Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Κοριτσια θεωρώ μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα έχει εξελίξεις. Στο τσακ δεν θα προλάβω, αδιαθετησα προχτές βράδυ (είμαι δλδ 2η μέρα) οπότε θα έπρεπε ήδη να ξέρω να έχω κάνει εξετάσεις κλπ να έχω κανονίσει υπέρηχο... Ας ανοίξει κ πάω αρχές Ιούνη 😎😎😎

Αυτό το τσακκκκ με σένα με τρελαίνει φίλη μου!!! δε πειράζει ομως το καλό πράγμα αργεί να γίνει !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

νομίζω ότι έχω πολύ ευχάριστα νέα!!!! Έβγαλε ανακοίνωση η eshre και οδηγίες για την επανέναρξη των κέντρων!!!!! Άρα θα ξεκινήσουμε σιγά σιγά!!! Επίσης έχουν βγάλει και ένα πινακάκι με τις Ευρωπαϊκές χώρες και το σε τι φάση βρίσκονται οι θεραπείες.  https://www.eshre.eu/Home/COVID19WG

Τι ευχαριστα νέα. Ευχαριστούμε @annie! 

αντε να μπαίνουμε σε σειρά σιγά σιγά γιατί αυτή η αβεβαιότητα θα μας τρελάνει !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλες. Εύχομαι από δω και μπρος μόνο ευχάριστα.

Εγώ σήμερα μετά από όλη αυτή την περιπέτεια αδιαθέτησα σχετικά καλά στις μέρες θα έλεγα στις 34 ημέρες. Αυτός είναι ο δεύτερος κύκλος μετά τη διέγερση. Αν όλα πάνε καλά όπως τα υπολογίζω προς τα τέλη Ιουνίου θα κάνω νέα διέγερση. Θα αφήσω ένα κύκλο και θα πάω για εμβρυομεταφορά τον Ιούλιο. Ας ελπίσουμε ότι θα έχουμε πολλά καλοκαιρινά μωράκια. Σκέφτομαι και για προεμφυτευτικο αλλά δεν το έχω πάρει απόφαση ακόμα.... λόγω και έλλειψης χρημάτων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Taggeris είπε:

Καλημέρα κορίτσια Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλες. Εύχομαι από δω και μπρος μόνο ευχάριστα.

Εγώ σήμερα μετά από όλη αυτή την περιπέτεια αδιαθέτησα σχετικά καλά στις μέρες θα έλεγα στις 34 ημέρες. Αυτός είναι ο δεύτερος κύκλος μετά τη διέγερση. Αν όλα πάνε καλά όπως τα υπολογίζω προς τα τέλη Ιουνίου θα κάνω νέα διέγερση. Θα αφήσω ένα κύκλο και θα πάω για εμβρυομεταφορά τον Ιούλιο. Ας ελπίσουμε ότι θα έχουμε πολλά καλοκαιρινά μωράκια. Σκέφτομαι και για προεμφυτευτικο αλλά δεν το έχω πάρει απόφαση ακόμα.... λόγω και έλλειψης χρημάτων

Καταρχήν φίλη μπράβο που πήρες σειρά! Ο γιατρός έδωσε καμία εξήγηση για όλα αυτά; ο έλεγχος είναι πολύ καλή ιδέα εννοείται, όμως έτσι κ αλλιώς πάντα υπάρχουν υγιή έμβρυα μέσα σε όλα 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Θέλω να ρωτήσω εαν υπάρχει κάποια που έχει πρόβλημα με την Προλακτίνη και τι έγινε. Εκανα έλεγχο προλακτίνης και βγήκε 29,2 με όριο το 29,2 και την δεύτερη φορά σε άλλο μικροβιολογικό 25,7 με όριο 23,3 ... Ο γυναικολόγος μου είπε να πάω σε ενδοκρινολόγο για διερεύνηση! Είναι τόσο αυξημένη? Είχε καμία τέτοιο πρόβλημα και να έκανε έμβρυο μεταφορά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Anna32 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Θέλω να ρωτήσω εαν υπάρχει κάποια που έχει πρόβλημα με την Προλακτίνη και τι έγινε. Εκανα έλεγχο προλακτίνης και βγήκε 29,2 με όριο το 29,2 και την δεύτερη φορά σε άλλο μικροβιολογικό 25,7 με όριο 23,3 ... Ο γυναικολόγος μου είπε να πάω σε ενδοκρινολόγο για διερεύνηση! Είναι τόσο αυξημένη? Είχε καμία τέτοιο πρόβλημα και να έκανε έμβρυο μεταφορά?

