Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Anna0912 είπε:

Γεια σας,κοριτσιαα!!!Είμαι στην 32η εβδομάδα κ εχω ενα αγοράκι κ ενα κοριτσάκι...ήθελα να ρωτήσωτις διδυμομανουλες σε ποια εβδομαδα γέννησαν, ηταν οκ τα μωρακια,χρειάστηκαν θερμοκοιτιδα??

Δεδομένου οτι ειναι μικροκαμωμένη ο γιατρός μου λεει οτι ειναι πιθανο να μου τα πάρει απο την 34 εβδομάδα. 

Ευχαριστώ!!!!και καλο κουράγιο σ ολες!!!👶👶👶👶💙💗💗💙

Φυσικά ο γιατρός σου είναι ο πιο κατάλληλος να πει, κρίνοντας και από την κατάσταση της εγκυμοσύνης και των διδύμων. Πάντως φίλη μου πολύ μικροκαμωμένη γέννησε ενώ είχε κλέισει την 37 εβδομάδα. Αν ο μόνος λόγος είναι η κατασκευή σου, δεν είναι κρίμα να γεννηθούν πρόωρα, πως κρίνει ότι δεν θα αντέξεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@twinkletwinlkle συγχαρητήρια! Μόνο ευτυχία σας εύχομαι από εδώ κ πέρα! Να τη χαρείτε κ να γεμίσετε αγκαλιές κ φιλιά!

@Lucia79 λυπάμαι με τα νέα σου κ απορώ ειλικρινά... Έστω να δεχτώ ότι ξαφνικά αγάπησε (που το αποκλείω κάτι κρίση περνάει) τόσο δεν μπορούσε να στο πει σε 2 3 μήνες; Όπως τα λες όντως σαν αφιονισμενος ακούγεται... Αλλά να ξέρεις αν δεν το έκανε τώρα θα το έκανε αργότερα. Όπως σου είπαν ήδη κάποιες σας αξίζει καλύτερος! Καλύτερα τώρα να ξέρεις με ποιον έχεις να κάνεις κ να πορευτείς ανάλογα. Ψάξε δικηγόρο κ ψυχολογικη υποστήριξη κ όσο έχεις ακόμα χρόνο φτιάξε ένα δίκτυο στήριξης. τι εννοώ, φίλες, γονείς, ακόμα κ baby sitter, προετοιμάσουν ώστε να έχεις βοήθεια όταν με το καλό γεννήσεις. Η δουλειά ενός μωρού μπορεί να γίνει πολύ κουραστική κ ακόμα κ πιεστική για αυτό δες να έχεις ανθρώπους να σε αποσυμπιεσουν από όλες τις άλλες δουλειές κ υποχρεώσεις ώστε να μπορέσεις εσύ να φροντίσεις εσένα κ το μωρό σου κ ακόμα κ να βρίσκεις λίγο χρόνο για σένα. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να βρεις την ηρεμία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/10/2022 at 12:46 ΜΜ, ο/η Lucia79 είπε:

 

Με το καλό, επιτέλους σπίτι σας! Τώρα τη θηλάζεις ή δίνεις και συμπλήρωμα; Μήπως πρέπει να σας δώσουν κάποιο ενισχυμένο γάλα για να πάρει βάρος λίγο πιο εντατικά; Όλα έχουν πάει κάτ ευχήν ως τώρα και θα συνεχίσουν! 
 

Εγω κορίτσια μου μπηκα μετά από μέρες να σας γράψω γιατί περνάω μια πολύ δύσκολη φάση στην οποία ποτέ δεν πίστευα ότι θα βρεθώ..

εδω και 5 μέρες ο άντρας μου έχει φύγει απ το σπίτι και χτες μου είπε ότι χωρίζουμε γιατί έχουμε λέει αλλάξει σαν άνθρωποι, δεν είναι πλέον ικανοποιημένος στη σχέση μας και μέσα σε όλα παίζει και κάτι με μια ξένη από τη δουλειά του η οποία ήρθε για ένα συνέδριο στην Αθήνα πριν 10 μέρες και γνωρίστηκαν και τώρα είναι τρελαμένος και θέλει ίσως του χρόνου να φύγει στην Αμερική για δουλειά.  Τα γράφω και δεν τα πιστεύω όλα αυτα που έχουν συμβεί, μετά από 4 εξωσωματικές και τόσο κόπο από την πλευρά μου…

δεν υπήρχε κανενα σημάδι για όλα αυτά, τέλος Σεπτεμβρίου είχαμε πάει σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων γιατί ήθελε να μου αγοράσει καινουριο αυτοκίνητο (!!!!), αγοράζαμε βιβλία και συζητούσαμε για τη διαπαιδαγώγηση του μωρού και ότι εμείς δεν θα κάνουμε τα ίδια λάθη με τους γονείς μας που χώρισαν και των δυο πολύ νωρίς και γενικα ήταν τρυφερός μαζί μου. Όλα ξεκίνησαν στις 6 Οκτώβρη που αυτή προσγειώθηκε στην Αθήνα. Γενικα αυτή τη βδομάδα έχω αντικρυσει εναν άλλο άνθρωπο που μου μιλάει σαν να παίζει ενα ρόλο, δεν τον αναγνωρίζω καθόλου πλέον, είναι ψυχρός, και έως επιθετικός απέναντι μου….έχω τρελαθεί, κλαίω συνέχεια, δε μπορώ να φάω και φοβάμαι μήπως έχω κάνει και κακό στο μωρό αλλά δε μπορώ να το διαχειριστώ. Σήμερα σκεφτόμουν να παρω τη βοηθό του γιατρού να της τα πω μήπως έχει κάτι να μου προτεινει…

ηθελα να σας τα πω και γιατί ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας αλλά και γιατί ξέρω από πρώτο χέρι ότι πολλές φορές όταν μπαίνεις στη διαδικασία της εξωσωματικής, το παιδι γίνεται έμμονη ιδέα και χάνεις τον εαυτό σου. Δεν αξίζει αυτό το πράγμα γιατί η ζωή είναι τόσο απρόβλεπτη που ποτε δεν ξέρεις τι σου φέρνει στην επόμενη γωνία..εγώ μετά από πολύ τρέξιμο, ψάξιμο, διάβασμα, γκουγκλάρισμα, πέτυχα μια εγκυμοσύνη αλλά τώρα είμαι 7 μηνών και σκέφτομαι ότι θα μπω στο μεαιυτηριο να γεννήσω μόνη μου. Φυσικα δε θεωρώ ασήμαντο το παιδι, σε καμία περίπτωση, τουλάχιστον από όλη αυτή την ιστορία θα μου μείνει ο μικρός  αλλά όλο αυτό το είχα φανταστεί πολύ διαφορετικά. Ότι θα φτιάχναμε επιτέλους την οικογένεια που ονειρευόμαστε, οτι θα μεγαλώναμε το παιδι μας μαζί, με τις αρχές που είχαμε και οι δυο και με τα ενδιαφέροντα μας. Τώρα η ζωή ξαφνικά αλλάζει τόσο απρόβλεπτα που δεν ξέρω πλέον τι να σκεφτώ και ποιον να εμπιστευτώ. 

