Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο Φλεβάρης και αν φλεβίσει τις κοιλιές μας θα γεμίσει και ο Άγιος Βαλεντίνος θα βοηθήσει και εκείνος. - Τσικνοπέμπτη,παϊδάκια και θα έρθουν τα παιδάκια, Καρναβάλι λαλαλα, θα γεμίσουμε μωρά!


misofeggaro

Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η I want a baby είπε:

@Hope19 Κορίτισ μου για θυμισέ μου υστεροσκόπηση για ποιό λόγο κάνεις; Πριν την εξωσωματική γίνεται; Επειδή εμένα ο τελευταίος γιατρός ήθελε να με βάλει να κάνω και υστεροσκόπηση λέει χωρίς εννοείται να προσωρήσουμε σε σπερματέγχυση ή εξωσωματική, έτσι γιατί λέει ήθελε να με εξετάσει.

Κοιταξε εμένα με εξέταζε επί πολλούς μήνες με υπέρηχο παρακολουθήσαμε οωρρηξία. Μάλιστα πολλούς μήνες έκανα και ένεση για να σπάει σίγουρα το ωάριο και προσραμματισμένες επαφές. Εχω μια σαλπιγγα κλειστη από ότι δείχνει η σαλπιγγογραφία και η μια οωθηκη μου είναι μικρούλα λόγω ενός παλαιότερου χειρουργίου και δεν κάνει συχνά οωρρηξία. Ωστόσο κανω πιο συχνα απο δεξια που ευτυχως ειναι και η ανοιχτη σαλπιγγα. Αλλα εγκυος δεν μενω. Λογικα επρεπε να ειχαμε μεινει τοσους μηνες γτ καθε μηνα φαινονται ολα ιδανικα. Φαντασου απο την κλειστη σαλπιγγα εχω να κανω οωρρηξια απο τον Σεμπτεμβρη. κανει συνεχεια η δεξια.

Μου προτεινε λοιπον αρχικα λαπαροσκοπησiκαι υστεροσκόπηση μαζί να δουμε μηπως γινεται κατι μεσα στην κοιλια μου. Να δει και τη σαλπιγγα , τις οωθηκες κλπ. Εχω και εικονα πολυκυστικων και μου ειπε οτι θα καναμε drilling.Γενικά μήπως υπήρχε κάτι που εμπόδιζε τη σύλληψη. 

Μετα εγω ανεφερα μηπως να εκανα εξωσωματικη κατευθειαν γιατι μπορει η λαπαροσκοπηση να μην εβρισκε και τιποτα αλλο. Μου ειπε πριν την σπερματεγχυση και ειδικοτερα την εξωσωματικη ειναι απαραιτητη η υστεροσκοπηση για να δουμε αν τυχον εμποδιζει την εμφυτευση και να το λυσουμε. Καποια φλεγμονη, καποιο διαφραγμα κλπ. Λογικο το ακούω. Γιατι μου λεει να προχωρήσουμε σε εξωσωματικη και να υπαρχει η παραμικρη πιθανοτητα να εμποδιζει κατι στην εμφυτευση θα ειναι κριμα.

Δικιο έχει πιστευω και θα νοιωθω και εγω οτι εκανα οτι καλυτερο μπορουσα. Αλλωστε εχω διαβασει οτι το υποστηριζουν αυτο πολλοι γιατροι.

Εγω που  λες κατεληξα στην εξωσωματικη γιατι δεν ξερω αν εχω αντοχες να κανω λαπαροσκοπηση και μετα φτου ξανα απο την αρχη μηνα - μηνα. Κι αν δεν βρισκόταν κάτι άλλο?

Συγγνωμη για το σεντονι! χαχα

Εσυ κοριτσι μου θυμισε μου τι θεματα εχετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα κ απο μενα κοριτσια και καλη εβδομαδα σε ολες! Δυστυχως κ εγω απο προσωπικη εμπειρια ειδα οτι τα μεγαλα ονοματα κ ειδικα ενας πασιγνωστος μεγαλογιατρος της πολης μου βλεπει τα πελατακια του σαν πορτοφολια...Κι εγω πιστευω οτι οι λιγοτερο διασημοι ειναι καταρχην πιο ανθρωποι (σημαντικοτατο) κ επικεντρωνονται πιο πολυ στη δουλεια τους κ στο να βοηθησουν το ζευγαρι.

Η υστεροσκοπηση ειναι ειτε διαγνωστικη δηλαδη για να ψαξει με την καμερα ο γιατρος τη μητρα να δει αν ολα ειναι οκ κ δεν εμποδιζει κατι τη συλληψη,ή επεμβατικη δηλαδη αν βρουν κατι το αφαιρουν επιτοπου.Εγω το εχω ξαναγραψει ειχα συμφυσεις στη μητρα που μου αφαιρεθηκαν αλλα 6 χρονια μετα ισως εχουν ξαναβγει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Μακάρι St3llina μου να είσαι έγκυος! :wub: Καλημέρα..

Εννοείτε να κάνεις τεστ όταν εσύ νοιώσεις έτοιμη ψυχολογικά!