Καλησπερα!!η σωστη μετρηση της προλακτινης γινεται 2 ωρες μετρα τ πρωινο ξυπνημα αλλιως μπορει να βγει τσιμπημενη!!αν την εχεις κανει σωστα κ παρολαυτα βρισκεσαι σε αυτες τις τιμες συζητα το με τον εξωσωματικο σου καλυτερα γτ γινεται  προσπαθεια να εισαι σιγουρη!!υπαρχει χαπακι κ πεφτει σχετικα γρηγορα!!ειναι κ η ορμονη του αγχους οποτε κ αυτο την επηρεαζει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Κοριτσια θεωρώ μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα έχει εξελίξεις. Στο τσακ δεν θα προλάβω, αδιαθετησα προχτές βράδυ (είμαι δλδ 2η μέρα) οπότε θα έπρεπε ήδη να ξέρω να έχω κάνει εξετάσεις κλπ να έχω κανονίσει υπέρηχο... Ας ανοίξει κ πάω αρχές Ιούνη 😎😎😎

Δες το θετικά, τώρα θα έχει πολύ κόσμο και όταν είναι να πας εσύ θα έχουν μπει τα πράματα σε μια σειρά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Taggeris είπε:

Καλημέρα κορίτσια Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλες. Εύχομαι από δω και μπρος μόνο ευχάριστα.

Εγώ σήμερα μετά από όλη αυτή την περιπέτεια αδιαθέτησα σχετικά καλά στις μέρες θα έλεγα στις 34 ημέρες. Αυτός είναι ο δεύτερος κύκλος μετά τη διέγερση. Αν όλα πάνε καλά όπως τα υπολογίζω προς τα τέλη Ιουνίου θα κάνω νέα διέγερση. Θα αφήσω ένα κύκλο και θα πάω για εμβρυομεταφορά τον Ιούλιο. Ας ελπίσουμε ότι θα έχουμε πολλά καλοκαιρινά μωράκια. Σκέφτομαι και για προεμφυτευτικο αλλά δεν το έχω πάρει απόφαση ακόμα.... λόγω και έλλειψης χρημάτων

Βρήκαν καμιά άκρη; Είναι ακριβός ο προεμφυτευτικός; Δεν έχω ιδέα... Σκέψου όμως ότι μπορεί να σου γλιτώσει επόμενη διέγερση που είναι κ αυτό κόστος...

@Tokyo θύμησέ μου, εσύ γιατί είχες κάνει προεμφυτευτικό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anna32 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Θέλω να ρωτήσω εαν υπάρχει κάποια που έχει πρόβλημα με την Προλακτίνη και τι έγινε. Εκανα έλεγχο προλακτίνης και βγήκε 29,2 με όριο το 29,2 και την δεύτερη φορά σε άλλο μικροβιολογικό 25,7 με όριο 23,3 ... Ο γυναικολόγος μου είπε να πάω σε ενδοκρινολόγο για διερεύνηση! Είναι τόσο αυξημένη? Είχε καμία τέτοιο πρόβλημα και να έκανε έμβρυο μεταφορά?

