Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Ακριβώς όπως τα λέει η Σωτηρία. Πήρα δύο κολάν εγκυμοσύνης από τα Η+Μ στο πρώτο τρίμηνο και δύο μπουστακια. Τώρα θα παραγγείλω εσώρουχα, γιατί με πιέζουν τα λάστιχα στην κοιλιά.και τους γοφούς, αλλά μέχρι εκεί. Από μπλουζες-φορεματα κάπως βολεύομαι. Ας είναι καλά τα παραπανισια κιλά που έχω βάλει τρια χρόνια τώρα 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Ακριβώς όπως τα λέει η Σωτηρία. Πήρα δύο κολάν εγκυμοσύνης από τα Η+Μ στο πρώτο τρίμηνο και δύο μπουστακια. Τώρα θα παραγγείλω εσώρουχα, γιατί με πιέζουν τα λάστιχα στην κοιλιά.και τους γοφούς, αλλά μέχρι εκεί. Από μπλουζες-φορεματα κάπως βολεύομαι. Ας είναι καλά τα παραπανισια κιλά που έχω βάλει τρια χρόνια τώρα 🤪

@Sotiria2004, @konstantinaVE

Κ εγώ με κολάν την βγάζω προς το παρόν αλλά δεν πάω και πουθενα πέρα από τον γιατρο, απλά σκέφτομαι ότι θα τελειώσει κάποια στιγμή ο εγκλεισμός κ δεν θα έχω να φορέσω κάτι για έξω...από φορεματακια δεν έχω τίποτα γιατί ποτέ δεν τα πήγαινα καλά, μια ζωή με παντελόνια με θυμάμαι 😋. Πότε κάνατε β επιπέδου? Έχω κλείσει για 24 Απριλίου που θα είμαι 22 και 3. Ψώνια για τα μπουμπουκακια σας ξεκινήσατε να κάνατε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Chryspa είπε:

@Sotiria2004, @konstantinaVE

Κ εγώ με κολάν την βγάζω προς το παρόν αλλά δεν πάω και πουθενα πέρα από τον γιατρο, απλά σκέφτομαι ότι θα τελειώσει κάποια στιγμή ο εγκλεισμός κ δεν θα έχω να φορέσω κάτι για έξω...από φορεματακια δεν έχω τίποτα γιατί ποτέ δεν τα πήγαινα καλά, μια ζωή με παντελόνια με θυμάμαι 😋. Πότε κάνατε β επιπέδου? Έχω κλείσει για 24 Απριλίου που θα είμαι 22 και 3. Ψώνια για τα μπουμπουκακια σας ξεκινήσατε να κάνατε? 

Κι εγώ 22+3 την έκανα και τώρα είμαι 25+5. Αύριο θα παραγγείλω τα πρώτα φανελάκια και το καρότσι (το έχω καπαρωσει από το Φλεβάρη). Αλλά μου έχει δώσει κι η αδερφή μου κάποια πρώτα, οπότε δε βιάζομαι. 

Αν ήταν στο χέρι μου, θα τα έπαιρνα όλα. Έχω δει σεντόνια λικνου, πάντες κλπ, αλλά προσπαθω να είμαι συγκρατημένη. Να έρθει με το καλό η ώρα και ένα κλικ είναι αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Κι εγώ 22+3 την έκανα και τώρα είμαι 25+5. Αύριο θα παραγγείλω τα πρώτα φανελάκια και το καρότσι (το έχω καπαρωσει από το Φλεβάρη). Αλλά μου έχει δώσει κι η αδερφή μου κάποια πρώτα, οπότε δε βιάζομαι. 

Αν ήταν στο χέρι μου, θα τα έπαιρνα όλα. Έχω δει σεντόνια λικνου, πάντες κλπ, αλλά προσπαθω να είμαι συγκρατημένη. Να έρθει με το καλό η ώρα και ένα κλικ είναι αυτά.