Καλημερα κοριτσι μου!Μπααα τερτιπια του κυκλου μου ειναι παλι,δεν ειναι δυστυχως νινακι.Ισως αν δεν αδιαθετησω σε καμια εβδομαδα,να κανω ενα τεστ να μου φυγει η ιδεα.Αλλα ειμαι σιγουρη πως θα μου ερθει...το στηθος τουμπανο,πονος σε μεση κ κοιλια.Δεν ηρθε η ωρα για το σπορακι μου ακομη...Νεξτ μανθ και βλεπουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Κοιταξε εμένα με εξέταζε επί πολλούς μήνες με υπέρηχο παρακολουθήσαμε οωρρηξία. Μάλιστα πολλούς μήνες έκανα και ένεση για να σπάει σίγουρα το ωάριο και προσραμματισμένες επαφές. Εχω μια σαλπιγγα κλειστη από ότι δείχνει η σαλπιγγογραφία και η μια οωθηκη μου είναι μικρούλα λόγω ενός παλαιότερου χειρουργίου και δεν κάνει συχνά οωρρηξία. Ωστόσο κανω πιο συχνα απο δεξια που ευτυχως ειναι και η ανοιχτη σαλπιγγα. Αλλα εγκυος δεν μενω. Λογικα επρεπε να ειχαμε μεινει τοσους μηνες γτ καθε μηνα φαινονται ολα ιδανικα. Φαντασου απο την κλειστη σαλπιγγα εχω να κανω οωρρηξια απο τον Σεμπτεμβρη. κανει συνεχεια η δεξια.

Μου προτεινε λοιπον αρχικα λαπαροσκοπησiκαι υστεροσκόπηση μαζί να δουμε μηπως γινεται κατι μεσα στην κοιλια μου. Να δει και τη σαλπιγγα , τις οωθηκες κλπ. Εχω και εικονα πολυκυστικων και μου ειπε οτι θα καναμε drilling.Γενικά μήπως υπήρχε κάτι που εμπόδιζε τη σύλληψη. 

Μετα εγω ανεφερα μηπως να εκανα εξωσωματικη κατευθειαν γιατι μπορει η λαπαροσκοπηση να μην εβρισκε και τιποτα αλλο. Μου ειπε πριν την σπερματεγχυση και ειδικοτερα την εξωσωματικη ειναι απαραιτητη η υστεροσκοπηση για να δουμε αν τυχον εμποδιζει την εμφυτευση και να το λυσουμε. Καποια φλεγμονη, καποιο διαφραγμα κλπ. Λογικο το ακούω. Γιατι μου λεει να προχωρήσουμε σε εξωσωματικη και να υπαρχει η παραμικρη πιθανοτητα να εμποδιζει κατι στην εμφυτευση θα ειναι κριμα.

Δικιο έχει πιστευω και θα νοιωθω και εγω οτι εκανα οτι καλυτερο μπορουσα. Αλλωστε εχω διαβασει οτι το υποστηριζουν αυτο πολλοι γιατροι.

Εγω που  λες κατεληξα στην εξωσωματικη γιατι δεν ξερω αν εχω αντοχες να κανω λαπαροσκοπηση και μετα φτου ξανα απο την αρχη μηνα - μηνα. Κι αν δεν βρισκόταν κάτι άλλο?

Συγγνωμη για το σεντονι! χαχα

Εσυ κοριτσι μου θυμισε μου τι θεματα εχετε?

Κατάλαβα κορίτσι μου. 
Εμένα ενώ η υστεροσαλπιγγογραφία ήταν πεντακάθαρη, οι εξετάσεις όλες άριστες εκτός απο την D που ήταν χαμηλή αλλά ήδη τη ρυθμίζω, έχουμε 14 μήνες που προσπαθούμε φυσιολογικά και δεν μπορούμε να πιάσουμε και με σπερμοδιαγράμματα φυσιολογικά. Οι γιατροί δεν μπορούν να βρούν κάτι και για πολύποδες έκανα εξέταση, τίποτα. Όλα φυσιολογικά.
Αυτό που έγραψες πιο πάνω, ότι έχεις κάποια θεματάκια οπότε λογικό να πας για υστεροσκόπηση, ο γιατρός μου όμως ο τελευταίος που κατάλαβα ότι είναι και αυτός μέγας απατεώνας για να τα αρπάζει μου είπε να κάνω υστεροσκόπηση. Απλά απ'οτι διάβασα κιόλας υστεροσκόπηση κάνουν όταν υπάρχει ήδη κάποιο πρόβλημα στην υστεροσαλπιγγογραφία και θέλουν να το προσδιορίσουν ακριβώς τι συμβαίνει. Μετά απο αποβολές κλπ. 
Πριν δυο βδομάδες που μου έκανε κολπικό υπέρηχο είπε ότι είναι όλα μια χαρά δεν βλέπει πρόβλημα και να συνεχίσουμε μέχρι τον Σεπτέμβριο τουλάχιστον προσπάθειες και μετά να πάμε σε σπερματέγχυση. Αλλά μάλλον κατάλαβε ότι δεν θα πάρει λεφτά απο εμένα, Πριν 4 μέρες που πήγα μου είπε ότι ξαφνικά έχω πολυκυστικές, να κάνουμε υστεροσκόπηση και να προχωρήσουμε άμεσα σε σπερματέγχυση. Άλλα τη μια άλλα την άλλη. Εκεί κατάλαβα ότι είναι απατεώνας και ήθελε να μου τα παίρνει.
Γενικά πήγα σε αρκετούς γιατρούς, έκανα όλες τις εξετάσεις και δεν υπάρχει κάποιο αίτιο που δεν μπορούμε να συλλάβουμε. Μας λένε για ανεξήγητη υπογονιμότητα, άλλοι μάλιστα λένε ότι είναι θέμα τύχης και δεν αποκλείεται να είμαι και τον επόμενο μήνα έγκυος.  Είμαι 32 και ο σύζυγος 34. Δεν είχα ποτέ ξανά εγκυμοσύνη, αποβολή κλπ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η st3llina είπε:

Καλημερα κοριτσι μου!Μπααα τερτιπια του κυκλου μου ειναι παλι,δεν ειναι δυστυχως νινακι.Ισως αν δεν αδιαθετησω σε καμια εβδομαδα,να κανω ενα τεστ να μου φυγει η ιδεα.Αλλα ειμαι σιγουρη πως θα μου ερθει...το στηθος τουμπανο,πονος σε μεση κ κοιλια.Δεν ηρθε η ωρα για το σπορακι μου ακομη...Νεξτ μανθ και βλεπουμε

Καλά κάνεις και κρατάς μια πισινή. Αλλά μην το προδικάζεις γιατί από ότι λένε οι εγκυούλες μας τα συμπτώματα είναι ίδια ακριβώς! Θα δέιξει σε λίγες μερούλες..:wub:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Κατάλαβα κορίτσι μου. 
Εμένα ενώ η υστεροσαλπιγγογραφία ήταν πεντακάθαρη, οι εξετάσεις όλες άριστες εκτός απο την D που ήταν χαμηλή αλλά ήδη τη ρυθμίζω, έχουμε 14 μήνες που προσπαθούμε φυσιολογικά και δεν μπορούμε να πιάσουμε και με σπερμοδιαγράμματα φυσιολογικά. Οι γιατροί δεν μπορούν να βρούν κάτι και για πολύποδες έκανα εξέταση, τίποτα. Όλα φυσιολογικά.
Αυτό που έγραψες πιο πάνω, ότι έχεις κάποια θεματάκια οπότε λογικό να πας για υστεροσκόπηση, ο γιατρός μου όμως ο τελευταίος που κατάλαβα ότι είναι και αυτός μέγας απατεώνας για να τα αρπάζει μου είπε να κάνω υστεροσκόπηση. Απλά απ'οτι διάβασα κιόλας υστεροσκόπηση κάνουν όταν υπάρχει ήδη κάποιο πρόβλημα στην υστεροσαλπιγγογραφία και θέλουν να το προσδιορίσουν ακριβώς τι συμβαίνει. Μετά απο αποβολές κλπ. 
Πριν δυο βδομάδες που μου έκανε κολπικό υπέρηχο είπε ότι είναι όλα μια χαρά δεν βλέπει πρόβλημα και να συνεχίσουμε μέχρι τον Σεπτέμβριο τουλάχιστον προσπάθειες και μετά να πάμε σε σπερματέγχυση. Αλλά μάλλον κατάλαβε ότι δεν θα πάρει λεφτά απο εμένα, Πριν 4 μέρες που πήγα μου είπε ότι ξαφνικά έχω πολυκυστικές, να κάνουμε υστεροσκόπηση και να προχωρήσουμε άμεσα σε σπερματέγχυση. Άλλα τη μια άλλα την άλλη. Εκεί κατάλαβα ότι είναι απατεώνας και ήθελε να μου τα παίρνει.
Γενικά πήγα σε αρκετούς γιατρούς, έκανα όλες τις εξετάσεις και δεν υπάρχει κάποιο αίτιο που δεν μπορούμε να συλλάβουμε. Μας λένε για ανεξήγητη υπογονιμότητα, άλλοι μάλιστα λένε ότι είναι θέμα τύχης και δεν αποκλείεται να είμαι και τον επόμενο μήνα έγκυος.  Είμαι 32 και ο σύζυγος 34. Δεν είχα ποτέ ξανά εγκυμοσύνη, αποβολή κλπ. 

Σίγουρα είναι απατεώνας με αυτό που μου λες. Αν είχες πολυκυστικές καλέ θα το έβλεπε και την πρώτη φορά!

Κοίταξε εγώ πιστεύω να προσπαθήσετε λίγο ακόμα μόνοι σας και σίγουρα παρακολούθηση οωρρηξίας με ένα καλό γιατρό.

Η υστεροσκόπηση είναι ένα επόμενο βήμα γιατί πραγματικά υπάρχουν κάποιαι μικρά θεματάκια που βρίσκονται μόνο με την συγκεκριμένη εξέταση. Μπορεί να είναι τόσο απλά και να σας λύσει το πρόβλημα. Αλλά μπορεί να μην υπάρχει και τίποτα. Αυτό είναι ένα ρίσκο και κυρίως οικονομικό.

Αλλά είναι κάτι που δεν στο προτείνει κάποιος με το καλημέρα πιστεύω.

Εφόσον δεν υπάρχει κάποιο προφανες πρόβλημα σίγουρα μπορεί να είναι και στην τύχη και τον άλλο μήνα να συλλάβεις.

Μην απελπίζεσαι. Βρες ενα καλό γιατρό και θα σε κατευθύνει σωστά. Απλά τώρα πας λίγο στα τυφλά μόνη σου αφού δν έχει βρεθει ένας γιατρός να σε κατευθείνει κατάλληλα..

 

Α να συμπληρωσωοτι και η D ειναι πολυ σημαντικη βοταμινη. Μπορει και αυτο να φταιει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Hope19 είπε:

Σίγουρα είναι απατεώνας με αυτό που μου λες. Αν είχες πολυκυστικές καλέ θα το έβλεπε και την πρώτη φορά!

