Μετάβαση σε περιεχόμενο

2 χρονια μετα, ποση υπομονη ακομα;


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια μου. Καποιες ισως θυμάστε καποια λίγα πράγματα για μένα, κάποιες ίσως όχι. Γενικά και γρήγορα να πω, παντρευτηκαμε τον Σεπτεμβρίου του 2018 και από τότε προσπαθούμε για μωράκι. Ο άνδρας μου είναι οκ από θέμα σπέρματος. Εγώ ανακάλυψα τέλη Ιουλίου του 2020 ότι έχω πολύ υψηλή προλακτινη (καθαρή μαγνητική ευτυχως) και ξεκινησα dostinex για  να πέσει αφού μου δημιουργούσε προβλήματα με την ωορρηξία και βασικά ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να ξεχάσω το διάστημα που ήδη είχαμε προσπαθήσει για μωρό, γιατί κατά 80% δεν έκανα  ωορρηξίας. Οπότε ο χρόνος μου στην ουσία ξεκινά έναν μήνα αφοτου άρχισα τη θεραπεια, τέλη Αυγούστου του 2020. Λαμβάνω αγωγη και για θυρεοειδή (έπρεπε λιγααακι να τον κατεβασω). Σαλπιγγογραφια μου είπε η γιατρός μου να κάνω μετά τα Χριστούγεννα (Με τη νέα χρονια) αν δεν τα έχουμε καταφέρει (πιστεύει ότι το θέμα ήταν καθαρά της προλακτινης). Εγώ παρόλα αυτά έχω αρχίσει τελευταία να κουράζομαι με τις απογοητεύσεις τόσων μηνών. Θέλω να ξεκινήσω να σκέφτομαι την εξωσωματική.  Ο άντρας μου ακόμα δεν το συζητάει...! Είναι απερίσκεπτο να σκέφτομαι την εξωσωματική χωρίς να έχω κάνει σαλπιγγογραφια νομιζετε; Εγώ πάντως ακόμα και καθαρές σάλπιγγες να έχω και να μου πουν συνεχίστε να προσπαθείτε......Πόσο ακομα;;;; Γιατί να μην βοηθηθω από την επιστημη;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η anna90 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου. Καποιες ισως θυμάστε καποια λίγα πράγματα για μένα, κάποιες ίσως όχι. Γενικά και γρήγορα να πω, παντρευτηκαμε τον Σεπτεμβρίου του 2018 και από τότε προσπαθούμε για μωράκι. Ο άνδρας μου είναι οκ από θέμα σπέρματος. Εγώ ανακάλυψα τέλη Ιουλίου του 2020 ότι έχω πολύ υψηλή προλακτινη (καθαρή μαγνητική ευτυχως) και ξεκινησα dostinex για  να πέσει αφού μου δημιουργούσε προβλήματα με την ωορρηξία και βασικά ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να ξεχάσω το διάστημα που ήδη είχαμε προσπαθήσει για μωρό, γιατί κατά 80% δεν έκανα  ωορρηξίας. Οπότε ο χρόνος μου στην ουσία ξεκινά έναν μήνα αφοτου άρχισα τη θεραπεια, τέλη Αυγούστου του 2020. Λαμβάνω αγωγη και για θυρεοειδή (έπρεπε λιγααακι να τον κατεβασω). Σαλπιγγογραφια μου είπε η γιατρός μου να κάνω μετά τα Χριστούγεννα (Με τη νέα χρονια) αν δεν τα έχουμε καταφέρει (πιστεύει ότι το θέμα ήταν καθαρά της προλακτινης). Εγώ παρόλα αυτά έχω αρχίσει τελευταία να κουράζομαι με τις απογοητεύσεις τόσων μηνών. Θέλω να ξεκινήσω να σκέφτομαι την εξωσωματική.  Ο άντρας μου ακόμα δεν το συζητάει...! Είναι απερίσκεπτο να σκέφτομαι την εξωσωματική χωρίς να έχω κάνει σαλπιγγογραφια νομιζετε; Εγώ πάντως ακόμα και καθαρές σάλπιγγες να έχω και να μου πουν συνεχίστε να προσπαθείτε......Πόσο ακομα;;;; Γιατί να μην βοηθηθω από την επιστημη;;;

