Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο Ιούλιος θα έρθει και μαζί του θα μας φέρει χαμόγελα , θαύματα , ζωές....Με αγάπη , αγκαλιές , μπάνια στις ακρογιαλιές θα γεμίσουν οι κοιλιες...


Heart

Recommended Posts

στις On 2/7/2021 at 9:37 ΜΜ, ο/η Maroulita! είπε:

Να είμαι ειλικρινής δεν ζήτησα εγγραφη προσφορά για να δω ακριβώς τις χρεώσεις, παρ όλα αυτά μου ειπε 3 χιλ (ωοληψια, ετ, αμοιβή σίγουρα, δεν θυμάμαι αν περιλαμβάνει κάτι ακόμα) και χρεώνει έξτρα την κατάψυξη ανάλογα με τον αριθμό ωαρίων!  Στο Embryolab είμαστε εμείς, στη Θεσσαλονίκη! Μακάρι να καταλαβα κάτι λάθος και να είναι λιγότερα! 🙂

Στο ίδιο είμαστε 😊τόσο είναι ναι, 3000, χώρια η κατάψυξη.. Αν φυσικά χρειαστείς δεύτερη ή τρίτη ωοληψια (που δεν νομίζω να χρειαστεί σε εσένα) κάνουν καλύτερες τιμές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Εχω μια απορία, 

Αν είχα κάτι άλλο πχ οινομυωμα η πολυποδα η κάτι κάτι άλλο δεν ξέρω τι δεν θα φαινόταν;

Εννοώ κάνω τόσους υπερήχους έκανα κ σαλπιγγογραφια κ γενικά δεν πονάω στην περιοδο κ δεν εχω πολλη ροή. 

Κοριτσι μου από τη στιγμή που όπως λες τον εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου θασου πω ότι αν είχες κάτι θα το έβλεπε στον υπερυχο αλλά για το ότι δεν πονάς και δεν έχεις ροή δυστυχώς δεν είναι απόδειξη ότι δεν συμβαίνει κάτι εγώ με 13 εκατοστά ινωμυωμα και είχα 4 μέρες περίοδο χωρίς πόνους και με μικρή ροη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Κοριτσι μου από τη στιγμή που όπως λες τον εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου θασου πω ότι αν είχες κάτι θα το έβλεπε στον υπερυχο αλλά για το ότι δεν πονάς και δεν έχεις ροή δυστυχώς δεν είναι απόδειξη ότι δεν συμβαίνει κάτι εγώ με 13 εκατοστά ινωμυωμα και είχα 4 μέρες περίοδο χωρίς πόνους και με μικρή ροη

Καλημέρα! 

Δεν μπορώ να κάνω κάτι !ενημερωσα χθες δεν με πηρε πίσω λογικά θα με παρει Δευτέρα μόλις του στείλω εξετάσεις η την τρίτη για να κάνω τις ορμονικές. 

Εχω ξενερωσει με διαφορά πράγματα. 

Εγώ είχα ενημερώσει πως δεν είχα ροή κα δεν μου έκανε για περιοδος. 

Τεσπα θα κάνω τις εξετάσεις κ θα κάνει κ ο συντροφος μου επαναληπτικό σπερμοδιαγραμμα έκλεισε 3 Μηνο από το χειρουργείο. 

Κ βλέπουμε.... Πάντως έτσι εγώ χωρίς χάπι Ωορηξια δεν κάνω.... Αλλά δεν θα το πολυ παλεψω ... Ηρθα 3 μέρες ρε κορίτσια κ ηρθε η σιχαμενη εδώ. 

Κ σκεφτείτε εγώ δεν κάνω μπάνια στην περιοχη που μενω γιατί είναι πολυ βρωμικα κ περιμενα πως κ πως. 

Όσον αφορά το γιατρό το ψάχνω. Δεν θα πω μεγάλα λόγια ακόμη. 

Γιατί βλέπω κάτι που δεν με καλυπτει 100% κ γι αυτό ψάχνομαι κ για άλλου από Σεπτέμβριο. Στην αρχή ήμουν μια χαρά αλλά στην πραξη όχι τόσο.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Καλημέρα! 

Δεν μπορώ να κάνω κάτι !ενημερωσα χθες δεν με πηρε πίσω λογικά θα με παρει Δευτέρα μόλις του στείλω εξετάσεις η την τρίτη για να κάνω τις ορμονικές. 

Εχω ξενερωσει με διαφορά πράγματα. 

Εγώ είχα ενημερώσει πως δεν είχα ροή κα δεν μου έκανε για περιοδος. 

Τεσπα θα κάνω τις εξετάσεις κ θα κάνει κ ο συντροφος μου επαναληπτικό σπερμοδιαγραμμα έκλεισε 3 Μηνο από το χειρουργείο. 