Κοίταξε εγώ πιστεύω να προσπαθήσετε λίγο ακόμα μόνοι σας και σίγουρα παρακολούθηση οωρρηξίας με ένα καλό γιατρό.

Η υστεροσκόπηση είναι ένα επόμενο βήμα γιατί πραγματικά υπάρχουν κάποιαι μικρά θεματάκια που βρίσκονται μόνο με την συγκεκριμένη εξέταση. Μπορεί να είναι τόσο απλά και να σας λύσει το πρόβλημα. Αλλά μπορεί να μην υπάρχει και τίποτα. Αυτό είναι ένα ρίσκο και κυρίως οικονομικό.

Αλλά είναι κάτι που δεν στο προτείνει κάποιος με το καλημέρα πιστεύω.

Εφόσον δεν υπάρχει κάποιο προφανες πρόβλημα σίγουρα μπορεί να είναι και στην τύχη και τον άλλο μήνα να συλλάβεις.

Μην απελπίζεσαι. Βρες ενα καλό γιατρό και θα σε κατευθύνει σωστά. Απλά τώρα πας λίγο στα τυφλά μόνη σου αφού δν έχει βρεθει ένας γιατρός να σε κατευθείνει κατάλληλα..

Ακριβώς αυτό, τη μια δεν βλέπει πολυκυστικές και την άλλη βλέπει;
Απο το πρώτο ραντεβού μου λέει να κάνω υστεροσκόπηση χωρίς να με εξετάσει και να με γνωρίσει;
Στο πρώτο ραντεβού μου λέει να συνεχίσουμε φυσιολογικά και απο Σεπτέμβριο να πάμε σπερματέγχυση και στο δεύτερο ραντεβού λέει να μην το καθυστερούμε και να κάνουμε τη σπερματέγχυση τον επόμενο μήνα κιόλας;

Αυτο με την παρακολούθηση ωορρηξίας ο τελευταίος μου έκανε κολπικό υπέρηχο την περασμένη Τετάρτη τη 10η μέρα και μου είπε ότι δεν θα κάνω ωορρηξία τις επόμενες έξι ημέρες. Είναι δυνατόν; Ο πρώτος γιατρός που πήγαινα μου είπε ότι μπορούσε να το δει δυο μέρες πριν και όχι έξι!
Εν τω μεταξύ μου έκλεισε ραντεβού για σήμερα Δευτέρα να δει την ωορρηξία μου, ενώ το τεστ ωορρηξίας βγήκε θετικό την Παρασκευή και ένιωθα πόνους ωορρηξίας το ΣΚ. Εννοείται ότι δεν θα πάω σήμερα. Δε γίνεται απο Τετάρτη να με πας Δευτέρα.
Πάντως εμείς κάνουμε καθημερινά τις προσπάθειές μας αυτές τις μέρες.

Ακόμη και σε δύο κέντρα εξωσωματικής που επισκέφτηκα και είδαν όλες τις εξετάσεις μας μας είπανε να προσπαθήσουμε για κανένα 6μηνο ακόμη τουλάχιστον. 

Τι να πω, προς το παρόν  λέω να το αφήσω με τους γιατρούς τουλάχιστον μέχρι το Πάσχα να το πάμε χαλαρά με τις επαφές και μετά να ψάξω και άλλον γιατρό να δω τι θα κάνουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η st3llina είπε:

Καλημερα κ απο μενα κοριτσια και καλη εβδομαδα σε ολες! Δυστυχως κ εγω απο προσωπικη εμπειρια ειδα οτι τα μεγαλα ονοματα κ ειδικα ενας πασιγνωστος μεγαλογιατρος της πολης μου βλεπει τα πελατακια του σαν πορτοφολια...Κι εγω πιστευω οτι οι λιγοτερο διασημοι ειναι καταρχην πιο ανθρωποι (σημαντικοτατο) κ επικεντρωνονται πιο πολυ στη δουλεια τους κ στο να βοηθησουν το ζευγαρι.

Η υστεροσκοπηση ειναι ειτε διαγνωστικη δηλαδη για να ψαξει με την καμερα ο γιατρος τη μητρα να δει αν ολα ειναι οκ κ δεν εμποδιζει κατι τη συλληψη,ή επεμβατικη δηλαδη αν βρουν κατι το αφαιρουν επιτοπου.Εγω το εχω ξαναγραψει ειχα συμφυσεις στη μητρα που μου αφαιρεθηκαν αλλα 6 χρονια μετα ισως εχουν ξαναβγει.

Καλημέρα και σ'εσένα κορίτσι μου!
Καλά ένας γιατρός που απέρριψα πριν ακόμη με εξετάσει μπήκα και βρωμούσε το ιατρείο τσιγαρίλα, τα χέρια του μύριζαν όταν μου έκανε χειραψία και ανάμεσα στα ραντεβού πήγαινε και έκανε τσιγάρο! 