Διαβάζω και ξανά διαβάζω αυτά που έχεις γράψει και αλήθεια δεν χωνεύεται με τίποτα προσπαθώ να συγκρατηθω για να μην γράψω τη γνώμη μου για τον συγκεκριμένο άνθρωπο δεν θα πω για τον άντρα σου γιατί δεν του αξίζει.. Στο καλό να του πεις και να σου γραφει...Εκανες τοσες προσπάθειες να αποκτησεις αυτό το παιδί και εννοείται ότι θα τα καταφέρεις  μια χαρά και χωρίς αυτόν... Τώρα αν αυτός αποφάσισε να πετάξει τη ζωή σας για μια τύπισσα που γνωρισε πριν 1μηνα κακό του κεφαλιού του μόνο εύχομαι οταν γυρίσει πίσω με την ουρά στα σκέλια να μην τον συγχωρήσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Bou30 είπε:

Φυσικά ο γιατρός σου είναι ο πιο κατάλληλος να πει, κρίνοντας και από την κατάσταση της εγκυμοσύνης και των διδύμων. Πάντως φίλη μου πολύ μικροκαμωμένη γέννησε ενώ είχε κλέισει την 37 εβδομάδα. Αν ο μόνος λόγος είναι η κατασκευή σου, δεν είναι κρίμα να γεννηθούν πρόωρα, πως κρίνει ότι δεν θα αντέξεις; 

Τωρα ξεκινάμε παρακολουθηση καθε εβδομάδα...παρακολουθεί κ την ανάπτυξη τους βεβαια γιατι ειδαμε στο Doppler οτι ειναι κατω απο το μεσο ορο στις καμπύλες. 

Οσο για το αν θα αντέξω μέχρι 26-37 εβδομάδα μου ειπε οτι παίζει ρολο κ η ακινησία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γύρισα από Αθηνα..οι εξετάσεις από το Έλενα ήταν όλες καλές..ο άντρας μ όμως βρέθηκε με μια ωραιότατη κιρσοκηλη..θέλω να σας ευχαριστήσω γιατί μέσω του φόρουμ βρήκα τον δρόμο κ τους κατάλληλους ανθρώπους..κ ο ουρολόγος π μ προτείνατε εξαιρετικός…μ έκανε εντύπωση π μ είπε ότι οι γυναικολόγοι είναι πολύ χαλαροί κ γιατί έχουν την εντύπωση  ότι αντέχουμε να ψαχτούμε μετά την τριτη αποτυχία κ όχι νωριτερα;..όπως κ να έχει..Σας ευχαριστώ πολύ..Καλη δύναμη στις προσπάθειες…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Γεια σας και πάλι κορίτσια!!

Έχω ξεκινήσει puregon 3 μέρες τώρα και σήμερα πήγα για εξετάσεις. Η οιστραδιόλη ε2 πήγε 266.. ειναι φυσιολογική τιμή σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα ;δηλαδή τη 10η μέρα πόσο θα φτάσει ;;;

Ποιες είναι οι τιμές αναφοράς για τη φάση διέγερσης; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ❤️

Καλησπέρα και καλή επιτυχία! Είναι φυσιολογικη ναι, κι αναλόγως των πόσων ωοθυλακιων έχεις είναι και πιο μεγάλη. Μετά από ένα σημείο ανεβαίνει ακόμα πιο ραγδαία οπότε θα τη δεις πάνω από 1000,2000 κτλ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Anna0912 είπε:

Γεια σας,κοριτσιαα!!!Είμαι στην 32η εβδομάδα κ εχω ενα αγοράκι κ ενα κοριτσάκι...ήθελα να ρωτήσωτις διδυμομανουλες σε ποια εβδομαδα γέννησαν, ηταν οκ τα μωρακια,χρειάστηκαν θερμοκοιτιδα??

Δεδομένου οτι ειναι μικροκαμωμένη ο γιατρός μου λεει οτι ειναι πιθανο να μου τα πάρει απο την 34 εβδομάδα. 

Ευχαριστώ!!!!και καλο κουράγιο σ ολες!!!👶👶👶👶💙💗💗💙

Καλημέρα!! Εγώ γέννησα 34 εβδομάδων λόγω ανεπάρκεια πλακουντα.. Τα μωρά μου είναι μονοζυγωτικα διδυμα.. Έμειναν 3 εβδομάδες στη μονάδα, αρχικά διασωληνωμένα κ στη συνέχεια απλά στην παρακολουθηση μέχρι να βάλουν βαρος.ηταν κ εμένα πολυ χαμηλά στις 100ες θέσεις.. Μια μετά πριν γεννήσω ο ένας ήταν στην 7η κ ο άλλος στην 11η θέση.. Τώρα είναι 11 μηνών κ ολα πανε μια χαρά.. Μπουσουλανε κ προσπαθουν να κάνουν τα πρώτα τους βήματα.. 

Με το καλο να υποδεχτείς τα μωράκια σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Lelita είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Σα ψέματα μου φαίνεται ότι πέρασε ο καιρός αλλά έγινε κ αύριο ξεκινάω την 4η (ελπίζω κ τελευταία) διέγερση μου. Πήρα τις ένεσουλες μου, τα χαπάκια μου κ όλα τα συνοδευτικά κ ξεκινάω πάλι από την αρχή  ! Υπάρχουν στιγμές που νιώθω αισιοδοξία, υπάρχουν κ εκείνες που με πιάνει αυτή η αγωνία της επαναλαμβανόμενης αποτυχίας.... Ελπίζω η πορεία να είναι τέτοια που να υπερισχύσει η αισιοδοξία ;) ... μέχρι τότε συνοδοιπόροι μου παίρνω τη βαθιά μου ανάσα, αρχίζω να μετράω βήμα το βήμα κ ...... que sera sera !!!!!! 

