Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιλοχεια καταθλιψη


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Joannaero είπε:

"Όποιος φτάνει να υπερασπίζεται τον εαυτόν του έχει αποτύχει"

Συνήθως στις βαρύγδουπες δηλώσεις τέτοιου είδους γράφουν από κάτω και ενα "Κομφούκιος", μας το άφησες κενό εσύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Joannaero είπε:

Μα αυτό ακριβώς υποψιάστηκα όταν είδα με πόσο πάθος υπερασπιστηκες.. τι να πω γνώμη σου και γνώμη μου! Να είστε καλά και να χαίρεστε τα παιδιά σας.

Σαφως και ο καθενας εχει την άποψη του. Η διαφορά μας είναι οτι η δική μου αποψη βασίζεται σε αποτέλεσματα χρόνιων και αμέτρητων ερευνών ενω η δική σου απλα σε 2 προσωπικές σου εμπειριες, που δυστυχώς ηταν εντελώς ατυχες. Ακομα και για τη καθε ψυχική δυσκολια που μπορεί να αντιμετωπίσει καππιος (οπως είναι για παράδειγμα η καταθλιψη) εχουν γινει έρευνες για το πως μπορει ο ψυχολόγος να βοηθήσει καθως και τα αποτελέσματα της εκαστοτε τεχνικης. Έρευνες =στατιστικες=αξιοπιστία της καθε μεθοδου! 

Και τέλος.... Οταν ειπα στη κοπέλα να κανει μια μικρη έρευνα για τη προσέγγιση που θα την ενδιέφερε εννοουσα το εξης.. Υπάρχουν διάφορες προσεγγισεις στη συμβουλευτικη ψυχολογία. Αν και ο καθε ψυχολόγος μπορει να χρησιμοποίησει τεχνικες απο ολες τις προσεγγισεις, ωστοσο οι περισσότεροι ειδικεύονται σε μια συγκεκριμένη. Εμενα μπορεί πχ να μη με βοηθάει η ψυχαναλυτικη προσέγγιση (με τις τεχνικες της) για ενα συγκεκριμένο θεμα αλλα να με βοηθάει η γνωσιακη συμπεριφοριστικη προσεγγιση που με βαζει ενεργα στο ρολο της θεραπειας. Στις μερες μας που το επάγγελμα του Ψυχολόγου είναι ενα απο τα πιο συνηθισμένα κ σημαντικά, είναι ποκυ εύκολο να κανει μια έρευνα στο ίντερνετ κ να προσπαθήσει να επιλέξει εναν επαγγελματια που θα της κανει το  "κλικ", ακριβώς για να μη πεσει σε μια απόγοητευτική εμπειρια. Και φυσικα αν αποφασίσει η κοπέλα να παει, να δει σε τι ειδικεύεται ο καθε ειδικος ωστε να παει στοχευμενα (το γραφουν στα βιογραφικα τοτς στο ίντερνετ) . Σαφως κ δε θα ηταν η καλύτερη επιλογή να παει σε ειδικο που να εχει ειδικευση στις μαθησιακες δυσκολιες πχ ή στη παιδοψυχολογία! Δωξα το θεο υπάρχουν ειδικοι που εχουν ειδικευτεί σε θεματα που αφορουν τη μητρότητα. 

Δεν προσπαθώ να τη πείσω να παει, προσπαθώ, ομως, να της δείξω οτι η αποψη "μη μπλέξεις με ψυχολόγο" "θα σε κανει να νιώσεις χειρότερα" δεν ευσταθεί. Ειναι μια προσωπική εμπειρία μονο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Συνήθως στις βαρύγδουπες δηλώσεις τέτοιου είδους γράφουν από κάτω και ενα "Κομφούκιος", μας το άφησες κενό εσύ!

Αυτό που κάνεις εδώ κ λίγη ώρα λέγεται επιεικως μπουλινγκ ..αναρωτιέμαι γιατί ασχολούμαι ακόμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Joannaero είπε:

"Όποιος φτάνει να υπερασπίζεται τον εαυτόν του έχει αποτύχει"

Αλήθεια????!!! Σοκ.. Εγώ νόμιζα ότι το να υπερασπίζεσαι τον εαυτο σου και τις απόψεις σου ειναι πολλές φορές ένδειξη αυτοεκτίμησης... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Joannaero είπε:

Αυτό που κάνεις εδώ κ λίγη ώρα λέγεται επιεικως μπουλινγκ ..αναρωτιέμαι γιατί ασχολούμαι ακόμα!