Καλημέρα κοπέλα μου, σε καμμία περίπτωση δεν μπορείς να σκέφτεσαι εξωσωματική χωρίς σαλπιγγογραφια. Από τη στιγμή όμως που κουράστηκες, και σε καταλαβαίνω απόλυτα πες το γιατρό σου πως θέλεις να την κάνεις τώρα!! Ο σύζυγος πέρα από σπερμοδιαγραμμα έχει κάνει καλλιέργεια; Εμείς στον 1.5 χρόνο προσπαθειών μπήκαμε στη διαδικασία της εξωσωματικής αφού όμως είχαμε από ένα πακέτο εξετάσεις ο καθένας. Και να πας σε κέντρο θα σου ζητήσουν σαλπιγγογραφια, πρόσφατο σπερμοδιαγραμμα κ καλλιέργεια σπέρματος, ορμονικές σίγουρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε καταλαβαίνω απόλυτα όμως μην απογοήτευσε χωρίς να έχεις κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις και η σαλπιγγογραφια είναι από τις πιο σημαντικές και μην αφήνεις χρόνο να περνάει έτσι κάνε την όσο πιο γρήγορα μπορείς για μένα εφόσον πέφτει τοσο πολύ η ψυχολογία σου γιατί και αυτή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο!ετσι κι αλλιώς για να ανοίξεις φάκελο για εξωσωματική θα πρέπει να καείς κάποιες εξετάσεις και σαλπιγγογραφια είναι μέσα όπως και ορμονολογικές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annie! και @geo2222 δεν ειναι οτι θελω να κανω εξωσωματικη χωρις να κανω σαλπιγγογραφια ή τις οποιες εξετασεις θα χρειαστει να κανω! (εχω κανει ορμονικες εγω και ο συζυγος σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια) Τη σαλπιγγογραφια μου ειπε η γιατρος να την κανω με τη νεα χρονια ετσι ωστε να εχω λιγο χρονο με τη θεραπεια που κανω με τα dostinex. Δεν θελει λεει να με βαλει σε αυτη τη διαδικασια εφοσον ανακαλυψαμε την ανεβασμενη προλακτινη. Εγω απλα θελω να πω οτι ακομα κι οταν σαλπιγγογραφια, ακομα κι αν βγει καθαρη και μου πουν να συνεχισω γιατι δεν εχω καποιο θεμα.....ποσο ακομα να προσπαθω;; Εχω αρχισει να κουραζομαι.....αυτο λεω. Ηδη σκεφτομαι την εξωσωματικη ειτε βγει καθαρη ή σαλπιγγογραφια, ειτε οχι...........ειναι παραλογο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anna90 είπε:

@annie! και @geo2222 δεν ειναι οτι θελω να κανω εξωσωματικη χωρις να κανω σαλπιγγογραφια ή τις οποιες εξετασεις θα χρειαστει να κανω! (εχω κανει ορμονικες εγω και ο συζυγος σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια) Τη σαλπιγγογραφια μου ειπε η γιατρος να την κανω με τη νεα χρονια ετσι ωστε να εχω λιγο χρονο με τη θεραπεια που κανω με τα dostinex. Δεν θελει λεει να με βαλει σε αυτη τη διαδικασια εφοσον ανακαλυψαμε την ανεβασμενη προλακτινη. Εγω απλα θελω να πω οτι ακομα κι οταν σαλπιγγογραφια, ακομα κι αν βγει καθαρη και μου πουν να συνεχισω γιατι δεν εχω καποιο θεμα.....ποσο ακομα να προσπαθω;; Εχω αρχισει να κουραζομαι.....αυτο λεω. Ηδη σκεφτομαι την εξωσωματικη ειτε βγει καθαρη ή σαλπιγγογραφια, ειτε οχι...........ειναι παραλογο;

Όχι δεν είναι παράλογο και προσωπικά σε καταλαβαίνω απόλυτα! Κ μεις είχαμε κουραστεί. Επιμένω όμως πως αν πρόκειται να αισθανθείς καλύτερα κάνοντας τώρα τη σαλπιγγογραφια πήγαινε να την κανεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η anna90 είπε:

@annie! και @geo2222 δεν ειναι οτι θελω να κανω εξωσωματικη χωρις να κανω σαλπιγγογραφια ή τις οποιες εξετασεις θα χρειαστει να κανω! (εχω κανει ορμονικες εγω και ο συζυγος σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια) Τη σαλπιγγογραφια μου ειπε η γιατρος να την κανω με τη νεα χρονια ετσι ωστε να εχω λιγο χρονο με τη θεραπεια που κανω με τα dostinex. Δεν θελει λεει να με βαλει σε αυτη τη διαδικασια εφοσον ανακαλυψαμε την ανεβασμενη προλακτινη. Εγω απλα θελω να πω οτι ακομα κι οταν σαλπιγγογραφια, ακομα κι αν βγει καθαρη και μου πουν να συνεχισω γιατι δεν εχω καποιο θεμα.....ποσο ακομα να προσπαθω;; Εχω αρχισει να κουραζομαι.....αυτο λεω. Ηδη σκεφτομαι την εξωσωματικη ειτε βγει καθαρη ή σαλπιγγογραφια, ειτε οχι...........ειναι παραλογο;

