Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

Αχ βρε Αναστασία μου @Αναστασία31 μη χάνετε έστω κι αυτή τη λιγοστή ελπίδα. Παρόλα αυτά η Χρύσα έγραψε πολύ όμορφα πράγματα μπορείτε φυσικά να σκεφτείτε κι αυτή την εκδοχή....ααχ δεν ξέρω αν μιλω εκ του ασφαλούς ..μπορεί αλλά φυσικά σε οποιαδήποτε άλλη απόφαση θέλει πολύ εσωτερική δύναμη όλο αυτό που δεν την εχούμε όλοι και από το να το κρατήσουμε χωρίς να μπορούμε να αντεπεξέλθουμε σε όλη μας τη ζωη καλύτερα να το τελειώσουμε τώρα. Κι αυτό πάλι δύναμη θέλει. Όποια απόφαση και να πάρετε φυσικά είναι σεβαστη... Αλλά σκέψου και τις όμορφες εμπειρίες της Χρύσας...  💓 Με σεβασμο και κατανόηση! 

Όσο για το γιατρό σου...ο,τι και να σου λέει αυτός...εσύ κρατά μέσα σου έστω κι αυτή τη μια πιθανότητα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 18 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια!!!

Μόλις τελείωσα τις δουλειές στο σπίτι, με βοηθάει ευτυχώς ο άνδρας μου και μία στις 10 μέρες περίπου βάζουμε τα μεγάλα μέσα, έρχεται η μαμά μου και κάνουμε καλή γενική!

@Xrisa95 όλα καλά! έχω αρκετές δουλίτσες που πρέπει να κάνω και επίσης άδραξα της ευκαιρίας και τώρα που έχω αναρρωτικη κάνω ένα update στα skills μου😆. Δίνω proficiency και ξεκίνησα να διαβάζω και ισπανικά με σκοπό να πάρω και εκεί το πτυχίο! Μαζεύω χαρτουρα για ΑΣΕΠ!

Κατά τα άλλα κορίτσια μου, μιλάω τραγουδάω και παίζω πιάνο στο μωράκι μου♥️♥️♥️, τώρα που λένε ότι ακούει θα το ταράξω η τρελη😄😄. Κορίτσια να βιάζεται μουσικούλα να ακούτε, ιδιαίτερα κλασική, Μότσαρτ Μπετόβεν. Αν θέλετε όσο προχωράει ο καιρός μπορώ να σας προτείνω πράγματα.

Τέλος νομίζω ότι κατάλαβα το μωράκι! Δεν είμαι σίγουρη.. αλλά έχω κάτι περίεργα σκιρτήματα στην κοιλιά μου! Περιμένω να επιβεβαιώσω τις υποψίες μου!!

 

Κορίτσι μου ε τότε μάλλον το άκουσες!!!! Συντονισου  πάνω του γιατί είμαι σίγουρη θα ξαναχτυπήσει...είναι τόσο ωραίο συναίσθημα ε;;;;;;; Ανυπομονώ να το νιώσω!!!!

Όσο για τα χαρτιά σου καλά κάνεις ..κι εγώ σκεφτόμουν το proficiency και μιας και σε βλέπω τώρα κι εσένα, σήμερα θα κάνω μια έρευνα για κάποια καθηγήτρια...έστω on-line! 

Από ποιο μήνα ακούνε ήχους;;; Εγώ είμαι 14 εβδομάδων ! Ακούει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου ...είχα κι εγώ μια απορία για το πότε πρέπει να αγοράζουμε πραγματα για τα μικρά μας! 

Όσες έχετε κι άλλο παιδάκι θα ξέρετε πιο καλά....φαντάζομαι όλες είμαστε λίγο νωρίς τώρα....όμως αργότερα θα θέλατε να κάνουμε μια λίστα για το τι χρειάζεται γενικά ,για το τι χρειάζεται η μανούλα, για το τι θέλει στο νοσοκομείο το μωρό...και οοοοοολα αυτά...;;;; 

Εγώ βρήκα μια στο ίντερνετ! Αλλά όπως φτιάχνουμε το πινακακι με ημερομηνίες θα μπορούσαμε να φτιάχνουμε και λίστες για το τι πρέπει να αγοραστεί....  💓💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αχ, πρέπει να ‘ναι τρέλα να βλέπεις 3 μωράκια στον υπέρηχο!! Το κάνω εικόνα τώρα που το λες😄 Μπράβο τα μικρούλια σου!🌸 Πότε έχετε την αυχενική;

Καλημέρα!ήταν πολύ ωραία...κάθε φορά που τα βλέπαμε ο γιατρός μας έλεγε ότι το ένα είναι πιο κινητικό κ ενα πιο "απλωτο " κ το 3ο φυσιολογικό ας πουμε αλλά μην φανταστείς ότι καταλάβαινα κιόλας με το ζόρι τα έβλεπα!..Την Δευτέρα θα την κάνουμε!Έχω άγχος όσο το σκέφτομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Αναστασία31 είπε:

Πόσο πολύ λυπάμαι, δεν μπορώ να διανοηθώ κάτι τέτοιο αλήθεια. Μακάρι να μη το περάσει ποτέ καμιά. Δε μπορώ να το συνειδητοποίησω κ ακόμη αναρωτιέμαι βασικά γτ ήξερα ότι μέχρι 19 μπορεί να γίνει αποξεση. Έχω τσαντιστεί πολύ με τον γιατρό μου γτ δεν μ έδωσε ελπίδα. Απ την αρχή της εγκυμοσύνης δε μου είπε ούτε μια φορά ότι όλα θα πάνε καλά. Αλήθεια λυπάμαι πάρα πολύ γι αυτό που πέρασες. 

