Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πανικός και κατάθλιψη


Recommended Posts

Είμαστε 36 χρόνων και αυτόν τον μήνα μαθαμε ότι είμαστε και οι 2 υπογονιμοι. Χάλια σπερμοδιαγραμμα και κιρσοκηλη. Χάλια ΑΜΗ, fsh. Προσπάθεια εναμιση χρόνου. 

Απιστευτος πόνος, κλάμα, απόγνωση. Δε μπορώ να το πιστέψω ότι σε αυτή την ηλικία είμαστε τελειωμένοι και οι 2.  Πάθαμε μεγάλο σοκ. 

Χρειαζόμαστε ψυχολογική στήριξη. Έχουμε θολώσει. Που μπορούμε να απευθυνθούμε; οι συγγενείς δυστυχώς είναι μακρυά όλοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ermioni40 είπε:

Είμαστε 36 χρόνων και αυτόν τον μήνα μαθαμε ότι είμαστε και οι 2 υπογονιμοι. Χάλια σπερμοδιαγραμμα και κιρσοκηλη. Χάλια ΑΜΗ, fsh. Προσπάθεια εναμιση χρόνου. 

Απιστευτος πόνος, κλάμα, απόγνωση. Δε μπορώ να το πιστέψω ότι σε αυτή την ηλικία είμαστε τελειωμένοι και οι 2.  Πάθαμε μεγάλο σοκ. 

Χρειαζόμαστε ψυχολογική στήριξη. Έχουμε θολώσει. Που μπορούμε να απευθυνθούμε; οι συγγενείς δυστυχώς είναι μακρυά όλοι. 

Καλησπέρα κοπέλα μου. Πρώτα απ όλα πρέπει να ηρεμήσεις. Λύσεις υπάρχουν για ΟΛΑ! Και όπως έχει πει μια κοπέλα εδώ στο φόρουμ όσο έχεις μήτρα και εφόσον το θέλεις μανούλα θα γίνεις!! Από την εμπειρία με τα ορίτσια εδώ θα σου πω οτι η ΑΜΗ δε λεει απολύτω τίποτα. Κορίτσια με χάλια ΑΜΗ έδωσαν πολλά ωάρια. Χρειάζετε έναν καλό ουρολόγο-ανδρολόγο για να δει πως θα προχρήσει με την κιρσοκήλη, αν αφαιρεθεί θα δείτε θεαματική διαφορά στο σπέρμα και έναν εξωσωματικό για να προχωρήσετε. Μη σε φοβίζει η εξωσωματική είναι πιο απλή απ ότι φαίνεται. Και γω τη φοβόμουν και τώρα περιμένω 2 αγγελούδια. Ότι χρειαστείς είμαστε εδώ για να σου λύσουμε τις απορίες σου. Δεν είσαι μόνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μ, συμφωνώ με την @annie!
 δεν χρειάζεται να απελπιζεσαι. Και εγώ όταν έμαθα για το θέμα υπογονιμοτητας που έχω)(κλειστη σάλπιγγα) έπεσα από τα σύννεφα. Και εγώ 35 χρόνων και με χαμηλή ΑΜΗ. Προχωρήσαμε σε εξωσωματική αμέσως και τώρα είμαι έγκυος στο 1ο μας παιδάκι. Είσαι μικρή ακόμα και θα τα καταφέρετε. Για τον συζηγο δεν μπορώ να σ πω αλλά σίγουρα πρέπει να απευθυνθείς σε έναν καλό ανδρολογο. Προσπάθησε να το διαχειριστεις και να κοιτάξεις τον στόχο. Πολύ μεγάλο ποσοστό ζευγαριών είναι υπογονιμα ακόμα κα σε πολύ μικρότερες ηλικίες-το διαπίστωσα στο κέντρο εξωσωματικης. Και όντως η εξωσωματική δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό π θέλουμε να πετύχουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η nik_02 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μ, συμφωνώ με την @annie!
 δεν χρειάζεται να απελπιζεσαι. Και εγώ όταν έμαθα για το θέμα υπογονιμοτητας που έχω)(κλειστη σάλπιγγα) έπεσα από τα σύννεφα. Και εγώ 35 χρόνων και με χαμηλή ΑΜΗ. Προχωρήσαμε σε εξωσωματική αμέσως και τώρα είμαι έγκυος στο 1ο μας παιδάκι. Είσαι μικρή ακόμα και θα τα καταφέρετε. Για τον συζηγο δεν μπορώ να σ πω αλλά σίγουρα πρέπει να απευθυνθείς σε έναν καλό ανδρολογο. Προσπάθησε να το διαχειριστεις και να κοιτάξεις τον στόχο. Πολύ μεγάλο ποσοστό ζευγαριών είναι υπογονιμα ακόμα κα σε πολύ μικρότερες ηλικίες-το διαπίστωσα στο κέντρο εξωσωματικης. Και όντως η εξωσωματική δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό π θέλουμε να πετύχουμε...

