Μετάβαση σε περιεχόμενο

αχνο θετικο τεστ εγκυμοσυνης!!


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η xrisanthi είπε:

δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι οντως αρνητικο η αν φαινετε αχνη γραμμουλα!!

Xrisanthi μου τετοια να μου λες να παίρνω αέρα....? Δυστυχώς δεν μοιάζει θετικό...αλλα το πρωί που ειχα κ τα δυο διπλα διπλα μπερδεύτηκα και λεω ααααα θετικοοο θα τρελαθώ....και τσουπ αντιλαμβάνομαι οτι κράταγα το χθεσινο?  Δεν πρόλαβα να διαβάσω αλλα ελπιζω η χοριακη σου να βγηκε πολυ καλη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 548
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Ninika είπε:

Xrisanthi μου τετοια να μου λες να παίρνω αέρα....? Δυστυχώς δεν μοιάζει θετικό...αλλα το πρωί που ειχα κ τα δυο διπλα διπλα μπερδεύτηκα και λεω ααααα θετικοοο θα τρελαθώ....και τσουπ αντιλαμβάνομαι οτι κράταγα το χθεσινο?  Δεν πρόλαβα να διαβάσω αλλα ελπιζω η χοριακη σου να βγηκε πολυ καλη?

ποτε περιμενεις περιοδο γλυκα μ? η χοριακη μ απο 78.8 πηγε 201,2

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η MAROYLI είπε:

Εχεις δικιο.Πιστευω οτι η καθεμια κανει αυτο που μπορεί με τα μεσα που εχει και τις δυναμεις της.Το να κρίνουμε είναι πολυ ευκολο..

Etsi einai mathame oloi na kouname to daxtylo...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η xrisanthi είπε:

ποτε περιμενεις περιοδο γλυκα μ? η χοριακη μ απο 78.8 πηγε 201,2

Παρα πολυ καλη ομορφια μου....μην σε αγχώνει τίποτα αφου τριπλασιάστηκε μεγαλώνει το μωρακι σου❤

Απο δεύτερα....αν δεν έρθει θα παω για χοριακη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ninika είπε:

Παρα πολυ καλη ομορφια μου....μην σε αγχώνει τίποτα αφου τριπλασιάστηκε μεγαλώνει το μωρακι σου❤

Απο δεύτερα....αν δεν έρθει θα παω για χοριακη?

με το καλο σ ευχομαι κοριτσι μ ν εχεις τ αποτελεσμα π    επιθυμεις μεσα απ την καρδια μ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστευω οτι η @Bloublou85 δεν ειχε την προθεση να κρινει κανεναν, ετσι φανηκε αλλα εχω την αισθηση πως μονο με καλη προθεση μιλησε στην @Χρυσάφω

Η ουσια ειναι μια...της λεει να μην εγκαταλειψει το ονειρο της και να παλεψει γι' αυτο! 

Ευχομαι σε ολες μας να ερθει το μωρακι μας αργα η γρηγορα! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για να παει μια γυναικα με δανεικα δεν ειναι οτι ο μονος λογος ειναι οτι δεν θα εχει μητρα ειναι παρα πολλα και επειδη διαβασα την αναρτηση καποιας κοπελας ας ενημερωθει πριν γραψει πρωτος λογος που πας με δανεικα ειναι οτι τα δικα σου ωραρια δεν ειναι καλα η δεν κανεις καθοκου ωραρια περιπτωση φιλης μου 38 χρονων δεν κανει αυγα και αν κανει δνε ειναι καλα δευτερον οι ωοθηκες της ειναι γερασμενες μπορει να υπαρχουν προβληματα γεντικα στην γυναικα που να μην επιτρεπεται ουτε καν με εξωσωματικη να παει και να παει μονο με δανεικα τωρα το τι θα κανει ο καθενας εδω μεσα εμας δνε μας πεφτει λογος @Χρυσάφω κοιτα τι θα κανεις κοριτσι μου παλευε βρες μια λυση και αν ειναι ο μονος τροπος τα δανεικα συζητησε το με τον ανδρα σου ξερω οτι δεν θελει αλλα αν δεν θελει πορευσου με αυτο και μην ταλαιπωρεις τον ευατο σου αλλο αλλα ξεχνας κατι ποτε δνε ξερεις το θαυμα ερχεται εκει που δνε το ξερεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Πιστευω οτι η @Bloublou85 δεν ειχε την προθεση να κρινει κανεναν, ετσι φανηκε αλλα εχω την αισθηση πως μονο με καλη προθεση μιλησε στην @Χρυσάφω

Η ουσια ειναι μια...της λεει να μην εγκαταλειψει το ονειρο της και να παλεψει γι' αυτο! 

