Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 41 λεπτά, ο/η tzina819 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου..Το σύντροφό σου πρέπει να τον αγαπάς πολύ βαθια καθώς το αποδέχτηκες εξ αρχής..είναι τοσο μοναδικό αυτό..δεν έχω λόγια..Κορίτσι μου, δεν υπάρχει ούτε 1 σε εμάς.. Σε ανάλογη εξέταση που έκανε πριν από πολλά χρόνια έδειξαν φυσιολογικές, δεν είχε αζοωσπερμία γι αυτο δε μπορώ να το καταλάβω.. Ψάχνουμε να βρούμε ειδικό στην Αθήνα για να μας καθοδηγήσει..Αλλά αν διορθωθεί η αποφρακτική που λες (συγνώμη δεν έχω ψάξει ακομη τι γίνεται -) δε μπορεί να επιτευχθεί φυσιολογική συλληψη-εξωσωματική είναι μονοδρομος?.

Οπότε οι περιπτώσεις μας φαίνεται ότι είναι ίδιες κορίτσι μου.. Το ο,τιδήποτε μου πεις θα ναι πολύτιμη βοήθεια για μένα..

Μπα! Απλώς ήμουν μικρή και καψούρα άσχημα για αυτό και δεν με ένοιαζε τότε..😅

Δεν υπάρχει κάποια πιθανότητα για εμάς με αποφρακτική αζωοσπερμία φυσιολογική εγκυμοσύνη.. είμαστε μαζί με τον σύζυγο πολλά χρόνια και ποτέ δεν είχαμε ούτε την υποψία εγκυμοσύνης.. αλλά από όσο μπορώ να γνωρίζω δεν υπάρχει δυνατότητα φυσικής εγκυμοσύνης ήτε με αποφρακτική ήτε με μη αποφρακτική αζωοσπερμία.. τώρα χωρίς να είμαι γιατρός φυσικά και χωρίς να γνωρίζω την περίπτωση σας αλλά αν μου λες ότι σε παλιότερο σπερμοδιάγραμμα υπήρχαν σπερματοζωάρια τότε μάλλον μιλάμε για μη αποφρακτική αζωοσπερμία όπου μη αποφρακτική αζωοσπερμία έχει να κάνει με τις ορμόνες του και την ικανότητα σπερματογένεσης όμως κοπέλα μου αν δεν κάνετε περαιτέρω εξετάσεις ότι και να σου πω εγώ ή ότι και να διαβάσεις στο ίντερνετ περισσότερο ψυχολογικά θα σε ρίξουμε παρά βοήθεια θα είναι.. θα μπορούσε πάλι δλδ να είναι και κάποια κιρσοκήλη που παρεμποδίζει το σπέρμα και με την αφαίρεση της να επιτευχθεί φυσική εγκυμοσύνη γι'αυτό να βρείτε ένα καλό γιατρό αν θέλετε δλδ σύντομα παιδάκι να σας πει ακριβώς τι πρέπει να διερευνηθεί στο σύντροφό σου και τι δυνατότητες έχετε.... όπως και να έχει όμως δυστυχώς η εξωσωματική είναι μονόδρομος και μάλιστα με μικρογονιμοποιηση για μια τέτοια περίπτωση (σύμφωνα με τα στοιχεία που μου δίνεις μπορώ να σου πω δλδ)

Πάντως υπάρχουν πολλές ελπίδες για εγκυμοσύνη.. θυμάμαι κάπου διάβαζα για μια κοπέλα όπου ο σύζυγος της είχε αζωοσπερμία μετά από χημειοθεραπεία και μετά από πολλά χρόνια κατάφεραν να πραγματοποιήσουν φυσική εγκυμοσύνη αν και ήταν έτοιμοι για την έμβρυομεταφορά.. που θέλω να καταλήξω, ελπίδα υπάρχει με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο το παιδάκι θα το αποκτήσετε απλά για κάποιο λόγο θα δοκιμαστειτε και θα ταλαιπωρηθειτε περισσότερο από άλλα ζευγάρια.. Υπομονή γλυκιά μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Μπα! Απλώς ήμουν μικρή και καψούρα άσχημα για αυτό και δεν με ένοιαζε τότε..😅

