Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρόωρος τοκετος


SofiaGab

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ήθελα τις εμπειριες σας. Είμαι έγκυος σε δίδυμα κ ο γιατρός μου , με προετοιμάζει ότι θα πάμε σε πρόωρο τοκετό γύρω στις 36 εβδομάδες. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε παρόμοια εμπειρία και κυρίως αν οι πιθανότητες αυξάνονται στο να μπουν τα μωρά σε θερμοκοιτίδα μέχρι να συμπληρώσουν τις φυσιολογικές εβδομάδες κύησης . Περιμένω την γνώμη σας ! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η SofiaGab είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ήθελα τις εμπειριες σας. Είμαι έγκυος σε δίδυμα κ ο γιατρός μου , με προετοιμάζει ότι θα πάμε σε πρόωρο τοκετό γύρω στις 36 εβδομάδες. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε παρόμοια εμπειρία και κυρίως αν οι πιθανότητες αυξάνονται στο να μπουν τα μωρά σε θερμοκοιτίδα μέχρι να συμπληρώσουν τις φυσιολογικές εβδομάδες κύησης . Περιμένω την γνώμη σας ! ?

Η μια αδερφή μου γέννησε στις 37 (ενα παιδάκι οχι δίδυμα) κ ενω έλεγαν για θερμοκοιτιδα τελικά δεν χρειάστηκε τπτ! Όμως κ να μπουν μη φοβασαι θα είναι για λίγες μέρες οχι μεχρι τις 40 εβδομάδες! Πρόσφατα φίλη μου με δίδυμα γέννησε κ μπήκαν τα μωρά για κάποιες μέρες κ όλα καλά! Ο γιατρός παρακολουθεί το βάρος τους κ την ανάπτυξη κ δεν θα τα πάρει αν δεν είναι έτοιμα :-)

Με το καλό! Περιμένεις σύντομα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Η μια αδερφή μου γέννησε στις 37 (ενα παιδάκι οχι δίδυμα) κ ενω έλεγαν για θερμοκοιτιδα τελικά δεν χρειάστηκε τπτ! Όμως κ να μπουν μη φοβασαι θα είναι για λίγες μέρες οχι μεχρι τις 40 εβδομάδες! Πρόσφατα φίλη μου με δίδυμα γέννησε κ μπήκαν τα μωρά για κάποιες μέρες κ όλα καλά! Ο γιατρός παρακολουθεί το βάρος τους κ την ανάπτυξη κ δεν θα τα πάρει αν δεν είναι έτοιμα :-)

Με το καλό! Περιμένεις σύντομα;

Σε ευχαριςτω παρά πολυ για τις περιπτώσεις που μου ανέφερες! Περιμένω αρχές Μαρτίου με το καλο !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η SofiaGab είπε:

Σε ευχαριςτω παρά πολυ για τις περιπτώσεις που μου ανέφερες! Περιμένω αρχές Μαρτίου με το καλο !!

Εγώ κορίτσι μου γέννησα τώρα αρχές Οκτωβρίου δίδυμα 36+2 προγραμματισμένα με καισαρική  Είχαν βάρος 2400 και 2450 έμειναν στα πρόωρα μόνο για τη σίτιση δηλαδή τα έφερναν κανονικά στο δωμάτιο και μετά πήγαινα και εγώ με τον μπαμπά τους στο τμήμα πρόωρων. Τα έβαλα στο στήθος και αγκαλιά κανονικά τα παίρναμε δεν υπήρχε κανένα θέμα. Τα πήρα κανονικά μόλις βγήκα στις 3 μέρες. 

Αν ήταν πάνω από 2500 κατάλαβα ότι μάλλον δεν θα τα κρατούσαν καν στα πρόωρα παρά το 36+2 αυτό βέβαια εξαρτάται και από συνδυασμό παραγόντων. 

Κοντεύουν δύο μηνών και είναι μια χαρά. 

Μην ανησυχείς για τίποτα. 

