριες. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Καλησπέρα και από εμένα!

Έχω ξεκινήσει την προσπάθεια μου για εξωσωματική και θέλω λίγο τα φώτα σας, γιατί από το κέντρο μου λένε απλά τι θα γίνει μεχρι την επόμενη φορά που θα πάω. Κάνω το μακρύ πρωτόκολλο... Έχει κάνει καμία άλλη κοπέλα να μου εξηγήσει τι γίνεται με τα φάρμακα? Προς το παρον έκανα για δέκα μέρες μια φορά τη μέρα ενεσεις πριν έρθει η περίοδος. Και τώρα ξεκίνησα άλλες ενέσεις σε στιλό μια φορά τη μέρα. Τις επόμενες μέρες θα προστεθούν και άλλα φάρμακα? Μέχρι την ωοληψια? 

Ξέρω ότι κάποιες ώρες πριν την ωοληψια κάνεις μια τελευταία ένεση.

Αν μπορεί κάποια να μου πει την πορεία της στο μακρύ πρωτόκολλο! Ευχαριστώ!

Καλησπέρα.

Δεν έχω κάνει το μακρύ πρωτόκολλο, αλλά το έκανε η κολλητή μου, μάλιστα προχθές το τέλειωσε. Εν τάχει, ξεκίνησε τις arvekap την 21η μέρα του κύκλου, με σκοπό να ελεγχεί η ωοθηκική λειτουργία και να έχει καλύτερης ποιότητας ωάρια. Κατά συνέπεια καθυστέρησε λίγες μέρες η περίοδός της και μόλις ήρθε ξεκίνησε τις ενέσεις για την ανα΄πτυξη των ωαρίων (2η μέρα κύκλου) π.χ. gonal, menopur, puregon ό,τι έχει δώσει ο γιατρός. Αποκεί κ έπειτα συνέχισε κανονικά, όπως στο βραχύ πρωτόκολλο (χωρίς ανταγωνιστές), δλδ μία ένεση την ημέρα, όπως κι εσύ, και μέτρηση ορμονών. Δύο μέρες πριν την ωοληψία (36 ώρες περίπου πριν) θα κάνεις την ovitrelle, για να "πέσουν" τα ώριμα ωάρια και να τα πάρει ο γιατρός. Αυτό είναι. Θα σου εξηγήσουν πιο αναλυτικά και κοπέλες που το έχουν κάνει.

Μην φοβάσαι. Όλα θα πάνε καλά. Καλή επιτυχία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/7/2023 at 6:18 ΜΜ, ο/η RAM21 είπε:

Καλησπέρα.

Δεν έχω κάνει το μακρύ πρωτόκολλο, αλλά το έκανε η κολλητή μου, μάλιστα προχθές το τέλειωσε. Εν τάχει, ξεκίνησε τις arvekap την 21η μέρα του κύκλου, με σκοπό να ελεγχεί η ωοθηκική λειτουργία και να έχει καλύτερης ποιότητας ωάρια. Κατά συνέπεια καθυστέρησε λίγες μέρες η περίοδός της και μόλις ήρθε ξεκίνησε τις ενέσεις για την ανα΄πτυξη των ωαρίων (2η μέρα κύκλου) π.χ. gonal, menopur, puregon ό,τι έχει δώσει ο γιατρός. Αποκεί κ έπειτα συνέχισε κανονικά, όπως στο βραχύ πρωτόκολλο (χωρίς ανταγωνιστές), δλδ μία ένεση την ημέρα, όπως κι εσύ, και μέτρηση ορμονών. Δύο μέρες πριν την ωοληψία (36 ώρες περίπου πριν) θα κάνεις την ovitrelle, για να "πέσουν" τα ώριμα ωάρια και να τα πάρει ο γιατρός. Αυτό είναι. Θα σου εξηγήσουν πιο αναλυτικά και κοπέλες που το έχουν κάνει.

Μην φοβάσαι. Όλα θα πάνε καλά. Καλή επιτυχία!!

Ευχαριστώ πολύ!!! Εγώ ξεκίνησα την pergoveris την 4η μέρα περιόδου... Δεν καταλαβαίνω γιατί... Ενώ αρχικά μου είχαν πει τη δεύτερη μέρα. Όταν έκανα αιματολογικά τη δεύτερη μέρα περιόδου μου είπαν δύο μέρες δε θα κάνεις τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!! Εγώ ξεκίνησα την pergoveris την 4η μέρα περιόδου... Δεν καταλαβαίνω γιατί... Ενώ αρχικά μου είχαν πει τη δεύτερη μέρα. Όταν έκανα αιματολογικά τη δεύτερη μέρα περιόδου μου είπαν δύο μέρες δε θα κάνεις τίποτα. 