Καλή αρχή και καλό ξεκίνημα σου εύχομαι με την (ελπιζω και εγω τελευταία σου) διέγερση σου. Συμβουλή δεν έχω να σου δώσω, μιας και πιστεύω πως τα έχεις κάνει "όλα" στο παρελθόν. Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα όσον αφορά τα ωράρια και γενικά καλή επιτυχία. 

στις πριν 23 ώρες, ο/η Anna0912 είπε:

Γεια σας,κοριτσιαα!!!Είμαι στην 32η εβδομάδα κ εχω ενα αγοράκι κ ενα κοριτσάκι...ήθελα να ρωτήσωτις διδυμομανουλες σε ποια εβδομαδα γέννησαν, ηταν οκ τα μωρακια,χρειάστηκαν θερμοκοιτιδα??

Δεδομένου οτι ειναι μικροκαμωμένη ο γιατρός μου λεει οτι ειναι πιθανο να μου τα πάρει απο την 34 εβδομάδα. 

Ευχαριστώ!!!!και καλο κουράγιο σ ολες!!!👶👶👶👶💙💗💗💙

Έφτασες ήδη 32η...!!! Πότε πέρασε ο καιρός... σαν χθες μοιάζει που μας ανακοίνωσες εγκυμοσύνη σου. 

Να μιλήσεις με τους γιατρούς...αν θεωρούν πως πρέπει να σου τα πάρουν τότε να σου τα πάρουν και ας μείνουν και λίγο καιρό στην θερμοκοιτίδα. Ό,τι σου πουν!! Με το καλό!!!

στις πριν 13 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια γύρισα από Αθηνα..οι εξετάσεις από το Έλενα ήταν όλες καλές..ο άντρας μ όμως βρέθηκε με μια ωραιότατη κιρσοκηλη..θέλω να σας ευχαριστήσω γιατί μέσω του φόρουμ βρήκα τον δρόμο κ τους κατάλληλους ανθρώπους..κ ο ουρολόγος π μ προτείνατε εξαιρετικός…μ έκανε εντύπωση π μ είπε ότι οι γυναικολόγοι είναι πολύ χαλαροί κ γιατί έχουν την εντύπωση  ότι αντέχουμε να ψαχτούμε μετά την τριτη αποτυχία κ όχι νωριτερα;..όπως κ να έχει..Σας ευχαριστώ πολύ..Καλη δύναμη στις προσπάθειες…

Η κιρσοκήλη φτιάχνεται. Το έχουν κάνει πολλοί. Τελικά ποιόν ανδρολόγο είδες? Πάντως το λέμε και το ξανα λέμε. Άλλο οι ανδρολόγοι, άλλο οι γυναικολόγοι κτλ κτλ κτλ  ο κάθε ένας στο είδος του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

Καλή αρχή και καλό ξεκίνημα σου εύχομαι με την (ελπιζω και εγω τελευταία σου) διέγερση σου. Συμβουλή δεν έχω να σου δώσω, μιας και πιστεύω πως τα έχεις κάνει "όλα" στο παρελθόν. Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα όσον αφορά τα ωράρια και γενικά καλή επιτυχία. 

Ευχαριστώ πολύ ! Η αλήθεια είναι πως αυτή τη φορά πάω με πιο ήρεμη ψυχολογία γιατί ακολουθώντας τις συμβουλες των κοριτσιών εδώ μέσα έκανα όλες τις πιθανές εξαιρέσεις που θα μπορούσαν να δώσουν κάποιο πιθανό πρόβλημα .... Βγήκαν όλες καθαρές όποτε τώρα ότι είναι να γίνει θα γίνει καθως είναι θέμα τύχης κ ευλογίας, υπολογίζοντας πάντα τον παράγοντα της ηλικίας μου .... Από εκεί κ πέρα παίρνω δύναμη από όλες σας ..... Από τα χαρμόσυνα νέα αλλά κ από την αντιμετώπιση των δύσκολων στιγμών ... και πάνω από όλα δε νιώθω μόνη μου 🙂! Όποτε ευχαριστώ για τις ευχές αλλά πάνω από όλα ευχαριστώ όλες για τις συμβουλες τη στήριξη κ τη συμπαράσταση !!!! Εύχομαι για όλες μας ένα happy ending με μωράκια ζουμπουρλουδικα !!!! 😆💖
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου...

Θέλω να σας γράψω τόσες μέρες αλλά πραγματικά δεν βρήκα ούτε 5 λεπτά μιας και είναι ζόρικα γιατί δεν έχουμε βρει ακόμα τα πατήματά μας. Πρέπει να με μάθει εκείνη, πρέπει να την μάθουμε και εμείς. Εγω είμαι σε μια μονιμη κατάσταση μεταξύ υπνου και ξύπνιου. Κάθε μέρα όμως είμαστε όλο και καλύτερα. Έχει ήδη κακομάθει και μόλις φύγω από το δωμάτιο αρχίζει το νιαουρισμα. Και αυτή τη στιγμή που σας γράφω είναι πάνω μου. Θέλω να ευχαριστήσω από τα βάθη της καρδιάς μου όλα τα κορίτσια εδώ μέσα για τη στήριξη που δείξατε τόσο καιρό. Τα λόγια δεν μπορούν να περιγράψουν αυτό το κύμα αλληλεγγύης και συμπαράστασης. Βρήκα όλο αυτό το διάστημα κοπέλες που πλέον τις θεωρώ φίλες μου και ας μην έχουμε συναντηθεί ποτέ από κοντά. Κάποια στιγμή όμως θα γίνει και αυτό...

Θέλω να ευχηθώ σε καθεμια ξεχωριστά να εκπληρώσετε τα όνειρά σας οποια και αν είναι αυτά. Να είναι καλά στην υγεία τους και να αισθάνονται καλά μέσα τους και με τις επιλογές τους. Εύχομαι επίσης όλες οι δυσκολίες που θα έρθουν στο δρόμο σας να είναι περαστικες. 