Κι εγώ έχω αρχίσει και κουράζομαι και σε καταλαβαίνω κι εγώ το ίδιο έχω αρχίσει και σκέφτομαι απλά λένε ότι αν υπάρχει θέμα με τις σάλπιγγες και κάνετε απλά ότι μετά μένεις εγκυος πιο εύκολα στο λέω από αυτή την άποψη!επισης υπάρχει και η σπερματεχυνση που κάποιες κοπέλες έχουν μείνει έγκυες βέβαια έχει πιο μικρά ποσοστά επιτυχίας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καταλαβαινω την λαχταρα σου...την αγωνία σου...ολα....ποσο ετών ειστε;;Οι περισσοτεροι γιατροι λενε μέχριενα 6μηνο....ειδικα σε ηλικια πανω απο 32...35...κανε τιςεξετασεις και εγω θα συμφωνήσω μαζι σου ...Μην χάνεις αλλο χρονο...θα μπορουσες να ξεκινησεις όπωςειπαν με σπερματεγχυση...ευχομαι σύντομα να γίνεις μανούλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Sunset13 είπε:

Κορίτσι μου καταλαβαινω την λαχταρα σου...την αγωνία σου...ολα....ποσο ετών ειστε;;Οι περισσοτεροι γιατροι λενε μέχριενα 6μηνο....ειδικα σε ηλικια πανω απο 32...35...κανε τιςεξετασεις και εγω θα συμφωνήσω μαζι σου ...Μην χάνεις αλλο χρονο...θα μπορουσες να ξεκινησεις όπωςειπαν με σπερματεγχυση...ευχομαι σύντομα να γίνεις μανούλα 

Τώρα μπήκα στα 30 και ο σύζυγός 33. Έχω κάνει ορμονικες εξετάσεις, δεν έχω κάνει ακόμα σαλπιγγογραφια ακόμα απλά.  Σπερματεγχυση δεν θα κάνω κορίτσια, αν είναι θα κάνω κατευθείαν εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/10/2020 at 9:31 ΜΜ, ο/η anna90 είπε:

Τώρα μπήκα στα 30 και ο σύζυγός 33. Έχω κάνει ορμονικες εξετάσεις, δεν έχω κάνει ακόμα σαλπιγγογραφια ακόμα απλά.  Σπερματεγχυση δεν θα κάνω κορίτσια, αν είναι θα κάνω κατευθείαν εξωσωματική.

Καλησπέρα,,,είστε σε πολύ καλή ηλικία,,,κατά τη γνώμη μου να κάνετε έστω μία σπερματέγχυση,,,,γιατί να πας κατευθείαν εξωσωματική, γιατί να φάς ορμόνες ας μπορείς απλά με Femara (αν ταιριάζουν σε σένα) ??  Αν ο σύζυγος έχει καλό σπέρμα και εσύ διορθώσεις το όποιο θέμα σου, κάνεις και σαλπιγγογραφία θα έχετε πολλές πιθανότητες υπέρ σας. Η σαλπιγγογραφία θα σε βοηθήσει αρκετά όπως λένε και τα κορίτσια παραπάνω. Συζήτησέ το με το γιατρό σου,,,,ενδύκνειται η ηλικία σας για σπερματέγχυση πάντως!! Μην απογοητεύεσαι,,,,τουλάχιστον να ξέρεις,,,αν δεν δοκιμάσεις δε θα μάθεις. Είναι σχετικά ανώδυνη και οικονομική. Εγώ που είμαι 39 και έκανα 2 σπερματεγχυσεις που οι πιθανότητες ήταν ελάχιστες , μάλιστα μετά την 1η αποτυχημένη έμεινα μόνη μου τον επόμενο κιολας μήνα, αλλά ήταν βιοχημική αποβολή,,,,αλλά τουλάχιστον κατέληξα και είπα τώρα πάω στο επόμενο βήμα. Κράτα γερά,,,,και να είσαι θετική. Εγώ θα είμαι και για σένα!!!! Τα καλύτερα εύχομαι μόνο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/10/2020 at 8:43 ΜΜ, ο/η anna90 είπε:

@annie! και @geo2222 δεν ειναι οτι θελω να κανω εξωσωματικη χωρις να κανω σαλπιγγογραφια ή τις οποιες εξετασεις θα χρειαστει να κανω! (εχω κανει ορμονικες εγω και ο συζυγος σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια) Τη σαλπιγγογραφια μου ειπε η γιατρος να την κανω με τη νεα χρονια ετσι ωστε να εχω λιγο χρονο με τη θεραπεια που κανω με τα dostinex. Δεν θελει λεει να με βαλει σε αυτη τη διαδικασια εφοσον ανακαλυψαμε την ανεβασμενη προλακτινη. Εγω απλα θελω να πω οτι ακομα κι οταν σαλπιγγογραφια, ακομα κι αν βγει καθαρη και μου πουν να συνεχισω γιατι δεν εχω καποιο θεμα.....ποσο ακομα να προσπαθω;; Εχω αρχισει να κουραζομαι.....αυτο λεω. Ηδη σκεφτομαι την εξωσωματικη ειτε βγει καθαρη ή σαλπιγγογραφια, ειτε οχι...........ειναι παραλογο;

Συγγνώμη που θα σε στεναχωρήσω αλλά αν κουράζεσαι τώρα που προσπαθεις φυσιολογικα, πιστεύεις ότι θα αντέξεις την εξωσωματική?

