Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιλοχεια καταθλιψη


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα σας!

Μπορείτε να βοηθήσετε? Είμαι μαμά 2 κοριτσιών πεντέμισι και τεσσεράμισι χρόνων και τωρα ήρθε και το τρίτο παιδάκι... Αυτή την φορά είναι πολύ δύσκολα γιατί δεν έχω βοήθεια καμμία...

Νιώθω χάλια ότι θέλω να πάρω τα βουνά μην πω κάτι χειρότερο... Όταν έχεις κατάθλιψη τι βοηθάει πολύ εκτός από τον σύζυγό που βοηθάει ο καημένος όσο περισσότερο μπορεί...

Σας ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα γλυκό μου κοριτσάκι ! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!! Μην βιάζεσαι να διαγνώσεις τον εαυτό μου με κατάθλιψη!! είναι πολύ πάρα πολύ δύσκολο να βγάζεις την μέρα χωρίς βοήθεια με 3 παιδάκια κι ειδικά εάν το ένα είναι βρέφος και ίσως γι αυτό σου φαίνονται όλα βουνό!! Πιστεύω ότι όταν  ξεπεταχτεί το μωρό θα αρχίσεις να νιώθεις πολύ καλύτερα!!  Αν όμως εσύ θέλεις μπορείς να δεις έναν ψυχολόγο ώστε να του μιλήσεις και να σου δώσει τις δικές του συμβουλές!! Προσωπικά πιστεύω ότι έχεις κουραστεί λιγάκι και ειναι λογικό εάν έχεις τις φίλες σου κοντά θα σε βοηθήσει πάρα πολύ η παρέα μαζί τους!! Οι δύο μεγάλες κορούλες πάνε σχολείο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κι απο μενα! Εχεις 2 πολυ μικρα παιδακια κι ενα μωρακι! Εδω εγω που γεννησα πριν ενα μηνα το πρωτο πιστευα οτι θα πεσω απο το μπαλκονι απο την εξαντληση και μιλαμε ΓΙΑ ΕΝΑ!!!! Ειναι απολυτα λογικο να εχεις τρελαθει...Οντως οπως λεει κι η κοπελα μια φιλη θα σε "ξεμαυρισει"λιγο ή καποιος συγγενης να στα προσεχει να ξεκουραζεσαι οσο ειναι εφικτο αυτο βεβαια...Λιγο να αλλαξεις παραστασεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα περάσει ο καιρός,κ θα βρεις τους ρυθμούς σου,όσο μπορείς να ξεκουράζεις κ να κακομαθαινεις τον εαυτό σου,η συμβουλή μου;μην μπλέξεις με ψυχολόγους μόνο οι δικοί σου άνθρωποι θα σε βοηθήσουν. Όσο μπορείς να παίρνεις πιο ελαφριά τα γεγονότα..Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η επιλόχειος κατάθλιψη είναι κάτι σοβαρό  και πρέπει να δώσεις σημασία και να φροντίσεις τον εαυτό σου  αν δεν νιώθεις καλά.. Ακομα και αν δεν είναι επιλοχειος αλλά είσαι απλά πολύ  κουρασμένη, μπουχτισμένη και δεν αντεχεις τίποτα και κανέναν, πάλι πρέπει να δώσεις σημασία και να φροντίσεις  τον εαυτό σου για να είσαι εσυ πάνω από όλα καλά.. Αλλιως δεν θα είναι κανεις!! 
Εγώ θα διαφωνήσω με την κοπέλα που λέει «μην μπλέκεις με ψυχολόγους», ενας  ειδικός είναι ο πλέον αρμόδιος για να σε βοηθήσει, να σου δείξει τρόπους άντιμετωπισης και διεξόδους για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις.. Ένας δικός σου άνθρωπος μπορεί να έχει  κάθε καλή διάθεση αλλά να μην καταφέρει να σε βοηθήσει ουσιαστικά..  Επίσης μπορεί να ακουσεις και κανένα «είσαι τυχερή έχεις 3 υγιή παιδάκια και δεν νιώθεις καλά και παραπονιέσαι;;» Και εκείνη την ώρα να νιώθεις πως θέλεις να πηδήξεις από το παράθυρο.. γιατί το ότι δεν είσαι καλά,  δεν σημαίνει πως δεν εκτιμάς ότι έχεις..
Είναι  σημαντικό λοιπον να μην νιώθεις καθόλου ενοχές για όλα αυτά που σκέφτεσαι και σου συμβαίνουν..
Ζήτα βοήθεια από ειδικό για να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις όλη την κατάσταση.. και φυσικά όποτε μπορείς βρες τρόπους να έχεις βοήθεια με τα παιδιά.. Εύχομαι να νιώσεις σύντομα καλύτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Joannaero είπε:

μην μπλέξεις με ψυχολόγους μόνο οι δικοί σου άνθρωποι θα σε βοηθήσουν. Όσο μπορείς να παίρνεις πιο ελαφριά τα γεγονότα..Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου.

Συγγνώμη, αλλα θα διαφωνήσω... και θα το κάνω γιατί σκοπός μας εδω ειναι να βοηθήσουμε τη κοπελα με το καλύτερο δυνατό τρόπο, ειδικα σε τέτοιες καταστάσεις...Γιατι να μην "μπλέξει" με ψυχολόγο????!!! 

Ο ρόλος του ψυχολόγου ειναι να στηρίξει συναισθηματικά τον άλλον, να τον ενδυναμώσει και να το εκπαιδεύσει σε τρόπους διαχείρισης δυσάρεστων συναισθημάτων. Και ολα αυτα μεσα απο τη κατανόηση, την ενσυναίσθηση και την αποδοχή ανευ όρων καθως και τη αξιοποιηση επιστημονικά αποδεδειγμενων και αποτελεσματικων τρόπων προσεγγισης του ατομου που ζητάει βοηθεια. 