Αυτό με την υστεροσκόπηση οκ, αλλά όταν ο άλλος στο λέει με το καλημέρα χωρίς να σε γνωρίσει και βλέποντας ότι όλες οι εξετάσεις σου είναι καλές εκεί μου βρωμάει ότι θέλει να στα αρπάξει τα 150€ και άμεσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Άννια μου βάλε με 26-27/2 αλλά στην τύχη γτ δεν ξέρω τι οωρρηξία θα έχω. θα ξέρω λογικά σε λίγες μέρες.. Σου βάζω ένα κύκλο 28-29 ημερών. Θα σου στείλω ξανά διόρθωση.. Εγώ περιμένω να έρθει η Τετάρτη να πάω γιατρό να του πω για την εξωσωματική, να κανονίσω την υστεροσκόπηση να ξεκινάω σιγά σιγά. Ανυπομονώ!

Εσύ Άννια μου πότε ξεκινάς είπαμε? Κάνεις θεραπεία για την κύστη?

Καλημέρα κορίτσι μουυυ άντε να πάνε όλα καλά εύχομαι :-) , εγώ έχω ξεκινήσει αντισυλληπτικά για την κύστη και περιμένω 19/02 που έχω ραντεβού να έχει μικρινη αρκετά για να προχωρήσω!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Ακριβώς αυτό, τη μια δεν βλέπει πολυκυστικές και την άλλη βλέπει;
Απο το πρώτο ραντεβού μου λέει να κάνω υστεροσκόπηση χωρίς να με εξετάσει και να με γνωρίσει;
Στο πρώτο ραντεβού μου λέει να συνεχίσουμε φυσιολογικά και απο Σεπτέμβριο να πάμε σπερματέγχυση και στο δεύτερο ραντεβού λέει να μην το καθυστερούμε και να κάνουμε τη σπερματέγχυση τον επόμενο μήνα κιόλας;

Αυτο με την παρακολούθηση ωορρηξίας ο τελευταίος μου έκανε κολπικό υπέρηχο την περασμένη Τετάρτη τη 10η μέρα και μου είπε ότι δεν θα κάνω ωορρηξία τις επόμενες έξι ημέρες. Είναι δυνατόν; Ο πρώτος γιατρός που πήγαινα μου είπε ότι μπορούσε να το δει δυο μέρες πριν και όχι έξι!
Εν τω μεταξύ μου έκλεισε ραντεβού για σήμερα Δευτέρα να δει την ωορρηξία μου, ενώ το τεστ ωορρηξίας βγήκε θετικό την Παρασκευή και ένιωθα πόνους ωορρηξίας το ΣΚ. Εννοείται ότι δεν θα πάω σήμερα. Δε γίνεται απο Τετάρτη να με πας Δευτέρα.
Πάντως εμείς κάνουμε καθημερινά τις προσπάθειές μας αυτές τις μέρες.

Ακόμη και σε δύο κέντρα εξωσωματικής που επισκέφτηκα και είδαν όλες τις εξετάσεις μας μας είπανε να προσπαθήσουμε για κανένα 6μηνο ακόμη τουλάχιστον. 

Τι να πω, προς το παρόν  λέω να το αφήσω με τους γιατρούς τουλάχιστον μέχρι το Πάσχα να το πάμε χαλαρά με τις επαφές και μετά να ψάξω και άλλον γιατρό να δω τι θα κάνουμε.

Α ναι όλο αυτό δεν κολλάει. Συμφωνα με το γιατρό μου περιπου μου εχει πει μεγαλωνει 2χιλιοστα τη μερα το οωθηλακιο. Αρα αυτος το ειδε παρα πολυ μικρο για να υπολογισε οτι ουτε 6 μερες θα γινει. Αλλα από την αλλη πρεπει να σου ειπε βλακειες. Αφου ειχες θετικο τεστ Παρασκευή. Αρα Δευτερα που σου ειπε να πας θα ειχες κανει οωρρηξια.

Τι να πω? 

Κανε αυτο κοριτσι μου. Χαλαρωσε λιγο γιατι σε εχουν τρελανει οι γιατροι και αναλογως σε λιγους μηνες πραττεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@I want a baby πάρτε και καμιά βιταμινούλα, ξέρεις από αυτές που βοηθάνε στη σύλληψη, για ένα τρίμηνο, που ξέρεις, μπορεί να βοηθήσουν. Η σύλληψη είναι θέμα τύχης, μπορεί τον ένα μήνα να μην πετύχατε την ωορρηξία, τον επόμενο να μην ήταν καλό το ωάριο, κοκ. Συνεχίστε την εντατική προσπάθεια, και θα έρθει το μωρό! Με τόσες καθαρές εξετάσεις, δεν μπορεί! Η υστεροσκόπηση νομίζω ότι είναι η ύστατη λύση και εφόσον υπάρχει κάποια ένδειξη. Αφού φαίνεται ότι όλα κυλούν ρολόι, θα έρθει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Αννια27 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μουυυ άντε να πάνε όλα καλά εύχομαι :-) , εγώ έχω ξεκινήσει αντισυλληπτικά για την κύστη και περιμένω 19/02 που έχω ραντεβού να έχει μικρινη αρκετά για να προχωρήσω!!! 

Θα έχει μικρύνει γλυκουλα μου. Άντε να ξεκινήσουμε σιγά σιγά. Θα δεις θα τα καταφέρουμε! Μέσα στο 2020 θα είμαστε με τις κοιλίτσες μας.. με ένα ή και δύο μωράκια:wub:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η LOULOUdaki! είπε:

@I want a baby πάρτε και καμιά βιταμινούλα, ξέρεις από αυτές που βοηθάνε στη σύλληψη, για ένα τρίμηνο, που ξέρεις, μπορεί να βοηθήσουν. Η σύλληψη είναι θέμα τύχης, μπορεί τον ένα μήνα να μην πετύχατε την ωορρηξία, τον επόμενο να μην ήταν καλό το ωάριο, κοκ. Συνεχίστε την εντατική προσπάθεια, και θα έρθει το μωρό! Με τόσες καθαρές εξετάσεις, δεν μπορεί! Η υστεροσκόπηση νομίζω ότι είναι η ύστατη λύση και εφόσον υπάρχει κάποια ένδειξη. Αφού φαίνεται ότι όλα κυλούν ρολόι, θα έρθει.