Σε ευχαριστώ. Αλλά άσε με, εμένα. Εγώ έμαθα να ζω με την απώλεια μου. Εύχομαι εσύ να μην το αντιμετωπίσεις. Εύχομαι να σταθείτε τυχεροί. Στο λέω με όλη μου την ψυχή γιατί είμαι μανούλα αγγέλων. Ένα πράγμα θα σου πω μόνο, αν χρειαστεί να μπείτε σε αυτή τη διαδικασία, ΜΗΝ ΚΆΝΕΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΉ.. ήταν η τελευταία κουβέντα που μου είπε η εμβρυολογος μου πριν πάω να γεννήσω. Δεν είχα σκοπό βέβαια να κάνω καισαρική, αλλά θα στο πω απλά και τρομακτικά όπως μου το είπαν. Μπορεί να χάσεις την μήτρα σου. Και οι γιατροί όταν φτάνεις στο νοσοκομείο σε παροτρύνουν για καισαρική για να τελειώνουν. Έμενα μου πήρε 9 ώρες και τα έβγαλα κανονικά τα παιδιά μου. Ήταν το λιγότερο που μπορούσα να κάνω γι'αυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια μου ...είχα κι εγώ μια απορία για το πότε πρέπει να αγοράζουμε πραγματα για τα μικρά μας! 

Όσες έχετε κι άλλο παιδάκι θα ξέρετε πιο καλά....φαντάζομαι όλες είμαστε λίγο νωρίς τώρα....όμως αργότερα θα θέλατε να κάνουμε μια λίστα για το τι χρειάζεται γενικά ,για το τι χρειάζεται η μανούλα, για το τι θέλει στο νοσοκομείο το μωρό...και οοοοοολα αυτά...;;;; 

Εγώ βρήκα μια στο ίντερνετ! Αλλά όπως φτιάχνουμε το πινακακι με ημερομηνίες θα μπορούσαμε να φτιάχνουμε και λίστες για το τι πρέπει να αγοραστεί....  💓💓💓

Είναι ωραία ιδέα Διονη μου  θα σας βοηθήσει πολύ τις πρώτομανούλες 💜💜💜

όποιο κορίτσι έχει χρόνο να πούμε πραγματάκια να την γράψει! 

εγω γεννησα κ θα γεννήσω σε μαιευτήριο άρα η λίστα είναι διαφορετική από το δημόσιο νοσοκομείο όποτε θα κάνουμε κ 2 λίστες αν θέλετε 

 

κ λίστα για τα πρώτα είδη που θα χρειαστεί μια νέα κ όχι μόνο Μανουλα! 
 

επίσης έχω  πάρει κάνα δυο φορμάκια κ τέτοια! Είμαι γενικά πολύ αισιόδοξη σαν άνθρωπος κ στην κόρη μου είχα πάρει πάλι νωρίς με το που μπήκα στον 4ο όπως κ τώρα! Θεωρώ δν υπάρχει νωρίς κ αργά είναι όπως νιώθεις ! Πάντως αυτό που μπορώ να πω είναι ότι μην τ αφήσετε όλα μαζεμένα στο τέλος (πχ καρότσι, έπιπλα, ρούχα, αλλαξιερες κτλ κτλ ) γιατί είναι πιο δύσκολο οικονομικά σας φαίνονται πιο πολλά τ έξοδα 😂 εκτός βέβαια αν μαζεύετε τ λεφτά κάθε μήνα κ τ πάρετε προς το τέλος! Εγώ δν κρατιόμουν ωστοσο μου έφτιαχνε την διάθεση να παίρνω από κάτι σιγά σιγά! 
 

οσες είμαστε ήδη μάνες έχουμε τ βασικά όποτε κυρίως ρούχα θα θελουμε οσες έχουμε διαφορετικού φύλου κ κάποια έξτρα αν έχουμε κ πολύ μικρά παιδιά! 
 

γραψτε μας κ εσείς οι υπόλοιπες την γνώμη σας! 💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κ εγω θελω να γίνει αυτή η λίστα!Με έχουν βομβαρδισει με πράγματα αλλά αλλιώς είναι να στα λένε νέες μανούλες κ αλλιώς η μάνα κ η πεθερά!

Κ επίσης ήθελα να ρωτήσω για ρούχα εγκυμοσύνης...τα παντελόνια μου δεν κουμπώνουν κ οι μπλούζες μου δεν μ κάνουν στο στήθος...έχετε ψωνίσει από κάπου; Ελεγα να δοκιμάσω το shein γιατί είναι ρούχα που θα τα φοράω για συγκεκριμένη περίοδο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Marakiii είπε:

Ναι κ εγω θελω να γίνει αυτή η λίστα!Με έχουν βομβαρδισει με πράγματα αλλά αλλιώς είναι να στα λένε νέες μανούλες κ αλλιώς η μάνα κ η πεθερά!

