Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Πιο πολύ για τη γέννα δεν είμαι...τη μικρή έχω αρχίσει να ανυπομονώ να τη γνωρίσω. Δεν υπάρχει κόλπο να κοιμηθούμε, να μας ξεγεννήσουν κ να ξυπνήσουμε με μωρό???😄

Καισαρική με ολική νάρκωση. Έτσι ακριβώς αυτό που θέλεις. Αγάπη εγώ ουτε με το καλο δεν ήθελα να ακούω, τόσο χεστρα ήμουν για τον τοκετό κ δες με τώρα ετοιμάζομαι να γεννήσω σπίτι..έχω επεξεργαστεί πολλές φορές στο κεφάλι μου τον τοκετό που ειχα. Δεν υπάρχει κάτι τρομακτικό στον φυσικό τοκετό. Να μείνεις συγκεντρωμενη στις ανάσες σου ώστε να μπορείς να διαχειριστεις τους πονους σου, που λογικά δεν θα αισθάνεσαι πολύ αφού θα κάνεις επισκληριδιο. Όλα θα πάνε καλά, οπότε σε πιάνει άγχος να το λες από μέσα ξανά κ ξανά με αναπνοές κ θα δεις πόσο καλά θα νιώθεις ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

Αχ τι ωραία! Εγώ την Πέμπτη έχω ραντεβού. 😊 Βγήκαν σήμερα κ οι αιματολογικές και ανέβηκε ο αιματοκρίτης πήγε 34!!! 😁 Στείλε μετά να μας πεις νέα!!! 

Λες να αρχίσει να ανεβαίνει κ ο δικος μου; έχεις νιώσει καθόλου το μωρο να κατεβαίνει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

Αχ τι ωραία! Εγώ την Πέμπτη έχω ραντεβού. 😊 Βγήκαν σήμερα κ οι αιματολογικές και ανέβηκε ο αιματοκρίτης πήγε 34!!! 😁 Στείλε μετά να μας πεις νέα!!! 

Τελειααα! Από πόσο??? Τι άλλες εξετάσεις κάνεις κάθε μήνα.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema δεν είχα ακριβώς το χειρουργείο με ολική νάρκωση στο μυαλό μου 😅 Υπνοτοκετός δεν υπάρχει?? Πώς λέμε υπνοπαιδεια, αυτό! 😂 Μακάρι να είναι τα πράγματα όπως τα περιγράφεις (και τώρα θα πεταχτεί η @Smurf88 να μας πει είναι είναι!!! ) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη επιτυχία σε ολες εμας που εχουμε ραντεβού οσονούπω! 

Επίσης εύχομαι σε οσες ειναι κοντά τα καλύτερα, με εναν πονο και να μην μας ξεχασετε εμας των τελευταίων ημερών να μας γράφετε που και που πως ειστε! 

Εγω παρότι δεν είναι η ωρα μου.. Εύχομαι να μην ερθει νωρίτερα και να μείνει μέχρι την 38η γιατι δεν είμαι έτοιμη απο την αποψη προετοιμασίας και θα με πιασει αγχος μεγαλο αν παω να γεννησω ανυπαντρη και απροετοιμαστη😂 θα έχουμε αλλη διαδικασία.. Και θα βγούμε εκτος προγράμματος λετε να ετοιμάσω και εναλλακτικη; 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Λες να αρχίσει να ανεβαίνει κ ο δικος μου; έχεις νιώσει καθόλου το μωρο να κατεβαίνει; 

Δεν ξέρω... Τι θα έπρεπε να νιώθω; Πίεση χαμηλά πάντως δεν νιώθω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Τελειααα! Από πόσο??? Τι άλλες εξετάσεις κάνεις κάθε μήνα.?