Κ βλέπουμε.... Πάντως έτσι εγώ χωρίς χάπι Ωορηξια δεν κάνω.... Αλλά δεν θα το πολυ παλεψω ... Ηρθα 3 μέρες ρε κορίτσια κ ηρθε η σιχαμενη εδώ. 

Κ σκεφτείτε εγώ δεν κάνω μπάνια στην περιοχη που μενω γιατί είναι πολυ βρωμικα κ περιμενα πως κ πως. 

Όσον αφορά το γιατρό το ψάχνω. Δεν θα πω μεγάλα λόγια ακόμη. 

Γιατί βλέπω κάτι που δεν με καλυπτει 100% κ γι αυτό ψάχνομαι κ για άλλου από Σεπτέμβριο. Στην αρχή ήμουν μια χαρά αλλά στην πραξη όχι τόσο.... 

Κοίτα το θέμα Γυναικολόγος είναι μεγάλη υπόθεση. Εγώ βρήκα ένα πολύ καλό άνθρωπο στη Θεσσαλονίκη αλλά όταν έφτασε η ώρα για επέμβαση πήγα σε έναν πιο έμπειρο στην Αθήνα. Μετά επιστρεφοντας βρήκαμε κάποιον που ήθελε σώνει και ντε να πάμε για εξωσωματική χωρίς καν να έχουμε προσπαθήσει μόνοι μας. Εννοείται τώρα ψάχνω άλλον. Ρωτάω συναδέρφους, ακούω προτάσεις και πάω δοκιμαστικά. Δεν είναι εύκολο αλλά στην υγεία μας δε θα κάνουμε εκπτώσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Καλημέρα! 

Δεν μπορώ να κάνω κάτι !ενημερωσα χθες δεν με πηρε πίσω λογικά θα με παρει Δευτέρα μόλις του στείλω εξετάσεις η την τρίτη για να κάνω τις ορμονικές. 

Εχω ξενερωσει με διαφορά πράγματα. 

Εγώ είχα ενημερώσει πως δεν είχα ροή κα δεν μου έκανε για περιοδος. 

Τεσπα θα κάνω τις εξετάσεις κ θα κάνει κ ο συντροφος μου επαναληπτικό σπερμοδιαγραμμα έκλεισε 3 Μηνο από το χειρουργείο. 

Κ βλέπουμε.... Πάντως έτσι εγώ χωρίς χάπι Ωορηξια δεν κάνω.... Αλλά δεν θα το πολυ παλεψω ... Ηρθα 3 μέρες ρε κορίτσια κ ηρθε η σιχαμενη εδώ. 

Κ σκεφτείτε εγώ δεν κάνω μπάνια στην περιοχη που μενω γιατί είναι πολυ βρωμικα κ περιμενα πως κ πως. 

Όσον αφορά το γιατρό το ψάχνω. Δεν θα πω μεγάλα λόγια ακόμη. 

Γιατί βλέπω κάτι που δεν με καλυπτει 100% κ γι αυτό ψάχνομαι κ για άλλου από Σεπτέμβριο. Στην αρχή ήμουν μια χαρά αλλά στην πραξη όχι τόσο.... 