Σέυχαριστώ πολύ κορίτσι.
Ήδη παίρνω βιατμίνη D και inofert τα ξεκίνησα και τα δυο αυτόν το μήνα και τον Ιανουάριο έπαιρνα Iofolen.
Μακάρι να βοηθήσουν, έπρεπε να τις πάρω νωρίτερα αλλά κανείς γιατρός δεν μου το είπε και δεν το γνώριζα.
Αυτό λέω κι εγώ με την υστεροσκόπηση, είναι η ύστατη λύση και όχι στην παρούσα φάση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Ακριβώς αυτό, τη μια δεν βλέπει πολυκυστικές και την άλλη βλέπει;
Απο το πρώτο ραντεβού μου λέει να κάνω υστεροσκόπηση χωρίς να με εξετάσει και να με γνωρίσει;
Στο πρώτο ραντεβού μου λέει να συνεχίσουμε φυσιολογικά και απο Σεπτέμβριο να πάμε σπερματέγχυση και στο δεύτερο ραντεβού λέει να μην το καθυστερούμε και να κάνουμε τη σπερματέγχυση τον επόμενο μήνα κιόλας;

Αυτο με την παρακολούθηση ωορρηξίας ο τελευταίος μου έκανε κολπικό υπέρηχο την περασμένη Τετάρτη τη 10η μέρα και μου είπε ότι δεν θα κάνω ωορρηξία τις επόμενες έξι ημέρες. Είναι δυνατόν; Ο πρώτος γιατρός που πήγαινα μου είπε ότι μπορούσε να το δει δυο μέρες πριν και όχι έξι!
Εν τω μεταξύ μου έκλεισε ραντεβού για σήμερα Δευτέρα να δει την ωορρηξία μου, ενώ το τεστ ωορρηξίας βγήκε θετικό την Παρασκευή και ένιωθα πόνους ωορρηξίας το ΣΚ. Εννοείται ότι δεν θα πάω σήμερα. Δε γίνεται απο Τετάρτη να με πας Δευτέρα.
Πάντως εμείς κάνουμε καθημερινά τις προσπάθειές μας αυτές τις μέρες.

Ακόμη και σε δύο κέντρα εξωσωματικής που επισκέφτηκα και είδαν όλες τις εξετάσεις μας μας είπανε να προσπαθήσουμε για κανένα 6μηνο ακόμη τουλάχιστον. 

Τι να πω, προς το παρόν  λέω να το αφήσω με τους γιατρούς τουλάχιστον μέχρι το Πάσχα να το πάμε χαλαρά με τις επαφές και μετά να ψάξω και άλλον γιατρό να δω τι θα κάνουμε.

Κοριτσι μου αν εχεις το ηλικιακο περιθωριο δωσε λιγο χρονο ακομη με επαφες,ουτως ή αλλως η βιταμινη D θελει γυρω στο 2μηνο περιπου για να δεις διαφορα.Εγω παιρνω τις Eviol 2200.Αρχες οκτωβρη πριν την αγωγη ειχα D3 16.15 κ το Δεκεμβρη πηγε 32.13.

Δυστυχως κοριτσι μου ορισμενα κεντρα κ ορισμενοι γιατροι θελουν να μας ξεπετανε κ να τα τσεπωνουν.Κ μετα σου λεει δεν ειχαμε την τυχη με το μερος μας.

Γνωμη μου να δεις παλι τη βιταμινη D σου κ να συνεχισεις επαφουλες.Ειμαι σιγουρη οτι το νινακι σου δε θα αργησει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η st3llina είπε:

Κοριτσι μου αν εχεις το ηλικιακο περιθωριο δωσε λιγο χρονο ακομη με επαφες,ουτως ή αλλως η βιταμινη D θελει γυρω στο 2μηνο περιπου για να δεις διαφορα.Εγω παιρνω τις Eviol 2200.Αρχες οκτωβρη πριν την αγωγη ειχα D3 16.15 κ το Δεκεμβρη πηγε 32.13.

Δυστυχως κοριτσι μου ορισμενα κεντρα κ ορισμενοι γιατροι θελουν να μας ξεπετανε κ να τα τσεπωνουν.Κ μετα σου λεει δεν ειχαμε την τυχη με το μερος μας.

Γνωμη μου να δεις παλι τη βιταμινη D σου κ να συνεχισεις επαφουλες.Ειμαι σιγουρη οτι το νινακι σου δε θα αργησει!