@ΕΦΗ ΧΑΝΤΖΗ Οι δικοι μας άνθρωποι, οσο και να μας αγαπανε, οση θέληση και να έχουν να μας στηρίξουν, δεν ειναι ειδικοι σε θεματα διαχειρησης τέτοιων καταστάσεων και μπορεί αθελα τους (το τονίζω.. αθελα τους) να μας κάνουν χειρότερα. Θα σ πω ενα παράδειγμα. Γέννησα πριν 2 χρονια. Εκλαιγα καποιες φορες χωρις προφανή λογο.. Ο πατερας μου απο την πολυ αγάπη που μου έχει κ απο φοβο μβ πάθω αυτο που λεμε κατάθλιψη, υπήρχαν στιγμες που μου ελεγε: σταματα να κλαις. Μη κλαις, γιατί κλαις τώρα???? Μη κανεις χαζομαρες.... Ενω εγω ειχα αναγκη να με αφήσουν να κλάψω για να ξελαφρωσω χωρις να μου δημιουργούν τύψεις αθελα τους. Τι σημαίνει αυτο? Ότι ο ψυχολόγος εχει ενσυναισθηση αλλα δεν εμπλέκεται συναισθηματικά μαζι σου ωστε να κανει κατι που μπορεί να σε κανει να νιωσεις ασχημα. Οι δικοι μας άνθρωποι ομως εμπλέκονται συναισθηματικά μαζι μας και ισως καποια στιγμή αθελα τους να μη μπορούν να μας βοηθήσουν αποτέλεσματικα, ενω εκεινοι νομίζουν κ έχουν ολη τη θελησξ να το κανουν! 

Οι δικοι μας άνθρωποι ειναι εδω να μας στηρίξουν οσο μπορούν αλλα ο ειδικος εχει όλα τα καταλληλα εφόδια και ειναι ο πλεον αρμοδιος για να το κάνει οσο πιο αποτελεσματικά γινεται. Οπότε δικη μου συμβουλή... Αν εχεις την οικονομική και πρακτική δυνατότητα να επισκεφθεις εναν ειδικό καντο! Ισως και ο συζηγος σου να ξελαφρωσει λιγο γιατι κ εκεινος μπορεί να αισθάνεται σε όλο αυτο οτι εχει πέσει κάποιο "βαρος" πανω του ωστε να είσαι εσυ όσο το δυνατόν καλύτερα.. (στο λεω με τη καλη εννοια). 

Σου ευχομαι να νιώσεις καλυτερα σύντομα.. Είναι ομως ολα αναμενομενα οσα αισθάνεσαι λόγω κουρασεις κ χρειάζεται υπομονή. Με τη βοηθεια των δικων σου αλλα και εναν ειδικό (αν το αποφασισεις) ολα θα πανε καλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Συγγνώμη, αλλα θα διαφωνήσω... και θα το κάνω γιατί σκοπός μας εδω ειναι να βοηθήσουμε τη κοπελα με το καλύτερο δυνατό τρόπο, ειδικα σε τέτοιες καταστάσεις...Γιατι να μην "μπλέξει" με ψυχολόγο????!!! 

Ο ρόλος του ψυχολόγου ειναι να στηρίξει συναισθηματικά τον άλλον, να τον ενδυναμώσει και να το εκπαιδεύσει σε τρόπους διαχείρισης δυσάρεστων συναισθημάτων. Και ολα αυτα μεσα απο τη κατανόηση, την ενσυναίσθηση και την αποδοχή ανευ όρων καθως και τη αξιοποιηση επιστημονικά αποδεδειγμενων και αποτελεσματικων τρόπων προσεγγισης του ατομου που ζητάει βοηθεια. 

@ΕΦΗ ΧΑΝΤΖΗ Οι δικοι μας άνθρωποι, οσο και να μας αγαπανε, οση θέληση και να έχουν να μας στηρίξουν, δεν ειναι ειδικοι σε θεματα διαχειρησης τέτοιων καταστάσεων και μπορεί αθελα τους (το τονίζω.. αθελα τους) να μας κάνουν χειρότερα. Θα σ πω ενα παράδειγμα. Γέννησα πριν 2 χρονια. Εκλαιγα καποιες φορες χωρις προφανή λογο.. Ο πατερας μου απο την πολυ αγάπη που μου έχει κ απο φοβο μβ πάθω αυτο που λεμε κατάθλιψη, υπήρχαν στιγμες που μου ελεγε: σταματα να κλαις. Μη κλαις, γιατί κλαις τώρα???? Μη κανεις χαζομαρες.... Ενω εγω ειχα αναγκη να με αφήσουν να κλάψω για να ξελαφρωσω χωρις να μου δημιουργούν τύψεις αθελα τους. 

Οι δικοι μας άνθρωποι ειναι εδω να μας στηρίξουν οσο μπορούν αλλα ο ειδικος εχει όλα τα καταλληλα εφόδια και ειναι ο πλεον αρμοδιος για να το κάνει οσο πιο αποτελεσματικά γινεται. Οπότε δικη μου συμβουλή... Αν εχεις την οικονομική και πρακτική δυνατότητα να επισκεφθεις εναν ειδικό καντο! Ισως και ο συζηγος σου να ξελαφρωσει λιγο γιατι κ εκεινος μπορεί να αισθάνεται σε όλο αυτο οτι εχει πέσει κάποιο "βαρος" πανω του ωστε να είσαι εσυ όσο το δυνατόν καλύτερα.. (στο λεω με τη καλη εννοια). 

Σου ευχομαι να νιώσεις καλυτερα σύντομα.. Είναι ομως ολα αναμενομενα οσα αισθάνεσαι λόγω κουρασεις κ χρειάζεται υπομονή. Με τη βοηθεια των δικων σου αλλα και εναν ειδικό (αν το αποφασισεις) ολα θα πανε καλα! 