Καλημέρα κορίτσι μου!! Είσαι και διακοπές και δεν θέλω να σε γεμίζω ερωτηματα αλλά το σκέφτομαι από εχθές!! Βρε κορίτσια πείτε κι εσείς την γνώμη σας , ορμονολογικες δεν κάνουμε 3-_4 μέρα μετά την περίοδο; ( Δεν θυμάμαι κιόλας καλά γιατί τις έκανα πριν ένα χρόνο).Ο γιατρός σου είπε να τις κάνεις οπότε θέλεις; Αφού είπε ότι έγινε ωορρηξία και δεν προλάβατε ωάριο δεν ήξερε ότι θα σου έρθει περίοδος πως σου είπε Δευτέρα να κάνεις ορμονολογικες:;; Μπορεί να μην έχω καταλάβει κάτι καλά...Πάντως απ' ότι θυμάμαι οι ορμονολογικες πρέπει να γίνουν στις σωστές μέρες! Στο μικροβιολογικό θυμάμαι με είχαν ρωτήσει ....Αν όντως αυτό που έχεις είναι περίοδος είσαι κομπλέ ως προς τις εξετάσεις , αλλά ο γιατρός πως το ήξερε  ότι θα σου έρθει περίοδος ( αφού είπε ότι είδε ότι έγινε ωορρηξία) και σου είπε κάνε την Δευτέρα;Συγνώμη αν σε γεμίζω ερωτηματα!! Αλλά το είχα απορία..Κορίτσια πείτε κι εσείς τη γνώμη σας μήπως κάνω εγώ κάπου λάθος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!! Είσαι και διακοπές και δεν θέλω να σε γεμίζω ερωτηματα αλλά το σκέφτομαι από εχθές!! Βρε κορίτσια πείτε κι εσείς την γνώμη σας , ορμονολογικες δεν κάνουμε 3-_4 μέρα μετά την περίοδο; ( Δεν θυμάμαι κιόλας καλά γιατί τις έκανα πριν ένα χρόνο).Ο γιατρός σου είπε να τις κάνεις οπότε θέλεις; Αφού είπε ότι έγινε ωορρηξία και δεν προλάβατε ωάριο δεν ήξερε ότι θα σου έρθει περίοδος πως σου είπε Δευτέρα να κάνεις ορμονολογικες:;; Μπορεί να μην έχω καταλάβει κάτι καλά...Πάντως απ' ότι θυμάμαι οι ορμονολογικες πρέπει να γίνουν στις σωστές μέρες! Στο μικροβιολογικό θυμάμαι με είχαν ρωτήσει ....Αν όντως αυτό που έχεις είναι περίοδος είσαι κομπλέ ως προς τις εξετάσεις , αλλά ο γιατρός πως το ήξερε  ότι θα σου έρθει περίοδος ( αφού είπε ότι είδε ότι έγινε ωορρηξία) και σου είπε κάνε την Δευτέρα;Συγνώμη αν σε γεμίζω ερωτηματα!! Αλλά το είχα απορία..Κορίτσια πείτε κι εσείς τη γνώμη σας μήπως κάνω εγώ κάπου λάθος...

2η - 6η μέρα του κύκλου , το κοίταξα για να μην λέω ότι θυμάμαι , να λέω αυτό που ισχύει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!! Είσαι και διακοπές και δεν θέλω να σε γεμίζω ερωτηματα αλλά το σκέφτομαι από εχθές!! Βρε κορίτσια πείτε κι εσείς την γνώμη σας , ορμονολογικες δεν κάνουμε 3-_4 μέρα μετά την περίοδο; ( Δεν θυμάμαι κιόλας καλά γιατί τις έκανα πριν ένα χρόνο).Ο γιατρός σου είπε να τις κάνεις οπότε θέλεις; Αφού είπε ότι έγινε ωορρηξία και δεν προλάβατε ωάριο δεν ήξερε ότι θα σου έρθει περίοδος πως σου είπε Δευτέρα να κάνεις ορμονολογικες:;; Μπορεί να μην έχω καταλάβει κάτι καλά...Πάντως απ' ότι θυμάμαι οι ορμονολογικες πρέπει να γίνουν στις σωστές μέρες! Στο μικροβιολογικό θυμάμαι με είχαν ρωτήσει ....Αν όντως αυτό που έχεις είναι περίοδος είσαι κομπλέ ως προς τις εξετάσεις , αλλά ο γιατρός πως το ήξερε  ότι θα σου έρθει περίοδος ( αφού είπε ότι είδε ότι έγινε ωορρηξία) και σου είπε κάνε την Δευτέρα;Συγνώμη αν σε γεμίζω ερωτηματα!! Αλλά το είχα απορία..Κορίτσια πείτε κι εσείς τη γνώμη σας μήπως κάνω εγώ κάπου λάθος...

Ναι ισχύει δεν κάνεις λάθος και μενα 2η-4η μέρα ζητάνε τις βασικές ορμόνες fsh, ε2 και τέτοια..η tsh όμως για παράδειγμα γίνεται οποτε θες, δηλαδη μπορεί να έχει ζητήσει κάτι άλλο που δεν παίζει ρόλο με τις μέρες του κύκλου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Ναι ισχύει δεν κάνεις λάθος και μενα 2η-4η μέρα ζητάνε τις βασικές ορμόνες fsh, ε2 και τέτοια..η tsh όμως για παράδειγμα γίνεται οποτε θες, δηλαδη μπορεί να έχει ζητήσει κάτι άλλο που δεν παίζει ρόλο με τις μέρες του κύκλου..

Εγώ και την tsh , μαζί με τις άλλες την έκανα για αυτό δεν το ξεχώρισα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Heart είπε:

Εγώ και την tsh , μαζί με τις άλλες την έκανα για αυτό δεν το ξεχώρισα ...

Ναι και εγώ συνήθως με ένα τσίμπημα όλα μαζι τα κανω απλά την έφερα σαν παράδειγμα ότι γίνεται και ανεξαρτητα, μπορεί να υπάρχουν και άλλες τέτοιες ορμόνες ή να θέλει να δει ο γιατρός αν όντως είναι περίοδος αυτό που έχει ή κάτι άλλο γιατί κάπως πρέπει να το σιγουρέψουν αυτό και με ορμονικό έλεγχο υποθετω μπορούν να το καταλαβουν..θα μας λύσει την απορία η κοπέλα τι εξετάσεις είναι αυτες..