Δεν υπάρχει κάποια πιθανότητα για εμάς με αποφρακτική αζωοσπερμία φυσιολογική εγκυμοσύνη.. είμαστε μαζί με τον σύζυγο πολλά χρόνια και ποτέ δεν είχαμε ούτε την υποψία εγκυμοσύνης.. αλλά από όσο μπορώ να γνωρίζω δεν υπάρχει δυνατότητα φυσικής εγκυμοσύνης ήτε με αποφρακτική ήτε με μη αποφρακτική αζωοσπερμία.. τώρα χωρίς να είμαι γιατρός φυσικά και χωρίς να γνωρίζω την περίπτωση σας αλλά αν μου λες ότι σε παλιότερο σπερμοδιάγραμμα υπήρχαν σπερματοζωάρια τότε μάλλον μιλάμε για μη αποφρακτική αζωοσπερμία όπου μη αποφρακτική αζωοσπερμία έχει να κάνει με τις ορμόνες του και την ικανότητα σπερματογένεσης όμως κοπέλα μου αν δεν κάνετε περαιτέρω εξετάσεις ότι και να σου πω εγώ ή ότι και να διαβάσεις στο ίντερνετ περισσότερο ψυχολογικά θα σε ρίξουμε παρά βοήθεια θα είναι.. θα μπορούσε πάλι δλδ να είναι και κάποια κιρσοκήλη που παρεμποδίζει το σπέρμα και με την αφαίρεση της να επιτευχθεί φυσική εγκυμοσύνη γι'αυτό να βρείτε ένα καλό γιατρό αν θέλετε δλδ σύντομα παιδάκι να σας πει ακριβώς τι πρέπει να διερευνηθεί στο σύντροφό σου και τι δυνατότητες έχετε.... όπως και να έχει όμως δυστυχώς η εξωσωματική είναι μονόδρομος και μάλιστα με μικρογονιμοποιηση για μια τέτοια περίπτωση (σύμφωνα με τα στοιχεία που μου δίνεις μπορώ να σου πω δλδ)

Πάντως υπάρχουν πολλές ελπίδες για εγκυμοσύνη.. θυμάμαι κάπου διάβαζα για μια κοπέλα όπου ο σύζυγος της είχε αζωοσπερμία μετά από χημειοθεραπεία και μετά από πολλά χρόνια κατάφεραν να πραγματοποιήσουν φυσική εγκυμοσύνη αν και ήταν έτοιμοι για την έμβρυομεταφορά.. που θέλω να καταλήξω, ελπίδα υπάρχει με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο το παιδάκι θα το αποκτήσετε απλά για κάποιο λόγο θα δοκιμαστειτε και θα ταλαιπωρηθειτε περισσότερο από άλλα ζευγάρια.. Υπομονή γλυκιά μου..

Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω🌹🌹..να σου πω την αλήθεια δεν είμαστε παντρεμένοι..αλλά να τον αγαπώ και είπα να μην εγκαταλείψω... Από εβδομάδα, πιστεύω να κλείσουμε ραντεβού...είναι και αυτό με τον κορονοιό το όλο θέμα και δε ξέρω ποιοι λειτουργούν..ποιοι υπολειτουργούν... Πάντως θα επανέλθω με νεότερά μου..

Εσείς κορίτσι μου σε ποιο στάδιο βρίσκεστε τωρα?

Σου στέλνω π.σ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η tzina819 είπε:

Γεια σας μελλοντικες μανουλες με εξωσωματικη..

Ευχομαι να ειστε ολες καλα!!!

Με δακρυα στα ματια σας γραφω,καθως μολις πηραμε αποτελεσματα απο σπερμοδιαγραμμα και υπαρχει αζωοσπερμια... Δε μπορω να συνελθω..Ψαχνουμε ουρολογο/ανδρολογο εξειδικευμενο,να μας πει πως να κινηθουμε ...Γνωριζετε καποιον,καλο στην Αθηνα? Τo @lactaki μου ειπε οτι εδω εχετε παρομοιες περιπτωσεις που μπορειτε να μου πειτε μια γνωμη.. Δεν εχουμε ξεκινησει καν προσπαθειες με φυσικη συλληψη ουτε εξωσωματικη..ειπαμε να ξεκινησουμε και αποφασισαμε να κανουμε εξετασεις απο μονοι μας πριν καθε προσπαθεια..

Είναι το πρώτο σοκ σε καταλαβαίνω. Χρειάζεται να σας οδηγήσει ουρολογο για να δείτε τι είδους αζωοσπερμία υπάρχει καταρχήν 

Είσαι Αθήνα? Αν θες να μου στείλεις πμ εμείς από τον ουρολογο μας είμαστε ικανοποιημενοι.

Σε κάθε περίπτωση να πάρεις δύο τρεις γνώμες από ουρολογους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ginaak είπε:

Είναι το πρώτο σοκ σε καταλαβαίνω. Χρειάζεται να σας οδηγήσει ουρολογο για να δείτε τι είδους αζωοσπερμία υπάρχει καταρχήν 

Είσαι Αθήνα? Αν θες να μου στείλεις πμ εμείς από τον ουρολογο μας είμαστε ικανοποιημενοι.

Σε κάθε περίπτωση να πάρεις δύο τρεις γνώμες από ουρολογους. 

Κορίτσι,καλησπέρα σου στέλνω π.σ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Spongebob ουτε να το σκέφτομαι αυτό που πέρασες.. Ευχομαι μέσα από τη καρδιά μου να έρθει εγκυμοσύνη αυτη τη φορά τελειόμηνη με υγιή μωράκια!!!

@tzina819 έχω καλό ουρολόγο να σου προτείνω, εμείς μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Καταλαβαίνω πόσο αγχωμενοι θα είστε, όσο μπορείτε ψυχραιμία κοριτσακι μου, θα βρείτε ουρολόγο και θα σας καθοδηγήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εκλαιγα πριν για το δυσαρεστο νεο..τωρα κλαιω που με βοηθάτε...κοινωνικο λειτουργημα αυτο το forum.. Σας ευχαριστω τοσο πολύ!!!