Έχουν δίκιο τα κορίτσια! Είναι πολύ νωρίς για να απελπιστειτε! Ναι η πρώτη συνειδητοποίηση ότι το όνειρο αργεί και υπάρχουν λόγοι που το κρατούν μακριά μας πονάει, κ η κάθε αποτυχία πονάει, αλλά δεν σας απέκλεισε κανείς το ενδεχόμενο να υπάρξει εγκυμοσύνη έστω και με εξωσωματική! Έλα, κι εγώ τώρα ξεκίνησα την διαδικασία, βήμα βημα θα το πάμε και με ψηλά το κεφάλι! Τίποτα δε χάθηκε ακόμη! Αντιθέτως τώρα όλα ξεκινάνε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης αυτό που σκέφτηκα και εγώ και πηρα θάρρος ήταν ότι έμαθα επιτέλους για πιο λόγο δεν εμένα έγκυος μετά από 1,5 χρόνο προσπαθειών.. Οπότε όταν βρίσκεις το πρόβλημα δεν αργεί να βρεθεί κι η λύση. Από την άλλη υπάρχουν ζευγάρια με ανεξήγητη υπογονιμοτητα που οδηγούνται στην εξωσωματική. Εύχομαι γρήγορα να ανεβειτε ψυχολογικά που είναι πολύ σημαντικό και να προχωρήσετε ώστε σύντομα να έχετε το ποθυτο αποτέλεσμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή δεν είναι εύκολο να ηρεμήσω ξέρετε αν τα αγχολυτικα χάπια θα μου κάνουν περισσότερη ζημιά; ήδη έχω τρελούς πονοκεφάλους από το κλάμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ermioni40 είπε:

Επειδή δεν είναι εύκολο να ηρεμήσω ξέρετε αν τα αγχολυτικα χάπια θα μου κάνουν περισσότερη ζημιά; ήδη έχω τρελούς πονοκεφάλους από το κλάμα 

Γειά σου Ερμιόνη! Δεν έχω πάρει ποτέ χάπια, φαντάζομαι τα φυτικά αγχολυτικα δεν δημιουργούν πρόβλημα. Θα ήταν όμως καλό για εσένα, τον σύντροφο σου και πάνω από όλα την υγεία σας, να το δείτε ψύχραιμα. Η εξωσωματική πραγματικά δεν είναι τόσο τρομερή όσο ακούγεται! Και μάλιστα με λίγη τύχη και σωστό γιατρό, φτάνεις γρήγορα σε θετικό αποτέλεσμα! Εγώ φαντάσου ξεκίνησα εξωσωματική στα 31 λόγω χαμηλής κινητικότητα, θα μπορούσαμε δλδ να κάναμε και υπομονή μέχρι να έρθει φυσική σύλληψη, αλλά μας κούρασε ψυχολογικά ως ζευγάρι αυτή η αναμονή. Νομίζω ότι στους άνω των 35 δεν συστήνουν εγχείριση στην κυρσκοκοιλη γιατί έχει μειωμένη βελτίωση. 