πάντως ναι γενικά για όλες μας στην αρχή του κύκλου γίνονται έχεις δίκιο σε αυτό μην μπερδέψουμε και κανενα κορίτσι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλή Κυριακή να έχουμε!!! 

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Πλησιάζουν οι γόνιμες σου.....🥰🥰🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Στο ίδιο είμαστε 😊τόσο είναι ναι, 3000, χώρια η κατάψυξη.. Αν φυσικά χρειαστείς δεύτερη ή τρίτη ωοληψια (που δεν νομίζω να χρειαστεί σε εσένα) κάνουν καλύτερες τιμές. 

Καλημέρα!!! 
Καλα καταλαβα δηλαδή!! Ισως στην περίπτωση μου χρειαστεί γιατί το απόθεμα μου είναι αρκετά χαμηλό μου είπε..

Με την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι; 
Γινεται η ωοληψια μετά τη χρήση ενέσεων και μετα από πόσες μέρες γίνεται η ετ; Πάει στις γόνιμες μέρες του επόμενου κύκλου ή μπορεί να γίνει οποιαδήποτε μέρα; 
Θα μιλήσω βέβαια αύριο και με τον γιατρό, να κάνουμε ένα ραντεβού για να μας λύσει τέτοιου είδους απορίες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Heart είπε:

Εγώ και την tsh , μαζί με τις άλλες την έκανα για αυτό δεν το ξεχώρισα ...

 Κορίτσια την Κυριακή το βράδυ είχα αίμα κ θεώρησε πως έκανα Ωορηξια. Όποτε μου είπε μια βδομάδα με τα την Δευτέρα δηλαδή αυριο να κάνουμε προγεστερονη κλπ. 

Αυτές τις έκανα παντα προγεστερονη και tsh μια βδομαδα μετά την Ωορηξια. 

Που να ξέραμε πως κάτι έχει παει στραβά κ θα έρθει περιοδος ;;;

Καλά έκανε κ μου είπε να κάνω για να έβλεπε την προγεστερονη. 

Αλλά ατύχησαμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

 Κορίτσια την Κυριακή το βράδυ είχα αίμα κ θεώρησε πως έκανα Ωορηξια. Όποτε μου είπε μια βδομάδα με τα την Δευτέρα δηλαδή αυριο να κάνουμε προγεστερονη κλπ. 

Αυτές τις έκανα παντα προγεστερονη και tsh μια βδομαδα μετά την Ωορηξια. 

Που να ξέραμε πως κάτι έχει παει στραβά κ θα έρθει περιοδος ;;;

Καλά έκανε κ μου είπε να κάνω για να έβλεπε την προγεστερονη. 

Αλλά ατύχησαμε! 

Οπως και κα χει τώρα θα τις κάνω 3-4 η μέρα κυκλου! 

Αλλά δεν φταίει απόλυτα και εκείνος που να ξέραμε ότι έχει τυχει αυτό ;;;;

Αυτός το έκανε για να δει το υψος της προγεστερονης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Maroulita! είπε:

Καλημέρα!!! 
Καλα καταλαβα δηλαδή!! Ισως στην περίπτωση μου χρειαστεί γιατί το απόθεμα μου είναι αρκετά χαμηλό μου είπε..

Με την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι; 
Γινεται η ωοληψια μετά τη χρήση ενέσεων και μετα από πόσες μέρες γίνεται η ετ; Πάει στις γόνιμες μέρες του επόμενου κύκλου ή μπορεί να γίνει οποιαδήποτε μέρα; 
Θα μιλήσω βέβαια αύριο και με τον γιατρό, να κάνουμε ένα ραντεβού για να μας λύσει τέτοιου είδους απορίες!!!

Μην το δένεις και κόμπο αυτό με το απόθεμα..μπορεί να συμβεί κάτι λίγο πιο αισιόδοξο..εγώ ήμουν προετοιμασμένη ότι μπορεί να χρειαστώ και άλλη ωοληψια γιατί έχω χαμηλή αμη 0,8 ένα χρόνο πριν τη διέγερση (ποιος ξέρει πόσο να έφτασε πλέον) και όμως από εκεί που περιμέναμε κάνα 6 ωάρια είχα τελικά 12..η εμβρυολογος είπε ότι μερικές φορές η ηλικία (είμαι 33 μαζί δεν είμαστε?) μας εκπλήσσει ευχάριστα ανεξάρτητα από την αμη..μπορεί να ήμουν απλά τυχερή δεν ξερω αλλά να που συμβαινει..και ξυπνήσαμε και την ωραία κοιμωμένη με τα φάρμακα, η μία μου ωοθήκη που δεν έκανε ποτέ ωορρηξία μας έδωσε 4 αυγουλάκια..κάτι άσχετο να σε ρωτήσω είσαι με γιατρό του κέντρου ή με εξωτερικό συνεργάτη?είμαι και εγώ στο ίδιο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