Από 32,7 πήγε 34! 😊 Τοξόπλασμα κάνω γτ έχω κ γάτο, σίδηρο,μαγνήσιο, ασβέστιο και γενική ούρων μαζί με τη γενική αίματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Κοίτα μην εξελιχθείς σαν εμένα κ εσύ 😂😂κ εγώ πολλά ένιωθα αλλά κοίτα που έφτασα 😁

Όριο λογικά 38 εβδομάδες που γέννησα κ τον μικρό μου.... Δνε νομίζω να το κρατήσω κ πολύ παραπάνω. Δεν χωράει πουθενά πια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

@Tweema δεν είχα ακριβώς το χειρουργείο με ολική νάρκωση στο μυαλό μου 😅 Υπνοτοκετός δεν υπάρχει?? Πώς λέμε υπνοπαιδεια, αυτό! 😂 Μακάρι να είναι τα πράγματα όπως τα περιγράφεις (και τώρα θα πεταχτεί η @Smurf88 να μας πει είναι είναι!!! ) 

Υπάρχει το hypnobirthing (τοκετός σε βαθιά χαλάρωση). Η @eleni5525 γέννησε και τώρα που γύρισε σπίτι με την μπέμπα θα μας γράφει 🤱🏼

Σε αλλά νέα, μόλις γυρίσαμε από το ντοπλερ. Όλα τέλεια 🤩 ο μπέμπης είναι 1773 γραμμάρια και έχει κεφαλικη προβολή 🙆🏼‍♀️ Έχω +4 κιλά και πήρα το ok για θάλασσα, ωστόσο σήμερα βρέχει 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ Παρασκευή έχω ραντεβου στο γιατρο κ θα μου κλείσει ραντεβού για τις τελευταίες εξετάσεις την επόμενη εβδομάδα. Ελπίζω να χει ανέβει ο σίδηρος μου. Ήταν 28 πριν 2 εβδομάδες... Ενα πτώμα. 😂 Κ μετά λογικά κάθε Παρασκευή θα με βλέπει. Εγώ έχω τρομερά σπρώξιματα προς τα κάτω.... Κ τσιμπήματα ταλαντευματα στο κόλπο. Που σταματάω ακιμητιποιουμαι γιατί νομίζω ότι θα σπάσουν τα νερά. Εννοείται στο 5λεπτο περπάτημα ξεκινούν πόνοι φοβεροί.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Φυσικά κ χαιρομαι κ πλέον ανυπομονώ πάρα πολύ,αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχω άγχος ☺️ έχω πολλά να σκέφτομαι εγώ, πάρα πολλά.. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη ομως ..αρχίζω κ προετοιμαζομαι ψυχολογικά σε περίπτωση που περάσω τις 40εβδ. 

Κοίταξε δεν ξέρω καμία που να μην έχει άγχος αρκεί να είναι παραγωγικό....να μην μας κρατάει πίσω....τι σκέφτεσαι για μετά τις 40εβδ σόρρυ αν το είπες κάπου το χασα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Από 32,7 πήγε 34! 😊 Τοξόπλασμα κάνω γτ έχω κ γάτο, σίδηρο,μαγνήσιο, ασβέστιο και γενική ούρων μαζί με τη γενική αίματος.

Ωραία λένε κιολλας ότι προς το τέλος ανεβενει. Για να δούμε Α έχεις γατουλι ε? Μέσα τον έχεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Ωραία λένε κιολλας ότι προς το τέλος ανεβενει. Για να δούμε Α έχεις γατουλι ε? Μέσα τον έχεις? 

Έχω και κήπο οπότε μπαινοβγαίνει,κόβει βέβαια και βόλτες στα διπλανά οικόπεδα. Η γυναικολόγος μου είχε πει να μην τον ακουμπάω καθόλου, ο κτηνίατρος μου είπε να πλένω καλά τα χέρια μου και αυτό κάνω. Του έχω τεράστια αδυναμία δεν θα άντεχα τόσους μήνες χωρίς ένα χάδι 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εγώ Παρασκευή έχω ραντεβου στο γιατρο κ θα μου κλείσει ραντεβού για τις τελευταίες εξετάσεις την επόμενη εβδομάδα. Ελπίζω να χει ανέβει ο σίδηρος μου. Ήταν 28 πριν 2 εβδομάδες... Ενα πτώμα. 😂 Κ μετά λογικά κάθε Παρασκευή θα με βλέπει. Εγώ έχω τρομερά σπρώξιματα προς τα κάτω.... Κ τσιμπήματα ταλαντευματα στο κόλπο. Που σταματάω ακιμητιποιουμαι γιατί νομίζω ότι θα σπάσουν τα νερά. Εννοείται στο 5λεπτο περπάτημα ξεκινούν πόνοι φοβεροί.... 