Ευχομαι σε ολες μας να ερθει το μωρακι μας αργα η γρηγορα! ?

@Χρυσάφω μου....να μην στεναχωριέσαι...ο καθενας μας θελει να βοηθήσει με τον τρόπο του? Σιγουρα οι αγωνίες σου ειναι πολλές αλλα αυτο που θες σίγουρα θα έρθει....Απολαυσε τον σύντροφό σου και τις στιγμες σας...και θα γίνει και το θαυμα σου. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kamia είπε:

Φιλη μου τι ειναι το τεστ φιλικοτητας???

Ειναι το huhner test γκουγκλαρε το αν θες κ αν καλα εχω καταλαβει δειχνει αν το περιβαλλον σου ειναι φικικο προς το σπερμα τ αντρα σ κ δε το διώχνει... αν δεν μ προκυπψει μωρο ως το Σεπτεμβρη αυτο θα κανω κ μετα ως τελευταια εξεταση υστερογραφια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Πιστευω οτι η @Bloublou85 δεν ειχε την προθεση να κρινει κανεναν, ετσι φανηκε αλλα εχω την αισθηση πως μονο με καλη προθεση μιλησε στην @Χρυσάφω

Η ουσια ειναι μια...της λεει να μην εγκαταλειψει το ονειρο της και να παλεψει γι' αυτο! 

Ευχομαι σε ολες μας να ερθει το μωρακι μας αργα η γρηγορα! ?

Θα συμφωνήσω κ γω με το @peacockaki!!Νομίζω να βοηθησει ήθελε ίσως λίγο απότομα!!

@ΧρυσάφωΚορίτσι μου να σου δώσω κ γω μια φιλική συμβουλή σαν κορίτσια που όλες εδώ μοιραζόμαστε ανησυχίες προβληματισμούς!!Δικαιώμα σου με τον αντρά σου να μην θέλετε να προχωρήσετε σε κάποια υποβοηθούμενη μέθοδο!!Στην τελική μπορεί εδώ να μην γνωριζόμαστε όλες προσωπικά δν είσαι κ υποχρεωμένη να μας πεις τους λόγους σας!!Μην αναλώνεσαι σε άλλα τεστ!!Οι χοριακές μιλουν κ είναι πιο έγκυρες απ τα τεστ!!Θυμάμαι να το έχεις ξαναπάθει κι ΄λαλλο μήνα αυτό!Μπορείς στην πόλη σου να βρεις κάποιο γυναικολόγο να παρακολουθείτε απλή ωορρηξία ωστε να μην αγχώνεσαι κ συ πότε θα αδιαθετήσεις,πότε γίνεται η ωορρηξία κ να αναλώνεσαι άδικα με τεστ που μόνο ψυχοφθόρα είναι!!Πιες κάποιες βιταμίνες αν κ θυμάμαι ήδη πίνεις!!Κ άστα όλα στην τύχη τους,χαλάρωσε κ πες αν θέλει να ρθει το θαυματάκι θα ρθει!Και σου εύχομαι να ρθει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Penny89 είπε:

για να παει μια γυναικα με δανεικα δεν ειναι οτι ο μονος λογος ειναι οτι δεν θα εχει μητρα ειναι παρα πολλα και επειδη διαβασα την αναρτηση καποιας κοπελας ας ενημερωθει πριν γραψει πρωτος λογος που πας με δανεικα ειναι οτι τα δικα σου ωραρια δεν ειναι καλα η δεν κανεις καθοκου ωραρια περιπτωση φιλης μου 38 χρονων δεν κανει αυγα και αν κανει δνε ειναι καλα δευτερον οι ωοθηκες της ειναι γερασμενες μπορει να υπαρχουν προβληματα γεντικα στην γυναικα που να μην επιτρεπεται ουτε καν με εξωσωματικη να παει και να παει μονο με δανεικα τωρα το τι θα κανει ο καθενας εδω μεσα εμας δνε μας πεφτει λογος @Χρυσάφω κοιτα τι θα κανεις κοριτσι μου παλευε βρες μια λυση και αν ειναι ο μονος τροπος τα δανεικα συζητησε το με τον ανδρα σου ξερω οτι δεν θελει αλλα αν δεν θελει πορευσου με αυτο και μην ταλαιπωρεις τον ευατο σου αλλο αλλα ξεχνας κατι ποτε δνε ξερεις το θαυμα ερχεται εκει που δνε το ξερεις