Κ επίσης ήθελα να ρωτήσω για ρούχα εγκυμοσύνης...τα παντελόνια μου δεν κουμπώνουν κ οι μπλούζες μου δεν μ κάνουν στο στήθος...έχετε ψωνίσει από κάπου; Ελεγα να δοκιμάσω το shein γιατί είναι ρούχα που θα τα φοράω για συγκεκριμένη περίοδο!

Εγώ πήρα  από h&m κ στις 2 εγκυμοσύνες μου κ μπορώ να σου πω ότι τα φοράω 2 χρόνια τώρα που έχω γεννήσει την πρώτη κόρη μου κ πήρα κ τώρα από εκεί! Μ βολεύουν παρά πολύ γιατί θηλάζω κ γενικά επιλέγω ρούχα εύκολα στο θηλασμο (πουκάμισα κυρίως κ μπλούζες με λίγο «χαμόγελο» μπροστά)! Όποτε έχε στο νου σου ότι μπορεί να τ φοράς κ μετά ☺️
βέβαια μ έστειλαν κ οι δικοί μου από Γερμανία η μητέρα μου έχει μόνιμη θέση στην Amazon κ παίρνω τ πάντα από εκεί (ρούχα, παιχνίδια, είδη για το σπίτι , κ τώρα αυτά που θα χρειαστώ για το νέο μέλος θα τ πάρω από εκεί) καλό είναι βέβαια να στηρίζουμε την ελληνική αγορά αλλά η μητέρα μ έχει επιπλέον έκπτωση κ μετοχή στην Amazon κ οκ μας βολεύει γιατί η τιμή είναι η μισή κάτω κ παραπάνω! 
 

Αυτό που λες δν το έχω δοκιμάσει σαν σάιτ αλλά φαντάζομαι θ είναι οκ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιπλέον υπάρχουν κ φαρδιά ρούχα (μπλούζες κ κυρίως πουκάμισα) που δν είναι εγκυμοσύνης αλλά βολεύουν πολύ όποτε μπορείς να βρεις κ οικονομικά σε απλά μαγαζιά γνωστά! 
 

γενικοτερα στην Ελλάδα τα εγκυμοσύνης έχουν τσιμπημένες τιμές εγώ πήρα στις εκπτώσεις τώρα τον Αύγουστο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Εγώ πήρα  από h&m κ στις 2 εγκυμοσύνες μου κ μπορώ να σου πω ότι τα φοράω 2 χρόνια τώρα που έχω γεννήσει την πρώτη κόρη μου κ πήρα κ τώρα από εκεί! Μ βολεύουν παρά πολύ γιατί θηλάζω κ γενικά επιλέγω ρούχα εύκολα στο θηλασμο (πουκάμισα κυρίως κ μπλούζες με λίγο «χαμόγελο» μπροστά)! Όποτε έχε στο νου σου ότι μπορεί να τ φοράς κ μετά ☺️
βέβαια μ έστειλαν κ οι δικοί μου από Γερμανία η μητέρα μου έχει μόνιμη θέση στην Amazon κ παίρνω τ πάντα από εκεί (ρούχα, παιχνίδια, είδη για το σπίτι , κ τώρα αυτά που θα χρειαστώ για το νέο μέλος θα τ πάρω από εκεί) καλό είναι βέβαια να στηρίζουμε την ελληνική αγορά αλλά η μητέρα μ έχει επιπλέον έκπτωση κ μετοχή στην Amazon κ οκ μας βολεύει γιατί η τιμή είναι η μισή κάτω κ παραπάνω! 
 

Αυτό που λες δν το έχω δοκιμάσει σαν σάιτ αλλά φαντάζομαι θ είναι οκ! 

Ναι κοιτάω και στα h&m! Έχει πολύ ωραία πράγματα!Καλά κάνεις κορίτσι μου!παίρνουμε από εκεί που μας βολεύει κ μας συμφέρει!

Γενικα για τα ρούχα το σκέφτομαι πολύ...έκανα έναν μικρό αγώνα να χάσω κιλά πιο μικρή κ φοβάμαι ότι θα γυρίσω στα ίδια και ότι θα παρω κ άλλα!Έχω κρατήσει ρούχα από τότε κάποια τα φοράω κάποια όχι γενικά ένα ψυχολογικό μπλέξιμο!Και επίσης σκέφτομαι κ το θέμα του θηλασμού από τεχνική άποψη κ μόνο (δεν έχω καμία ενημέρωση πάνω στο θέμα) αν θα τα καταφέρω με 3 (αν όλα πάνε καλά βέβαια!) 