Ο σίδηρος είναι 28 ή ο αιματοκρίτης;;; 

Ταλαντεύματα χαμηλά νιώθω κ εγώ μερικές φορές και στο περπάτημα πολλές φορές νιώθω να με τραβάει η κοιλιά μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μαριλου1 είπε:

Ο σίδηρος είναι 28 ή ο αιματοκρίτης;;; 

Ταλαντεύματα χαμηλά νιώθω κ εγώ μερικές φορές και στο περπάτημα πολλές φορές νιώθω να με τραβάει η κοιλιά μου.

Σορρυ σωστά το παρατήρησες. Ο αιματοκριτης. Πω η νύστα φταίει. Δεν ανοίγουν τα μάτια μου..... Πόνους... 1 γρ ντεπον αλλά μερικές φορές πιάνει άλλες όχι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Έχω και κήπο οπότε μπαινοβγαίνει,κόβει βέβαια και βόλτες στα διπλανά οικόπεδα. Η γυναικολόγος μου είχε πει να μην τον ακουμπάω καθόλου, ο κτηνίατρος μου είπε να πλένω καλά τα χέρια μου και αυτό κάνω. Του έχω τεράστια αδυναμία δεν θα άντεχα τόσους μήνες χωρίς ένα χάδι 😊 

Έχει καταρριφθεί εδώ και χρόνια ο μύθος ότι το τοξόπλασμα κολλάει έτσι. Μόνο αν φας κακάκια μολυσμένης γάτας ή την ίδια τη γάτα...🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

Δεν ξέρω... Τι θα έπρεπε να νιώθω; Πίεση χαμηλά πάντως δεν νιώθω.

Δεν ξέρω εχω την νιώθω χαμηλα και πριν 2 μερες σηκωθηκα το πρωι και μέχρι κάποια ωρα εσφιγγε το κατω μερος της κοιλιας κ ύστερα με αφηνε.. Χωρις πονο.. Θα σου πω το βράδυ θα ρωτήσω τον γιατρό να μου πει τι έγινε και θα σου πω ισως να μην εχει παρει θεση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liiida είπε:

@Tweema δεν είχα ακριβώς το χειρουργείο με ολική νάρκωση στο μυαλό μου 😅 Υπνοτοκετός δεν υπάρχει?? Πώς λέμε υπνοπαιδεια, αυτό! 😂 Μακάρι να είναι τα πράγματα όπως τα περιγράφεις (και τώρα θα πεταχτεί η @Smurf88 να μας πει είναι είναι!!! ) 

Έτσι είναι θα δεις δεν θα καταλάβεις τίποτα 😍

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλη επιτυχία σε ολες εμας που εχουμε ραντεβού οσονούπω! 

Επίσης εύχομαι σε οσες ειναι κοντά τα καλύτερα, με εναν πονο και να μην μας ξεχασετε εμας των τελευταίων ημερών να μας γράφετε που και που πως ειστε! 

Εγω παρότι δεν είναι η ωρα μου.. Εύχομαι να μην ερθει νωρίτερα και να μείνει μέχρι την 38η γιατι δεν είμαι έτοιμη απο την αποψη προετοιμασίας και θα με πιασει αγχος μεγαλο αν παω να γεννησω ανυπαντρη και απροετοιμαστη😂 θα έχουμε αλλη διαδικασία.. Και θα βγούμε εκτος προγράμματος λετε να ετοιμάσω και εναλλακτικη; 😂😂

Χαχαχα πολύ γέλασα ανύπαντρη κ απροετοιμαστη.. Θα τα προλάβεις όλα!! 

