Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Hope19 είπε:

Σε ευχαριστω κοριτσι μου... Βεβαια ο γιατρος μου ειπε να τα παρω αυτα τα φαρμακα φυσικα! Εχω λιγο ροζ και φοβαμαι κοριτσια!

Να παραμείνεις αισιόδοξη. Και να τα πάρεις τα φάρμακα, γιατί όπως λες έχεις μικρή οχρινική. Πραγματικά σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. Εσύ και η @Lavender είστε παράδειγμα πως πάντα υπάρχει περίπτωση να μεινεις φυσιολογικά❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 7 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

@Hope19 με το καλό κοπέλα μου!! Όλα μπορούν να γίνουν!! Καλούς διπλασιασμούς σου εύχομαι!!!🤗

Σε ευχαριστω πολυ κορίτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

Καλημέρα...λοιπόν....πάμε να πούμε τα αυτονόητα που οι περισσότερες (μέσα σε αυτές και εγώ κάποτε) δεν γνωρίζουν.

Σίγουρα θα βοηθήσουν οι @BlackCat @Kiddo @Ανθη7 @twinkletwinlkle @troia και πολλές άλλες.

Δεν εμπιστευόμαστε τον γυναικολόγο ή τον εξωσωματιστή (δυο διαφορετικές ειδικότητες) για το θέμα του σπερμοδιαγράμματος, καλλιέργεια, κατακερματισμό κτλ κτλ.

Ο κάθε γιατρός στο είδος του. Έτσι την πατήσαμε αρκετοί και πληρώσαμε "τσάμπα" την εξωσωματική. Για να γονιμοποιηθεί το ωάριο χρειάζεται το σπέρμα. Επομένως το 50% είναι ωάριο και το άλλο το σπέρμα. (Δεν γονιμοποιούνται με τον πελαργο). Εάν έχει κάποιο θέμα το σπέρμα θα καταλήξει σε βιοχημική ή σε αποβολή. Άρα δεν μπορείς να εμπιστευτείς εναν γυναικολόγο για την ειδικότητα του σπέρματος. Εαν έχει κατακερματισμό τότε το DNA σπάει.

Όλες κάνουμε διατροφή, όλες παίρνουμε βιταμίνες αλλά όλες επισκεφτήκαμε είτε απο την αρχή είτε απο την στιγμή που φάγαμε τα μούτρα μας, ανδρολόγο/ουρολόγο (αλλά όχι όποιους κ όποιους), ενδοκρινολόγο, τμήμα αποβολών στο Έλενα, αιματολόγο κτλ.... οι βασικές ειδικότητες για να μην πας, όπως πολύ σωστά είπε και η @Ανθη7 "σαν γουρούνι στο σακί" ή εγώ "στα τυφλά".

Επίσης στην εξωσωματική λένε πολλές φορές δεν χρειάζεται το ένα ή δεν χρειάζεται το άλλο. Δεν ισχύει κατι τέτοιο. Γιατί να έχεις βουλωμένες σάλπιγγες? Γιατί να μην πας να τις ξεβουλώσουνε. Για να γίνει και πιο σωστή η παραγωγή όλων των ωαρίων κτλ κτλ. Δεν ξέρω. 

Στα λεω λίγο ώμα, συγχωρα με.. αλλά το θεμα είναι να μην φτάσεις σε σημείο να δίνεις χιλιάδες ευρώ χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης να είσαι με καλό εξωσωματιστή (αν θες μας λες), γιατί και εκεί είδαν πολλά τα μάτια μας και ακούσανε πολλά τα αφτιά μας.