 Κορίτσια την Κυριακή το βράδυ είχα αίμα κ θεώρησε πως έκανα Ωορηξια. Όποτε μου είπε μια βδομάδα με τα την Δευτέρα δηλαδή αυριο να κάνουμε προγεστερονη κλπ. 

Αυτές τις έκανα παντα προγεστερονη και tsh μια βδομαδα μετά την Ωορηξια. 

Που να ξέραμε πως κάτι έχει παει στραβά κ θα έρθει περιοδος ;;;

Καλά έκανε κ μου είπε να κάνω για να έβλεπε την προγεστερονη. 

Αλλά ατύχησαμε! 

Τι να σου πω? Μπορεί και να ατυχησατε..πάντως νομίζω θα μπορούσε να καταλάβει ο γιατρός ότι θα σου έρθει η περίοδος..εμένα αυτό το μήνα με έναν απλό προληπτικο υπέρηχο μου είπε ποια μέρα θα κάνω ωορρηξία και ποια μέρα ακριβώς θα αδιαθετησω και τα πέτυχε και τα δύο..ούτε και εγώ τα έχω σταθερά..γιαυτο μου έκανε εντύπωση να σου πω την αλήθεια αλλά νομίζω η κατάσταση είναι πολύ περίπλοκη μάλλον με εσένα και εύχομαι ο γιατρός να σου τη λύσει σύντομα γιατί καταλαβαίνω πόσο ψυχοφθόρο είναι όλο αυτό που περνάς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maroulita! Η ετ μπορεί να γίνει είτε στον ίδιο κύκλο είτε (αν το κρίνει ο γιατρός) σε επόμενο. Αν γίνει στον ίδιο πας μετά από 3 ή 5 μέρες από την ωοληψια, ανάλογα τι έμβρυα θα έχεις για μεταφορά (3 ημερών ή 5). Αν πας σε επόμενο με φυσικό κύκλο (συνήθως αυτό κάνουν σε κοπέλες που έχουν κανονικά από μόνες τους ωορρηξια) θα βρείτε την ωορρηξια σου κ πάλι θα πας μετά από 3 ή 5 μέρες ανάλογα τα έμβρυα. Γίνεται κ μεταφορά σε επόμενο με τεχνητο κύκλο, αλλά δεν το ξέρω ακριβώς πως, νομίζω σου φτιάχνουν ωορρηξια με χάπια κ πάλι μετράνε μέρες.

Για την ιστορία εγώ με ΑΜΗ 0.4 κ ηλικία 37 έδωσα 9 κ 14 ωάρια σε 2 ωοληψιες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Maroulita! Η ετ μπορεί να γίνει είτε στον ίδιο κύκλο είτε (αν το κρίνει ο γιατρός) σε επόμενο. Αν γίνει στον ίδιο πας μετά από 3 ή 5 μέρες από την ωοληψια, ανάλογα τι έμβρυα θα έχεις για μεταφορά (3 ημερών ή 5). Αν πας σε επόμενο με φυσικό κύκλο (συνήθως αυτό κάνουν σε κοπέλες που έχουν κανονικά από μόνες τους ωορρηξια) θα βρείτε την ωορρηξια σου κ πάλι θα πας μετά από 3 ή 5 μέρες ανάλογα τα έμβρυα. Γίνεται κ μεταφορά σε επόμενο με τεχνητο κύκλο, αλλά δεν το ξέρω ακριβώς πως, νομίζω σου φτιάχνουν ωορρηξια με χάπια κ πάλι μετράνε μέρες.

Για την ιστορία εγώ με ΑΜΗ 0.4 κ ηλικία 37 έδωσα 9 κ 14 ωάρια σε 2 ωοληψιες... 

Ωω Πάρα πολύ καλός αριθμός ωαρίων..τέλεια τα πήγες άρα να μην αγχωνόμαστε προκαταβολικά με αυτή την ορμόνη..

