Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 16 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Γειά σας κορίτσια!! Εγώ προσπαθώ να γράψω μήνυμα απο πριν.!! Πήγαμε το πρωί παιδίατρο να κάνει το εμβόλιο, ούτε κιχ δεν έβγαλε η μικρούλα. Μου είπε να την αφήνω να κάθεται λίγο καθιστή πάνω μου, αλλά λίγο.επισης τα ούλα της είναι φουσκωμένα! 

Εμείς στο σπίτι δεν κάνουμε ησυχία, δεν γίνεται με ένα παιδί να υπάρχει ησυχία. Όμως μεσημέρι κ βράδυ όπως άλλωστε του έλεγα κ πριν γεννησω κάνουμε ησυχία! 

@Clairy. Έχει σίγουρα αλλεργια;;

@Love32 νομίζω πως είσαι αρκετά αγχωμένη, σου συνέβη ακριβώς το ίδιο που είχε συμβεί κ σε μένα στον γιο μου. Απλά εμένα δεν ήπιε καθόλου το ξένο γάλα. Όπως καταλαβαίνω θηλάζεις ελεύθερα, δλδ χωρίς πρόγραμμα. Οσο το μωράκι σου μπαίνει στο στήθος, έχεις γάλα. Το ότι το πατούσες κ δεν έβγαινε γάλα σημαίνει ότι δεν είχες εκείνη την στιγμή αρκετή ροή  το μωρό όμως όταν μπαίνει στο στήθος παιρνει γαλάτακι. Γενικά η παραγωγή που έχουμε δεν φαίνεται ούτε με άντληση ούτε με πατήματα,μετρας πάνες!! Εφόσον οι πάνες του είναι καλές, έχεις γάλα... Να έχεις πάντα στο μυαλό σου τις πάνες!!

@nik_olμου την σύμβουλο την βρήκες από την ομάδα θηλασμού; γενικά τα στήθη μας παράγουν διαφορετική ποσότητα γάλατος κ τα μικράκια συνήθως έχουν προτίμηση σε κάποιο. Ίσως στο δεξί έχεις έντονη ροή κ δεν το θέλει. 

@PanBπως πάει ο θηλασμός με 2; 

 

Ο δικος μου οταν εχει ησυχία ξυπναει με τον παραμικρο θορυβο, ενω οταν εχει φασαρία, ειδικά όταν ειμαστε εξω με παρεα και μιλαμε, κοιμάται ολη την ωρα 😆

Ολα αυτα τα εμβολια τα κανουν στον 2ο μήνα;

Screenshot_20210905-164209_Google.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Ο δικος μου οταν εχει ησυχία ξυπναει με τον παραμικρο θορυβο, ενω οταν εχει φασαρία, ειδικά όταν ειμαστε εξω με παρεα και μιλαμε, κοιμάται ολη την ωρα 😆

Ολα αυτα τα εμβολια τα κανουν στον 2ο μήνα;

Screenshot_20210905-164209_Google.jpg

Όχι εμείς κάναμε μόνο διφθερίτιδα-τετανο-κοκκυτη και ροταϊου και τώρα θα κάνουμε πνευμονιόκοκκο συζευγμένο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Όχι εμείς κάναμε μόνο διφθερίτιδα-τετανο-κοκκυτη και ροταϊου και τώρα θα κάνουμε πνευμονιόκοκκο συζευγμένο

Αρα αν καταλαβα καλα αυτα που λεει 2,4,6 μηνων τα κανεις η στους 2 η στους 4 η στους 6. Οχι ολα μαζι ολες τις φορες ε; 4 δεν ειναι ο δικος σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Αρα αν καταλαβα καλα αυτα που λεει 2,4,6 μηνων τα κανεις η στους 2 η στους 4 η στους 6. Οχι ολα μαζι ολες τις φορες ε; 4 δεν ειναι ο δικος σου;