Σωστη εγω ερχομαι εδω να συπληρωσω ως παθουσα με ενδομητριωση πως ναι ειναι παραγοντας υπογονιμοτητας οχι ομως οτι δεν μπορεις να συλλαβεις εκτος αυτου διαβασα πως εχεις κανει λαπαροσκοπιση εκει δεν ειδαν τις σαλπιγγες σους; Κ οταν λες κλειστες τι εννοεις οτι εχουν συμφυσεις;  Γιατι αν δεν ειναι αυτος ο λογος τι εχουν ;δεν εγινε διανοιξη με την σαλπιγγογραφεια; Επισης εχεις ηδη μια φυσικη συλληψη αρα ηταν μερικως κλειστες αλληως δεν γινεται φυσικη συλληψη. Εχεις κανει ορμονολογικες εξετασεις; Πχ AMH FSH e2 κτλ ; Εκτος αυτου να σε ενημερωσω πως οταν υπαρχει συλληψη κ μετα πο καθαρισμο απο ενδομητριωση κανουν μια θεραπεια οταν τελειωσει η θεραπεια για δυο κυκλους η γυναικα με φυσιολογικο ορμονολογικο προφιλ κ ξαναλεω ελεγμενο σπερμα ειναι πολυ γονιμη. Στο ειπαν αυτο; Γενικα να ξερεις ποτε μα ποτε δεν μιλαμε για εξωσωματικη αν δεν εχει ελεγθει μητρα ορμονολογικα για γυναικες κ φυσικα σπερμοδιαγραμμα. Εξαλλη γινομαι πολλες φορες απο τους γιατρους τελικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hope19 είπε:

Κορίτσια μου 88.34 !!!!!!!! Δεν το πιστεύω.. 12 -13 μέρες μετά την οωρρηξια. Παρασκευή επανάληψη και να ξεκινήσω προγεστερόνη, salospir και pregnacare conception

 

Τρελανε μας βρε μπραβο καλους διπλασιασμους!!!✌️
ρε κοριτσια πεταει το νεο θεματακι η ειναι η ιδεα μου; ✌️✌️🧿🧿🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Margitc είπε:

Σωστη εγω ερχομαι εδω να συπληρωσω ως παθουσα με ενδομητριωση πως ναι ειναι παραγοντας υπογονιμοτητας οχι ομως οτι δεν μπορεις να συλλαβεις εκτος αυτου διαβασα πως εχεις κανει λαπαροσκοπιση εκει δεν ειδαν τις σαλπιγγες σους; Κ οταν λες κλειστες τι εννοεις οτι εχουν συμφυσεις;  Γιατι αν δεν ειναι αυτος ο λογος τι εχουν ;δεν εγινε διανοιξη με την σαλπιγγογραφεια; Επισης εχεις ηδη μια φυσικη συλληψη αρα ηταν μερικως κλειστες αλληως δεν γινεται φυσικη συλληψη. Εχεις κανει ορμονολογικες εξετασεις; Πχ AMH FSH e2 κτλ ; Εκτος αυτου να σε ενημερωσω πως οταν υπαρχει συλληψη κ μετα πο καθαρισμο απο ενδομητριωση κανουν μια θεραπεια οταν τελειωσει η θεραπεια για δυο κυκλους η γυναικα με φυσιολογικο ορμονολογικο προφιλ κ ξαναλεω ελεγμενο σπερμα ειναι πολυ γονιμη. Στο ειπαν αυτο; Γενικα να ξερεις ποτε μα ποτε δεν μιλαμε για εξωσωματικη αν δεν εχει ελεγθει μητρα ορμονολογικα για γυναικες κ φυσικα σπερμοδιαγραμμα. Εξαλλη γινομαι πολλες φορες απο τους γιατρους τελικα!