Καλό υπόλοιπο και καλό κουράγιο όταν γεννηθούν. Είναι πραγματικά διπλή χαρά και διπλή κούραση. Αλλά κυρίως διπλή χαρά και αγάπη!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε σου διευκρίνισα ότι δεν μπήκαν θερμοκοιτίδα καθόλου, τα κράτησαν στο τμήμα πρόωρων σε κουνακια όπως τα τελειομηνη μωρά, αλλά τους έδιναν υποχρεωτικά ξένο γάλα και επιτηρούσαν γενικά τη σίτιση τους για να μη χάσουν βάρος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Δε σου διευκρίνισα ότι δεν μπήκαν θερμοκοιτίδα καθόλου, τα κράτησαν στο τμήμα πρόωρων σε κουνακια όπως τα τελειομηνη μωρά, αλλά τους έδιναν υποχρεωτικά ξένο γάλα και επιτηρούσαν γενικά τη σίτιση τους για να μη χάσουν βάρος. 

Αχ σε ευχαριςτω παρά πολυ !!! Με τον θηλασμό τι κανεις , αν επιτρέπετε βέβαια, είναι κάτι που με προβληματίζει πολυ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Δε σου διευκρίνισα ότι δεν μπήκαν θερμοκοιτίδα καθόλου, τα κράτησαν στο τμήμα πρόωρων σε κουνακια όπως τα τελειομηνη μωρά, αλλά τους έδιναν υποχρεωτικά ξένο γάλα και επιτηρούσαν γενικά τη σίτιση τους για να μη χάσουν βάρος. 

Κορίτσι μου Δεν ήξερα ότι γέννησες...Να σου ζήσουν να τα χαρείτε Να είναι γερά δυνατά και ευτυχισμένα!!! Πω και αναρωτιόμουν Τι κάνεις πήρα πολλή χαρά τώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Πιου-πιου είπε:

Εγώ κορίτσι μου γέννησα τώρα αρχές Οκτωβρίου δίδυμα 36+2 προγραμματισμένα με καισαρική  Είχαν βάρος 2400 και 2450 έμειναν στα πρόωρα μόνο για τη σίτιση δηλαδή τα έφερναν κανονικά στο δωμάτιο και μετά πήγαινα και εγώ με τον μπαμπά τους στο τμήμα πρόωρων. Τα έβαλα στο στήθος και αγκαλιά κανονικά τα παίρναμε δεν υπήρχε κανένα θέμα. Τα πήρα κανονικά μόλις βγήκα στις 3 μέρες. 

Αν ήταν πάνω από 2500 κατάλαβα ότι μάλλον δεν θα τα κρατούσαν καν στα πρόωρα παρά το 36+2 αυτό βέβαια εξαρτάται και από συνδυασμό παραγόντων. 

Κοντεύουν δύο μηνών και είναι μια χαρά. 

Μην ανησυχείς για τίποτα. 

Καλό υπόλοιπο και καλό κουράγιο όταν γεννηθούν. Είναι πραγματικά διπλή χαρά και διπλή κούραση. Αλλά κυρίως διπλή χαρά και αγάπη!

 

Και εγώ το είχα χάσει αυτό το νέο, να σου ζήσουν, να είναι πάντα γερά και τυχερά και να τα χερεστε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η SofiaGab είπε:

Αχ σε ευχαριςτω παρά πολυ !!! Με τον θηλασμό τι κανεις , αν επιτρέπετε βέβαια, είναι κάτι που με προβληματίζει πολυ !

Δυστυχώς δεν τα πάω πολύ καλά. 

Το κακό άρχισε από το μαιευτήριο που μου είπανε ότι λόγω χαμηλού βάρους πρέπει να δώσουν ξένο. Μετά δεν έπιναν εύκολα ενώ μου έλεγαν ότι έχω τέλεια θηλή και είχα και πρωτογαλα και γάλα. Το μάζευα με θηλαστρο στο Μαιευτήριο και το έδιναν γιατί μου είπαν να μην τα πιέσω ακόμα για θηλασμό γιατί θα εξαντληθούν και δε θέλουμε να χάσουν βάρος λόγω προωρότητας. 