@peacock εννοειται θα ηθελα πολυ!!! Αν μπορεις στείλε μου στο inbox.

Εχω ακούσει για την εξωσωματική τοσα και φοβομουν..αλλα θέλω να πιστευω οτι ο φοβος μειωνεται αρκετα όταν μειωνεται η αγνοια.. και εγω έχω δυστυχως μπολικη σε αυτη τη διαδικασια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@tzina819 ολες εδω λιγο πολυ φοβομασταν στην αρχη... Εχεις δυναμη μεσα σου ομως (θα εκπλαγεις ποσο μεγαλη ειναι) που θα βρεις το κουραγιο και θα νικησεις καθε φοβο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

@tzina819 ολες εδω λιγο πολυ φοβομασταν στην αρχη... Εχεις δυναμη μεσα σου ομως (θα εκπλαγεις ποσο μεγαλη ειναι) που θα βρεις το κουραγιο και θα νικησεις καθε φοβο! 

Άσχετο επειδή είχα μέρες να μπω...βλέπω επιτέλους το ουράνιο τόξο στο προφίλ σου.Μια νεα ανανεωμένη peacock! !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η tzina819 είπε:

Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω🌹🌹..να σου πω την αλήθεια δεν είμαστε παντρεμένοι..αλλά να τον αγαπώ και είπα να μην εγκαταλείψω... Από εβδομάδα, πιστεύω να κλείσουμε ραντεβού...είναι και αυτό με τον κορονοιό το όλο θέμα και δε ξέρω ποιοι λειτουργούν..ποιοι υπολειτουργούν... Πάντως θα επανέλθω με νεότερά μου..

Εσείς κορίτσι μου σε ποιο στάδιο βρίσκεστε τωρα?

Σου στέλνω π.σ.

Καλησπέρα κοριτσάκι. Δεν έχω γνώση για το συγκεκριμένο πρόβλημα, θα σου πω όμως τη δίκη μου εμπειρία. Το Σεπτέμβριο εντόπισε ο γιατρός μου στον υπέρηχο υδροσαλπιγγες, αμφω. Και μου εξήγησε πως πρέπει να κάνω σαλπιγγογραφια Για επιβεβαίωση , και αν επιβεβαιωθεί θα χρειαζόταν να τις αφαιρέσω. Πράγμα που σημαίνει πως δε θα μπορούσα να μείνω έγκυος με φυσική σύλληψη. 
φανταζεσαι το σοκ, ενώ πήγα για έλεγχο ρουτίνας, έμαθα ότι δεν μπορώ να μείνω έγκυος. Έχασα τη γη κάτω απ τα πόδια μου. Τοτε είχα απλά σχεση με τον αντρα μου. Δεν προσπαθούσαμε για παιδάκι. Κ ξαφνικά η εξωσωματική ήταν μονόδρομος.  Όταν του το είπα το αντιμετώπισε σαν κάτι απολυτα φυσιολογικό. Με στήριξε σαν βράχος. Μου δίνε δύναμη. Αν δεν τον είχα δεν ξέρω τι θα κανα.

καταλαβαινω ότι σοκαρίστηκες.  Αλλα αν τον αγαπάς προσπάθησε να τον στηρίξεις. Γι αυτόν είναι πολύ πιο δύσκολο. Νιώθει υπευθυνος για όλο αυτό. Σου τα λέω με όλη μου την αγάπη, και σε καμία περίπτωση Δε σε κατηγορώ για κάτι. Καλή δύναμη σου εύχομαι. Και περιμένουμε νέα σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η tzina819 είπε:

Κορίτσια εκλαιγα πριν για το δυσαρεστο νεο..τωρα κλαιω που με βοηθάτε...κοινωνικο λειτουργημα αυτο το forum.. Σας ευχαριστω τοσο πολύ!!!

@peacock εννοειται θα ηθελα πολυ!!! Αν μπορεις στείλε μου στο inbox.

Εχω ακούσει για την εξωσωματική τοσα και φοβομουν..αλλα θέλω να πιστευω οτι ο φοβος μειωνεται αρκετα όταν μειωνεται η αγνοια.. και εγω έχω δυστυχως μπολικη σε αυτη τη διαδικασια..

Είναι το πρώτο σοκ κορίτσι μου Και  είναι λογικό ....εγώ στην αρχή έκλαιγα έκανα συνέχεια εμετό θυμάμαι από τον πανικό μου ....