Από τα αποτελέσματα των εξετάσεων ο γιατρός αποφασίζει κ πως θα συνεχίσει.  Οπότε να μην ανησυχείς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/7/2023 at 4:47 ΜΜ, ο/η μπαμακι είπε:

Καλησπερα σε ολες! Θα ηθελα τη βοηθεια σας! Εγω εχω ηδη δυο παλινδρομες κυησεις και αποφασισαμε να κανουμε εξωσωματικη! Δυστυχώς ουτε αυτη πετυχε και νομιζω οτι ο λογος περα απο ανεξηγητος ειναι στο οτι δεν εδωσε την καταλληλη προσοχη ο γιατρος. Εχω συστατικο ερυθηματωδη λυκο χωρις εξαρξεις, απλα ειναι ανεβασμενα τα anti-R αντισωματα. Εχω χασει την εμπιστοσύνη μου  στον γιατρο που θεωρω οτι δεν εξατομικευσε το πρόβλημα μου ωστε να εχω την σωστη αγωγη, δεν μου εδωσε καν κορτιζονη. Εχει καποια να μου προτεινει καποιο καλο κεντρο ωστε να παρω περισσοτερες πληροφοριες. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.

Που ψάχνεις κέντρο; Αθήνα Θεσσαλονίκη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lacostaki σε τι φάση είσαι; εγώ τα έχω παρατήσει όλα. Σταμάτησα και βιταμίνες και τα χάπια του ζαχάρου και όλα. Θα το μετανιώσω αλλά κι οι ψυχίατροι κλέφτες θα γίνουν;;; 😂😂🙃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!! Εγώ ξεκίνησα την pergoveris την 4η μέρα περιόδου... Δεν καταλαβαίνω γιατί... Ενώ αρχικά μου είχαν πει τη δεύτερη μέρα. Όταν έκανα αιματολογικά τη δεύτερη μέρα περιόδου μου είπαν δύο μέρες δε θα κάνεις τίποτα. 

Ενδεχομένως οι ορμόνες σου έδειξαν ότι δεν είχε έρθει η στιγμή για να ξεκινήσεις ενέσεις την 2η μέρα. Μην αγχώνεσαι. Γι' αυτό μας κάνουν συνεχώς αιματολογικές και υπερήχους. 

Είναι λογικό να έχεις απορίες, πρώτη φορά είναι. Να ρωτάς τον γιατρό σου ή την μαία. Συνήθως οι γιατροί δεν εξηγούν από μόνοι τους, απλά προχωρούν την διαδικασία, βλέπουν εξετάσεις και μας λένε τα απαραίτητα. Σου είπε πώς πας ως εδώ, πόσα ωάρια βλέπει, αν μεγαλώνουν ικανοποιητικά; Πότε περίπου πάτε για ωοληψία; Αυτά είναι πιο σημαντικά να ξέρεις στην φάση που είσαι, παρά το πότε και ποιο φάρμακο θα πάρεις. Άστα αυτά πα΄νω τους.

Καλή επιτυχία και να σκέφτεσαι θετικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Ενδεχομένως οι ορμόνες σου έδειξαν ότι δεν είχε έρθει η στιγμή για να ξεκινήσεις ενέσεις την 2η μέρα. Μην αγχώνεσαι. Γι' αυτό μας κάνουν συνεχώς αιματολογικές και υπερήχους. 

Είναι λογικό να έχεις απορίες, πρώτη φορά είναι. Να ρωτάς τον γιατρό σου ή την μαία. Συνήθως οι γιατροί δεν εξηγούν από μόνοι τους, απλά προχωρούν την διαδικασία, βλέπουν εξετάσεις και μας λένε τα απαραίτητα. Σου είπε πώς πας ως εδώ, πόσα ωάρια βλέπει, αν μεγαλώνουν ικανοποιητικά; Πότε περίπου πάτε για ωοληψία; Αυτά είναι πιο σημαντικά να ξέρεις στην φάση που είσαι, παρά το πότε και ποιο φάρμακο θα πάρεις. Άστα αυτά πα΄νω τους.