Όλα καλά με την Β επιπέδου? Έχω αγχωθεί λίγο! Σε τι καρότσι κατέληξες? Έχω καταμπερδευτει... Εγω δεν ξεκίνησα ψώνια ακόμη, δεν έχω πάρει τίποτα! Ήμουν εξωτερικό, έλεγα θα τα δω όλα εδώ μόλις έρθω, αλλά επέστρεψα μόνιμα Ελλάδα μια μέρα πριν τα μέτρα, οπότε δεν εχω δει τίποτα από κοντά! Μόνο έρευνα αγοράς από ίντερνετ αλλά κ πάλι δεν βγάζεις εύκολα άκρη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Chryspa είπε:

Όλα καλά με την Β επιπέδου? Έχω αγχωθεί λίγο! Σε τι καρότσι κατέληξες? Έχω καταμπερδευτει... Εγω δεν ξεκίνησα ψώνια ακόμη, δεν έχω πάρει τίποτα! Ήμουν εξωτερικό, έλεγα θα τα δω όλα εδώ μόλις έρθω, αλλά επέστρεψα μόνιμα Ελλάδα μια μέρα πριν τα μέτρα, οπότε δεν εχω δει τίποτα από κοντά! Μόνο έρευνα αγοράς από ίντερνετ αλλά κ πάλι δεν βγάζεις εύκολα άκρη! 

Καλά ότι δε βγάζεις άκρη είναι γεγονός. Χτες μιλούσα με φίλη που γέννησε τέλος Ιουλίου για τα πρώτα ρουχαλακια κλπ και βγαίνουν τόσα που δεν τα υπολογίζεις!!! Εκείνης στο νοσοκομείο μέχρι και κουβέρτες της ζήτησαν κι είχε και φίλες και χοντρές, απ'όλα!!! 

Καρότσι μετά από έρευνα 2 χρόνων κι έχοντας καταλήξει 100 φορές σε 100 διαφορετικά 🤪 θα πάρω της Nuna το Triv. 

Όσο κι αν μου άρεσαν κάποια άλλα, βλέποντας κριτικές του εξωτερικού κι έχοντας ένα Πορτ μπαγκαζ για κλάματα, βρήκα αυτό. Πάντως βοηθούν πολύ τα φόρουμ και τα reviews απ' έξω.

Όσο για τη Β επιπέδου, αν κι είχα ένα άγχος μη μου βρει τίποτα στα όργανα του παιδιού, όλα πήγαν μια χαρά. Σε 10' είχαμε τελειώσει. Καλή φωτογραφία δε μας έδωσε η μικρή, αλλά δεν πειράζει. Την αγαπάω όπως και να Χει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια βρήκα σκουρη νυχτικια και θεωρώ πως είναι και καλή ιδέα.. https://www.minerva.gr/el/egkumosunis-thilasmou-gunaikeia-nuxtikia-800645

Αν βρείτε κάτι καλύτερο να με ενημερώσετε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Έχω να μπω και εγώ που καιρό Αλλά με 2 μικρά στο σπίτι και έγκυος δεν έχω χρόνο ούτε για τουαλέτα ..Διαβάζω τα νέα σας !χαίρομαι με τα καλά νέα και με τις ψιλοαναποδιες είναι και αυτές μέσα στο πρόγραμμα ψυχραιμία!!!

Εγω Είμαι 29η εβδομάδα και εχω ΠΗΤ 25/6.

Μετά την β επιπέδου έχω πάει μια φορά στο γιατρό ο μπέμπης ήταν γύρω στα 800 γρ. 27η εβδ τοτε..

Προσωπικά δεν έχω πίεση ούτε ιστορικό Αλλά το θεωρεί πολύ καλό μια φορά έστω την ημέρα ειδικά στις εβδομάδες που είμαστε ...προχωρημένη εγκυμοσύνη να τη μετράμε ..έχω σταθερά 11 12 και 6 με 7...

Επίσης με τη καρδιά...Η καρδιά ήταν λόγος και μετά την αυχενικη έκανα καρδιολογκοο έλεγχο μετα  την αυχενικη ....Δηλαδή ..Είχα φοβερούς εμετούς και αναγούλες ...και το στομάχι επηρέαζε τη καρδιά έκανα τα γνωστά φτερουγίσματα όμως η καρδιά είναι καλά...Τώρα που έχω φοβερές καουρες έχω πάλι ψιλοταχυπαλμιες  ..συμβουλή όσες έχετε προδιάθεση για καουρα  στομαχικα  με ρεγουλα  τα τσουρέκια είναι βόμβα.....Για όλα αυτά σε περίπτωση τρελής καουρας  παίρνω ena reduflux  .