To έχω το περιθώριο ακόμη, είμαι 32. Εγώ είχα D στο 7, θα κάνω τον επόμενο μήνα μια ακόμη εξέταση D να δω πως πάει.
Μακάρι κορίτσι μου να μην αργήσει, το εύχομαι όχι μόνο για μένα αλλά και για όλες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/2/2020 at 6:34 ΜΜ, ο/η Ελενακι12 είπε:

Γεια σας αγαπες μουυυυυυυυ......... Και ναιιιιι λοιπόν αγαπες μου ερχεται η κορη μου να κανει πανικοοοοοοο😂😂😂😂😂😂ειναι υγιέστατη κ έχω βαλει 2 κιλα απο την αρχή...... Ακουσαμε καρδούλα χτυπουσε τοσο δυνατα αχχχχχχχ τρελαινομαι σας λεωωωωω🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰

IMG_20200207_163126_170.jpg

Τι όμορφα!!!! Με το καλό κορίτσι μου.....

στείλε φουλ μπεμπεδόσκονη!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/2/2020 at 9:56 ΜΜ, ο/η I want a baby είπε:

Ο προηγούμενος γιατρός κορίτσι μου είχε 5 αστεράκια βαθμολογία και πολλά σχόλια στο ίντερνετ, επίσης μέσα σε φόρουμ αναφέρεται το όνομά του σαν τον κορυφαίο! Τον γνώρισα απο πρώτο χέρι πόσο απατεώνας είναι. γι'αυτό και τον τελευταίο τον επέλεξα χωρίς το κριτήριο των σχολιών αλλά και αυτός χάλια ήταν. Κάτι μου βρωμούσε με τον άντρα μου ότι δεν είχε ποτέ κανέναν ούτε πριν ούτε μετά τα ραντεβού μας! Πρώτη φορά το είδα αυτό!
Έχω δύο ακξόμη υπ'όψιν μου, θα πάω και στον έναν και στον άλλον και ότι γίνει! Μια χημεία ρε παιδί μου να υπάρξει και να φανεί σωστός άνθρωπος.
Όχι σαν τον και καλά διάσημο που μου έλεγε "εσύ με τέτοιο άγχος θέλεις μπάτσες για να στρώσεις". Και μπαίνω και βλέπω σχόλια για το πόσο ευγενικός και καλός είναι και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι!

Γενικά αυτά με τους γιατρούς εγώ δεν τα άφηνα ποτέ έτσι!

Να ξέρετε κορίτσια επειδή λέμε για γιατρούς. Όποτε έπαιρνα τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού με ΕΟΠΥΥ έμπαινα στη σελίδα την επίσημη με τα διαθέσιμα ραντεβού που φάινονται online. Έπαιρνα και μου έλεγε ο γυναικολόγος "¨το επόμενο ραντεβού είναι τον Μάρτιο και ήταν Δεκέμβριος, μου λέει έλα χωρίς εοπυυ είναι κλεισμένα" και του απαντάω εγώ βλέπω ότι έχετε διαθέσιμα άλλα 76 γι'αυτόν το μήνα και επέμενε ότι δεν είναι έτσι και κάτι μπαρούφες. Το επόμενο πρωί παίρνω τον ΕΟΠΥΥ και λέω τι ακριβώς έγινε, μου ζήτησαν ονοματεπώνυμο για να του κάνουν αναφορά! Εννοείται ότι ήταν παράνομο και αν τα ραντεβού ήταν κλεισμένα θα φαινόταν στην online βάση του ΕΟΠΥΥ. 
Απο τότε όποτε έπαιρνα σε γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων και μου έλεγαν δεν έχουμε ραντεβού τους έλεγα οκ θα πάρω τον ΕΟΠΥΥ να το αναφέρω και όλοι ξαφνικά μου έλεγαν να περάσω για δωρεάν εξέταση!!!
Τη μάνα μου τη ζητούσαν 10€ να της γράψουν ένα φάρμακο που είχε 15€ για να πληρώσει συμμετοχή τα 5€! Αν είναι έτσι του λέει πάω και το παίρνω κατ'ευθείαν 15€ απο το φαρμακείο! Του είπε και αυτή το ίδιο για τον ΕΟΠΥΥ και ξαφνικά της έγραψε το φάρμακο χωρίς να πάρει ευρώ!

Τραγικά αυτά τα πράγματα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/2/2020 at 9:11 ΠΜ, ο/η EllieV είπε:

Καλημέρα κ από εμένα

 

Την Παρασκευη βάλαμε 2 έμβρυα 3 ημερών 8 και 9 κυττάρων και αναμένουμε μέχρι τις 18/02

Καλή επιτυχία σε όλες!!!

Καλή επιτυχία κορίτσι μου.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Αννια27 είπε:

Για να βλέπουμε θετικά τεστακια👶 🧚‍♂️:

Ελενακι12: ΘΕΤΙΚΟ 👶

Mariaira: ΘΕΤΙΚΟ 👶

Σαμανη: ΘΕΤΙΚΟ👶

Frogel: ΘΕΤΙΚΟ 👶

Mitsaki83: ΘΕΤΙΚΟ👶

Mt3508: ΘΕΤΙΚΟ 👶

Tzortzina123: ΘΕΤΙΚΟ👶

Princess28: ΘΕΤΙΚΟ👶

katerinaki-dm: ΘΕΤΙΚΟ👶

Whatever: ΘΕΤΙΚΟ👶

Xrita: ΘΕΤΙΚΟ 👶

LadyP: ΘΕΤΙΚΟ 👶

vikujustme: ΘΕΤΙΚΟ👶

gorgona: ΘΕΤΙΚΟ👶

Σταυρι: ?

Karen: ?

Hope19: ?

Alex2016: ?

st3llina: 07/02

ioannastr: 10/02

Kostef: 12/02

Maroulita? : 13/02

Evie2: 14/02

diana8: 14/02

Lacostaki: 14/02

silia: 15/02

Lactaki: ?