Καλή επιτυχία και να σκέφτεσαι θετικά!

Σήμερα πάω για τον πρώτο υπέρηχο! Εύχομαι να έχουμε αρκετά ωάρια. Αν και έχω χαμηλή αμη.... Φαντάζομαι σήμερα θα μου πουν πότε περίπου θα γίνει η ωοληψια. 

Σε γενικές γραμμές όμως έχω καλή ψυχολογία γιατί νιώθω ότι επιτέλους μετά από δύο χρόνια και κάπως προχωράμε!!!! Κάπως πλησιάζουμε προς τον στόχο! Κάνουμε βήματα!! Δύσκολα βήματα. Αλλά γίνονται...!

Σ ευχαριστώωω πολύ για τις ευχές. Και σε εσένα ο τι καλύτερο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/7/2023 at 6:17 ΜΜ, ο/η misofeggaro είπε:

@Lacostaki σε τι φάση είσαι; εγώ τα έχω παρατήσει όλα. Σταμάτησα και βιταμίνες και τα χάπια του ζαχάρου και όλα. Θα το μετανιώσω αλλά κι οι ψυχίατροι κλέφτες θα γίνουν;;; 😂😂🙃

Εγω κορίτσι μου έκανα τον Ιούνιο το δεύτερο prp και το Σεπτέμβρη θα ξεκινήσω την εξωσωματική και ότι γίνει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια! 

Εγω εκανα ωοληψια 11/07, 5 ωαρια τελικα, γονιμοποιηθηκαν τα 4 εκ των οποιων τα 3 είχαν χρωμοσωμικες ανωμαλιες και προχωρήσαμε σε εμβρυομεταφορα του ενός (άριστο) στις 14/07 δλδ 3 μερες μετα. Τη Τρίτη ειναι να κανω την χοριακη. Αν και δεν ενδείκνυται εκανα τεστ σήμερα και βγηκε αρνητικο. Δεν ρωτάω αν έχει τύχει σε κάποια να κανει τεστ εμπορίου να έχει βγει αρνητικο και μετα να πηρε θετική χοριακη. Ουτε παρηγοριά ζητάω. Συνειδητοποιημενη είμαι απλα ηθελα να το μοιραστώ και να ευχηθώ σε ολες ανεφελο και τυχερο δρομο προς το ονειρο σας. Ας ελπισουμε πως αλλες πιο γρηγορα και αλλες πιο αργα,κάποιες πιο ευκολα και καποιες αλλες πιο δύσκολα,ολες καποτε θα γινουμε μανες. Καλη συνέχεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Blue Lilly είπε:

Καλημέρα κοριτσια! 

Εγω εκανα ωοληψια 11/07, 5 ωαρια τελικα, γονιμοποιηθηκαν τα 4 εκ των οποιων τα 3 είχαν χρωμοσωμικες ανωμαλιες και προχωρήσαμε σε εμβρυομεταφορα του ενός (άριστο) στις 14/07 δλδ 3 μερες μετα. Τη Τρίτη ειναι να κανω την χοριακη. Αν και δεν ενδείκνυται εκανα τεστ σήμερα και βγηκε αρνητικο. Δεν ρωτάω αν έχει τύχει σε κάποια να κανει τεστ εμπορίου να έχει βγει αρνητικο και μετα να πηρε θετική χοριακη. Ουτε παρηγοριά ζητάω. Συνειδητοποιημενη είμαι απλα ηθελα να το μοιραστώ και να ευχηθώ σε ολες ανεφελο και τυχερο δρομο προς το ονειρο σας. Ας ελπισουμε πως αλλες πιο γρηγορα και αλλες πιο αργα,κάποιες πιο ευκολα και καποιες αλλες πιο δύσκολα,ολες καποτε θα γινουμε μανες. Καλη συνέχεια! 

Καλησπέρα! Αν έκανες την εμβρυομεταφορα 14/7 με έμβρυο τριών ημερών σημαίνει πως είσαι οκτώ ημέρες μετά που δεν δείχνει. Με τριών ημερών πρέπει τουλάχιστον δέκα μέρες μετά τεστ.. Σου εύχομαι να γίνει η ανατροπή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα σε όλες κορίτσια...καλό καλοκαιρι ευχομαι με ξεκουραση και οτι επιθυμει η καθεμια !!!