Το έδινα με άντληση και όταν τα πήρα σπίτι δυστυχώς συνέχισα έτσι γιατί δεν έπιαναν εύκολα αλλά και με τα δύο δεν υπάρχει χρόνος. Δεν είχα και ιδιαίτερη υποστήριξη είναι η αλήθεια.  Έπρεπε να πάω και δουλειά έστω για λίγο από τις 20 μέρες. 

Κάνω ακόμα άντληση με θηλαστρο - νοίκιασα επαγγελματικό, δεν έχω πολύ γάλα ένα γεύμα την ημέρα για το κάθε μωρό και πολλή κούραση. 

Όλοι μου λένε ότι καμία δεν θηλάζει δίδυμα και να μη στεναχωριέμαι. 

Εγώ στεναχωριέμαι βέβαια. Τρεις μήνες είναι ο στόχος μου γιατί θα γυρίσω δουλειά κανονικά. 

Εύχομαι να τα πας καλύτερα αν το αποφασίσεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Και εγώ το είχα χάσει αυτό το νέο, να σου ζήσουν, να είναι πάντα γερά και τυχερά και να τα χερεστε! 

Ευχαριστώ πολύ. Εύχομαι σύντομα να έχεις ευχαριστα νέα και σε λίγο καιρό ένα ολογερο μωράκι στην αγκαλιά σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

Δυστυχώς δεν τα πάω πολύ καλά. 

Το κακό άρχισε από το μαιευτήριο που μου είπανε ότι λόγω χαμηλού βάρους πρέπει να δώσουν ξένο. Μετά δεν έπιναν εύκολα ενώ μου έλεγαν ότι έχω τέλεια θηλή και είχα και πρωτογαλα και γάλα. Το μάζευα με θηλαστρο στο Μαιευτήριο και το έδιναν γιατί μου είπαν να μην τα πιέσω ακόμα για θηλασμό γιατί θα εξαντληθούν και δε θέλουμε να χάσουν βάρος λόγω προωρότητας. 

Το έδινα με άντληση και όταν τα πήρα σπίτι δυστυχώς συνέχισα έτσι γιατί δεν έπιαναν εύκολα αλλά και με τα δύο δεν υπάρχει χρόνος. Δεν είχα και ιδιαίτερη υποστήριξη είναι η αλήθεια.  Έπρεπε να πάω και δουλειά έστω για λίγο από τις 20 μέρες. 

Κάνω ακόμα άντληση με θηλαστρο - νοίκιασα επαγγελματικό, δεν έχω πολύ γάλα ένα γεύμα την ημέρα για το κάθε μωρό και πολλή κούραση. 

Όλοι μου λένε ότι καμία δεν θηλάζει δίδυμα και να μη στεναχωριέμαι. 

Εγώ στεναχωριέμαι βέβαια. Τρεις μήνες είναι ο στόχος μου γιατί θα γυρίσω δουλειά κανονικά. 

Εύχομαι να τα πας καλύτερα αν το αποφασίσεις! 