Διάβασα δυστυχώς τα νέα σου @Lucia79. Δεν έχω να πω τίποτα ειλικρινά με κάλυψαν τα κορίτσια. Έχω τόσο θυμό και τόσα "γιατι" που δεν θα ήθελα να εκφραστώ. Ένα μόνο θα σου πω και θα με θυμηθείς σε 2 μήνες. Όταν θα δεις το μωράκι σου, όταν το μωράκι σου θα σου σφίξει το δάχτυλο και θα σε κοιτάει μέσα στα μάτια ούτε που θα σε νοιάζει για τον εν λόγω "κυριο". Είναι τέτοια η αγάπη που θα του έχεις που θα ξεπερνάει καθεμία άλλη. Ειναι πολυ πολυ πολυ, αδιανόητα σκληρό αυτό που βιώνεις,  αλλά πίστεψε με σύντομα θα χαμογελάς και πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου...

Θέλω να σας γράψω τόσες μέρες αλλά πραγματικά δεν βρήκα ούτε 5 λεπτά μιας και είναι ζόρικα γιατί δεν έχουμε βρει ακόμα τα πατήματά μας. Πρέπει να με μάθει εκείνη, πρέπει να την μάθουμε και εμείς. Εγω είμαι σε μια μονιμη κατάσταση μεταξύ υπνου και ξύπνιου. Κάθε μέρα όμως είμαστε όλο και καλύτερα. Έχει ήδη κακομάθει και μόλις φύγω από το δωμάτιο αρχίζει το νιαουρισμα. Και αυτή τη στιγμή που σας γράφω είναι πάνω μου. Θέλω να ευχαριστήσω από τα βάθη της καρδιάς μου όλα τα κορίτσια εδώ μέσα για τη στήριξη που δείξατε τόσο καιρό. Τα λόγια δεν μπορούν να περιγράψουν αυτό το κύμα αλληλεγγύης και συμπαράστασης. Βρήκα όλο αυτό το διάστημα κοπέλες που πλέον τις θεωρώ φίλες μου και ας μην έχουμε συναντηθεί ποτέ από κοντά. Κάποια στιγμή όμως θα γίνει και αυτό...

Θέλω να ευχηθώ σε καθεμια ξεχωριστά να εκπληρώσετε τα όνειρά σας οποια και αν είναι αυτά. Να είναι καλά στην υγεία τους και να αισθάνονται καλά μέσα τους και με τις επιλογές τους. Εύχομαι επίσης όλες οι δυσκολίες που θα έρθουν στο δρόμο σας να είναι περαστικες. 

Διάβασα δυστυχώς τα νέα σου @Lucia79. Δεν έχω να πω τίποτα ειλικρινά με κάλυψαν τα κορίτσια. Έχω τόσο θυμό και τόσα "γιατι" που δεν θα ήθελα να εκφραστώ. Ένα μόνο θα σου πω και θα με θυμηθείς σε 2 μήνες. Όταν θα δεις το μωράκι σου, όταν το μωράκι σου θα σου σφίξει το δάχτυλο και θα σε κοιτάει μέσα στα μάτια ούτε που θα σε νοιάζει για τον εν λόγω "κυριο". Είναι τέτοια η αγάπη που θα του έχεις που θα ξεπερνάει καθεμία άλλη. Ειναι πολυ πολυ πολυ, αδιανόητα σκληρό αυτό που βιώνεις,  αλλά πίστεψε με σύντομα θα χαμογελάς και πάλι!

Έχεις δίκιο καλή μου, Μόνο το μωρό που έρχεται με κρατάει και δεν έχω σαλτάρει ακόμα…η απάθεια και η ψυχρότητα που έχω εισπράξει από την πλευρά του αυτές τις μέρες δεν περιγράφεται…δεν ξέρω που έχω φταίξει και γιατί έπρεπε να το περάσω αυτό στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου μετά από τόσες προσπάθειες, ποσο λάθος επιλογή έκανα και πως τον εμπιστεύτηκα….κοιτώντας για καρότσια και καθίσματα αυτοκινήτων βλέπω συνέχεια φωτογραφίες με χαμογελαστούς μπαμπάδες και με πιάνουν τα κλάματα που το δικό μου το παιδι δεν θα το ζήσει αυτό…

οσο για σένα μη σκέφτεσαι ότι την έχεις κακομάθει, δεν υπάρχει κακομαθημα στα βρέφη, ειδικά σε ενα μικράκι που ξεκίνησε τη ζωή του τόσο δύσκολα…τώρα είναι σπίτι του και σας θέλει όλη την ώρα κοντά του και του αξίζει..σε όλους σας αξίζει να το ζήσετε αυτό ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Έχεις δίκιο καλή μου, Μόνο το μωρό που έρχεται με κρατάει και δεν έχω σαλτάρει ακόμα…η απάθεια και η ψυχρότητα που έχω εισπράξει από την πλευρά του αυτές τις μέρες δεν περιγράφεται…δεν ξέρω που έχω φταίξει και γιατί έπρεπε να το περάσω αυτό στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου μετά από τόσες προσπάθειες, ποσο λάθος επιλογή έκανα και πως τον εμπιστεύτηκα….κοιτώντας για καρότσια και καθίσματα αυτοκινήτων βλέπω συνέχεια φωτογραφίες με χαμογελαστούς μπαμπάδες και με πιάνουν τα κλάματα που το δικό μου το παιδι δεν θα το ζήσει αυτό…

οσο για σένα μη σκέφτεσαι ότι την έχεις κακομάθει, δεν υπάρχει κακομαθημα στα βρέφη, ειδικά σε ενα μικράκι που ξεκίνησε τη ζωή του τόσο δύσκολα…τώρα είναι σπίτι του και σας θέλει όλη την ώρα κοντά του και του αξίζει..σε όλους σας αξίζει να το ζήσετε αυτό ❤️

Αχ κάνε μου μια χάρη σε παρακαλώ,  μην ρίχνεις ευθύνες στον εαυτό σου. Το αν αυτός ξελογιαστηκε δεν φταις εσύ. Ούτε να κατηγορείς τον εαυτό σου για λάθος επιλογές. Πολλές φορές οι άνθρωποι αλλάζουν κάτω από ορισμένες συνθήκες και δεν μπορούμε να προβλέψουμε συμπεριφορές. Όσο για αυτό που λες ότι κλαις βλέποντας τα άλλα ζευγάρια ειναι απολυτα φυσιολογικό. Και φυσικά όσο τετριμμένο και αν ακούγεται, όλα γίνονται για κάποιον λόγο. Το μέλλον, αργά ή γρηγορα, θα σε δικαιώσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/10/2022 at 12:54 ΜΜ, ο/η Anna0912 είπε:

Γεια σας,κοριτσιαα!!!Είμαι στην 32η εβδομάδα κ εχω ενα αγοράκι κ ενα κοριτσάκι...ήθελα να ρωτήσωτις διδυμομανουλες σε ποια εβδομαδα γέννησαν, ηταν οκ τα μωρακια,χρειάστηκαν θερμοκοιτιδα??