Φυσικά και είναι αγώνας η εξωσωματική και γενικώς η τέκνοποίηση, αλλά δεν είναι βουνό. Επίσης, μπορεί να μην το ξέρεις, αλλά πολλά ζευγάρια γύρω σου κάνουν εξωσωματική! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bou30 είπε:

Γειά σου Ερμιόνη! Δεν έχω πάρει ποτέ χάπια, φαντάζομαι τα φυτικά αγχολυτικα δεν δημιουργούν πρόβλημα. Θα ήταν όμως καλό για εσένα, τον σύντροφο σου και πάνω από όλα την υγεία σας, να το δείτε ψύχραιμα. Η εξωσωματική πραγματικά δεν είναι τόσο τρομερή όσο ακούγεται! Και μάλιστα με λίγη τύχη και σωστό γιατρό, φτάνεις γρήγορα σε θετικό αποτέλεσμα! Εγώ φαντάσου ξεκίνησα εξωσωματική στα 31 λόγω χαμηλής κινητικότητα, θα μπορούσαμε δλδ να κάναμε και υπομονή μέχρι να έρθει φυσική σύλληψη, αλλά μας κούρασε ψυχολογικά ως ζευγάρι αυτή η αναμονή. Νομίζω ότι στους άνω των 35 δεν συστήνουν εγχείριση στην κυρσκοκοιλη γιατί έχει μειωμένη βελτίωση. 

Φυσικά και είναι αγώνας η εξωσωματική και γενικώς η τέκνοποίηση, αλλά δεν είναι βουνό. Επίσης, μπορεί να μην το ξέρεις, αλλά πολλά ζευγάρια γύρω σου κάνουν εξωσωματική! 

@Ermioni40 χάπια ούτε εγώ έχω πάρει, αλλά όταν νόμιζα πως όλος ο κόσμος πάει κόντρα στην ευτυχία μου και μου κλέβει το χαμόγελο μου πήγα σε ψυχολογο. Έκλαψα πολύ είδα πολλά πράγματα είδα εμένα και σε δύο μήνες ήμουν πάλι εγώ έτοιμη καινούργια από την αρχή. Δε ξέρω αν τα χάπια είναι λύση ή το να μιλάς σε κολλητούς. Για μένα οι ειδικοί είναι η καλύτερη προσέγγιση. Ο αντρουλης σου πως είναι σε όλο αυτό? Ο γιατρός τι σας είπε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ermioni40 είπε:

Επειδή δεν είναι εύκολο να ηρεμήσω ξέρετε αν τα αγχολυτικα χάπια θα μου κάνουν περισσότερη ζημιά; ήδη έχω τρελούς πονοκεφάλους από το κλάμα 

Φυσικά και να μην πάρεις κάτι από μόνη σ. Μπορείτε να συμβουλευτειτε  έναν ψυχολόγο ώστε να σς βοηθήσει να επανακαμψετε... Πραγματικά είναι η πρώτη ταραχή που παιρνεις αλλά πίστεψε με δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα για εσάς. Υπάρχουν πολύ πιο δύσκολες περιπτώσεις που τα έχουν καταφερει μια χαρά. Μην το βάλεις κάτω γιατί η κακή ψυχολογία σας απομακρύνει από το στόχο. Επισκέψου έναν καλό γυναικολόγο για να σου φύγει το άγχος και για μένα προσωπικά μην σκέφτεσαι πολύ αλλά δρασε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ermioni40 είπε:

Επειδή δεν είναι εύκολο να ηρεμήσω ξέρετε αν τα αγχολυτικα χάπια θα μου κάνουν περισσότερη ζημιά; ήδη έχω τρελούς πονοκεφάλους από το κλάμα 