Θέλω να θηλάσω αλλά ξέρω ποσό δύσκολο θα είναι γι αυτό προσπαθώ να το πάρω απόφαση ότι μάλλον δεν θα τα καταφέρω με δυο μωρε ταυτόχρονα . Ακούω άλλες μαμάδες που δυσκολεύονται τρομερά με ένα μωρο ποσό μάλλον με δίδυμα ... συμβουλεψου τον γιατρό σου κ μην απογοητεύεσαι, το τάισμα των μωρών θα πρέπει να είναι κάτι όμορφο όχι να μας γεμίζει ενοχές ... αυτα σκέφτομαι για να μην έχω τύψεις από τώρα . Φιλάκια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Πιου-πιουαχ σε σκέφτομαι συχνά ! Και πάλι να σ ζήσουν τα μωράκια σου. Πίστεψε με τα μωρά σου πόσος θα τα ενδιαφέρει αν θήλασαν η όχι. Όμορφες στιγμές γεμάτες αγάπη θέλουν τα παιδιά. Αυτά θα θυμούνται. Είτε με θηλασμό είτε με μπουκάλι μια χαρά θα μεγαλώσουν. Καλέ η δικιά μ 39+2  2440 τ σκατο. Τα δικά σ για διδυμακια κ νωρίτερα μια χαρά βγήκαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@SofiaGab συνήθως σε εκείνες τις βδομάδες γεννάνε όσες έχουν διδυμακια. Φίλη μ π γέννησε πρόσφατα Δ μπήκαν σε θςρμοκοιτιδα. Αλλά μη σε αγχώνει από τώρα αυτό. Ξέρω μωρά τελειομηνα με κανονικό βάρος κ συμπληρωμένες βδομάδες π μπήκαν θερμοκοιτιδα γτ ανέπτυξαν θέμα με τ αναπνευστικό κ μωρά 36η βδομάδα π ήταν μια χαρά κ Δ μπήκαν ούτε ώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό κορίτσι μου!!

Εγώ γέννησα 35+2 και μείναμε 3μερες στην εντατική λόγω βάρους (1900 γεννήθηκε η κορούλα μου) και άλλες 4μερες στην ενδιάμεση νοσηλεία.

Όλα όμως Δόξα Τω Θεώ πήγαν καλά τώρα είναι 26μηνων και δεν καταλαβαίνεις ότι ήταν προωρακι.

Να μην αγχώνεσαι και να μη φοβάσαι. φίλη μου γεννησε διδυμα πριν 2μηνες την 39η εβδομάδα. εγώ χρειάστηκε να γεννήσω νωρίτερα γιατί έχω μονόκερος μήτρα και το μωράκι μου ζοριζοταν δεν αναπνέε σωστά.

Με το καλό!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

Δυστυχώς δεν τα πάω πολύ καλά. 

Το κακό άρχισε από το μαιευτήριο που μου είπανε ότι λόγω χαμηλού βάρους πρέπει να δώσουν ξένο. Μετά δεν έπιναν εύκολα ενώ μου έλεγαν ότι έχω τέλεια θηλή και είχα και πρωτογαλα και γάλα. Το μάζευα με θηλαστρο στο Μαιευτήριο και το έδιναν γιατί μου είπαν να μην τα πιέσω ακόμα για θηλασμό γιατί θα εξαντληθούν και δε θέλουμε να χάσουν βάρος λόγω προωρότητας. 

Το έδινα με άντληση και όταν τα πήρα σπίτι δυστυχώς συνέχισα έτσι γιατί δεν έπιαναν εύκολα αλλά και με τα δύο δεν υπάρχει χρόνος. Δεν είχα και ιδιαίτερη υποστήριξη είναι η αλήθεια.  Έπρεπε να πάω και δουλειά έστω για λίγο από τις 20 μέρες. 

Κάνω ακόμα άντληση με θηλαστρο - νοίκιασα επαγγελματικό, δεν έχω πολύ γάλα ένα γεύμα την ημέρα για το κάθε μωρό και πολλή κούραση. 

Όλοι μου λένε ότι καμία δεν θηλάζει δίδυμα και να μη στεναχωριέμαι. 

Εγώ στεναχωριέμαι βέβαια. Τρεις μήνες είναι ο στόχος μου γιατί θα γυρίσω δουλειά κανονικά. 

Εύχομαι να τα πας καλύτερα αν το αποφασίσεις! 

H κουμπάρα μου γέννησε φυσιολογικά τα δίδυμα κ τα θηλάζει αποκλειστικά 1,5 χρόνο..επειδή κι αυτής χρειάστηκε να δωθεί ξένο φώναξε σπίτι της σύμβουλο θηλασμού κ σε 10 μέρες μπήκαν στο στήθος...δες το κι αυτό...