Δεν στο γράφω με κακία,σίγουρα είναι απογοητευση να περιμένεις κάθε μήνα το θαύμα.Ολες οι κοπέλες που οδηγήθηκαμε στην εξωσωματική πρώτα δοκιμάσαμε μόνες μας.

Όμως το άγχος της εξωσωματικής δεν συγκρίνεται με το άγχος της φυσικής σύλληψης.Ακομη κι αν είσαι από τις τυχερές και πιασεις με την πρώτη ταλαιπωρία θα υπάρχει.

Επίσης με υψηλή προλακτίνη εξωσωματικος, σωστός επιστήμονας, δεν σε αναλαμβάνει.

Κάνε μια προσπάθεια έστω 6 μήνες ακόμη και στο μεταξύ κάνε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, συγκέντρωσε πληροφορίες για γιατρούς κλπ ώστε αν δεν πετύχεις να είσαι έτοιμη για το επόμενο βήμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/10/2020 at 9:33 ΠΜ, ο/η anna90 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου. Καποιες ισως θυμάστε καποια λίγα πράγματα για μένα, κάποιες ίσως όχι. Γενικά και γρήγορα να πω, παντρευτηκαμε τον Σεπτεμβρίου του 2018 και από τότε προσπαθούμε για μωράκι. Ο άνδρας μου είναι οκ από θέμα σπέρματος. Εγώ ανακάλυψα τέλη Ιουλίου του 2020 ότι έχω πολύ υψηλή προλακτινη (καθαρή μαγνητική ευτυχως) και ξεκινησα dostinex για  να πέσει αφού μου δημιουργούσε προβλήματα με την ωορρηξία και βασικά ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να ξεχάσω το διάστημα που ήδη είχαμε προσπαθήσει για μωρό, γιατί κατά 80% δεν έκανα  ωορρηξίας. Οπότε ο χρόνος μου στην ουσία ξεκινά έναν μήνα αφοτου άρχισα τη θεραπεια, τέλη Αυγούστου του 2020. Λαμβάνω αγωγη και για θυρεοειδή (έπρεπε λιγααακι να τον κατεβασω). Σαλπιγγογραφια μου είπε η γιατρός μου να κάνω μετά τα Χριστούγεννα (Με τη νέα χρονια) αν δεν τα έχουμε καταφέρει (πιστεύει ότι το θέμα ήταν καθαρά της προλακτινης). Εγώ παρόλα αυτά έχω αρχίσει τελευταία να κουράζομαι με τις απογοητεύσεις τόσων μηνών. Θέλω να ξεκινήσω να σκέφτομαι την εξωσωματική.  Ο άντρας μου ακόμα δεν το συζητάει...! Είναι απερίσκεπτο να σκέφτομαι την εξωσωματική χωρίς να έχω κάνει σαλπιγγογραφια νομιζετε; Εγώ πάντως ακόμα και καθαρές σάλπιγγες να έχω και να μου πουν συνεχίστε να προσπαθείτε......Πόσο ακομα;;;; Γιατί να μην βοηθηθω από την επιστημη;;;

Κορίτσι μου καλησπέρα!!

Γιατί έχετε αφήσει τόσο καιρό να περάσει χωρίς σάλπιγγογραφια?

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά εγώ έτσι την πάτησα γιατί τρέχω και δεν φτανω..

Στα 35 ξεκινήσαμε προσπάθειες για μπεμπακι και μετά τους έξι μήνες μου έλεγαν όλοι και ο τότε γυναικολόγος να πάω για σάλπιγγογραφια.

Εγώ αγύριστο κεφάλι το άφηνα για τον άλλο μήνα...

Σιγά μην είχα εγώ πρόβλημα στις σάλπιγγες!!!

Με τούτα και με κεινα πέρασε ενάμισης χρόνος χωρίς εγκυμοσύνη..

Λέω οκ ας πάω να κάνω σάλπιγγογραφια να βεβαιωθω πως όλα είναι καλά και να μου φύγει το άγχος..

Αμ δε!!!!

Βουλωμενες και οι δύο παρακαλώ!!!!!!!!

Περαστικά μου....

Προς Θεού κορίτσι μου δεν εννοώ ότι και εσυ έχεις βουλωμενες σάλπιγγες...αλλά είναι μια εξέταση που πρέπει να γίνει.

Άλλωστε είναι πολλές οι κοπέλες που τις βοήθησε η σάλπιγγογραφια και έμειναν έγκυος ακόμα και τον ίδιο μήνα❤️

Μακάρι να γυρναγα τον χρόνο πίσω και να την είχα κάνει από την αρχή 🥴

Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να είσαι σύντομα εγγυουλα ♥️

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mari84 είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα!!

Γιατί έχετε αφήσει τόσο καιρό να περάσει χωρίς σάλπιγγογραφια?

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά εγώ έτσι την πάτησα γιατί τρέχω και δεν φτανω..

Στα 35 ξεκινήσαμε προσπάθειες για μπεμπακι και μετά τους έξι μήνες μου έλεγαν όλοι και ο τότε γυναικολόγος να πάω για σάλπιγγογραφια.