Δεδομένου οτι ειναι μικροκαμωμένη ο γιατρός μου λεει οτι ειναι πιθανο να μου τα πάρει απο την 34 εβδομάδα. 

Ευχαριστώ!!!!και καλο κουράγιο σ ολες!!!👶👶👶👶💙💗💗💙

Γειά σου κορίτσι μου! Είμαστε ακριβώς στο ιδιο στάδιο. Και εγώ 32η με αγοράκι και κοριτσάκι. Δεν ξέρω βέβαια τι λόγους έχει να στο πει αυτό ο γιατρός σου, αυτός σίγουρα ξέρει καλύτερα. Εμένα πάντως μου είπε πως προχωράμε για τις 37. Εκτός απροόπτου βεβαίως. Και εγώ μικροκαμωμένη είμαι και έχω πάρει μόνο 9 κιλά. Αν αυτός είναι μόνο ο λόγος, είναι κρίμα. Όσο περισσότερο μένουν στη μήτρα τόσο το καλύτερο. Σήμερα τα μικρά μου ήταν 1650 και 1800. Εννοείται πως έχω αρχίσει και ζορίζομαι αρκετά. Να περπατήσω δεν αντέχω και πολύ. Έχω πάρει και ζώνη και βοηθάει κάπως. Αλλά ακινησία δεν μου είπε ποτέ, ούτε καν όταν είχα αιμορραγίες. Ίσα ίσα τη ρώτησα σήμερα αν μπορώ να συνεχίσω την κολύμβηση και το Νοέμβριο (κάνω αθλητική κολύμβηση 1 χιλιόμετρο 5 φορές την εβδομάδα) γιατί είναι το μοναδικό που με ανακουφίζει από το βάρος και μου είπε βεβαίως, να κάνω οτι με ευχαριστεί και όσο αντέχω. Υπάρχουν στιγμές που νιώθω οτι δεν θα αντέξω για πολύ ακόμα (σκέψου εμείς είμαστε τώρα στην ιδια φάση με μια τελειόμηνη έγκυο με 1 μωρό), αλλά σφίγγω τα δόντια και κάνω υπομονή για το καλό τους. Αν δεν υπάρχει κάποιος ιατρικός λόγος θα σου έλεγα να κάνεις και εσύ υπομονή. Γιατί και το να μείνουν λίγο καιρό στο μαιευτήριο θα είναι σίγουρα ψυχοφθόρο για εσένα. Και ταλαιπωρία με το θήλαστρο (αν σκοπεύεις να θηλάσεις).  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Luna777 είπε:

Γειά σου κορίτσι μου! Είμαστε ακριβώς στο ιδιο στάδιο. Και εγώ 32η με αγοράκι και κοριτσάκι. Δεν ξέρω βέβαια τι λόγους έχει να στο πει αυτό ο γιατρός σου, αυτός σίγουρα ξέρει καλύτερα. Εμένα πάντως μου είπε πως προχωράμε για τις 37. Εκτός απροόπτου βεβαίως. Και εγώ μικροκαμωμένη είμαι και έχω πάρει μόνο 9 κιλά. Αν αυτός είναι μόνο ο λόγος, είναι κρίμα. Όσο περισσότερο μένουν στη μήτρα τόσο το καλύτερο. Σήμερα τα μικρά μου ήταν 1650 και 1800. Εννοείται πως έχω αρχίσει και ζορίζομαι αρκετά. Να περπατήσω δεν αντέχω και πολύ. Έχω πάρει και ζώνη και βοηθάει κάπως. Αλλά ακινησία δεν μου είπε ποτέ, ούτε καν όταν είχα αιμορραγίες. Ίσα ίσα τη ρώτησα σήμερα αν μπορώ να συνεχίσω την κολύμβηση και το Νοέμβριο (κάνω αθλητική κολύμβηση 1 χιλιόμετρο 5 φορές την εβδομάδα) γιατί είναι το μοναδικό που με ανακουφίζει από το βάρος και μου είπε βεβαίως, να κάνω οτι με ευχαριστεί και όσο αντέχω. Υπάρχουν στιγμές που νιώθω οτι δεν θα αντέξω για πολύ ακόμα (σκέψου εμείς είμαστε τώρα στην ιδια φάση με μια τελειόμηνη έγκυο με 1 μωρό), αλλά σφίγγω τα δόντια και κάνω υπομονή για το καλό τους. Αν δεν υπάρχει κάποιος ιατρικός λόγος θα σου έλεγα να κάνεις και εσύ υπομονή. Γιατί και το να μείνουν λίγο καιρό στο μαιευτήριο θα είναι σίγουρα ψυχοφθόρο για εσένα. Και ταλαιπωρία με το θήλαστρο (αν σκοπεύεις να θηλάσεις).  

Και μενα καπου τοσο είναι και τα δικα μου σε βάρος...η αληθεια ειναι οτι κ γω εχω αρχισει να ζορίζομαι...εχω παρει 12 κιλα περίπου...αλλα δε μπορω να κάνω τίποτα μολις περπατησω λιγο παραπάνω αρχιζει και τραβάει η κοιλια

Και για μας το  αρχικό πλάνο είναι για 36-37 εβδομάδα εκτός αν τα δει οτι ζορίζονται γιατι απο την επομενη βδομάδα θα πηγαίνω καθε βδομαδα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου...