Akrivws auto den einai o monos logos na mhn exeis mhtra uparxoun tosa themata pou mporei na antimetwpizei mia gunaika kai einai sthn dikh ths idiosugkrasia to ti tha kanei kai pws tha antimetwpisei ta pragmata giatroi den eimaste mono na empsuxwnoume kai na sthrizoume mporoume...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Penny89 είπε:

για να παει μια γυναικα με δανεικα δεν ειναι οτι ο μονος λογος ειναι οτι δεν θα εχει μητρα ειναι παρα πολλα και επειδη διαβασα την αναρτηση καποιας κοπελας ας ενημερωθει πριν γραψει πρωτος λογος που πας με δανεικα ειναι οτι τα δικα σου ωραρια δεν ειναι καλα η δεν κανεις καθοκου ωραρια περιπτωση φιλης μου 38 χρονων δεν κανει αυγα και αν κανει δνε ειναι καλα δευτερον οι ωοθηκες της ειναι γερασμενες μπορει να υπαρχουν προβληματα γεντικα στην γυναικα που να μην επιτρεπεται ουτε καν με εξωσωματικη να παει και να παει μονο με δανεικα τωρα το τι θα κανει ο καθενας εδω μεσα εμας δνε μας πεφτει λογος @Χρυσάφω κοιτα τι θα κανεις κοριτσι μου παλευε βρες μια λυση και αν ειναι ο μονος τροπος τα δανεικα συζητησε το με τον ανδρα σου ξερω οτι δεν θελει αλλα αν δεν θελει πορευσου με αυτο και μην ταλαιπωρεις τον ευατο σου αλλο αλλα ξεχνας κατι ποτε δνε ξερεις το θαυμα ερχεται εκει που δνε το ξερεις

Πέννυ δεν κατάλαβες καλά.. η  @Bloublou85είπε το εξης:  «Ο μόνος λόγος που μία γυναίκα κάτω των 50 ετών  που δε μπορεί να κάνει παιδί είναι να μην έχει μήτρα κ κανένας άλλος!«  

Δεν είπε πως πας για δανεικά μόνο αν δεν έχεις μήτρα.. είπε πως ως 50 ετών (πληροφοριακά στην Κύπρο ως 55) μπορείς να κάνεις παιδί με δανεικά σιγουρα και μόνο αν δεν έχεις μήτρα δεν μπορείς να κάνεις παιδιά... κάι έχει δίκιο... 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Σωτ εφη είπε:

Akrivws auto den einai o monos logos na mhn exeis mhtra uparxoun tosa themata pou mporei na antimetwpizei mia gunaika kai einai sthn dikh ths idiosugkrasia to ti tha kanei kai pws tha antimetwpisei ta pragmata giatroi den eimaste mono na empsuxwnoume kai na sthrizoume mporoume...

@Χρυσάφω προσωπικα πιστευω πως περα απ τα γυναικολογικα προβληματα που μπορει να αντιμετωπιζεις ενα μεγαλο προβλημα ειναι ο γιατρος... υπαρχουν γιατροι και γιατροι εγω αλλαξει 3 γυναικολογους πριν καταληξω στον καταπληκτο γιατρο μου... αν ο γιατρος σου σε αντιμετωπιζει σαν καμενο χαρτι αναμφιβολο καποια στιγμη θα αρχισεις να νιωθεις ετσι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όλες έχετε δίκιο. Αυτό που ήθελε να πει η @Bloublou85 είναι ότι από ένα σημείο κ μετά όποιο κ να είναι τ πρόβλημα η θα πάρεις δραστικά μέτρα η θα τ αφήσεις στην τύχη αλλά θα συνεχίσεις τη ζωή σου κανονικά. Δε θα αναλωνεσαι σε τεστ ο χοριακες. Δ θα εθελοτυφλείς.  Γτ ολο αυτο είναι ένας φαύλος κύκλος κ πολύ ψυχοφθόρο. Αν πεις Εγώ τ αφήνω στην τύχη κ αν έρθει ήρθε καλώς. Θα τ πάρεις όμως εξίσου χαλαρά κ θα έχεις στο μυαλό σου ότι μπορεί κ να μην έρθει κ ποτέ. Διαφορετικά κοίτας τις εναλλακτικές σου κ κινείσαι ανάλογα. Εγώ προσωπικά είμαι στην κατηγορία ότι θα έκανα τ πάντα για να μεγαλώσω την οικογένεια μας. Είτε εξωσωματική, είτε δανεικά, είτε υιοθεσία. Προσωπικά μιλώντας πάντα θα εξαντλοθσα όλα τα περιθώρια καθώς για μένα ο τρόπος Δ έχει σημασία. 