Εγώ αγύριστο κεφάλι το άφηνα για τον άλλο μήνα...

Σιγά μην είχα εγώ πρόβλημα στις σάλπιγγες!!!

Με τούτα και με κεινα πέρασε ενάμισης χρόνος χωρίς εγκυμοσύνη..

Λέω οκ ας πάω να κάνω σάλπιγγογραφια να βεβαιωθω πως όλα είναι καλά και να μου φύγει το άγχος..

Αμ δε!!!!

Βουλωμενες και οι δύο παρακαλώ!!!!!!!!

Περαστικά μου....

Προς Θεού κορίτσι μου δεν εννοώ ότι και εσυ έχεις βουλωμενες σάλπιγγες...αλλά είναι μια εξέταση που πρέπει να γίνει.

Άλλωστε είναι πολλές οι κοπέλες που τις βοήθησε η σάλπιγγογραφια και έμειναν έγκυος ακόμα και τον ίδιο μήνα❤️

Μακάρι να γυρναγα τον χρόνο πίσω και να την είχα κάνει από την αρχή 🥴

Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να είσαι σύντομα εγγυουλα ♥️

 

 

Καλησπερα κουκλα μου! Δεν άφησα ΕΓΩ να περάσει χρόνος από μόνη μου. Απο την ώρα που βρήκαμε την ανεβασμένη προλακτινη, η γιατρός μου είπε να δώσω ένα μήνα περιθώριο να στρώσει και μετά έχω πιθανότητες να μείνω έγκυος...Εάν δεν τα καταφέρω μου είπε να κάνω σαλπιγγογραφια με τη νέα χρονια, δλδ ο 2021. Η προλακτινη βρέθηκε μόλις ξεκινήσαμε εξετάσεις, φέτος τον Ιούλιο. Πιο πριν, η γυναικολος πίστευε ότι δεν χρειαζόταν να κάνουμε εξετάσεις λόγω του ότι ήταν ένας χρόνος που προσπαθούσαμε και επειδή είχαν συμβεί κάποια πολύ άσχημα πράγματα σε μένα που μου είχαν ρίξει πολύ την ψυχολογία και με είχαν γεμίσει άγχος. Εγώ δεν σκέφτομαι καθόλου "σιγά να μην είναι βουλωμενες οι δικές μου", ίσα ίσα...πιστεύω ότι έχω κάποιο θέμα. Ήδη μίλησα με γιατρό να κάνω τη σαλπιγγογραφια στον επόμενο κύκλο, σε αυτόν δεν προλαβαίνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

Συγγνώμη που θα σε στεναχωρήσω αλλά αν κουράζεσαι τώρα που προσπαθεις φυσιολογικα, πιστεύεις ότι θα αντέξεις την εξωσωματική?

Δεν στο γράφω με κακία,σίγουρα είναι απογοητευση να περιμένεις κάθε μήνα το θαύμα.Ολες οι κοπέλες που οδηγήθηκαμε στην εξωσωματική πρώτα δοκιμάσαμε μόνες μας.

Όμως το άγχος της εξωσωματικής δεν συγκρίνεται με το άγχος της φυσικής σύλληψης.Ακομη κι αν είσαι από τις τυχερές και πιασεις με την πρώτη ταλαιπωρία θα υπάρχει.

Επίσης με υψηλή προλακτίνη εξωσωματικος, σωστός επιστήμονας, δεν σε αναλαμβάνει.

Κάνε μια προσπάθεια έστω 6 μήνες ακόμη και στο μεταξύ κάνε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, συγκέντρωσε πληροφορίες για γιατρούς κλπ ώστε αν δεν πετύχεις να είσαι έτοιμη για το επόμενο βήμα.

Καλησπερα!! Με την προλακτινη ειμαι σε θεραπεία από την ώρα που την ανακάλυψα, και ευτυχώς πέφτει αμέσως, τον πρώτο μήνα κιολας. Αυτό που με έχει κουράσει, είναι ότι νιώθω ότι δεν έχω βοήθεια από κάπου. Ότι απλά βαδίζω μόνη μου, χωρίς να έχω καθοδήγηση. Ήδη δρομολογισα η σαλπιγγογραφια μου και σκέφτομαι να αλλάξω και γιατρό γιατί όπως ειπα δεν νιώθω ότι με καταλαβαίνει, είναι σαν να μην δίνει σημασία στο ποσό πολύ θέλω ένα παιδί. Δεν έχω θέμα στο να βρεθώ μέσα σε μια διαδικασία εξωσωματικής και να προσπαθήσω για αυτό αν χρειαστεί, αρκεί να ξέρω πώς κάποιος με βοηθάει πραγματικά να αποκτήσω αυτό που θέλω!! 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η anna90 είπε:

Καλησπερα κουκλα μου! Δεν άφησα ΕΓΩ να περάσει χρόνος από μόνη μου. Απο την ώρα που βρήκαμε την ανεβασμένη προλακτινη, η γιατρός μου είπε να δώσω ένα μήνα περιθώριο να στρώσει και μετά έχω πιθανότητες να μείνω έγκυος...Εάν δεν τα καταφέρω μου είπε να κάνω σαλπιγγογραφια με τη νέα χρονια, δλδ ο 2021. Η προλακτινη βρέθηκε μόλις ξεκινήσαμε εξετάσεις, φέτος τον Ιούλιο. Πιο πριν, η γυναικολος πίστευε ότι δεν χρειαζόταν να κάνουμε εξετάσεις λόγω του ότι ήταν ένας χρόνος που προσπαθούσαμε και επειδή είχαν συμβεί κάποια πολύ άσχημα πράγματα σε μένα που μου είχαν ρίξει πολύ την ψυχολογία και με είχαν γεμίσει άγχος. Εγώ δεν σκέφτομαι καθόλου "σιγά να μην είναι βουλωμενες οι δικές μου", ίσα ίσα...πιστεύω ότι έχω κάποιο θέμα. Ήδη μίλησα με γιατρό να κάνω τη σαλπιγγογραφια στον επόμενο κύκλο, σε αυτόν δεν προλαβαίνω. 

Προς Θεού κούκλα μου δεν είπα ότι άφησες εσύ τον χρόνο να περάσει.

Απλά μου έκανε εντύπωση που δεν έκανες σάλπιγγογραφια από τον πρώτο χρόνο.

Ούτε είπα πως δεν θεωρείς πως έχεις πρόβλημα...

Εμένα κ μόνο εμένα κατηγορούσα στο κείμενο που ανέβασα 😉

Πιο πολύ ήθελα να μοιραστώ την δική μου εμπειρία συγνώμη αν παρεξηγήθηκα!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά 😘

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Mari84 είπε:

Προς Θεού κούκλα μου δεν είπα ότι άφησες εσύ τον χρόνο να περάσει.

Απλά μου έκανε εντύπωση που δεν έκανες σάλπιγγογραφια από τον πρώτο χρόνο.

Ούτε είπα πως δεν θεωρείς πως έχεις πρόβλημα...

Εμένα κ μόνο εμένα κατηγορούσα στο κείμενο που ανέβασα 😉

Πιο πολύ ήθελα να μοιραστώ την δική μου εμπειρία συγνώμη αν παρεξηγήθηκα!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά 😘

 

Καλέ δεν παρεξηγώ εγώ!! Μην μου αγχώνεσαι. Είπαμε, εδώ είμαστε για να λέμε τις απόψεις μας, τις εμπειρίες μας!!! Σε ευχαριστώ πολύ!! 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@anna90 κορίτσι καταλαβαίνω την αγωνία σου, αλλά πραγματικά μην βιάζεσαι... έτσι έκανα κ εγώ κ στο τέλος αποτέλεσμα μηδέν... ξεκίνησε με τις απαραίτητες εξετάσεις κ αποφασίζεται τι θα πράξετε. Εξάλλου το να προχωρήσεις σε εξωσωματική δεν σημαίνει ότι θα πιάσεις κ αμέσως ( όπως εγώ κ πολλές άλλες).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/10/2020 at 9:33 ΠΜ, ο/η anna90 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου. Καποιες ισως θυμάστε καποια λίγα πράγματα για μένα, κάποιες ίσως όχι. Γενικά και γρήγορα να πω, παντρευτηκαμε τον Σεπτεμβρίου του 2018 και από τότε προσπαθούμε για μωράκι. Ο άνδρας μου είναι οκ από θέμα σπέρματος. Εγώ ανακάλυψα τέλη Ιουλίου του 2020 ότι έχω πολύ υψηλή προλακτινη (καθαρή μαγνητική ευτυχως) και ξεκινησα dostinex για  να πέσει αφού μου δημιουργούσε προβλήματα με την ωορρηξία και βασικά ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να ξεχάσω το διάστημα που ήδη είχαμε προσπαθήσει για μωρό, γιατί κατά 80% δεν έκανα  ωορρηξίας. Οπότε ο χρόνος μου στην ουσία ξεκινά έναν μήνα αφοτου άρχισα τη θεραπεια, τέλη Αυγούστου του 2020. Λαμβάνω αγωγη και για θυρεοειδή (έπρεπε λιγααακι να τον κατεβασω). Σαλπιγγογραφια μου είπε η γιατρός μου να κάνω μετά τα Χριστούγεννα (Με τη νέα χρονια) αν δεν τα έχουμε καταφέρει (πιστεύει ότι το θέμα ήταν καθαρά της προλακτινης). Εγώ παρόλα αυτά έχω αρχίσει τελευταία να κουράζομαι με τις απογοητεύσεις τόσων μηνών. Θέλω να ξεκινήσω να σκέφτομαι την εξωσωματική.  Ο άντρας μου ακόμα δεν το συζητάει...! Είναι απερίσκεπτο να σκέφτομαι την εξωσωματική χωρίς να έχω κάνει σαλπιγγογραφια νομιζετε; Εγώ πάντως ακόμα και καθαρές σάλπιγγες να έχω και να μου πουν συνεχίστε να προσπαθείτε......Πόσο ακομα;;;; Γιατί να μην βοηθηθω από την επιστημη;;;