την πρώτη ένεση μου την έκαναν στο γεννεσις μετά την δουλειά και λιποθημησα και μετά βγήκα έξω και έκανα και εμετό ... και όμως αυτές οι ενέσεις μου χάρισαν τον γιο μου και τώρα τις κάνω μόνη Γιά να του χαρίσω αδερφάκι. Δεν είναι όσο δύσκολο ακούγεται γαι αυτό και καλό είναι να μην το συζητάς με κόσμο που δεν ξέρει γαιτι απλά στο άκουσμα εξωσωματικής ξέκινανε : θα πάθεις καρκίνο από τα φάρμακα , θα είναι υγιές το μωρό « του σωλήνα « ναι το έχω ακούσει και αυτό !!!!!!και πολλά πολλά αλλά 

στις πριν 52 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκι. Δεν έχω γνώση για το συγκεκριμένο πρόβλημα, θα σου πω όμως τη δίκη μου εμπειρία. Το Σεπτέμβριο εντόπισε ο γιατρός μου στον υπέρηχο υδροσαλπιγγες, αμφω. Και μου εξήγησε πως πρέπει να κάνω σαλπιγγογραφια Για επιβεβαίωση , και αν επιβεβαιωθεί θα χρειαζόταν να τις αφαιρέσω. Πράγμα που σημαίνει πως δε θα μπορούσα να μείνω έγκυος με φυσική σύλληψη. 
φανταζεσαι το σοκ, ενώ πήγα για έλεγχο ρουτίνας, έμαθα ότι δεν μπορώ να μείνω έγκυος. Έχασα τη γη κάτω απ τα πόδια μου. Τοτε είχα απλά σχεση με τον αντρα μου. Δεν προσπαθούσαμε για παιδάκι. Κ ξαφνικά η εξωσωματική ήταν μονόδρομος.  Όταν του το είπα το αντιμετώπισε σαν κάτι απολυτα φυσιολογικό. Με στήριξε σαν βράχος. Μου δίνε δύναμη. Αν δεν τον είχα δεν ξέρω τι θα κανα.

καταλαβαινω ότι σοκαρίστηκες.  Αλλα αν τον αγαπάς προσπάθησε να τον στηρίξεις. Γι αυτόν είναι πολύ πιο δύσκολο. Νιώθει υπευθυνος για όλο αυτό. Σου τα λέω με όλη μου την αγάπη, και σε καμία περίπτωση Δε σε κατηγορώ για κάτι. Καλή δύναμη σου εύχομαι. Και περιμένουμε νέα σου...

Στην σαλπιγγογραφια  όταν διαγνωστικά ότι μόνο η μια σάλπιγγα ήταν καλή και πάλι με έπιασαν τα κλάματα και ναι και πάλι βγήκα εγώ από το Ιασώ και έκανα εμετό .η κοπέλα που μου έκανε την εξέταση μου έπιασε το χέρι και μου είπε παιδί θα κανείς και θα έρθεις όταν μείνεις έγκυος να με βρεις !!! Και πήγα και την βρήκα μετά από ένα χρόνο σχεδόν και με θυμήθηκε 

αυτά ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα.

Να σας ρωτήσω κάτι (δεν θέλω να τρομάξω φυσικά όσες κοπέλες τώρα ξεκινούν για πρώτη φορά τις προσπάθειες), σας έχει πιάσει ποτέ το στομάχι σας από τα φάρμακα; Εδώ κ πολύ καιρό ταλαιπωρουμαι με το στομάχι κ το τελευταίο διάστημα πολύ έντονα. Έκανα γαστροσκόπηση κ βρέθηκε παλινδρομηση. Βασικά υποφέρω από πολύ έντονους πόνους στο στομάχι κ φοβάμαι μην έπαθα καμία μόνιμη ζημιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eiffel είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.

Να σας ρωτήσω κάτι (δεν θέλω να τρομάξω φυσικά όσες κοπέλες τώρα ξεκινούν για πρώτη φορά τις προσπάθειες), σας έχει πιάσει ποτέ το στομάχι σας από τα φάρμακα; Εδώ κ πολύ καιρό ταλαιπωρουμαι με το στομάχι κ το τελευταίο διάστημα πολύ έντονα. Έκανα γαστροσκόπηση κ βρέθηκε παλινδρομηση. Βασικά υποφέρω από πολύ έντονους πόνους στο στομάχι κ φοβάμαι μην έπαθα καμία μόνιμη ζημιά.

Μόνο από τις αντιβιωσεις που έπαιρνα είχα πόνους στο στομάχι .... 

απο τα φάρμακα δεν νομίζω να έχουν τέτοια παρενέργεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Spongebob είπε:

Taggeris καλησπερα..Μαλλον υπαρχει συγκεκριμενο οριο αναρτησεων στο φορουμ και δεν μπορουσα να σου απαντησω εκτος αν κανω κατι λαθος εγω γιατι δεν το χω και πολυ γενικα με την τεχνολογια..Λοιπον εμενα γυναικολογος μου ειναι ο κ.Παχυδακης στη μοναδα της εμβρυογενεσης..Γενικα ειμαι αρκετα ευχαριστημενη και ο ιδιος ειναι ανθρωπος που σε κερδιζει πολυ απο την πρωτη στιγμη βεβαια εξαιτιας του ατυχες  και πολυ ασχημου γεγονοτος που ειχα στν εγκυμοσυνη  μου για μεγαλο χρονικο διαστημα μου εφταιγαν ολα και ολοι και κατηγορουσα τους παντες ακομη και τν ιδιο μου τν εαυτο...Εκ των υστερων ομως ηρεμησα και καταλαβα οτι γενικα επρεπε να καλμαρω και να προχωρησω..Με ενθαρρυνε πολυ να ξεκινησω αμεσως τις προσπαθειες κυριως για την ψυχολογια μου μου ειπε οτι μονο με αυτν τον τροπο θα ξεπερνουσα τν πονο μου.. Και η αληθεια ειναι οτι περα απο αυτο που μου ετυχε οταν μου ειπε θα μεινεις εγκυος εμεινα την πρωτη φορα ..και στη δευτερη μεταφορα εγινε συλληψη απλα δεν διπλασιαστηκε..βιοχημικη μου την ειπε..Απλα πλεον μετα απο την εμπειρια αυτη δεν θα μεινω σε εναν μονο υπερηχογραφιστη για τις σημαντικες εξετασεις π.χ αυχενικη και β επιπεδου(τις εκανα στν ιδιο στο ιασω εκει που με παρεπεμψε  δεν ηταν ο παχυδακης εκει οταν τις εκανα ειδε απλα μετα τις γνωματευσεις)  αν ολα πανε καλα και μεινω παλι εγκυος βεβαια..Σε ευχαριστω για τις ευχες σου ..Εννοειται πως θα σας κρατω ενημερες..!!!!

Πρόωρο τοκετό δίδυμων κοριτσιών έκανε 

μια φίλη μου και το έζησα πολύ έντονα μαζί της την περίοδο που εγώ βάφτιζα τον γιο μου .... και ξέρεις κάτι ;;;;;; Τώρα κρατάει μάντεψε .... δίδυμα κοριτσάκια στην αγκαλιά της ❤️❤️❤️❤️❤️.

και εγώ που δεν είχα πρόνοια εμπειρία έχω πει ότι εάν τα καταφέρω και μείνω έγκυος στο δεύτερο θα κάνω σε διαφορετικούς γιατρούς διπλή αυχενική και διπλή β επιπέδου .... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Μόνο από τις αντιβιωσεις που έπαιρνα είχα πόνους στο στομάχι .... 

απο τα φάρμακα δεν νομίζω να έχουν τέτοια παρενέργεια 

Βάζω κ τις αντιβιωσεις. Κάθε μήνα με την ωοληψια κ κάποιες φορές κ δύο φορές το μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Eiffel είπε:

Βάζω κ τις αντιβιωσεις. Κάθε μήνα με την ωοληψια κ κάποιες φορές κ δύο φορές το μήνα.

Η γνώμη μου είναι ότι είναι από το άγχος ....

οι αντιβιωσεις που σου δίνουν μετά την ωοληψια δεν είναι δυνατές και είναι για λίγο !!! Επισκεψου έναν ειδικό όμως .... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Πρόωρο τοκετό δίδυμων κοριτσιών έκανε 

μια φίλη μου και το έζησα πολύ έντονα μαζί της την περίοδο που εγώ βάφτιζα τον γιο μου .... και ξέρεις κάτι ;;;;;; Τώρα κρατάει μάντεψε .... δίδυμα κοριτσάκια στην αγκαλιά της ❤️❤️❤️❤️❤️.

και εγώ που δεν είχα πρόνοια εμπειρία έχω πει ότι εάν τα καταφέρω και μείνω έγκυος στο δεύτερο θα κάνω σε διαφορετικούς γιατρούς διπλή αυχενική και διπλή β επιπέδου .... 

 

Καλησπερα Papadakis!!! Ευχομαι να εισαι καλα ..καταρχην να χαιρεσαι το παιδακι σου και συντομα να του χαρισεις ενα αδερφακι..!!!! 

Η φιλη σου ξαναεμεινε σε διδυμα εγκυος η μιλας για την ιδια εγκυμοσυνη??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Spongebob είπε:

Καλησπερα Papadakis!!! Ευχομαι να εισαι καλα ..καταρχην να χαιρεσαι το παιδακι σου και συντομα να του χαρισεις ενα αδερφακι..!!!! 

Η φιλη σου ξαναεμεινε σε διδυμα εγκυος η μιλας για την ιδια εγκυμοσυνη??

Όχι ξανά έμεινε έγκυος .... γιατί δεν τ α κατάφεραν τα κοριτσάκια !!! Αλλά έμεινε και πάλι  σε δίδυμα κι πάλι σε κοριτσάκια !! Το καλοκαίρι χρονίζουν 

σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές ειλικρινά με συγκλόνισε η ιστορία σου.... σύντομα θα κρατάς στην αγκαλιά σου και Εσυ  τα παιδάκια σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Papadakis είπε:

Όχι ξανά έμεινε έγκυος .... γιατί δεν τ α κατάφεραν τα κοριτσάκια !!! Αλλά έμεινε και πάλι  σε δίδυμα κι πάλι σε κοριτσάκια !! Το καλοκαίρι χρονίζουν 

σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές ειλικρινά με συγκλόνισε η ιστορία σου.... σύντομα θα κρατάς στην αγκαλιά σου και Εσυ  τα παιδάκια σου 