Συμφωνώ απόλυτα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Συγγνώμη, αλλα θα διαφωνήσω... και θα το κάνω γιατί σκοπός μας εδω ειναι να βοηθήσουμε τη κοπελα με το καλύτερο δυνατό τρόπο, ειδικα σε τέτοιες καταστάσεις...Γιατι να μην "μπλέξει" με ψυχολόγο????!!! 

Ο ρόλος του ψυχολόγου ειναι να στηρίξει συναισθηματικά τον άλλον, να τον ενδυναμώσει και να το εκπαιδεύσει σε τρόπους διαχείρισης δυσάρεστων συναισθημάτων. Και ολα αυτα μεσα απο τη κατανόηση, την ενσυναίσθηση και την αποδοχή ανευ όρων καθως και τη αξιοποιηση επιστημονικά αποδεδειγμενων και αποτελεσματικων τρόπων προσεγγισης του ατομου που ζητάει βοηθεια. 

@ΕΦΗ ΧΑΝΤΖΗ Οι δικοι μας άνθρωποι, οσο και να μας αγαπανε, οση θέληση και να έχουν να μας στηρίξουν, δεν ειναι ειδικοι σε θεματα διαχειρησης τέτοιων καταστάσεων και μπορεί αθελα τους (το τονίζω.. αθελα τους) να μας κάνουν χειρότερα. Θα σ πω ενα παράδειγμα. Γέννησα πριν 2 χρονια. Εκλαιγα καποιες φορες χωρις προφανή λογο.. Ο πατερας μου απο την πολυ αγάπη που μου έχει κ απο φοβο μβ πάθω αυτο που λεμε κατάθλιψη, υπήρχαν στιγμες που μου ελεγε: σταματα να κλαις. Μη κλαις, γιατί κλαις τώρα???? Μη κανεις χαζομαρες.... Ενω εγω ειχα αναγκη να με αφήσουν να κλάψω για να ξελαφρωσω χωρις να μου δημιουργούν τύψεις αθελα τους. Τι σημαίνει αυτο? Ότι ο ψυχολόγος εχει ενσυναισθηση αλλα δεν εμπλέκεται συναισθηματικά μαζι σου ωστε να κανει κατι που μπορεί να σε κανει να νιωσεις ασχημα. Οι δικοι μας άνθρωποι ομως εμπλέκονται συναισθηματικά μαζι μας και ισως καποια στιγμή αθελα τους να μη μπορούν να μας βοηθήσουν αποτέλεσματικα, ενω εκεινοι νομίζουν κ έχουν ολη τη θελησξ να το κανουν! 

Οι δικοι μας άνθρωποι ειναι εδω να μας στηρίξουν οσο μπορούν αλλα ο ειδικος εχει όλα τα καταλληλα εφόδια και ειναι ο πλεον αρμοδιος για να το κάνει οσο πιο αποτελεσματικά γινεται. Οπότε δικη μου συμβουλή... Αν εχεις την οικονομική και πρακτική δυνατότητα να επισκεφθεις εναν ειδικό καντο! Ισως και ο συζηγος σου να ξελαφρωσει λιγο γιατι κ εκεινος μπορεί να αισθάνεται σε όλο αυτο οτι εχει πέσει κάποιο "βαρος" πανω του ωστε να είσαι εσυ όσο το δυνατόν καλύτερα.. (στο λεω με τη καλη εννοια). 

Σου ευχομαι να νιώσεις καλυτερα σύντομα.. Είναι ομως ολα αναμενομενα οσα αισθάνεσαι λόγω κουρασεις κ χρειάζεται υπομονή. Με τη βοηθεια των δικων σου αλλα και εναν ειδικό (αν το αποφασισεις) ολα θα πανε καλα! 

Οκ,δεν είμαι απόλυτη,εγώ είπα την δική μου άποψη,έχω περάσει πάρα πολύ δύσκολες στιγμές-ας μην επεκταθω και σας τρομάξω..και πήγα κάποιες φορές σε ψυχολόγο και ειδα ότι απλώς σε αποπροσανατολίζουν,και δεν σου λένε κάτι καινούργιο . Όσο για το ποταπό θέμα των χρημάτων ζητούν το λιγότερο 80ευρω την ώρα.(εκτός εάν καταφερει στο δημόσιο!πράγμα δύσκολο)Εγω προσωπικά αηδιασα από την άγνοια και την ρηχοτητα των λόγων τους. Κάποιοι ίσως νιώσουν καλύτερα,ίσως ακούσουν κάτι που έχουν ανάγκη να ακούσουν. Για εμένα αυτή η ειδικότητα δεν υφίσταται. Μονον ο ψυχίατρος μπορεί να διαγνώσει κατάθλιψη,που δεν είναι καθόλου αστείο πράγμα, και έχει ειπωθεί και πολλές φορές χωρίς λόγο,χάνοντας την αξία της μια λέξη πολύ βαριά.

Όσο για τις συμβουλές τύπου "υπομονή,δύναμη κ κουράγιο' είμαι σίγουρη ότι δεν είναι η βοήθεια που ψάχνει. Και ο ψυχολόγος τέτοιου τύπου λόγους κάνει,καθώς κ αόριστες εικασίες για να σε εντυπωσιάσει. Δεκτά όλα λοιπόν. . Εγώ λέω απλά την γνώμη μου! Αυτό δεν κάνουμε εδώ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Joannaero είπε:

Οκ,δεν είμαι απόλυτη,εγώ είπα την δική μου άποψη,έχω περάσει πάρα πολύ δύσκολες στιγμές-ας μην επεκταθω και σας τρομάξω..και πήγα κάποιες φορές σε ψυχολόγο και ειδα ότι απλώς σε αποπροσανατολίζουν,και δεν σου λένε κάτι καινούργιο . Όσο για το ποταπό θέμα των χρημάτων ζητούν το λιγότερο 80ευρω την ώρα.(εκτός εάν καταφερει στο δημόσιο!πράγμα δύσκολο)Εγω προσωπικά αηδιασα από την άγνοια και την ρηχοτητα των λόγων τους. Κάποιοι ίσως νιώσουν καλύτερα,ίσως ακούσουν κάτι που έχουν ανάγκη να ακούσουν. Για εμένα αυτή η ειδικότητα δεν υφίσταται. Μονον ο ψυχίατρος μπορεί να διαγνώσει κατάθλιψη,που δεν είναι καθόλου αστείο πράγμα, και έχει ειπωθεί και πολλές φορές χωρίς λόγο,χάνοντας την αξία της μια λέξη πολύ βαριά.

