Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Καλησπέρα..γυρίσαμε και εμείς από τον γιατρό....2800 το σπορακι μου 36+4 σήμερα...κάναμε καρδιοτοκογραφο και πάλι..ο κύριος  βέβαια ύπνο βαθύ...τον κούνησε λίγο ο γιατρός με τα χέρια του..γενικά είναι απογευματινο-βραδυνος τύπος όλη νύχτα κλωτσαει και την ημερα κοιμαται 😜🤔..βγήκαν τα κολπικά..ολα καλα.και μου έγραψε και αιματολογικες!!!!σήμερα μου έκανε και κολπικό υπέρηχο...εβελεπε κάτι σαν σκιά στον τράχηλο..δεν ήταν κάτι βεβαια αλλα ήθελε να είναι σίγουρος.... σας σκέφτηκα εκείνη την στιγμή...και χαλάρωσα τοσσο το σώμα μου....και δεν κατάλαβα τίποτα...την δακτυλική μετά τις 38 εβδομάδες μου είπε και αυτό αν χρειαστεί.....

Αχ μπράβο μια χαρα!! 

Δαχτυλικη μου είπε εμενα την επόμενη φορά μαζι με την καλλιέργεια θα είμαστε κοντά στην 40η τοτε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Αχ μπράβο μια χαρα!! 

Δαχτυλικη μου είπε εμενα την επόμενη φορά μαζι με την καλλιέργεια θα είμαστε κοντά στην 40η τοτε. 

Εγώ όλα νωρίς τα κανω νομίζω κολπικά καρδιοτοκογραφους αίματα...να είμαστε έτοιμη λέει...μου έκαναν λάθος και ένα μπουκαλάκι με το αίμα ..με πήραν να ξαναπάω..αλλά τους είπα να το κάνω την επόμενη φορά που θα πάω...δεν άντεχα να ξαναβρώ με τη ζέστη...κάθε πότε σε βλέπει εσένα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Καλησπέρα..γυρίσαμε και εμείς από τον γιατρό....2800 το σπορακι μου 36+4 σήμερα...κάναμε καρδιοτοκογραφο και πάλι..ο κύριος  βέβαια ύπνο βαθύ...τον κούνησε λίγο ο γιατρός με τα χέρια του..γενικά είναι απογευματινο-βραδυνος τύπος όλη νύχτα κλωτσαει και την ημερα κοιμαται 😜🤔..βγήκαν τα κολπικά..ολα καλα.και μου έγραψε και αιματολογικες!!!!σήμερα μου έκανε και κολπικό υπέρηχο...εβελεπε κάτι σαν σκιά στον τράχηλο..δεν ήταν κάτι βεβαια αλλα ήθελε να είναι σίγουρος.... σας σκέφτηκα εκείνη την στιγμή...και χαλάρωσα τοσσο το σώμα μου....και δεν κατάλαβα τίποτα...την δακτυλική μετά τις 38 εβδομάδες μου είπε και αυτό αν χρειαστεί.....

Βρε τον άτιμο. Νυχτερινός τύπος. Μακάρι να μην είναι έτσι και όταν γεννηθεί 😂 ποτε θα σε ξαναδεί τωρα? Καρδιοτοκογραφο όντως πολύ νωρίς το ξεκινήσατε. Δακτυλικη εμενα μού  έκανε στην 39η βδομάδα προχθές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Εγώ όλα νωρίς τα κανω νομίζω κολπικά καρδιοτοκογραφους αίματα...να είμαστε έτοιμη λέει...μου έκαναν λάθος και ένα μπουκαλάκι με το αίμα ..με πήραν να ξαναπάω..αλλά τους είπα να το κάνω την επόμενη φορά που θα πάω...δεν άντεχα να ξαναβρώ με τη ζέστη...κάθε πότε σε βλέπει εσένα;;

Εμένα μου ειπε το αντιθετο να είμαστε οσο γίνεται πιο κοντά στον τοκετό.. Με έβλεπε καθε μηνα μετα καθε 20 μερες και τωρα που μπηκα στο μηνα μου καθε 2 βδομάδες.. Πήγαμε προχθες και το Σάββατο θα παμε για καρδιοτοκογραφο.. Τον πρωτο μας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Εγώ όλα νωρίς τα κανω νομίζω κολπικά καρδιοτοκογραφους αίματα...να είμαστε έτοιμη λέει...μου έκαναν λάθος και ένα μπουκαλάκι με το αίμα ..με πήραν να ξαναπάω..αλλά τους είπα να το κάνω την επόμενη φορά που θα πάω...δεν άντεχα να ξαναβρώ με τη ζέστη...κάθε πότε σε βλέπει εσένα;;