Αχ τι ομορφα νεα για τη φιλη σου...!!! Μου δινουν πολυ κουραγιο και αισιοδοξια .. Να τα χαιρεται και να ειναι καλοτυχα και γερα μο ο αυτο...Εγω βεβαια εβαλα μια βλαστοκυστη τωρα και στην προηγουμενη μεταφορα μετα απο παροτρυνση του γιατρου και γενικα λογω του οτι δεν ηξερα αν θα μπορουσα να διαχειριστω την ιδεα των διδυμων γιατι στο κεφαλι μου εχει σφινωσει πως διδυμα = προβλημα..Δεν θα μπορουσα να ξαναπερασω τα ιδια...ο φοβος μου υπερισχυει το ξερω..Γενικα και ο γιατρος μου ειπε να μην το ρισκαρουμε και να εχω μια καλη τελειομηνη μονηρη εγκυμοσυνη εφοσον με βρισκει γονιμη και εχουμε ακομη βλαστοκυστες κατεψυγμενες και ειμαι 31 ετων..Μεσα μου ομως με βασανιζει το γεγονος οτι δεν εβαλα δυο εμβρυακια..Θελω ομως να σκεφτομαι οτι αυτη τη φορα θα με ανταμειψει ο θεος ακομη και με αυτο το ενα μωρακι..Αλλωστε αυτο που λαχταραω ειναι ενα γερο μωρακι..Το οτι ηταν δυο με ειχε ενθουσιασει αλλα δεν ηταν τυχερο.. ελπιζω σε αυτο..Το εζησα σαν ταινια και κι εγω και οι γυρω μου..θελω απλα να το παρω σαν τυχαιο γεγονος και οχι σαν κατι που θα ξανασυμβει..θελω απλα να νιωσω ξανα αυτον τν ενθουσιασμο και την απεριγραπτη χαρα που ενιωθα τοτε..Ξυπναω και κοιμαμαι με αυτη την ιδεα ..το ξερω οτι μου εχει γινει εμμονη..Ηταν ομως αναποφευκτο μετα απο ολο αυτο..Ωρες ωρες νιωθω ενοχες που προχωρησα τοσο νωρις ομως αυτες οι προσπαθειες με κρατανε και στεκομαι στα ποδια μου..απλα διαλυθηκα σε ολους τους τομεις..τωρα ευχομαι να ακουσω μια καλη χροριακη τη Δευτερα..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Spongebob είπε:

Αχ τι ομορφα νεα για τη φιλη σου...!!! Μου δινουν πολυ κουραγιο και αισιοδοξια .. Να τα χαιρεται και να ειναι καλοτυχα και γερα μο ο αυτο...Εγω βεβαια εβαλα μια βλαστοκυστη τωρα και στην προηγουμενη μεταφορα μετα απο παροτρυνση του γιατρου και γενικα λογω του οτι δεν ηξερα αν θα μπορουσα να διαχειριστω την ιδεα των διδυμων γιατι στο κεφαλι μου εχει σφινωσει πως διδυμα = προβλημα..Δεν θα μπορουσα να ξαναπερασω τα ιδια...ο φοβος μου υπερισχυει το ξερω..Γενικα και ο γιατρος μου ειπε να μην το ρισκαρουμε και να εχω μια καλη τελειομηνη μονηρη εγκυμοσυνη εφοσον με βρισκει γονιμη και εχουμε ακομη βλαστοκυστες κατεψυγμενες και ειμαι 31 ετων..Μεσα μου ομως με βασανιζει το γεγονος οτι δεν εβαλα δυο εμβρυακια..Θελω ομως να σκεφτομαι οτι αυτη τη φορα θα με ανταμειψει ο θεος ακομη και με αυτο το ενα μωρακι..Αλλωστε αυτο που λαχταραω ειναι ενα γερο μωρακι..Το οτι ηταν δυο με ειχε ενθουσιασει αλλα δεν ηταν τυχερο.. ελπιζω σε αυτο..Το εζησα σαν ταινια και κι εγω και οι γυρω μου..θελω απλα να το παρω σαν τυχαιο γεγονος και οχι σαν κατι που θα ξανασυμβει..θελω απλα να νιωσω ξανα αυτον τν ενθουσιασμο και την απεριγραπτη χαρα που ενιωθα τοτε..Ξυπναω και κοιμαμαι με αυτη την ιδεα ..το ξερω οτι μου εχει γινει εμμονη..Ηταν ομως αναποφευκτο μετα απο ολο αυτο..Ωρες ωρες νιωθω ενοχες που προχωρησα τοσο νωρις ομως αυτες οι προσπαθειες με κρατανε και στεκομαι στα ποδια μου..απλα διαλυθηκα σε ολους τους τομεις..τωρα ευχομαι να ακουσω μια καλη χροριακη τη Δευτερα..!!!