Όσο για τις συμβουλές τύπου "υπομονή,δύναμη κ κουράγιο' είμαι σίγουρη ότι δεν είναι η βοήθεια που ψάχνει. Και ο ψυχολόγος τέτοιου τύπου λόγους κάνει,καθώς κ αόριστες εικασίες για να σε εντυπωσιάσει. Δεκτά όλα λοιπόν. . Εγώ λέω απλά την γνώμη μου! Αυτό δεν κάνουμε εδώ;

Το ότι δυστυχώς ησουνα «άτυχη» και δεν έπεσες σε καλούς επιστήμονες ψυχολόγους, δεν αναιρείται η ιδιότητα τους..
είναι σαν να λέμε έπεσα σε χάλια γιατρούς όποτε δεν πρέπει να πηγαίνουμε σε γιατρούς.. 

Αν δεν σε ικανοποιεί καποιος βρίσκεις κάποιον καλύτερο.. 

Η ταρίφα των ψυχολόγων παίζει μεταξύ 30-50 ευρώ.. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Joannaero είπε:

Οκ,δεν είμαι απόλυτη,εγώ είπα την δική μου άποψη,έχω περάσει πάρα πολύ δύσκολες στιγμές-ας μην επεκταθω και σας τρομάξω..και πήγα κάποιες φορές σε ψυχολόγο και ειδα ότι απλώς σε αποπροσανατολίζουν,και δεν σου λένε κάτι καινούργιο . Όσο για το ποταπό θέμα των χρημάτων ζητούν το λιγότερο 80ευρω την ώρα.(εκτός εάν καταφερει στο δημόσιο!πράγμα δύσκολο)Εγω προσωπικά αηδιασα από την άγνοια και την ρηχοτητα των λόγων τους. Κάποιοι ίσως νιώσουν καλύτερα,ίσως ακούσουν κάτι που έχουν ανάγκη να ακούσουν. Για εμένα αυτή η ειδικότητα δεν υφίσταται. Μονον ο ψυχίατρος μπορεί να διαγνώσει κατάθλιψη,που δεν είναι καθόλου αστείο πράγμα, και έχει ειπωθεί και πολλές φορές χωρίς λόγο,χάνοντας την αξία της μια λέξη πολύ βαριά.

Όσο για τις συμβουλές τύπου "υπομονή,δύναμη κ κουράγιο' είμαι σίγουρη ότι δεν είναι η βοήθεια που ψάχνει. Και ο ψυχολόγος τέτοιου τύπου λόγους κάνει,καθώς κ αόριστες εικασίες για να σε εντυπωσιάσει. Δεκτά όλα λοιπόν. . Εγώ λέω απλά την γνώμη μου! Αυτό δεν κάνουμε εδώ;

Είναι λάθος να γενικεύεις τις συμπεριφορες και το τρόπο με τον οποιο ενας συγκεκριμένος ειδικος προσπάθησε να διαχειριστει τη κατασταση σου και να υποτιμάς το κλάδο της ψυχολογίας γενικά και το ρόλο του επαγγελματία ψυχολόγου. 

Φυσικά και υφίσταται ο ρολος του ψυχολόγου και ο συγκεκριμένος κλάδος εχει προσφέρει πολλα στους ανθρώπους. 

Ειμαι σίγουρη οτι αν "επεφτες" στο κατάλληλο ειδικο, δε θα ησουν τοσο αρνητική ουτε θα συμβουλεύες γυναίκες που περνανε δυσκολα, να μη "μπλέξουν" με αυτη την ειδικότητα.

Και για να μη ξεφεύγουμε απο το θεμα.. @ΕΦΗ ΧΑΝΤΖΗ, αν έχεις την οικονομικη δυνατότητα καθώς και την έμπρακτη υποστήριξη του συζύγου (πχ να σου κρατησει τα παιδια για μια ωρα την εβδομάδα περίπου) κανε μια προσπάθεια να βρεις έναν ειδικό.. Υπάρχουν πολλοι εκει έξω, με διαφορετικες προσεγγισεις που ακοκουθει ο καθενας. Ψαξε και βρες τι σου ταιριαζει εσενα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Είναι λάθος να γενικεύεις τις συμπεριφορες και το τρόπο με τον οποιο ενας συγκεκριμένος ειδικος προσπάθησε να διαχειριστει τη κατασταση σου και να υποτιμάς το κλάδο της ψυχολογίας γενικά και το ρόλο του επαγγελματία ψυχολόγου. 

Φυσικά και υφίσταται ο ρολος του ψυχολόγου και ο συγκεκριμένος κλάδος εχει προσφέρει πολλα στους ανθρώπους. 

Ειμαι σίγουρη οτι αν "επεφτες" στο κατάλληλο ειδικο, δε θα ησουν τοσο αρνητική ουτε θα συμβουλεύες γυναίκες που περνανε δυσκολα, να μη "μπλέξουν" με αυτη την ειδικότητα.

Και για να μη ξεφεύγουμε απο το θεμα.. @ΕΦΗ ΧΑΝΤΖΗ, αν έχεις την οικονομικη δυνατότητα καθώς και την έμπρακτη υποστήριξη του συζύγου (πχ να σου κρατησει τα παιδια για μια ωρα την εβδομάδα περίπου) κανε μια προσπάθεια να βρεις έναν ειδικό.. Υπάρχουν πολλοι εκει έξω, με διαφορετικες προσεγγισεις που ακοκουθει ο καθενας. Ψαξε και βρες τι σου ταιριαζει εσενα..