Εγώ λίγο πριν την πρώτη εξωσωματική, τότε που διερευνούσαμε ολα τα αιτια υπογονιμότητας, είχα προλακτινη περίπου 45. Ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι δεν την αξιολογούμε σε τέτοιες τιμές, εφόσον και οι άλλες ορμόνες (Ε2, FSH) ήταν καλές. Η ενδοκρινολόγος επισης δεν με παρέπεμψε σε αλλες εξετάσεις. Ειπε να ξανακάνω εξέταση τον επόμενο μήνα και μόνο αν ήταν πάνω από 150 θα βλέπαμε τότε. Επειδή οι τιμές της προλακτίνης επηρεάζονται από πόλους παράγοντες μου είπε την επόμενη φορά που θα έκανα, να φρόντιζα να έχω κοιμηθεί καλά, να έχουν περάσει 2 ώρες από τον ύπνο, να μην έχω κάνει σεξ πριν και διάφορα τέτοια. Όντως τη 2η φορά είχε πέσει στο 25 (που και πάλι δεν τη λες καλή). Ο δε εξωσωματικός ούτε που ασχολήθηκε. Και πέτυχα καλή διέγερση και εγκυμοσύνη. Τώρα που ήταν να κάνω ΕΤ και ενώ είχα μόλις 1 μήνα που είχα σταματήσει στο θηλασμό (Στο θηλασμό ανεβαίνει κατακόρυφα) στις εξετάσεις που θα έκανα δεν την συμπεριέλαβε, είπε ότι δεν μας δίνει καμία πληροφορία. Γνώμη μου είναι αν θες να την επαναλάβεις στον επομενο κύκλο αλλά μια χαρά είναι οι τιμές σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Anna32 μολις ειδα οτι εχεις κανει ελεγχο 2 φορές. Σε ποια μερα του κυκλου ησουν; Μου κάνει εντύπωση που σου ειπε ο γυναικολόγος ότι θελει παραπανω διερεύνηση. Έχεις άλλες ενδείξεις πχ αμηνόρροια, διαταραχή άλλων ορμονών; θα κάνεις μόνο ΕΤ τώρα ή και διεγερση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Κοριτσια θεωρώ μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα έχει εξελίξεις. Στο τσακ δεν θα προλάβω, αδιαθετησα προχτές βράδυ (είμαι δλδ 2η μέρα) οπότε θα έπρεπε ήδη να ξέρω να έχω κάνει εξετάσεις κλπ να έχω κανονίσει υπέρηχο... Ας ανοίξει κ πάω αρχές Ιούνη 😎😎😎

Μαζί θα πάμε!! Κι εγώ 2η μέρα σήμερα 😊 Αν δεν γινόταν η αναστολή των πάντων λογικα σήμερα θα πηγαίναμε για χοριακή. Το σκέφτηκα και με έπιασε ένα άγχος τώρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Μαζί θα πάμε!! Κι εγώ 2η μέρα σήμερα 😊 Αν δεν γινόταν η αναστολή των πάντων λογικα σήμερα θα πηγαίναμε για χοριακή. Το σκέφτηκα και με έπιασε ένα άγχος τώρα

Άσε και γω το σκέφτομαι και με πιάνει ταχυπαλμία! Δεν ξέρω αν είμαι περίεργη αλλά δεν με πειράζει που πάω στον άλλο κύκλο. Δεν θα ήθελα να πάω με την ψυχή στο στόμα, να ξεκαθαρίσει πρώτα το πράγμα! Μακάρι να έχουμε κ καλό αποτέλεσμα! Επίσης για την προλακτίνη έχεις δίκιο, εγώ γενικά έχω χαμηλά. Μια φορά είχα στο όριο και με ρώτησε ο γιατρός αν είχα στρεσαριστεί. Του λέω άσε με πήρε ο ύπνος κ πήγα τρέχοντας να μη χάσω το ραντεβού! μου λέει οκ αυτό είναι αλλά έτσι κ αλλιώς δεν μας επηρεάζει σε αυτά τα επίπεδα. Θεωρώ υπερβολή τη διερεύνηση για το 29...