Εγώ προσπαθουσα απο 15..μην στεναχωριεσαι κ μην σκέφτεσαι τα παλια! Κάνε πρώτα σαλπιγγογραφια κ όλες τις εξετάσεις κ αν δεν ειναι καλή κ υπάρχουν υδροσαλπιγγες πρεπει πρώτα να κάνεις λαμπαροσκοπιση κ μέτα προσπάθεια...εγώ πιστεύω ότι δεν θα έχεις θεμα με τις σαλπιγγες! Εφόσον μπορεσεις να κάνεις ωορρηξια  θα εισαι οκ!κάνε κ μια εξέταση Αμη να δεις τα αποθέματα των ωαρίων πολύ σημαντικό αυτό για να ξέρεις αν μπορεις να πιάσεις εύκολα. Αυτα κ θα είσαι  κομπλέ κ θα πιασεις φυσιολογικά ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σου!!Θα σου πω κ την δική μου άποψη σαν παθούσα!!Θα κάνεις αυτό που σε κάνει να νιώθεις σιγουριά,ασφάλεια και συμφωνεί κ ο γιατρός που εμπιστεύεσαι!!Η προλακτίνη είναι μεγάλο εμπόδιο στην σύλληψη!!οπότε σίγουρα δώσε λίγο χρόνο στο σώμα σου!!Αν θέλεις κάνε και σαλπιγγογραφία τον άλλο μήνα σε κάνει να νιώσεις ανακούφιση!!

Εγω είχα μια φυσική σύλληψη που απέβαλα προσπαθούσα τότε  χρόνο!!μετά προσπαθούσαμε άλλα  χρόνια τίποτε όμως!!Φουλ εξετάσεις, μήνες κλομιφαίνη  σπερματέγχυση δν πέτυχαμε κύηση!!Το άγχος φουλ προφανώς!!Το μόνο θέμα στο σπέρμα που στην σπερματέγχυση βρήκαμε όχι καλά ποσοστά στις φυσιολογικές μορφές!! 3 γιατροί μας είπαν ότι γίνεται φυσιολογική σύλληψη αλλά μπορεί να αργούμε!!ενώ όλοι λέγανε είστε μικροί κ οι δύο σας(32 ετών) μην κάνετε εξωσωματική εμείς π΄'ηραμε την απόφαση κ την κάναμε κ αποκτήσαεμε τον γιό μας με την πρώτη!!Σίγουρα δν σημαίνει κάνωντας εξωσωματική πετυχαίνουμε με την πρώτη όμως σε αυτή την φάση αύτο θέλαμε να κάνουμε τις προσπάθειες μας κ ότι γινόταν!!

Εσείς είστε αυτοί που θα το αποφασίσετε κ μόνο!!Και ο δικός μου σύζυγος στην αρχή ήτν αρνητικός μετά όμως πήγε με χαρά!! Δώστου τον χρόνο του!!Γνώμη μου κάνε κάποιες βασικές εξετάσεις που μπορεί να σου λείπουν όπως σαλπιγγογραφία,μην υπάρχει υπόνοια ενδομητρίωσης,θυροειδής,σπέρμα σε καλό μικροβιολογικό εκεί γίνονται λάθη θα δώσεις περιθώριο 3-6 μήνες απ την σαλπιγγογραφία γτ εκεί  είσαι φουλ γόνιμη και μετά αν δν έρθει πρόχωρα σε εξωσωματική!!σου εύχομαι σύντομα όμως να μείνεις εγκυούλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marillia είπε:

Καλημέρα σου!!Θα σου πω κ την δική μου άποψη σαν παθούσα!!Θα κάνεις αυτό που σε κάνει να νιώθεις σιγουριά,ασφάλεια και συμφωνεί κ ο γιατρός που εμπιστεύεσαι!!Η προλακτίνη είναι μεγάλο εμπόδιο στην σύλληψη!!οπότε σίγουρα δώσε λίγο χρόνο στο σώμα σου!!Αν θέλεις κάνε και σαλπιγγογραφία τον άλλο μήνα σε κάνει να νιώσεις ανακούφιση!!

Εγω είχα μια φυσική σύλληψη που απέβαλα προσπαθούσα τότε  χρόνο!!μετά προσπαθούσαμε άλλα  χρόνια τίποτε όμως!!Φουλ εξετάσεις, μήνες κλομιφαίνη  σπερματέγχυση δν πέτυχαμε κύηση!!Το άγχος φουλ προφανώς!!Το μόνο θέμα στο σπέρμα που στην σπερματέγχυση βρήκαμε όχι καλά ποσοστά στις φυσιολογικές μορφές!! 3 γιατροί μας είπαν ότι γίνεται φυσιολογική σύλληψη αλλά μπορεί να αργούμε!!ενώ όλοι λέγανε είστε μικροί κ οι δύο σας(32 ετών) μην κάνετε εξωσωματική εμείς π΄'ηραμε την απόφαση κ την κάναμε κ αποκτήσαεμε τον γιό μας με την πρώτη!!Σίγουρα δν σημαίνει κάνωντας εξωσωματική πετυχαίνουμε με την πρώτη όμως σε αυτή την φάση αύτο θέλαμε να κάνουμε τις προσπάθειες μας κ ότι γινόταν!!