Θέλω να σας γράψω τόσες μέρες αλλά πραγματικά δεν βρήκα ούτε 5 λεπτά μιας και είναι ζόρικα γιατί δεν έχουμε βρει ακόμα τα πατήματά μας. Πρέπει να με μάθει εκείνη, πρέπει να την μάθουμε και εμείς. Εγω είμαι σε μια μονιμη κατάσταση μεταξύ υπνου και ξύπνιου. Κάθε μέρα όμως είμαστε όλο και καλύτερα. Έχει ήδη κακομάθει και μόλις φύγω από το δωμάτιο αρχίζει το νιαουρισμα. Και αυτή τη στιγμή που σας γράφω είναι πάνω μου. Θέλω να ευχαριστήσω από τα βάθη της καρδιάς μου όλα τα κορίτσια εδώ μέσα για τη στήριξη που δείξατε τόσο καιρό. Τα λόγια δεν μπορούν να περιγράψουν αυτό το κύμα αλληλεγγύης και συμπαράστασης. Βρήκα όλο αυτό το διάστημα κοπέλες που πλέον τις θεωρώ φίλες μου και ας μην έχουμε συναντηθεί ποτέ από κοντά. Κάποια στιγμή όμως θα γίνει και αυτό...

Θέλω να ευχηθώ σε καθεμια ξεχωριστά να εκπληρώσετε τα όνειρά σας οποια και αν είναι αυτά. Να είναι καλά στην υγεία τους και να αισθάνονται καλά μέσα τους και με τις επιλογές τους. Εύχομαι επίσης όλες οι δυσκολίες που θα έρθουν στο δρόμο σας να είναι περαστικες. 

Διάβασα δυστυχώς τα νέα σου @Lucia79. Δεν έχω να πω τίποτα ειλικρινά με κάλυψαν τα κορίτσια. Έχω τόσο θυμό και τόσα "γιατι" που δεν θα ήθελα να εκφραστώ. Ένα μόνο θα σου πω και θα με θυμηθείς σε 2 μήνες. Όταν θα δεις το μωράκι σου, όταν το μωράκι σου θα σου σφίξει το δάχτυλο και θα σε κοιτάει μέσα στα μάτια ούτε που θα σε νοιάζει για τον εν λόγω "κυριο". Είναι τέτοια η αγάπη που θα του έχεις που θα ξεπερνάει καθεμία άλλη. Ειναι πολυ πολυ πολυ, αδιανόητα σκληρό αυτό που βιώνεις,  αλλά πίστεψε με σύντομα θα χαμογελάς και πάλι!

εεεετσι μπραβο κοριτσι μου να μην βρίσκεις ουτε πεντε λεπτα, να τα αφιερώνεις οοοοολα στο νινί σου!!! 
Θα βρεις τις ισορροπίες σου κοριτσι μου γλυκο, στην αρχη ειναι ολα δυσκολα και πέφτει ποοοοολυ ξενύχτι!!!! 
Καντε πολλες πολλες αγκαλιες και φιλια!!!! 
Να περνάτε υπεροχα και να την απολαμβάνεις!!! Να κοιμασαι κι εσυ και να τρως υγιεινά και καλα ιδίως αν θηλάζεις!! 
Πολλα πολλα φιλια και στις δυο σας!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anna0912 είπε:

Και μενα καπου τοσο είναι και τα δικα μου σε βάρος...η αληθεια ειναι οτι κ γω εχω αρχισει να ζορίζομαι...εχω παρει 12 κιλα περίπου...αλλα δε μπορω να κάνω τίποτα μολις περπατησω λιγο παραπάνω αρχιζει και τραβάει η κοιλια

Και για μας το  αρχικό πλάνο είναι για 36-37 εβδομάδα εκτός αν τα δει οτι ζορίζονται γιατι απο την επομενη βδομάδα θα πηγαίνω καθε βδομαδα.

 

Καλά εννοείται πως αν ζορίζονται τα μικρά ο γιατρός είναι ο αρμοδιος να σου πει τι είναι το καλύτερο.

Δοκίμασε και εσύ τη ζώνη πάντως. Εγώ πήρα μια της Carriwell το XL. Και εντάξει, μην περπατάς και πολύ. Λογικό είναι να κουράζεσαι. 2-3 σκαλιά να ανέβω και λαχανιάζω χαχα Κάτσε ήρεμη σπιτάκι σου ή πηγαίνετε βόλτες με το αυτοκίνητο. Επίσης στο youtube ή σε διάφορα application για εγκυμοσύνη μπορείς να βρεις βιντεάκια με πολύ χαλαρές ασκήσεις κατάλληλες για εγκυμοσύνη που σε ανακουφίζουν πχ από πόνους στη μέση, πρήξιμο ποδιών κτλ. 

Με το καλό να πάνε όλα! Πλησιάζει η μέρα που θα τα έχουμε αγκαλίτσα! 🥰

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Καλά εννοείται πως αν ζορίζονται τα μικρά ο γιατρός είναι ο αρμοδιος να σου πει τι είναι το καλύτερο.

Δοκίμασε και εσύ τη ζώνη πάντως. Εγώ πήρα μια της Carriwell το XL. Και εντάξει, μην περπατάς και πολύ. Λογικό είναι να κουράζεσαι. 2-3 σκαλιά να ανέβω και λαχανιάζω χαχα Κάτσε ήρεμη σπιτάκι σου ή πηγαίνετε βόλτες με το αυτοκίνητο. Επίσης στο youtube ή σε διάφορα application για εγκυμοσύνη μπορείς να βρεις βιντεάκια με πολύ χαλαρές ασκήσεις κατάλληλες για εγκυμοσύνη που σε ανακουφίζουν πχ από πόνους στη μέση, πρήξιμο ποδιών κτλ. 

Με το καλό να πάνε όλα! Πλησιάζει η μέρα που θα τα έχουμε αγκαλίτσα! 🥰

 

Βεβαια...πλησιάζει η μερα!!!

Και σε σενα εύχομαι ολα να πανε καλα!!!να γεννηθούν γερά πανω απ ολα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα σε όλες σας.

 

ΔΕν ξέρω εαν γραφω στο σωστό θέμα αλλά επειδή αρκετές εαν όχι όλες έχετε εμπειρία εξωσωματικής ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: είναι η 10η ημέρα μετά την εμβρυομεταφορά και το τεστ ταινία βγήκε αρνητικό. τι λέτε υπάρχει περίπτωση η χωριακή σε 2 μέρες να βγει θετική?πω πω καταλαβαίνετε αγωνία που έχω.

 

σασ ευχαριστώ για το χρόνο σας όποια γνωρίζει.