@Kukki επειδή έδινα πολλά ωάρια τα οποία όμως είχαν δυσκολία στη γονιμοποίηση (δεν άφηναν το σπέρμα να περάσει) φοβηθήκαμε μήπως αυτό σημαίνει και τίποτα άλλο. Ο γιατρός ήταν κάθετος ότι είναι άσχετο το ένα με το άλλο αλλά μιας και είμαστε και 37-38 χρονών είπαμε να το κάνουμε. Τελικά ήταν οκ, ένα έμβρυο είχε θέμα δλδ στα πολύ λογικά στατιστικά πλαίσια. Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν έμενα φυσιολογικά, φαντάσου ότι με μικρογονιμοποίηση και πάλι δεν άφηνε το σπέρμα να περάσει ως τον πυρήνα. Από την άλλη μετά προχωρούσαν όλα. Γενικά η φύση έχει πολλή φαντασία, αυτό είδα εγώ στην περίπτωση μου. Αν δεν είχα κάνει εξωσ δεν θα είχα ποτέ βρει τι πρόβλημα υπάρχει καθώς όλες μου οι εξετάσεις είναι υποδειγματικές... τρέχα γύρευε δλδ! Εσύ αν δεν κάνω λάθος περιμένεις για χοριακή; ή τα έχω μπλέξει;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Kukki επειδή έδινα πολλά ωάρια τα οποία όμως είχαν δυσκολία στη γονιμοποίηση (δεν άφηναν το σπέρμα να περάσει) φοβηθήκαμε μήπως αυτό σημαίνει και τίποτα άλλο. Ο γιατρός ήταν κάθετος ότι είναι άσχετο το ένα με το άλλο αλλά μιας και είμαστε και 37-38 χρονών είπαμε να το κάνουμε. Τελικά ήταν οκ, ένα έμβρυο είχε θέμα δλδ στα πολύ λογικά στατιστικά πλαίσια. Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν έμενα φυσιολογικά, φαντάσου ότι με μικρογονιμοποίηση και πάλι δεν άφηνε το σπέρμα να περάσει ως τον πυρήνα. Από την άλλη μετά προχωρούσαν όλα. Γενικά η φύση έχει πολλή φαντασία, αυτό είδα εγώ στην περίπτωση μου. Αν δεν είχα κάνει εξωσ δεν θα είχα ποτέ βρει τι πρόβλημα υπάρχει καθώς όλες μου οι εξετάσεις είναι υποδειγματικές... τρέχα γύρευε δλδ! Εσύ αν δεν κάνω λάθος περιμένεις για χοριακή; ή τα έχω μπλέξει;

 

Έχω ξανακούσει παρόμοια περίπτωση με μη φιλικό ωάριο προς το σπέρμα... Πάλι καλά που το βρήκατε! Είναι γεγονός ότι η εξωσωματική λειτουργεί κ διαγνωστικά γιατί σε πολλές περιπτώσεις δε φαίνεται κάποιο πρόβλημα... Εύχομαι σύντομα να βάλεις τις βλαστοκύστες που σε περιμένουν στωικά!!

Εγώ περιμένω να περάσουν οι μέρες για χοριακή... Στις 30 θα πάω! Ευτυχώς είμαι πρωινός τύπος, ξυπνάω από τις 6 (το λες κ παλαβομάρα) και θα πάω πρώτη-πρώτη 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Έχω ξανακούσει παρόμοια περίπτωση με μη φιλικό ωάριο προς το σπέρμα... Πάλι καλά που το βρήκατε! Είναι γεγονός ότι η εξωσωματική λειτουργεί κ διαγνωστικά γιατί σε πολλές περιπτώσεις δε φαίνεται κάποιο πρόβλημα... Εύχομαι σύντομα να βάλεις τις βλαστοκύστες που σε περιμένουν στωικά!!

Εγώ περιμένω να περάσουν οι μέρες για χοριακή... Στις 30 θα πάω! Ευτυχώς είμαι πρωινός τύπος, ξυπνάω από τις 6 (το λες κ παλαβομάρα) και θα πάω πρώτη-πρώτη 😅

όντως λειτουργεί διαγνωστικά! εμένα δεν ξέρω αν το λες μη φιλικό, (φιλικό δεν το λες πάντως 😅) βασικά ήταν σαν να μην αντιδρά, δεν επέτρεπε στο σπέρμα να φτάσει στον πυρήνα. Τελοσπάντων βγήκε μια άκρη. Κ ξεκίνησα να προσπαθώ 35, δλδ όχι και τόσο μεγάλη! Μου είπε ο γιατρός ότι σίγουρα όσο νεότερη τόσο καλύτερα, όμως αυτό ήταν θέμα δομής και το πιθανότερο θα το είχα πάντα. Απλά εννοείται ότι άλλα περιθώρια έχεις να περιμένεις στα 25 άλλα στα 35! 