Η καμπύλη βγήκε σούπερ την 25η εβδομάδα  ...με λίγα λόγια τα θέματα που έχω είναι πόνος στο πόδι...πχ στη μέση καουρες  σαν εγκυμοσύνη είναι πολύ καλή...Αλλά τα έξτρα θέματακια λίγο πολύ όλες τα έχουμε..

Εγώ απλά σε αυτή την εγκυμοσύνη σκύβω πολύ....το ένα είναι σχεδόν 4 και το άλλο  21 μηνών και εχω μέση και πόδι ..Όταν ξεκουράζομαι ελάχιστα περνάει   Αλλά όσες πονάτε  σε πλάτη κτλ είναι απολύτως φυσιολογικό..

Αθηνά πως είσαι διάβασα την ιστορία σου με το β επιπέδου πολύ καλά που το είδατε...ξεκούραση και θα φτάσεις και 40 εβδ αν θέλεις...μη κάνεις τίποτα!!!!

Επίσης όσες έχετε τσιμπημενη πίεση ....Προσοχή πάρα πολύ στο αλάτι κάί το κρυμμένο αλάτι  ..Και θα περάσει ο καιρός ..

Βρεφικά έχω αγοράσει λίγα γιατί έχω πολλά απίστευτα πολλά άλλα είναι όλα σε ροζ  κοριτσίστικες αποχρώσεις...σε σεντόνια πετσέτες δε με νοιάζει να του βάλω  Αλλά φορμακι οκ...θα πάρουμε  αγοριστικα..

Καλές αγορές εύχομαι  και καλές γιορτές κι  ας είμαστε κλεισμένες 😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ χάσει τους μήνες έχω πάει 2 φορές μετά την β επιπέδου μια το Μάρτιο μια τώρα τον Απρίλιο...Τώρα ήταν 1.200γρ. Την προηγούμενη 800 γρ..θα ξαναπάω τέλος του  μηνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, δώσε μας κουράγιο εσύ η έμπειρη. Προχτές μιλούσα με τον άντρα μου και του έλεγα πως για να ξαναμεινω έγκυος (αφού με το καλό γεννήσω ετούτη) θα δυσκολευτω πολύ να ξαναμπώ στη διαδικασία έχοντας μια μικρή να σηκώσω, να πλύνω, να ντύσω... Ξερω, θα πείτε,"μα καλά τι σκέφτεσαι τωρα;", Αλλά λόγω εξωσωματικης με πίεζει η κατάψυξη χρονικά. 

Όταν όμως διαβάζω έμπειρες μαμάδες που έχουν κι εγκυμοσύνη και μικρά, κάπως αναθαρρευω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/4/2020 at 10:54 ΠΜ, ο/η konstantinaVE είπε:

Καλημέρα!!! Κι εγώ είδα λιακάδα σήμερα και είπα "Επιτέλους, να πω στον άντρα μου να βγούμε να περπατήσω, που έχω 10 μέρες" και τσοοοοουυυυππππ ένας βοριάς άλλο πράγμα.... 😕
Περιμένω τώρα αύριο να πάω για υπέρηχο στο γιατρό, μπας και περπατήσω λιγάκι εκεί...

Έχει γίνει ο γιατρός κορίτσι μου η μόνη έξοδος μας! Πάλι καλά έχουμε την πιο όμορφη συντροφιά τα μωράκια μας 💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα! Ελπίζω να είστε όλες καλά 💙 έκανε καμία καμπύλη ζαχάρου;πώς πήγανε τα αποτελέσματα;εγώ πρέπει να κάνω από βδομάδα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lila P. είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! Ελπίζω να είστε όλες καλά 💙 έκανε καμία καμπύλη ζαχάρου;πώς πήγανε τα αποτελέσματα;εγώ πρέπει να κάνω από βδομάδα! 

Καλημέρα.. 