Τα χαπια τα χημικα εννοειται δεν κανουν καλό και καθολου μαλιστα! Κουκουλωνουν το προβλημα σε κανουν να εισαι «αλλου» αλλα στην ουσια δε στο λυνουν απλα το κοιμιζουν για λιγο κ μετα θα εισαι χειροτερα και χωρις καθαρη σκεψη για τα σταθερα και σωστα βηματα και επιλογες που πρεπει να ακολουθησεις! Και εχει και αλλες επιπλοκες στην υγεια..Αν θελεις τοσο βοηθεια που δεν μπορεις να το διαχειριστεις μια καλη λυση ειναι η ομοιοπαθητικη! Απλα να σου πω οτι δεν ειναι τοσο τρομερα τα πραγματα για σας!! αν θες πες μας περισσοτερες πληροφοριες να σε βοηθησουμε εγώ πετυχα με τη τριτη εξωσωματική στα 42 με αμη 0,3 & fsh 17 διορθωνονται οπως ειπανε τα κοριτσια με πανικό ομως και αγχη απλα χειροτερευουν! Επισης παρε και δευτερη γνωμη γιατί κυκλοφορουν πολλοι ασχετοι γιατροι οι οποιοι πανικοβαλλουν μονο για κερδος τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο φίλος μου δεν είναι ούτε αυτός καλά. Είναι σε μεγάλο σοκ. Είμαι 35.5. Η Αμη μου είναι 0.2... Η fsh βγήκε 10. Ο κύκλος μου είναι 26 μέρες, δεν γνωρίζω τα συμπτώματα της πρόωρης εμμηνόπαυσης αλλά νομίζω ότι αυτές οι τιμές λένε πολλά. Ο φίλος μου έχει λίγα σπερματοζωαρια και 70% ακίνητα. Δυσοίωνα τα πράγματα. Τι εξωσωματική να κάνουμε χωρίς ωάρια και με λίγα σπερματοζωαρια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Ermioni40 είπε:

Επειδή δεν είναι εύκολο να ηρεμήσω ξέρετε αν τα αγχολυτικα χάπια θα μου κάνουν περισσότερη ζημιά; ήδη έχω τρελούς πονοκεφάλους από το κλάμα 

Καλησπέρα κορίτσι μου!εγώ γύρισα πριν λίγο από τον γιατρό της εξοσωματικης (ετοιμάζομαι για την πρώτη προσπάθεια) με χάλια σπέρμα σε ποσότητα κ κινητικότητα κ με χαμηλή ΑΜΗ. το καλύτερο θα ήταν να συμβουλευτείς ψυχίατρο κ ψυχολογο. Αλλά εφόσον δεν έχεις πάρει ποτέ τίποτα πιστεύω ότι κ οι βαλεριάνες θα σε χαλαρώσουν. Να πας σε ψυχολογο θα ήταν το Καλύτερο γτ μιλάς κ σου βγαίνουν όλα από μέσα σου. Εγώ εκτός απ τα φάρμακα που δυστυχώς παίρνω από τον ψυχίατρο(αντικαταθλιπτικα) πάω μια φορά την εβδομάδα σε ψυχολογο κ με χει βοηθήσει πάρα πολύ. Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά. Κ εγώ απογοητευμένη είμαι τώρα με την χαμηλή αμη αλλά προσπαθώ να κρατήσω τη ψυχραιμία μου. Ελπίζω να σε στηρίζει ο σύντροφος σου κ μην το αφήσεις, να επισκεφθείς ψυχολογο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Αναστασία31 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!εγώ γύρισα πριν λίγο από τον γιατρό της εξοσωματικης (ετοιμάζομαι για την πρώτη προσπάθεια) με χάλια σπέρμα σε ποσότητα κ κινητικότητα κ με χαμηλή ΑΜΗ. το καλύτερο θα ήταν να συμβουλευτείς ψυχίατρο κ ψυχολογο. Αλλά εφόσον δεν έχεις πάρει ποτέ τίποτα πιστεύω ότι κ οι βαλεριάνες θα σε χαλαρώσουν. Να πας σε ψυχολογο θα ήταν το Καλύτερο γτ μιλάς κ σου βγαίνουν όλα από μέσα σου. Εγώ εκτός απ τα φάρμακα που δυστυχώς παίρνω από τον ψυχίατρο(αντικαταθλιπτικα) πάω μια φορά την εβδομάδα σε ψυχολογο κ με χει βοηθήσει πάρα πολύ. Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά. Κ εγώ απογοητευμένη είμαι τώρα με την χαμηλή αμη αλλά προσπαθώ να κρατήσω τη ψυχραιμία μου. Ελπίζω να σε στηρίζει ο σύντροφος σου κ μην το αφήσεις, να επισκεφθείς ψυχολογο.