 

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Όριο λογικά 38 εβδομάδες που γέννησα κ τον μικρό μου.... Δνε νομίζω να το κρατήσω κ πολύ παραπάνω. Δεν χωράει πουθενά πια. 

38+6 γέννησα τον μικρό κ το πέρασα τώρα!! Παρόλα αυτά επειδή νομίζω θα ήθελες να γεννήσεις λιγάκι πιο νωρίς κ όχι κοντά στην πητ, στο εύχομαι. 

 

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Υπάρχει το hypnobirthing (τοκετός σε βαθιά χαλάρωση). Η @eleni5525 γέννησε και τώρα που γύρισε σπίτι με την μπέμπα θα μας γράφει 🤱🏼

Σε αλλά νέα, μόλις γυρίσαμε από το ντοπλερ. Όλα τέλεια 🤩 ο μπέμπης είναι 1773 γραμμάρια και έχει κεφαλικη προβολή 🙆🏼‍♀️ Έχω +4 κιλά και πήρα το ok για θάλασσα, ωστόσο σήμερα βρέχει 🤣

Μπράβο κορίτσι μου.. Τι σου είπε γιαυτό που είδες; είδες πως γύρισε σε κεφαλικη προβολή; hypnobirthing κ Ελλάδα - μαιευτήριο είμαι 100% βέβαιη δεν πάνε μαζί!! Hypnobirthing κ τοκετός στο σπίτι χαλαρά.. Πριν μερικές μέρες παρακολούθησα ένα βιντεακι, η κοπέλα ούτε αχ δεν έβγαλε. Απίστευτο 😍

 

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Έχει καταρριφθεί εδώ και χρόνια ο μύθος ότι το τοξόπλασμα κολλάει έτσι. Μόνο αν φας κακάκια μολυσμένης γάτας ή την ίδια τη γάτα...🤣🤣🤣

😂😂😂😂😂Συμφωνώ!! 

 

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Κοίταξε δεν ξέρω καμία που να μην έχει άγχος αρκεί να είναι παραγωγικό....να μην μας κρατάει πίσω....τι σκέφτεσαι για μετά τις 40εβδ σόρρυ αν το είπες κάπου το χασα!!!

Ιδανικά δεν θα ήθελα να τις περάσω.. Ουφφφ δεν ξέρω νομίζω αν δεν έχω γεννήσει μέχρι σκ θα πρεπει να βάλω μπρος όλα αυτά που έχω γράψει ότι βοηθούν ώστε να έρθει ο τοκετός. Περπάτημα δεν μπορώ να κάνω πολύ γιατί δεν αντέχω να σερνω τν μικρό. Εκτός κ αν το βράδυ που σχολαει ο άντρας μου στις 11 βγάζω το σκύλι κ περπατάω καμία 1 ώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Liiida υπάρχουν κ τοκετοί σαν τον δικό μου😂😂 βέβαια και πάλι είναι περίεργο γιατί δεν προλαβαίνει το σώμα να αντιδράσει... εκεί που δεν πονάω καθόλου διπλωνομαι στα δυο 😂😂 οπότε μην το σκέφτεσαι κ πολύ και να το ζήσεις όσο μπορείς...είναι μοναδική εμπειρία 🤩🤩

Αχ εγώ κορίτσια άρχισα να σκέφτομαι διάφορα χαζά του τύπου ότι γέννησα νωρίς, μήπως δεν ήταν η ώρα μου, μήπως μπορούσα να κρατήσω κ άλλο, μου λείπει η εγκυμοσύνη κ τέτοια! Μετά βέβαια κοιτάζω την μικρή και τα ξεχνάω αλλά αυτή η λοχεία δεν παλεύεται 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Έχει καταρριφθεί εδώ και χρόνια ο μύθος ότι το τοξόπλασμα κολλάει έτσι. Μόνο αν φας κακάκια μολυσμένης γάτας ή την ίδια τη γάτα...🤣🤣🤣