Το λάθος είναι εσύ να προσπαθείς να περάσεις σαν κανόνα την γνώμη σου.! Η τελική απόφαση είναι η δική της,όμως βλέπω ότι επιμενεις πάρα πολύ στο να πάει να δει ψυχολόγο,που στην παρούσα φάση,με τρία παιδιά και κακη διάθεση δεν πιστεύω ότι θα βοηθήσει. Δεν θα μιλουσα αν δεν γνώριζα το θέμα..! Οι ψυχολόγοι είναι κάτι σαν τους αστρολόγους. Θα μιλήσει για γενικότητες και θα της προτείνει λύσεις και αντιμετώπιση που ήδη πράττει! Ας δοκιμάσει αν έχει το κουράγιο. Γενικώς βλέπω ότι εδώ μέσα οι απαντήσεις που δίνονται είναι κατά 90% καρμπον η μια με την άλλη. Η δική μου απάντηση λοιπόν είναι πριν αφιερώσει τον χρόνο της και τα χρήματα της στους ψυχολόγους που ίσως να χειροτερεύσουν και την κατάσταση,ας προσπαθήσει να μιλήσει με τους ανθρώπους που αγαπά και την αγαπούν. Μόνο αν κανει κακές σκέψεις για τον εαυτό της πρέπει να πάει σε ειδικό.(και δεν μιλάω για ψυχολόγο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Είναι λάθος να γενικεύεις τις συμπεριφορες και το τρόπο με τον οποιο ενας συγκεκριμένος ειδικος προσπάθησε να διαχειριστει τη κατασταση σου και να υποτιμάς το κλάδο της ψυχολογίας γενικά και το ρόλο του επαγγελματία ψυχολόγου. 

Φυσικά και υφίσταται ο ρολος του ψυχολόγου και ο συγκεκριμένος κλάδος εχει προσφέρει πολλα στους ανθρώπους. 

Ειμαι σίγουρη οτι αν "επεφτες" στο κατάλληλο ειδικο, δε θα ησουν τοσο αρνητική ουτε θα συμβουλεύες γυναίκες που περνανε δυσκολα, να μη "μπλέξουν" με αυτη την ειδικότητα.

Και για να μη ξεφεύγουμε απο το θεμα.. @ΕΦΗ ΧΑΝΤΖΗ, αν έχεις την οικονομικη δυνατότητα καθώς και την έμπρακτη υποστήριξη του συζύγου (πχ να σου κρατησει τα παιδια για μια ωρα την εβδομάδα περίπου) κανε μια προσπάθεια να βρεις έναν ειδικό.. Υπάρχουν πολλοι εκει έξω, με διαφορετικες προσεγγισεις που ακοκουθει ο καθενας. Ψαξε και βρες τι σου ταιριαζει εσενα..

Και εκτός όλων των άλλων την βάζεις και να κάτσει να ψάξει ποια προσέγγιση της ταιριάζει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουτε εγω θα μιλουσα να δε γνωριζα το θεμα γιατι το έχω σπουδασει κιολας. Δυστηχως επεσες στη περίπτωση και μιλας με καποια που αυτο ειναι το επαγγελμα της. Δε θα μπω σε λεπτομέρειες, αν θεωρεις οτι ο κλαδος της ψυχολογίας δεν υφίσταται τοτε ας σκισουμε ολοι τα πτυχία μας, τσαμπα βγαζαμε τα ματια μας τοσα χρονια κια τσαμπα βοηθαμε τόσους ανθρωπους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Joannaero είπε:

Το λάθος είναι εσύ να προσπαθείς να περάσεις σαν κανόνα την γνώμη σου.! Η τελική απόφαση είναι η δική της,όμως βλέπω ότι επιμενεις πάρα πολύ στο να πάει να δει ψυχολόγο,που στην παρούσα φάση,με τρία παιδιά και κακη διάθεση δεν πιστεύω ότι θα βοηθήσει. Δεν θα μιλουσα αν δεν γνώριζα το θέμα..! Οι ψυχολόγοι είναι κάτι σαν τους αστρολόγους. Θα μιλήσει για γενικότητες και θα της προτείνει λύσεις και αντιμετώπιση που ήδη πράττει! Ας δοκιμάσει αν έχει το κουράγιο. Γενικώς βλέπω ότι εδώ μέσα οι απαντήσεις που δίνονται είναι κατά 90% καρμπον η μια με την άλλη. Η δική μου απάντηση λοιπόν είναι πριν αφιερώσει τον χρόνο της και τα χρήματα της στους ψυχολόγους που ίσως να χειροτερεύσουν και την κατάσταση,ας προσπαθήσει να μιλήσει με τους ανθρώπους που αγαπά και την αγαπούν. Μόνο αν κανει κακές σκέψεις για τον εαυτό της πρέπει να πάει σε ειδικό.(και δεν μιλάω για ψυχολόγο)

Από που να ξεκινήσω?? χμμμ κάτσε να σκεφτώ:

1)"βλέπω ότι επιμενεις πάρα πολύ στο να πάει να δει ψυχολόγο,που στην παρούσα φάση,με τρία παιδιά και κακη διάθεση δεν πιστεύω ότι θα βοηθήσει": 
ΕΙΔΙΚΑ σε αυτή την περίπτωση θα βοηθήσει.. 

2) "Δεν θα μιλουσα αν δεν γνώριζα το θέμα.." :
Προφανώς και δεν γνωρίζεις, μπορεί σίγουρα να το επιβεβαιώσει και ένας ειδικός..