Η δίδυμη κύηση είναι ευλογία αλλά ταυτόχρονα είναι μια κύηση υψηλού κινδύνου .. δεν έκανες πρόωρο τοκετό χώρις λόγο όπως πχ η φίλη μου αλλά επειδή έκανες αναγκαστική μείωση εμβρύων . Όποτε το θεωρώ τυχαίο γεγονός αυτό που σου έτυχε .... η ηλικία σου είναι με το μέρος σου και την στιγμή που δίνεις καλά έμβρυα δεν έχεις να φοβάσαι ΤΙΠΟΤΑ 

εκανες παρααααα πολύ καλά που προχώρησες αμέσως και είναι λογικό να σου έχει γίνει εμμονή ... και εγώ πάθει εμμονή με το δυευρο . Με το που γέννησα ξεκίνησα αμέσως να μαζεύω ( αν και εγώ μικρή λόγω χαμηλής αμης φοβάμαι ) και έχω κάνει 9 ετ σε δυο χρόνια σχέδον ... δεν υπάρχει μήνας που να μην έχω κάνει ωοκηψια σε φυσικό κύκλο .....

την Δευτέρα σου εύχομαι ολόψυχα να πάρεις μια θετική χοριακη και αυτή την φορά θα πάνε όλα καλά.....

το θετικό όπως σου είπα είναι ότι δεν ήταν πρωορος τοκετός χωρίς λόγο .....

θα ξανά ζήσεις όλη αυτή την χαρά σύντομα και αυτή την φορά με αίσιο τέλος..... ετ ποτέ έκανες ;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Spongebob είπε:

Αχ τι ομορφα νεα για τη φιλη σου...!!! Μου δινουν πολυ κουραγιο και αισιοδοξια .. Να τα χαιρεται και να ειναι καλοτυχα και γερα μο ο αυτο...Εγω βεβαια εβαλα μια βλαστοκυστη τωρα και στην προηγουμενη μεταφορα μετα απο παροτρυνση του γιατρου και γενικα λογω του οτι δεν ηξερα αν θα μπορουσα να διαχειριστω την ιδεα των διδυμων γιατι στο κεφαλι μου εχει σφινωσει πως διδυμα = προβλημα..Δεν θα μπορουσα να ξαναπερασω τα ιδια...ο φοβος μου υπερισχυει το ξερω..Γενικα και ο γιατρος μου ειπε να μην το ρισκαρουμε και να εχω μια καλη τελειομηνη μονηρη εγκυμοσυνη εφοσον με βρισκει γονιμη και εχουμε ακομη βλαστοκυστες κατεψυγμενες και ειμαι 31 ετων..Μεσα μου ομως με βασανιζει το γεγονος οτι δεν εβαλα δυο εμβρυακια..Θελω ομως να σκεφτομαι οτι αυτη τη φορα θα με ανταμειψει ο θεος ακομη και με αυτο το ενα μωρακι..Αλλωστε αυτο που λαχταραω ειναι ενα γερο μωρακι..Το οτι ηταν δυο με ειχε ενθουσιασει αλλα δεν ηταν τυχερο.. ελπιζω σε αυτο..Το εζησα σαν ταινια και κι εγω και οι γυρω μου..θελω απλα να το παρω σαν τυχαιο γεγονος και οχι σαν κατι που θα ξανασυμβει..θελω απλα να νιωσω ξανα αυτον τν ενθουσιασμο και την απεριγραπτη χαρα που ενιωθα τοτε..Ξυπναω και κοιμαμαι με αυτη την ιδεα ..το ξερω οτι μου εχει γινει εμμονη..Ηταν ομως αναποφευκτο μετα απο ολο αυτο..Ωρες ωρες νιωθω ενοχες που προχωρησα τοσο νωρις ομως αυτες οι προσπαθειες με κρατανε και στεκομαι στα ποδια μου..απλα διαλυθηκα σε ολους τους τομεις..τωρα ευχομαι να ακουσω μια καλη χροριακη τη Δευτερα..!!!

Ότι καλύτερο κοπέλα μου.. 🤞💖🤞πραγματικά συγκλόνισε η ιστορία σου ούτε να το φανταστώ δεν μπορώ όλα όσα πέρασες.. χαίρομαι πολύ που είσαι τόσο θετική και να δεις που με αυτήν την ενέργεια έτσι θα πάνε και τα πράγματα... θετικά!Κάθε ευχή σου στέλνω από καρδιάς και μόνο χαρμόσυνα γεγονότα στην ζωή σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Η δίδυμη κύηση είναι ευλογία αλλά ταυτόχρονα είναι μια κύηση υψηλού κινδύνου .. δεν έκανες πρόωρο τοκετό χώρις λόγο όπως πχ η φίλη μου αλλά επειδή έκανες αναγκαστική μείωση εμβρύων . Όποτε το θεωρώ τυχαίο γεγονός αυτό που σου έτυχε .... η ηλικία σου είναι με το μέρος σου και την στιγμή που δίνεις καλά έμβρυα δεν έχεις να φοβάσαι ΤΙΠΟΤΑ 

εκανες παρααααα πολύ καλά που προχώρησες αμέσως και είναι λογικό να σου έχει γίνει εμμονή ... και εγώ πάθει εμμονή με το δυευρο . Με το που γέννησα ξεκίνησα αμέσως να μαζεύω ( αν και εγώ μικρή λόγω χαμηλής αμης φοβάμαι ) και έχω κάνει 9 ετ σε δυο χρόνια σχέδον ... δεν υπάρχει μήνας που να μην έχω κάνει ωοκηψια σε φυσικό κύκλο .....