Εσείς είστε αυτοί που θα το αποφασίσετε κ μόνο!!Και ο δικός μου σύζυγος στην αρχή ήτν αρνητικός μετά όμως πήγε με χαρά!! Δώστου τον χρόνο του!!Γνώμη μου κάνε κάποιες βασικές εξετάσεις που μπορεί να σου λείπουν όπως σαλπιγγογραφία,μην υπάρχει υπόνοια ενδομητρίωσης,θυροειδής,σπέρμα σε καλό μικροβιολογικό εκεί γίνονται λάθη θα δώσεις περιθώριο 3-6 μήνες απ την σαλπιγγογραφία γτ εκεί  είσαι φουλ γόνιμη και μετά αν δν έρθει πρόχωρα σε εξωσωματική!!σου εύχομαι σύντομα όμως να μείνεις εγκυούλα!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Τον άλλον μήνα θα κάνω, ήδη το δρομολογισα. Χθες έκανα τις επαναληπτικές ορμονικες μου. Ο σύζυγος έχει κάνει σπερμοδιαγραμμα, και εμείς έχουμε κάποιο θέμα με τις φυσιολογικές μορφες (στο κεφάλι κιολας), αλλά σε συνδυασμό με τον μεγάλο αριθμό σπέρματοζωαριων και της καλής κινητικότητας, μας είπαν ότι το σπέρμα είναι καλό. Φυσικά θα περιμένω να κάνω και τη σαλπιγγογραφια και θα δω πως θα κινηθώ...Θέλω να παρακολουθήσω και λιγακι υπερηχογραφικα την ωορρηξία μου, κάτι που η τωρινή γυναικολος μου δεν φαίνεται πολύ προθυμη να το κάνω (όλο μου λέει να κάνω τεστ, που φυσικά κάνω κάθε μηνα), οπότε μάλλον θα αλλάξω και γιατρο. Θα δω εάν θα μου αρεσει αυτή στην οποία θα πάω για σαλπιγγογραφια, η οποία τυχαία είδα μετά, ότι ειδικεύεται στην υπογονιμότητα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anna90 είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Τον άλλον μήνα θα κάνω, ήδη το δρομολογισα. Χθες έκανα τις επαναληπτικές ορμονικες μου. Ο σύζυγος έχει κάνει σπερμοδιαγραμμα, και εμείς έχουμε κάποιο θέμα με τις φυσιολογικές μορφες (στο κεφάλι κιολας), αλλά σε συνδυασμό με τον μεγάλο αριθμό σπέρματοζωαριων και της καλής κινητικότητας, μας είπαν ότι το σπέρμα είναι καλό. Φυσικά θα περιμένω να κάνω και τη σαλπιγγογραφια και θα δω πως θα κινηθώ...Θέλω να παρακολουθήσω και λιγακι υπερηχογραφικα την ωορρηξία μου, κάτι που η τωρινή γυναικολος μου δεν φαίνεται πολύ προθυμη να το κάνω (όλο μου λέει να κάνω τεστ, που φυσικά κάνω κάθε μηνα), οπότε μάλλον θα αλλάξω και γιατρο. Θα δω εάν θα μου αρεσει αυτή στην οποία θα πάω για σαλπιγγογραφια, η οποία τυχαία είδα μετά, ότι ειδικεύεται στην υπογονιμότητα!!!

Συμφωνώ τα τεστ είναι και αγχωτικά έγινε δν έγινε κοκκίνισε πόσο κρατάει η ωχρινική φάση!!Μια χαρά όλα τα δρομολόγησες όσο μπορείς καλή ψυχολογία έχετε κάνει κάποια βηματάκια πιο πέρα!!!αν υπάρχει θεματάκι με τις μορφες θα βοηθούσαν κάποιες βιταμίνες να πίει ο σύζυγος!!εμας είχες φυσιολογικες μορφες στο 2% αλλα επρεε απο 3% κ πάνω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η marillia είπε:

Συμφωνώ τα τεστ είναι και αγχωτικά έγινε δν έγινε κοκκίνισε πόσο κρατάει η ωχρινική φάση!!Μια χαρά όλα τα δρομολόγησες όσο μπορείς καλή ψυχολογία έχετε κάνει κάποια βηματάκια πιο πέρα!!!αν υπάρχει θεματάκι με τις μορφες θα βοηθούσαν κάποιες βιταμίνες να πίει ο σύζυγος!!εμας είχες φυσιολογικες μορφες στο 2% αλλα επρεε απο 3% κ πάνω!!

Εμάς ήταν όλα μέσα στα όρια που δίνουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...