Εγω ειμσι 25 και 5 κσι σήμερα έχω ραντεβού... Φαντάζομαι θα με βάλει να την κάνω... Πφφ

Όλοι μου λένε τα χειρότερα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lila P. εγώ την έκανα την προηγούμενη εβδομάδα. Όλα καλά.
@Sotiria2004 κι εγώ είχα ακούσει ανά τα χρόνια πως η γλυκόζη δεν πίνεται, πως είναι αηδία κλπ. Εμένα μου το παρείχε το σκεύασμα το ίδιο το εργαστήριο έναντι 3 ευρώ κι ήταν σαν σιρόπι με γεύση ροδάκινο. Πολύ ευχάριστο και το κατέβασα μέσα σε 1 λεπτό.
Το μόνο αρνητικό στην εξέταση είναι ότι πρέπει να πας το πολύ ως τις 8 το πρωί και κάθεσαι εκεί σε μια καρέκλα μέχρι τις 10, για να γίνουν οι τρεις αιμοληψίες. 
Εγώ πήρα περιοδικό από το περίπτερο, χάζεψα στο Φέισμπουκ και πάραυτα μου ήρθε να κοιμηθώ στην καρέκλα... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα πήγαμε στο γιατρό, όλα καλά τα βρήκε. Η μπουμπού απ' ό,τι φαίνεται (βάσει δεδομένων που βλέπω στο ίντερνετ) θα μας βγει μπαμπάτσικο μωρό, καθότι είναι ήδη 830γρ στις 26 εβδομάδες... Παναγία μου πώς θα τη βγάλω φυσιολογικά.. χαχαχαχα
Επίσης, έχω έναν πόνο στο εφηβαιο και τελικά απεδείχθη πως δεν είναι τίποτα άλλο από τη μικρή που είναι κατακόρυφα και παίζει μπάλα με την κύστη μου! χαχαχαχαχα
Για πείτε κι εσείς τα νέα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinaVE είπε:

Σήμερα πήγαμε στο γιατρό, όλα καλά τα βρήκε. Η μπουμπού απ' ό,τι φαίνεται (βάσει δεδομένων που βλέπω στο ίντερνετ) θα μας βγει μπαμπάτσικο μωρό, καθότι είναι ήδη 830γρ στις 26 εβδομάδες... Παναγία μου πώς θα τη βγάλω φυσιολογικά.. χαχαχαχα
Επίσης, έχω έναν πόνο στο εφηβαιο και τελικά απεδείχθη πως δεν είναι τίποτα άλλο από τη μικρή που είναι κατακόρυφα και παίζει μπάλα με την κύστη μου! χαχαχαχαχα
Για πείτε κι εσείς τα νέα σας!

Μία χαρά η μπουμπού σου... Φτου της... Εγώ θα πάω σήμερα να δω την δική μου 7 έχω ραντεβού περιμένω πως και πως... Μου είπαν οι γείτονες μου ότι της 2 τελευταίες μέρες είδαν την κοιλιά μου πιο μεγάλη.. Θα σας στείλω το απόγευμα νέα μου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, νομίζω κι εγώ ότι από την προηγούμενη εβδομάδα έχω αρχίσει να φουσκωνω. Πλάκα έχει. Είναι στιγμές που δε θέλω να τελειώσει η εγκυμοσύνη. Την έχω προστατευμένη εκεί και νιώθω ήσυχη. Χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Σήμερα πήγαμε στο γιατρό, όλα καλά τα βρήκε. Η μπουμπού απ' ό,τι φαίνεται (βάσει δεδομένων που βλέπω στο ίντερνετ) θα μας βγει μπαμπάτσικο μωρό, καθότι είναι ήδη 830γρ στις 26 εβδομάδες... Παναγία μου πώς θα τη βγάλω φυσιολογικά.. χαχαχαχα
Επίσης, έχω έναν πόνο στο εφηβαιο και τελικά απεδείχθη πως δεν είναι τίποτα άλλο από τη μικρή που είναι κατακόρυφα και παίζει μπάλα με την κύστη μου! χαχαχαχαχα
Για πείτε κι εσείς τα νέα σας!