Ξέρεις τι θα ήθελα να σε ρωτήσω? επειδή έχω διαβάσει ότι έκανες προεμφυτευτικο, τι αποτελέσματα σας έδωσε?δηλαδή πόσα υγιη εμβρυακια πήρατε? μετά την τρισωμια που προεκυψε στο δικό μου έμβρυο που εμφυτεύτηκε φοβήθηκα και ήθελα οπωσδήποτε να κάνω και εγώ προεμφυτευτικο αλλά δεν με αφήνουν, έχει αλλάξει μου είπαν ο νόμος και πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος για να γίνει..ξέρω ότι δεν είναι όλα τα έμβρυα μας καλα, δεν το έχω πάθει δηλαδή μόνο εγώ αυτο αλλά θα ήθελα να έχω μια σιγουριά όπως καταλαβαίνεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Μην το δένεις και κόμπο αυτό με το απόθεμα..μπορεί να συμβεί κάτι λίγο πιο αισιόδοξο..εγώ ήμουν προετοιμασμένη ότι μπορεί να χρειαστώ και άλλη ωοληψια γιατί έχω χαμηλή αμη 0,8 ένα χρόνο πριν τη διέγερση (ποιος ξέρει πόσο να έφτασε πλέον) και όμως από εκεί που περιμέναμε κάνα 6 ωάρια είχα τελικά 12..η εμβρυολογος είπε ότι μερικές φορές η ηλικία (είμαι 33 μαζί δεν είμαστε?) μας εκπλήσσει ευχάριστα ανεξάρτητα από την αμη..μπορεί να ήμουν απλά τυχερή δεν ξερω αλλά να που συμβαινει..και ξυπνήσαμε και την ωραία κοιμωμένη με τα φάρμακα, η μία μου ωοθήκη που δεν έκανε ποτέ ωορρηξία μας έδωσε 4 αυγουλάκια..κάτι άσχετο να σε ρωτήσω είσαι με γιατρό του κέντρου ή με εξωτερικό συνεργάτη?είμαι και εγώ στο ίδιο..

Η αλήθεια είναι ότι απλά με τα φεμαρα έκανα 6 ωοθυλάκια τώρα κατά ποσό ήταν καλά ποιοτικά δεν το ξέρω..και όλα αυτά από την μια ωοθηκη, η άλλη δεν ανταποκρίθηκε..μακάρι με τις ενέσεις να πάμε καλύτερα! 
33 είμαι και γώ αλλά η ΑΜΗ στα πατώματα..0,22!!!!

Με καθοδηγεί γιατρός του κέντρου αλλά λόγω αποστάσης συνεχίζω να πηγαίνω στη γυναικολόγο μου για τις παρακολουθήσεις των ωοθυλάκιων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

@Maroulita! Η ετ μπορεί να γίνει είτε στον ίδιο κύκλο είτε (αν το κρίνει ο γιατρός) σε επόμενο. Αν γίνει στον ίδιο πας μετά από 3 ή 5 μέρες από την ωοληψια, ανάλογα τι έμβρυα θα έχεις για μεταφορά (3 ημερών ή 5). Αν πας σε επόμενο με φυσικό κύκλο (συνήθως αυτό κάνουν σε κοπέλες που έχουν κανονικά από μόνες τους ωορρηξια) θα βρείτε την ωορρηξια σου κ πάλι θα πας μετά από 3 ή 5 μέρες ανάλογα τα έμβρυα. Γίνεται κ μεταφορά σε επόμενο με τεχνητο κύκλο, αλλά δεν το ξέρω ακριβώς πως, νομίζω σου φτιάχνουν ωορρηξια με χάπια κ πάλι μετράνε μέρες.

Για την ιστορία εγώ με ΑΜΗ 0.4 κ ηλικία 37 έδωσα 9 κ 14 ωάρια σε 2 ωοληψιες... 

Ευχαριστώ βρε Τοκυο!!! ❤️

Ωορρηξια ευτυχώς κάνω κανονικά κάθε μήνα, μέχρι στιγμής τουλάχιστον!! Ευχομαι να ξυπνήσει και η άλλη ωοθηκη επιτελους για να μας δώσει κάτι καλό!! ☺️

Η εδώ γυναικολόγος μου, μου λέει πάντα να μην μένω στην τιμή της ΑΜΗ και απογοητεύομαι..Έχει δει πολλά λέει!!! Ο γιατρός του κέντρου το θεωρεί πρόβλημα και με ετοιμάζει ψυχολογικά για περισσότερες απο μια ωοληψιες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Heart είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Πλησιάζουν οι γόνιμες σου.....🥰🥰🥰🥰🥰

Καλησπέρα κορίτσι μου!!! Ναι καλά το θυμάσαι την Πέμπτη ξεκίνησαν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Maroulita! είπε:

Η αλήθεια είναι ότι απλά με τα φεμαρα έκανα 6 ωοθυλάκια τώρα κατά ποσό ήταν καλά ποιοτικά δεν το ξέρω..και όλα αυτά από την μια ωοθηκη, η άλλη δεν ανταποκρίθηκε..μακάρι με τις ενέσεις να πάμε καλύτερα! 
33 είμαι και γώ αλλά η ΑΜΗ στα πατώματα..0,22!!!!