Είναι ένα που τα έχει όλα μέσα 😅και το κάνεις σε 3 δόσεις.. Το pentavac? Δεν έχω δύναμη να σηκωθώ να δω βιβλιάριο 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Είναι ένα που τα έχει όλα μέσα 😅και το κάνεις σε 3 δόσεις.. Το pentavac? Δεν έχω δύναμη να σηκωθώ να δω βιβλιάριο 😂😂

Οχι δε θελω να σε σηκωσω 😇 Αλλα αν καταλαβα σωστα, εννοεις ενα για διφθερίτιδα, τετανο, κοκκύτη. Για πολιομυελίτιδα, αιμοφιλο, πνευμονιοκοκκο και ηπατίτιδα ρωταω αν τα κανουν κι αυτα στους 2 μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Αρα αν καταλαβα καλα αυτα που λεει 2,4,6 μηνων τα κανεις η στους 2 η στους 4 η στους 6. Οχι ολα μαζι ολες τις φορες ε; 4 δεν ειναι ο δικος σου;

3ειμαστε!!! Ναι @PanB το pentavac είναι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Οχι δε θελω να σε σηκωσω 😇 Αλλα αν καταλαβα σωστα, εννοεις ενα για διφθερίτιδα, τετανο, κοκκύτη. Για πολιομυελίτιδα, αιμοφιλο, πνευμονιοκοκκο και ηπατίτιδα ρωταω αν τα κανουν κι αυτα στους 2 μήνες.

Λοιπόν σηκώθηκα, πολιομυελίτιδα, αιμοφιλο, διφθερίτιδα, τετανο, κοκκύτη ➡️ pentavac, 1η δόση στους 2 μήνες, μετά ανά 3 μήνες άλλες 2 δόσεις και μετά από ένα χρόνο επαναληπτικό. Επόμενη δόση έχουμε 3 χρόνια μετά την τελευταία που κάναμε 

Ηπατίτιδα β ➡️ engerix, 1η δόση εμείς κάναμε στο χρόνο 

Ηπατίτιδα α➡️vaqta, 1η δόση στους 10 μήνες , 2η στους 16

Πνευμονιοκοκκος ➡️ prevenar13, 1η δόση κάναμε στους 3 μήνες, μετά στους 7, μετά στους 9 και τελευταία 14.

 

Τώρα πιστεύω είναι και ανάλογα το γιατρό, εμάς μέχρι τους 18μ μας έβλεπε κάθε μήνα και κάθε μήνα κάναμε κατι από εμβόλιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Ελεγξες μήπως υπάρχει ραγάδα; γαλακτοκομικα τρως ή κάνεις αποχή; 

 

Ευτυχως!! Το βράδυ όταν ξυπνάει θηλαζει ή μόνο για να κοιμηθεί; εμένα σημερα που ζυγιστηκε ήταν 7 κιλά τσουπωτουλα μου ❤️

Για το πάτημα.. Γενικά ήμουν κ εγώ αρκετά αγχώδης στον γιο μου κ νομίζω πως το μετέφερα κ εγώ στο παιδί. Είναι 1ο παιδάκι νομίζω πως είναι λογικό να αγχώνεσαι. Πάντως σίγουρα γαλάτακι έχεις κ σίγουρα χορταίνει κ αυτό φαίνεται από τις πάνες του. Τώρα για τις γουλιτσες λογικά θα σου έχει πει κ ο γιατρός...μη ως ενοχλείται από κάτι που τρως; αχ ακόμα θέλει την μυρωδιά σου το γλυκούλι γιαυτό κλαίει. Προσπάθησε λιγάκι να χαλαρώσεις κ για εσένα.. Άγχος = προβλήματα υγείας στα λέω εγώ που τα έχω τα αυτοανοσα από το αγχος.. Κ να σου πω πιστεύω ότι αν χαλαρώσεις εσύ θα δεις κ διαφορά στο μωράκι σου ❤️

Αν ζητήσει εμένα όταν ξυπνήσει το βράδυ θέλει αν θηλάσει ναι.. Αν πάει ο μπαμπάς της την κοιμίζει πολύ πιο γρήγορα από μένα που κοιμιζω με στήθος γτ όταν πάω να φύγω το καταλαβαίνει κ δεν με αφήνει, ζητάει πάλι 😅 