Αυτά τα λέω γενικά πάντα κ Δ αναφέρομαι σε καμία συγκεκριμένη κοπέλα. Από εκεί κ πέρα τ κάθε ζευγάρι ξέρει κατά πόσο κ μέχρι που είναι διατεθειμένο να φθάσει για να γίνουν γονείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Σωτ εφη είπε:

@Χρυσάφω προσωπικα πιστευω πως περα απ τα γυναικολογικα προβληματα που μπορει να αντιμετωπιζεις ενα μεγαλο προβλημα ειναι ο γιατρος... υπαρχουν γιατροι και γιατροι εγω αλλαξει 3 γυναικολογους πριν καταληξω στον καταπληκτο γιατρο μου... αν ο γιατρος σου σε αντιμετωπιζει σαν καμενο χαρτι αναμφιβολο καποια στιγμη θα αρχισεις να νιωθεις ετσι...

Συγγνωμη τι ακριβώς παραπάνω να κάνει ο γιατρός όταν το ίδιο το ζευγάρι για τους Χ, ψ, προσωπικούς λόγους δε μπορεί να πάρει σε κάποια πιο συγκεκριμένη μέθοδο?.... Δυστηχως σε κάποιες περιπτώσεις πρεπει να πας ακόμα πιο στοχευμενα είτε αυτό σημαίνει εξωσωματική, είτε δανεικά, είτε κ εγώ δε ξέρω τι άλλο. Τι ακριβώς άλλο να κάνει? Οι γιατροί πολλές φορές είναι περισσότερο ρεαλιστές από οτι είμαστε εμείς και μιλάνε με πιθανότητες....

Υσ... Και για να μη ξεχνιόμαστε με το θέμα που άνοιξε η θεματοθετρια.. @xrisanthi με το καλό να διπλασιαστεί η χοριακουλα σου και να κρατήσεις σε 9 μήνες ένα υγιέστατο παιδάκι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακρι

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Συγγνωμη τι ακριβώς παραπάνω να κάνει ο γιατρός όταν το ίδιο το ζευγάρι για τους Χ, ψ, προσωπικούς λόγους δε μπορεί να πάρει σε κάποια πιο συγκεκριμένη μέθοδο?.... Δυστηχως σε κάποιες περιπτώσεις πρεπει να πας ακόμα πιο στοχευμενα είτε αυτό σημαίνει εξωσωματική, είτε δανεικά, είτε κ εγώ δε ξέρω τι άλλο. Τι ακριβώς άλλο να κάνει? Οι γιατροί πολλές φορές είναι περισσότερο ρεαλιστές από οτι είμαστε εμείς και μιλάνε με πιθανότητες....

Υσ... Και για να μη ξεχνιόμαστε με το θέμα που άνοιξε η θεματοθετρια.. @xrisanthi με το καλό να διπλασιαστεί η χοριακουλα σου και να κρατήσεις σε 9 μήνες ένα υγιέστατο παιδάκι.. 