Εγω να ξαναπω κ να τονίσω κ αυτο που λέει το κορίτσι μας εδώ.....μπήκα στην πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής χωρίς να μου έχουν κάνει κάτι εξειδικευμένο......α είσαι 43νοκ έχεις αυτές τις ορμονολογικες ψιλοκαλο το σλερμοδιαγραμμα με λίγα προβληματάκι λόγω μικρηςβκιρσοκιλης Ε δε χρειάζεται κάτι άλλο πάμε για εξωσωματικγ όλα καλά.δεν κάναμε τπτ.σαν τα γίδια πήγαμε.κ τα βάζω με μένα,γιατί ενώ είμαι τρομερά ψυχαναγκαστικγ κ τα ψάχνω όλα,τώρα το ζωον δεν τα ψαξα.κ η πλάκα είναι ότι έμεινα έγκυος έφτασα στις 7 βδομάδες κ δεν αναπτύχθηκε άλλο.κ η απάντηση του γιατρού ήταν Ε είσαι 42 δεν έχεις ποιοτικά ωαρια!αυτή ήταν η απάντηση σοβαρού επιστήμονα!αν δεν έμπαινα εδώ να ανοίξω τα μάτια μου,να αλλάξω γιατρο,κ να απευθυνθώ όπου πρότειναν τα κορίτσια ακόμα θα πίστευα φταίνε τ ωαρια μου πάμε με δοτριας θα έδινα 5000 κ αμαδεν πήγαινα πάλι καλα θα έφταιγε ο ανάδρομος Ερμής!τα νεύρα μου.........να ψάξεις τα πάντα και να πάρεις κα μια κ δύο γνώμες μέχρι να νοιώσεις εσύ ασφαλής.δεν παίζουμε με αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hope19 είπε:

Κορίτσια μου 88.34 !!!!!!!! Δεν το πιστεύω.. 12 -13 μέρες μετά την οωρρηξια. Παρασκευή επανάληψη και να ξεκινήσω προγεστερόνη, salospir και pregnacare conception

 

Μπράβο ρε κοριτσι!! Τι ελπίδα μας δίνεις δεν φαντάζεσαι!! Το θεματάκι μας πετάει κ ελπίζω να πάει έτσι καλά για όλες μας!! Καλούς διπλασιασμούς και μια τέλεια εγκυμοσύνη σου ευχομαι!! 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/4/2022 at 10:26 ΜΜ, ο/η Mademoiselle είπε:

Γεια σας κορίτσια , καλορίζικο το νέο τοπικ .Σας διαβάζω πολύ καιρό και είπα να κάνω αισθητή την παρουσία μου μετά από ένα χρόνο . Συγχαρητήρια σε όλες της μελλοντικές μανούλες που κατάφεραν στην εξωσωματική και εύχομαι υπομονή και κουράγιο  σε όσες είναι στον άγονα 🙂. Εγώ θα ανέβω για πρώτη φορά τα σκαλιά της κλινικής τέλη Μαΐου , όπου είναι και το πρώτο μας ραντεβού .. Έχω πολύ άγχος αλλά και ενθουσιασμό..

Καλά, μην παίρνεις κι όρκο ότι θα ξεκινήσεις τέλη Μαίου...Θα σου γράψω πιο αναλυτικά σε λίγο, γιατί διάβασα φευγαλέα την ιστορία σου. Πάντως όλα θα πάνε καλά με ή χωρίς εξωσωματική και σίγουρα σου λέω ότι όποιος σου λέει ότι δεν χρειάζεσαι σαλπιγγογραγία και σπερμοδιάγραμμα, λέει βλακείες!!!!!!!!!!!!! Απλά θέλουν να σας βάλουν για εξωσωματική άρον άρον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Margitc είπε:

Σωστη εγω ερχομαι εδω να συπληρωσω ως παθουσα με ενδομητριωση πως ναι ειναι παραγοντας υπογονιμοτητας οχι ομως οτι δεν μπορεις να συλλαβεις εκτος αυτου διαβασα πως εχεις κανει λαπαροσκοπιση εκει δεν ειδαν τις σαλπιγγες σους; Κ οταν λες κλειστες τι εννοεις οτι εχουν συμφυσεις;  Γιατι αν δεν ειναι αυτος ο λογος τι εχουν ;δεν εγινε διανοιξη με την σαλπιγγογραφεια; Επισης εχεις ηδη μια φυσικη συλληψη αρα ηταν μερικως κλειστες αλληως δεν γινεται φυσικη συλληψη. Εχεις κανει ορμονολογικες εξετασεις; Πχ AMH FSH e2 κτλ ; Εκτος αυτου να σε ενημερωσω πως οταν υπαρχει συλληψη κ μετα πο καθαρισμο απο ενδομητριωση κανουν μια θεραπεια οταν τελειωσει η θεραπεια για δυο κυκλους η γυναικα με φυσιολογικο ορμονολογικο προφιλ κ ξαναλεω ελεγμενο σπερμα ειναι πολυ γονιμη. Στο ειπαν αυτο; Γενικα να ξερεις ποτε μα ποτε δεν μιλαμε για εξωσωματικη αν δεν εχει ελεγθει μητρα ορμονολογικα για γυναικες κ φυσικα σπερμοδιαγραμμα. Εξαλλη γινομαι πολλες φορες απο τους γιατρους τελικα!

@Mademoiselle διάβασε την απάντηση της @Margitc

όπως αναφέραμε στην αρχή του θέματος και λέμε πάντα....Εδω είμαστε να βοηθάμε η μια την άλλη και να προσπαθήσουμε με τις γνώσεις μας να δώσουμε τα φώτα μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ανθη7 είπε:

Εγω να ξαναπω κ να τονίσω κ αυτο που λέει το κορίτσι μας εδώ.....μπήκα στην πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής χωρίς να μου έχουν κάνει κάτι εξειδικευμένο......α είσαι 43νοκ έχεις αυτές τις ορμονολογικες ψιλοκαλο το σλερμοδιαγραμμα με λίγα προβληματάκι λόγω μικρηςβκιρσοκιλης Ε δε χρειάζεται κάτι άλλο πάμε για εξωσωματικγ όλα καλά.δεν κάναμε τπτ.σαν τα γίδια πήγαμε.κ τα βάζω με μένα,γιατί ενώ είμαι τρομερά ψυχαναγκαστικγ κ τα ψάχνω όλα,τώρα το ζωον δεν τα ψαξα.κ η πλάκα είναι ότι έμεινα έγκυος έφτασα στις 7 βδομάδες κ δεν αναπτύχθηκε άλλο.κ η απάντηση του γιατρού ήταν Ε είσαι 42 δεν έχεις ποιοτικά ωαρια!αυτή ήταν η απάντηση σοβαρού επιστήμονα!αν δεν έμπαινα εδώ να ανοίξω τα μάτια μου,να αλλάξω γιατρο,κ να απευθυνθώ όπου πρότειναν τα κορίτσια ακόμα θα πίστευα φταίνε τ ωαρια μου πάμε με δοτριας θα έδινα 5000 κ αμαδεν πήγαινα πάλι καλα θα έφταιγε ο ανάδρομος Ερμής!τα νεύρα μου.........να ψάξεις τα πάντα και να πάρεις κα μια κ δύο γνώμες μέχρι να νοιώσεις εσύ ασφαλής.δεν παίζουμε με αυτά!

@Mademoiselle διάβασε και αυτή την απάντηση της @Ανθη7

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Hope19 είπε:

Κορίτσια μου ναι έχεις πολλούς εφιάλτες και όχι απλά εφιάλτες θρίλερ κανονικά κ επίσης και εξάψεις ή κρυαδες. Είναι ορμονικό νομίζω

ξαναπεστο αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ανθη7 είπε:

Εγω να ξαναπω κ να τονίσω κ αυτο που λέει το κορίτσι μας εδώ.....μπήκα στην πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής χωρίς να μου έχουν κάνει κάτι εξειδικευμένο......α είσαι 43νοκ έχεις αυτές τις ορμονολογικες ψιλοκαλο το σλερμοδιαγραμμα με λίγα προβληματάκι λόγω μικρηςβκιρσοκιλης Ε δε χρειάζεται κάτι άλλο πάμε για εξωσωματικγ όλα καλά.δεν κάναμε τπτ.σαν τα γίδια πήγαμε.κ τα βάζω με μένα,γιατί ενώ είμαι τρομερά ψυχαναγκαστικγ κ τα ψάχνω όλα,τώρα το ζωον δεν τα ψαξα.κ η πλάκα είναι ότι έμεινα έγκυος έφτασα στις 7 βδομάδες κ δεν αναπτύχθηκε άλλο.κ η απάντηση του γιατρού ήταν Ε είσαι 42 δεν έχεις ποιοτικά ωαρια!αυτή ήταν η απάντηση σοβαρού επιστήμονα!αν δεν έμπαινα εδώ να ανοίξω τα μάτια μου,να αλλάξω γιατρο,κ να απευθυνθώ όπου πρότειναν τα κορίτσια ακόμα θα πίστευα φταίνε τ ωαρια μου πάμε με δοτριας θα έδινα 5000 κ αμαδεν πήγαινα πάλι καλα θα έφταιγε ο ανάδρομος Ερμής!τα νεύρα μου.........να ψάξεις τα πάντα και να πάρεις κα μια κ δύο γνώμες μέχρι να νοιώσεις εσύ ασφαλής.δεν παίζουμε με αυτά!

Παιδιά, ήθελα να το γράψω και τις προάλλες, αλλά δεν πρόλαβα...Αυτό το ᾽ποιοτικά ωάρια᾽ που το έχουν καραμέλα όλοι με το που θα σε δουν, εμένα η Τσεκούρα μου το είχε αναλύσει μέχρι αηδίας!!!! Και γι᾽αυτό υπάρχει αίτιο και αποτἐλεσμα και η ποιότητά τους βελτιώνεται. Και ουσιαστικά μου είπε ό,τι γράφει στο βιβλίο it starts with the egg και μου κωδικοποίησε το θέμα διατροφή,...

Για το βιβλίο τώρα, είχε γράψει πριν λίγο καιρό μία κοπέλα ότι τα αγγλικά της δεν είναι και τόσο καλά. Ψάχνοντας στο public ένα βιβλίο για τον 1ο χρόνο του μωρού έπεσα πάνω σε ένα που λεγόταν ᾽Τι να περιμένεις όταν προσπαθείς να συλλάβεις᾽ ή κάτι τέτοιο. Δεν είχα χρόνο να το ξεφυλλίσω, ωστόσο μπορεί να είναι μια καλή ελληνόφωνη επιλογή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Margitc είπε:

Σωστη εγω ερχομαι εδω να συπληρωσω ως παθουσα με ενδομητριωση πως ναι ειναι παραγοντας υπογονιμοτητας οχι ομως οτι δεν μπορεις να συλλαβεις εκτος αυτου διαβασα πως εχεις κανει λαπαροσκοπιση εκει δεν ειδαν τις σαλπιγγες σους; Κ οταν λες κλειστες τι εννοεις οτι εχουν συμφυσεις;  Γιατι αν δεν ειναι αυτος ο λογος τι εχουν ;δεν εγινε διανοιξη με την σαλπιγγογραφεια; Επισης εχεις ηδη μια φυσικη συλληψη αρα ηταν μερικως κλειστες αλληως δεν γινεται φυσικη συλληψη. Εχεις κανει ορμονολογικες εξετασεις; Πχ AMH FSH e2 κτλ ; Εκτος αυτου να σε ενημερωσω πως οταν υπαρχει συλληψη κ μετα πο καθαρισμο απο ενδομητριωση κανουν μια θεραπεια οταν τελειωσει η θεραπεια για δυο κυκλους η γυναικα με φυσιολογικο ορμονολογικο προφιλ κ ξαναλεω ελεγμενο σπερμα ειναι πολυ γονιμη. Στο ειπαν αυτο; Γενικα να ξερεις ποτε μα ποτε δεν μιλαμε για εξωσωματικη αν δεν εχει ελεγθει μητρα ορμονολογικα για γυναικες κ φυσικα σπερμοδιαγραμμα. Εξαλλη γινομαι πολλες φορες απο τους γιατρους τελικα!