Κ μένα νωρίς νομίζω μου τα έκανε 🤔 κ όχι τπτ άλλο μετά την καλλιέργεια επειδή βγήκε καθαρή μου έκοψε το μπάνιο στη θάλασσα 🥺 μόνο καρδιοτοκογραφο δεν έχω κάνει.  Επίσης κ η δικιά μου το βράδυ δίνει ρεσιτάλ μέσα στην κοιλιά. Βλέπουν που δεν βολευομαστε και στριφογυρναμε κ δίνουν κ αυτά το παρόν! 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Κορίτσια έδωσε κάποια πιπίλα?

Εγω το προσπαθώ.. Αλλά δύσκολα... Μόνο το βράδυ αντε να την κράτησει λίγο... Μου κάνει γουλιες κ στο ύπνο της μιλάει από τη παλινδρομηση μάλλον. Κ είχε βοηθήσει στο γιο μου η πιπίλα. Αλλά αυτή μου το παίζει δύσκολη.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Starrr είπε:

Εγω το προσπαθώ.. Αλλά δύσκολα... Μόνο το βράδυ αντε να την κράτησει λίγο... Μου κάνει γουλιες κ στο ύπνο της μιλάει από τη παλινδρομηση μάλλον. Κ είχε βοηθήσει στο γιο μου η πιπίλα. Αλλά αυτή μου το παίζει δύσκολη.... 

Σε τι βοηθαει η πιπίλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Σε εξαντλεί τον 1ο καιρό. Μετά είναι αλλιώς όλα, 4,5 χρόνια θηλάζω. μιλήστε κ εσείς βρε κορίτσια που θηλάζετε καιρό, να ενθαρρύνουμε λίγο τα κορίτσια. Κ αν θηλάσεις κ 2ο όλα είναι πιο ευκολα.. Εγώ τα έχω σκεφτεί όλα, πιστεύω ότι βοηθάει να ακολουθούμε κανονικά την καθημερινότητα μας όσο γίνεται κ να κάνουμε κ για εμάς κάτι. 

Είμαστε στον πρωτο καιρό ακόμα γι αυτό 😝 εμάς μας βγήκε πολυ ευκολα με τον μικρό απλά τώρα που είναι η φάση κ θέλει όλη μέρα κ όλη νυχτα στήθος είναι εξαντλητικό. Είναι λογικό να θέλει συνέχεια αλλά αυτό κάποιες στιγμές σε εξαντλεί. Είναι στιγμές που δεν μπορώ να παω ούτε τουαλέτα. Ειδικά τα πρωινα που είμαι μόνη μου στο σπιτι. Θα το βρούμε όμως, θέλω να πιστεύω 🙏🙏🙏🙏 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Είμαστε στον πρωτο καιρό ακόμα γι αυτό 😝 εμάς μας βγήκε πολυ ευκολα με τον μικρό απλά τώρα που είναι η φάση κ θέλει όλη μέρα κ όλη νυχτα στήθος είναι εξαντλητικό. Είναι λογικό να θέλει συνέχεια αλλά αυτό κάποιες στιγμές σε εξαντλεί. Είναι στιγμές που δεν μπορώ να παω ούτε τουαλέτα. Ειδικά τα πρωινα που είμαι μόνη μου στο σπιτι. Θα το βρούμε όμως, θέλω να πιστεύω 🙏🙏🙏🙏 

Συμφωνώ έχεις απόλυτο δίκιο..στον μάρσιπο σε βολεύει να θηλάζεις;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Δυσκολεύει τον θηλασμό γενικά η πιπίλα ? Αυτό φοβάμαι. Κ εμένα μ βγάζει γουλιτσες.

Τωρα θυμήθηκα όσον αφορά το ρεψιμο, τα θηλαζοντα δεν ρευονται πάντα. Η φώτο FB_IMG_1628778493331.jpg.c188c13768f87a51ad107c2f19ab73fa.jpgΝομίζω ότι τα λέει όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Συμφωνώ έχεις απόλυτο δίκιο..στον μάρσιπο σε βολεύει να θηλάζεις;; 

Όχι! Εχω μεγάλο στήθος κ δυσκολευομαι ... Άσε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lenaki92 είπε:

Βρε τον άτιμο. Νυχτερινός τύπος. Μακάρι να μην είναι έτσι και όταν γεννηθεί 😂 ποτε θα σε ξαναδεί τωρα? Καρδιοτοκογραφο όντως πολύ νωρίς το ξεκινήσατε. Δακτυλικη εμενα μού  έκανε στην 39η βδομάδα προχθές.