3) "Οι ψυχολόγοι είναι κάτι σαν τους αστρολόγους":
Εδώ ακριβώς ταιριάζει με αυτό που λέω παραπάνω, προφανως και δεν γνωρίζεις!! Γιατι αν γνώριζες, θα ήξερες πως αυτά τα 2 είναι τελείώς διαφορετικά.. Καταρχάς η ψυχολογία ΕΙΝΑΙ επιστήμη, διδάσκεται και στο πανεπιστήμιο,αν γνωρίζεις, με την ευκαιρία αν θέλεις μπορώ να σου πω και σε ποια Πανεπιστήμια!  και ναι υπάρχει εδώ και  χρόνια.. Βασίζεται σε επιστημονικά δεδομένα και έρευνα.
Η αστρολογία δεν αναγνωρίζεται επιστημονικά και δεν έχει καμία σχέση.. 

4)  "Γενικώς βλέπω ότι εδώ μέσα οι απαντήσεις που δίνονται είναι κατά 90% καρμπον η μια με την άλλη":
Ναι γλυκιά μου, αν σε ρωτήσουν πόσο κάνει 1+1 καρμπόν απάντηση θα πάρεις, ισούται με 2..  Έτσι αν κάποιος σου πει πως δεν νιώθει καλά ψυχολογικά,  θα του προτείνεις να πάει σε ειδικό ψυχολόγο. Να γιατί σου φαίνεται καρμπόν η απάντηση.. 

5) "Μόνο αν κανει κακές σκέψεις για τον εαυτό της πρέπει να πάει σε ειδικό.(και δεν μιλάω για ψυχολόγο)"
Και ποιος θα ορίσει τι σημαίνει κακιά σκέψη? Εσύ πχ? Το να θέλει να πάρει τα βουνά σου φαίνεται καλή εσένα?ή πιστεύεις πως περνάει καλά και χαλαρά?  Και τι ειδικότητα προτείνεις εσύ δηλαδή?
 

Τέλοσπαντων.. Η συζήτηση αυτή δεν βοηθάει την κοπέλα και ο αρχικός στόχος είναι αυτός..
Ακόμα υπάρχουν δυστυχώς οι οπισθοδρομικοί που καταρρίπτουν την επιστήμη της ψυχολογίας και αμφισβητούν τη βοήθεια που μπορεί να προσφέρει.,.

και για να κλείσω: κάποτε άκουσα  εναν μπαμπά που έλεγε πως τα σχολεία τίποτα δεν κάνουν και το παιδί του πάντα πέφτει σε κακούς δασκάλους  και μόνο θεωρία και τίποτα άλλο και αυτός θα μπορούσε να του μάθει περισσότερα κτλ..  Φαντάζομαι θα του πρότεινες να κάνει homeschooling ? Μιας και έπεσε σε κακούς δασκάλους, ε  όλοι οι δάσκαλοι είναι κακοί...

@ΕΦΗ ΧΑΝΤΖΗ καθόλου δεν σε βοηθάμε με όλα αυτά και συγγνώμη.. Η κολλητή μου πάντως που στο πρώτο της παιδί, φρίκαρε, εκλαιγε όλη μέρα και μια μέρα πήρα απλά το αυτοκίνητο και οδηγούσε θέλοντας απλά να τους αφήσει και να φύγει, την αγκαλιάσαμε όλοι οι φίλοι της και ο αντρας της  και την συμβουλέψαμε να δει ειδικό.. Πραγματικά της πρόσφερε μεγάλη βοήθεια και σιγά σιγά συνήλθε.. Δεν είχε απαραίτητα επιλόχειο, ίσως απόγνωση, αυπνία, κούραση? φόβος των ευθυνών? τύψεις που τελικά το θαύμα του παιδιού δεν το βιώνεις ως θαύμα ξαφνικά?? Πάντως τη βοήθεια της την πήρε.. και οχι δεν συμπεριλάμβανε ζώδια το θέμα!! :) 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Ουτε εγω θα μιλουσα να δε γνωριζα το θεμα γιατι το έχω σπουδασει κιολας. Δυστηχως επεσες στη περίπτωση και μιλας με καποια που αυτο ειναι το επαγγελμα της. Δε θα μπω σε λεπτομέρειες, αν θεωρεις οτι ο κλαδος της ψυχολογίας δεν υφίσταται τοτε ας σκισουμε ολοι τα πτυχία μας, τσαμπα βγαζαμε τα ματια μας τοσα χρονια κια τσαμπα βοηθαμε τόσους ανθρωπους. 

πες τα βρε Πεταλουδίτσα μας!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Joannaero δηλ για να φτάσει καποιος να επισκεφτεί ψυχολόγο πρεπει να φτασει στο σημείο να κανει ασχημες σκέψεις για τον εαυτό του;

Επειτα από επαναλλαμβανόμενες αποτυχίες στην εξωσωματική και αφου δε μπορούσα να νιώσω καλύτερα επισκέφτηκα ψυχολόγο και δε το μετάνιωσα λεπτό. Η οικογένεια και οι φίλοι θα προσπαθήσουν να σε καταλάβουν αλλά δε θα ξέρουν πως να σε βοηθήσουν, συνήθως τουλάχιστον.

Συμφωνω απόυτα με @Petalouditsa28 και @Lisaki 80!

@ΕΦΗ ΧΑΝΤΖΗ ευχομαι να κάνεις το καλύτερο για τον εαυτό σου και σύντομα να είσαι ήρεμη και χαμογελαστή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Ουτε εγω θα μιλουσα να δε γνωριζα το θεμα γιατι το έχω σπουδασει κιολας. Δυστηχως επεσες στη περίπτωση και μιλας με καποια που αυτο ειναι το επαγγελμα της. Δε θα μπω σε λεπτομέρειες, αν θεωρεις οτι ο κλαδος της ψυχολογίας δεν υφίσταται τοτε ας σκισουμε ολοι τα πτυχία μας, τσαμπα βγαζαμε τα ματια μας τοσα χρονια κια τσαμπα βοηθαμε τόσους ανθρωπους. 