Προς το παρόν αποφάσισα να πάρω κάποια ρούχα που μ αρέσουν και θα με κάνουν να αισθάνομαι άνετα κ ωραία!φοβάμαι μην αρχίσω να σκέφτομαι ότι πρέπει να κρύψω το σώμα μου αντί να το χαρώ!..Ελπίζω να βγάζετε νόημα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα ούτε εγώ έχω αγοράσει κάτι περιμένω μετά την β επιπέδου και γενικά λέω ας πούμε κατά τον 7ο μήνα όχι επειδή είμαι προληπτική και τέτοια απλά αν αρχίσω να αγοράζω από νωρίς πιστεύω θα κάνω περιττά έξοδα στο τέλος και θα ανυπομονώ πιο πολύ αν τα βλέπω όλα αυτά τα πραγματάκια μπροστά μου χαχαχαχαχ!οσο για τα ρούχα εγώ πηγα και πήρα από τα H&M τα βρηκα οικονομικά αλλά μην φανταστείτε πτι πήρα και πολλά 2 κολλάν μια φόρμα και 4 μπλουζάκια τα πήρα σε μεγάλο νούμερο για να με βγάλουν όσο πιο πολύ γίνεται γιατί και 2 βδομαδες δεν μου κάνουν θέλω άλλο νούμερο αυτή η κοιλιά μεγαλώνει απότομα να δω που θα φτάσει!χαχαχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marakiii είπε:

Ναι κ εγω θελω να γίνει αυτή η λίστα!Με έχουν βομβαρδισει με πράγματα αλλά αλλιώς είναι να στα λένε νέες μανούλες κ αλλιώς η μάνα κ η πεθερά!

Κ επίσης ήθελα να ρωτήσω για ρούχα εγκυμοσύνης...τα παντελόνια μου δεν κουμπώνουν κ οι μπλούζες μου δεν μ κάνουν στο στήθος...έχετε ψωνίσει από κάπου; Ελεγα να δοκιμάσω το shein γιατί είναι ρούχα που θα τα φοράω για συγκεκριμένη περίοδο!

Δες και στα orchestra!!!!!!!! Και βγάλε την κάρτα τους. Νομίζω στοιχίζει 30€ αλλά εχεις μεγάλο κέρδος. Εγώ τώρα ψώνισα χειμωνιάτικα για την κόρη μου, και από 340€ που έβγαινε, με το που έβαλα τον κωδικό της κάρτας μου πλήρωσα 130€. 😉 Έχει και ρούχα εγκυμοσύνης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Monica 92 είπε:

Δες και στα orchestra!!!!!!!! Και βγάλε την κάρτα τους. Νομίζω στοιχίζει 30€ αλλά εχεις μεγάλο κέρδος. Εγώ τώρα ψώνισα χειμωνιάτικα για την κόρη μου, και από 340€ που έβγαινε, με το που έβαλα τον κωδικό της κάρτας μου πλήρωσα 130€. 😉 Έχει και ρούχα εγκυμοσύνης. 

Ααα έχει αρκετά μαγαζιά τελικά!..μου φαίνεται αύριο πρέπει να γίνουν αγορές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια μου ...είχα κι εγώ μια απορία για το πότε πρέπει να αγοράζουμε πραγματα για τα μικρά μας! 

Όσες έχετε κι άλλο παιδάκι θα ξέρετε πιο καλά....φαντάζομαι όλες είμαστε λίγο νωρίς τώρα....όμως αργότερα θα θέλατε να κάνουμε μια λίστα για το τι χρειάζεται γενικά ,για το τι χρειάζεται η μανούλα, για το τι θέλει στο νοσοκομείο το μωρό...και οοοοοολα αυτά...;;;; 

Εγώ βρήκα μια στο ίντερνετ! Αλλά όπως φτιάχνουμε το πινακακι με ημερομηνίες θα μπορούσαμε να φτιάχνουμε και λίστες για το τι πρέπει να αγοραστεί....  💓💓💓

Πολύ ωραία η ιδέα σου... ❤️ Ο΄σες δεν έχουμε εμπειρία θα μας βοηθούσαν πολύ αυτά που θα μας πουν οι κοπέλες που έχουν και αλλά παιδάκια ώστε να αποφύγουμε και την αγορά περιττών πραγμάτων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Marakiii είπε:

Ααα έχει αρκετά μαγαζιά τελικά!..μου φαίνεται αύριο πρέπει να γίνουν αγορές!

Εγω έχω κάποια ρουχαλάκια από τη πρώτη μ εγκυμοσυνη...με είχαν βολέψει παρα πολυ από τα h and m είχα παρει δυο τριανταριά θηλασμού τα οποία τα φοραγα και στο νοσοκομείο για  να θηλάζω και μετά στο σπιτι...γτ και χειμώνα να γεννήσεις στα μαιευτήρια εχει τόσο ζεστη π δε χρειάζεσαι μακρυμανικο...και τώρα έχω δει κάποια κολλαν στα  orchestra που έχει πολύ καλές τιμουλες...και επίσης οσο για τα βρεφικά ρούχα να μην παίρνετε μικρά νούμερα ειχα πάρει στο μικρο μ κάποια φαρμάκια αυτά που λένε από τη γέννηση και δεν του έκαναν δεν τα φορέσαμε καθόλου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Εγω έχω κάποια ρουχαλάκια από τη πρώτη μ εγκυμοσυνη...με είχαν βολέψει παρα πολυ από τα h and m είχα παρει δυο τριανταριά θηλασμού τα οποία τα φοραγα και στο νοσοκομείο για  να θηλάζω και μετά στο σπιτι...γτ και χειμώνα να γεννήσεις στα μαιευτήρια εχει τόσο ζεστη π δε χρειάζεσαι μακρυμανικο...και τώρα έχω δει κάποια κολλαν στα  orchestra που έχει πολύ καλές τιμουλες...και επίσης οσο για τα βρεφικά ρούχα να μην παίρνετε μικρά νούμερα ειχα πάρει στο μικρο μ κάποια φαρμάκια αυτά που λένε από τη γέννηση και δεν του έκαναν δεν τα φορέσαμε καθόλου...