Μάλλον την επόμενη βδομάδα μου είπε να τον καλέσω αύριο...γιατί δεν ήξερε το πρόγραμμα του ακριβώς...έχω κάνει κιόλας 3 φορές καρδιοτοκογραφο να φανταστείς...δεν τον ανησυχεί κάτι μάλλον είναι η τακτική του...ναι ναι τν εχω ενημερώσει....ότι μεταθα πρέπει  να κοιμόμαστε!!,😜😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

Κ μένα νωρίς νομίζω μου τα έκανε 🤔 κ όχι τπτ άλλο μετά την καλλιέργεια επειδή βγήκε καθαρή μου έκοψε το μπάνιο στη θάλασσα 🥺 μόνο καρδιοτοκογραφο δεν έχω κάνει.  Επίσης κ η δικιά μου το βράδυ δίνει ρεσιτάλ μέσα στην κοιλιά. Βλέπουν που δεν βολευομαστε και στριφογυρναμε κ δίνουν κ αυτά το παρόν! 😄

 

Αυτός κλωτσαει εγώ κοιμάμαι...λέω εντάξει είσαι!!😜😜στις αρχές καθόμουν ξύπνια να  τον χαϊδεύω και τέτοια ....τώρα γυρίζω πλευρό!!ντροπή μου!!😜😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Κορίτσια έδωσε κάποια πιπίλα?

Η πιπίλα τελείως σχετικό θέμα..νομίζω έχει να κάνει με το παιδί..η ανιψιά μου πήρε από την πρώτη ημέρα..και θηλασε 2 χρόνια...μετά σταμάτησε γιατί ξεκίνησε δουλειά η μαμά της!!!πότε και η σύγχυση και όλα είναι σχετικά...κάποια δεν πήραν πιπίλα ποτέ και πάλι δεν θηλασαν..αν θεωρείς ότι θα σε βοηθήσειε κάποιο τροπο εσένα η το μωρό να δώσεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Η πιπίλα τελείως σχετικό θέμα..νομίζω έχει να κάνει με το παιδί..η ανιψιά μου πήρε από την πρώτη ημέρα..και θηλασε 2 χρόνια...μετά σταμάτησε γιατί ξεκίνησε δουλειά η μαμά της!!!πότε και η σύγχυση και όλα είναι σχετικά...κάποια δεν πήραν πιπίλα ποτέ και πάλι δεν θηλασαν..αν θεωρείς ότι θα σε βοηθήσειε κάποιο τροπο εσένα η το μωρό να δώσεις!!!

Εγώ φοβήθηκα να δώσω στην κόρη μου, δεν το διακινδυνευσα λόγω συγχισης.. Και τώρα στο μπέμπη το ίδιο θα κάνω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

 

Αυτός κλωτσαει εγώ κοιμάμαι...λέω εντάξει είσαι!!😜😜στις αρχές καθόμουν ξύπνια να  τον χαϊδεύω και τέτοια ....τώρα γυρίζω πλευρό!!ντροπή μου!!😜😜

Εμας στην αρχη ηταν απογευματάκι πολυ δραστήρια τωρα δεν την πτοεί οτι ωρα θελει κλωτσαει κουνιεται😂 μου παταει ομως τα νεφρα😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Εμας στην αρχη ηταν απογευματάκι πολυ δραστήρια τωρα δεν την πτοεί οτι ωρα θελει κλωτσαει κουνιεται😂 μου παταει ομως τα νεφρα😂

Δε χωράει!!! Πρέπει να βγει 😉😉😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Δε χωράει!!! Πρέπει να βγει 😉😉😉😉

Απο το στόμα σου και στου Θεού το αυτί 😂 νιώθω ότι η κοιλιά μου είναι ξεχωριστο κομμάτι απο το σωμα μου πια😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Απο το στόμα σου και στου Θεού το αυτί 😂 νιώθω ότι η κοιλιά μου είναι ξεχωριστο κομμάτι απο το σωμα μου πια😂