την Δευτέρα σου εύχομαι ολόψυχα να πάρεις μια θετική χοριακη και αυτή την φορά θα πάνε όλα καλά.....

το θετικό όπως σου είπα είναι ότι δεν ήταν πρωορος τοκετός χωρίς λόγο .....

θα ξανά ζήσεις όλη αυτή την χαρά σύντομα και αυτή την φορά με αίσιο τέλος..... ετ ποτέ έκανες ;;;;;

Ειμαι και λιγο ασχετη να ξερεις 😋😋 το ετ τι ειναι εμβρυομεταφορα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Ότι καλύτερο κοπέλα μου.. 🤞💖🤞πραγματικά συγκλόνισε η ιστορία σου ούτε να το φανταστώ δεν μπορώ όλα όσα πέρασες.. χαίρομαι πολύ που είσαι τόσο θετική και να δεις που με αυτήν την ενέργεια έτσι θα πάνε και τα πράγματα... θετικά!Κάθε ευχή σου στέλνω από καρδιάς και μόνο χαρμόσυνα γεγονότα στην ζωή σου!

Σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ...!!!! Εχω παρει τοσο θετικη ενεργεια και κουραγιο απο ολες σας εδω μεσα στο φορουμ και  και εχω συγκινηθει πολυ γιατι ολες εσεις μπορειτε να καταλαβετε καθως λειτουργουμε ολες με τν ιδια βαση και μονο την επιθυμια μας να δωσουμε αγαπη σε ενα πλασματακι και δινουμε εναν αγωνα..και επειδη εκανα εγγραφη μετα την εμβρυομεταφορα μου που εκανα στις 27/3 νιωθω οτι μου εχετε φερει ολες γουρι με τοσες ευχες και θετικη ενεργεια...Ευχομαι να μην απογοητευτω την Δευτερα στο τεστ χοριακης..Νιωθω δυνατη η αληθεια ..εγινα δυνατη αν και μακαρι να μην γνωριζα τη δυναμη μου με αυτν τον τροπο..Εγινα ομως αναποφευκτα..Εχω κανει focus εκει και ο μεγαλυτερος μου φοβος και αγωνια ηταν πραγματικα να μην με κατακλυσει ο φοβος και να πω πως δεν θα κανουμε αλλη προσπαθεια μετα απο αυτο..Ευχομαι ολα να πανε καλα για ολες μας!!! Εμεις ολες που περναμε τοσα καποια στιγμη πρεπει να ανταμειφθουμε και να νιωσουμε την ευτυχια..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.. 

Ανασκουμπώθηκα και ήρθα στη δουλεια.. 

Γι άλλη μια φορά θελω να σας ευχαριστήσω όλες σας...

@elena0212 , @Papadakis , @karen ευχαριστώ και σας κορίτσια που μοιραστηκατε τις ιστορίες σας καθώς και πληροφορίες σχετικές.. Είναι μεγάλη παρηγοριά αυτό που γίνεται.. Δε σκέφτομαι καν να το μοιραστώ με καποια φιλη μου ή οποιονδήποτε αλλον, εφ όσον δεν έχουν περάσει τίποτα παρόμοιο  και δε νομίζω ότι θα μπορέσουν να με καταλάβουν ή να με βοηθήσουν.. το πιο εύκολο θα ναι να ειπωθεί το εξης: ελα μωρε αφου δεν είστε παντρεμένοι-χωρισε.. Εγω δε θέλω να το αφήσω..

Από εβδομάδα θα επικοινωνήσουμε με ουρολόγο και πραγματικά παρακαλάω να βρεθει ανθρωπος να τον δεχτει. Παμε στα τυφλά ..έχουμε πολύ αγχος και στεναχωρια.. Ο γιατρος μου μας είπε ενδεικτικα τηλεφωνικώς, ότι εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση θα γίνει στην περίπτωση μας.. Αυτή όλη η διαδικασία χρονικά πόσο παίρνει ? 1 χρόνο? γνωρίζετε να μου πείτε? Συγνώμη για την ερώτηση ίσως να φαίνεται χαζή ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

Είναι το πρώτο σοκ σε καταλαβαίνω. Χρειάζεται να σας οδηγήσει ουρολογο για να δείτε τι είδους αζωοσπερμία υπάρχει καταρχήν 

Είσαι Αθήνα? Αν θες να μου στείλεις πμ εμείς από τον ουρολογο μας είμαστε ικανοποιημενοι.

Σε κάθε περίπτωση να πάρεις δύο τρεις γνώμες από ουρολογους. 

ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ...ΕΑΝ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ Π.Μ ΝΑ ΜΙΛΉΣΟΥΜΕ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...