Με καθοδηγεί γιατρός του κέντρου αλλά λόγω αποστάσης συνεχίζω να πηγαίνω στη γυναικολόγο μου για τις παρακολουθήσεις των ωοθυλάκιων!

Ε αν με χάπια κάνεις 6 με τις ενέσεις της διεγερσης θα τα πας πολύ καλά πιστευω!! η ποιότητα είναι άλλη ιστορία όμως μου είχαν δώσει πολλές ελπίδες ότι λόγω ηλικίας θα είναι καλή και αυτη ποιος ξέρει? Θα δείξει εκ του αποτελεσματος..έχουν πάντως πολύ καλό εμβρυολογικο αν κρίνω από τα δικά μας αποτελέσματα που είμαστε δύσκολη περίπτωση..όλα θα πάρουν το δρόμο τους και σύντομα θα έχεις το πολυπόθητο στην κοιλίτσα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maroulita!Κ γω 2 έκανα όχι όμως λόγω ποσότητας. Στην εξωσωματική βρήκαμε γιατί δεν εμένα έγκυος, τα ωάρια μου είχαν ένα θέμα κ δεν άφηναν το σπέρμα να περάσει να γονιμοποίησει. Το λέω πολύ χοντρικά αλλά κ γω έτσι το καταλαβα. Φαντάσου πως από 9 γονιμοποίηση έκαναν 2 κ από 14 τα 5. Μετά όμως όλα προχωρούσαν. Για αυτό έκανα 2 ωοληψιες...

@Sandyb@Sandyb στη δεύτερη ωοληψια που πήραμε 14 κ γονιμοποίηση έγινε σε 5, πήγαν ολα βλαστοκυστες. Έτσι είπαμε να κάνουμε προεμφυτευτικο. Το 1 μου είπε ο γιατρός να το αφήσω γιατί κ υγιές να είναι δεν φαίνεται να έχει καλή δυναμική κ δεν αξίζει τον κόπο. Στείλαμε λοιπόν 4. Το 1 είχε πρόβλημα, 2 υγιή κ 1 που δεν μας έδωσαν αποτέλεσμα. Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί δεν μπόρεσαν να δώσουν αποτέλεσμα αλλά από ότι έχω καταλάβει συμβαίνει! Μετέφερα μόνο 1 υγιές γιατί δεν ήθελα δίδυμα (φοβήθηκα την εγκυμοσύνη) κ έπιασε... Τώρα είναι 4 μηνων μπουμπού ❤️

Το έχω διαβάσει κ γω εδώ μέσα ότι άλλαξε ο νόμος οπότε δεν ξέρω τι να σου πω... Για μένα μεγάλη βλακεια γιατί ρε παιδί μου σου γλυτώνει ταλαιπωρία. Προφανώς κάποιος λόγος υπήρχε για την αλλαγή, τι να πω! Πάντως επειδή είσαι νεότερη από εμένα θεωρώ θα έχεις καλύτερη πιθανότητα σε υγιή έμβρυα κ ήταν αυτό που σου έτυχε ήταν ένα άτυχο γεγονός! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Maroulita!Κ γω 2 έκανα όχι όμως λόγω ποσότητας. Στην εξωσωματική βρήκαμε γιατί δεν εμένα έγκυος, τα ωάρια μου είχαν ένα θέμα κ δεν άφηναν το σπέρμα να περάσει να γονιμοποίησει. Το λέω πολύ χοντρικά αλλά κ γω έτσι το καταλαβα. Φαντάσου πως από 9 γονιμοποίηση έκαναν 2 κ από 14 τα 5. Μετά όμως όλα προχωρούσαν. Για αυτό έκανα 2 ωοληψιες...

@Sandyb@Sandyb στη δεύτερη ωοληψια που πήραμε 14 κ γονιμοποίηση έγινε σε 5, πήγαν ολα βλαστοκυστες. Έτσι είπαμε να κάνουμε προεμφυτευτικο. Το 1 μου είπε ο γιατρός να το αφήσω γιατί κ υγιές να είναι δεν φαίνεται να έχει καλή δυναμική κ δεν αξίζει τον κόπο. Στείλαμε λοιπόν 4. Το 1 είχε πρόβλημα, 2 υγιή κ 1 που δεν μας έδωσαν αποτέλεσμα. Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί δεν μπόρεσαν να δώσουν αποτέλεσμα αλλά από ότι έχω καταλάβει συμβαίνει! Μετέφερα μόνο 1 υγιές γιατί δεν ήθελα δίδυμα (φοβήθηκα την εγκυμοσύνη) κ έπιασε... Τώρα είναι 4 μηνων μπουμπού ❤️