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

όντως λειτουργεί διαγνωστικά! εμένα δεν ξέρω αν το λες μη φιλικό, (φιλικό δεν το λες πάντως 😅) βασικά ήταν σαν να μην αντιδρά, δεν επέτρεπε στο σπέρμα να φτάσει στον πυρήνα. Τελοσπάντων βγήκε μια άκρη. Κ ξεκίνησα να προσπαθώ 35, δλδ όχι και τόσο μεγάλη! Μου είπε ο γιατρός ότι σίγουρα όσο νεότερη τόσο καλύτερα, όμως αυτό ήταν θέμα δομής και το πιθανότερο θα το είχα πάντα. Απλά εννοείται ότι άλλα περιθώρια έχεις να περιμένεις στα 25 άλλα στα 35! 

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα! 

Άντε υπομονή αγαπημένη λίγο εκείνες να πας να τα βάλεις τα εμβρυακοα σου και να φωλιάσουν εκεί μέσα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@Anna32 μολις ειδα οτι εχεις κανει ελεγχο 2 φορές. Σε ποια μερα του κυκλου ησουν; Μου κάνει εντύπωση που σου ειπε ο γυναικολόγος ότι θελει παραπανω διερεύνηση. Έχεις άλλες ενδείξεις πχ αμηνόρροια, διαταραχή άλλων ορμονών; θα κάνεις μόνο ΕΤ τώρα ή και διεγερση;

Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφοριες σου!! Ημουν 14η και 24η μέρα του κύκλου αντίστοιχα στις δύο μετρήσεις!! Δεν έχω καμία ένδειξη, και περίοδο με κύκλο σταθερό και ωορρηξία κανονικά!! Ετ θα κάνω με κρυοσυντηρημένα έμβρυα!! Και με τον ενδοκρινολόγο που μίλησα δεν χρειάζεται διερεύνηση μου είπε!! Θα την επαναλαβω την 2η μέρα του κύκλου και εαν υπάρχει πρόβλημα θα πάρω dostinex.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Έχω μια κουτή ερώτηση... Γενικά προσπαθώ να μην παρατηρώ συμπτώματα γιατί μετά από 4 χρόνια προσπαθειών κ καμιά 40αριά μη-εγκυμοσύνες με συμπτώματα δε με εμπιστεύομαι 😅

3-4 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά ξεκίνησαν πόνοι-κράμπες στην κοιλιά λες κ θα μου έρθει σε λίγες ώρες περίοδος. Όχι το ίδιο έντονοι κάθε μέρα. Σήμερα πχ ξύπνησα από τους πόνους κ έχω κάτσει αγκαλιά με τη θερμοφόρα κ δε μπορώ να σηκωθώ. 

Κανονικά σε 2 μέρες περίμενα περίοδο κ έχω κατατρομοκρατηθεί ότι για αυτό πονάω. 

Κάποια που έχει κάνει ετ κ βίωσε το αντίστοιχο να μου δώσει τα φώτα της; Λέτε να ξαναρχίσω μαγνήσιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Καταρχήν φίλη μπράβο που πήρες σειρά! Ο γιατρός έδωσε καμία εξήγηση για όλα αυτά; ο έλεγχος είναι πολύ καλή ιδέα εννοείται, όμως έτσι κ αλλιώς πάντα υπάρχουν υγιή έμβρυα μέσα σε όλα 😍

Καλημέρα κορίτσι! Δεν έχω πάει ακόμα στο γιατρό σκέφτομαι να πάω δευτέρα να συζητήσουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Kukki είπε:

Βρήκαν καμιά άκρη; Είναι ακριβός ο προεμφυτευτικός; Δεν έχω ιδέα... Σκέψου όμως ότι μπορεί να σου γλιτώσει επόμενη διέγερση που είναι κ αυτό κόστος...