@Αναστασία31 καλή αρχή και καλή επιτυχία!!! Μπράβο που δεν το βάζεις κάτω!!! Φρόντισε τον εαυτό σου και δώσε τη δύναμή σου στην προσπάθεια σου!!! Εύχομαι τα καλύτερα!!! Κι εγώ τώρα ξεκίνησα την προσπάθεια της εξωσωματικής, πάμε χέρι χέρι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kikip είπε:

@Αναστασία31 καλή αρχή και καλή επιτυχία!!! Μπράβο που δεν το βάζεις κάτω!!! Φρόντισε τον εαυτό σου και δώσε τη δύναμή σου στην προσπάθεια σου!!! Εύχομαι τα καλύτερα!!! Κι εγώ τώρα ξεκίνησα την προσπάθεια της εξωσωματικής, πάμε χέρι χέρι! 

Καλή αρχη κ καλή επιτυχία κ σε σένα κορίτσι μου μέσα απ την καρδιά μου. 4 Σεπτεμβρίου περνάω επιτροπή κ ξεκινάμε. Ελπίζω όλα να πάνε καλά έχω προβλιματιστει με την ΑΜΗ γτ λόγω ηλικίας 33 θα έπρεπε να ήταν πιο υψηλή αλλά δεν χάνω τις ελπίδες μου. Μακάρι για όλες μας να πάνε όλα καλά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ermioni40 είπε:

Ο φίλος μου δεν είναι ούτε αυτός καλά. Είναι σε μεγάλο σοκ. Είμαι 35.5. Η Αμη μου είναι 0.2... Η fsh βγήκε 10. Ο κύκλος μου είναι 26 μέρες, δεν γνωρίζω τα συμπτώματα της πρόωρης εμμηνόπαυσης αλλά νομίζω ότι αυτές οι τιμές λένε πολλά. Ο φίλος μου έχει λίγα σπερματοζωαρια και 70% ακίνητα. Δυσοίωνα τα πράγματα. Τι εξωσωματική να κάνουμε χωρίς ωάρια και με λίγα σπερματοζωαρισπερματοζωαρ

@Ermioni40 μου......ακόμη και ένα ωάριο να κάνεις με την διέγερση κέρδος είναι! Κ με τόση επεξεργασία το σπέρμα μπορεί να κάνει θαύματα το πιστεύω ειλικρινά. Μην προδικαζεις τίποτα! Δεν είναι εύκολος ο δρόμος αλλά ξεκινά να τον περπατάς! Κλείσε ραντεβού σε γιατρούς μιλά μαζί τους μάθε τις επιλογές σας! Κ αν απελπιστεις μη ξεχνάς ότι υπάρχει πάντα ένα σύστημα αναδοχης παιδιών .....πριν 20 χρόνια σε χωριό της Μακεδονίας η θεία μου προχώρησε σε υιοθεσία, το δώρο ζωής της όπως λέει......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Αναστασία31 είπε:

Καλή αρχη κ καλή επιτυχία κ σε σένα κορίτσι μου μέσα απ την καρδιά μου. 4 Σεπτεμβρίου περνάω επιτροπή κ ξεκινάμε. Ελπίζω όλα να πάνε καλά έχω προβλιματιστει με την ΑΜΗ γτ λόγω ηλικίας 33 θα έπρεπε να ήταν πιο υψηλή αλλά δεν χάνω τις ελπίδες μου. Μακάρι για όλες μας να πάνε όλα καλά!!! 