Κοριτσια κάτι πολύ άσχετο ξερει κάποια πως μπορώ να αλλάξω το ονομα;;;γτ προσπαθώ να βάλω το όνομά μ και δεν μπορώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Ναι κ εγω θελω να γίνει αυτή η λίστα!Με έχουν βομβαρδισει με πράγματα αλλά αλλιώς είναι να στα λένε νέες μανούλες κ αλλιώς η μάνα κ η πεθερά!

Κ επίσης ήθελα να ρωτήσω για ρούχα εγκυμοσύνης...τα παντελόνια μου δεν κουμπώνουν κ οι μπλούζες μου δεν μ κάνουν στο στήθος...έχετε ψωνίσει από κάπου; Ελεγα να δοκιμάσω το shein γιατί είναι ρούχα που θα τα φοράω για συγκεκριμένη περίοδο!

Καλησπέραα!! 😄😊🌸

Εγώ από την εμπειρία μου θα σας πω μην παίρνετε πολλά εγκυμοσύνης…είναι πιο ακριβά και δεν είναι και τόσο ωραία..Πάρτε μερικά βασικά δηλαδή 2 κολάν, κανα παντελόνι(γιατί οκ στην κοιλιά θα ζοριζόμαστε), μερικές μπλούζες θηλασμού αν θέλετε να θηλάσετε, α και μερικά σουτιέν θηλασμού…κατά τα άλλα, αν παίρνετε ρούχα ελαστικά πχ μπλούζες φαρδιές, φορέματα κλπ, θα σας κάνουν μια χαρά…

Εγώ σε αυτήν την εγκυμοσύνη έχω πάρει μόνο 2 κολάν εγκυμοσύνης από τα h&m, γιατί τα παντελόνια μου με πίεζαν στην κοιλιά ενώ αυτά τα κολάν είναι πολύ μαλακά..κατά τα άλλα επειδή θα’ναι και χειμώνας, θα φοράω από πάνω μακριά πουλόβερ, πουκάμισα, μπλούζες φαρδιές κλπ και θα’μαι μια χαρά πιστεύω😊 Όταν θα χειμωνιάσει και θα μεγαλώσει η κοιλίτσα, γιατί προς το παρόν φοράω τα μπουστάκια μου και τα κοντά μου μπλουζάκια ακόμη😄 Έχω και από την προηγούμενη εγκυμοσύνη μερικές μπλούζες θηλασμού και σουτιέν θηλασμού(αυτά τα φοράω ήδη γιατί θηλάζω ακόμη), έχω και άλλο ένα κολάν που είχα πάρει, κατά τα άλλα επειδή η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ήταν καλοκαίρι όταν είχα την κοιλιά(γέννησα πέρσι 3 σεπτέμβρη), είχα πάρει ένα τζιν σορτς εγκυμοσύνης για να’ναι μαλακό, και από πάνω φόραγα τις κανονικές μου μπλούζες τις φαρδιές..επίσης είχα πάρει και φορέματα αέρινα μακριά όχι εγκυμοσύνης κανονικά ή ολόσωμες φόρμες ελαστικές, και φόραγα και τέτοια…τώρα βέβαια θα’ναι χειμώνας! Γενικά επειδή ψώνισα αρκετά ρούχα εγκυμοσύνης στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου και δεν τα πολυέβαλα, τα θεωρώ λίγο πεταμένα λεφτά, γιατί είναι πιο ακριβά τα εγκυμοσύνης για κάποιο λόγο..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια μου ...είχα κι εγώ μια απορία για το πότε πρέπει να αγοράζουμε πραγματα για τα μικρά μας! 

Όσες έχετε κι άλλο παιδάκι θα ξέρετε πιο καλά....φαντάζομαι όλες είμαστε λίγο νωρίς τώρα....όμως αργότερα θα θέλατε να κάνουμε μια λίστα για το τι χρειάζεται γενικά ,για το τι χρειάζεται η μανούλα, για το τι θέλει στο νοσοκομείο το μωρό...και οοοοοολα αυτά...;;;; 

Εγώ βρήκα μια στο ίντερνετ! Αλλά όπως φτιάχνουμε το πινακακι με ημερομηνίες θα μπορούσαμε να φτιάχνουμε και λίστες για το τι πρέπει να αγοραστεί....  💓💓💓

Καλησπέρα Διονη μου πολύ ωραία ιδέα💓💓

Ακόμη και για εμάς που έχουμε κι άλλα παιδάκια θα είναι ωραίο να έχουμε μια λίστα μαζεμένη, για να μη χαθούμε😄

Μπορούμε να φτιάξουμε πιο μετά, και μία λίστα για ιδιωτικό μαιευτήριο και μία για δημόσιο που λέει και η @Xrisa95 ..στο ιδιωτικό συνήθως παρέχουν τα πάντα για το βρεφάκι, εμείς χρειαζόμαστε μόνο φορμάκι εξόδου, καλτσάκια κλπ και το αυγό! Ενώ στο δημόσιο συνήθως πας εσύ και σεντονάκια για το λίκνο, κουβερτούλες, ρουχαλάκια για το μωρό κλπ…

Επίσης στα μαιευτήρια συνήθως δίνουν λίστες με το τι θα χρειαστεί και η μαμά και το μωρό😊💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Είναι ωραία ιδέα Διονη μου  θα σας βοηθήσει πολύ τις πρώτομανούλες 💜💜💜

όποιο κορίτσι έχει χρόνο να πούμε πραγματάκια να την γράψει! 