Έχω διαβάσει άπειρα άρθρα και όλα λένε αυτό που λες! Ο δικός μου εν τω μεταξύ στην άμμο του πήγαινε μόνο όταν ήταν μικρός που δεν έβγαινε έξω από κει κ πέρα ούτε στον κήπο μας δεν καταδεχεται να τα κάνει. Πάει στα χωράφια γύρω τριγύρω και τα κάνει 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μαριλου1 είπε:

Έχω διαβάσει άπειρα άρθρα και όλα λένε αυτό που λες! Ο δικός μου εν τω μεταξύ στην άμμο του πήγαινε μόνο όταν ήταν μικρός που δεν έβγαινε έξω από κει κ πέρα ούτε στον κήπο μας δεν καταδεχεται να τα κάνει. Πάει στα χωράφια γύρω τριγύρω και τα κάνει 😂

Ναι ρε γτ είναι καθαρές οι γάτες κ δε θέλουν να τα κάνουν στο χώρο τους. Εντάξει ο δικός σου το παράκανε, μπράβο το ψυχάκι 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια.. Εγώ χθες πήγα για nst. Λίγο ταλαιπωρία γιατί έπρεπε να κάνω πρώτα ραπιτ. Την επομενη φορά θα πάω με έτοιμο. Δεν ήξερα ότι μπορούσα. Επίσης περιμένω αποτελέσματα αύριο μεθαύριο από την καλλιέργεια κολπικου. Κατά τ άλλα ξεκίνησα περπάτημα.. Εδώ και 2 μέρες νιώθω τις κλωτσιες πιο κάτω. Καμία όμως πίεση χαμηλά. Αύριο έχω ραντεβού να δω αν όντως έχει κατέβει ή είναι η ιδέα μου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

@Liiida υπάρχουν κ τοκετοί σαν τον δικό μου😂😂 βέβαια και πάλι είναι περίεργο γιατί δεν προλαβαίνει το σώμα να αντιδράσει... εκεί που δεν πονάω καθόλου διπλωνομαι στα δυο 😂😂 οπότε μην το σκέφτεσαι κ πολύ και να το ζήσεις όσο μπορείς...είναι μοναδική εμπειρία 🤩🤩

Αχ εγώ κορίτσια άρχισα να σκέφτομαι διάφορα χαζά του τύπου ότι γέννησα νωρίς, μήπως δεν ήταν η ώρα μου, μήπως μπορούσα να κρατήσω κ άλλο, μου λείπει η εγκυμοσύνη κ τέτοια! Μετά βέβαια κοιτάζω την μικρή και τα ξεχνάω αλλά αυτή η λοχεία δεν παλεύεται 😂😂😂

Πώς τα πάτε; η μικρή πως το είδε το μωρό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Γειά σας κορίτσια.. Εγώ χθες πήγα για nst. Λίγο ταλαιπωρία γιατί έπρεπε να κάνω πρώτα ραπιτ. Την επομενη φορά θα πάω με έτοιμο. Δεν ήξερα ότι μπορούσα. Επίσης περιμένω αποτελέσματα αύριο μεθαύριο από την καλλιέργεια κολπικου. Κατά τ άλλα ξεκίνησα περπάτημα.. Εδώ και 2 μέρες νιώθω τις κλωτσιες πιο κάτω. Καμία όμως πίεση χαμηλά. Αύριο έχω ραντεβού να δω αν όντως έχει κατέβει ή είναι η ιδέα μου.. 

Άλλα νοσοκομεία έτσι, άλλα αλλιώς. Το Ιασώ νομίζω ότι δε ζητάει ράπιντ για το nst...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Άλλα νοσοκομεία έτσι, άλλα αλλιώς. Το Ιασώ νομίζω ότι δε ζητάει ράπιντ για το nst...

Εμένα μου το ειχε πει ο γιατρός. Πάρε να τους ρωτήσεις για να το κάνεις κάπου έξω την προηγούμενη μέρα να μην περιμένεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...