Ευχαριστώ!!!! Αϋπνίες κι εσύ??? Εγώ δεν περίμενα καν την επιτροπή, είπα θα τα πληρώσω κι ας τα στερηθω από αλλού. Ο γιατρός σου τι προσδοκά παρά τις τιμές της ΑΜΗ? ότι μπορεί να γίνει διέγερση ε? Έλα τόσα φάρμακα κάτι θα καταφέρουν!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Kikip είπε:

Ευχαριστώ!!!! Αϋπνίες κι εσύ??? Εγώ δεν περίμενα καν την επιτροπή, είπα θα τα πληρώσω κι ας τα στερηθω από αλλού. Ο γιατρός σου τι προσδοκά παρά τις τιμές της ΑΜΗ? ότι μπορεί να γίνει διέγερση ε? Έλα τόσα φάρμακα κάτι θα καταφέρουν!!! 

Γυρίσαμε στις 12.30 απ τον γιατρό μας πέθανε🤪 οπότε που ύπνος για μένα τώρα. δε ξέρω κ δεν ρώτησα τι θα γίνει. Μου είπε ότι ελπίζει απ την πρώτη κιόλας προσπάθεια, δε ξέρω αν το πε για να μη πάθω κρίση πανικού που την έχω κ ευκολη αλλά πιστεύει πολύ στη δουλειά του κ μου χει δώσει ελπίδες κ θάρρος. Θα κάνω κ μια επαναληπτικη ΑΜΗ βέβαια για να είμαστε σίγουροι ότι είναι σωστό το αποτέλεσμα. Έχω 0,45 κ οκ έχω αγχωθεί λίγο αλλά δεν θα το βάλω κάτω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ermioni40 είπε:

Ο φίλος μου δεν είναι ούτε αυτός καλά. Είναι σε μεγάλο σοκ. Είμαι 35.5. Η Αμη μου είναι 0.2... Η fsh βγήκε 10. Ο κύκλος μου είναι 26 μέρες, δεν γνωρίζω τα συμπτώματα της πρόωρης εμμηνόπαυσης αλλά νομίζω ότι αυτές οι τιμές λένε πολλά. Ο φίλος μου έχει λίγα σπερματοζωαρια και 70% ακίνητα. Δυσοίωνα τα πράγματα. Τι εξωσωματική να κάνουμε χωρίς ωάρια και με λίγα σπερματοζωαρια;

Κορίτσι μου, έχεις απελπιστεί τώρα κ τα βλέπεις όλα μαύρα. Έχω ΑΜΗ 0,45 κ ο άντρας μου 240000 σπερματοζωαρια κ κινητικότητα 0. Κ παρόλα αυτά έχω ελπίδες, όπως κ εσύ όπως κ τόσα κορίτσια εδώ μέσα που τα χουν καταφέρει. Στο 2020 είμαστε, θα κάνουμε παιδάκια όλες. Να χαλαρώσεις που ξέρω ότι δεν είναι εύκολο, κ εγώ τώρα στο άγχος είμαι αλλά αν δεν ηρεμήσεις θα τα κάνεις χειρότερα κ κυρίως την ψυχολογία σου που είναι πολύ σημαντικη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ermioni40 είπε:

Ο φίλος μου δεν είναι ούτε αυτός καλά. Είναι σε μεγάλο σοκ. Είμαι 35.5. Η Αμη μου είναι 0.2... Η fsh βγήκε 10. Ο κύκλος μου είναι 26 μέρες, δεν γνωρίζω τα συμπτώματα της πρόωρης εμμηνόπαυσης αλλά νομίζω ότι αυτές οι τιμές λένε πολλά. Ο φίλος μου έχει λίγα σπερματοζωαρια και 70% ακίνητα. Δυσοίωνα τα πράγματα. Τι εξωσωματική να κάνουμε χωρίς ωάρια και με λίγα σπερματοζωαρια;