εγω γεννησα κ θα γεννήσω σε μαιευτήριο άρα η λίστα είναι διαφορετική από το δημόσιο νοσοκομείο όποτε θα κάνουμε κ 2 λίστες αν θέλετε 

 

κ λίστα για τα πρώτα είδη που θα χρειαστεί μια νέα κ όχι μόνο Μανουλα! 
 

επίσης έχω  πάρει κάνα δυο φορμάκια κ τέτοια! Είμαι γενικά πολύ αισιόδοξη σαν άνθρωπος κ στην κόρη μου είχα πάρει πάλι νωρίς με το που μπήκα στον 4ο όπως κ τώρα! Θεωρώ δν υπάρχει νωρίς κ αργά είναι όπως νιώθεις ! Πάντως αυτό που μπορώ να πω είναι ότι μην τ αφήσετε όλα μαζεμένα στο τέλος (πχ καρότσι, έπιπλα, ρούχα, αλλαξιερες κτλ κτλ ) γιατί είναι πιο δύσκολο οικονομικά σας φαίνονται πιο πολλά τ έξοδα 😂 εκτός βέβαια αν μαζεύετε τ λεφτά κάθε μήνα κ τ πάρετε προς το τέλος! Εγώ δν κρατιόμουν ωστοσο μου έφτιαχνε την διάθεση να παίρνω από κάτι σιγά σιγά! 
 

οσες είμαστε ήδη μάνες έχουμε τ βασικά όποτε κυρίως ρούχα θα θελουμε οσες έχουμε διαφορετικού φύλου κ κάποια έξτρα αν έχουμε κ πολύ μικρά παιδιά! 
 

γραψτε μας κ εσείς οι υπόλοιπες την γνώμη σας! 💜

Αχ @Xrisa95 έχεις αρχίσει να ψωνίζεις αγορίστικα;; Και στο πρώτο από τον 4ο ψώνιζες;; Αχ ρε θέλω τόσο πολύ να αρχίσω να ψωνίζω μερικά ροζ ρουχαλάκια, αλλά φοβάμαι ακόμη δεν είναι νωρίς τώρα στον 4ο; Μήπως είναι καλύτερα να περιμένουμε μέχρι τη β’ επιπέδου να σιγουρέψουμε το φύλο;; Ξέρεις, περιμένω κάποιον να μου πει ξεκίνα τώρα, για να αρχίσω να ψάχνω φορεματάκια και κορδελίτσες..😍😍💞🌸 Αν και ήδη σκεφτομαι να αρχίσω να κοιτάω!

Εγώ ευτυχώς, αν και θα’ναι μόνο 18 μηνών ο μικρούλης δε θα χρειαστώ σχεδόν τίποτα γιατί τα έχω όλα διπλά..δηλαδή καρότσι είχαμε πάρει αρχές καλοκαιριού ένα δεύτερο σαν «καλοκαιρινό», ξέρεις πιο μικρό και ελαφρύ, οπότε ο μικρούλης θα χει αυτό και η μπέμπα θα’χει το aptica που έχει τώρα ο μικρούλης, στην αρχή με το πορτ μπεμπέ και μετά το καρότσι..κάθισμα αυτοκινήτου επίσης αγοράσαμε τον Ιούνιο καινούργιο για το μικρούλη, γιατί σε λίγο πρέπει να αλλάξει, και η μικρή θα έχει το αυγό του aptica..επίσης ο μικρούλης θα κοιμάται στην κούνια του, η μικρούλα στο λίκνο που τώρα το έχουμε μαζέψει αλλά θα το ξαναστήσουμε..οπότε προς το παρόν είμαστε καλά..💗 αργότερα θα θέλουμε κρεβατάκι, άλλο ένα κάθισμα αυτοκινήτου στο χρόνο, και ίσως άλλο ένα καθισματάκι φαγητού; Αν και έχουμε ένα δεύτερο φορητό και όταν πάει η μικρούλα 6 μηνών ο πρώτος μου θα γίνει 2, οπότε εσύ που είναι ήδη 2 η μικρή σου και ξέρεις, κάθονται 2 χρονών σε καρεκλάκι φαγητού; 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοείται κορίτσια μου να κάνουμε λίστα! Θα μας βοηθήσει πάρα πολύ! Ακόμα και για επιπλακια και διάφορα είδη εγώ θα σας ρωτάω γιατί δεν έχω ιδέα! Είναι στο ψάξιμο και σε συζητήσεις με φίλες μου που έχουν παιδί! Συμφωνώ με την @Xrisa95 ότι είναι καλύτερα να τα παίρνουμε σιγά σιγά για οικονομικούς λόγους. Εγώ έβαλα με τον άνδρα μου ένα πλάνο για αγορές και σκέφτομαι να ξεκινήσω σιγά σιγά μόλις κάνω την β επιπέδου (γύρω στις 20/10, Δευτέρα θα πάρω να κλείσω στην εμβρυολογο ραντεβού). Επίσης εκείνη την μέρα είπαμε θα πάμε να του πάρουμε το πρώτο του ρουχαλακι έτσι συμβολικά περισσότερο για να το χαρούμε και να γιορτάσουμε εμείς!😁.