Ακριβως αυτο ζουμε στο 2019 και πλεον γινονται ιατρικα θαυματα περαν αυτου δεν μιλησα για τις ιατρικες του ιδιοτητες αλλα τις ανθρωπινες ο τροπος που αντιμετωπιζεις καποιον και ο τροπος με τον οποιο του παραθετεις τις επιλογες του παιζει τεραστιο λογο ειδικα σε τετοιες περιπτωσεις στις οποιες ο ψυχολογικος παραγοντας παιζει καταλυτικο ρολο... αλλαξα 3 γιατρους οχι γιατι δεν ηταν ικανοι ισα ισα και η γνωμη τους ηταν ιδια με του γιατρου μου απλα δε ενιωσα ποτε εμπιστοσυνη στα χερια τους... και επισης μπορει καλλιστα να φταιει ο γιατρος και δε μιλαω για τον συγκεκριμενο μιλαω γενικα ξερω μωρακια που δε θα εβλεπαν ποτε το φως του ηλιου χαρη σε μερικους τετοιους γιατρους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σας κορίτσια.Θα ηθελα να απαντησω σε καθεμια ξεχωριστα ,αλλα ειλικρινά νιώθω πολυ κουρασμενη για να το κανω και ουτε και θα  βοηθησει και κανενα .Οι περισσοτερες δεν γνωριζουν την ιστορια και μπορουν να γραφουν οτι θενε.Ποτε δεν ειπα δεν παω με εξωσωματικη.Απλα απο τους 5 εξωσωματικους που εχω απευθυνθεί, δεν με αναλαμβανει κανενας  παρα μονο με δανεικα. Κουραστηκα να τα αναλυω  και κατανταει κουραστικο και για εσας.

Καλες προσπαθειες να εχετε ολες ,καλα παιδια να γεννήσετε  όσες περιμένετε και υγεία και αγάπη στο σπιτικό σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Jesabell είπε:

Ειναι το huhner test γκουγκλαρε το αν θες κ αν καλα εχω καταλαβει δειχνει αν το περιβαλλον σου ειναι φικικο προς το σπερμα τ αντρα σ κ δε το διώχνει... αν δεν μ προκυπψει μωρο ως το Σεπτεμβρη αυτο θα κανω κ μετα ως τελευταια εξεταση υστερογραφια...

Σε ευχαριστω πολυ...απο οτι διαβασα ομως εχει χρησιμοτητα μονο οταν η γυναικα εχει στανταρ κυκλο και κανει ωορηξιες και οταν δεν υπαρχει αλλη αιτια υπογονιμοτητας...Στην περιπτωση μου ( προεμμηνοπαυση) ξερουμε την αιτια οποτε ισως γιαυτο δεν μου το προτεινε κανεις ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Σωτ εφη είπε:

@Χρυσάφω προσωπικα πιστευω πως περα απ τα γυναικολογικα προβληματα που μπορει να αντιμετωπιζεις ενα μεγαλο προβλημα ειναι ο γιατρος... υπαρχουν γιατροι και γιατροι εγω αλλαξει 3 γυναικολογους πριν καταληξω στον καταπληκτο γιατρο μου... αν ο γιατρος σου σε αντιμετωπιζει σαν καμενο χαρτι αναμφιβολο καποια στιγμη θα αρχισεις να νιωθεις ετσι...

Εχεις απολυτο δικιο... Το πως θα σε αντιμετωπισει ο γιατρος ειναι το ημισυ του παντος ισως... Δεν θελουμε να μας χρυσωνουν τα χαπι ουτε να μας εκμεταλευονται οικονομικα και ψυχικα....Θελουμε ειλικρινεια και σεβασμο στην επιθυμια μας....Οταν πας σε εναν γιατρο ομως και με το καλησπερα σας σε αντιμετωπιζει σαν χαμενη υποθεση πως να λειτουργησει η ψυχολογια σου και το σωμα σου? Μια πιθανοτητα να εχει η γυναικα να τα καταφερει η σταση του γιατρου ειναι ικανη να καταστρεψει και αυτη την πιθανοτητα! Περα απο τα πτυχια τους στην ιατρικη, καλο θα ηταν καποιοι απο αυτους να κανουν και καμια μετεκπαιδευση πανω στο κομματι της ψυχολογιας απεναντι στην ασθενη...Με το σωστο τροπο ακομη και η πιο σκληρη αληθεια μπορει να ειπωθει διχως να τραυματιστει ανεπανορθωτα η ψυχολογια της γυναικας...Αν νιωθεις οτι δεν πιστευει σε σενα ουτε ο ιδιος σου ο γιατρος που εχει στα χερια του τα εργαλεια της ιατρικης γνωσης πως να μπορεσει το σωμα σου να προσπαθησει? Πως να μπορεσει η ψυχολογια σου να λειτουργησει υπερ σου ειτε για να προσπαθησεις ειτε για να αποδεχτεις μια κατασταση?☹️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η kamia είπε:

Εχεις απολυτο δικιο... Το πως θα σε αντιμετωπισει ο γιατρος ειναι το ημισυ του παντος ισως... Δεν θελουμε να μας χρυσωνουν τα χαπι ουτε να μας εκμεταλευονται οικονομικα και ψυχικα....Θελουμε ειλικρινεια και σεβασμο στην επιθυμια μας....Οταν πας σε εναν γιατρο ομως και με το καλησπερα σας σε αντιμετωπιζει σαν χαμενη υποθεση πως να λειτουργησει η ψυχολογια σου και το σωμα σου? Μια πιθανοτητα να εχει η γυναικα να τα καταφερει η σταση του γιατρου ειναι ικανη να καταστρεψει και αυτη την πιθανοτητα! Περα απο τα πτυχια τους στην ιατρικη, καλο θα ηταν καποιοι απο αυτους να κανουν και καμια μετεκπαιδευση πανω στο κομματι της ψυχολογιας απεναντι στην ασθενη...Με το σωστο τροπο ακομη και η πιο σκληρη αληθεια μπορει να ειπωθει διχως να τραυματιστει ανεπανορθωτα η ψυχολογια της γυναικας...Αν νιωθεις οτι δεν πιστευει σε σενα ουτε ο ιδιος σου ο γιατρος που εχει στα χερια του τα εργαλεια της ιατρικης γνωσης πως να μπορεσει το σωμα σου να προσπαθησει? Πως να μπορεσει η ψυχολογια σου να λειτουργησει υπερ σου ειτε για να προσπαθησεις ειτε για να αποδεχτεις μια κατασταση?☹️

Συμφωνω μαζι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Χρυσάφω είπε:

Καλησπερα σας κορίτσια.Θα ηθελα να απαντησω σε καθεμια ξεχωριστα ,αλλα ειλικρινά νιώθω πολυ κουρασμενη για να το κανω και ουτε και θα  βοηθησει και κανενα .Οι περισσοτερες δεν γνωριζουν την ιστορια και μπορουν να γραφουν οτι θενε.Ποτε δεν ειπα δεν παω με εξωσωματικη.Απλα απο τους 5 εξωσωματικους που εχω απευθυνθεί, δεν με αναλαμβανει κανενας  παρα μονο με δανεικα. Κουραστηκα να τα αναλυω  και κατανταει κουραστικο και για εσας.

Καλες προσπαθειες να εχετε ολες ,καλα παιδια να γεννήσετε  όσες περιμένετε και υγεία και αγάπη στο σπιτικό σας.

Χρυσαφω μου.. Διαβάζω την ιστορία σου εδώ και καιρό και σε συμπονώ πολύ. Είμαι σίγουρη για σένα πως θα ησουνα διατεθειμένη να προσπαθήσεις τα πάντα και διάδρομες  να κάνεις και όσες εξωσωματικές χρειάζεται και δανεικά να βαλεις προκειμένου να αγκαλιάσεις το παιδάκι σου.

Αν θυμάμαι ήταν να κάνεις εξωσωματική τον Γενάρη, τελικά ο σύζυγος έκανε πίσω.. μετά προσπαθήσατε μόνοι σας, μετά προέκυψαν τα χειρουργεία, οι υστεροσκοπησεις, η εξέταση του Νίκα κτλ.. πάλι λέγατε για εξωσωματική, μετά από ότι είχα διαβάσει είπατε τέλικα πάλι όχι..

Αν έχω καταλάβει λοιπόν το πρόβλημα σου βρίσκεται άλλου. Στο ότι από τους δυο σας, εσένα και τον σύζυγο σου, αυτή που επιθυμεί  το παιδι είσαι κυριως εσυ.. Αν δεν λύσεις αυτό το πρόβλημα τότε δεν θα προχωρήσεις ποτέ.. 