 

Ήθελα να ρωτήσω  αν εχετε εμπειρια σε υστεροσκοπηση επισης στην περιπτωση μου έχω μείνει εγκυος έχω γεννήσει είναι πιστεύετε αναγκαίο να γίνει πριν την εξωσωματικη η όλα γίνονται στο βωμό του χρήματος??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Έκανα χθες το βράδυ την ovitrelle και σήμερα νιώθω δυσφορία χαμηλά στην κοιλιά, μια εσωτερική πίεση. Δε νιώθω άνετα να κάθομαι ή να λυγίζω τα πόδια προς την κοιλιά. Εσείς πώς τη βιώσατε αυτή τη μέρα πριν την ωοληψια? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2023 at 10:29 ΠΜ, ο/η Blue Lilly είπε:

Καλημέρα κοριτσια! 

Εγω εκανα ωοληψια 11/07, 5 ωαρια τελικα, γονιμοποιηθηκαν τα 4 εκ των οποιων τα 3 είχαν χρωμοσωμικες ανωμαλιες και προχωρήσαμε σε εμβρυομεταφορα του ενός (άριστο) στις 14/07 δλδ 3 μερες μετα. Τη Τρίτη ειναι να κανω την χοριακη. Αν και δεν ενδείκνυται εκανα τεστ σήμερα και βγηκε αρνητικο. Δεν ρωτάω αν έχει τύχει σε κάποια να κανει τεστ εμπορίου να έχει βγει αρνητικο και μετα να πηρε θετική χοριακη. Ουτε παρηγοριά ζητάω. Συνειδητοποιημενη είμαι απλα ηθελα να το μοιραστώ και να ευχηθώ σε ολες ανεφελο και τυχερο δρομο προς το ονειρο σας. Ας ελπισουμε πως αλλες πιο γρηγορα και αλλες πιο αργα,κάποιες πιο ευκολα και καποιες αλλες πιο δύσκολα,ολες καποτε θα γινουμε μανες. Καλη συνέχεια! 

Να σε ρωτήσω κάτι, πως ξέρεις ότι έχουν χρωμοσωμικες ανωμαλίες; Εγώ είχα κάνει τέτοιο έλεγχο κ κάνουν δύο με τρεις εβδομάδες τα αποτελέσματα! Οπότε τα είχαμε καταψυξει όλα κ έκανα μεταφορά σε επόμενο κύκλο! 

Για το τεστ να ξέρεις δεν τα πιστεύω καθόλου... Έχουμε δει αυτό το έργο υπερβολικά πολλές φορές! Αρνητικό τεστ κ μετά θετική χοριακη! Εύχομαι να συμβεί το ίδιο κ σε σένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

καλησπέρα σε όλες κορίτσια...καλό καλοκαιρι ευχομαι με ξεκουραση και οτι επιθυμει η καθεμια !!!

 

Ήθελα να ρωτήσω  αν εχετε εμπειρια σε υστεροσκοπηση επισης στην περιπτωση μου έχω μείνει εγκυος έχω γεννήσει είναι πιστεύετε αναγκαίο να γίνει πριν την εξωσωματικη η όλα γίνονται στο βωμό του χρήματος??

Γεια σου μπεμπελουκα! Ίσως με θυμάσαι γιατί κ εγώ παλιά... Εγώ έχω αυτή την εμπειρία. Γέννησα από εξωσωματική το Φλεβάρη του 21 κ τώρα θέλω να κάνω ετ με κατεψυγμένα από τότε έμβρυα. Φαντάσου στην πρώτη προσπάθεια (επιτυχημένη) ο γιατρός ο ίδιος μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος για υστεροσκοπηση, ενώ τώρα τη ζήτησε. Επειδή τον εμπιστεύομαι πραγματικά τυφλά απλά την έκανα. Κ ευτυχώς... Είχε δημιουργηθεί σύμφυση από την καισαρική (αυτός κάτι είδε στον υπερηχο για αυτό κ ζήτησε υστεροσκοπηση), ανακάλυψε ότι είχαν κλείσει οι σάλπιγγες μου (μάλιστα τις άνοιξε) κ επιπλέον βρήκε κ ένα πολύ μικρό πολύποδα που δεν φαίνονταν στον υπέρηχο... Αυτά τα ολίγα! Κ όλα αυτά από κάποια φλεγμονή... Οντως είχα κάποιο μικρόβιο μετά τον τοκετό πήρα αντιβίωση κ όλα οκ. Αλλά προφανώς ως που να πάω να κάνω εξετάσεις αυτό δούλευε κ έγιναν όλα αυτά... Οπότε αν ο γιατρός σου βλέπει κάτι κ ειδικά αν γέννησες με καισαρική λέω προχωρα... Εμένα πλέον η ετ πάει για Σεπτέμβρη αλλά δεν το συζητώ καν, από το να είχα θέματα καλύτερα έτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έκανα χθες το βράδυ την ovitrelle και σήμερα νιώθω δυσφορία χαμηλά στην κοιλιά, μια εσωτερική πίεση. Δε νιώθω άνετα να κάθομαι ή να λυγίζω τα πόδια προς την κοιλιά. Εσείς πώς τη βιώσατε αυτή τη μέρα πριν την ωοληψια? 