Από ρούχα εγώ πήρα πριν 10 μέρες απ' το h&m ένα τζιν εγκυμοσύνης και μια μπλούζα θηλασμού για να δοκιμάσω και ποιότητα κ.τ.λ., είναι όντως πολύ ωραία αν και τσιμπημενα σε τιμές. Χτες το βράδυ παρήγγειλα απ' την adidas ένα κολάν εγκυμοσύνης και ένα φούτερ σε πιο φαρδιά γραμμή γιατί σκέφτηκα ότι θα τα φοράω και μετά τουλάχιστον! Το φούτερ σαν oversized και το κολάν διπλώνει η φασα του και γίνεται και κανονικό😉. Δεν σκοπεύω να πάρω τίποτα άλλο μόνο κανένα κολάν ακόμα, θα την βγάλω με κάτι πουκαμίσες που έχω κάτι φορέματα πιο φαρδιά και με φουτερακια. @Marakiii σε καταλαβαίνω απόλυτα για τα κιλά, στο παρελθόν χρειάστηκε να πάρω μια αγωγή με κορτιζόνη και φορτώθηκε κάποια κιλά που με πολύ κόπο και γυμναστική ξεφορτώθηκα! Ασυναίσθητα εχω το φόβο μην πάρω πολλά κιλά και πως θα φαίνομαι κ.τ.λ. Όμως ξεκομπλαρα, τρώω υγιεινά χωρίς υπερβολές με τις ατασθαλίες μου φυσικά αλλά σε λογικά πλαίσια και το σώμα μου θα αποφασίσει πόσα χρειάζεται να πάρει! Όπως λένε και οι φίλες μου η εγκυμοσύνη είναι για να φοράς crop top χωρίς να χρειάζεται να έχεις κοιλιακούς🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσι μου ε τότε μάλλον το άκουσες!!!! Συντονισου  πάνω του γιατί είμαι σίγουρη θα ξαναχτυπήσει...είναι τόσο ωραίο συναίσθημα ε;;;;;;; Ανυπομονώ να το νιώσω!!!!

Όσο για τα χαρτιά σου καλά κάνεις ..κι εγώ σκεφτόμουν το proficiency και μιας και σε βλέπω τώρα κι εσένα, σήμερα θα κάνω μια έρευνα για κάποια καθηγήτρια...έστω on-line! 

Από ποιο μήνα ακούνε ήχους;;; Εγώ είμαι 14 εβδομάδων ! Ακούει;;

Διονη μου σύντομα το μωράκι σου θα αρχίσει να ακούει! Γύρω στην 16η εβδομάδα αρχίζει να ακούει πρώτα εσωτερικούς ήχους του σώματός μας και σιγά σιγά όσο προχωράει ο καιρός και τους εξωτερικούς!

Εγώ είμαι μουσικός, έχω ασχοληθεί στο πανεπιστήμιο με κάποιες μελέτες που αφορούσαν και εγκύους και ήταν πολύ ενδιαφέρουσες!

Σε γενικές γραμμές η μουσική βοηθάει στην ανάπτυξη του εμβρύου. Επίσης έχει παρατηρηθεί ότι αν παίζουμε, τραγουδάμε, ακουμε μια συγκεκριμένη μελωδία στο μωράκι μας, όταν γεννηθεί την αναγνωρίζει και το ηρεμεί! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Διόνη για αγγλικά γράφτηκα να δώσω ένα ηλεκτρονικά είναι η καινούργια μόδα😄.  Βέβαια διαβάζω μόνη μου, ελπίζω να τα καταφερω...Είναι μόνο πολλαπλής επιλογής, αν χρειαστείς πληροφορίες ευχαρίστως να σου δώσω.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

@Διόνη για αγγλικά γράφτηκα να δώσω ένα ηλεκτρονικά είναι η καινούργια μόδα😄.  Βέβαια διαβάζω μόνη μου, ελπίζω να τα καταφερω...Είναι μόνο πολλαπλής επιλογής, αν χρειαστείς πληροφορίες ευχαρίστως να σου δώσω.

 

Κ εγω θελω πληροφορίες!Κάθομαι που κάθομαι ας κάνω κάτι για τον εαυτό μου!..Στη δουλειά άχρηστο θα μου είναι αλλα δεν έχει σημασία!Πριν μείνω έγκυος σκεφτόμουν να δώσω κατατακτηριες αλλά τώρα απομακρυνεται κ αυτό το όνειρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Αχ @Xrisa95 έχεις αρχίσει να ψωνίζεις αγορίστικα;; Και στο πρώτο από τον 4ο ψώνιζες;; Αχ ρε θέλω τόσο πολύ να αρχίσω να ψωνίζω μερικά ροζ ρουχαλάκια, αλλά φοβάμαι ακόμη δεν είναι νωρίς τώρα στον 4ο; Μήπως είναι καλύτερα να περιμένουμε μέχρι τη β’ επιπέδου να σιγουρέψουμε το φύλο;; Ξέρεις, περιμένω κάποιον να μου πει ξεκίνα τώρα, για να αρχίσω να ψάχνω φορεματάκια και κορδελίτσες..😍😍💞🌸 Αν και ήδη σκεφτομαι να αρχίσω να κοιτάω!