Εχω βρεθεί, περίπου, στη θέση σου.  Εγω να επιθυμώ δεύτερο παιδί και ο σύζυγος να είναι λίγο διστακτικός και καποιες φορές  αδιάφορος για το θέμα. Όποτε μπορω να σε καταλαβω σε αυτό το κομμάτι. Ο καθένας έχει τον τρόπο του να διαχειρίζεται τις καταστάσεις, δεν μπορω να σου πω με βεβαιότητα τι να κανεισ. Εγώ πχ πήρα την κατάσταση στα χέρια μου, μετά από πολλές συζητήσεις, ξεκίνησα διαδικασίες σχεδόν μόνη μου και τον έκανα να ακολουθήσει. Αλλά εγώ έχω τη μεγαλύτερη συμμετοχή σε αυτό.  Άλλος πχ θα έκανε πιο ανοιχτές συζητήσεις, άλλος θα έτριζε δόντια, άλλος θα έκανα καυγάδες, άλλος θα πίεζε με άλλο τρόπο κτλ. Ή και καποιος θα το αποδέχονταν.. Η πρόταση μου είναι παντως πως το θέμα αυτό, όσο έχετε την πολυτέλεια του χρόνου πρέπει να λυθεί.. Μη δίνεις χρήματα σε τεστ ωορρηξιας, χοριακες κτλ.. Πάνε σε έναν καλό ειδικό να συζητήσεις μαζί του αυτό τον πόνο σου. Να σε βοηθήσει να προσεγγίσεις τον σύζυγο σου με σκοπό να κατανοήσει πόσο ζωτικής σημασίας είναι το παιδί για σένα. Να σε βοηθήσει να τον συγχωρέσεις μέσα σου για αυτή του την στάση και να βρεις δίοδο επικοινωνίας μαζί του από την αρχή. Να δεν βοηθησει να αποφασίσεις  εσυ η ίδια τι θέλεις μέχρι που είσαι διατεθειμένη να φτάσεις.. Αν περάσει ο καιρός και δεν κάνετε ουσιαστική προσπάθεια θα αου μείνει η πικρία..   Αν σου στερήσει την ευτυχία να μεγαλώσεις ένα παιδί και να ζήσεις την μητρότητα  θα πρέπει και εκεί να βρεις ισορροπίες για να είσαι καλά μαζί του.. σε προτρέπω λοιπόν πάνω από όλα να επικεντρωθείς στη σχέση σου με τον σύζυγο και να ζητήσεις τη βοήθεια ειδικού. Θα εκπλαγείς από το πως μπορεί να σε/σας βοηθήσει.. 

Όσον αφορά τα άλλα, τα τεστ είναι δυστυχώς αρνητικά, οι χοριακες είναι αρνητικές και κάτω του 5 δεν αξιολογούνται.. με ΑΜΗ 0,03 και FSh 26? Μην ελπίζεις σε φυσική σύλληψη.. θαύματα γίνονται αλλά από όσο διαβάζω είναι σε μικρά κορίτσια που έχουν προβλήματα μεν αλλά όχι εμμηνόπαυση. Όλα λύνονται η προεμμηνόπαυση και τα λίγα  ωάρια όχι.. ότι και να κάνεις.. η λύση σου είναι μια εξωσωματική ή με φυσικό κύκλο για να δεις τι παίζει με τα ωάρια σου και πολύ σύντομα αν δεν.. δανεικά! Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να γίνεις μανούλα.. θα είναι δικο σας παιδάκι.. θα είσαι μια υπέροχη μαμά..

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ Μ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ Π ΕΠΑΙΡΝΕ ΟΥΤΡΟΤΖΕΣΤΑΝ ΤΩΝ 200 ΑΝ ΕΙΧΕ ΕΝΤΟΝΕΣ ΖΑΛΑΔΕΣ? ΑΠΟΟ ΕΧΘΕΣ Π ΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΧΑΝΩ ΤΟ ΦΩΣ Μ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Χρυσάφω είπε:

Καλησπερα σας κορίτσια.Θα ηθελα να απαντησω σε καθεμια ξεχωριστα ,αλλα ειλικρινά νιώθω πολυ κουρασμενη για να το κανω και ουτε και θα  βοηθησει και κανενα .Οι περισσοτερες δεν γνωριζουν την ιστορια και μπορουν να γραφουν οτι θενε.Ποτε δεν ειπα δεν παω με εξωσωματικη.Απλα απο τους 5 εξωσωματικους που εχω απευθυνθεί, δεν με αναλαμβανει κανενας  παρα μονο με δανεικα. Κουραστηκα να τα αναλυω  και κατανταει κουραστικο και για εσας.