@Tokyo θύμησέ μου, εσύ γιατί είχες κάνει προεμφυτευτικό;

Δεν ξέρω ακόμα τίποτα δεν έχω πάει να μιλήσω με τον γιατρό... Πραγματικά είμαι λίγο χαμένη δεν ξέρω τι άλλο να ψάξω νομίζω ψάχνω ψύλλους στα άχυρα πια.... Αν είναι να ρθει θα ρθει έτσι λέω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kukki είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έχω μια κουτή ερώτηση... Γενικά προσπαθώ να μην παρατηρώ συμπτώματα γιατί μετά από 4 χρόνια προσπαθειών κ καμιά 40αριά μη-εγκυμοσύνες με συμπτώματα δε με εμπιστεύομαι 😅

3-4 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά ξεκίνησαν πόνοι-κράμπες στην κοιλιά λες κ θα μου έρθει σε λίγες ώρες περίοδος. Όχι το ίδιο έντονοι κάθε μέρα. Σήμερα πχ ξύπνησα από τους πόνους κ έχω κάτσει αγκαλιά με τη θερμοφόρα κ δε μπορώ να σηκωθώ. 

Κανονικά σε 2 μέρες περίμενα περίοδο κ έχω κατατρομοκρατηθεί ότι για αυτό πονάω. 

Κάποια που έχει κάνει ετ κ βίωσε το αντίστοιχο να μου δώσει τα φώτα της; Λέτε να ξαναρχίσω μαγνήσιο;

Καλημερα !! Το ειχα κ εγώ αυτό εντονα και ξαφνικα μια μερα κοπηκε μαχαιρι οτι ναναι σκεφτηκα..μη τρομοκρατηςε καθολου!  αυτα γενικως συμβαινουν εμενα ειχε μουδιασει κ η γαμπα μου ( ποναγε η μια σαν να εχω κανει φουλ γυμναστικη πιασμενη καπως δηλαδη) κ σκεφτηκα οπα θρομφοβιφια σιγουρα κ πηγα να κανω εξετασεις απο μονη μου κ δεν ειχα κατι ...να σου πω η θερμοφορα μηπως δε κανει καλο; Το ρωτησες; Εγώ επαιρνα λιγο μανησιο σολγκαρ οποτε θυμομουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kukki είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έχω μια κουτή ερώτηση... Γενικά προσπαθώ να μην παρατηρώ συμπτώματα γιατί μετά από 4 χρόνια προσπαθειών κ καμιά 40αριά μη-εγκυμοσύνες με συμπτώματα δε με εμπιστεύομαι 😅

3-4 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά ξεκίνησαν πόνοι-κράμπες στην κοιλιά λες κ θα μου έρθει σε λίγες ώρες περίοδος. Όχι το ίδιο έντονοι κάθε μέρα. Σήμερα πχ ξύπνησα από τους πόνους κ έχω κάτσει αγκαλιά με τη θερμοφόρα κ δε μπορώ να σηκωθώ. 

Κανονικά σε 2 μέρες περίμενα περίοδο κ έχω κατατρομοκρατηθεί ότι για αυτό πονάω. 

Κάποια που έχει κάνει ετ κ βίωσε το αντίστοιχο να μου δώσει τα φώτα της; Λέτε να ξαναρχίσω μαγνήσιο;

Πονακια σαν περιόδου είχα κ εγώ κ τσιμπήματα...νομίζω καλύτερα τη θερμοφόρα να την αποφύγεις από δω κ στο εξής..... Εμένα μ είχαν πει να αποφύγω το πολύ ζεστό νερό στην κοιλιά πόσο μάλλον μια θερμοφόρα....  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nefeliap & @ntinaki88 ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις. Δεν ήξερα ότι η θερμοφόρα δεν κάνει καλό, κομμένη από εδώ κ πέρα. 