@MademoiselleΚαλέ ναι, η @Karmelietσυνέλαβε φυσικά μετά από 2 χειρουργεία ενδομητρίωσης, αν δεν κάνω λάθος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η troia είπε:

@MademoiselleΚαλέ ναι, η @Karmelietσυνέλαβε φυσικά μετά από 2 χειρουργεία ενδομητρίωσης, αν δεν κάνω λάθος...

@MademoiselleΈκανα το 2ο χειρουργείο τέλη Φλεβάρη του 2019, έμεινα έγκυος με φυσική σύλληψη Δεκέμβριο του '19, ήμουν 40 χρονών. Όταν ρώτησα τη γιατρό για τις πιθανότητες να μείνω έγκυος, γιατί φοβόμουν για τα αποθέματα και την ποιότητα των ωαρίων μου λόγω της ενδομητρίωσης και των επεμβασεων- είχα και τις 2 φορές σοκολατοειδείς κύστες στις ωοθήκες-μου είπε το εξής: πως κάνει χρόνια τέτοιες επεμβάσεις, πως καθάρισαν τα πάντα, κι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα από τη μεριά μου θα είναι η ποιότητα των ωαρίων λόγω ηλικίας, και ήταν κατηγορηματική για αυτό. Οπότε κι εγώ ψάχτηκα με διατροφή και γενικά αλλαγές στην καθημερινότητά μου, από τη μια για να βελτιωθεί η ποιότητα των ωαρίων, από την άλλη για να εμποδίσω την επανεμφάνιση της ενδομητρίωσης ( ορμονοεξαρτώμενη πάθηση) και στάθηκα τυχερή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η troia είπε:

Παιδιά, ήθελα να το γράψω και τις προάλλες, αλλά δεν πρόλαβα...Αυτό το ᾽ποιοτικά ωάρια᾽ που το έχουν καραμέλα όλοι με το που θα σε δουν, εμένα η Τσεκούρα μου το είχε αναλύσει μέχρι αηδίας!!!! Και γι᾽αυτό υπάρχει αίτιο και αποτἐλεσμα και η ποιότητά τους βελτιώνεται. Και ουσιαστικά μου είπε ό,τι γράφει στο βιβλίο it starts with the egg και μου κωδικοποίησε το θέμα διατροφή,...

Για το βιβλίο τώρα, είχε γράψει πριν λίγο καιρό μία κοπέλα ότι τα αγγλικά της δεν είναι και τόσο καλά. Ψάχνοντας στο public ένα βιβλίο για τον 1ο χρόνο του μωρού έπεσα πάνω σε ένα που λεγόταν ᾽Τι να περιμένεις όταν προσπαθείς να συλλάβεις᾽ ή κάτι τέτοιο. Δεν είχα χρόνο να το ξεφυλλίσω, ωστόσο μπορεί να είναι μια καλή ελληνόφωνη επιλογή.

Για πες λίγο πιο αναλυτικά τι συμβουλές σου δώσε η τσεκουρα. Θα το ψάξω αυτό το βιβλίο γιατί μου το χε πει κ μια φίλη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μ τι κάνετε? εμεις μεγαλωνουμε!! εχουμε φτασει 13η εβδομάδα!! Χθες κάναμε την αυχενική μας...Λοιπόν οι πιθανότητες βγήκαν άψογες  down 1/14700 και τρισωμία 18 και τρισωμία 13 <1/20000 προεκλαψια 1/127 και τραχηλος 3,37. ΠΗΤ απο 23/10 μας πηγε 20/10.