Εγώ δεν είχα ποτέ ενόχληση της επόμενη της ovitrelle. Δεν ξέρω αν έχεις πολλά ωοθηλακια κ παίζει ρόλο κ αυτο ας πουν κ τα κορίτσια. Δεν ξέρω μήπως να το ανέφερες στο γιατρο;είναι κ Κυριακή σήμερα δεν ξέρω αν έχεις πρόσβαση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έκανα χθες το βράδυ την ovitrelle και σήμερα νιώθω δυσφορία χαμηλά στην κοιλιά, μια εσωτερική πίεση. Δε νιώθω άνετα να κάθομαι ή να λυγίζω τα πόδια προς την κοιλιά. Εσείς πώς τη βιώσατε αυτή τη μέρα πριν την ωοληψια? 

Αν εχεις αρκετα ωοθηλακια ισως ειναι απο αυτο. Εγω ενιωθα απιστευτο φουσκωμα και δυσφορια σε σημειο που ειχα αρχισει να ανησυχω, αλλα δεν ηταν κατι τελικα. Οπως και να χει σιγουρα ειναι καλυτερα να επικοινωνησεις με τον γιατρο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2023 at 3:18 ΜΜ, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Καλησπέρα! Αν έκανες την εμβρυομεταφορα 14/7 με έμβρυο τριών ημερών σημαίνει πως είσαι οκτώ ημέρες μετά που δεν δείχνει. Με τριών ημερών πρέπει τουλάχιστον δέκα μέρες μετά τεστ.. Σου εύχομαι να γίνει η ανατροπή! 

 Σ ευχαριστω πολυ! Μακαρι! Μου εδωσες ελπιδα. Βιαστηκα, το ξερω, αλλα πιστεψα πως αν ήταν κατι θα έδειχνε ηδη το τεστ. Τη Τρίτη θα ληξει η αγωνία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι, πως ξέρεις ότι έχουν χρωμοσωμικες ανωμαλίες; Εγώ είχα κάνει τέτοιο έλεγχο κ κάνουν δύο με τρεις εβδομάδες τα αποτελέσματα! Οπότε τα είχαμε καταψυξει όλα κ έκανα μεταφορά σε επόμενο κύκλο! 

Για το τεστ να ξέρεις δεν τα πιστεύω καθόλου... Έχουμε δει αυτό το έργο υπερβολικά πολλές φορές! Αρνητικό τεστ κ μετά θετική χοριακη! Εύχομαι να συμβεί το ίδιο κ σε σένα!

Αυτο μου ειπε ο εμβρυολογος την επομενη της ωοληψιας και μαλιστα την ημερα της εμβρυομεταφορας προσθεσε πως εφταιγαν τα ωαρια μου και επειδη ειναι η πρώτη μου προσπάθεια ισως μετα να πρεπει να κανω καρυοτυπο. Σ ευχαριστώ πολυ. Μακαρι να γίνει το θαύμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έκανα χθες το βράδυ την ovitrelle και σήμερα νιώθω δυσφορία χαμηλά στην κοιλιά, μια εσωτερική πίεση. Δε νιώθω άνετα να κάθομαι ή να λυγίζω τα πόδια προς την κοιλιά. Εσείς πώς τη βιώσατε αυτή τη μέρα πριν την ωοληψια? 

Καλή επιτυχία αύριο!!! Εγώ πονούσα οικτρά λίγες ώρες μετά την ovitrelle.. Πόνους δυνατούς ωορρηξιας, κάθε φορά έλεγα τα έχασα, έσπασαν. Και σκέψου δεν είχα καν πολλά ωοθυλακια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...