 

Ο μπέμπης είναι μια χαρά, 4220 κ 55εκ στις 16 ημέρες 😁 τώρα θα πάμε στους 2 μήνες για εμβόλιο και εμείς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Λοιπόν σηκώθηκα, πολιομυελίτιδα, αιμοφιλο, διφθερίτιδα, τετανο, κοκκύτη ➡️ pentavac, 1η δόση στους 2 μήνες, μετά ανά 3 μήνες άλλες 2 δόσεις και μετά από ένα χρόνο επαναληπτικό. Επόμενη δόση έχουμε 3 χρόνια μετά την τελευταία που κάναμε 

Ηπατίτιδα β ➡️ engerix, 1η δόση εμείς κάναμε στο χρόνο 

Ηπατίτιδα α➡️vaqta, 1η δόση στους 10 μήνες , 2η στους 16

Πνευμονιοκοκκος ➡️ prevenar13, 1η δόση κάναμε στους 3 μήνες, μετά στους 7, μετά στους 9 και τελευταία 14.

 

Τώρα πιστεύω είναι και ανάλογα το γιατρό, εμάς μέχρι τους 18μ μας έβλεπε κάθε μήνα και κάθε μήνα κάναμε κατι από εμβόλιο. 

Ευχαριστώ πολυ! Θα δουμε κι εμεις τι θα μας πει απλως ηθελα να εχω μια ιδεα. Μεγαλωνει ο στρουμπουλουλης, ο δικος μου στο ιδιο υψος ηταν 1 κιλο λιγοτερο 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Ευχαριστώ πολυ! Θα δουμε κι εμεις τι θα μας πει απλως ηθελα να εχω μια ιδεα. Μεγαλωνει ο στρουμπουλουλης, ο δικος μου στο ιδιο υψος ηταν 1 κιλο λιγοτερο 😆

Γεννήθηκε κ μεγάλος εμένα 😂 3900 σχεδόν 🤭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου γεια  σε όλες!! Δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα τα μηνύματα... Δεν ξέρω για σας αλλά το εικοσιτετράωρο τρέχει με άλλους ρυθμούς πια!!🤪🤪🤪

Ήθελα να σας πω ότι από Δευτέρα στο lidl θα έχει σουτιέν θηλασμού για όποια της λείπουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Κάνω αποχή.. Σκέφτομαι ότι εφαγα κάτι λάθος. Ραγαδα οσο μπορούσα να δω μόνη δεν είχε.. 

Κ φανερά κ κρυφά; 

 

στις πριν 12 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!!! Πως είστε σήμερα???? Την τρίτη γινόμαστε 3 μηνών και την Πέμπτη έχουμε εμβόλιο να δούμε και πως πάει από βάρος!!!! Από πρόγραμμα αν δεν τον ενοχλεί κάτι έχει μόνο το βράδυ κοιμάται 10-11 κ ξυπνάει στις 3 και στις 6 την ημέρα κάθεται πολλεςςςς ώρες ξύπνιος και κάνει περίπου 3υπνους έναν μεγάλο το μεσημέρι κάπου στις 2-3ωρες και από έναν μικρό το πρωί και αργα το απογευμα(γενικά οι ημερισιοι δεν είναι ποτέ στάνταρ)!!! Επίσης έχει πολλά σάλια τρώει παρά πολύ τα χέρια του και δαγκώνει στον θηλασμό θέλω να ρωτήσω την παιδίατρο μήπως και φούσκωσαν τα ούλα του η κόρη μου 5,5μηνων πέταξε τα δύο κάτω μήπως βγάλει και αυτός νωρίς?!

 

Κ μένα το βράδυ είναι σταθερή στον ύπνο συνηθως, την ημέρα έχει ένα θέμα δυσκολεύεται να κοιμηθεί ενώ νυσταζει αλλά σίγουρα κοιμάται κάποια στιγμή το μεσημερι το λιγότερο 1 ώρα. 