Το μόνο λίγο ανησυχητικό είναι ότι ο ένας πλακούντας είναι χαμηλά ακόμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Hope19 είπε:

Κορίτσια μου 88.34 !!!!!!!! Δεν το πιστεύω.. 12 -13 μέρες μετά την οωρρηξια. Παρασκευή επανάληψη και να ξεκινήσω προγεστερόνη, salospir και pregnacare conception

 

1000 bravo  ειναι λιγα να σου πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η tina21 είπε:

Κορίτσια μ τι κάνετε? εμεις μεγαλωνουμε!! εχουμε φτασει 13η εβδομάδα!! Χθες κάναμε την αυχενική μας...Λοιπόν οι πιθανότητες βγήκαν άψογες  down 1/14700 και τρισωμία 18 και τρισωμία 13 <1/20000 προεκλαψια 1/127 και τραχηλος 3,37. ΠΗΤ απο 23/10 μας πηγε 20/10.

Το μόνο λίγο ανησυχητικό είναι ότι ο ένας πλακούντας είναι χαμηλά ακόμη.

Με το καλο κοριτσι μ..ειδατε κ φυλο των μωρων;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Με το καλο κοριτσι μ..ειδατε κ φυλο των μωρων;

δεν ειδαμε σιγουρα...μας ειπε οτι δινει πιθανοτητες στο ενα και ενα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Ανθη7 είπε:

Για πες λίγο πιο αναλυτικά τι συμβουλές σου δώσε η τσεκουρα. Θα το ψάξω αυτό το βιβλίο γιατί μου το χε πει κ μια φίλη μου.

Το it starts with the egg το έχω σε pdf στα αγγλικά οποία κοπέλα θέλει μπορώ πολύ ευχαριστως να της το στείλω 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Hope19 είπε:

Κορίτσια μου 88.34 !!!!!!!! Δεν το πιστεύω.. 12 -13 μέρες μετά την οωρρηξια. Παρασκευή επανάληψη και να ξεκινήσω προγεστερόνη, salospir και pregnacare conception

 

Μπράβοοο ρε με το καλό το αδελφάκι του γιου σου!!

Όλα να πάνε καλά, συγχαρητήρια!!!!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η lilian90 είπε:

Το it starts with the egg το έχω σε pdf στα αγγλικά οποία κοπέλα θέλει μπορώ πολύ ευχαριστως να της το στείλω 🙂

Κ γω μόλις το κατέβασα.θα κάτσω ν το διαβάσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Επιβεβαιώνω...

Και στις δυο τελευταίες εγκυμοσύνες ανεξάρτητα από την κατάληξη είχα εφιδρώσεις το βράδυ και πολύ άσχημα όνειρα από την ετ και μετά..

Αν και νιατο κάτι ξέρω και εγώ χαχαχαχαχαχ 🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Hope19 είπε:

Κορίτσια μου 88.34 !!!!!!!! Δεν το πιστεύω.. 12 -13 μέρες μετά την οωρρηξια. Παρασκευή επανάληψη και να ξεκινήσω προγεστερόνη, salospir και pregnacare conception

 

Συγχαρητήρια..  τι υπέροχα νέα είναι αυτά... σιγά σιγά μαζεύονται τα Χριστούγεννιατικα μωράκια. :-) πωπω 01.09 έκανα ωοληψια.  Αχ για να δω τι θα δω και εγώ:-) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Salvation78 είπε:

1000 bravo  ειναι λιγα να σου πω

Σε φυσική σύλληψη;  καθόλου λίγα. Δεν πήρα τίποτα στο πρώτο μου παιδάκι. 