Σε καμία περίπτωση όμως μην μπεις στο τρυπάνι αχ δε θηλάζω τι θα κάνω....κάνεις κ έκανες πολύ περισσότερα για να κρατάς στα χέρια σου τα παιδιά σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Θαύμα! είπε:

H κουμπάρα μου γέννησε φυσιολογικά τα δίδυμα κ τα θηλάζει αποκλειστικά 1,5 χρόνο..επειδή κι αυτής χρειάστηκε να δωθεί ξένο φώναξε σπίτι της σύμβουλο θηλασμού κ σε 10 μέρες μπήκαν στο στήθος...δες το κι αυτό...

Σε καμία περίπτωση όμως μην μπεις στο τρυπάνι αχ δε θηλάζω τι θα κάνω....κάνεις κ έκανες πολύ περισσότερα για να κρατάς στα χέρια σου τα παιδιά σου

Μπράβο της πραγματικά. Δεν ξέρω πώς τα καταφέρνει! 

Είδες αυτά βλέπω και νιώθω λίγο άχρηστη. 

Τσπ. Νομίζω ότι είναι συνυφασμένο με τη μητρότητα συνέχεια να έχεις τύψεις ότι δεν τα κάνεις όλα σωστά. Και πάντα να νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@Πιου-πιουαχ σε σκέφτομαι συχνά ! Και πάλι να σ ζήσουν τα μωράκια σου. Πίστεψε με τα μωρά σου πόσος θα τα ενδιαφέρει αν θήλασαν η όχι. Όμορφες στιγμές γεμάτες αγάπη θέλουν τα παιδιά. Αυτά θα θυμούνται. Είτε με θηλασμό είτε με μπουκάλι μια χαρά θα μεγαλώσουν. Καλέ η δικιά μ 39+2  2440 τ σκατο. Τα δικά σ για διδυμακια κ νωρίτερα μια χαρά βγήκαν.

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου που με σκέφτεσαι!  Ναι δεν έχω παράπονο μια χαρά τα πήγαν τα μικρά μου. Και στο σπιτάκι μας ακόμα καλύτερα τα πάνε! 

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Εγώ δεν πήρα σταγόνα μητρικό και μια χαρά είμαι και λατρεύω τη μαμά μου - και το μπαμπά! ?. Αλλά όσο να είναι θα ήθελα να πετύχω το καλύτερο...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Μπράβο της πραγματικά. Δεν ξέρω πώς τα καταφέρνει! 

Είδες αυτά βλέπω και νιώθω λίγο άχρηστη. 

Τσπ. Νομίζω ότι είναι συνυφασμένο με τη μητρότητα συνέχεια να έχεις τύψεις ότι δεν τα κάνεις όλα σωστά. Και πάντα να νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω. 

 

 

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Μπράβο της πραγματικά. Δεν ξέρω πώς τα καταφέρνει! 

Είδες αυτά βλέπω και νιώθω λίγο άχρηστη. 

Τσπ. Νομίζω ότι είναι συνυφασμένο με τη μητρότητα συνέχεια να έχεις τύψεις ότι δεν τα κάνεις όλα σωστά. Και πάντα να νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω. 

 