Κοίταξε τα ούλα του.. Εγώ πχ το είχα δει, αλλά ήθελα μ την επιβεβαίωση αο τον γιατρό. έβλεπα έτρωγε σαν τρελή τα πάντα  η κάτω γναθος ειναι σα να είναι έτοιμα να σκάσουν δόντια. Βέβαια όλη αυτή η διαδικασία μπορεί να πάρει μήνες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Ο δικος μου οταν εχει ησυχία ξυπναει με τον παραμικρο θορυβο, ενω οταν εχει φασαρία, ειδικά όταν ειμαστε εξω με παρεα και μιλαμε, κοιμάται ολη την ωρα 😆

Ολα αυτα τα εμβολια τα κανουν στον 2ο μήνα;

Screenshot_20210905-164209_Google.jpg

Στον γιο μου Λία περίμενα να κοιμηθει για να βάλω σκούπα!! Κ στην μικρή το έχω δοκιμάσει, έχει πετύχει. Καλό είναι 1 εμβόλιο κάθε μήνα, όχι 2. Ο 1ος παιδίατρος πιυ είχα στον γιο μου έτυχε κ έκανε κ 2 τον ίδιο μήνα, από τον 7ο που είχα άλλη ήταν οοοολα διαφορετικά. Κ τωρα αυτός 1 τον μήνα. Το μόνο που πρόσεξα στα βιβλιαρια είναι ότι το 1ο τους εμβόλιο ήταν διαφορετική μάρκα!! 

 

στις πριν 4 ώρες, ο/η PanB είπε:

Γεννήθηκε κ μεγάλος εμένα 😂 3900 σχεδόν 🤭

Ουαουου βρε θηρίο 3900 γεννήθηκε; έλειπα οπότε δεν διάβασα τις σελίδες που είχατε γράψει. Κ αν θυμάμαι καλά γέννησες καμία 10αρια μέρες νωρίτερα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!! Εμένα η μικρή έγινε 3μηνων σήμερα. Της έβγαλα το πορτ μπεμπέ κ έβαλα το κάθισμα του καροτσιού λίγο σηκωμένο,κ ναι σήμερα μπορώ  να πω ότι έζησα ένα όνειρο. Είχα ένα μωρό στο καρότσι να κάθεται να κοιτάει παντού κ εγώ να κάθομαι σε ένα παγκάκι στην παιδική χαρά!!μετά από αρκετή ώρα ήθελε να θηλάσει κ μετά ήθελε να κοιμηθεί οπότε την είχα λιγάκι αγκαλιά, την κοιμησα κ μόλις την άφησα ξύπνησε κ κάθισε πάλι στο καρότσι να χαζεύει. Δεν μπορώ να το πίστεψε ότι κάθισε τόσες ώρες!! Κ στο πορτ μπεμπέ καθόταν για βόλτα αλλά για λίγο μετά ήθελε όρθια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Γειά σας κορίτσια!! Εμένα η μικρή έγινε 3μηνων σήμερα. Της έβγαλα το πορτ μπεμπέ κ έβαλα το κάθισμα του καροτσιού λίγο σηκωμένο,κ ναι σήμερα μπορώ  να πω ότι έζησα ένα όνειρο. Είχα ένα μωρό στο καρότσι να κάθεται να κοιτάει παντού κ εγώ να κάθομαι σε ένα παγκάκι στην παιδική χαρά!!μετά από αρκετή ώρα ήθελε να θηλάσει κ μετά ήθελε να κοιμηθεί οπότε την είχα λιγάκι αγκαλιά, την κοιμησα κ μόλις την άφησα ξύπνησε κ κάθισε πάλι στο καρότσι να χαζεύει. Δεν μπορώ να το πίστεψε ότι κάθισε τόσες ώρες!! Κ στο πορτ μπεμπέ καθόταν για βόλτα αλλά για λίγο μετά ήθελε όρθια! 