υγ. κανονικά περιμένω περίοδο 1-2 ημέρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Έχεις δίκιο καλή μου, Μόνο το μωρό που έρχεται με κρατάει και δεν έχω σαλτάρει ακόμα…η απάθεια και η ψυχρότητα που έχω εισπράξει από την πλευρά του αυτές τις μέρες δεν περιγράφεται…δεν ξέρω που έχω φταίξει και γιατί έπρεπε να το περάσω αυτό στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου μετά από τόσες προσπάθειες, ποσο λάθος επιλογή έκανα και πως τον εμπιστεύτηκα….κοιτώντας για καρότσια και καθίσματα αυτοκινήτων βλέπω συνέχεια φωτογραφίες με χαμογελαστούς μπαμπάδες και με πιάνουν τα κλάματα που το δικό μου το παιδι δεν θα το ζήσει αυτό…

οσο για σένα μη σκέφτεσαι ότι την έχεις κακομάθει, δεν υπάρχει κακομαθημα στα βρέφη, ειδικά σε ενα μικράκι που ξεκίνησε τη ζωή του τόσο δύσκολα…τώρα είναι σπίτι του και σας θέλει όλη την ώρα κοντά του και του αξίζει..σε όλους σας αξίζει να το ζήσετε αυτό ❤️

Συγγνώμη που πετάγομαι, ήμουν δικηγόρος παλαιά τώρα έχω άλλη ενασχόληση. Πρόσφατα απέκτησα την κόρη μου. Διάβασα την ιστορία σου. Σε αυτή τη φάση εσύ πρέπει να είσαι αδιάφορη διότι περιμένεις μια νέα ζωή, εστίασε εκεί, ετοίμασε παιδικό δωμάτιο, βαλίτσα μαιευτηριου, βγες με φίλους για περπάτημα, αγκάλιασε τους δικούς σου τώρα που προλαβαίνεις. Φώναξε τη μαμά σου στο σπίτι σου να την έχεις παρεουλα. Όσο για τον σύζυγο δώσε τα στοιχεία του σε έναν δικηγόρο και πες του να επικοινωνήσει μαζί του να έρθει σε ώρα που δε θα είσαι να μαζέψει τα πράγματα του από το σπίτι σου και να αφήσει τα κλειδιά κάτω από το χαλάκι της εξώπορτα. Εν καιρώ, αν δεν βρεθεί άλλη λύση βγάλτε ένα συνεναιτικο διαζύγιο και αν τον ενδιαφέρει να έχει επαφή με το μωρό μην το αποτρέψεις. Σε αυτή τη φάση όμως ότι και αν περνάει δε θα ασχοληθείς άλλο. Είσαι ευάλωτη συναισθηματικά και σωματικά και δε θα έπρεπε να υποστείς αυτή την διαδικασία. Αρκετοί άντρες απατούν την περίοδο της εγκυμοσύνης τη γυναίκα τους αν όντως συμβαίνει αυτό όπως υποθέτεις αλλά το να φύγει και να δημιουργήσει τόσα θέματα σε αυτή τη φάση δείχνει πολλά πράγματα που καταλαβαίνεις ότι δεν τιμούν κανέναν και δεν υπάρχει κανένας λόγος να προσπαθήσεις τώρα να το λύσεις. Όσον αφορά τους χαμογελαστους μπαμπάδες έχω να σου πω ότι τον πρώτο καιρό όλοι δοκιμαζομαστε με το μωρό και κυρίως η σχέση του ζευγαριού. Τίποτα δεν είναι ιδανικό πάρα μόνο μια στιγμή για φωτογραφία που πολύ διαφέρει από την πραγματικότητα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η athens25 είπε:

καλησπέρα σε όλες σας.

 

ΔΕν ξέρω εαν γραφω στο σωστό θέμα αλλά επειδή αρκετές εαν όχι όλες έχετε εμπειρία εξωσωματικής ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: είναι η 10η ημέρα μετά την εμβρυομεταφορά και το τεστ ταινία βγήκε αρνητικό. τι λέτε υπάρχει περίπτωση η χωριακή σε 2 μέρες να βγει θετική?πω πω καταλαβαίνετε αγωνία που έχω.

 

σασ ευχαριστώ για το χρόνο σας όποια γνωρίζει.

υγ. κανονικά περιμένω περίοδο 1-2 ημέρες

Από τη στιγμή που έχεις κάνει ετ είσαι στο σωστό θέμα.

Τώρα...όσον αφορά το τεστ. Είναι λίγο σχετικο... έβαλες 3ων ημερών ή βλαστοκύστες? Σου είπε τεστ/χοριακή σε 10 ή 14 μέρες?

Κάποια τεστ δεν δείχνουν αμέσως ενώ η χοριακή θα δείξει στο 100 % εαν "πέτυχε" η εξωσωματική.

Αρα καλό θα ήταν να πας να κάνεις μια χοριακή (και σήμερα αν θέλεις) να σιγουρευτείς.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα εδώ στον αγώνα.. Σήμερα ξεκινά και η δική μου αγωνια/αναμονή. Βάλαμε βλαστοκυστες 5 ημερών και έχουμε χοριακή στις 5/11.. Μου έχει κρατήσει ξανά συντροφιά αυτό το γκρουπ, είναι παρηγοριά και ανακούφιση να υπάρχει τόση στήριξη από στόμα που δεν έχουν ειδωθει ποτέ. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Από τη στιγμή που έχεις κάνει ετ είσαι στο σωστό θέμα.

Τώρα...όσον αφορά το τεστ. Είναι λίγο σχετικο... έβαλες 3ων ημερών ή βλαστοκύστες? Σου είπε τεστ/χοριακή σε 10 ή 14 μέρες?

Κάποια τεστ δεν δείχνουν αμέσως ενώ η χοριακή θα δείξει στο 100 % εαν "πέτυχε" η εξωσωματική.

Αρα καλό θα ήταν να πας να κάνεις μια χοριακή (και σήμερα αν θέλεις) να σιγουρευτείς.

 

Καλησπέρα έβαλα 3ων ημερών και εχω αγχωθεί γιατί τα κατάφερε μόνο 1.μου ειπε σε 12-14 ημέρες εκτος εαν ερθει περίοδος.