Εγώ ευτυχώς, αν και θα’ναι μόνο 18 μηνών ο μικρούλης δε θα χρειαστώ σχεδόν τίποτα γιατί τα έχω όλα διπλά..δηλαδή καρότσι είχαμε πάρει αρχές καλοκαιριού ένα δεύτερο σαν «καλοκαιρινό», ξέρεις πιο μικρό και ελαφρύ, οπότε ο μικρούλης θα χει αυτό και η μπέμπα θα’χει το aptica που έχει τώρα ο μικρούλης, στην αρχή με το πορτ μπεμπέ και μετά το καρότσι..κάθισμα αυτοκινήτου επίσης αγοράσαμε τον Ιούνιο καινούργιο για το μικρούλη, γιατί σε λίγο πρέπει να αλλάξει, και η μικρή θα έχει το αυγό του aptica..επίσης ο μικρούλης θα κοιμάται στην κούνια του, η μικρούλα στο λίκνο που τώρα το έχουμε μαζέψει αλλά θα το ξαναστήσουμε..οπότε προς το παρόν είμαστε καλά..💗 αργότερα θα θέλουμε κρεβατάκι, άλλο ένα κάθισμα αυτοκινήτου στο χρόνο, και ίσως άλλο ένα καθισματάκι φαγητού; Αν και έχουμε ένα δεύτερο φορητό και όταν πάει η μικρούλα 6 μηνών ο πρώτος μου θα γίνει 2, οπότε εσύ που είναι ήδη 2 η μικρή σου και ξέρεις, κάθονται 2 χρονών σε καρεκλάκι φαγητού; 😊

Όχι δν παίρνω αγοριστικα ακόμα παίρνω ουδέτερα κυρίως ζιπουνακια καμία πετσέτα τέτοια! Ουδέτερα ☺️👶💙💜

 

εμενα κάθεται σε κανονική καρέκλα δν θέλει καθισμα φαγητού 

Καρότσι δν μπαίνει περπατάει θα της έχω buggy board που μπαίνει στο καρότσι κ θα είναι έτσι όταν χρειάζεται να τ παίρνω κ τα 2 μαζί μου 

επίσης εγώ είμαι πολύ φαν του μαρσιπου που έχω από την κόρη μου κ την βάζω κ τώρα αμα χρειαστεί  όποτε το νεογέννητο θα είναι αυτοκόλλητο πάνω μου ❤️

γενικα θα πάρω μόνο μια φωλιά μικρή  που θέλω όλα τ άλλα τα έχω (αλλαξιερα που είναι κ μπανιερο από κάτω από τα λητω, 3 σε 1 καρότσι , λίκνο, μαρσιπο, καθισμα φαγητού, μαξιλάρι θηλασμού  κτλ κτλ ) 
Αλλα θέλω μόνο ρούχα γιατί η κόρη μου γεννήθηκε καλοκαίρι κ το μωράκι αυτο τώρα Μάρτιο έχει κρύο εδώ Λάρισα θα θέλει άλλα ρούχα! (Συν ότι έχω πολλά ροζ παρά πολλά χαχαχα) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου ξεκινησα να κανω παραθεση μηνυματα για να απαντησω αλλα καθως κατεβαινα ειδα οτι ολες συμφωνησατε για τη λιστα!!! ειμαι πολυ χαρουμενη!!! γιατι πραγματικα στο κεφαλι μου επικρατει μεγαλο χαος!
αυτο που με αγχωνει περισσοτερο ειναι αυτα που μενουν αχρειαστα στο τελος και εαν τα συζητουμε θα ανταλλασουμε αποψεις για να κανουμε οσο το δυνατον πιο πρακτικες αγορες!!!!

καποια κοπελα ειδα ειπε για το orchestra αυτο ηθελα να πω !! μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος το καλοκαιρι δεν κρατηθηκα και οταν πηγα να αγορασω δωρο για την ανιψια μου εβγαλα καρτα μελους...με την καρτα εχει εξαιρετικες τιμες! και ειδα οτι εχει και κολαν!
ωστοσο εγω απορουχα δεν εχω παρει κατι....σκεφτομαι περισσοτερο φορμες κολαν και φορεματα...ειδα οτι και οι περισσοτερες κοπελες αυτα παιρνετε οποτε εκει θα καταληξω κι εγω!!!απο το shein ειχα ψωνισει καλοκαιρινα...καλα ηταν δεν ειχα παραπονο με την τιμη τους τωρα σκεφτομαι κανενα μακρυ πουλοβερ να καλυπτει τα κολαν!

αααχ χαιρομαι τοοοοσο πολυ με αυτες τις συζητησεις!!

στον αντρα μου εκανα εκπληξη με ενα φορμακι και μια παλια μαθητρια μου μου εφερε απο τη σκωτια λλα δυο φορμακια....αυτα εχω ολα κι ολα!!! πιστευω αν μπερασει αλλος μηνας να ειμαστε τελειως σιγουροι για το φυλο θα ξεκινησω να παιρνω κι εγω σιγα σιγα πραγματα!!

βεβαια με κατακλυζουν κατι αρνητικες σκεψεις αλλα προσπαθω να τις διωχνω!!!


 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...