Σαν να διαβάζω εμένα και εντομεταξυ είναι δεύτερο παιδί αλλά ξεχασα ποτε είχα σηκώσει την κόρη μου δηλ είχα βγάλει την καλαθουνα και την είχα βάλει στο καρότσι με λιγο σηκωμένη πλάτη και είχε ο μικρος 5μερες που στον δρόμο για την παιδική χαρά έκλαιγε και κατεληγα αγγαλια τον μικρό να σπρώχνω το καρότσι και δίπλα να περπατάει η κόρη μου μετάααα με εκωψε και του έβγαλα την καλαθουνα και επιτέλους κάθεται ήσυχος και κοιτάει γύρω γύρω του κρεμάω και στο σκέπαστρο δύο αγαπημένα παιχνίδια του να κοιταζει για τις δύσκολες ωρες!

Η δικιά μας παιδίατρος κάνει ένα εμβόλιο κάθε φορά μόνο το πόσιμο δίνει μαζί με κάποιο εμβόλιο! Είναι βέβαια απολίθωμα παιδιάτρου είχε εμένα τον αδερφό μου και όλα τα ξαδέρφια μου μωρά ήταν η παιδίατρος μας! Χαχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Στον γιο μου Λία περίμενα να κοιμηθει για να βάλω σκούπα!! Κ στην μικρή το έχω δοκιμάσει, έχει πετύχει. Καλό είναι 1 εμβόλιο κάθε μήνα, όχι 2. Ο 1ος παιδίατρος πιυ είχα στον γιο μου έτυχε κ έκανε κ 2 τον ίδιο μήνα, από τον 7ο που είχα άλλη ήταν οοοολα διαφορετικά. Κ τωρα αυτός 1 τον μήνα. Το μόνο που πρόσεξα στα βιβλιαρια είναι ότι το 1ο τους εμβόλιο ήταν διαφορετική μάρκα!! 

 

Ουαουου βρε θηρίο 3900 γεννήθηκε; έλειπα οπότε δεν διάβασα τις σελίδες που είχατε γράψει. Κ αν θυμάμαι καλά γέννησες καμία 10αρια μέρες νωρίτερα. 

 

Γεννήθηκε 37+5, δεν θέλω να ξέρω πόσο θα έφτανε 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

@Tweema ναι κρυφά και φανερά. Εδώ και κάποιες μέρες όμως το κανω κατα γράμμα απο την ομάδα. 

Εσύ το κάνεις λόγω αλλεργίας ή για την παλινδρόμηση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια 🥰 🥰 δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα μηνύματα γιατί είχα μέρες να μπω! Ξεκίνησε σχολείο η μεγάλη και είχαμε προσαρμογή... ευτυχώς μόνο οι 3 πρώτες μέρες ήταν λίγο δύσκολες και από τότε όλα είναι μια χαρά! Από βδομάδα θα κάθεται και πιο πολλές ώρες ❤️❤️ βρήκα ευκαιρία να πιω καφέ με την ησυχία μου 😂😂

Η μικρή άρχισε να είναι λίγο ανήσυχη και να ξυπνάει μια ακόμα φορά το βράδυ. Προφανώς περνάει άλμα και ίσως αρχίζουν να ενοχλούν τα ούλα της..

Κ εμάς η παιδίατρος ένα εμβόλιο τη φορά μας κάνει! Ευτυχώς παίρνει ικανοποιητικό βάρος και ο θηλασμός μου φαίνεται παιχνίδι σε αυτό το μωρό 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Γεια σας κορίτσια 🥰 🥰 δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα μηνύματα γιατί είχα μέρες να μπω! Ξεκίνησε σχολείο η μεγάλη και είχαμε προσαρμογή... ευτυχώς μόνο οι 3 πρώτες μέρες ήταν λίγο δύσκολες και από τότε όλα είναι μια χαρά! Από βδομάδα θα κάθεται και πιο πολλές ώρες ❤️❤️ βρήκα ευκαιρία να πιω καφέ με την ησυχία μου 😂😂

Η μικρή άρχισε να είναι λίγο ανήσυχη και να ξυπνάει μια ακόμα φορά το βράδυ. Προφανώς περνάει άλμα και ίσως αρχίζουν να ενοχλούν τα ούλα της..