Καλες προσπαθειες να εχετε ολες ,καλα παιδια να γεννήσετε  όσες περιμένετε και υγεία και αγάπη στο σπιτικό σας.

Χρυσαφω μου αν και σε παρακολουθώ πολύ προσεκτικά δεν είχα καταλάβει ότι δεν αναλαμβάνουν  αλλά ότι σου δε συνιστούν το φυσικό κύκλο σα λύση λόγω μικρών πιθανοτήτων επιτυχίας. Νόμιζα μάλιστα ότι είχες διαλέξει και το γιατρό. Πολύ κρίμα δεν το περίμενα. Πιστεύω όμως ότι θα βρεις γιατρό να αναλάβει την προσπάθεια σου. Ο δικος μου ας πούμε ακόμα και αν θεωρούσε ότι με δανεικά θα είχες καλά αποτελέσματα ενώ δύσκολα με φυσικό, αποκλείεται να μην σε αναλάμβανε και μάλιστα με όλη του την προσοχή και επιμέλεια. Αν θες σκέψου το.  Σε κάθε περίπτωση η απόφαση σου είναι απόλυτα σεβαστή γιατί αφορά μόνο εσάς και κανέναν άλλο. Κανείς δε μπορεί να σου υποδείξει τί είναι το καλύτερο για σένα και άλλωστε δεν υπάρχει σε αυτά τα πράγματα σωστό ή λάθος. 

 

Πιστεύω ότι ειδικά εμείς που έχουμε περάσει ή περνάμε τη σκληρή φάση της υπογονιμότητας το μόνο που θέλουμε είναι να σου προτείνουμε μια λύση ώστε να πραγματοποιήσεις το όνειρο σου και για αυτό και σου προτείνουμε ξανά και ξανά τις λύσεις που γνωρίζουμε γιατί βλέπουμε την αγωνία σου και την επιθυμία σου  και ειλικρινά πιστεύω ότι όλες  θέλουμε να πετύχεις το στόχο σου εσύ και όλα τα κορίτσια βέβαια.

Ειδικά όσες από εμάς βρισκόμαστε σε ηλικιακά όρια γνωρίζουμε πολύ καλά τί σημαίνουν ατάκες όπως "τελευταία ευκαιρία", "ο χρόνος είναι εχθρός", "ανεπαρκές απόθεμα", "κακή ποιότητα", "δανεικά" κλπ

Φυσικά δεν πέφτει σε καμία μας λόγος να σου πούμε τί θα κάνεις. Εγώ προσωπικά σου λέω όπως ακριβώς θα έλεγα σε μια φίλη μου ή όπως έλεγα στην αδερφή μου που πέρασε τα πάνδεινα να αποκτήσει την κορούλα της όχι τί να κάνεις ή τι να επιλέξεις, απλά να δεις τις επιλογές που έχετε να αποφασίσεις και να ακολουθήσεις την επιλογή σου αυτή οποία είναι με δύναμη και ψυχραιμία. 

Νομίζω ότι για αυτό όλες μας προσπαθούμε να σε παροτρύνουμε σε κάτι επειδή βλέπουμε ότι στεναχωριέσαι και βασανίζεσαι. Καμία μας δεν έχει πρόθεση ούτε να σε κρίνει ούτε να σε στεναχωρήσει. Μόνο να σε γλιτώσει από περιττά άγχη και αγωνίες όπως τα τεστ και οι χοριακες και να σε στηρίξουμε θέλουμε να προσπαθήσεις με όποιο τρόπο διαλέγεις και όσο γίνεται πιο ανώδυνα για σένα ψυχολογικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η kamia είπε:

Σε ευχαριστω πολυ...απο οτι διαβασα ομως εχει χρησιμοτητα μονο οταν η γυναικα εχει στανταρ κυκλο και κανει ωορηξιες και οταν δεν υπαρχει αλλη αιτια υπογονιμοτητας...Στην περιπτωση μου ( προεμμηνοπαυση) ξερουμε την αιτια οποτε ισως γιαυτο δεν μου το προτεινε κανεις ....

Μμμμ.. καταλαβα... σου εύχομαι ολόψυχα ο,τι καλύτερο.. για εσενα κ τον αντρα σου.. 2019 τι στο καλό;! Ολα να σου πανε οπως τα λαχταρας κορίτσι μου!!!!????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...