Κορίτσι μου μην αφήνεις τον πανικό και την απελπισία να σε καταβάλλουν!!! Αν ο σύντροφος σου έχει κινητικότητα 30% είναι εξαιρετικά!! Οι περισσότερες εδώ ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα δεν είδαμε τέτοια νούμερα. Όσο για την ΑΜΗ ένας δείκτης είναι και όχι κάτι απόλυτο για το πόσα ωάρια θα βγάλεις σε μια διέγερση και τι ποιότητας. Χαμηλή ΑΜΗ δεν σημαίνει ότι δεν έχεις ωάρια αλλά πως δεν έχεις τεράστια αποθέματα. Είναι πολλά κορίτσια με χαμηλή ΑΜΗ που με τη σωστή αγωγή ανταποκρίθηκαν άψογα και έπιασαν με την 1η εξωσωματική. Επίσης να ξέρεις πως το μόνο που χρειάζεται για να γίνει η γονιμοποίηση είναι 1 κινητό σπερματοζωάριο.. Τα περισσότερα κέντρα κάνουν μικρογονιμοποίηση, δηλαδή παίρνουν ενα σπερματοζωάριο και το βάζουν μέσα στο ωάριο. Κλείσε ραντεβού μ ένα γιατρό και θα σου λύσει όλες σου τις απορίες και θα δεις πως τζάμπα σας έπιασε ο πανικός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά από τόσες μέρες ψάχνοντας στο ίντερνετ, διαβαζοντας φόρουμ και ρωτώντας φίλες και γνωστές τα αποτελέσματα αποκαρδιωτικα. Ειμαστε πολύ χειρότερα από τα χειρότερα. Μετάνιωσα που έκανα τις εξετάσεις, μετάνιωσα που το έψαξα τόσο πολύ. Απλά κατέστρεψα την ψυχική μου υγεία. Θέλω να το πάρω απόφαση και να μη ξανασχοληθω ποτέ. Γιατί ξέρω πως αν μπω σε έναν ατελείωτο αγώνα εξετασεων και εξωσωματικών, θα καταστραφώ οικονομικά και ψυχολογικά. Τελικά αυτή η ζωή δεν ήταν για μένα. Ίσως στην επόμενη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Ermioni40 είπε:

Μετά από τόσες μέρες ψάχνοντας στο ίντερνετ, διαβαζοντας φόρουμ και ρωτώντας φίλες και γνωστές τα αποτελέσματα αποκαρδιωτικα. Ειμαστε πολύ χειρότερα από τα χειρότερα. Μετάνιωσα που έκανα τις εξετάσεις, μετάνιωσα που το έψαξα τόσο πολύ. Απλά κατέστρεψα την ψυχική μου υγεία. Θέλω να το πάρω απόφαση και να μη ξανασχοληθω ποτέ. Γιατί ξέρω πως αν μπω σε έναν ατελείωτο αγώνα εξετασεων και εξωσωματικών, θα καταστραφώ οικονομικά και ψυχολογικά. Τελικά αυτή η ζωή δεν ήταν για μένα. Ίσως στην επόμενη.. 

@Ermioni40 μου.....ακούω φόρουμ φίλους γνωστούς.....για ειδικό στην υπογονιμότητα δεν άκουσα τίποτα. Μόνο όταν στο πει αυτός θα σε παρηγορήσω να ξέρεις, και στο λέω με πολλη πολλή αγάπη! Ναι και οικονομικά θα επιβαρυνθείτε και ψυχολογικά, όλες μας άλλωστε. Αλλά λύσεις υπάρχουν, πχ δημόσιο νοσοκομείο. Η τελική απόφαση δική σου, αλλά μήπως το έβαλες κάτω πριν καν αρχίσεις? Εύχομαι να γίνει κάτι που θα σου ανατρέψει αυτή την σκοτεινιά.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ουρολόγος γύρισε και μου είπε όταν δεν ακουγε ο άντρας μου "χάλια οι εξετάσεις του". Πόσο αντιεπαγγελματικο αυτό; 