Κ εμάς η παιδίατρος ένα εμβόλιο τη φορά μας κάνει! Ευτυχώς παίρνει ικανοποιητικό βάρος και ο θηλασμός μου φαίνεται παιχνίδι σε αυτό το μωρό 🥰🥰

Ρε συ αυτό με το θηλασμό μου έχει κάνει κι εμένα τρομερή εντύπωση.. Ούτε πετρώματα, ούτε τρέχει, ουτε τπτ.. 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Ρε συ αυτό με το θηλασμό μου έχει κάνει κι εμένα τρομερή εντύπωση.. Ούτε πετρώματα, ούτε τρέχει, ουτε τπτ.. 😅

Κορίτσια μου καλησπέρα! Κι εμένα σε αυτό το μωρό ο θηλασμός πάει καλά. Το μωρό τρώει, νιώθω να εχω γάλα κλπ. Γενικά είμαι καλά ψυχολογικά τον τελευταίο καιρό και παρόλο που η μικρή ξυπνάει τη νύχτα για να φάει συχνά κλπ. είμαι πολύ ευδιάθετη και το απολαμβάνω. Κι ας έχω το πρωί και τον μεγάλο γιο με όλα τα γνωστά(παιχνίδι, φαΐ, ενασχόληση μαζί του σνχ κλπ.) Το θέμα μου είναι πως φοβάμαι μήπως η μικρή δεν σιτιζεται όσο πρέπει. Δεν ξέρω αν φτάνει το γάλα μου. Κι αυτό γιατί τη  προηγούμενη εβδομάδα δεν έβαλε πολύ. Η γιατρός μας λέει είναι ικανοποιητικη η αύξηση βάρους, όχι όμως τέλεια. Πιο συχνούς θηλασμους. Όσο το μωρό ζητάει το βάζω σνχ στο στήθος. Πάνες λερώνει συνέχεια και κάνει κακά και τσισα πολλές φορές  μέσα στην ημέρα. Απλά ανησυχώ λόγω του ότι το βράδυ μπορεί να κοιμηθεί μισαωρα και να ξυπνάει μετά και λόγω αυτής της αύξησης στο βάρος της που δεν είναι και τόσο καλή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Εσύ το κάνεις λόγω αλλεργίας ή για την παλινδρόμηση?

Αλλεργία έχουμε μάλλον γιατί μου εχει κάνει και κάποιες πάνες με αίματακι.. 

Κορίτσια.. Τα μωράκια σας που είναι εκει γύρω στους δύο μήνες χαζεύουν γύρω γύρω;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Αλλεργία έχουμε μάλλον γιατί μου εχει κάνει και κάποιες πάνες με αίματακι.. 

Κορίτσια.. Τα μωράκια σας που είναι εκει γύρω στους δύο μήνες χαζεύουν γύρω γύρω;; 

Εννοείται κοβουμε κινηση ☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Αλλεργία έχουμε μάλλον γιατί μου εχει κάνει και κάποιες πάνες με αίματακι.. 

Κορίτσια.. Τα μωράκια σας που είναι εκει γύρω στους δύο μήνες χαζεύουν γύρω γύρω;; 

Ναι ναι αδυναμία στην αδερφή του και στα φώτα γενικά κοτσομπολης σαν κ την κόρη Μ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η PanB είπε:

Ρε συ αυτό με το θηλασμό μου έχει κάνει κι εμένα τρομερή εντύπωση.. Ούτε πετρώματα, ούτε τρέχει, ουτε τπτ.. 😅