Το έχω διαβάσει κ γω εδώ μέσα ότι άλλαξε ο νόμος οπότε δεν ξέρω τι να σου πω... Για μένα μεγάλη βλακεια γιατί ρε παιδί μου σου γλυτώνει ταλαιπωρία. Προφανώς κάποιος λόγος υπήρχε για την αλλαγή, τι να πω! Πάντως επειδή είσαι νεότερη από εμένα θεωρώ θα έχεις καλύτερη πιθανότητα σε υγιή έμβρυα κ ήταν αυτό που σου έτυχε ήταν ένα άτυχο γεγονός! 

Και εγώ πιστεύω ότι είναι μεγάλη βλακεία που το αλλάξανε..μου είπαν ότι αν είχα πάνω από δύο ή τρεις νομίζω αποβολές λόγω χρωμοσωμικης τότε θα μπορούσα, και τους λέω τη μήτρα μου τη ρωτήσατε αν θα μπορούσε?τέλος πάντων ευτυχώς τελικά ο γιατρός μου με έστειλε σε γενετιστη και μου είπε το ίδιο που λες και εσύ ότι ήμουν άτυχη και ότι τα υπόλοιπα έμβρυα μου θα είναι καλα γιατί τρισωμια είναι σπάνιο να τύχει 2 φορές στην ίδια γυναίκα της ηλικίας μου. Και εσείς πολύ καλά αποτελέσματα πήρατε πάντως και βρήκατε και το λόγο που δεν έμενες φυσιολογικά δεν το είχα ξανακουσει αυτο.. σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..να χαίρεσαι την μπουμπούκα σου γερή και ευτυχισμένη να είναι πάντα!!💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

@Maroulita!Κ γω 2 έκανα όχι όμως λόγω ποσότητας. Στην εξωσωματική βρήκαμε γιατί δεν εμένα έγκυος, τα ωάρια μου είχαν ένα θέμα κ δεν άφηναν το σπέρμα να περάσει να γονιμοποίησει. Το λέω πολύ χοντρικά αλλά κ γω έτσι το καταλαβα. Φαντάσου πως από 9 γονιμοποίηση έκαναν 2 κ από 14 τα 5. Μετά όμως όλα προχωρούσαν. Για αυτό έκανα 2 ωοληψιες...

@Sandyb@Sandyb στη δεύτερη ωοληψια που πήραμε 14 κ γονιμοποίηση έγινε σε 5, πήγαν ολα βλαστοκυστες. Έτσι είπαμε να κάνουμε προεμφυτευτικο. Το 1 μου είπε ο γιατρός να το αφήσω γιατί κ υγιές να είναι δεν φαίνεται να έχει καλή δυναμική κ δεν αξίζει τον κόπο. Στείλαμε λοιπόν 4. Το 1 είχε πρόβλημα, 2 υγιή κ 1 που δεν μας έδωσαν αποτέλεσμα. Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί δεν μπόρεσαν να δώσουν αποτέλεσμα αλλά από ότι έχω καταλάβει συμβαίνει! Μετέφερα μόνο 1 υγιές γιατί δεν ήθελα δίδυμα (φοβήθηκα την εγκυμοσύνη) κ έπιασε... Τώρα είναι 4 μηνων μπουμπού ❤️

Το έχω διαβάσει κ γω εδώ μέσα ότι άλλαξε ο νόμος οπότε δεν ξέρω τι να σου πω... Για μένα μεγάλη βλακεια γιατί ρε παιδί μου σου γλυτώνει ταλαιπωρία. Προφανώς κάποιος λόγος υπήρχε για την αλλαγή, τι να πω! Πάντως επειδή είσαι νεότερη από εμένα θεωρώ θα έχεις καλύτερη πιθανότητα σε υγιή έμβρυα κ ήταν αυτό που σου έτυχε ήταν ένα άτυχο γεγονός! 

Βρε Tokyo αν σου πω κι εγώ αυτό πιστεύω ότι έχω.... Θα μου πεις πως το πιστεύεις...θα σου πω ότι έτσι μου έχει κάτσει...αυτό πώς μπορώ άραγε να το εντοπίσω; Κάνω κανονικά ωορρηξία...όλα καλά δηλαδή και οι ορμόνες...πφφφ πραγματικά δεν ξέρω τι φταίει 2 μισή χρόνια τώρα!!( Μην σου πω και παραπάνω αλλά αφαιρώ κάποιους μήνες που δεν στοχευσαμε σωστές μέρες)...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...