Τι είναι αυτά τα πονάκια όμως; Λόγω προγεστερόνης; Αντιδράει ο οργανισμός από τη διαδικασία; Μήπως κάνω κάτι λάθος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kukki είπε:

@Nefeliap & @ntinaki88 ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις. Δεν ήξερα ότι η θερμοφόρα δεν κάνει καλό, κομμένη από εδώ κ πέρα. 

Τι είναι αυτά τα πονάκια όμως; Λόγω προγεστερόνης; Αντιδράει ο οργανισμός από τη διαδικασία; Μήπως κάνω κάτι λάθος;

Βρε μη κανεις τιποτα απο μονη σου χωρις να ρωτησεις..Ρωτα εστω εδω στο φορουμ ακομα και για το παραμικρό! Η δικη μου θεωρια ειναι ετσι οπως εγω το εζησα παντα.οτι πηγε κατι να γινει και σταματησε μαχαιρι.. ειχα εντονα και ξαφνικα τελος ολα τη μερα που η χοριακή μου επεσε στο 4 (ενω πιο πριν ειχα 17 ).γιατί να σταματησουν ολα τα συμπτωματα αποτομα εκεινη τη μερα;ενω συνεχιζα ολα τα φαρμακα ( προγε /οιστραδιολη κλπ)..και μια αλλη φορα σε αλλη εμβρυομεταφορα ειχα τρομερό πονο στη μεση σε φαση να μη μπορώ να σηκωθω απο το κρεβατι για 3 λεπτα κ τις 3 προηγουμενες μερες  ροζ ουρα.ε πιστευω οτι με το πονο αυτο εγινε «η μαλακια»τοτε ομως δεν ειχα μετρησει χοριακη..βεβαια αλλες κοπελες νομιζω με ροζ πιασανε αλλα μαλλον επιανε κ παλι ξεφυγε.για μενα μιλαω παντα ! Καθε συστημα ειναι διαφορετικό απλα ακουγα τονσωμα μου κ εβγαλα αυτα τα συμπερασματα κ ειμαι σιγουρη για μενα αυτο παιχτηκε.θα δειξει στην επομενη :-) εχω αγωνια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kukki είπε:

@Nefeliap & @ntinaki88 ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις. Δεν ήξερα ότι η θερμοφόρα δεν κάνει καλό, κομμένη από εδώ κ πέρα. 

Τι είναι αυτά τα πονάκια όμως; Λόγω προγεστερόνης; Αντιδράει ο οργανισμός από τη διαδικασία; Μήπως κάνω κάτι λάθος;

Εμένα τα πονακια κ είχαν πει ότι είναι φυσιολογικα αντίδραση της μητρας (όπως υπάρχουν κ στην εγκυμοσυνη μετέπειτα)... Δεν κάνεις τπτ λάθος ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αντιδρά διαφορετικά... Εγώ πχ είχα πονακια κ στις 6  μέρες μετά την έμβρυομεταφορα  είδα αίμα 2 σταγόνες κ καφέ την υπόλοιπη μέρα..... Μετά τπτ ξανά...... Είδα ξανά μετά τη θετική χοριακή αλλά η χοριακη ανέβαινε κανονικά και ήταν απλά αντίδραση της μητρας τα πονακια κ το αίμα ήταν μια μικρή αποκολληση η οποία σιγά σιγά εξαφανίστηκε! Βέβαια έβλεπα συχνά πυκνα ροζ κ βλενες καφέ κ κόκκινες (αλλά μ  είπε μια φαρμακοποιος ότι ίσως εγώ να βλέπω πιο έντονα οτιδήποτε έχει να κάνει με το αίμα σε σχέση με κάποια που δν κάνει αντιπηκτικη αγωγή) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια πέρασαν οι μήνες και τώρα έφτασε ο καιρός για την δεύτερη εξωσωματική στην πρώτη είχα πάει με Menopur και έβγαλα μόνο 6 όποτε θα κάνουμε αλλαγή σε gonal τώρα .δυστηχως από ότι φαίνεται την επιτροπή δεν θα την προλάβω και θα πρέπει να τις πληρώσω μήπως ξέρει κάποια που θα τις βρω φτηνότερα ; Η αν έχει κάποια να τις αγοράσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...