Κ εμένα  τις τελευταίες 2 βδομάδες η κοιλιά μου έχει μεγαλώσει απίστευτα πολύ. Ενώ δεν είχα κανένα θέμα και δεν με ενοχλούσε πλεον δυσανασχετώ. Δεν μπορω να σκύψω, να σηκωθώ απο καναπέ από κρεβάτι, να γυρίσω πλευρό, περπαταω 100 μετρα και πρηζονται τα πόδια μου περπατάω σαν πιγκουίνος,..🤣😫 αχ Θέλω να γεννησωωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Κ εμένα  τις τελευταίες 2 βδομάδες η κοιλιά μου έχει μεγαλώσει απίστευτα πολύ. Ενώ δεν είχα κανένα θέμα και δεν με ενοχλούσε πλεον δυσανασχετώ. Δεν μπορω να σκύψω, να σηκωθώ απο καναπέ από κρεβάτι, να γυρίσω πλευρό, περπαταω 100 μετρα και πρηζονται τα πόδια μου περπατάω σαν πιγκουίνος,..🤣😫 αχ Θέλω να γεννησωωωωωω

Κ εγώ μια από τα ίδια και πολλές φορές σκέφτομαι αυτές που φτάνουν κ γεννάνε 41εβδ κ λέω πως άντεξαν;;; 😱😱😱 Σας έχει κοπεί κ η όρεξη ή μόνο σε μένα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Και εγώ έτσι το είχα στο μυαλό μουμ είπα εάν μπορέσω και όσο μπορέσω δεν ήμουν ποτέ πορομενη με τον θηλασμο. Έδωσα στην αρχή ξένο λόγω ικτέρου γιατί με την καισαρική και τον διαβήτη άργησα να κατεβάσω δεν γινόταν αλλιως. Αλλά στην επίσκεψη η παιδίατρος μας είπε να το σταματήσουμε κ απλά να κοιτάμε το βάρος του τον πρώτο καιρό!! Είναι δύσκολος εμένα ξυπνάει κ πολλες φορές! Εχτές το βράδυ δεν κοιμηθήκαμε καθόλου. Με το που τον αφήνω στο λίκνο ξυπνάει ο κύριος χαχα.

Εγώ σήμερα πήγα για εξέταση πάλι χολερυθρινης επεσε και τελος και με αυτό.. Δε χρειάστηκε να δώσω ξένο επεσε σιγά σιγά.. Ειχα όμως γάλα.. Και ο γιατρός μας το τράβηξε απο τα μαλλιά για να μην μπω στη διαδικασία ξένου. Εμενα κάποιες ώρες το βραδυ θελει να κοιμάται πάνω μου. Βαζω μαξιλαρια και τον αφήνω πανω μου και κοιμαμαι και εγω. 😅😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Κορίτσι μου να σου πω την περίπτωση μας; ο γιος μου εμφάνισε ατοπικη εκεί γύρω στον μήνα έκζεματα φουλ πρόσωπο κ πόδια.. Ακολούθησα τις οδηγίες του παιδιάτρου πήρα ότι μου είπε, πρώτα της frezyderm k μετά της LA rich, δεν του έκαναν τίποτα μέχρι 7 μηνών το μωρό χάλια. Μια κοπέλα μου πρότεινε σαπούνι καστιλης κ βούτυρο καριτε. Πήρα σαπούνι καστιλης το υγροποιησα κ ξεκίνησα  να τον κάνω μπάνιο με αυτό συν ότι ξεκίνησα να του πλένω τα ρούχα με Αρκάδι σκόνη. Σε λιγότερο από μήνα κάθαρισε. Συνέχισα για τουλάχιστον 1 χρόνο αυτό γιατί φοβόμουν μην τυχόν εμφανίσει κάτι ξανά. Μετά ξεκίνησα να τον κάνω μπάνιο με την κίτρινη σειρα της weleda (βάση συστατικών είναι από τα πιο αθώα για το δέρμα τους).. Κάπως έτσι ξεκίνησα να ψάχνω τα πάντα.. Το εχω πει κ σε άλλες κοπέλες κ το έκαναν κ όντως είδαν διαφορά κ εκείνες στα παιδιά τους. 

Που το βρίσκω το σαπούνι;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ σήμερα πήγα για εξέταση πάλι χολερυθρινης επεσε και τελος και με αυτό.. Δε χρειάστηκε να δώσω ξένο επεσε σιγά σιγά.. Ειχα όμως γάλα.. Και ο γιατρός μας το τράβηξε απο τα μαλλιά για να μην μπω στη διαδικασία ξένου. Εμενα κάποιες ώρες το βραδυ θελει να κοιμάται πάνω μου. Βαζω μαξιλαρια και τον αφήνω πανω μου και κοιμαμαι και εγω. 😅😂

Στην λάμπα μπήκε? Χαχα εμένα τα βράδια π ξυπνάει κ κλείνουν τα μάτια μ δεν μπορώ να κοιμηθώ έτσι κ να τον έχω πάνω μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...