αχ τι να πω δεν ξέρω…😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/10/2022 at 4:06 ΜΜ, ο/η Lucia79 είπε:

Έχεις δίκιο καλή μου, Μόνο το μωρό που έρχεται με κρατάει και δεν έχω σαλτάρει ακόμα…η απάθεια και η ψυχρότητα που έχω εισπράξει από την πλευρά του αυτές τις μέρες δεν περιγράφεται…δεν ξέρω που έχω φταίξει και γιατί έπρεπε να το περάσω αυτό στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου μετά από τόσες προσπάθειες, ποσο λάθος επιλογή έκανα και πως τον εμπιστεύτηκα….κοιτώντας για καρότσια και καθίσματα αυτοκινήτων βλέπω συνέχεια φωτογραφίες με χαμογελαστούς μπαμπάδες και με πιάνουν τα κλάματα που το δικό μου το παιδι δεν θα το ζήσει αυτό…

οσο για σένα μη σκέφτεσαι ότι την έχεις κακομάθει, δεν υπάρχει κακομαθημα στα βρέφη, ειδικά σε ενα μικράκι που ξεκίνησε τη ζωή του τόσο δύσκολα…τώρα είναι σπίτι του και σας θέλει όλη την ώρα κοντά του και του αξίζει..σε όλους σας αξίζει να το ζήσετε αυτό ❤️

Κοριτσακι μου ομορφο εχεις το ωραιοτερο κινητρο για ζωη!αυτη τη ζωη που μεγαλωνει μεσα σου.αυτο το νινι θα σου δειξει το δρομο.εχεις περςσει τον δυσκολο δρομο της εξωσωματικης κ πετυχε,αυτος θα ναι πιο ευκολος οσο δυσκολος κ αν σου φαινεται τωρα.κανρ φοκους σε σενα κ το μωρο.

Δεν μπαινω καθε μερα γιατι εχω λιγο τρεξιμο με.τη δουλεια αλλα σας παρακολουθω.σας φιλω ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/10/2022 at 12:54 ΜΜ, ο/η Anna0912 είπε:

Γεια σας,κοριτσιαα!!!Είμαι στην 32η εβδομάδα κ εχω ενα αγοράκι κ ενα κοριτσάκι...ήθελα να ρωτήσωτις διδυμομανουλες σε ποια εβδομαδα γέννησαν, ηταν οκ τα μωρακια,χρειάστηκαν θερμοκοιτιδα??

Δεδομένου οτι ειναι μικροκαμωμένη ο γιατρός μου λεει οτι ειναι πιθανο να μου τα πάρει απο την 34 εβδομάδα. 

Ευχαριστώ!!!!και καλο κουράγιο σ ολες!!!👶👶👶👶💙💗💗💙

Γεια σου κορίτσι μου εγώ γέννησα δίδυμα στην 37 η βδομάδα....και εγώ είμαι πολύ μικροκαμωμένη 47 κιλά σκέψου και 1,64 ύψος!!!! Όλα πήγαν μια χαρά... βέβαια το ένα μωρό ενώ ήταν κοντά στα γραμμάρια προς το τέλος είχαν απόκλιση...η μία γεννήθηκε 2.800 και η άλλη 2.160... θερμοκοιτίδα μπήκε για όσο ήμουν στο μαιευτήριο μόνο η μικρή και αυτό λόγω πρωτόκολλο του μαιευτηρίου επειδή ήταν κάτω από 2.200. Βέβαια επειδή νευρολογικά ήταν άψογη και θήλαζε με ιδιαίτερη ευκολία την πήρα φεύγοντας κατόπιν σύστασης της παιδιάτρου του μαιευτηρίου παρ' όλο που δεν ήταν πάνω από 2.200....ολα θα πάνε καλά να ξεκουράζεσαι έχεις μεγάλο αγώνα και πολύ ξενύχτι όταν έρθουν.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/10/2022 at 3:04 ΜΜ, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου...

Θέλω να σας γράψω τόσες μέρες αλλά πραγματικά δεν βρήκα ούτε 5 λεπτά μιας και είναι ζόρικα γιατί δεν έχουμε βρει ακόμα τα πατήματά μας. Πρέπει να με μάθει εκείνη, πρέπει να την μάθουμε και εμείς. Εγω είμαι σε μια μονιμη κατάσταση μεταξύ υπνου και ξύπνιου. Κάθε μέρα όμως είμαστε όλο και καλύτερα. Έχει ήδη κακομάθει και μόλις φύγω από το δωμάτιο αρχίζει το νιαουρισμα. Και αυτή τη στιγμή που σας γράφω είναι πάνω μου. Θέλω να ευχαριστήσω από τα βάθη της καρδιάς μου όλα τα κορίτσια εδώ μέσα για τη στήριξη που δείξατε τόσο καιρό. Τα λόγια δεν μπορούν να περιγράψουν αυτό το κύμα αλληλεγγύης και συμπαράστασης. Βρήκα όλο αυτό το διάστημα κοπέλες που πλέον τις θεωρώ φίλες μου και ας μην έχουμε συναντηθεί ποτέ από κοντά. Κάποια στιγμή όμως θα γίνει και αυτό...

Θέλω να ευχηθώ σε καθεμια ξεχωριστά να εκπληρώσετε τα όνειρά σας οποια και αν είναι αυτά. Να είναι καλά στην υγεία τους και να αισθάνονται καλά μέσα τους και με τις επιλογές τους. Εύχομαι επίσης όλες οι δυσκολίες που θα έρθουν στο δρόμο σας να είναι περαστικες. 

Διάβασα δυστυχώς τα νέα σου @Lucia79. Δεν έχω να πω τίποτα ειλικρινά με κάλυψαν τα κορίτσια. Έχω τόσο θυμό και τόσα "γιατι" που δεν θα ήθελα να εκφραστώ. Ένα μόνο θα σου πω και θα με θυμηθείς σε 2 μήνες. Όταν θα δεις το μωράκι σου, όταν το μωράκι σου θα σου σφίξει το δάχτυλο και θα σε κοιτάει μέσα στα μάτια ούτε που θα σε νοιάζει για τον εν λόγω "κυριο". Είναι τέτοια η αγάπη που θα του έχεις που θα ξεπερνάει καθεμία άλλη. Ειναι πολυ πολυ πολυ, αδιανόητα σκληρό αυτό που βιώνεις,  αλλά πίστεψε με σύντομα θα χαμογελάς και πάλι!

Αγαπημενες💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...