Πραγματικά σκέφτεσαι πολύ λάθος λόγω ορμονών....έμπαινα να γεννήσω με φυσικό τοκετό κάθετη ότι δε θα κάνω καισαρική...ξεκίνησε ο τοκετός κ κατέληξα σε έκτακτη καισαρική....συνειδητοποίησα λίγο πριν την επισκληριδιο ότι θα φέρω το παιδί μου στον κόσμο κ αυτό μετράει μόνο.Ειχα πάει σε σεμινάρια θηλασμού μαζί με μια πολύ καλή μου φίλη.Γεννησαμε εγώ θήλασα αμέσως .ΑΛΛΑ... Είχα ένα τελειομηνο μωρό που έπιασε αμέσως κατάλληλο στήθος κ ένα σύζυγο που μέχρι που την κρατούσε να να θηλάσω όταν πια δεν άντεχα... Η φίλη μου γέννησε πρόωρα..είχε εισερχουσες θηλές κ δε θήλασε...δεν είχε καμία απολύτως βοήθεια.... Όλα μόνη της κ τη θαύμαζα.Στους 7 μήνες έπρεπε να κόψω το θηλασμό για ιατρικούς σοβαρούς λόγους...ε και; Σήμερα είμαστε κι οι δυο ευτυχισμένες με τα γερά παιδιά μας..Ναι είναι ωραίος ο θηλασμός αλλά πιο ωραίο είναι υγιείς μαμάδες με τα παιδάκια τους..Το παιδί σου θέλει ευτυχισμένη μαμά...τίποτα άλλο..θα έχεις τόση κούραση κ τρέξιμο ε δε θα δεις κ άγχη τέτοιου τύπου! Η κουμπάρα μου είχε 3 μήνες τη μαμά της( εγώ 3 μέρες) εγώ γέννησα με καισαρική οπότε είχα παραπάνω δυσκολία κ επιπλέον είχε την άνεση κ έχει ακόμα να μην δουλεύει κ να παίρνει κ γυναίκα για τις δουλειές...θέλω να πω όλα είναι σχετικά...θα τα πας πετηφημα κ θα είσαι μια υπέροχη μανούλα! Με το καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ γέννησα 36+5 ένα μωρό με βάρος 2600 και δεν μπήκε θερμοκοιτιδα,επισεις η αδερφή μου γέννησε 36+2  το μωρό ήτανε 2 κιλά κάτι επισεις δεν μπήκε θερμοκοιτιδα,αν δεν συντρέχει λόγος και το βάρος τους είναι καλό δε νομίζω πως τα βάζουνε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Πιου-πιου το καλύτερο για τα μωρά σου είναι που έχουν εσένα για μανούλα! Που πάλεψες τόσο για να έρθουν στον κόσμο,που τα αγαπάς κ τα φροντίζεις. Που αυτή τη στιγμή είσαι ο κόσμος τους όλος. Ο τρόπος σιτησης για μένα είναι τ τελευταίο π θα έπρεπε να απασχολεί κάθε μανούλα. Πραγματικά Δ μπορώ μα καταλάβω αυτό τ υπέρ φανατισμό υπέρ τ θηλασμού. Άλλο τ επιλέγω κ καταφέρνω να θηλασω κ άλλο κρίνω τις μανουλες π Δ τ έκαναν. Αυτό είναι κυρίως π μας δημιουργεί τις ενοχές. Αν κάνεις Δ ασχολιόταν με τ θέμα Δ θα νιώθαμε έτσι πίστεψε με. Επίσης προσωπικά Δ ξέρω γτ θεωρείται νορμάλ να θηλάζει το δίχρονο κ τ τρίχρονο Αλλά τ να πιει γάλα τ βρέφος από τ μπουκάλι είναι κατακριτέο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

@SofiaGab καλημέρα και με το καλό στα μωράκια σου! Θα σου μεταφέρω και τη δική μου εμπειρία. Γέννησα στο Ιασώ το πρώτο μου παιδάκι, ξαφνικά, στις 35+1, γιατί έσπασαν τα νερά. Ήταν 2900 και δεν χρειάστηκε τίποτε. Μαζί μου στο δωμάτιο και φύγαμε κανονικά. 

Στο δεύτερο παιδί μου, επειδή συνέτρεξαν κάποιοι λόγοι ιατρικοί λόγω επιπωματικού πλακούντα (τυχαίο γεγονός) γέννησα στις 32+3 εξ ανάγκης, το μωρό ήταν 2400 και έμεινε στα πρόωρα (Αττικόν) για 14 μέρες. Θηλάσαμε εξ αρχής, μέσα στη μονάδα. 

Όπως καταλαβαίνεις, όλα μια χαρά θα πάνε, συνεκτιμώντας πάντα ο γιατρός τις συνθήκες και την κατάσταση. 

Και πάλι, με το καλό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...