Μα αυτό ακριβώς υποψιάστηκα όταν είδα με πόσο πάθος υπερασπιστηκες.. τι να πω γνώμη σου και γνώμη μου! Να είστε καλά και να χαίρεστε τα παιδιά σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Από που να ξεκινήσω?? χμμμ κάτσε να σκεφτώ:

1)"βλέπω ότι επιμενεις πάρα πολύ στο να πάει να δει ψυχολόγο,που στην παρούσα φάση,με τρία παιδιά και κακη διάθεση δεν πιστεύω ότι θα βοηθήσει": 
ΕΙΔΙΚΑ σε αυτή την περίπτωση θα βοηθήσει.. 

2) "Δεν θα μιλουσα αν δεν γνώριζα το θέμα.." :
Προφανώς και δεν γνωρίζεις, μπορεί σίγουρα να το επιβεβαιώσει και ένας ειδικός..

3) "Οι ψυχολόγοι είναι κάτι σαν τους αστρολόγους":
Εδώ ακριβώς ταιριάζει με αυτό που λέω παραπάνω, προφανως και δεν γνωρίζεις!! Γιατι αν γνώριζες, θα ήξερες πως αυτά τα 2 είναι τελείώς διαφορετικά.. Καταρχάς η ψυχολογία ΕΙΝΑΙ επιστήμη, διδάσκεται και στο πανεπιστήμιο,αν γνωρίζεις, με την ευκαιρία αν θέλεις μπορώ να σου πω και σε ποια Πανεπιστήμια!  και ναι υπάρχει εδώ και  χρόνια.. Βασίζεται σε επιστημονικά δεδομένα και έρευνα.
Η αστρολογία δεν αναγνωρίζεται επιστημονικά και δεν έχει καμία σχέση.. 

4)  "Γενικώς βλέπω ότι εδώ μέσα οι απαντήσεις που δίνονται είναι κατά 90% καρμπον η μια με την άλλη":
Ναι γλυκιά μου, αν σε ρωτήσουν πόσο κάνει 1+1 καρμπόν απάντηση θα πάρεις, ισούται με 2..  Έτσι αν κάποιος σου πει πως δεν νιώθει καλά ψυχολογικά,  θα του προτείνεις να πάει σε ειδικό ψυχολόγο. Να γιατί σου φαίνεται καρμπόν η απάντηση.. 

5) "Μόνο αν κανει κακές σκέψεις για τον εαυτό της πρέπει να πάει σε ειδικό.(και δεν μιλάω για ψυχολόγο)"
Και ποιος θα ορίσει τι σημαίνει κακιά σκέψη? Εσύ πχ? Το να θέλει να πάρει τα βουνά σου φαίνεται καλή εσένα?ή πιστεύεις πως περνάει καλά και χαλαρά?  Και τι ειδικότητα προτείνεις εσύ δηλαδή?
 

Τέλοσπαντων.. Η συζήτηση αυτή δεν βοηθάει την κοπέλα και ο αρχικός στόχος είναι αυτός..
Ακόμα υπάρχουν δυστυχώς οι οπισθοδρομικοί που καταρρίπτουν την επιστήμη της ψυχολογίας και αμφισβητούν τη βοήθεια που μπορεί να προσφέρει.,.

και για να κλείσω: κάποτε άκουσα  εναν μπαμπά που έλεγε πως τα σχολεία τίποτα δεν κάνουν και το παιδί του πάντα πέφτει σε κακούς δασκάλους  και μόνο θεωρία και τίποτα άλλο και αυτός θα μπορούσε να του μάθει περισσότερα κτλ..  Φαντάζομαι θα του πρότεινες να κάνει homeschooling ? Μιας και έπεσε σε κακούς δασκάλους, ε  όλοι οι δάσκαλοι είναι κακοί...

@ΕΦΗ ΧΑΝΤΖΗ καθόλου δεν σε βοηθάμε με όλα αυτά και συγγνώμη.. Η κολλητή μου πάντως που στο πρώτο της παιδί, φρίκαρε, εκλαιγε όλη μέρα και μια μέρα πήρα απλά το αυτοκίνητο και οδηγούσε θέλοντας απλά να τους αφήσει και να φύγει, την αγκαλιάσαμε όλοι οι φίλοι της και ο αντρας της  και την συμβουλέψαμε να δει ειδικό.. Πραγματικά της πρόσφερε μεγάλη βοήθεια και σιγά σιγά συνήλθε.. Δεν είχε απαραίτητα επιλόχειο, ίσως απόγνωση, αυπνία, κούραση? φόβος των ευθυνών? τύψεις που τελικά το θαύμα του παιδιού δεν το βιώνεις ως θαύμα ξαφνικά?? Πάντως τη βοήθεια της την πήρε.. και οχι δεν συμπεριλάμβανε ζώδια το θέμα!! :) 

 

Κορίτσι μου,μην μιλάς για πράγματα που δεν κατέχεις. Ούτε με ξέρεις ,ούτε την κοπέλα που έγραψε το ποστ ξέρεις. Ο καθένας θα πει την γνώμη του εδώ, και δεν μπορεί να κρίνει τους άλλους έτσι. Ας κάνει η κοπέλα που έχει το πρόβλημα ο,τι νιώθει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπωσδήποτε θα υπάρχει κάποιος καλός ψυχολόγος αν και δυσκολο εδώ,όπως υπάρχουν και καλοί και κακοί γιατροί, δικηγόροι,δικαστές,παπάδες,αστυνομικοί ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΔΙΚΗ μου άποψη είναι ότι θα την κάνει να νιώσει χειρότερα,γτ το έχω ζήσει δύο φορές κ με ψυχολόγους κ με παιδοψυχολογους....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Joannaero είπε:

Κορίτσι μου,μην μιλάς για πράγματα που δεν κατέχεις. Ούτε με ξέρεις ,ούτε την κοπέλα που έγραψε το ποστ ξέρεις. Ο καθένας θα πει την γνώμη του εδώ, δεν μπορεί να κρίνει έτσι. Ας κάνει η κοπέλα που έχει το πρόβλημα ο,τι νιώθει. 