Ναι ναι!! Σαν περίπατος!! Στην μεγάλη δυσκολεύτηκα πολύ και έπαθα όλα όσα θα μπορούσα να πάθω 😂😂😂 ευτυχώς δλδ γιατί είμαι σε εγρήγορση και σε μεταβατικό στάδιο με ένα τρίχρονο οπότε δε θα άντεχα να έχω και άλλα θέματα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Βρε κορίτσι μου όλα φυσιολογικά είναι αν δεν υπάρχει πόνος! Ηρέμησε λίγο... Αν δεν μπορείς καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο το γιατρό σου να σου φύγει το άγχος!!!
    • Να σου ζήσουν λοιπόν οι κορούλες σου!!γτ το βλέπεις σαν τελευταία ευκαιρία..;; Όπως είπες έστω κ με αυτό το σπέρμα έμεινες έγκυος 3 φορές, επομένως ποτέ δεν ξέρεις μην χάνεις τις ελπίδες σου!!! Και εμάς το σπέρμα είχε θέμα κινητικότητας και μορφολογίας ( είναι ο δεύτερος σύζυγος μου , είχε κιρσοκήλη αλλά παρόλα αυτά έχει ένα κοριτσάκι από τον πρώτο του γάμο.... έπειτα αφού ήμασταν μαζί αποφασίσαμε να κάνουμε εξετάσεις και να προχωρήσει σε χειρουργική επέμβαση για την κιρσοκήλη καθώς δεν εμένα έγγυος 3 χρόνια προσπαθειών!! Μετά το χειρουργείο περίπου 3 χρόνια έμεινα έγκυος αλλά το έχασα στο 6 εβδ! 😢 Δεν ξανά έκανε εκείνος εξετάσεις! Είναι κ λίγο περίεργος σε αυτό το θέμα...δεν πάει εύκολα! )  Τι θέμα έχει εσένα στο σπέρμα;;
    • Κορίτσι μου καλησπέρα!  Σου εξήγησε ο γιατρός γιατί συνέβη αυτό; Εγώ δύο φορές που έκανα πρόκληση απλά καθυστέρησε να γίνει η ωορρηξία(αντί για 32-36 ώρες που γίνεται μετά την ένεση εμένα πχ μου έπαιρνε 40 ώρες). Ίσως την επόμενη φορά που θα το δοκιμάσεις να πρέπει να κάνεις και έναν υπέρηχο 1-2μερες μετά την ωορρηξία (έτσι όπως θα έχει υπολογιστεί με βάση την πρόκληση) για να δείτε ότι όντως έσκασε το ωοθηλακιο και έκανες ωορρηξία.  
    • Κορίτσι μου, κι εγώ είχα περάσει ένα τέτοιο εφιαλτικό βράδυ. Μάλιστα η κοιλιά μου ήταν σκληρή και για αρκετή ώρα και έκανα ακριβώς τις ίδιες σκέψεις με σένα. Από τότε ανά διαστήματα μπορεί να την αισθανθώ να σκληραίνει και μετά από λίγο να μαλακώνει. Αλλά όταν μίλησα με τον γιατρό ήταν καθησυχαστικος. Είτε μεγαλώνει η μήτρα, είτε κάνει συσπάσεις ή μπορεί απλά το μωρό να είναι σε τέτοια θέση που η κοιλιά να σκληραίνει σε εκείνο το σημείο που βρίσκεται. Αυτά μου είπε  Πάντως και άλλες φίλες μου που ρώτησα μού είπαν ότι κι αυτές το είχαν αυτό. Και στην εφαρμογή εγκυμοσύνης που έχω το παρουσιάζει ως κάτι απολύτως φυσιολογικό. Αλλά φυσικά πάνω απ' όλα κρατάω ότι μου το επιβεβαίωσε και ο γυναικολόγος μου. Παρόλα αυτά αν αγχώνεσαι στείλε ένα μνμ στον γυναικολόγο σου, για να σου επιβεβαιώσει ότι όλα καλά!! ☺️
    • @Melikara86 για το 3ο. Εχω δυο κοριτσάκια 7 και 5. Ημουν εγκυος τ καλοκαιρι π μας περασε και εκανα διακοπη στην 11η βδομαδα. Τωρα τ μωρακι μου θα ηταν 40 ημερων. Εχει 2 κυκλους π ξεκινησαμε αλλα δ εχω αμαν ελπιδες. Έχουμε θεμα με το σπερμα. Απο παντα. Βεβαια εμεινα 3 φορες εγκυος αλλα πιστευω οτι αυτο τ μωρο π εφυγε ηταν η τελευταία μας ευκαιρια. Ειπαμε θα προσπαθησουμε μέχρι τέλος του χρόνου. Αν ρθει καλως, αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...