Καλησπέρα κοριτσια!!! Πως ειστε??? Και εγω επιτελους πηγα στο γιατρο!!! KonstantinaVe και μενα ειναι μπαμπατσικο!! 25 εβδομαδες + 1 καο ειναι 836 ο παιδαρος!!!! Και εγω πολυ κλωτσια τρωω τις τελευταιες μερες!! Με εχει πεθανει!!! Θα παμε τεταρτη για καμπυλη!!! Σας ειπε να κανετε κατι πριν την καμπυλη τυπου διατροφή?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Προσωπικά, όχι μόνο δεν έκανα διατροφή, αλλά έχω αυτήν την εξάρτηση από το κάτι γλυκό κάθε απόγευμα.... Ωστόσο, μια χαρά βγήκε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια εγώ πήγα εχθές στον γιατρό 883γρ είναι η μικρή... Μου είπε ότι γύρω στα 3 να υπολογίζουμε ότι θα φτάσει... Σαν την μάνα του λέει μικροκαμομενη θα είναι... Αντε να δούμε.. 

Σταυροποδι καθοταν, θα μας τρελάνει η μπέμπα.. Και εγώ τρώω πολύ πράγμα από κλωτσιές 

Επίσης έφτασα τα 13 κιλά.. Τι θα κάνω; βάζαν στοίχημα ο γιατρός με τον άντρα μου πόσα θα βάλω μέχρι το τέλος.. Κλάμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, άμα σου είπε έτσι να πάρω ελπίδες εγώ μέ τα 830γρ. Πόσο είσαι ακριβώς τώρα; 

Όσο για τα κιλά, μην τους ακούς. Ο συνάδελφός μου ο γυμναστής έβλεπε που τσιμπολογαγαμε στο γραφείο κι έλεγε ότι θα βάλω 20-25 κιλά. Σε πληροφορώ ότι μέχρι την καθαρή Δευτέρα είχα βάλει 4.5 και τώρα είμαι σχεδόν 7.5. θέλω να ελπίζω ότι τώρα που θα ανοίξει ο καιρός θα βγουν κι άλλα φρούτα και λαχανικά και θα φρενάρουμε λίγο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Α, άμα σου είπε έτσι να πάρω ελπίδες εγώ μέ τα 830γρ. Πόσο είσαι ακριβώς τώρα; 

Όσο για τα κιλά, μην τους ακούς. Ο συνάδελφός μου ο γυμναστής έβλεπε που τσιμπολογαγαμε στο γραφείο κι έλεγε ότι θα βάλω 20-25 κιλά. Σε πληροφορώ ότι μέχρι την καθαρή Δευτέρα είχα βάλει 4.5 και τώρα είμαι σχεδόν 7.5. θέλω να ελπίζω ότι τώρα που θα ανοίξει ο καιρός θα βγουν κι άλλα φρούτα και λαχανικά και θα φρενάρουμε λίγο.

 

25 και 6 ειμαι σημερα...βρε κοριτσια γιατι το λετε μεγαλο το μωρο?το οριο μου εδειξε οτι ειναι απο 750-1050 καπου εκει τωρα δεν θυμαμαι και ακριβως εμεις στο 800+ ειμαστε σε λογικα πλαισια εως και πιο κατω θα μπορουσα να πω...εμενα ο γιατρος λεει 7 και ο αντρας μου λεει 10(ο καλος μου 😇) να τον σκοτωσω θελω που με λεει χοντρη!!!🤣😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω ποια είναι τα φυσιολογικά όρια. έχω δύο εφαρμογές στο.κινητο που μου λέγανε χτες κι οι δυο ότι κατά μέσο όρο το μωρό πρέπει να είναι 760γρ. Κι εμένα ήταν 830. Να έχουμε όμως υπόψη μας ότι ο υπέρηχος πάντα δείχνει παραπάνω κι ότι μια εφαρμογή ή ένα σάιτ δεν μπορεί να ξέρει το ύψος μας και το ιστορικό μας. Εγώ πχ είμαι κοντή και πλέον υπέρβαρη, αλλά ο άντρας μου είναι ψηλός και κανονικός έως αδύνατος. Άσε που ο ίδιος γεννήθηκε 4 κιλά!!! Εμένα το μόνο που με ανησυχεί είναι αφενός ότι τρώω γλυκάκια κάθε μέρα και της φτιάχνω λιποκύτταρα κι αφετέρου το πώς θα τη γεννήσω πιο εύκολα. Τίποτα άλλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η evi1996 είπε:

καλημερα κοριτσια!! η καμπυλη ζαχαρου ποτε γινεται??

εγω ειμαι 25+6 και μου την εγραψε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...