Στην εξωσωματική θέλει λιγακι βοήθεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Α καταλαβα... ναι οτι νομιζουν οι γιατροι.. αυτοι ξερουν!!  Προφανως θελουν να μην υπατχει η παραμικρη πιθανοτητα κ καλα κανουν!! Τα αποτελεσματα της παρακεντησης ποτε θ βγουν;
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!  Από ότι μου είπαν είναι σαν μαστογραφία αλλά πιο εξειδικευμένη... Κ εγώ δεν το έχω ξανακουσει... Κ εγώ αναρωτήθηκα αφού έκανα την παρακέντηση γιατί πρέπει κ τα άλλα κ την ρώτησα την γιατρό που μου την έκανε κ μου είπε ότι δεν είναι πάντα 100% σίγουρο το αποτέλεσμα... Κ όχι τίποτε άλλο με πόνεσε πολύ κ δεν θα είναι σίγουρα τα αποτελέσματα? 
    • Μπραβο κοριτσι μου!! Τα πρωτα νεα ειναι καθησυχαστικα!!😀👍 Καλα αποτελεσματα στις εξετασεις σου!! Πιστευω οτι ολα θα ειναι καθαρα!!  Ειχαν ερθει περυσι κ μας εκαναν ενημερωση γ τις εξετασεις π χρειαζεται να κανουμε γ την προληψη του καρκινου μαστου κ μας ειπαν υπερηχο, μαστογραφια κ μαγνητικη. Η τομοσυνθεση δν ξερω τι ειναι... Κ η παρακεντηση καλο ειναι ν γινει προληπτικα γ ν ειναι σιγουροι 100%. Αφου θ κανεις παρακεντηση, αναρωτιεμαι τα υπολοιπα γτ γινονται;; δν εχουν σαφη εικονα απ το δειγμα; 🤔
    • Πήγα σε χειρούργο μαστού με είδε δεν του φάνηκε να είναι κάτι επικίνδυνο έτσι που είδε με το χερι αλλά με έβαλε να κάνω παρακέντηση και υπέρηχο για να είναι σίγουρος και σε 20 μέρες έκλεισα ραντεβού για μαστογραφία και τόμοσύνθεση αν το λέω σωστά... Κ πονάω πολύ με τη μαστογραφία αλλά πρέπει να το κάνω μου είπαν γιατί δεν αφήνουν τίποτα χωρίς να το ελέγξουν πλήρως... Μου είπαν να μην ανησυχώ ότι μπορεί να είναι από τις ορμόνες αλλά θα έχουν τελική εικόνα από τις εξετάσεις...
    • Καλησπερα Τοκυο μου!!  Μου ηρθε περιοδος πριν 10 μερες κ θα αφησουμε αυτο τον κυκλο να ηρεμησει ο οργανισμος μου κ να μπει σε φυσιολογικους ρυθμους... λογικα τελος μαιου περιμενω ξανα περιοδο κ θα με τσεκαρει ο γιατρος υπερηχογραφικα κ με αιματολογικες γ ν με προετοιμασει γ ετ (αν ολα ειναι οκ...) καλως εχοντων των πραγματων, μεσα ιουνιου θα γινει η ετ... αλλιως ιουλιο;; θα δουμε.. Ηδη νιωθω μεγαλη ανακουφιση που περασαμε το 1ο σταδιο κ σκεφτομαι κακως δν το ειχαμε κανει νωριτερα.. τεσπα, ολα γ καποιο λογο γινονται... Ωχ... ο διαβητης κυησης ειναι λιγο ταλαιπωρια.. ειχε κ η νυφη μου στην 3η εγκυμοσυνη της... κανεις διατροφη ε; λιγη προσοχη κ υπομονη. Εμεινε λιγο...  Ναι το ιδιο λεγαμε χθες με τη Νικολ... ειναι non stop ο γιατρος μας... για ποσο θα αντεξει ετσι;; εμενα με εβλεπε κτ 7 το πρωι πριν απο χειρουργεια ή 11 το βραδυ τελευταιο ραντεβου... κ φσκ εργαζεται κ ΣΚ... εξοντωτικο...😵‍💫 οσα κ να βγαζεις, αξιζει τοσο τρεξιμο;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...