Τόση ώρα απαντούσα σοβαρά.. Ίσως ο τρόπος μου με τις παραθέσεις να σε ξενίζει λιγο, το κάνω για να είμαι ακριβής.  Το τελευταίο μου σχόλιο για τον Κομφούκιο ήταν όντως ειρωνικό, αλλά bullying δεν το λες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Αλήθεια????!!! Σοκ.. Εγώ νόμιζα ότι το να υπερασπίζεσαι τον εαυτο σου και τις απόψεις σου ειναι πολλές φορές ένδειξη αυτοεκτίμησης... 

Σύμφωνα με αστρολόγους όμως, ε σορι ψυχολόγους ήθελα να πω, μπορεί να είναι και bullying! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lisaki 80 @Petalouditsa28 απλά δεν έχω αρκετές καρδούλες για να τις πατήσω με πάθος σε ΟΛΑ τα μνμ που γράψατε... Απλά τα είπατε όλα!

Κ για να πω κ εγώ την εμπειρία μου, κάποτε (χωρίς να έχω παιδιά κ τότε ούτε και σκεφτόμουν να αποκτήσω άμεσα) γύρισε ρε παιδί μου το μυαλό μου, είχα μια δουλειά με παααρα πολύ πίεση και άπειρες ώρες κ αυτό ήρθε κ κούμπωσε με κάποια γεγονότα και πραγματικά με έφερε στα όρια μου... που ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του. Το θέμα είναι ότι δεν ένιωθα ο εαυτός μου, με είχα χάσει, ένιωθα ένα φόβο συνεχώς ότι κάτι κακό θα γίνει (απροσδιόριστο εν τω μεταξύ) και μια συνεχή αγωνία κ θλίψη. Μόνη μου κατάλαβα ότι χρειάζομαι βοήθεια όταν έκανα κάποια πράγματα εντελώς παράλογα για τα δεδομένα μου... Ό,τι και αν μου είπαν φίλοι κ συγγενείς, με όλη την αγάπη τους δεν μπορούσαν να βοηθήσουν ,δεν ήξεραν πως. Πήγα σε ψυχολόγο (με τις τιμές που αναφέρατε και εσείς να πω σε αυτό το σημείο) και ήταν ό,τι καλύτερο έχω κάνει. Βρήκα τον εαυτό μου κ έγινα ξανά δυνατή. Χωρίς εκείνη τη θεραπεία αυτή η περιπέτεια της εξωσωματικής απλά θα με είχε τσακίσει... 

Κ ένα τελευταίο, όταν λέω ψυχολόγο εννοώ επιστήμονα, με πτυχίο από το πανεπιστήμιο, όπως λέει κ η πεταλουδίτσα. Κάτι life coach και πάμε να δούμε αγκαλιά όλοι μαζί τη δύση του ήλιου με 100 ευρώ την ώρα δεν είναι ψυχολόγοι... αυτά είχα να πω ως μη ειδικός αλλά ως κάποια που το έχει βιώσει. @ΕΦΗ ΧΑΝΤΖΗ τόλμησε το και θα αλλάξει η ζωή σου... αν κρίνεις πως ο συγκεκριμένος ψυχολόγος δεν σου κάνει απλά φεύγεις. Δεν είναι όλοι καλοί προφανώς, όμως ειλικρινά θα νιώθεις σαν ένα χέρι που σε τραβάει στο φως. Αυτό ένιωσα εγώ τουλάχιστον... καλή επιτυχία σε όλα και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου σε καταλαβαίνω για δυο εβδομάδες με το που γέννησα το πρωτο μου μωράκι πριν ένα μήνα κόντεψαν να σαλταρω ,οπότε κατάλαβα ότι αν δεν το διαχειρίζομουν θα φλερταρα σοβαρά με την επιλοχειο κατάθλιψη.Αρχισα τότε να ζητώ περισσότερη προσοχη κ φροντίδα από τους δικούς μου άνθρωπους ,να βγαίνω σύντομες βόλτες στη γειτονιά αν κ λεχωνα με ή χωρίς τη μικρή για ανάσα ,να μιλάω με άλλες μαμάδες για συμπαράσταση κ τις πιο δύσκολες ώρες που έλεγα δεν αντέχω άλλο προσευχή.Στηριζω θερμά κ το θεμα ψυχολόγου,καθώς για άσχετο θέμα είχα επισκεφτεί μια ειδικό κ ήταν ένα από τα πιο σημαντικά μαθήματα ζωής που πήρα.Κουραγιο κορίτσι, συμπάσχουμε πολλές ,θα τα καταφέρεις !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...