"μην μιλάς για πράγματα που δεν κατέχεις"
Πάντα μιλάω μόνο για πράγματα που κατέχω!! 
"Ούτε με ξέρεις ,ούτε την κοπέλα που έγραψε το ποστ ξέρεις":
Δεν έγραψα κάτι για σένα, παρά μόνο διόρθωσα τις ανακρίβειες που υποστήριξες γιατί μας διαβάζουν πολλοί εδώ μέσα και είναι κρίμα, έστω και ένας άνθρωπος που χρειάζεται βοήθεια να πιστεύει πως οι ψυχολόγοι είναι σαν τους αστρολόγους ή ότι θα σε κάνουν να νιώσεις χειρότερα.. 
Ούτε την κοπέλα που έγραψε το ποστ ξέρω, για αυτό και της είπα το πιο αθώο, να ζητήσει τη βοήθεια ειδικού.. 
"Η ΔΙΚΗ μου άποψη είναι ότι θα την κάνει να νιώσει χειρότερα,γτ το έχω ζήσει δύο φορές κ με ψυχολόγους κ με παιδοψυχολογους...."
Στατιστική δεν υπήρξε ποτέ με 2 περιστατικά μόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι πολυ υπερ του ψυχολογου. Εγω προσωπικα πηγα εναν μηνα μετα τη γεννηση του γιου μου γιατι επισης ενιωθα χαλια. Η ειδικος με ηρεμησε, μου ειπε οτι δεν εχω επιλοχειο καταθλιψη, απλα ημουν πολυ κουρασμενη και επρεπε να σταματησω να κανω την ηρωιδα και να παρω βοηθεια απο οποιον δικο μου ανθρωπο μπορω. Εκανα ο,τι μου ειπε, με βοηθησαν ολοι οι δικοι μου και σιγα σιγα πηρα τα πανω μου. Χρειαζομουν πολυ εκεινη τη στιγμη τα λογια της ειδικου. Μου εδωσε δυναμη, με ανακουφισε. Στα λεω ολα αυτα για να σου δωσω θαρρος... να τολμησεις εστω μια επισκεψη σε ειδικο. Πιστευω θα σε βοηθησει πολυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

"μην μιλάς για πράγματα που δεν κατέχεις"
Πάντα μιλάω μόνο για πράγματα που κατέχω!! 
"Ούτε με ξέρεις ,ούτε την κοπέλα που έγραψε το ποστ ξέρεις":
Δεν έγραψα κάτι για σένα, παρά μόνο διόρθωσα τις ανακρίβειες που υποστήριξες γιατί μας διαβάζουν πολλοί εδώ μέσα και είναι κρίμα, έστω και ένας άνθρωπος που χρειάζεται βοήθεια να πιστεύει πως οι ψυχολόγοι είναι σαν τους αστρολόγους ή ότι θα σε κάνουν να νιώσεις χειρότερα.. 
Ούτε την κοπέλα που έγραψε το ποστ ξέρω, για αυτό και της είπα το πιο αθώο, να ζητήσει τη βοήθεια ειδικού.. 
"Η ΔΙΚΗ μου άποψη είναι ότι θα την κάνει να νιώσει χειρότερα,γτ το έχω ζήσει δύο φορές κ με ψυχολόγους κ με παιδοψυχολογους...."
Στατιστική δεν υπήρξε ποτέ με 2 περιστατικά μόνο!

Αντιλαμβάνομαι από τις γραμμές που έγραψες ότι σε έχω εξοργίσει...μάλλον μιλάμε αλλη διάλεκτο ο καθένας,οπότε δεν έχει και νόημα να προσπαθώ! Η κοπέλα που έγραψε το ποστ θα λάβει όλες τις απόψεις υπ'οψιν  και θα πράξει ότι νιώθει ,όπως είπαμε! Πρέπει να έχουμε μια γενική οπτική των πράγματων,διαφορετικά ζούμε ολοκληρωτισμό! Να είστε καλά ,έχω και δύο παιδάκια να φροντίσω και έχω ξοδέψει ήδη πολλή ώρα στο νετ. Καλημέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Ουτε εγω θα μιλουσα να δε γνωριζα το θεμα γιατι το έχω σπουδασει κιολας. Δυστηχως επεσες στη περίπτωση και μιλας με καποια που αυτο ειναι το επαγγελμα της. Δε θα μπω σε λεπτομέρειες, αν θεωρεις οτι ο κλαδος της ψυχολογίας δεν υφίσταται τοτε ας σκισουμε ολοι τα πτυχία μας, τσαμπα βγαζαμε τα ματια μας τοσα χρονια κια τσαμπα βοηθαμε τόσους ανθρωπους. 

"Όποιος φτάνει να υπερασπίζεται τον εαυτόν του έχει αποτύχει"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Joannaero είπε:

Αντιλαμβάνομαι από τις γραμμές που έγραψες ότι σε έχω εξοργίσει...μάλλον μιλάμε αλλη διάλεκτο ο καθένας,οπότε δεν έχει και νόημα να προσπαθώ! Η κοπέλα που έγραψε το ποστ θα λάβει όλες τις απόψεις υπ'οψιν  και θα πράξει ότι νιώθει ,όπως είπαμε! Πρέπει να έχουμε μια γενική οπτική των πράγματων,διαφορετικά ζούμε ολοκληρωτισμό! Να είστε καλά ,έχω και δύο παιδάκια να φροντίσω και έχω ξοδέψει ήδη πολλή ώρα στο νετ. Καλημέρα!

"Αντιλαμβάνομαι από τις γραμμές που έγραψες ότι σε έχω εξοργίσει":
Καθόλου, μην άγχεσαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...