Ελενικον: 21/02

I want a baby:26/02 

Denizz: 29/02

pangipot: 29/02

joycat: 02/03?

Aννια27:03/03

Εαυγγελοςτ: 04/03

Μari84:05/03

misofeggaro: 06/03

PAPA EVA: 10/03

@lactaki μου καλό ταξίδι και να μας έρθεις με τέλεια νεααα :-)

@EllieV καλή επιτυχία κορίτσακι μου με το καλό με την πρώτη και θετικοοοο :-)

Καλημέρα @Αννια27 μου.. κ εγώ αδιαθέτησα.. Βάλε με για 08/03..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ioannastr είπε:

Καλή επιτυχία κορίτσι μου.... 

Καλημερα

 

Να εισαι καλα κ εσυ καλη επιτυχια σε οτι σταδιο εισαι..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η EllieV είπε:

Καλημερα

 

Να εισαι καλα κ εσυ καλη επιτυχια σε οτι σταδιο εισαι..!!!

Κ εγώ για εξωσωματική είμαι κορίτσι μου!! Βέβαια σε πρώιμο στάδιο ακόμα, δεν έχω κάνει διέγερση ακόμα κλπ... στα της επιτροπής ακόμα, χαρτιά, εξετάσεις....όλα αυτά.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ioannastr είπε:

Κ εγώ για εξωσωματική είμαι κορίτσι μου!! Βέβαια σε πρώιμο στάδιο ακόμα, δεν έχω κάνει διέγερση ακόμα κλπ... στα της επιτροπής ακόμα, χαρτιά, εξετάσεις....όλα αυτά.....

Μπραβο

 

Εγω δεν πηγα για επιτροπη καθολου μη μπλεξω τα πληρωσα τα φαρμακα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η EllieV είπε:

Μπραβο

 

Εγω δεν πηγα για επιτροπη καθολου μη μπλεξω τα πληρωσα τα φαρμακα

Ποσο σου πήγαν;;;; Γιατί μάλλον πρέπει να αλλάξω το ραντεβού, δεν ξέρω ποτέ θα μου κλείσουν μετά κ θέλω να ξέρω αν μπορώ να το αντέξω το ποσο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η st3llina είπε:

Κοριτσι μου αν εχεις το ηλικιακο περιθωριο δωσε λιγο χρονο ακομη με επαφες,ουτως ή αλλως η βιταμινη D θελει γυρω στο 2μηνο περιπου για να δεις διαφορα.Εγω παιρνω τις Eviol 2200.Αρχες οκτωβρη πριν την αγωγη ειχα D3 16.15 κ το Δεκεμβρη πηγε 32.13.

Δυστυχως κοριτσι μου ορισμενα κεντρα κ ορισμενοι γιατροι θελουν να μας ξεπετανε κ να τα τσεπωνουν.Κ μετα σου λεει δεν ειχαμε την τυχη με το μερος μας.

Γνωμη μου να δεις παλι τη βιταμινη D σου κ να συνεχισεις επαφουλες.Ειμαι σιγουρη οτι το νινακι σου δε θα αργησει!

Κοριτσια μου και εμενα ο γιατρος μου εγραψε βιταμινες γιατι ειχα D3 10.!!!

Μου ειπε να παιρνω καθημερινα αυτες τις βιταμινες  για 4 μηνες.!!

ηθελα να ρωτησω ειναι τοσο πολυ σημαντικη μπορει να ειναι λογος να μην γινει η συλληψη ???

image.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η diana8 είπε:

Κοριτσια μου και εμενα ο γιατρος μου εγραψε βιταμινες γιατι ειχα D3 10.!!!

Μου ειπε να παιρνω καθημερινα αυτες τις βιταμινες  για 4 μηνες.!!

ηθελα να ρωτησω ειναι τοσο πολυ σημαντικη μπορει να ειναι λογος να μην γινει η συλληψη ???

image.jpg

Καλησπέρα κορίτσι.
Ακριβώς αυτές μου έγραψε ο γιατρός πριν 15 ημέρες και παίρνω ένα χαπάκι τη μέρα μου είπε για δύο μήνες περίπου. Έχω την D στο 7.
Όταν τον ρώτησα μου είπε ότι είναι σημαντική στην ανάπτυξη του εμβρύου, στα οστά του και η έλλειψη της D σε εγκυμοσύνη μπορεί να προκαλέσει ακόμη και αποβολή.
Στην σύλληψη μου είπε ότι δεν αποδείχτηκε κάτι τέτοιο επιστημονικά και μπορείς να πιάσεις ακόμη και με χαμηλή D απλά όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο να την ανεβάσεις, έτσι ώστε όταν αναπτύσσεται το έμβρυο σε περίπτωση σύλληψης, να αυξάνεται και η βιταμίνη σου!
Πάντως και άλλον που ρώτησα μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο στη σύλληψη αλλά στην ανάπτυξη.
Τώρα στο ίντερνετ βρήκα ένα άρθρο που έλεγε ότι παίζει ρόλο. Κάθε γιατρός και μια γνώμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Παρασκευούλα.Ξεκιναω σήμερα το φαρμακευτικό μου πρωτόκολλο.Πρωτος υπέρηχος 8 Μαϊου.Ευχομαι η δεύτερη ετ να είναι η τυχερή ♥️🙏♥️
    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...