Οι 3-4 γυναικολόγοι που πήγα ο καθένας έλεγε τα δικά του. Ο ένας είπε ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνω υστεροσκοπηση πριν προχωρήσω σε εξωσωματική. Ο δεύτερος περιμένει τη σαλπιγγογραφια και θέλει σπερμοδιαγραμμα από το λυμπεροπουλο. Η τρίτη είπε για σπερματεγχυση χωρίς καν να ζητήσει σπερμοδιαγραμμα του συζύγου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Kikip είπε:

@Ermioni40 μου.....ακούω φόρουμ φίλους γνωστούς.....για ειδικό στην υπογονιμότητα δεν άκουσα τίποτα. Μόνο όταν στο πει αυτός θα σε παρηγορήσω να ξέρεις, και στο λέω με πολλη πολλή αγάπη! Ναι και οικονομικά θα επιβαρυνθείτε και ψυχολογικά, όλες μας άλλωστε. Αλλά λύσεις υπάρχουν, πχ δημόσιο νοσοκομείο. Η τελική απόφαση δική σου, αλλά μήπως το έβαλες κάτω πριν καν αρχίσεις? Εύχομαι να γίνει κάτι που θα σου ανατρέψει αυτή την σκοτεινιά.....

Πόσο συμφωνώ μαζί σου, ακριβώς έτσι είναι κορίτσι μ. Πηγαίνετε σε ένα γιατρό να σας εξηγήσει.. Τι περιμένεις από φίλους κ γνωστούς. Θα δεις ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Όσο για την οικονομική και ψυχολογική επιβάρυνση θεωρώ ότι ει αι πολύ μικρή μπροστά στην ανταμοιβή μας που είναι ένα παιδάκι. Και φαντάζομαι πως και η ζωή με ένα παιδί μέχρι τουλάχιστον να ενηλικιωθεί θα έχει πολλες ψυχολογικές και οικονομικές δυσκολίες, απλά εμείς μπαίνουμε από νωρίς στο χορό. Μην εγκαταλείψεις πριν πάρεις τη γνώμη των ειδικών..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/7/2020 at 10:02 ΜΜ, ο/η Ermioni40 είπε:

Ο φίλος μου δεν είναι ούτε αυτός καλά. Είναι σε μεγάλο σοκ. Είμαι 35.5. Η Αμη μου είναι 0.2... Η fsh βγήκε 10. Ο κύκλος μου είναι 26 μέρες, δεν γνωρίζω τα συμπτώματα της πρόωρης εμμηνόπαυσης αλλά νομίζω ότι αυτές οι τιμές λένε πολλά. Ο φίλος μου έχει λίγα σπερματοζωαρια και 70% ακίνητα. Δυσοίωνα τα πράγματα. Τι εξωσωματική να κάνουμε χωρίς ωάρια και με λίγα σπερματοζωαρια;

Η αμη μου ειναι 0,3 και η fsh 17 !!ειμαι στην 9η βδομαδα με διδυμα και ετων 42!!!ο αντρας μου 53 .για δες το λιγο αλλιως ,,γιατί στο τελος απο το αγχος κοριτσι μου δεν θα πιανεις..προσεχε!! Και το σπερμα φτιαχνει! Δεν υπαρχει περιπτωση!.εδω ειχα εγώ ωαρια δεν θα εχεις εσυ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/7/2020 at 1:26 ΠΜ, ο/η Αναστασία31 είπε:

Καλή αρχη κ καλή επιτυχία κ σε σένα κορίτσι μου μέσα απ την καρδιά μου. 4 Σεπτεμβρίου περνάω επιτροπή κ ξεκινάμε. Ελπίζω όλα να πάνε καλά έχω προβλιματιστει με την ΑΜΗ γτ λόγω ηλικίας 33 θα έπρεπε να ήταν πιο υψηλή αλλά δεν χάνω τις ελπίδες μου. Μακάρι για όλες μας να πάνε όλα καλά!!! 

Η αμη δε λεει ΤΙΠΟΤΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...